Tőzsde Fórum  

Vissza   Tőzsde Fórum > Tőzsdéről általában > Kezdőknek

Válaszol

LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2010-05-14, 10:05   #51 (permalink)
Tag

Hely: Magyarország
Összes hozzászólás: 37
Hírnév szint: 8
gabor már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.gabor már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

folyt:
Mind ezeken túl továbbra is véleményt vársz, továbbra sem értem miről

A topik témája a "spekuláció legtöbbször veszteségbe torkollik"
Ezt igazoltam, megerősítem.
Ezzel kapcsolatban várom a hozzászólásokat. Egyfajta nézőpontot igyekeztem közvetíteni, ami nagyban eltér a többségétől. Például a TA-t alkalmazóktól.
Mivel én a saját hozzáállásommal úgy tűnik sikeres tudok lenni, felmerül bennem a kérdés ki is tartozik az 5%-ba.
Érdekelne a mások véleménye, ki mi alapján hozza a tőzsdi döntéseit, és miért?
De ezt már megkérdeztem egyszer régebben, és szintén a kutya sem válaszolt rá.
Amit persze nagyon furcsállok, ugyanis nem hiszem, hogy itt mindenkinek csak a TA az isten.
Pl Te mi alapján kereskedsz?
Mióta csinálod?
És nyereséges vagy-e?
Kiszedtél-e már annyi pénzt, mint amennyit beletettél?
Ésatöbbi.
Ilyesmik érdekelnek.
Nem a sok blabla.

Üdv: Gábor
Régi 2010-05-14, 10:08   #52 (permalink)
Tag

gabor már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.gabor már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

StLui:

amúgy viszont bocs, hogy a mondandód leglényegtelenebb momentumán akadtam fenn, egy büntetőpont magamnak
Semmi probléma.
Én is elnézést kérek a sarkításért.
Régi 2010-05-14, 10:19   #53 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 1.334
Hírnév szint: 10
StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
gabor eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
folyt:
Ezzel kapcsolatban várom a hozzászólásokat. Egyfajta nézőpontot igyekeztem közvetíteni, ami nagyban eltér a többségétől. Például a TA-t alkalmazóktól.
Mivel én a saját hozzáállásommal úgy tűnik sikeres tudok lenni, felmerül bennem a kérdés ki is tartozik az 5%-ba.
Amit persze nagyon furcsállok, ugyanis nem hiszem, hogy itt mindenkinek csak a TA az isten.
Mióta csinálod?
És nyereséges vagy-e?
Ésatöbbi.
Ilyesmik érdekelnek.
Nem a sok blabla.

Van Funda és van TA, funda szerintem egyértelműen kudarc, és itt hiába jön valaki olyan azzal hogy nem is kudarc, mert pl Ő tavaly márciustól folymatos nyerőben van az OTP-vel, tehát marad a TA, de az sem isten, hanem segédeszköz.
Én TA alapján kereskedek, kb 3éve, egy éve nyereségesen, de közel sem tudtam annyit visszahozni mint amennyit TA nélkül elbuktam.
StLui nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-05-14, 10:33   #54 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Hely: Pillanatnyilag Magyarország.
Összes hozzászólás: 1.530
Hírnév szint: 11
sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
folyt:

Mióta csinálod?
És nyereséges vagy-e?
Ésatöbbi.
Ilyesmik érdekelnek.
Nem a sok blabla.

Az ilyen kérdéseknél mindig felmerül a kérdés, hogy ha valaki bármit leír, elhiszed e bankszámla kivonat nélkül, vagy sem? Én azért nyugodt szívvel válaszolok a kérdéseidre, függetlenül attól, hogy egy része tudható rólam:

Mióta csinálod?

1998

Te mi alapján kereskedsz?

Függetlenül attól, hogy tisztában vagyok az alapvető fundamentumokkal, sőt érdekelnek is, sőt önképzésként hiszek a hálózatos tudásban, a kereskedéseimhez kizárólagosan TA-t használok, a spekulációhoz. Ennek az oka, hogy meglehetősen rövidtávú pozíciókat tartok, melyeket az esetek többségében néhány napon belül, vagy esetleg még a nyitás napján lezárok.

És nyereséges vagy-e?

Igen az vagyok, mégpedig hosszútávon. Ha nem így lenne, a jellememből sem adódna, hogy ennyi ideje foglalkozzak a tőzsdével, mivel a lényegtelen dolgokba nem szeretek, se pénzt se energiát pumpálni.

Ennyi idő alatt? Sokkal többet, mint amit beletettem!

Ez ugyan nem volt kérdés, de megválaszolom:

Én nem hiszem, hogy az lenne, távolról sem. Csak az eredmények érdekelnek!
sidius nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-05-14, 10:44   #55 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Még valami. Többször említettem már, hogy amúgy semmi bajom a fundamentális elemzéssel. Az viszont többek között az árfolyammozgások okát makrogazdasági alapokon vizsgálja, továbbá vizsgálja a gazdasági növekedést és a monetáris politikát. Ezzel nagyjából összefoglalhatóak a területei. Ezzel nincs is semmi gond, viszont a felsoroltak nem egyik napról a másikra változnak meg, következésképpen, meglehetősen kevés az esélye annak, hogy egy rövidtávú néhány napos kereskedést könnyen sikerre lehessen vinni csak ezek alapján. Természetesen minél hosszabb távra kereskedik az ember annál jobban növekszik a szerepük.

Persze ennek ellenére fel kell tennünk azt a kérdést, hogy akkor nem is lehet fundamentumok alapján rövidtávra kereskedni sikeresen? Természetesen lehet. Az adat kereskedés tipikusan olyan rövidtávú kereskedési fajta ami alapvetően azokat a fundamentum megváltozásokat igyekszik lekereskedni, amelyek igen rövid távon jelentős ármozgást okoznak. De a fundamentális kereskedést alapvetően nem az ilyesmire találták ki.
Régi 2010-05-14, 10:49   #56 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 638
kismentor már nem kispályás.kismentor már nem kispályás.kismentor már nem kispályás.kismentor már nem kispályás.
Alapbeállítás

Idézet:
folyt:

Mióta csinálod?
És nyereséges vagy-e?
Ésatöbbi.
Ilyesmik érdekelnek.
Nem a sok blabla.

Üdv Gábor!

