Tőzsde Fórum  

Vissza   Tőzsde Fórum > Kötetlen > Csevegés

Válaszol

LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2012-12-13, 19:09   #1 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 3
Hírnév szint: 0
uniquevisitor a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás Államadósság

Sziasztok!

Keresgéltem államadósság témában a neten és találtam pár infót, főleg híroldalakon, de nem tiszta ez a dolog nekem.

Aki ért hozzá, legyen kedves világosítsa meg nekem egy kicsit ezt a témát.

Ahogy néztem, Európában, és az EU-ban is legtöbb ország el van adósodva valamilyen szinten. Az usa is el van adósodva. Mást nem néztem meg, de ha ez a fejlett nyugat el van adósodva, akkor ki a hitelező? Ezek az országok, köztük Magyarország hova, kinek fizeti ezeknek a törlesztését? Mely államoknak, mely szervezeteknek?

Megnéztem a magyar költségvetést és a kiadás oldalon ott van lekönyvelve a kamatfizetés költségként.
Milyen szervezetnek a könyvelésében jelenik ez meg a bevételi oldalon?

Előre is köszönök minden információt. Lehet keresgélhettem még volna és fogok is, de bízom benne, hogy tudtok egy kis segítséget nyújtani.

köszi
uniquevisitor nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2012-12-13, 19:16   #2 (permalink)
Szenior tag

Forex Klub logója

Összes hozzászólás: 2.608
Hírnév szint: 10
Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
uniquevisitor eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Ahogy néztem, Európában, és az EU-ban is legtöbb ország el van adósodva valamilyen szinten. Az usa is el van adósodva. Mást nem néztem meg, de ha ez a fejlett nyugat el van adósodva, akkor ki a hitelező? Ezek az országok, köztük Magyarország hova, kinek fizeti ezeknek a törlesztését? Mely államoknak, mely szervezeteknek?
Mindenki tartozik szinte mindenkinek.
Ebben van egy grafikon az USA adósságának eloszlásáról.
Régi 2012-12-13, 19:27   #3 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Köszi, ez jó cikk és van további hivatkozás is. USA-val kapcsolatban Kínáról hallottam, de így tisztább a kép.

Államkötvényen kívül is van államadósság? (Itthon és máshol)

köszi

ui: mindenki-mindenkinek esetén gondolom össze lehetne vonni...
Régi 2012-12-13, 19:46   #4 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Érdemes pl USA államadósságot finanszírozó tőzsdén kívüli cégbe fektetni? Hogyan lehetséges?

Vagy ez ugyan az, mintha én vennék államkötvényt?
Régi 2012-12-13, 19:53   #5 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 638
Hírnév szint: 8
kismentor már nem kispályás.kismentor már nem kispályás.kismentor már nem kispályás.kismentor már nem kispályás.
Alapbeállítás

Idézet:
Érdemes pl USA államadósságot finanszírozó tőzsdén kívüli cégbe fektetni? Hogyan lehetséges?

Nem,rosszabb!
kismentor nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2012-12-13, 20:11   #6 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 696
Hírnév szint: 6
Lucem Ferre elindult a hírnévhez vezető úton.Lucem Ferre elindult a hírnévhez vezető úton.Lucem Ferre elindult a hírnévhez vezető úton.Lucem Ferre elindult a hírnévhez vezető úton.Lucem Ferre elindult a hírnévhez vezető úton.Lucem Ferre elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Nem kell túlragozni, az államadósság csak addig az, amíg hajlandó valaki fizetni. Lásd Izlandot. Minden egyéb csak hülyítés.
Régi 2012-12-13, 20:55   #7 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 150
Hírnév szint: 8
fxtom a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Idézet:

Az USA államadósság besorolása egy vicc. Mindhárom "komoly" hitelminősítőnél a legmagasabb kategóriába tartozik. 100% feletti GDP arányos államadóssággal AAA pluszos besorolás... Röhej az egész, azt hiszik, hogy a dollárnyomtatás meg a FED többi látszatintézkedése megoldja a problémáikat. De szerintem hamarosan eljön az igazság pillanata és felébrednek a hamburgerzabálók, mert látványos életszínvonal csökkenés lesz, amihez bizony nem szoktak hozzá a derék jenkik. Bár a sok bevándorló (=aktív munkaerő) már többször kihúzta őket a gödörből, lehet, hogy ezúttal se lesz másképp.
fxtom nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2012-12-13, 22:45   #8 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 471
Hírnév szint: 7
papa már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.papa már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.papa már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

https://www.youtube.com/watch?v=1B0pomtxzAs nezd meg ! szerintem kitalalod kik allnak az allamok adossaga mögött
papa nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2013-02-19, 20:00   #9 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 7
Béci a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Lehet én vagyok a tájékozatlan, de van valami amit nem értek államadósság témában..

