Tőzsde Fórum

Tőzsde Fórum (http://forum.tozsde.hu/)
-   ETF (http://forum.tozsde.hu/etf/)
-   -   ETF hosszú távra (http://forum.tozsde.hu/etf/1388-etf-hosszu-tavra.html)

Jövőm záloga 2016-09-23 14:18

ETF hosszú távra

Azok számára, akik befektetni szeretnének hosszabb távra jelen ismeretem szerint talán a legjobb megoldást az ETF-ek kínálják.

Nem vagyok szakértő, de magánszemélyként én az állampapírok mellett a tőzsdén kereskedett alapokat (ETF) látom a legköltséghatékonyabb és legbiztosabb hosszú táv befektetésnek.
Miután nem szakmám, így létezésükről csak mintegy 2 éve értesültem a Kiszámoló blogról: http://kiszamolo.hu/tag/etf/

Az ott olvasottak (kommenteket beleértve) képezik ETF-el kapcsolatos ismeretem alapját, de néhány hete már igyekszem ennél szélesebb körből is tájékozódni a témáról.
Ezért gondoltam, hogy egy pörgős szakmai fórumon is beszélgessünk az ETF-ekről.

Amit jelenleg tudok (gondolok) az ETF-ekről:
  • Elérhető hozama nagyobb, mint az állampapír befektetéseknek.
  • Diverzifikációnak köszönhetőnek hosszabb távon a kockázata mérsékeltebb, mint a közvetlen részvény befektetésnek.
  • Alacsony a kezelési költség, mely a befektetési alapokhoz képest jelentős előnyt biztosít.
  • TBSZ-re is megvásárolható, így minimum 5 éves időtáv esetén adómentes a hozam.

Ami miatt bonyolultnak érzem az ETF befektetést:
  • Nehéz eligazodni az ETF-ek között. Sok száz ETF létezik, melyek közül a befektetési alapokhoz hasonlóan vannak érték és árutőzsdén, kötvényekbe, ingatlanokba és sok egyébbe fektetők is.
  • A részvényekbe fektető ETF-eken belül (ez a terület érdekel) rengeteg féle van. Sok a kibocsájtó, sokféle típusú ETF létezik. Nehéz eldönteni melyik lenne ideális választás.
  • Az elért hozamot osztalékként kifizető ETF-ek esetében a hozam újbóli befektetése költséges (minimum díjak) és TBSZ esetében ez nem jó. Számomra maradnak az osztalékot visszaforgató ETF-ek, viszont a kínálatból számomra egyelőre nagyon nehéz ezeket leszűrni.
  • Ugyanazt az ETF-et több piacon is kereskedik és ötletem sincs melyiken érdemes megvenni azt.
  • Kibocsájtók tekintetében is nagy a kínálat és nem tudom az általam eddig kinézett 2 nagyon túl (Vanguard és iShares) melyikben lehet maradéktalanul megbízni.

Ezen felül még van a nagy kérdés, hogy melyik brókercégnél nyisson az ember értékpapír számlát.
Az én tervezett befektetéseim volumenében én a KBC Equitast tervezem választani.

Nyilván az embernek magának kell kitalálnia, hogy egyes szektorokban (pl. gyógyszeripar, IT, energetika), esetleg egyes régiókban (S&P 500, Európa, vagy mondjuk Kína) bízik a növekedési kilátások tekintetében. Persze akár világszinten is lehet teríteni a kockázatot, de ezt már túlzásnak érzem, hisz ha az USA, Kína, vagy az EU megrogyna azt az egész világpiac megérezné.

Kinek mi a véleménye az általam írtakról. A bennem felmerült nehézségekkel kapcsolatban van aki tanáccsal tudna szolgálni?

ui: Köszönöm, hogy a kedvemért létrejött az ETF kategória.

smk 2016-09-23 14:44

üdv,
javaslom átolvasásra az alábbi fórumot, talán találsz benne hasznos infókat:
http://forum.tozsde.hu/kezdoknek/218-buy-hold.html

"Nehéz eligazodni az ETF-ek között...." vannak olyan oldalak, ahol mindenféle szűrési módszerrel tudsz válogatni közöttük. Google a barátod.

"Az elért hozamot osztalékként kifizető ETF-ek esetében a hozam újbóli befektetése költséges"
Szerintem ez alapján ne zárd ki az ETFek nagy részét. Az összesített hozamodat minimális mértékben csökkenti csak, ha nem azonnal, hanem évente 1-2 alkalommal forgatod vissza az osztalékjövedelmet. Ennek meg nem annyira vészes a költsége.

"...melyikben lehet maradéktalanul megbízni."
Maradéktalanul egyikben sem. Lenyúlhatja a pénzed az ETF kibocsájtó, a brókercéged, az állam (bármelyik), csődbemehetnek az ETFben levő cégek, de akár hazafelé menet agyon is verhet egy ómigráns. Én 10-20 millió forintnál nagyobb értéket nem tartanék egy brókercégnél, és 20-30 millió Ftnél többet nem raknék egy ETF kibocsátó cég termékeibe. Nem szabad túlzásba vinni a paranoiát se, mert annak költségei vannak.
Én VWO, és két SP500as ETF között osztom meg a tőkémet, az jelenlegi SP500asok helyett hamarosan valami jobban szektordierzifikált USA ETFet fogok keresni.

