Tőzsde Fórum  

Vissza   Tőzsde Fórum > Haladó szekció > Árutőzsde

Válaszol

LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2012-12-15, 13:26   #1 (permalink)
Kitiltott

Hely: Kecskemét
Összes hozzászólás: 393
Hírnév szint: 0
kmisi már nem kispályás.kmisi már nem kispályás.kmisi már nem kispályás.kmisi már nem kispályás.
Alapbeállítás Mezőgazdasági termékek

Érdekes lehetőségnek tartom az árutőzsdei, mezőgazdasági termékekkel történő kereskedést.

Alapjában véve itt sem tűnik lehetetlennek megállapítani egy-egy termék belső értékét, azaz előállítási költségét. Fel kell térképezni az adott termény termelési folyamatát, annak átlagos kiadásait.

A kérdés, hogy honnan lehet ehhez aktuális, hiteles adatot találni? Van valakinek ötlete?
kmisi nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2012-12-16, 12:14   #2 (permalink)
Kitiltott

kmisi már nem kispályás.kmisi már nem kispályás.kmisi már nem kispályás.kmisi már nem kispályás.
Alapbeállítás

Mivel nekem is új ez a téma, ezért elkezdtem benne kutakodni.

Azt látom, hogy a mezőgazdasági vállalkozások a költségeket, termelési adatokat hektáronként állapítják meg. Én eddig 2006-os adatokat találtam.

A termelés tőkeszükséglete 60-75%-ban befektetett eszköz (föld, gép, épület).

A legnagyobb tétel a föld. Ezt AK (aranykorona) rendszerben minősítik, árazzák. Egy átlagos szántó 21 AK, értéke 170-840 Ft/ha. Jobb minőségű termőtalaj 35-40 AK, akár 1,5 millió is lehet hektáronként. Eltérés +- 25-30% is lehet országrészenként. Ezért alternatíva a földbérlet, ill. támogatások igénybe vétele.

Gépeknél 130-300e Ft/ha költséget találtam.

KUKORICA esetében pl. a közvetlen költség a következőképpen alakult egy tanulmányban 2006-ban hektáronként:

- talaj előkészítés: 32500, 15-20%
- trágyázás: 20800, 13-15%
- vetés: 26600, 14-16%
- növényvédelem: 15200, 9-13%
- betakarítás: 18000, 15-20%
- szállítás: 11000, 5-7%
- szárítás, tisztítás: 40000, 20-24%
- összesen: 164100

Eredmény:
- hozam: 7 t/ha
- Értékesítési ár: 27000 Ft/t
- termelési érték: 224000 Ft/ha
- közvetlen ktg: 164100 Ft/ha
- földbérlet: 22000 Ft/ha
- egyéb ktg: 7000 Ft/ha
- összes ktg: 193100 Ft/ha
- nyereség : 30900 Ft/ha (16%)

Na, valami ilyesmit lehet a piaci árhoz viszonyítani, hogy kiderüljön fundamentálisan olcsó-e, vagy drága. Vegyünk, vagy adjunk.

Aztán jöhet a technikai elemzés.

Örülnék, ha valaki tudná ezt pontosítani, ill. meg tudnánk nézni búzára, szójára és egyéb kereskedhető termékre is.
Hirdetések
Régi 2012-12-17, 14:26   #3 (permalink)
Szenior tag

Forex Klub logója

Összes hozzászólás: 2.622
Hírnév szint: 11
Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Hogyan számolsz az időjárással?
Mert az szépen boríthat mindent.
Régi 2012-12-17, 15:04   #4 (permalink)
Kitiltott

Alapbeállítás

Idézet:
archenius eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Hogyan számolsz az időjárással?
Mert az szépen boríthat mindent.
Nem vagyok mezőgazdasági szakember, de talán lesz valaki, aki ért hozzá.

