Tőzsde Fórum  

Vissza   Tőzsde Fórum > Tőzsdéről általában > Kezdőknek

Válaszol

LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2014-02-15, 10:14   #1 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 7
Hírnév szint: 0
7thson a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás Megtakarítás

Üdv! Keresgéltem a fórumon de nem találtam kielégítő választ a kérdéseimre, felteszem hát őket. Remélem jó helyen.
Tehát kíváncsi lennék a véleményetekre, Ti mit választanátok, mit ajánlanátok számomra, ha egyáltalán létezik a kritériumoknak megfelelő termék. Szeretném a mindenkori bevételeim 10-15%-át elkülöníteni/megtakarítani, fenntartva a lehetőségét, hogy nagyobb veszteség nélkül bármikor hozzáférhető maradjon a teljes összeg, ha úgy hozná a sors. Illetve rugalmasan lehessen bármikor, bármekkora összeggel feltölteni. A kérdés, hogy ezen feltételek mellett a leginkább mi módon fialtatható a megtakarítás?
A válaszokat előre is köszönöm.
7thson nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2014-02-15, 13:27   #2 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 373
Hírnév szint: 7
stingy elindult a hírnévhez vezető úton.stingy elindult a hírnévhez vezető úton.stingy elindult a hírnévhez vezető úton.stingy elindult a hírnévhez vezető úton.stingy elindult a hírnévhez vezető úton.stingy elindult a hírnévhez vezető úton.stingy elindult a hírnévhez vezető úton.stingy elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
7thson eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Üdv! Keresgéltem a fórumon de nem találtam kielégítő választ a kérdéseimre, felteszem hát őket. Remélem jó helyen.
Tehát kíváncsi lennék a véleményetekre, Ti mit választanátok, mit ajánlanátok számomra, ha egyáltalán létezik a kritériumoknak megfelelő termék. Szeretném a mindenkori bevételeim 10-15%-át elkülöníteni/megtakarítani, fenntartva a lehetőségét, hogy nagyobb veszteség nélkül bármikor hozzáférhető maradjon a teljes összeg, ha úgy hozná a sors. Illetve rugalmasan lehessen bármikor, bármekkora összeggel feltölteni. A kérdés, hogy ezen feltételek mellett a leginkább mi módon fialtatható a megtakarítás?
A válaszokat előre is köszönöm.
ezt így nehéz megmondani. az a 10-15% pl mennyi? mert ugye nem mindegy, h 100.000 ft 15%-át teszed félre havonta v 1.000.000 15%-át.
azután az sem mindegy hogy mekkora kockázatot tudsz elviselni (nem elképzelni, hanem mikor jön nálad a konkrét lépés, hogy, na most szállok ki!)
általánosságban (ahogy a kérdésed is szól) elmondható, hogy a hozammal arányosan nő a kockázat.
a sor elején van a bankbetét, pénzpiaci alap, államkötvény a végén meg a különféle egyedi részvények,derivatívák, tőkeáttételes pozíciók.
a választék korlátlan, csak azt kell megtalálni, ami konkrétan NEKED megfelelő.
a nagyobb veszteség nélkül bármikor hozzáférhető kategória kb. a bankbetét , pénzpiaci alap, államkötvény.(persze az is kérdés, mit jelent nálad a "nagyobb veszteség?)
stingy nem elérhető   Válaszol idézettel
Hirdetések
Régi 2014-02-15, 14:48   #3 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Összes hozzászólás: n/a
Alapbeállítás

Tedd be a bankba
  Válaszol idézettel
Régi 2014-02-16, 19:27   #4 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Köszönöm a válaszokat! A bankbetétnél nagyobb hozamot és rugalmasabb hozzáférést képzeltem el, a pénzpiaci alap lehet kezdetnek jó megoldás, (ha itt megvalósul, hogy bármikor hozzáférhetek a teljes összeghez és kedvemre töltögethetem).
Havi 40-50K tudok félrerakni jelenleg. Szerintem kevésbé tűröm jól a kockázatot, alapvetően nem szeretném elveszteni a megtakarításom . Legalábbis a kezdetekben, amíg nincs miből kockáztatni.
Régi 2014-02-16, 20:21   #5 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Alapbeállítás

