Tőzsde Fórum  

Vissza   Tőzsde Fórum > Kötetlen > Csevegés

Válaszol

LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2015-07-10, 10:01   #1 (permalink)
Szenior tag

moneymentor logója

Összes hozzászólás: 1.249
Hírnév szint: 5
moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás Forex vs. Poker

Régóta gondolkodom, hogy itt is indítsunk egy Forex vs. Póker topicot.

No nem akarok senkit se arra buzdítani, hogy azzal keressen pénzt, de kétségtelenül vannak párhuzamok, amit hasznos lehet összevetni.

Egy pókerparti (Texas Holdem) több részből áll:
Preflop – amikor a saját lapokat, esélyeket, valószínűségeket mérlegeled. Ez nagyon hasonló, amikor a chartot elemzed kereskedés előtt.
Flop – már benne vagy, jön 3 közös lap.
Turn – jön újabb 1 közös lap.
River – jön az utolsó közös lap.
Végül showdown, a kvázi profit taking.

Közben folyamatosan itt is döntéseket kell hozni: kiszállsz, passzolsz, nyitsz, tartod, emelsz. Persze van bankroll, azaz money management is. És pszichológia is.

Szóval a kérdés: lehet-e a profi pókerjátékosok tudását a forexben hasznosítani a gyakorlatban? Ha igen, mit és hogyan? Ha nem, miért ?
moneymentor nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-07-11, 13:53   #2 (permalink)
Szenior tag

Hely: Győr
Összes hozzászólás: 123
Hírnév szint: 8
calen már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.calen már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Szerintem nagyon is lehet itt hasznosítani a pókeres tapasztalatokat. Pl. ha valaki hajlamos túltradelni magát, az pókerben - fullringen - rájöhet, hogy érdemes szigorúan ragaszkodni a feszes induláshoz és eldobálni a gyenge és a majdnem jó (és ezért játékra csábító) lapokat.
Úgy vélem, forexre azoknak érdemes áttérni, akik már nem kívánják a sok akciót, kitombolták magukat. Emellett a forexen azoknak is terem babér, akik a pókerben nem tudnak kellő agressziót, "nyomást" gyakorolni az ellenfélre. A forex nem a passzivitást bünteti, hanem a túl laza játékot. Ezen kívül itt nincsenek körbejáró vaktétek, amik mindenképpen játékba kényszerítenek. Itt ki lehet várni a prémium lapokat.
calen nem elérhető   Válaszol idézettel
Hirdetések
Régi 2015-07-12, 06:44   #3 (permalink)
Szenior tag

moneymentor logója

moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Valóban.

A pókerben külön tudománya van a kezdő lapok értékelésének és az azt követő stratégiáknak. Pedig az csak egy kártyajáték. Ebből számomra az következik, hogy hogy „egy jel nem jel” a forexben sem, egy picit látni kell az összefüggéseket, sőt nem árt értékelni a jel erősségét, mielőtt játékba lépsz.

Érdekes dolgokat olvastam a bankrollról, money menedzsmentről is. pl: osszuk fel a tőkét 300 nagyvaknyi összegre, annak megfelelően válasszunk játékot. Az emeléseket 2,2,4,4 nagyvaknyi mértékben tegyük meg a játék egyes szakaszaiban. Mennyi is az? Max. a tőke 4%-a összesen. (Máshol az 1%-os szabályt is említik.) Kb. ilyesmit javasol a forexben is a szakirodalom.

Pszichológia témában meg ajánlottam már egy használható anyagot korábban: moneymentor

Szóval úgy gondolom, hogy a szerencsejátékosok (beleértve a többi kártyajátékot, rulettet, stb... is) nagyon hasonló alapelvekkel dolgoznak. Érdekes lenne a használható dolgokat itt összegyűjteni.

(persze ez mellett nem szabad elfelejteni, hogy a forex azért több, mint egy szerencsejáték)
Régi 2015-07-12, 14:18   #4 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 20
Hírnév szint: 4
Angler a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Ez a topik felszínre hozott bennem néhány dolgot, amivel már régebben is foglalkoztam, és amit most megosztok veletek.

A témával kapcsolatban rólam annyit , hogy a kereskedéssel kb 2 éve foglalkozom, ami nem az első nekifutásom a dolognak, de most eltökéltebb vagyok mint valaha . Pókerrel viszont már több mint 7 éve, így ebből a szemszögből közelítem meg a kérdést.

Összeszedek néhány hasonlóságot a póker és a kereskedés között, a sorrendnek semmi jelentősége, ahogyan éppen eszembe jut úgy írom le :

- Rövid vs. hosszú táv. Ahogy a pókerben sincs semmi jelentősége, hogy nyersz vagy veszítesz rövid távon, (1-10-100-1.000-10.000 leosztás alatt) úgy a kereskedésben sincs szerintem jelentősége, hogy mi a következő 5-10 -x kereskedés eredménye. Ha eljutsz egy játéktípusban minimum 100.000 leosztásig, akkor már talán lehet egy nyereségességet nézni. A kereskedésben sajnos nem tudom, hogy mekkora az a minta amiről, már azt lehet mondani, hogy releváns méretű, és lehet belőle következtetéseket levonni.