Én elolvastam az írásodat régebben,és sok mindenben egyetértek veled.
Ahogy én tanultam,az emberek keverik kutyulják a dolgokat,TA alkalmazása,funda alkalmazása tekintetében.
Nekem úgy tanították,a nagy pénz a fundában van KEVÉS EMBER SZÁMÁRA,,a többiek csak elmenekülnek előle a TA -hoz.Megmagyarázni persze meglehet hogy ki miért is ragaszkodik csak a TA alkalmazásához,de a lényeg,hogy nem értenek a fundához.Én sem értek,tévedés ne essék,de én be is ismerem!
Én hitelesnek mondható helyről tudom külföldről,(bármennyire akar velem vitatkozni bárki,akkor is ezt állítom,mert a főnököm ezt állítja ) a nagy spekulánsok nem a TA alapján kereskednek.Abszolút nem!Előre feltérképezik a piacot,beáraznak,és az alapján döntenek.Maximum a végrehajtást kiadják egy alkalmazottnak ,aki végrehajtja az üzletet,technikailag jobb áron,mint ha azonnal tenné. Persze itt a tényleg nagy tőkéket mozgatókra gondolok.A sok kicsi persze hogy a TA alapján dönt,hiszen valami alapján dönteni kell.
Igazából lehet hogy erről nem is érdemes egy ilyen fórumon írkálni,hiszen valljuk be,a fundához az itt írók többsége nem ért.Max hírkereskedik,ami nem funda,csak azt hiszi hogy az.Én tanulom a fundát,de sokkal összetettebb dolog,mint azt sokan gondolnák.Erre én is nemrég jöttem rá,mert jó tanárom van.Persze a TA alkalmazásával is lehet jól keresni,csak akkor keveset lehet kockáztatni.Sokan nem tudják,hogy pld Barklay's Haddaway(bocs ha nem jól írtam)tulajdonosa Buffet Úr szeme sem rebben,ha az általa megvásárolt részvény árfolyama 50% -ot esik!Pedig akkor elviekben az egy DD 50%.A TA hívők meg nevetnek.Pedig nincs min nevetni.Csupán tudatlanok.
Ha bele gondolunk mit kereshetett az,aki már fél éve shortolja az eur-t,akkor nagyot nézhetünk.A képernyőn fél éve még ebből semmi sem látszott!
Én úgy mondanám,mindenkinek igaza van.Neked is.
kismentor nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-05-14, 11:00   #57 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
kismentor eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Üdv Gábor!

Én elolvastam az írásodat régebben,és sok mindenben egyetértek veled.
Ahogy én tanultam,az emberek keverik kutyulják a dolgokat,TA alkalmazása,funda alkalmazása tekintetében.
Nekem úgy tanították,a nagy pénz a fundában van KEVÉS EMBER SZÁMÁRA,,a többiek csak elmenekülnek előle a TA -hoz.Megmagyarázni persze meglehet hogy ki miért is ragaszkodik csak a TA alkalmazásához,de a lényeg,hogy nem értenek a fundához.Én sem értek,tévedés ne essék,de én be is ismerem!
Én hitelesnek mondható helyről tudom külföldről,(bármennyire akar velem vitatkozni bárki,akkor is ezt állítom,mert a főnököm ezt állítja ) a nagy spekulánsok nem a TA alapján kereskednek.Abszolút nem!Előre feltérképezik a piacot,beáraznak,és az alapján döntenek.Maximum a végrehajtást kiadják egy alkalmazottnak ,aki végrehajtja az üzletet,technikailag jobb áron,mint ha azonnal tenné. Persze itt a tényleg nagy tőkéket mozgatókra gondolok.A sok kicsi persze hogy a TA alapján dönt,hiszen valami alapján dönteni kell.
Igazából lehet hogy erről nem is érdemes egy ilyen fórumon írkálni,hiszen valljuk be,a fundához az itt írók többsége nem ért.Max hírkereskedik,ami nem funda,csak azt hiszi hogy az.Én tanulom a fundát,de sokkal összetettebb dolog,mint azt sokan gondolnák.Erre én is nemrég jöttem rá,mert jó tanárom van.Persze a TA alkalmazásával is lehet jól keresni,csak akkor keveset lehet kockáztatni.Sokan nem tudják,hogy pld Barklay's Haddaway(bocs ha nem jól írtam)tulajdonosa Buffet Úr szeme sem rebben,ha az általa megvásárolt részvény árfolyama 50% -ot esik!Pedig akkor elviekben az egy DD 50%.A TA hívők meg nevetnek.Pedig nincs min nevetni.Csupán tudatlanok.
Ha bele gondolunk mit kereshetett az,aki már fél éve shortolja az eur-t,akkor nagyot nézhetünk.A képernyőn fél éve még ebből semmi sem látszott!
Miért vitatkozna veled bárki is! Ha a főnököd mondta akkor biztos úgy van!

Azért annyit megkérdeznék, hogy egy néhány napra kereskedő spekulánst, ne adj isten egy daytradert, hogyan sikerül egy egy platformra hoznod Buffettel vagy Sorossal? Holott a felfogásukban, és stílusokban az égvilágon semmi közös nincs.
Ez kb. olyan mint összehasonlítani egy Caterpillar erőgépet, egy BMW-vel. Össze lehet, csak van e értelme?
Régi 2010-05-14, 11:17   #58 (permalink)
Szenior tag

Mighti logója

Összes hozzászólás: 221
Hírnév szint: 9
Mighti elindult a hírnévhez vezető úton.Mighti elindult a hírnévhez vezető úton.Mighti elindult a hírnévhez vezető úton.Mighti elindult a hírnévhez vezető úton.Mighti elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Én sem értek a fundához.
De ha féléve shortolnám 1 pozícióval az EUR-t (mert ha visszaesik 50%-ot, akkor tőkeáttét felejtős.)
jelenleg biztosan a tizedét sem kerestem volna, mint az, aki féléve pl.: órás chartokon tőkeáttétes shortokat építget egy-két napra. Majd a pullback elején kistoppolódik, és ismét kezdi elölről.
Vagy akkor a fundáknak is figyelembe kellene venniük a Támasz ellenállás szinteket? Esetleg ugyanúgy húzzák a stopot, rávásárolnak? Ha igen, akkor pedig a -50% nem megengedhető. És hogy védekezik a funda a pánik ellen? Mert szerintem a német cementgyáros vs. vonat és elődei, akik a WTC. ablakaiból ugráltak nem voltak kezdők, csak a váratlanra nem voltak felkészülve. Esetleg némi tőkeátéttel érte őket a -50%?
Mighti nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-05-14, 11:29   #59 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

Szervusz Sidiusz!

Hogy ne legyen túl hosszú az irományom, ezért nem reagálok mindenre. Bocs, ha valami általad fontosnak vélt momentura elmarad a reakcióm.

Kedves Gábor!
Nálam valamiért nem jelent meg, hogy ebben a topicban beírás született! Nem értem miért!

Igen ez érdekes, néha nálam is ez van.
Lehet, hogy érdemes volna jelezni az oldal üzemeltetője felé?
Vagy a mi készülékünkben a hiba?

Nem véletlenül mondják az, hogy a tőzsde 80% pszichológia,

Annak aki állandóan bámulja a chartot, nem csoda. :-)
Mint ahogy az sem, hogy ugyan az a psziho hat az összesre aki bámulja.
Így az sem csoda, ha mind úgyanúgy cselekszik.
Nem?

lásd görög tragédia, amikor is hiába az Otp stabilitása, mégis megrogyott majd 20%-ot, mert hatott rá a tömeg rövid távú

pszichológiai beállítottsága

Ez tökéletesen igaz. Az emberi hülyeség határtalan. Ezen logia alapján álltam ott az összes Blu alatt, ami esett.
Jolesett :-)

Azaz a spekulánst ha jó a stratégia akkor nem tőzsde fogja megverni, hanem az a 80% pszichológia!

Bizony, ez is így van.

----
A Buy&Hold-al kapcsolatban hozzáfűznék egy értéknővelő/csökkentő tényezőt a spekuláción kívül:
Ez pedig maga a cég valós teljesítménye. Ha jó a cég, jó a papír.
----

Egy kezdő tőzsdézőnek 1:2 hez az esélye arra, hogy eltalálja az árfolyam irányát. (vagy eltalálja vagy nem)
És mikor ez a kezdő elkezd tanulni, végül 5:95 re romlik az esélye?„

Ez hogy is jött ki?