Kockázat nélkül lesz miből kockáztatni?
/Csak kérdés, nem provokáció /
  Válaszol idézettel
Régi 2014-02-16, 21:07   #6 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Úgy gondolom, hogy magas kockázatvállalás mellett, nagyobb eséllyel vesztem el a lehetőségét a további kockázat vállalásnak.
Nem kizárt, hogy én látom rosszul, de 1x lassan de biztosan szeretnék belendülni, mint 5x nulláról kezdeni.
Régi 2014-02-16, 21:26   #7 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Alapbeállítás

Általában elsőre senkinek sincs meg a kellő tapasztalat. Szerintem aki nem vállalja a kudarc lehetőségét, ne vállalkozzon.
Továbbra is csak filozofálok, tényleg nem akarlak rábeszélni semmire.
  Válaszol idézettel
Régi 2014-02-16, 22:08   #8 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Előbb egy stabil alapot szeretnék amiből aztán bizonyos részt akár még részvényekbe is fektetnék .
Amúgy már ott elakadtam, hogy vagy 40 alapkezelő, 600 termékéből hogy válasszak egyet?
Régi 2014-02-17, 03:48   #9 (permalink)
Szenior tag

Pilotfish logója

Összes hozzászólás: 344
Hírnév szint: 5
Pilotfish már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.Pilotfish már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Idézet:
Előbb egy stabil alapot szeretnék amiből aztán bizonyos részt akár még részvényekbe is fektetnék .
Amúgy már ott elakadtam, hogy vagy 40 alapkezelő, 600 termékéből hogy válasszak egyet?
Sajna, ha a likviditás és a biztonság az elsődleges szempont, akkor sok választásod nincsen.

A 3 hónapos akciós bankbetét jobb hozamot ad, mint a pénzpiaci alap.
Erste Aktív Plusz Betét: 3 hónap; 3,60%.

Mindkettőből lejön a 6% EHO.

Léteznek EHO-mentes kötvény alapok is:
ERSTE TŐKEVÉDETT ÁLLAMPAPÍR ALAP
De a jegybanki kamat 2,85 %
És ebből, még lejön a kezelési költség, valamint a volatilitásuk is magasab mint a pénzpiaci alapoké.
Kb. 1-2 hónap, míg bejön a tőkevédelem.

A kockázatosabb tőkevédett alapok jellemzően 1 év után biztosítanak tőkevédelmet, de hozamot akkor sem.

Azt gondolom érdemes lenne meghatározni, mi az az összeg, amit feltétlen likvid eszközökben akarsz tartani. Ha azt a pénzt összegyűjtötted, érdemes kockázatosabb papírok felé kacsingatni.

Az Én személyes kedvenceim az abszolút hozamú alapok.
Ezek között találsz kevésbe volatilis (cc. >-5% - -10%) darabokat is, amik képesek bősséggel megverni a kamatokat és a pénzpiaci alapokat.

De ezek között a minimum lekötési idő, 1 év. Szvsz.

Később már érdemes TBSZ-ben is gondolkodni, az plusz hozamot jelent.

Egyébként ez jó téma, érdekes volna több vélemény.
Csatolt képek

Utoljára módosítva: Pilotfish által : 2014-02-17 03:58 Oka: TBSZ
Pilotfish nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2014-02-18, 07:58   #10 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 123
Hírnév szint: 9
stock elindult a hírnévhez vezető úton.stock elindult a hírnévhez vezető úton.stock elindult a hírnévhez vezető úton.stock elindult a hírnévhez vezető úton.stock elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Mekkora időtávra tervezel megtakarítani? Tehát amellett, hogy folyamatosan hozzáférhetőnek kell lennie, mi a fő cél?