Egyébként azt gondolom, hogy az időjárás a legkevésbé zavaró tényező, mert hatása látszik a hozamon is. Nehezebb körülmények között kevesebb tonna terem, nagyobb a fajlagos költség, drágábban kell, hogy eladják.

De akkor még nem beszéltünk a világpiaci hatásokról, mert ugye számos ország jelentősebb termelő, mint mi.

No de ettől szép a spekuláció. Nem az a kihívás benne, hogy nézzük a chartot, hanem, hogy értsük mögötte az összefüggéseket. Ez a példa talán ebben segít.

Én addig nem kereskedek egy terméket, amíg nem értem, miért annyi az annyi.

Ez igaz a forexre, részvényekre is.
Régi 2012-12-17, 15:14   #5 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Összes hozzászólás: n/a
Alapbeállítás

két forrást lenne érdemes megnézni, az egyik a KSH tábláit, illetve a Vidékfejlesztési minisztérium oldalát.

Vagy bármelyik falugazdász tud adatokat adni, ha kérsz.

Én már nagyon kiestem ebből, így nem tudok segíteni.

De az biztos, hogy nem sok reményem van azzal kapcsolatban, hogy ebből tudsz egy közelítést tenni, mert az ár nem csak a bekerülési áraktól függ, hanem másoktól is. (behozatal, időjárás, várakozás a jövő évi termésre, biodizel stb. )
  Válaszol idézettel
Régi 2012-12-17, 15:37   #6 (permalink)
Szenior tag

Forex Klub logója

Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
kmisi eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Nehezebb körülmények között kevesebb tonna terem, nagyobb a fajlagos költség, drágábban kell, hogy eladják.
Ahogy a híreket elnézem, itt nem a termelők szabják az árakat, és a felvásárlókat pedig nem érdekli, hogy mennyi volt az önköltségi ár.
Régi 2012-12-18, 08:09   #7 (permalink)
Kitiltott

Alapbeállítás

Idézet:
Ahogy a híreket elnézem, itt nem a termelők szabják az árakat, és a felvásárlókat pedig nem érdekli, hogy mennyi volt az önköltségi ár.
Ilyen véleménnyel nehéz szakmai vitába szállni.

Minden vállalkozás racionális gazdasági alapokra épül. Senki se akar veszteséget termelni, de azt se, hogy a nyakán maradjon az áru. (Kereslet, kínálat, ár, mennyiség, fedezeti pont, Marschall kereszt)

A számítások egy viszonyítási pontot adnak ehhez, amitől természetesen el fog térni az ár, de aztán korrigál.

Ha ezt a viszonyítási pontot nem ismerjük, legfeljebb követhetjük a változó trendet.

Ha ismerjük, vehetünk 1200-ért OTP-t esésben. Vagy a devizapiacon térde kényszerítheti Soros György az angol jegybankot egy fundamentális anomáliát felismerve.
Régi 2012-12-18, 08:30   #8 (permalink)
Szenior tag

Forex Klub logója

Alapbeállítás

Áhhh Misi, veled nem jó kukoricázni. :P
Régi 2012-12-18, 09:22   #9 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Alapbeállítás

"Ilyen véleménnyel nehéz szakmai vitába szállni."

Igen, nehéz, aki nem mezőgazdaságból jött, vagy nem látja, azzal valóban az.

"Senki se akar veszteséget termelni,"

Hogy mit akar az egy dolog és mit kell csinálni az egy másik. Odaadja önköltség alatt is, ha arra kényszerül, mert a raktározási ár nem kevés, és van amit jövőre nem is tudsz eladni.

Számolhatsz bármit, bármi jól, ha jön egy aszály, vagy éppen egy jó idő az egész számolásod borul. Vagy éppen megint rábukik a kormány a biodízelre és az megvágja a piacot és felmegy a disznóhús ára... vagy éppen nem tudod eladni a disznódat csak önköltség alatt, mert a kukorica az felmegy, de a felvásárlói ár meg nem...