Jövőm záloga 2016-09-23 16:07

Köszönöm. Azt a témát már átolvastam, de ott csak részben folyik ETF-ekről a beszélgetés, így jobbnak láttam új témát nyitni.

A hozam újbóli befektetése a tőke nagyságától és a brókercég kondícióitól is függ. Nekem jelenleg jelentős tétel lenne, főleg a TBSZ miatt hisz évente új számlát kell nyitnom. Egy éves megtakarításomra jutó osztalék nem lesz olyan sok a minimumdíjakhoz képest.

Természetesen tisztában vagyok vele, hogy minden brókercégben, részvényben és még az államban is van kockázat.
Épp ezért választottam az eddig kizárólagos megtakarítási formám mellé egy merőben más típusút. Államkincstárnál van PMÁK-om, de őszintén szólva sem a jelenlegi, sem az esetleges jövőbeli kormányokban nem bízom annyira.
KBC pedig belga tulajdonban van és az ETF-ben lévő részvények sem hazaiak.

Azon még gondolkodom, hogy S&P 500 vagy valami európai ETF-et válasszak. Önmagában egyik európai ország sem tűnik számomra elég nagynak, ami pedig brit kitettségű ott a brexit miatt vagyok óvatos.
Iparágakra koncentráló ETF-ben újabb kockázatot érzek. Minden szektorban történhet olyan esemény, ami előre nem látható és jelentősen befolyásolja a jövedelmezőségét. Az, hogy én pl. az olajáron aggódjak pedig messze áll tőlem, de a gyógyszeripar szabályozását sem kívánom figyelemmel követni.

Szóval jelenleg S&P 500 felé húzok, bármennyire is nem csípem az amerikamajmolást.
Ha S&P 500 mellett teszem le a voksom, akkor dollár, vagy euró alapon vegyem az ETF-et? Melyik tőzsdén? Amiket néztem azok NYSE, London, Amszterdam mellett még több helyen is vehetőek. USD, GBP, EUR alapon.
Hát fel van adva a lecke. Briteket kerülném jelen helyzetben, de ezen túl nincs mire támaszkodjak.

Jövőm záloga 2016-09-23 16:31

Ja és még a különféle oldalak!
Én eddig ezt találtam a leghasználhatóbbnak: http://www.etf.com/

Az osztalék újra befektetésével kapcsolatos infókat azonban itt sem találom, illetve listázásánál végképp nem tudom megjeleníteni. Szűrni sem tudok rá.

smk 2016-09-23 20:15

"TBSZ miatt hisz évente új számlát kell nyitnom"
Összesen 5 vagy 6 TBSZt kell nyitnod csak, amelyik lejárt, azt hozzákötheted az adott évi megtakarításokhoz.

"Ha S&P 500 mellett teszem le a voksom, akkor dollár, vagy euró alapon vegyem az ETF-et? "
Szerintem ennek nincs jelentősége. Ha ETFet veszel, akkor ETFed van, nem dollárod, meg euród. Devizaárfolyam kockázatod csak látszólag van ez idő alatt.
Én annak sem tulajdonítanék nagy jelentőséget, hogy melyik tőzsdén veszem meg.

Jövőm záloga 2016-09-23 21:11

Megnyugtattál.
Akkor ez nem lesz szempont a kiválasztásnál (tőzsde és deviza).

Viszont miután a nekem szimpatikus nagy indexkövető ETF-ek költségei nem különböznek az osztalékot visszaforgató és kifizető ETF-ek esetében, így valószínűleg az egyébként is kényelmesebb osztalékot visszaforgató ETF irányba mozdulok.
Döbbenet, hogy az összehasonlító oldalakon ez alapján nem lehet szűrni.

smk 2016-09-23 21:30

majd írd meg, melyiket választottad!

Jövőm záloga 2016-09-24 15:30

Előbb nem lehet?

Pillanatnyilag ez a befutó:
https://www.ishares.com/lu/individua...ssthrough=true

Jövőm záloga 2016-09-29 20:09

smk!

Van valami véleményed esetleg az iShares Core S&P 500 UCITS ETF-ről?

Nem tud valaki javasolni olyan oldalt, ahol eleve tudok szelektálni az osztalékot visszaforgató ETF-ekre?

smk 2016-10-04 17:07

Idézet:

Jövőm záloga eredeti hozzászólása (Hozzászólás 83968)
smk!

Van valami véleményed esetleg az iShares Core S&P 500 UCITS ETF-ről?

Nem tud valaki javasolni olyan oldalt, ahol eleve tudok szelektálni az osztalékot visszaforgató ETF-ekre?