- Hallottam már a kereskedéssel , meg a pókerrel kapcsolatban is azt a megfogalmazást, hogy : "nulla összegű játék" (amit te megnyersz, azt valakinek el kell veszítenie). Na ez nagyon nem így van, mindkettő nagyon negatív végösszegű játék. A pókerrel kapcsolatban láttam statisztikákat , hogy melyik ország játékosainak mekkora a nettó nyeresége cash gameben, ha jól emlékszem kb 5 országnál volt az eredménye vékonyan pozitív, a többinél ordas nagy volt a mínusz. Hogy ez mitől van? Az ok: a rake , cash gamben az a néhány % amit a pókertelem a potból levesz, a játék szervezéséért cserébe. Valamiből nekik is meg kell élni . A kereskedésben nincs erről pontos infóm, de valószínűsítem, hogy a spred + jutalék + swap + a többi láthatatlan költség pl slippage kombóval a brókercégek se járnak olyan rosszul... különben nem lenne kismillió db broki. Szóval véleményem szerint mindkettőn egy erősen leejtős pályán játszunk, amihez fel kell kötni a gatyát.

- El kell tudni viselni a down swingeket, az olyan időszakokat amikor semmi nem jön össze, és csak a bukta van. Pókerben ez lehet akár több hónap is, amíg várható érték alatt futsz és az utolsó fish is lemákol. A kereskedésben is ugyanígy vannak időszakok amikor sorozatban csak a bukó kereskedések jönnek, ezeken túl kell lépni.

-Tilt kezelés / kontroll : Rövid időn belül több, olyan leosztás / trade, ami vagy veszteséggel zárul, vagy csak tudjuk hogy valamit rosszul csináltunk , és nem hoztuk ki az adott szituációból a maximumot. Ez kizökkent a nyugalmi állapotból, és jön az egér csapkodás . Na ez az amire semmi szükség. Meg kell tanulni kontrollálni az érzelmeinket.

- Egy játékfajtára/ egy kereskedési típusra, területre kell fókuszálni, és abban kell fejlődni, profi szintre jutni. Én pl. NLH fullring cashgamet játszottam kb 90% ban. Kereskedésben sincs szerintem annak sok értelme, hogy ma a swingeket kereskedem, holnap meg skalpolok.

- Bankroll management : Na pókerben szerintem ez a legfontosabb, lehetsz akármilyen jó játékos ha a tőkéd túl nagy részét kockáztatod egyszerre, elkerülhetetlen a csőd, mert mindenkinél elkerülhetetlenül megérkezik az a down swing ami ledarálja a póker tőkét. Egyetlen esély van, ha feszes bankroll managementtel, a tőke csak egy kicsi részét kockáztatjuk egyszerre. Azt, hogy kinek mi a megfelelő bankroll egy tétre , mindenkinek magának kell eldöntenie, vannak iránymutatások, hogy pl. a póker tőkéd 2% ával ülj le egy asztalhoz.... Ez kezdetnek jó, de később mindenki saját maga érzi, hogy neki mi a kényelmes, mi illik a stílusához. Kereskedésben szerintem ugyanez van. Van az a klasszikus 1-2% os ajánlás, holott van akinek lehet 5% is elviselhető kockázat, másnak 0,5% is sok.

- Pozitív várható értékű szituációk keresése. Ha össze kellene foglalni, 1 mondatban, hogy mi a póker lényege, az ez lenne. Egyszerűen olyan szituációkat kell keresni, aminek hosszú távon pozitív a várható értéke. Lehet ez úgy, hogy az oddsok figyelembevételével adunk meg egy hívást, vagy hogy emeléssel rákényszerítjük az ellenfeleinket, hogy számukra negatív várható értékű szituációkba menjenek bele. Valószínűsítem, hogy ez a kereskedésben is így van, keresni kell a pozítív várható értékű lehetőségeket, és csak azokat kell megkötni.

- Meg kell választani azt, hogy milyen terepen jászunk. Pókerben nagy jelentősége van az asztalválasztásnak. Nem mindegy, hogy milyen játékosok ülnek az asztalnál, és hogy milyen a pozíciónk van hozzájuk képest. (Legyen minél több gyenge / hobby játékos, és lehetőleg legyen velük szemben pozíciós előnyünk.).... Ha nem tetszik az asztal összetétele pl. sok a regular/ jó játékos simán kiülök. A kereskedésben is kell keresni valamit ami számunkra (meggyőződésünk szerint) előnyt jelent, lehet ez mondjuk egy trend, vagy kinek mi, és abba kell pénzt tenni. Ha nincsenek meg a feltelek ki kell hagyni a tradet...