Szóval itt a marschall keresztel nem lehet olyan egyszerűen számolni ?)
  Válaszol idézettel
Régi 2012-12-18, 09:57   #10 (permalink)
Kitiltott

Alapbeállítás

Igazatok van, hagyjuk is a fenébe. Túl bonyolult ez a fundamentális elemzés.

(Esetleg ha a javaslatodra mégis elbeszélgetnék egy falugazdásszal, csakazértis kidolgoznám, s véletlenül nekem működne, kiadnám egy pdf-ben, akkor lehet majd fújolni, hogy hülyeség, ilyen számítás pedig nincs, a földművesek nem kalkulálgatnak, tsz-ben nincs kontrolling, a gazdasági folyamatoknak meg végképp semmi köze az árakhoz.)
Régi 2012-12-18, 10:56   #11 (permalink)
Szenior tag

Forex Klub logója

Alapbeállítás

Idézet:
Igazatok van, hagyjuk is a fenébe. Túl bonyolult ez a fundamentális elemzés.

(Esetleg ha a javaslatodra mégis elbeszélgetnék egy falugazdásszal, csakazértis kidolgoznám, s véletlenül nekem működne, kiadnám egy pdf-ben, akkor lehet majd fújolni, hogy hülyeség, ilyen számítás pedig nincs, a földművesek nem kalkulálgatnak, tsz-ben nincs kontrolling, a gazdasági folyamatoknak meg végképp semmi köze az árakhoz.)
Szerintem még ezres nagyságrendben sem fogod tudni belőni az árat.

Ajánlok mindenkinek egy játékot!
Tippeljétek meg, számoljátok ki, és írjátok be ide legkésőbb 2012. december 31.-ig, hogy szerintetek mennyi lesz a kukorica ára jövő év júliusában.
Referencia ár legyen a Magyar Agrárkamara oldalán közzétett ár.
Akinek legpontosabb lesz a tippje, számítása, annak magam küldök egy üveg pezsgőt.
Mindenki csak egyszer tippelhet, és csak a legelső tippje számít. Tippeket 2013-ban már nem fogadok el.
Ha Misi +/-1000 Ft-al találja el, akkor neki külön küldök egyet, bár ő a közgazdász diplomájával jelentős előnyben van.
Jó játékot mindenkinek!
Régi 2012-12-18, 11:26   #12 (permalink)
Kitiltott

Alapbeállítás

Idézet:
Jó játékot mindenkinek!
Hahaha.

Legkésőbb 2012.12.31-ig az adatok összegyűjtésével, rendszerezésével sem lehet elkészülni, nemhogy egy működőképes stratégia kidolgozásával, tesztelésével, publikálásával. (Forex esetében is évekbe telt a kezdetektől a végeredményig eljutnom.)

Belső érték számításánál sem ezres pontosságról van szó egy ilyen tételnél (részvényeknél is legalább 4 féle módszert használnak az elemzők, és nem kis szórással dolgoznak).

Ha te már csináltál volna hasonló, saját koncepciót, akkor tudnád.

Úgyhogy ebből a bugyuta játékból ki is maradnék. Bár a pezsgő aztán tényleg az a díj, amiért érdemes hónapokat melózni.

Egyébként láthatóan tanulságos volt bedobni ezt a témát, sokat haladtunk így közösen előre.

Szóval játszon inkább mindenki azzal, ami éppen kéznél van neki.
Régi 2012-12-18, 11:42   #13 (permalink)
Szenior tag

Hely: Bp
Összes hozzászólás: 228
Hírnév szint: 7
aSzabe már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.aSzabe már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Idézet:
Szerintem még ezres nagyságrendben sem fogod tudni belőni az árat.