StLui és köztem volt erről szóváltás. Ott bizonyos válaszok elhangzottak.
Tanulás hatására cselekedni, én úgy definálnám: Tapasztalatok és szerzett ismeretanyagok szerint módósuló döntéshozás.

Namost, hogy ki fejében mi raktározódik el fontos momentumként. Hogy ki milyen tapasztalatokat tud leszűrni bizonyos

helyzetekben. Az egyénfüggő. Mint ahogy a psziho is.
Mivel óvatos becsléssel 5-10%-ra tippelem a nyerőket. Megállapítható, hogy a randomszerűen tippelőnek (Vagy épp kezdőnek)

nagyobb az esélye, De a legrosszabb esetben is pont akkora.
Hogy. Lehet. Ez? Ezek szerint a többség nem a megfelelő tapasztalatokat szívja magába.
Ezzel még nem mondtam hogy a TA rossz!

Én nem Vagyok a TA doktora, de még csak jól ismerője sem.
Így nem tudom mi lenne, ha mindent, vagy sokat tudnék róla.
Az én környezetemben fellelhető TA-t alkalmazó tőzsdézők közül találd ki nyerő? Senki.
Biztos nem tudnak még eleget. Kérdés meddig bírják a tudatlanságot anyagilag.

Amikor esett most a piac, TA-s barátom csillogó szemmel huzogatta a vonalakat, hogy hol kell majd beszállni.
És megkérdezte van-e részvényem. Válaszoltam van. EL KELL ADNI mondta. Most kell venni, mondtam.
ÉS mit csinálok, ha tovább esik kérdezte vigyorogva? Veszek még mondtam, én is vigyorogva. Ekkor lefagyott a szoftver az

ismerős fejében. Mikor újrabútolt az mondta: ...Hát végül is...
Szerinted ki nyert végül?
Tudod, mit mondanak az átlagolásról, meg a SL-ról?
Ezek a dolgok szerintem azokra vonatkoznak akik azon szabályok szerint játszanak.
Én nem technikai alapon döntöttem, így engem nem befolyásolt az ami pl TA-s barátom igen.

(Hogy miért hoztam a vételi döntésem, szívesen elmesélem, ha érdekel bárkit is. Végül már kerestem rajta.)

A technikai elemzés is egy lehetőség semmi más. Lehetőség mint a fundamentális elemzés, lehetőség mint a Buy&Hold stratégia, mint a tőkeáttét, mind a BÉT, mint a Forex. Lesz aki élni tud a lehetőségekkel, lesz aki meg nem. Ennyi.

Igen, ebben is egyetértünk.
Én mondjuk értékpapírban utazom csak. Nem ismerem úgy a Forexet. Valószínűsítem ott nagyobb a szerepe a TA-nak, mint pl. a BÉTen.

Régi 2010-05-14, 11:33   #60 (permalink)
Szenior tag

kismentor már nem kispályás.kismentor már nem kispályás.kismentor már nem kispályás.kismentor már nem kispályás.
Alapbeállítás

Idézet:
sidius eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Miért vitatkozna veled bárki is! Ha a főnököd mondta akkor biztos úgy van!

Azért annyit megkérdeznék, hogy egy néhány napra kereskedő spekulánst, ne adj isten egy daytradert, hogyan sikerül egy egy platformra hoznod Buffettel vagy Sorossal? Holott a felfogásukban, és stílusokban az égvilágon semmi közös nincs.
Ez kb. olyan mint összehasonlítani egy Caterpillar erőgépet, egy BMW-vel. Össze lehet, csak van e értelme?
Igen a főnököm megjegyzést én is mosolygósra vettem,úgyhogy viccesen kell értelmezni is!

Úgy hoztam őket össze,hogy mindketten ugyanazon a piacon kereskednek.Netán nekik külön piacaik vannak?
Gábor a felvetésében pedig pont a felfogások különbözőségeit állította szembe egymással.Ezért aztán én is összehasonlítottam őket Sídius mester.
Öreg rókának lankad a figyelme!
Gábornak is igaza van bizonyos szemszögből,kár lenne tagadni.
Régi 2010-05-14, 11:50   #61 (permalink)
Szenior tag

Mighti logója

Mighti elindult a hírnévhez vezető úton.Mighti elindult a hírnévhez vezető úton.Mighti elindult a hírnévhez vezető úton.Mighti elindult a hírnévhez vezető úton.Mighti elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
Igen, ebben is egyetértünk.
Én mondjuk értékpapírban utazom csak. Nem ismerem úgy a Forexet. Valószínűsítem ott nagyobb a szerepe a TA-nak, mint pl. a BÉTen.
Itt van a kutya elásva. Mert aki a BÉTen rajzolja a vonalakat, szerintem is kudarcra ítélt…
De a Forexen és forgalmasabb tőzsdéken jól működnek a vonalak (is).
Ezek szerint ebben nincs is vita.
Régi 2010-05-14, 11:51   #62 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Mighti eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Én sem értek a fundához.
De ha féléve shortolnám 1 pozícióval az EUR-t (mert ha visszaesik 50%-ot, akkor tőkeáttét felejtős.)
jelenleg biztosan a tizedét sem kerestem volna, mint az, aki féléve pl.: órás chartokon tőkeáttétes shortokat építget egy-két napra. Majd a pullback elején kistoppolódik, és ismét kezdi elölről.
Vagy akkor a fundáknak is figyelembe kellene venniük a Támasz ellenállás szinteket? Esetleg ugyanúgy húzzák a stopot, rávásárolnak? Ha igen, akkor pedig a -50% nem megengedhető. És hogy védekezik a funda a pánik ellen? Mert szerintem a német cementgyáros vs. vonat és elődei, akik a WTC. ablakaiból ugráltak nem voltak kezdők, csak a váratlanra nem voltak felkészülve. Esetleg némi tőkeátéttel érte őket a -50%?
A devizapiacot keverni a részvénypiaccal halálos terv!
Ha valaki felvásárol egy 1 dollár áru részvényt 2 dolláros áron,akkor az a részvény 2 dollárt ér per pillanat a piacon,mert annyiért veszik.
A devizánál teljesen más a helyzet.
Régi 2010-05-14, 11:52   #63 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

Ez aranyos volt!
Mármint az első mondat.
A második egyszerűen csak jogos.
Régi 2010-05-14, 11:55   #64 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
Igen a főnököm megjegyzést én is mosolygósra vettem,úgyhogy viccesen kell értelmezni is!

Úgy hoztam őket össze,hogy mindketten ugyanazon a piacon kereskednek.Netán nekik külön piacaik vannak?
Gábor a felvetésében pedig pont a felfogások különbözőségeit állította szembe egymással.Ezért aztán én is összehasonlítottam őket Sídius mester.
Nem lankad az a figyelem, de mint mondtam ezen az alapon összehasonlíthatod az erőgépet is a sportkocsival. Mindkettő mehet ugyanazon az úton, ugyanoda? Eljuthat mindkettő? Ezen az alapon összehasonlítható? De minek?

Alapvetően a piac alapján nem érdemes összehasonlítani Buffetet meg egy daytradert, mert a közös piacon kívül semmiféle hasonlóság nem lesz közöttük, azon kívül, hogy mindkettő homo sapiens.