- Tudni kell elengedni egy tradet /lapot, ha az már nem pozitív várható értékű számunkra. Az nem lehet kifogás, hogy már sok pénzzel vagyunk benne egy adott tradben/ leosztásban, ha számunkra kedvezőtlenül alakultak a körülmények le kell zárni a tradet / dobni .

- Fegyelem nélkül nem megy egyik sem. Mindkettőben csak a saját magunk által hozott szabályokat kell betartani, nem is tűnik olyan nagy dolognak, pedig mégis...

- Hiányos információk alapján kell meghozni a döntéseinket.

- Ja és a türelem, ki kell várni a kedvező szituációt és akkor akcióba lépni.

Hirtelen ennyi jutott eszembe

Moneymentor a kérdésére a válasz: Igen, egészen biztos, hogy a profi pókerjátékosok tudják a tapasztalataikat hasznosítani valamilyen szinten a kereskedés területén.

UI: Ja és ezt a " szerencsejátékosok " megnevezést kérlek mellőzd az összes pókerjátékos nevében, a pókert ne mossuk össze a szerencsejátékok 99% - ával , amivel csak és kizárólag veszíteni lehet hosszú távon.

Üdv, Angler
Angler nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-07-13, 06:35   #5 (permalink)
Szenior tag

moneymentor logója

Alapbeállítás

Idézet:
Angler eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
UI: Ja és ezt a " szerencsejátékosok " megnevezést kérlek mellőzd az összes pókerjátékos nevében, a pókert ne mossuk össze a szerencsejátékok 99% - ával , amivel csak és kizárólag veszíteni lehet hosszú távon.
Oké, bocs a szerencsejátékos kifejezésért.

(én magam teljesen amatőr pókeres vagyok, ezt a topicot éppen azért indítottam, hogy a nálam sokkal profibbak hozzád hasonlóan leírhassák a hasznos(ítható) tapasztalataikat.)

De a jogszabály szerint: „Szerencsejáték minden olyan játék, amelyben a játékos pénz fizetése, vagy vagyoni érték nyújtása fejében, meghatározott feltételek fennállása vagy bekövetkezése esetén pénznyereményre, vagy más vagyoni értékű nyereményre válik jogosulttá. A nyerés vagy a vesztés kizárólag, vagy túlnyomórészt a véletlentől függ.”

Akkor mi minősül szerencsejátéknak? Mert profi szinten valami esélylatolgatás, pénzkezelés, stratégia, pszicho mindenütt van. Éppen ez az érdekes.
Régi 2015-07-13, 08:11   #6 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 20
Hírnév szint: 4
Angler a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

A jogszabály szerint igen szerencsejátéknak minősül

Mint tudjuk a jogszabályokat általában jogászok alkotják. Finoman fogalmazva is, erősen kétlem, hogy a jogalkotóknak releváns tapasztalatuk lenne a témával kapcsolatban. (Valamint a politikai érdekek kiszolgálása sem túlzottan kedvez a jogszabályok alakulására nézve.)

Ennyi erővel a kereskedésre is rá lehet húzni az első mondatot. Kockáztatsz egy bizonyos összeget, ha megvalósulnak az elképzeléseid, nyersz.

Viszont a második mondat: "A nyerés vagy a vesztés kizárólag, vagy túlnyomórészt a véletlentől függ." Na itt kellene megkülönböztetni a rövid és hosszú távot. Rövid távon természetesen vitathatatlan a szerencse szerepe, viszont hosszú távon a szerepe megszűnik.

Nekem személy szerint jobban tetszene a szellemi sport megnevezés, bár én elfogult vagyok.

http://hu.pokerstrategy.com/news/wor...i-sport_32315/

A szerencsejátékok döntő többsége úgy van kitalálva, hogy ha a fejed tetejére állsz is, akkor sem tudsz hosszú távon nyerni, hiába bármiféle esélylatolgatás, pénzkezelés, stratégia , pszicho: pl lottó, rulett, nyerőgépek.... Ezekben az a közös, hogy a ház/kaszinó/lottózó ellen játszol. Ezek mind profitorientáltak, és nem jótékonysági intézmények

Viszont pókerben nem a ház ellen játszik az ember, hanem a többi játékos ellen, és ez az ami a különbség lényege, és igen itt már van jelentősége az esélylatolgatás, pénzkezelés, stratégia , pszicho kombónak.
Angler nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2016-04-10, 17:13   #7 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 5
Hírnév szint: 0
Alcon1980 a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

I think Forex is better then poker. Poker totally depends on luck while in forex if you have no skills it is hard to make money in it.
Alcon1980 nem elérhető   Válaszol idézettel
Válaszol

Jelenlévő aktív tagok böngészik ezt a témát: 1 (0 tag és 1 látogató)

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
nem indíthatsz új témát
nem válaszolhatsz
nem csatolhatsz
nem javíthatsz hozzászólást

BB code is bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva

A pontos idő 11:00 , a GMT +1 időzóna szerint.