Tippeljétek meg, számoljátok ki, és írjátok be ide legkésőbb 2012. december 31.-ig, hogy szerintetek mennyi lesz a kukorica ára jövő év júliusában.
Akinek legpontosabb lesz a tippje, számítása, annak magam küldök egy üveg pezsgőt.
Mindenki csak egyszer tippelhet, és csak a legelső tippje számít. Tippeket 2013-ban már nem fogadok el.
Ha Misi +/-1000 Ft-al találja el, akkor neki külön küldök egyet, bár ő a közgazdász diplomájával jelentős előnyben van.
Jó játékot mindenkinek!
Nagyon hasznos link! Ennek segítségével el lehet indulni azon az úton, hogy az ember létrehozzon egy rendszert akár...
A technikai elemzés irányvonal mindenkinek egyértelmű, de a funda visszafejtésében is nagy segítséget tud nyújtani. Elegendő egy görbén ábrázolni az adatokat és a drasztikus változások ideje körül megvizsgálni a komplett világgazdasági környezetet. Így megállapítható, hogy mely tényezők változása hat a dominánsan az árfolyamra. Pédául érdekes lehet, hogy a húsipar változásaival kapcsolatban, az állattenyésztés alakulása gyakorol-e komolyabb hatást az árfolyamra?
A termés nagyság hektáronkénti becslésében nagy segítséget nyújthatnak a különböző hosszútávú időjárás előrebecslések.

Ez alapján az én tippem 78000ft.
Remélem más nem tippel és akkor jössz egy pezsgővel Arch!
aSzabe nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2012-12-18, 11:56   #14 (permalink)
Szenior tag

Forex Klub logója

Alapbeállítás

Adok még további segítséget a számolósoknak, igaz 2009-es a tanulmány.
Jövőre rekordtermés lesz, mert az elmúlt 2 évben megduplázódott az ár, ezért mindenki kukoricát fog vetni.
Az én tippem 61001 Ft.
Régi 2012-12-18, 18:25   #15 (permalink)
Szenior tag

ALTERMAN logója

Összes hozzászólás: 471
Hírnév szint: 8
ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Nahát mit látok,fundával dolgozik,vagy gondolkodik valaki?
Tényleg haladás.
Ok.A kukorica árát mostanában erősen befolyásolja a biobenzin gyártás,mivel ugye ebből készül.
A magas olajárak serkentik az adókedvezvényeket élvező bioetanol gyártást.De ha alacsony olajárak jönnek,akkor a kutyát sem fogja érdekelni a bioetanol,maximum a kiépült gyártókapacitás vásárolja a szokásos mennyiséget.
Tehát.
Olajár,biokapacitás változás,termelői árak stb=várható kukorica érték.
Az árat,nem tudom miért kellene egy évre előre megjósolni.Talán mennyünk el jósnak?
Régi 2012-12-18, 20:10   #16 (permalink)
Szenior tag

papa már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.papa már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.papa már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Jatek az jatek: 63 420
papa nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2012-12-18, 20:47   #17 (permalink)
Szenior tag

Hely: Bp
Összes hozzászólás: 228
aSzabe már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.aSzabe már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Idézet:
ALTERMAN eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Nahát mit látok,fundával dolgozik,vagy gondolkodik valaki?
Tényleg haladás...

..Olajár,biokapacitás változás,termelői árak stb=várható kukorica érték.
Az árat,nem tudom miért kellene egy évre előre megjósolni.Talán mennyünk el jósnak?
Látom elolvastad a belinkelt cikket. :-)

Jól értem, hogy tagadod a funda elemzés felhasználhatóságát?
Mit ajánlanál fél éves időtávra?
(július csak 7 hónap)
aSzabe nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2012-12-18, 21:11   #18 (permalink)
Szenior tag

ALTERMAN logója

ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
aSzabe eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Látom elolvastad a belinkelt cikket. :-)

Jól értem, hogy tagadod a funda elemzés felhasználhatóságát?
Mit ajánlanál fél éves időtávra?
(július csak 7 hónap)
Nem jól érted,pontosan az ellenkezője!
Be kell vallanom nem olvastam a linket,melyikre gondolsz?
Bár mindegy mert egyiket sem szoktam elolvasni.
Miért?Van benne valami érdekes?
Régi 2012-12-18, 21:17   #19 (permalink)
Szenior tag

