Hozzászólás egyedi megtekintése
Régi 2016-09-23, 13:18   #1 (permalink)
Jövőm záloga
Új tag

Összes hozzászólás: 8
Hírnév szint: 0
Jövőm záloga már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.Jövőm záloga már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás ETF hosszú távra

Azok számára, akik befektetni szeretnének hosszabb távra jelen ismeretem szerint talán a legjobb megoldást az ETF-ek kínálják.

Nem vagyok szakértő, de magánszemélyként én az állampapírok mellett a tőzsdén kereskedett alapokat (ETF) látom a legköltséghatékonyabb és legbiztosabb hosszú táv befektetésnek.
Miután nem szakmám, így létezésükről csak mintegy 2 éve értesültem a Kiszámoló blogról: http://kiszamolo.hu/tag/etf/

Az ott olvasottak (kommenteket beleértve) képezik ETF-el kapcsolatos ismeretem alapját, de néhány hete már igyekszem ennél szélesebb körből is tájékozódni a témáról.
Ezért gondoltam, hogy egy pörgős szakmai fórumon is beszélgessünk az ETF-ekről.

Amit jelenleg tudok (gondolok) az ETF-ekről:
  • Elérhető hozama nagyobb, mint az állampapír befektetéseknek.
  • Diverzifikációnak köszönhetőnek hosszabb távon a kockázata mérsékeltebb, mint a közvetlen részvény befektetésnek.
  • Alacsony a kezelési költség, mely a befektetési alapokhoz képest jelentős előnyt biztosít.
  • TBSZ-re is megvásárolható, így minimum 5 éves időtáv esetén adómentes a hozam.

Ami miatt bonyolultnak érzem az ETF befektetést:
  • Nehéz eligazodni az ETF-ek között. Sok száz ETF létezik, melyek közül a befektetési alapokhoz hasonlóan vannak érték és árutőzsdén, kötvényekbe, ingatlanokba és sok egyébbe fektetők is.
  • A részvényekbe fektető ETF-eken belül (ez a terület érdekel) rengeteg féle van. Sok a kibocsájtó, sokféle típusú ETF létezik. Nehéz eldönteni melyik lenne ideális választás.
  • Az elért hozamot osztalékként kifizető ETF-ek esetében a hozam újbóli befektetése költséges (minimum díjak) és TBSZ esetében ez nem jó. Számomra maradnak az osztalékot visszaforgató ETF-ek, viszont a kínálatból számomra egyelőre nagyon nehéz ezeket leszűrni.
  • Ugyanazt az ETF-et több piacon is kereskedik és ötletem sincs melyiken érdemes megvenni azt.
  • Kibocsájtók tekintetében is nagy a kínálat és nem tudom az általam eddig kinézett 2 nagyon túl (Vanguard és iShares) melyikben lehet maradéktalanul megbízni.

Ezen felül még van a nagy kérdés, hogy melyik brókercégnél nyisson az ember értékpapír számlát.
Az én tervezett befektetéseim volumenében én a KBC Equitast tervezem választani.

Nyilván az embernek magának kell kitalálnia, hogy egyes szektorokban (pl. gyógyszeripar, IT, energetika), esetleg egyes régiókban (S&P 500, Európa, vagy mondjuk Kína) bízik a növekedési kilátások tekintetében. Persze akár világszinten is lehet teríteni a kockázatot, de ezt már túlzásnak érzem, hisz ha az USA, Kína, vagy az EU megrogyna azt az egész világpiac megérezné.

Kinek mi a véleménye az általam írtakról. A bennem felmerült nehézségekkel kapcsolatban van aki tanáccsal tudna szolgálni?

ui: Köszönöm, hogy a kedvemért létrejött az ETF kategória.
Jövőm záloga nem elérhető   Válaszol idézettel