Én nem állítottam azt, hogy Gábornak nincs igaza. Csak kár azt összehasonlítani, amit amúgy felesleges, meg ez egy részletkérdés, és az ördög nem ebben a kérdésben rejtőzik. Azaz nem a Funda vs TA itt a döntő momentum, hanem az egyén alkalmassága vagy nem alkalmassága.
Régi 2010-05-14, 11:59   #65 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

Hű, de kavarog a víz!

A változatosság kedvéért ma is viszem a gyermeket az orvoshoz, így a mostantól érkező írásokra ma nem hiszem, hogy válaszolok.
Köszönöm a hozzászólásokat, további sikeres napot kívánok mindenkinek!

Magamnak is;
Régi 2010-05-14, 12:04   #66 (permalink)
Szenior tag

Mighti logója

Alapbeállítás

Idézet:

Persze a TA alkalmazásával is lehet jól keresni,csak akkor keveset lehet kockáztatni.Sokan nem tudják,hogy pld Barklay's Haddaway(bocs ha nem jól írtam)tulajdonosa Buffet Úr szeme sem rebben,ha az általa megvásárolt részvény árfolyama 50% -ot esik!Pedig akkor elviekben az egy DD 50%.A TA hívők meg nevetnek.Pedig nincs min nevetni.Csupán tudatlanok.
Idézet:
Én sem értek a fundához.

Idézet:
A devizapiacot keverni a részvénypiaccal halálos terv!
Ha valaki felvásárol egy 1 dollár áru részvényt 2 dolláros áron,akkor az a részvény 2 dollárt ér per pillanat a piacon,mert annyiért veszik.
A devizánál teljesen más a helyzet.
Elvesztettem a fonalat…
Amúgy ki is hozta össze a részvényeket az EUR shorttal?
Régi 2010-05-14, 12:29   #67 (permalink)
Szenior tag

StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
Üdv Gábor!

Buffet Úr szeme sem rebben,ha az általa megvásárolt részvény árfolyama 50% -ot esik!Pedig akkor elviekben az egy DD 50%.A TA hívők meg nevetnek..
azért meglepődnék ha egy rálltala megvett részvény 50%-os esése nála 50%DD jelentene, mert akkor ezek szerint csak abban az egy cégben lenne az összes tőkéje. legalábbis a főnököm szerint
Régi 2010-05-14, 12:34   #68 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Amikor esett most a piac, TA-s barátom csillogó szemmel huzogatta a vonalakat, hogy hol kell majd beszállni.
És megkérdezte van-e részvényem. Válaszoltam van. EL KELL ADNI mondta. Most kell venni, mondtam.
ÉS mit csinálok, ha tovább esik kérdezte vigyorogva? Veszek még mondtam, én is vigyorogva. Ekkor lefagyott a szoftver az

Ezek a dolgok szerintem azokra vonatkoznak akik azon szabályok szerint játszanak.
Én nem technikai alapon döntöttem, így engem nem befolyásolt az ami pl TA-s barátom igen.

(Hogy miért hoztam a vételi döntésem, szívesen elmesélem, ha érdekel bárkit is. Végül már kerestem rajta.)
Kiváncsi lennék a Te "szoftveredre" amikor 11000-ről esett az OTP és elkezdted venni lefelé, gondolom 1200-nél is nyugodt voltál teljesen.

Zárójeles mondatodra pedig már mondtam, hogy akkor elmesélhetnéd a tutit, ha szerinted az éálltalad nem ismert TA rossz akkor mi a jó?
Megjegyzem kiterjedt ismerősi körömben a tőzsdével sem foglakozik senki, nemhogy a TA-t tanulta volna, szóval ne vonj le abból semmilyen következtetést, hogy nincs a Te közeledbe se senki aki ismerné a TA-t
Régi 2010-05-14, 12:57   #69 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

megkockáztatom hogy pár ezer főnél nincs több Magyarországon aki TA-t használna, beleértve az évek óta csodaindikátor keresőket is
Régi 2010-05-14, 13:19   #70 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás gabornak 59"-re.

Már jelölöm, hogy kinek mit is írok!

"Annak aki állandóan bámulja a chartot, nem csoda. :-)
Mint ahogy az sem, hogy ugyan az a psziho hat az összesre aki bámulja.
Így az sem csoda, ha mind úgyanúgy cselekszik."
Nem?

Hehe! Igazad van! Sok mindent hasonlóan látunk, csak más az útvonal a megközelítéshez!

Az ugyanúgy cselekvés inkább csordaszellem, de nem ettől lesz valaki sikeres, sőt a sikeretlenségnek sem ez a kulcsa. Én elég sokat foglalkoztam ezzel a kérdéssel, előadásokat tudnék tartani róla. Természetesen nem csak tőzsdei szempontból vizsgálódtam, mert ez a pszichológia kérdés lényegében hasonlóan működik az élet minden területen. A tőzsde egyáltalán nem kivétel. Tudtad, hogy bármilyen pénzügyi döntést hoz az átlagember az élete folyamán annak a 80% szubjektív (vagyis érzelmi alapon tehát végső soron pszichológiai alapon) alapokon történik és, csak 20% a racionalitás? Ez elég sok ahhoz képest, hogy egy ember több száz hanem ezer pénzügyi döntést fog hozni az élete folyamán. Vagyis a pénzügyi döntéseit nem racionálisan hozza meg döntően.

Volt egy felmérés Magyarországon, nem is olyan régen amikor azt az egyszerű kérdést tették fel, a felmérés készítői:

-Van e bankszámlája? Miért éppen annál a banknál nyitotta a folyószámláját?

Hihetetlen válaszok születtek, és mondanom sem kell, hogy a válaszadók többsége abszolút érzelmi alapokon döntött, vagy az érzékeire ható élmények alapján (pl reklám), és miközben ma már az információ rendelkezésre áll, ha nagyon akarja az ember, mégsem használták. Mondjuk így érthető, hogy miért ilyen borzasztó az emberek pénzügyi helyzete hazánkban.

No a tőzsde ugyanígy működik, hogy a döntések nagy része érzelmi, és érzéki (folyamatos chart bámulás), és az információk sokszor elsikkadnak. neked a fundamentumok adják az információkat, nekem a charton megjelenő jelzések, és ennyi. Neked nem kell bámulnod a chartokat, de nyugodtan elhiheted, hogy nagyon sokszor nekem sem. Például egy adott pozíció menedzselésekor használok olyan sms riasztást, ami egyből jelez amikor kell és akkor is ráérek beülni a gép elé, és megigazítani mondjuk a stopot. Remélem érthető mit akarok mondani. Az a lényeg, hogy az információt kell begyűjteni, a módszer mindegy, és az alapján meghozni egy döntést. Persze az info is csak akkor hatalom, ha él vele az ember.

"Amikor esett most a piac, TA-s barátom csillogó szemmel huzogatta a vonalakat, hogy hol kell majd beszállni.

Én nem technikai alapon döntöttem, így engem nem befolyásolt az ami pl TA-s barátom igen."