ALTERMAN logója

Alapbeállítás

Idézet:
Adok még további segítséget a számolósoknak, igaz 2009-es a tanulmány.
Jövőre rekordtermés lesz, mert az elmúlt 2 évben megduplázódott az ár, ezért mindenki kukoricát fog vetni.
Az én tippem 61001 Ft.
Szerintem 58000
Régi 2012-12-18, 21:21   #20 (permalink)
Szenior tag

Forex Klub logója

Alapbeállítás

Idézet:
ALTERMAN eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Szerintem 58000
Tengerentúlra nem postázok.
Régi 2012-12-19, 07:08   #21 (permalink)
Kitiltott

Alapbeállítás

Üdv Alterman!
Jaja, én fund-tech kereskedem. Ezt próbálom úttörőként képviselni a fórumon, de ez néha olyan élvezetes, mint széllel szemben pisilni.
Ezt a témát is azért dobtam be, hogy lássuk, egy-egy egyszerű termék mögött is komoly elméleti háttér, fundamentális összefüggések vannak.
Akkor mitől lenne könnyebb részvénnyel, kötvénnyel, vagy épp devizapárral tradelni?

Archenius!
Jó az a tanulmány, érdekes adatok, összefüggések vannak benne.
De a tippelgetésbe akkor sem szállok be. A fundamentális elemzés lényege nem az, hogy piaci árat, hanem, hogy belső értéket állapítsunk meg, amihez viszonyítani lehet. Komolytalan lenne a részemről bármiféle hasraütéses számot mondani.

Egyébként én is találtam néhány új weboldalt:
- jó leírás a termékről a : http://kutdiak.kee.hu/diak/nzs/nkukoric.htm
- a 10 legnagyobb termelő: http://hu.wikipedia.org/wiki/Kukorica
- de van klub is (ők igazi fanatikusok, akár direktben is lehetne tőlük kérdezni): http://www.magyarkukoricaklub.hu/

Lassan csak összeáll a kép. Jövőre eljutunk a búzáig.
Régi 2013-01-02, 10:50   #22 (permalink)
Szenior tag

Forex Klub logója

Alapbeállítás

Idézet:
Nincsenek túl sokan játékban, így legalább nagyobb az esély.
papa: 63420 Ft
ALTERMAN: 58000 Ft
aSzabe: 78000 Ft
archenius: 61001 Ft

Remélem nem hagytam ki senkit. Csak szóljon rám valaki július végén, hogy nézzük meg az eredményt, mert addig elfelejtem az egészet.
Régi 2013-08-19, 11:29   #23 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Alapbeállítás

Érdekel más is kereskedik-e búzával, kukoricával, kávéval, esetleg gyapottal?
  Válaszol idézettel
Régi 2013-08-19, 11:48   #24 (permalink)
Szenior tag

Forex Klub logója

Alapbeállítás

Idézet:
Nincsenek túl sokan játékban, így legalább nagyobb az esély.
papa: 63420 Ft
ALTERMAN: 58000 Ft
aSzabe: 78000 Ft
archenius: 61001 Ft

Remélem nem hagytam ki senkit. Csak szóljon rám valaki július végén, hogy nézzük meg az eredményt, mert addig elfelejtem az egészet.
A játékot lezárom, eredményhirdetés:

A BÉT adatai alapján, ha jól nézem a határidős kukorica utolsó ára Július 31.-én 50900 Ft volt.

A nyertes ALTERMAN.
Nyereményét még fogalmam sincs, hogy fogja megkapni.
Régi 2013-08-30, 09:14   #25 (permalink)
Szenior tag

ALTERMAN logója

Alapbeállítás

Idézet:
Zooli Trading Klub eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
A játékot lezárom, eredményhirdetés:

A BÉT adatai alapján, ha jól nézem a határidős kukorica utolsó ára Július 31.-én 50900 Ft volt.