Szia,
Igaziból semmi véleményem sincs a kiválasztott ETFről. Alacsony a költsége, ami megfelelő, a többit meg majd a jövő megmutatja.
Sajnos nem tudok segíteni az ETF keresőben sem, ilyen mélyen nem ástam bele magam.

smk 2016-10-08 22:05

Esetleg fontold meg, hogy nagyobb likviditású ETFet is választhatsz. Ha több, azonos indexet követő ETF közül választasz, akkor nem feltétlenül a hozamot érdemes fizetni, mert az eltérések valószínűleg nem magasabb szakértelem, hanem jobb szerencse miatt voltak. A múltbeli szerencse pedig nincs kihatással a jövőbeli szerencsére.

smk 2016-10-10 11:57

https://www.kbcequitas.hu/menu/tamog...zefoglalo.html
Itt azt írják, hogy TBSZen belül is adó kell fizetni az osztalék után.
Tudja valaki, hogy mi a helyzet a fent emlegetett iShares Core S&P 500 UCITS ETF esetén? Vagy mi a helyzet ha részvényt veszünk, és a cég osztalékfizetés helyett/mellett tömeges részvényvisszavásárlást végez?

Jövőm záloga 2016-10-10 13:05

Köszi. Jobb likvidátásút magam nem találtam az osztalékot visszaforgatók közt. A hozamot csak annyiban figyeltem, hogy rendben (nagyobb eltérések nélkül) lekövette-e az S&P 500-at. Ez teljesült ebben az esetben is és a többi kiszemelt ETF-nél is, így végül belevágtam és ETF-et vettem KBC-nél, TBSZ-re.

Ez utóbbi (osztalék után adót fizetni TBSZ-en) feltételezem nem vonatkozik az iShares Core S&P 500 UCITS ETF-re, mert nem fizet osztalékot. Az én oldalamon csak árfolyamnyereség realizálódik.

Pont ezért választottam ezt a sok egyéb hasonló ETF közül.

Likviditás amúgy miért olyan fontos?

David Chateau 2016-10-28 13:11

Sziasztok ETF-ezők!

Hülye vagyok a témához, de minden ETF-et lehet shortolni ugyanolyan feltételekkel, mint venni?

Köszi a választ!

stingy 2016-10-28 23:05

A Finviz szerint az 1837 ETF-ből 1600 shortolható, tehát kb mindegyik likvid papír.
Nyilván nem ugyanolyan feltételekkel lehet shortolni, mint longolni, mivel a short tartás - valódi tőzsdén- pénzbe kerül.Ez nem túl jelentős összeg likvid, áttétel nélküli etf-eknél (IB esetén).Kicsit drágább 2x-es és 3x-os leveraged etf-eknél.(de ezek nyilván volásabbak is)
Nyilván bróker függő is, hogy mennyiért adják kölcsön a papírt.
Amennyiben a kérdés csak az adásvételi jutalékra irányul, úgy IB-nél ua.a short ktg-e, mint a long-é, mert db-ra megy.

David Chateau 2016-10-29 19:15

Idézet:

stingy eredeti hozzászólása (Hozzászólás 84345)
A Finviz szerint az 1837 ETF-ből 1600 shortolható, tehát kb mindegyik likvid papír.
Nyilván nem ugyanolyan feltételekkel lehet shortolni, mint longolni, mivel a short tartás - valódi tőzsdén- pénzbe kerül.Ez nem túl jelentős összeg likvid, áttétel nélküli etf-eknél (IB esetén).Kicsit drágább 2x-es és 3x-os leveraged etf-eknél.(de ezek nyilván volásabbak is)
Nyilván bróker függő is, hogy mennyiért adják kölcsön a papírt.
Amennyiben a kérdés csak az adásvételi jutalékra irányul, úgy IB-nél ua.a short ktg-e, mint a long-é, mert db-ra megy.

Köszönöm szépen!

Én a tartásdíjra gondoltam, igen, és a marginigény nagyobb-e:)

Elm 2016-11-07 21:18

Költségek

Sziasztok,

a topiknyitó hozzászóláshoz szeretnék csatlakozni, egy kicsi más oldalról, mégpedig a költségek oldaláról.
Amit ott leírt, ahhoz hasonlót tervezek én is, és keresem a lehető legkisebb költségű megoldást.

Leírnám én hogy látom, javítsatok ki ha tévedek, vagy egészítsétek ki ha tudtok jobb megoldást.

ETF portfóliót állítanék össze. A példa kedvéért mondjuk 5M forintból, hosszú távra, 10 évre. Hogy milyen összeállítás lenne jó, az most másodlagos. Hogyan a legolcsóbb?

A KBC-nél 0,01%/hó a számlavezetés, es 6000 Ft/év.
Veszek rá ETF-eket (akár TBSZ-re, az külön nem kerül pluszba), 0,35% jutalékért, 5M eseten az 17.500 Ft. (kb., diverzifikaciotol fuggoen)
Évente kiegyensúlyozom, ha kell, az legyen kb. évi 2000 Ft vételi/eladási költség.
Kifizetéskor levonnak 0,1%-ot, az kb. 5000 Ft.

Ha jol szamolom 10 ev alatt ez kb. 100.000.- Ft, vagyis a tőke 2%-a.