2 év múlva egy autó? 5 év múlva egy lakás? 20 év múlva a gyerekek taníttatása? 40 év múlva a nyugdíj mellé kiegészítés?

Mert ezt azért fontos lenne eldönteni és mindezek mellé még be lehet kalkulálni, hogy lehet 2 hónap múlva kelleni fog a pénz egy új hűtőre, vagy X év múlva beszállni egy vállalkozásba...

Nem biztos, hogy a legjobbkor tanácsolok ilyet (* mindjárt kifejtem miért), de én a helyedben megfontolnám a TBSZ számla nyitását és a Buy and Hold stratégiát. Diverzifikálva, kevésbé kockázatos részvényeket választva akár teljesítheti is az elvárásaidat és hosszú távon az elérhető legjobb hozamot biztosíthatja. Osztalékfizető jól megválogatott stabil papírokkal mérsékelhető a kockázat.
A pénzt pedig bármikor ki lehet venni. Akár pár hónap után is pozitív egyenleggel, de ugye rövid-közép-hosszútávon is lehet belőle bármi. Átlagosan viszont ez a legjobb, főleg ha eredendően hosszú távra (10 év+) tervezel.

* Abban nem vagyok biztos, hogy ez a tanács most a legidőszerűbb. Nyugati tőzsdék elég túlértékeltek, a hazai tőzsdéről meg jobb nem is beszélni. (állami beavatkozások, agyonnyomott gazdaság, kicsi és nagyban kormánydöntésektől függő tőzsdei vállalatok)
stock nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2014-02-18, 09:40   #11 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Alapbeállítás

2 év 1 autó? Dolgozna a fene érte ennyit :S
  Válaszol idézettel
Régi 2014-02-18, 13:38   #12 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 123
Hírnév szint: 9
stock elindult a hírnévhez vezető úton.stock elindult a hírnévhez vezető úton.stock elindult a hírnévhez vezető úton.stock elindult a hírnévhez vezető úton.stock elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

2 éves megtakarítás. Mellette még élhet akár, mint Marci hevesen a keresete maradék részéből.

50kHUF-ot írt havonta, így 2 év alatt 1,2 milla + kamatok jön össze. Szerintem ez egy elég átlagos autóvásárlásnak számít a hazai piacon.
stock nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2014-02-18, 13:49   #13 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Alapbeállítás

És jó az átlaghoz tartozni?
  Válaszol idézettel
Régi 2014-02-20, 08:38   #14 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

A cél az, hogy úgymond biztonsági alapot képezzek, ami bármikor hozzáférhető. Történhet bármi előre be nem tervezett, v akár betervezett, mint esetünkben egy baba érkezése remélhetőleg. Úgy képzelem el, hogy lesz egy folyamatosan növekvő, bankszámla/betétszámla/portfólió, nevezzük bárminek, amihez alkalomadtán hozzá lehet férni, ha szükséges. Elképzelhető, hogy egy vállalkozásban landol, netán ha a jelenlegi tevékenységem eléri a kívánt profitszintet, viszont a sajátossága miatt nem fejleszthető tovább, magam kezdem el menedzselni a létrejött kisebb tőkét.
Mivel rövidesen lehetőségem lesz rendszeresen félrerakni kisebb összegeket, elkezdtem beleásni magam a különböző pénzügyi lehetőségekbe. Még csak a felszínt kapargatom, de az már kezd kirajzolódni, hogy a legjobb az lenne, ha saját magam tudnám hozzáértőn kezelni a pézügyeimet.
Régi 2014-02-20, 18:09   #15 (permalink)
Szenior tag