A nyertes ALTERMAN.
Nyereményét még fogalmam sincs, hogy fogja megkapni.
Szerencsém volt!
A pezsgőt majd egyszer megisszuk közösen négyen!
Talán érdekes lehet miért gondoltam erre az árra:
Nyilván sokan tudták,hogy az időjárás előrejelzések,és a gazdák becslése jó termést jósolt az idei évre.A tavaji bázis mondhatni átlagos volt.
A bioüzemanyag mizéria jelentősen alábbszállt,tehát egyszerű fundamentumok.
Várható kinálat növekedés,átlagos kereslet mellett.
Ez árcsökkenést vízionált.Hogy ki találja el,az már más kérdés.Én sem találtam el!
Régi 2013-08-30, 13:14   #26 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Alapbeállítás

Kéne egy újabb verseny, mondjuk aranyra!

Szerk.: tényleg a kérdés szóljon így: "szerinted mennyi lesz az arany esés alja"?
  Válaszol idézettel
Régi 2013-08-30, 13:49   #27 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Alapbeállítás

Más: kávé fundamentális kilátásainak hol lehetne utánaolvasni?
  Válaszol idézettel
Régi 2013-08-30, 15:22   #28 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 591
Hírnév szint: 6
Kamionos elindult a hírnévhez vezető úton.Kamionos elindult a hírnévhez vezető úton.Kamionos elindult a hírnévhez vezető úton.Kamionos elindult a hírnévhez vezető úton.Kamionos elindult a hírnévhez vezető úton.Kamionos elindult a hírnévhez vezető úton.Kamionos elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
GP57 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Kéne egy újabb verseny, mondjuk aranyra!

Szerk.: tényleg a kérdés szóljon így: "szerinted mennyi lesz az arany esés alja"?
Az ilyen kérdésekre szokott már csak dacból is emelkedni az arany
Kamionos nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2013-08-30, 15:27   #29 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 591
Hírnév szint: 6
Kamionos elindult a hírnévhez vezető úton.Kamionos elindult a hírnévhez vezető úton.Kamionos elindult a hírnévhez vezető úton.Kamionos elindult a hírnévhez vezető úton.Kamionos elindult a hírnévhez vezető úton.Kamionos elindult a hírnévhez vezető úton.Kamionos elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
Más: kávé fundamentális kilátásainak hol lehetne utánaolvasni?
A kávé lehetséges termőterülete a világban óriási. Ha bármikor is kicsit elszáll az ár felfelé, akkor lesz olyan ország mondjuk Afrikában, ahol elkezdenek termeszteni alacsony előállítási költséggel. Nálam ez az alapvetés, ha kávéról van szó. Tudom kicsit leegyszerűsítem
Kamionos nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2013-08-30, 16:08   #30 (permalink)
XXX
Szenior tag

Összes hozzászólás: 269
Hírnév szint: 5
XXX már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.XXX már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.XXX már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Idézet:
Kamionos eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
A kávé lehetséges termőterülete a világban óriási. Ha bármikor is kicsit elszáll az ár felfelé, akkor lesz olyan ország mondjuk Afrikában, ahol elkezdenek termeszteni alacsony előállítási költséggel. Nálam ez az alapvetés, ha kávéról van szó. Tudom kicsit leegyszerűsítem
Azért nem ilyen egyszerű a dolog. A kávé elég finnyás a időjárásra, csakis olyan helyeken lehet termeszteni, ahol nincs fagy. Az eső is egy fontos faktor. Maga a növény csak ültetés után 3-4 évre kezd termést hozni. Tehát amikor elszáll az ár felfelé akkor nincs ami lehozza, mert a lead time elég hosszú.
XXX nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2013-12-04, 20:30   #31 (permalink)
Kitiltott

Alapbeállítás

Zárszó a kukorica-témához:

http://moneymentor.5mp.eu/web.php?a=...r&o=t718GN7MaP
Régi 2013-12-04, 20:41   #32 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Alapbeállítás

Idézet:
Kmisi, mi köze a magyar földművelési költségeknek a chicagoi búzához?
  Válaszol idézettel
Régi 2013-12-05, 08:58   #33 (permalink)
Kitiltott

Alapbeállítás

Idézet:
Kmisi, mi köze a magyar földművelési költségeknek a chicagoi búzához?
BÚZÁhoz? Semmi.