Ez tíz évre nézve nem tűnik soknak, pláne, ha banki befektetési alapokhoz, vagy életbiztosításhoz hasonlítjuk.

Nem felejtettem ki valamit? Ennyiből tényleg ki lehet hozni? Nincs kulon pluszban a torvényi tranzakciós adó? (ami 0.1%-nál magasabb szokott lenni általában a bankoknál)
Van esetleg olcsóbb megoldásra ötletetek?

Nem tudom miért, de a külföldi brókerektől, mint az Interactive Brokers es hasonlók valamiért ódzkodok.

Előre is köszönöm a hozzászólásokat.

kockasseggu 2016-11-07 22:01

Idézet:

Elm eredeti hozzászólása (Hozzászólás 84586)
Sziasztok,

a topiknyitó hozzászóláshoz szeretnék csatlakozni, egy kicsi más oldalról, mégpedig a költségek oldaláról.
Amit ott leírt, ahhoz hasonlót tervezek én is, és keresem a lehető legkisebb költségű megoldást.

Leírnám én hogy látom, javítsatok ki ha tévedek, vagy egészítsétek ki ha tudtok jobb megoldást.

ETF portfóliót állítanék össze. A példa kedvéért mondjuk 5M forintból, hosszú távra, 10 évre. Hogy milyen összeállítás lenne jó, az most másodlagos. Hogyan a legolcsóbb?

A KBC-nél 0,01%/hó a számlavezetés, es 6000 Ft/év.
Veszek rá ETF-eket (akár TBSZ-re, az külön nem kerül pluszba), 0,35% jutalékért, 5M eseten az 17.500 Ft. (kb., diverzifikaciotol fuggoen)
Évente kiegyensúlyozom, ha kell, az legyen kb. évi 2000 Ft vételi/eladási költség.
Kifizetéskor levonnak 0,1%-ot, az kb. 5000 Ft.

Ha jol szamolom 10 ev alatt ez kb. 100.000.- Ft, vagyis a tőke 2%-a.

Ez tíz évre nézve nem tűnik soknak, pláne, ha banki befektetési alapokhoz, vagy életbiztosításhoz hasonlítjuk.

Nem felejtettem ki valamit? Ennyiből tényleg ki lehet hozni? Nincs kulon pluszban a torvényi tranzakciós adó? (ami 0.1%-nál magasabb szokott lenni általában a bankoknál)
Van esetleg olcsóbb megoldásra ötletetek?

Nem tudom miért, de a külföldi brókerektől, mint az Interactive Brokers es hasonlók valamiért ódzkodok.

Előre is köszönöm a hozzászólásokat.

Mennyi a haszonelvárásod százalékban a 10 évre?

smk 2016-11-08 09:13

Idézet:

Elm eredeti hozzászólása (Hozzászólás 84586)
Nem felejtettem ki valamit?

Ha jól tudom, osztalék után adózni kell TBSZen belül is.

Elm 2016-11-08 13:40

Idézet:

kockasseggu eredeti hozzászólása (Hozzászólás 84588)
Mennyi a haszonelvárásod százalékban a 10 évre?

Érdekes kérdés. Az ETF-ek mellett állampapírt is tervezek venni, és ingatlanban is van valamennyi pénzem. Tehát talán csak erre a nagyobb kockázat mellett nagyobb hozamot is várhatok, de alapvetően konzervatív ETF-eket tervezek, nem túlságosan kockázatos termékeket.

Mondjuk évi 5%-ot. A prémium magyar államkötvényen infláció+3% körüli a hozam, szinte kölségmentesen. Innen nézve nem túlzás talán. Tíz év alatt az kb. 60% a kezdőtőkére vetítve, ha alacsonyak a költségek.
Szerintem ez még elég szerény.

De a költségek szempontjából számít?

Elm 2016-11-08 13:43

Idézet:

smk eredeti hozzászólása (Hozzászólás 84596)
Ha jól tudom, osztalék után adózni kell TBSZen belül is.

Jobb lenne visszaforgatós részvény, de ahogy néztem a kondíciókat, az osztalékfizető alapok jóval kisebb költséggel dolgoznak. Ha adózni kell, adózok, de nem az osztalékot gondolnám a jelentősebb nyereségnek 10 év tartás alatt...

Tényleg, a KBC jutalékaiban gondolom nincsenek benne magának az ETF-nek a költségei, az még hozzájön, nem?

kockasseggu 2016-11-08 13:48

Idézet:

Elm eredeti hozzászólása (Hozzászólás 84601)
Érdekes kérdés. Az ETF-ek mellett állampapírt is tervezek venni, és ingatlanban is van valamennyi pénzem. Tehát talán csak erre a nagyobb kockázat mellett nagyobb hozamot is várhatok, de alapvetően konzervatív ETF-eket tervezek, nem túlságosan kockázatos termékeket.

Mondjuk évi 5%-ot. A prémium magyar államkötvényen infláció+3% körüli a hozam, szinte kölségmentesen. Innen nézve nem túlzás talán. Tíz év alatt az kb. 60% a kezdőtőkére vetítve, ha alacsonyak a költségek.
Szerintem ez még elég szerény.