Ezen megint el lehetne vitatkozni, de mivel a BÉT-en kereskedsz, így felesleges, egyszerűen azért mert a lehetőségeid korlátozottak! Nem tudsz vagy csak nagyon nehezen shortban csücsülni, pedig van élet a felfelé trenden kívül is, hidd el. Csak olyan piac kell ahol megteheted azt, hogy a lefelé trendet is kihasználd!
Hát ez az esésben veszek nagyon veszélyes dolog tud lenni. Honnan tudod, hol az alja? Venni csak addig fogsz amíg lesz rá pénzed, csak lehet, hogy még hónapokig esni fog. Akkor pedig ott fogsz csücsülni a tetemes virtuális veszteségben, ami abban a pillanatban valóssá válik amint hirtelen szükséged lesz a pénzre és kénytelen vagy eladni. Meg aztán itt is fontos a pszichológia. nem éltél még meg hatalmas eséseket. 15-20% az nem esés- 50-60% már esés. Sőt például az amerikai piacon a részvény értéke nullázódhat is akár. No ott átlagolj lefelé. Van olyan részvény, ami leesett 5 éve 25 dollárról 5 dollár alá (hány %-ot is esett), és aki lefelé vett az csak 5 éve ül a hatalmas veszteségben. Nesze neked eső papír eladás, meg átlagolás. Más meg addig pénzt is keres. Bár tőlem mindenki úgy próbálkozik ahogy akar, aztán majd idővel rájön. Vagy nem.
Gondolj bele, az életre kivetítve. Miért is jó a sztrádán többiekkel szembe autózni? Esélyes a baleset! Gondolod, hogy ez a tőzsdén másképpen van? Jegyezd meg, hogy átlagolni azok szoktak akik óriási tőkével rendelkeznek és valamit tudnak az adott papírról. Például egy jó kis bennfentes infót.

Nagy szerepe van a TA-nak, de nem feltétlenül. Egy adott devizapárnál ugyanúgy erősen hatnak az anyaországának a fundamentumai, de ezek jellemzően közép és hosszútávon hatnak. Ez a napos spekulánst annyira nem kell, hogy érdekelje, vagyis csak annyira, hogy tudja mikor van olyan fundamentális hír ami veszélyes lehet a pozíciójára. Tehát itt is minden időtáv függő.
A BÉT nagyon egyszerű, hogy miért nem a legalkalmasabb a TA-ra! Azért mert olyan kicsi piac, és olyan nagyok a játékosok, hogy játszanak a papírokkal, mint foxi a lábtörlővel. Még egy OTP-nél is, de a kicsiknél meg egyenesen szívatják a tömeget.
Számtalanszor amikor még a BÉT-en kereskedtem BUX határidővel belefutottam olyan problémákba, hogy venni akartam egy komolyabb mennyiséget és hajlott a piac. meg tudtam venni, vagy el tudtam adni a megfelelő mennyiséget, csak időnként nem ott, és nem úgy ahogy akartam. No ezért is jobb a Forex vagy egy Nasdaq. Ott veszel, és meg sem rezdül a piac.
Régi 2010-05-14, 13:50   #71 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Nem lankad az a figyelem, de mint mondtam ezen az alapon összehasonlíthatod az erőgépet is a sportkocsival. Mindkettő mehet ugyanazon az úton, ugyanoda? Eljuthat mindkettő? Ezen az alapon összehasonlítható? De minek?

Alapvetően a piac alapján nem érdemes összehasonlítani Buffetet meg egy daytradert, mert a közös piacon kívül semmiféle hasonlóság nem lesz közöttük, azon kívül, hogy mindkettő homo sapiens.

Én nem állítottam azt, hogy Gábornak nincs igaza. Csak kár azt összehasonlítani, amit amúgy felesleges, meg ez egy részletkérdés, és az ördög nem ebben a kérdésben rejtőzik. Azaz nem a Funda vs TA itt a döntő momentum, hanem az egyén alkalmassága vagy nem alkalmassága.
Sídius,akkor végül is közös nevezőre jutottunk!
Régi 2010-05-14, 14:09   #72 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Elvesztettem a fonalat…
Amúgy ki is hozta össze a részvényeket az EUR shorttal?
Mighthi,a tőkeáttét ,és kockázat miatt vesztetted el a fonalat úgyérzem..Meg kell próbálni komplexebben értelmezni a "részvény"fogalmát,mint valamit.
A részvényeknek van darabszámuk ,a valutáknak nincsen.Így néhány nagytőkés sok mindent meg tud a részvényekkel csinálni,amit én,vagy más nem.Két világpénz tekintetében nemigen fog előfordulni az,hogy 2 nap alatt elveszíti az értéke 50% -át.( előfordulhat,de 20 év alatt nem történt meg)
Ezért a tőkeáttét is más nagyságrendű lehet,mint részvényeknél.
De nem akarok én részletekbe ennyire bele menni.Ehhez én keveset tudok.
Gáborral bizonyos kérdésekben egyetértek.Ennyi akart lenni a mondandóm,nem több!
Régi 2010-05-14, 14:29   #73 (permalink)
Szenior tag

Mighti logója

Alapbeállítás

Idézet:
Mighthi,a tőkeáttét ,és kockázat miatt vesztetted el a fonalat úgyérzem..Meg kell próbálni komplexebben értelmezni a "részvény"fogalmát,mint valamit.
A részvényeknek van darabszámuk ,a valutáknak nincsen.Így néhány nagytőkés sok mindent meg tud a részvényekkel csinálni,amit én,vagy más nem.Két világpénz tekintetében nemigen fog előfordulni az,hogy 2 nap alatt elveszíti az értéke 50% -át.( előfordulhat,de 20 év alatt nem történt meg)
Gáborral bizonyos kérdésekben egyetértek.Ennyi akart lenni a mondandóm,nem több!
Én pedig azt szeretem volna kérdezni, hogy a funda kereskedőknek van kockázat kezelésük?
Ha igen, mihez kötik, ha nem árfolyam szintekhez?
És ha jobban tud keresni egy Bármilyen instrumentumon, amiben benne van fél évig, mint valaki, aki kisebb távon pozíciókat építget, akkor ez csak tőkeáttéttel lehetséges. (feltéve persze, hogy mindkét személy hasonló számlamérettel rendelkezik) De akkor a funda kereskedő sem engedhet meg magának nagy visszahúzódásokat.
Erre szerettem volna választ kapni.
Régi 2010-05-14, 15:02   #74 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Én pedig azt szeretem volna kérdezni, hogy a funda kereskedőknek van kockázat kezelésük?
Ha igen, mihez kötik, ha nem árfolyam szintekhez?
És ha jobban tud keresni egy Bármilyen instrumentumon, amiben benne van fél évig, mint valaki, aki kisebb távon pozíciókat építget, akkor ez csak tőkeáttéttel lehetséges. (feltéve persze, hogy mindkét személy hasonló számlamérettel rendelkezik) De akkor a funda kereskedő sem engedhet meg magának nagy visszahúzódásokat.
Erre szerettem volna választ kapni.
Ahogy én tanultam,meg hallottam,részvényeknél irgalmatlan tőkével kereskednek,és nincs tőkeáttét,vagy nagyon kicsi a szorzó.
Ezért van néha olyan helyzet,amikor az eredetileg mondjuk 3000 ft-os részvény,(beszéljünk forintban)1500 ft-ra esik,akkor sincs semmi baj.Azért,mert tudják,hogy a cég eszközállománya ennél jóval többet ér,tehát a cég részvényei is többet érnek.Majd ha emelkedés van,akkor eladják 6000 ft-ért,amit 3000 ft-ért vettek.Ezt megcsinálják szimpla 4-6 hónap alatt is akár.Azt mondják,"ha nullára esik,akkor sem szálnak ki belőle" .
A devizapiacon viszont tőkeáttéttel kereskednek.A nagy visszahúzódások a devizapiacon sokkal kisebbek,mint egy pánikban eladott részvény esetében.
A pozíciókat nem feltétlenül átlag ár indikátoron elhelyezett stoppal védik.
Akkor sincsenek megijedve,ha ellenük megy az árfolyam.Erre is sok trükköt bevetnek.Elképesztő amúgy!
Remélem így érthető amit írtam!
Régi 2010-05-14, 15:09   #75 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
StLui eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
azért meglepődnék ha egy rálltala megvett részvény 50%-os esése nála 50%DD jelentene, mert akkor ezek szerint csak abban az egy cégben lenne az összes tőkéje. legalábbis a főnököm szerint
Igen,akkor én is meglepődnék.A részvény árfolyamának 50 % os esésére gondoltam,nem a teljes vagyonának 50 %-os esésére.Nyilván nem tartja egy számlán senki sem a vagyonát.Gondolom...Ebben igazad van.
Régi 2010-05-18, 16:32   #76 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