De ha túllépünk azon, hogy a háztájiban termelt zsáknyi KUKORICÁt valamennyiért megveszi Józsi bácsi a falu túlsó végén és biciklijén hazatolja a tyúkoknak, akkor láthatjuk, hogy a globalizált nagyüzemi termelésben használt John Deere nem egy magyar traktor, nem folyik az üzemanyag patakokban kis hazánkban, a vetőmag és műtrágya sem csak hazai piacra készül, stb…

Ha lehetne, a szakmai jellegű hozzászólásokat a hetente publikált témákhoz inkább a moneymentorFÓRUM-ban várom. Köszönöm.
Régi 2013-12-05, 21:22   #34 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Alapbeállítás

Szóval a búzának sincs semmi köze a kukoricához... ok.
  Válaszol idézettel
Régi 2013-12-06, 08:08   #35 (permalink)
Kitiltott

Alapbeállítás

Idézet:
Szóval a búzának sincs semmi köze a kukoricához... ok.
Én a kukoricát nézegettem, te a búzáról kérdezel.
Ha utánanéznék a búzának, addigra téged már a cukorrépa érdekelne? Vagy a kávé, kakaó, narancslé…?

Tudod mit? Nézz utána a búzának magad. Keress, kutass, láss meg összefüggéseket, számítsd ki a fedezeti pontját.

Aztán egy mondatos off helyett adj róla egy rövid összefoglaló esszét. Ez lenne a topic célja.

Előre is köszönöm.
Régi 2013-12-06, 16:15   #36 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Alapbeállítás

Na jó, inkább ne fárasszuk egymást. Főleg te engem!
  Válaszol idézettel
Régi 2013-12-07, 08:05   #37 (permalink)
Kitiltott

Alapbeállítás

Idézet:
Na jó, inkább ne fárasszuk egymást. Főleg te engem!
Pontosan ezért viszem inkább a komoly témákat a saját weboldalamon.

Oda úgyis azok jönnek tanácsért, akiket nem fáraszt az ilyen gondolkodás, és unják a fórumokra általában jellemző haszontalan csevegést, arctalan személyeskedést, vagy mókusvakító marketinget…

Amit itt akartam, azt már leírtam. Úgyhogy nem maradt más hátra, mint kellemes ünnepeket és BUÉK mindenkinek.
Régi 2013-12-07, 13:37   #38 (permalink)
Szenior tag

papa már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.papa már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.papa már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Ha igy gondolod Misi akkor BUEK !!
papa nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2014-06-03, 19:59   #39 (permalink)
Szenior tag

moneymentor logója

Összes hozzászólás: 1.281
Hírnév szint: 5
moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Érdemes lehet ránézni a kávéra.
(Hogy miért? Olvasd el a moneymentor MESTERELME facebook csoportban.)
moneymentor nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2017-12-06, 20:30   #40 (permalink)
rpr
Tag

Összes hozzászólás: 95
Hírnév szint: 3
rpr a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

sziasztok,

koca (anya disznó)

és sertés (objektiv)

árútőzsdéről tud valaki valamit, milyen szolgáltatónál elérhető? stb.

köszönöm
rpr nem elérhető   Válaszol idézettel
Válaszol

« Csak az aranyról | - »

Jelenlévő aktív tagok böngészik ezt a témát: 1 (0 tag és 1 látogató)

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
nem indíthatsz új témát
nem válaszolhatsz
nem csatolhatsz
nem javíthatsz hozzászólást

BB code is bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva

A pontos idő 11:12 , a GMT +1 időzóna szerint.