Pilotfish logója

Összes hozzászólás: 344
Hírnév szint: 5
Pilotfish már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.Pilotfish már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Idézet:
A cél az, hogy úgymond biztonsági alapot képezzek, ami bármikor hozzáférhető. Történhet bármi előre be nem tervezett, v akár betervezett, mint esetünkben egy baba érkezése remélhetőleg. Úgy képzelem el, hogy lesz egy folyamatosan növekvő, bankszámla/betétszámla/portfólió, nevezzük bárminek, amihez alkalomadtán hozzá lehet férni, ha szükséges. Elképzelhető, hogy egy vállalkozásban landol, netán ha a jelenlegi tevékenységem eléri a kívánt profitszintet, viszont a sajátossága miatt nem fejleszthető tovább, magam kezdem el menedzselni a létrejött kisebb tőkét.
Mivel rövidesen lehetőségem lesz rendszeresen félrerakni kisebb összegeket, elkezdtem beleásni magam a különböző pénzügyi lehetőségekbe. Még csak a felszínt kapargatom, de az már kezd kirajzolódni, hogy a legjobb az lenne, ha saját magam tudnám hozzáértőn kezelni a pézügyeimet.
Izgalmas, de nem könnyű feladat!

A mostani tudásom szerint, Én valahogy így csinálnám:

1. évben rövid távon lekötött bankbetétekbe tenném a pénzt.
Kérdés, hol bankolsz, és ott van-e valamilyen jó ajánlat.
Sajnos, ahogy írtam, ha fontos a likviditás és a biztonság, le kell mondani a magas hozamról. Ha akarsz némi reálkamatot is, muszáj bevállalni a 2-6 hónapra való betét lekötést is.

Persze mindenhol vannak költségek, amik viszik a hozamot, de ha már ott bankolsz, akkor azokat úgy is fizeted.

Arról nem beszélve, hogy az első évben, legfeljebb 12 x 50.000 = 600.000 HUF megtakarításról beszélünk, aminek a legjobb kamata is 18.000, nettó 3%-al számolva. Most ebből levonsz ilyen-olyan százalékocskákat, akkor is csak néhány 100 forintról beszélünk.

Tehát, ha ez a pénz, többé-kevésbé megörzi az értékét, már jó vagy. Ez az aranytartalék, a könnyen mobilizálható tőke. Egy mosógép, hűtő, SOS autó szervíz kijön belőle.

Én az Erste-nél bankolok, mert össze van kötve a Hozamplázával a számla, így gyorsan és ingyen tudok ide-oda átvezetni pénzeket.
Itt ez az Aktív Plusz Betét a legjobb ajánlat, de tényleg kemény feltételekhez kötik a kamat prémiumot. Tényleg használni kell a számlát.

De, most néztem az AXA-t is, és ott is elég jó kamatot fizet a rövid távú lekötésre.
Itt nem ástam bele magam a feltételekbe és az egyéb, járulékos költségegkbe.

Ugye, mindkét helyen, a legkisebb leköthető összeg 100.000 Ft., így csak két havonta tudsz pézt lekötni. Választhatsz addig más betéti formát alacsonyabb kamatra egy hónapra.

Szóval, első évben összegyűlik 600.000 Ft. Ha költesz belőle, akkor minél hamarabb vissza kell tölteni. Én csináltam régebben olyat, hogy kamatra adtam magamnak kölcsön pénzt. Így mindíg meggondoltam, hogy mire költsem, viszont mindíg hízott is a megtakarításom.

A 2. évtől kezdve érdekesebb a dolog.

Ha elégségesnek érzed ezt a 600 ezret, akkor a további megtakarításokat mindenképpen TBSZ számlán belül folytatnám, januári nyitással.

Ha még szeretnéd feltornászni az aranytartalékot, akkor vagy csak betétekbe helyezném, vagy, mondjuk 10.000 Ft.osával bővíteném a lekötést, 40 ezret már TBSZ-re tenném.

Egy családos embernek, megesehet, hogy nem árt, ha van 1 milla könnyen hozzáférhető készpénze.

Az Erste-nél lehet olyat csinálni, hogy minden fordulónapkor tőkét növelni. Mivel lesz egy csomó 100 ezres betét, így minden hónapban hozzá tudod csapni az adott havi 50-est, nem kell várni két hónapot, egy új lekötésre.