Szervusztok.

Nem pont időrendben fogok reagálni a különböző hozzászólásokhoz, hanem a mondandóm logikai sorrendjében:

-----------
Kismentor#56:
"Buffet Úr szeme sem rebben,ha az általa megvásárolt részvény árfolyama 50% -ot esik!Pedig akkor elviekben az egy DD 50%.A TA hívők meg nevetnek.."

StLui#67:
"azért meglepődnék ha egy álltala megvett részvény 50%-os esése nála 50%DD jelentene, mert akkor ezek szerint csak abban az egy cégben lenne az összes tőkéje. legalábbis a főnököm szerint"

1. Ezek az ugynevezett (divatos szóval) "guruk" (pl.: Warren Buffett) sok esetben maguk aktívan részt vesznek a cégek életében, melyek részvényeit vásárolják.
2; Valószínűsítem azt is, hogy az (el)imertségük, média, tőkéjük segítségével elég komolyan hatni is tudnak az árfolyamra. (Jóformán oda viszik, ahová csak akarják) Ahogy Sidius is mondott egy találó hasonlatot a BÉTre. Nagyobb tőkével úgy rángatják egyesek az árfolyamokat, mint foxi a lábtörlőt. Sőt! egyes B kat. részvényekhez elég pár milla is.
3; Ezek a nagybüfik nem csak egy cégre tesznek téteket.

Hmm.. Hol vagyunk még mi még ettől?? ..Na majd egyszer csak ;-)

StLui! Piszok mázlid van egy ilyen főnökkel :-)
--------------

Mighti #61:
"De a Forexen és forgalmasabb tőzsdéken jól működnek a vonalak (is).
Ezek szerint ebben nincs is vita."

Nincs vita:-)
Egy fürge, likvid piacot gondolom nagyobb esélyel is lehet technikailag helyesen elemezni.
Jól gondolom?
--------------

StLui#68:
"Kiváncsi lennék a Te "szoftveredre" amikor 11000-ről esett az OTP és elkezdted venni lefelé, gondolom 1200-nél is nyugodt voltál teljesen.
Zárójeles mondatodra pedig már mondtam, hogy akkor elmesélhetnéd a tutit, ha szerinted az éálltalad nem ismert TA rossz akkor mi a jó?"

Soha nem mondtam, hogy a TA rossz!
Azt mondtam, hogy van más módja is a sikeres kereskedésnek.
Azt is mondtam, hogy a többség számára a TA maga a képlet amivel elveszítheti a pénzét. (A sok TA-t alkalmazó játékos közül is ugyanúgy csak kevesek sikeresek, mint a mást alkalmazók közül) Tök mindegy. Makro és mikro szinten is igaz a 90-95% amiről beszéltünk. Azt mondtam nem hiszem el, hogy mindenkinek a TA az isten. Nem akarom megismételni az összes hozzászólásom egy-egy pontját.
Amit meg kell érteni: NEM LEHET MINDENKI NYERTES! És nem is lesz!
Jó esély lehet a sikerre, ha ki tud lógni valamivel az ember a sorból. (Szerintem)
Ezen a forumon, és még jó néhány más helyen is, rengeteg tanácstalan ember keresi a szentgrált. Amit mindenki a TA-nak hisz.

Egész iparággá nőtte ki magát a TA, és a köré épülő oktatások, előadások, elméletek, pénzleszívó rendszerek. stb...
Tudnék egy számomra nagyon felháborító esetet említeni, amikor is az egész TA-t oktató tanfolyam, szinte másról sem szólt mint, hogy egy Vindózos kereskedő programot hogy kell kezelni. pff. Nesze neked tudásvágy.

----------
Sidius#64:
"Azaz nem a Funda vs TA itt a döntő momentum, hanem az egyén alkalmassága vagy nem alkalmassága. "
Sidius ezt a mondatot ugyan nem nekem írta, de beépítem engedelmével a mondandómba, és kiegészítem. Pontosan így gondolom én is! Egyszer előbb-utóbb feladja vagy beleérez az ember. De valahogy lesz. Nem a TA vagy a funda, vagy akármi professzionális ismerete. Ahogy ugye a szobrász is hiába mondja el hogyan csinálja a műveit. Akkor sem tud majd mindenki olyan szobrot alkotni.
Ugyanakkor persze lesz aki ezek hatására sokkal jobbat fog. Sőt, még le is előzi a mestert :-)
Őszintén, nagyon sajnálom azokat, akik a megtakarításaikat bukták (bukják épp) el. Ne adj isten adóságba verték magukat.
(Olvastam pár ilyen sztorit ezen a honlapon is) De az minden pénznél fontosabb, ha felismeri a képességeit az illető.
------------

StLui#68:
"Kiváncsi lennék a Te "szoftveredre" amikor 11000-ről esett az OTP és elkezdted venni lefelé, gondolom 1200-nél is nyugodt voltál teljesen.Zárójeles mondatodra pedig már mondtam, hogy akkor elmesélhetnéd a tutit"

Nekem akkor nem volt részvényem, csak állampapírom. Nem voltam ideges, de nyugodt sem. Figyeltem, hogy mi lesz. Mielőtt elmesélem a zárójeles sztorit, meg kell jegyeznem:
Biztos lehetsz benne, hogy nem én fogom neked megmondani mi a tuti. Ha a három tőzsdén töltött évedből az utóbbi egyben sikeres vagy ahogy állítod, akkor miért érdekel mi a tuti? Nem tudod? Vagy mégsem vagy biztos?