De a költségek szempontjából számít?

Nem.
Nem értek hozzá, csak trollkodok :)
Mivel úgyis jobban bízol Magyarországban, és nem nagyon akarsz hozzányúlni, ezért csinálhatod a 60%-ért azt is hogy:
1/3 részén veszel aranyat,
1/3 részén veszel üres hordókat, bele olajat
1/3 részén veszel magyar földet, körbekeríted és elásod :)

smk 2016-11-08 14:59

Idézet:

Elm eredeti hozzászólása (Hozzászólás 84602)
Jobb lenne visszaforgatós részvény, de ahogy néztem a kondíciókat, az osztalékfizető alapok jóval kisebb költséggel dolgoznak. Ha adózni kell, adózok, de nem az osztalékot gondolnám a jelentősebb nyereségnek 10 év tartás alatt...

Tényleg, a KBC jutalékaiban gondolom nincsenek benne magának az ETF-nek a költségei, az még hozzájön, nem?

A iShares Core S&P 500 UCITS ETF, amit Jövőm záloga talált, 0.07%/év költséggel dolgozik. Ennél az osztalék kifizetősek sem igazán olcsóbbak, jó esetben mondjuk 0.02%ot spórolhatsz velük évente.
Ha mondjuk 2% éves osztalékhozammal számolsz, akkor évi kb 0.3% adót kell fizetned, ami jóval több.

ETF költsége bele van kalkulálva az ETF árfolyamába, tehát nem jön le a brókercég költségéből. Régen láttam már olyant, hogy bef alap adás-vételkor nagy százalékos összeget levontak, de ETFeknél ilyen nem szokott lenni, csak ez a %os éves alapkezelési díj, amit folyamatosan vonnak. Extra költséget jelenthet, ha alacsony likviditás, mert a 10 év alatt egy teljes spreadet elbuksz (vagy többet, ha idő közben csereberélsz). Ez jellemzően azért nem túl jelentős összeg.

Elm 2016-11-08 15:57

Idézet:

kockasseggu eredeti hozzászólása (Hozzászólás 84603)
Nem.
Nem értek hozzá, csak trollkodok :)
Mivel úgyis jobban bízol Magyarországban, és nem nagyon akarsz hozzányúlni, ezért csinálhatod a 60%-ért azt is hogy:
1/3 részén veszel aranyat,
1/3 részén veszel üres hordókat, bele olajat
1/3 részén veszel magyar földet, körbekeríted és elásod :)

Jo gondolat, de nagyok a koltsegei. Hordok, kannak, lapat, kerites, talicska.
Meg melozni is kell vele, na az meg vegkepp budos. :o)

Elm 2016-11-08 16:02

Idézet:

smk eredeti hozzászólása (Hozzászólás 84604)
A iShares Core S&P 500 UCITS ETF, amit Jövőm záloga talált, 0.07%/év költséggel dolgozik. Ennél az osztalék kifizetősek sem igazán olcsóbbak, jó esetben mondjuk 0.02%ot spórolhatsz velük évente.
Ha mondjuk 2% éves osztalékhozammal számolsz, akkor évi kb 0.3% adót kell fizetned, ami jóval több.

ETF költsége bele van kalkulálva az ETF árfolyamába, tehát nem jön le a brókercég költségéből. Régen láttam már olyant, hogy bef alap adás-vételkor nagy százalékos összeget levontak, de ETFeknél ilyen nem szokott lenni, csak ez a %os éves alapkezelési díj, amit folyamatosan vonnak. Extra költséget jelenthet, ha alacsony likviditás, mert a 10 év alatt egy teljes spreadet elbuksz (vagy többet, ha idő közben csereberélsz). Ez jellemzően azért nem túl jelentős összeg.

Igaz, a "joval kisebb" koltoi tulza volt, valoban, mas koltsegekhez viszonyitva legalabbis.
Alap koltseg az arfolyamba kalkulalva, valoban.

De latom, azert tullihegem ezt, fontosak a koltsegek, de mondjuk egy banki alaphoz kepest az egyes ETF-ek kozott minimalis. Tizeves idotavon ezen is sok mulhat, de ez csak akkor derul ki, amikor a vegen meglatom mi hogyan teljesitett, vagyis elore ezzel kalkulalni nem kulonosebben erdemes...

Elm 2016-11-11 16:28

Ha esetleg érdekel még valakit a téma, találtam a keresgélés közben egy igen részletes, kezdőknek is érthető, összefoglalást, költség szempontból is.

5 részes bejegyzés sorozat, jó alapos, és nem is nagyon régi, tavalyi. Az első rész itt :

http://soci.hu/blog/index.php/2015/1...gramoloknak-1/

kockasseggu 2016-11-12 11:12

Idézet:

Elm eredeti hozzászólása (Hozzászólás 84625)
Ha esetleg érdekel még valakit a téma, találtam a keresgélés közben egy igen részletes, kezdőknek is érthető, összefoglalást, költség szempontból is.