Innentől kezdve Én, az alapkezelő által alacsony kockázatúnak pozícionált származtatott, abszolút hozamú befektetési alapokat vennék. Ezek már bukhatnak néhány %-t év közben de az adott évet általában pozítívan zárják. Persze magas hozamot nem várnék el 6-10% már jónak mondható.

A TBSZ-nek megvan az az előnye, hogy, ha kell a pénz kiveheted egyszerűen. Nincsen büntetés, csak ki kell fizetni az adót és az EHO-t.

A következő egy, két évben Én ilyen alapokba tenném a havi megtakarításomat. Illetve ügyelnék a tartalékom szinten tartására.

A 3., 4. évtől kezdve már gondolkodnék kockázatosabb alapok felvételén a portfólióba.

Az igazi pénz menedzselés innentől kezdődik.

Illetve fontos megemlíteni a lakáskasszát és az életbiztsosításokat is.

Ha van lakásod, érdemes néhány ezrest lakáskasszába tenni.
4 éves időtávon belül, ha sikerül akciós számlanyitást elcsípned, akár 15%-ot is fial a pénzed éves, átlag szinten.

Nem könnyű meghatározni, hogy 4 évente tudsz-e és mennyit a lakásodra költeni. Hosszabb távra (10 évre) már erősen romlik az LTP hozamelőnye, ugyanis az első véves befizetésedre adott 30%-os állami támogatás nyomja meg a hozam értéket. Onnantól kezdve erősen csökken a tőkére vetített hozam.
De 5-10 ezer Ft-ot talán érdemes rátenni. Ez cc. 312.000 - 624.000 Ft./4 év.

Az LTP hátránya, hogy csak lakáscélra költheted, előnye, hogy a saját munkádat is elszámolhatod költségként. Viszont egy műszaki ellenőrnek igazolnia kell az elvégzett munkát, ami nem tudom mennyi pénz.

Ha nincsen lakásod, de nagyon szeretnél egy sajátot, akkor szvsz nem is nagyon érdemes másban gondolkodni. Annyi LTP-t kell nyitni amennyit tudsz és amennyit tudsz fizetni.

Az életbiztosítás egy másik téma.
Itt a fórumon is olvashatsz róla.

Az Én véleményem az, hogy az éltebiztosítás nem befektetés. Aki kizárólag szaporítani akarja a pénzét, annak nem szabad életbiztosítással foglalkoznia.

De egy családos embrenek talán érdemes ilyen irányben is gondolkodnia. De különös figyelmet fordítani a biztosítás részére a dolognak.

Ehhez sajnos nem értek, én is csak megégettem magam.

Na már most!

Ez mind igaz lehet egy ideális világban.
De amilyen időket élünk, Én már komolyan morfondírozok egy kanadai, vagy egy újzélandi bankszámlán.

De, hát ne legyen ilyen keserű a vége!

Havi 50 ropiból el lehet indulni, és sok jó lehetőség van.
Azt gondolom, az első 1-2 év a kockázat kerülésről és a bankbetétről szólna a számomra.

Jó érzés, mikor a számlán azért figyel annyi pénz, hogy kihúzzam néhány hónapig, akár egy-két évig is.

Nagyon kíváncsi lennék mások véleményére is.
Akár profik véleményére.

Ez a fajta mgatakarító mentalitás ritka Magyarországon és volna tér fejleszteni.
Akár ilyen fórumokon is, mint ez.
Pilotfish nem elérhető   Válaszol idézettel
Válaszol

Jelenlévő aktív tagok böngészik ezt a témát: 1 (0 tag és 1 látogató)

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
nem indíthatsz új témát
nem válaszolhatsz
nem csatolhatsz
nem javíthatsz hozzászólást

BB code is bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva

Hasonló témák
Téma Téma szerzője Fórum Válaszok Utolsó hozzászólás
Havi rendszeres megtakarítás Projekt További befektetési formák 7 2011-11-20 21:43

A pontos idő 19:27 , a GMT +1 időzóna szerint.