A sztori:
Volt papírom (nem sok, de sokféle). Hosszútávon én jónak véltem amim volt ezért további beszálló lehetőségek is érdekeltek. Jöttek ugye a görög hírek, estek a tőzsdék.
Ide fűznék valamit: Nekem a fundamentumok az elsők! Még, ha azokat én is agyalom ki, és nem a szakértők mondják, vagy egy cég gyorsjelentésében olvasom. (azt el sem hiszem) A rövidtávú elképzeléseimben is fontosak. Segítenek látni a célt, és így tudom magam függetleníteni az adott pillanatban látottaktól (negativ dolgoktól). Namost, az esés jó alkalom a vételre (mert "olcsó"). Persze voltak félelmek is, de én úgy dötöttem kiválsztom azokat a papírokat, melyeknek közvetlenül, vagy az égvilágon semmi közük a görögökhöz, "normális cégek", produktívak, és nagyot zuhant az árfolyamuk. Tehát amik azt feltételezem csak azért estek, mert minden esett. Mert a sok balfácán be**art. Mondtam is a páromnak, ha már esik legalább essen rendesen! Azt ugye nem lehett tudni hol lesz a lejtmenet alja, ezért nem is próbáltam kitalálni, hanem végigvásároltam az egész esést apránként. A gyakorlatban ez a következőképpen nézett ki:
Kiadtam különböző általam kiszámolt árszintekre a választott papiroknál egy csomó vételi ajánlatot (visszavonásig), még reggel. Aztán otthagytam az egészet, és más dolgomra mentem. Én nem bírom nézni ilyen eséseket.. Pánik.. Brrr.. Még a végén én is elkezdek eladni. Délután zárás után megnéztem mi teljesült. Kicsit Be**artam megmondom őszintén az egyenleg láttán. (Gondolj bele mi stressz, ha ezt egész nap nézi valaki.)
Úgy gonoltam, ez is csak egy egyszerű pánik. Sok ilyen volt már. Hosszútávon jók lesznek a pozik, ha még most nem is. Pár nap múlva visszakorrigálta magát a sok papíros, vagy tartotta/emelte a nagytőke, nem tudom (nem is érdekel a miért). Az érdekel csak, hogy pl az otp +14.9%-nál kiakadt. A rövidtávú biztonság kedvéért eladtam akkor majnem mindent (követőstoppal) Ezzel a húzással átlagosan 8% plusz lett nekem az összes pozira vetítve. 1 pakkot mindből megtartottam, mert utálom ha nincs papírom, és kimaradok vmi jó kis rallyból amit előzőleg nem vettem észre. ;-) Nem beszélve arról, hogy ugye hosszútávon jók a papírjaim. (Szerintem)

Összegezve: Volt papírom mikor nem kellett volna, a stop simán kiütött volna lefelé. és leátlagoltam többszörösen. TECHNIKAILAG EZ EGY ÖNGYILKOS MÓDSZER!

-----------

Sidius#70:
"Volt egy felmérés Magyarországon, nem is olyan régen amikor azt az egyszerű kérdést tették fel, a felmérés készítői:
-Van e bankszámlája? Miért éppen annál a banknál nyitotta a folyószámláját?
Hihetetlen válaszok születtek, és mondanom sem kell, hogy a válaszadók többsége abszolút érzelmi alapokon döntött, vagy az

érzékeire ható élmények alapján (pl reklám), és miközben ma már az információ rendelkezésre áll, ha nagyon akarja az ember,

mégsem használták. Mondjuk így érthető, hogy miért ilyen borzasztó az emberek pénzügyi helyzete hazánkban. "

Hmm.. Nem tudtam. Ez nagyon érdekes. A pénzügyi helyzet pedig valós lehet. Bizonyos pénzügyi ismereteket érdemes volna tananyagba foglalni már a középiskola előtt. Elképzelhetőnek tartom az elmúlt rendszer hagyatéka ez a nagyfoku pénzügyi tudatlanság, nem tudom. A rendszerváltás egy csomó új lehetőséget is hozott magával. Jó volna, ha nem csak egy szűkebb réteg ismerné ezeket.

Nem tudom ezt jól látom-e?

Off:
Sidius, már meg akartam kérdezni, te miért oktatod az embereket? Ebbe neked mi a buli?
ON.
-----------

kismentor #72:
"A részvényeknek van darabszámuk ,a valutáknak nincsen.Így néhány nagytőkés sok mindent meg tud a részvényekkel csinálni,amit

én,vagy más nem.Két világpénz tekintetében nemigen fog előfordulni az,hogy 2 nap alatt elveszíti az értéke 50% -át.(

előfordulhat,de 20 év alatt nem történt meg)
Gáborral bizonyos kérdésekben egyetértek.Ennyi akart lenni a mondandóm,nem több!"

Elöljáróban kösz, hogy egyetértesz velem bizonyos dolgokban. Így visszaigazolódik mondandóm érdekessége. Lényegében én is egyeértek veled. A tőkeáttétről már egyszer leírtam a véleményem (helytelenítem). Ezt így nem ismétlem. A forexen ugye nem is érdemes erről beszélni, mert lényegében egy nagy tőkeáttét az egész. A részvények esetén pedig lehet vele élni, de nem kötelező. Az a baj, hogy pl egy 10x-es tőkeáttétnél -10% mozgással kinullázhatja magát az ember. Pedig 10%-ra én még csak izgalomba sem jövök. Sőtt ott van kedvem először rávásárolni ;-) Más meg már szedi akkor a cókmókját.

A Bukásod valószinüsége = Stressz*Tökeáttét*Pozicióméret.

Hogy tetszik?
------------------------

Bocs, hogy ilyen sokat beszélek.

További sikeres napot kívánok mindenkinek.

Régi 2010-05-18, 18:01   #77 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás gabornak 76"-ra.

"Hmm.. Nem tudtam. Ez nagyon érdekes. A pénzügyi helyzet pedig valós lehet. Bizonyos pénzügyi ismereteket érdemes volna tananyagba foglalni már a középiskola előtt. Elképzelhetőnek tartom az elmúlt rendszer hagyatéka ez a nagyfoku pénzügyi tudatlanság, nem tudom. A rendszerváltás egy csomó új lehetőséget is hozott magával. Jó volna, ha nem csak egy szűkebb réteg ismerné ezeket.

Nem tudom ezt jól látom-e?

Off:
Sidius, már meg akartam kérdezni, te miért oktatod az embereket? Ebbe neked mi a buli?
ON."

Igen valóban jó lenne tananyagba foglalni, de sajnos én úgy látom, hogy fontosabb manapság felesleges dolgokat leadni a köztoktatásban, mint az életre nevelni. Fontosabb tudni Brazília éves csapadékmennyiségét, mint tudni kívülről a himnuszt és még sorolhatnánk, de azt hiszem ezzel mindenki tisztában van.
A rendszerváltás valóban sok lehetőséget és rengeteg kárt is hozott, no nem mintha visszasírnám a szocializmust, de sokat kell még tanulnunk kapitalizmusból. Bár igaz, hogy az angolok már 1640-től gyűrik, és még ők sem tudnak mindent, nekünk meg megvan a szokásos 40 év elmaradásunk.
Egyébként érdekes, hogy a kapitalista országokban is sokan nincsenek tisztába a pénzügyekkel, csak a réteg szerintem vékonyabb mint nálunk. Az említett angolok is totálisan el vannak adósodva hitelekkel és hitelkártyával. Mármint az átlagpolgár.
A lényeg, hogy ez nem magyar jelenség és nem a szocializmus szülötte szerintem. De az oktatásba tényleg bele kellene építeni az ilyen jellegű alapvető ismereteket, mondjuk a brazil csapadék vagy az uráli szénbányászat mértéke helyett.