5 részes bejegyzés sorozat, jó alapos, és nem is nagyon régi, tavalyi. Az első rész itt :

http://soci.hu/blog/index.php/2015/1...gramoloknak-1/

Tetszik!
Elég pontos képet lehet kapni belőle a várható költségekről.
Devizára vannak ETF-ek?
Vagy semmi értelme, mert ott is megjelenik valahogy a swap?
Muszlim ETF ??? :) :) :)

agytrabant 2016-11-14 11:07

Idézet:

kockasseggu eredeti hozzászólása (Hozzászólás 84627)
Devizára vannak ETF-ek?

Szia Kockás.

Currencyshares-es deviza etf-ek:
http://www.currencyshares.com/

cika

kockasseggu 2016-11-14 12:06

Idézet:

agytrabant eredeti hozzászólása (Hozzászólás 84629)
Szia Kockás.

Currencyshares-es deviza etf-ek:
http://www.currencyshares.com/

cika

Kösz!
bár tisztán látszik, hogy nem az én világom.
szeretek szimplán kattintással adni venni.
a kamat elkerülésre úgy tűnik nincs easy way.
Lehet hogy muslim-roma-kóser vagyok.... ?

toki 2017-01-04 20:26

Idézet:

smk eredeti hozzászólása (Hozzászólás 83813)
Lenyúlhatja a pénzed az ETF kibocsájtó, a brókercéged, az állam (bármelyik), csődbemehetnek az ETFben levő cégek

Brókercég kockázatával kapcsolatban tegnap olvastam utána neten, és úgy vettem ki, hogy amennyiben "felelős őrzés"-ben (safe custody) tárolják a részvényeket, akkor megszűnik a bróker kockázat, mivel az őrzést egy 3. fél végzi (?)

Ellenben a kollektív őrzéssel (collective custody), ahol van brókerkockázat, ezesetben a bróker tárolja a részvényt .

Legalábbis is én így értelmeztem az írásokat. Ellenben a safe custody nagyobb költség.

Egy környező országban van egy brókernél ETF-m és részvényem, safe custody-ra ~0.3% / évet számít (bruttó), míg kollektív őrzésnél ~0.15%-t (bruttó). Érzésem szerint elég magasak ezek a költségek és gondolkodom, hogy áttranszferelem pl. KBC-hez, ahol kb. ~0.12% / év. Kérdés, hogy ez milyen típusú őrzés?

toki 2017-01-04 20:36

Idézet:

smk eredeti hozzászólása (Hozzászólás 83822)
Ha ETFet veszel, akkor ETFed van, nem dollárod, meg euród. Devizaárfolyam kockázatod csak látszólag van ez idő alatt.
Én annak sem tulajdonítanék nagy jelentőséget, hogy melyik tőzsdén veszem meg.

Ha euróban veszek USD alapú részvényt amerikai tőzsdén, akkor a legvégén, amikor eladom, ugyanúgy EUR-t fogok kapni, tehát a véső profitot/veszteséget a részvény elmozdulásán kívül az árfolyamválztozás is befolyásolja.

A tőzsdének annyiban lehet jelentősége, hogy egyes tőzsdéken nagyobb a likviditás, mint a többin (?)

Ha nincs igazam, írjátok.

AlpinForex 2017-01-06 19:59

Idézet:

toki eredeti hozzászólása (Hozzászólás 85766)
Egy környező országban van egy brókernél ETF-m és részvényem, safe custody-ra ~0.3% / évet számít (bruttó), míg kollektív őrzésnél ~0.15%-t (bruttó). Érzésem szerint elég magasak ezek a költségek és gondolkodom, hogy áttranszferelem pl. KBC-hez, ahol kb. ~0.12% / év. Kérdés, hogy ez milyen típusú őrzés?

A KBC-nél a letétkezelés 0,1%/év, a felelős őrzésbe vétel +10e forint. Ebből számomra az következik, hogy a 0,1 százalékos díjazású szolgáltatás kollektív őrzés, azaz a KBC az ügyfelek értékpapírjait házon belül, de a saját vagyonától elkülönülten tartja nyilván. De érdemes más oldalról is megközelíteni a kérdést: 10 millió forint esetén 2000 forint a különbség a két szolgáltató díja között. Biztos, hogy ez alapján érdemes szolgáltatód választanod? Ha a külföldi brókered egyébként megbízható, FCA által ellenőrzött, nem adóparadicsomban bejegyzett, független szervezet betétbiztosítási rendszere által garantált szolgáltató, akkor szerintem önmagában ez nem ok a váltásra. Az viszont adott esetben a KBC (vagy más hazai) cég mellé billentheti a mérleg nyelvét, ha a papírjaid TBSZ számlára helyezhetők (adóelőny), és/vagy egyszerűen kényelmesebb számodra, hogy magyar nyelven intézheted az ügyeidet.

Idézet:

toki; eredeti hozzászólása
Ha euróban veszek USD alapú részvényt amerikai tőzsdén, akkor a legvégén, amikor eladom, ugyanúgy EUR-t fogok kapni, tehát a véső profitot/veszteséget a részvény elmozdulásán kívül az árfolyamválztozás is befolyásolja.