Tudtommal az államadósságot leginkább 2 féle megközelítésben szokták emlegetni. Van egyszer a forintosított értéke és van a GDP-hez mért aránya. Előbbi valami 20 ezer milliárd forint, utóbbi pedig 80% körül mozog.
Ezt az egészet még kicsit lehet csavarni azáltal, hogy az államadósság egy része nem forintban, hanem más pénznemben van. Ennek következtében ha gyengül a forint, akkor a devizaadósság forintosított összege (és a GDP-hez mért aránya) is nő.

Ezek után mégis hogyan beszélhetünk az államadósság csökkentéséről, ha:
1. az államháztartási hiány 3% körül alakul?
Ahhoz, hogy a forintosított összeg csökkenjen az államnak töblettel kellene zárnia. Amíg hiány van, legyen az akár csak 0,01% addig ennek finanszírozására újabb hitelt kell felvenni, a már meglévőek meghosszabbításán túl.
2. A GDP csökken, 2012-ben pl. éves szinten 1,7%-al .
Tudtommal x/100 nagyobb, mint x/98,3 ! Ha fillérre ugyanannyi lenne az államadósság és közben a GDP csökkenne, akkor is nőne az államadósság GDP-hez mért aránya.

Na most ha az államháztartási hiány ereményeképp a forintosított összeg is emelkedik, a GDP pedig csökken, akkor hogyan lehetséges egyáltalán az államadósság csökkenéséről beszélni. Amíg nem zár az ország többlettel, illetve nem emelkedik a GDP addig számomra egyértelmű, hogy adósodik el az ország.
Ehhez képest a kormányzati kommunikáció az államadósság csökkentéséről nyomja a híreket, de még a független és ellenzéki forások is általában csak "alig csökkent az államadósság" szöveggel jönnek! Kérdem én, hogy a fentiek alapján mégis hogyan?

Elméletileg ugyebár 2 dolog jöhet még szóba:
Az egyik a nem forintban felvet hitelek esetében "elért" árfolyamnyereség. Ehhez arra lenne szükség, hogy az állam a korábbi hiteleit a jelenleginél rosszabb forint/euro árfolyamon váltotta volna át forintra. Tekintettel a jelenlegi 292-es euro árfolyamra erre nem látok sok esélyt. A hosszabb lejáratú devizaadósság esetében inkább a fordítottja áll fenn, mint a lakossági devizahitelesek esetében. 2008 előtt ugye a legitkább esetben keült egy eur 292 Ft-ba, vagy többe.
A másik dolog az állami tartalékok kérdése. Hisz egy háztartás is tudja törleszteni a hitelét negatív hó végi egyenleg mellet is, ha közben feléli a tartalékait. Ugyanígy az állam is vehet fel egyre és egyre kevesebb hitelt, ha a tartalékait éli fel. Nem feltétlenül az MNB devizatartalékaira gondolok, hisz az államnak is kell valamennyi Cash Flow. Viszont ez egyrészt valószínűleg nem olyan nagy tétel az államadóssághoz viszonyítva, másrészt ennek drasztikus csökkenése veszélyes lehet (egyszer csak nem lesz pénz közalkalmazotti fizetésekre...?), harmadrészt pedig egy ilyen dologgal maximum magunkat tudnánk becsapni (már ha pl. az államadósság számításának módszere eleve nem védi ki ezeket).

No tehát valaki igazán felvilágosíthatna, hogy a fentiek alapján hogyan is lehet az államadósság csökkentéséről beszélni? Vagy egész egyszerűen ennyire hülyének néznek minket odafent?

Gyanítom kihagyok valamit a számításból. Ha tippelnem kellene, akkor az inflációt. Lehet így végiggondolva és leírva a végére megválaszoltam saját magamnak a kérdést. No mindegy, ha eddig leírtam, akkor most már elküldöm.
Úgy lenne logikus, hogy a GDP változásnál nem számolnak az inflációval, az államadósság viszont "reálértéken" csökken ha nő az infláció.

Jól gondolom?
Valaki leírhatná esetleg közérthetően.
Béci nem elérhető   Válaszol idézettel
Válaszol

Jelenlévő aktív tagok böngészik ezt a témát: 1 (0 tag és 1 látogató)

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
nem indíthatsz új témát
nem válaszolhatsz
nem csatolhatsz
nem javíthatsz hozzászólást

BB code is bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva

A pontos idő 00:52 , a GMT +1 időzóna szerint.