Igen! Előfordulhat például, hogy a részvény árfolyama 10 százalékot erősödik, de közben a dollár ugyanannyit gyengül, így a végén a kezdeti 100 euródat kapod vissza. Persze szerencsés esetben jól is kijöhet a lépés, jó példa erre a külföldi devizában jegyzett orosz részvény alapok tavalyi szárnyalása.

Idézet:

toki; eredeti hozzászólása
A tőzsdének annyiban lehet jelentősége, hogy egyes tőzsdéken nagyobb a likviditás, mint a többin (?)

Igen, ez is fontos különösen nagy pakettek esetén. De szerintem ezzel összefüggésben legalább ennyire fontos, hogy a kisebb likviditás nagyobb spreadet eredményez, így nő az ügylet költségessége. Például az AAPL a Nasdaq-on 1 dollárcentes spreaddel forog, míg a német tőzsdén 10 eurocent a különbség a vételi és az eladási ár között.

smk 2017-01-06 22:14

Idézet:

AlpinForex eredeti hozzászólása (Hozzászólás 85824)
Igen! Előfordulhat például, hogy a részvény árfolyama 10 százalékot erősödik, de közben a dollár ugyanannyit gyengül, így a végén a kezdeti 100 euródat kapod vissza. Persze szerencsés esetben jól is kijöhet a lépés, jó példa erre a külföldi devizában jegyzett orosz részvény alapok tavalyi szárnyalása.

Szerintem tévedtek. "dollár ugyanannyit gyengül" ez így önmagában nem értelmezhető, mert a dollár csak valamihez képest tud gyengulni. EURhoz, HUFhoz, valami részvényhez, vagy egy kiló kenyérhez képest...

példa: Tegyük fel, hogy EURban akarod elkölteni a befektetésedet, ami kezdetben EURban van. Befektetéskor mondjuk 1 az EURUSD, és 1 EURból 1 kg kenyeret tudsz venni. Az időszak kezdetén a részvény is 1 USDbe, azaz 1 EURbe kerül.
Tegyük fel, hogy a befektetési időszak végéig semmi más nem változik, mint hogy USD 50%ot gyengül az utolsó hónapokban. (EURUSD = 2)

A. verzió: EURben vezetted a számládat, abból vetted a részvényt: eladáskor a részvény 1 EURt ér, amiből végül vehetsz egy kg kenyeret.

B. verzió: USDben vezetted a számládat, abból vettél résztényt. Záráskor a részvényed 2 USDt ér (azaz nyertél rajta 100%ot). Azonban ezt fel akarod használni, akkor át kell váltanod 1 EURra, tehát ugyanúgy 1 kg kenyeret vehetsz belőle, mintha EURban vetted volna a részvényt.

Legfeljebb adózásban, vagy átváltási költségekben lehet különbség a két verzi óközött.

AlpinForex 2017-01-07 07:54

Idézet:

smk eredeti hozzászólása (Hozzászólás 85825)
B. verzió: USDben vezetted a számládat, abból vettél résztényt. Záráskor a részvényed 2 USDt ér (azaz nyertél rajta 100%ot). Azonban ezt fel akarod használni, akkor át kell váltanod 1 EURra, tehát ugyanúgy 1 kg kenyeret vehetsz belőle, mintha EURban vetted volna a részvényt.

Szia Smk!

Toki eredeti hozzaszolasa, melyre reagaltam, igy szol " euroban veszek usd alapu reszvenyt amerikai tozsden."

Gondoljuk ezt vegig egyutt egy konkret peldan keresztul. 2015 januar elsejen van 10e eurom. Mivel hiszek az elektromos autozas fenyes jovojeben 1.21 arfolyamon atvaltom es a kapott 12100 dollarert veszek 55 db Tesla reszvenyt 220 dolcsi/ reszveny kurzuson. 2017 januar elsejen ranezek az arfolyamra es azt latom, a Tesla a ket ev alatt semmit nem emelkedett, sot 2.3 szazalekot csokkenve 215 dollaron all. Csalodott vagyok, eladom, es az erte kapott 11825 dollart visszavaltom eurora 1.05 arfolyamon. Es most jon a meglepetes, hisz 11262 eurot kapok, azaz 12.6 szazalekot nyertem az ugyleten, bar a reszvenyt rosszul valasztottam meg. (Ha euros befektetesi alapon keresztul tortenik ugyan ez az ugylet a hatterben hasonlo logika szerint szamitodnak az eszkozertekek)

Az altalad hozott elso peldaban eurobol euros reszvenyt veszel, a masodikban szinten, csak kozben oda es vissza csinalsz egy eur usd, majd usd eur konverziot. Ebben a ket esetben termeszetesen a vegen ugyan annyi penzed lesz. (Ha a reszveny ara nem valtozott, a tranzakcios koltsegektol eltekintve)

smk 2017-01-07 12:02

Idézet:

AlpinForex eredeti hozzászólása (Hozzászólás 85828)
Gondoljuk ezt vegig egyutt egy konkret peldan keresztul. 2015 januar elsejen van 10e eurom. Mivel hiszek az elektromos autozas fenyes jovojeben 1.21 arfolyamon atvaltom es a kapott 12100 dollarert veszek 55 db Tesla reszvenyt 220 dolcsi/ reszveny kurzuson. 2017 januar elsejen ranezek az arfolyamra es azt latom, a Tesla a ket ev alatt semmit nem emelkedett, sot 2.3 szazalekot csokkenve 215 dollaron all. Csalodott vagyok, eladom, es az erte kapott 11825 dollart visszavaltom eurora 1.05 arfolyamon. Es most jon a meglepetes, hisz 11262 eurot kapok, azaz 12.6 szazalekot nyertem az ugyleten, bar a reszvenyt rosszul valasztottam meg. (Ha euros befektetesi alapon keresztul tortenik ugyan ez az ugylet a hatterben hasonlo logika szerint szamitodnak az eszkozertekek)

Én úgy gondolom, ha Euros bef alapon keresztül történik ugyanez az ügylet, akkor is pontosan ugyanennyi (11262) EURt kapsz vissza a végén. (feltéve, hogy nincsenek költségek). De ha te nem úgy gondolod, számold ki azt a verziót is!

AlpinForex 2017-01-07 16:34

Idézet:

smk eredeti hozzászólása (Hozzászólás 85833)
Én úgy gondolom, ha Euros bef alapon keresztül történik ugyanez az ügylet, akkor is pontosan ugyanennyi (11262) EURt kapsz vissza a végén. (feltéve, hogy nincsenek költségek). De ha te nem úgy gondolod, számold ki azt a verziót is!

Egyetértünk! :-)

Szép hétvégét!

David Chateau 2017-07-07 23:11

https://kiszamolo.hu/a-passziv-alapok-ternyerese/

David Chateau 2017-07-08 01:59

http://www.napi.hu/tozsdek-piacok/ig...em.643191.html

Kicsit elszállt velük is pár dolog. Minden lufi egyszer kipukkad. ETF, kripto is. De hát kell valahová tenni a fölös pénzeket kötvényekből.:)

C@maro 2017-07-08 06:29

Idézet:

David Chateau eredeti hozzászólása (Hozzászólás 91991)
http://www.napi.hu/tozsdek-piacok/ig...em.643191.html

Kicsit elszállt velük is pár dolog. Minden lufi egyszer kipukkad. ETF, kripto is. De hát kell valahová tenni a fölös pénzeket kötvényekből.:)

Mint Eötvös Gábor mondá: ''Van másik!!!''

A legtöbb esetben az ilyen ''tájékoztató jellegű'' elemzések, felmérések fordítsák fel a piacot, hogy legyen minek visszaállnia:)
Ez megy most a olaj körül is.
http://www.napi.hu/nemzetkozi_gazdas...ar.643300.html

C@maro 2017-07-08 08:22

Idézet:

C@maro eredeti hozzászólása (Hozzászólás 91992)
Mint Eötvös Gábor mondá: ''Van másik!!!''

A legtöbb esetben az ilyen ''tájékoztató jellegű'' elemzések, felmérések fordítsák fel a piacot, hogy legyen minek visszaállnia:)
Ez megy most a olaj körül is.
http://www.napi.hu/nemzetkozi_gazdas...ar.643300.html

Vásárolt valaki előjegyzésben Waberer's részvényt?
http://www.napi.hu/tozsdek-piacok/az...ek.642766.html

David Chateau 2017-07-08 15:51

Idézet:

C@maro eredeti hozzászólása (Hozzászólás 91993)
Vásárolt valaki előjegyzésben Waberer's részvényt?
http://www.napi.hu/tozsdek-piacok/az...ek.642766.html

Nem, de kéne majd, ha beesik mostanság. Nyitottam új topicot, ott beszéljünk erről;)

C@maro 2017-07-08 16:40

Idézet:

David Chateau eredeti hozzászólása (Hozzászólás 92001)
Nem, de kéne majd, ha beesik mostanság. Nyitottam új topicot, ott beszéljünk erről;)

Defektet kap a kamion?:confused::D:D
Én papírformára gondoltam,érted?;)

David Chateau 2017-07-08 18:30

Idézet:

C@maro eredeti hozzászólása (Hozzászólás 92002)
Defektet kap a kamion?:confused::D:D
Én papírformára gondoltam,érted?;)

Papíroktól szabadulok:D Csak a pénz legyen papír, többi távozzon:)

Majd megnézem, kik itt a nagy háttéremberek, aztán felfuthat majd, mint a csoporttársaié;) IPO után essen csak be, én annak örülök.

David Chateau 2017-12-09 18:14

Csatolások: 1
Hmm, VOO mennyire brutális:)

Na, írjatok pár ETF-et, amikben láttok fantáziát;)

Én IPAY mostanság. Ti?

A pontos idő 22:50 , a GMT +1 időzóna szerint.