Én oktatok? Dehogy oktatok! Talán egyszer majd ha kiöregszek a tőzsdéről, ha egyáltalán létezik olyan, ami nem biztos, hiszen a jó öreg Kosto se tudott kiöregedni!
Komolyra fordítva, azt nem mondom, hogy soha nem fogok oktatni, de mostanság nem tervezem!

"A Bukásod valószinüsége = Stressz*Tökeáttét*Pozicióméret.

Hogy tetszik?"

Nem tetszik, de van benne igazság. Mondom ezt úgy, hogy lényegében a 12 évemből 10 évet tőkeáttéttel töltöttem, de azt is láttam, hogy mennyiszer okoznak bukást ezen tényezők, de persze más is. A jó hír az, hogy ezek kezelhetők, csak igen sokan képtelenek kezelni, és ami rosszabb nehezen is látják be. De hát a piac olyan, hogy megteszi helyettük, csak nem túl kíméletesen.
Régi 2010-05-18, 19:33   #78 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Gábor
Én megmondom őszintén meguntam, hogy írjak Neked, szerintem szándékosan (ezt bóknak szántam) félreértelmezed a hozzád intézett kérdéseket, és a válaszokat is amiket kapsz, bárkitől aki nem úgy gondolja ahogy Te. Így tök fölösleges reagálni a beírásaidra.
További sikeres tradelést. Üdv
Régi 2010-05-18, 19:47   #79 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

Sidius #70:
"Meg aztán itt is fontos a pszichológia. nem éltél még meg hatalmas eséseket. 15-20% az nem esés- 50-60% már esés. Sőt például az amerikai piacon a részvény értéke nullázódhat is akár. No ott átlagolj lefelé. Van olyan részvény, ami leesett 5 éve 25 dollárról 5 dollár alá (hány %-ot is esett), és aki lefelé vett az csak 5 éve ül a hatalmas veszteségben. Nesze neked eső papír eladás, meg átlagolás. Más meg addig pénzt is keres. Bár tőlem mindenki úgy próbálkozik ahogy akar, aztán majd idővel rájön. Vagy nem.
"

...Hű, ez a rész majdnem elkerülte a figyelmem!

Az a furcsa, hogy egy valamiben gondolkozol. Ezt már észrevettem másoknál is mikor a te áltlad is felhozott érveket sorakoztatják. Tehát például, mi van ha egy cég, vagy egy részvény, ezt vagy azt csinálja stb...

De, mi van ha a portfolio kialakításakor nem egy fajta részvénybe teszek pénzt, hanem 10 félébe. 10 azért csak nem megy csődbe? Azért csak nem marad lent az árfolyama mindnek pl egy válság után.

Aztán, leátlagolához nem kell vagyonosnak lenni.
Elég ha szétosztja az ember mondjuk a vásárlásra szánt pénzét 10részre, és 1tizedért vásárol, 1tizedet tartogat (pl egy pánikra a köv.vásárláshoz), 8 tized meg kamatozik valahol (hogy ne tétlenkedjen). Ha szükséges kiszedi a kövekező tizedet a bankból és újból vásárol. Gyakorlatilag végig le lehet követni egy esést akár a cég csődjéig anélkül, hogy megviselne. Jól meg kell határozni a következő vásárlás helyét, és mennyiségét. A cégben pedig kell legyen erő. Kell látni benne a fantáziát.
Nem is beszélve arról, hogy ez csak egy cég árfolyamesésének követése, de mint mondtam, mi van ha nem egy céggel foglakozok csak?
1cég csődbe megy, naés. 1árfolyama lentmarad, naés.
A többi meg duplázik triplázik (ötszörözik, lást Otp-t a válság után, meg barátait).

Ha nem haragszol, ennek nem látása szerintem csőlátás.
gabor nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-05-18, 19:57   #80 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

Idézet:
Gábor
Én megmondom őszintén meguntam, hogy írjak Neked, szerintem szándékosan (ezt bóknak szántam) félreértelmezed a hozzád intézett kérdéseket, és a válaszokat is amiket kapsz, bárkitől aki nem úgy gondolja ahogy Te. Így tök fölösleges reagálni a beírásaidra.
További sikeres tradelést. Üdv
Ebben van valami, lehet hogy igazad van mindenkivel vitázok belátom.
Régi 2010-05-19, 11:10   #81 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
Sidius #70:
"Meg aztán itt is fontos a pszichológia. nem éltél még meg hatalmas eséseket. 15-20% az nem esés- 50-60% már esés. Sőt például az amerikai piacon a részvény értéke nullázódhat is akár. No ott átlagolj lefelé. Van olyan részvény, ami leesett 5 éve 25 dollárról 5 dollár alá (hány %-ot is esett), és aki lefelé vett az csak 5 éve ül a hatalmas veszteségben. Nesze neked eső papír eladás, meg átlagolás. Más meg addig pénzt is keres. Bár tőlem mindenki úgy próbálkozik ahogy akar, aztán majd idővel rájön. Vagy nem.
"

...Hű, ez a rész majdnem elkerülte a figyelmem!

Az a furcsa, hogy egy valamiben gondolkozol. Ezt már észrevettem másoknál is mikor a te áltlad is felhozott érveket sorakoztatják. Tehát például, mi van ha egy cég, vagy egy részvény, ezt vagy azt csinálja stb...

De, mi van ha a portfolio kialakításakor nem egy fajta részvénybe teszek pénzt, hanem 10 félébe. 10 azért csak nem megy csődbe? Azért csak nem marad lent az árfolyama mindnek pl egy válság után.

Aztán, leátlagolához nem kell vagyonosnak lenni.
Elég ha szétosztja az ember mondjuk a vásárlásra szánt pénzét 10részre, és 1tizedért vásárol, 1tizedet tartogat (pl egy pánikra a köv.vásárláshoz), 8 tized meg kamatozik valahol (hogy ne tétlenkedjen). Ha szükséges kiszedi a kövekező tizedet a bankból és újból vásárol. Gyakorlatilag végig le lehet követni egy esést akár a cég csődjéig anélkül, hogy megviselne. Jól meg kell határozni a következő vásárlás helyét, és mennyiségét. A cégben pedig kell legyen erő. Kell látni benne a fantáziát.
Nem is beszélve arról, hogy ez csak egy cég árfolyamesésének követése, de mint mondtam, mi van ha nem egy céggel foglakozok csak?
1cég csődbe megy, naés. 1árfolyama lentmarad, naés.
A többi meg duplázik triplázik (ötszörözik, lást Otp-t a válság után, meg barátait).

Ha nem haragszol, ennek nem látása szerintem csőlátás.
Valóban eloszthatod a pénzed, azaz diverzifikálhatsz, és ez jó. Természetesen ha diverzifikálsz is és leátlagolsz is, és a te logikád mentén haladunk azaz 10 részvénybe fektetsz, és még az esést is végig szeretnéd követni, akkor kevés lesz a pénzed 10 felé osztása, mert ugyebár veszel 10 részvényt valamint a leátlagoláshoz is el kell osztanod a pénzed.
Természetesen ezt megteheted, én biztosan nem tenném. Mármint nem a diverzifikációt, hanem ha én veszek akkor azt trendben veszem és nem átlagolok, hanem pozíciót építek fel, mégpedig a meglévő profit rovására. Tehát nem a tőkét kockáztatom hanem a profitot. Érzed a különbséget a két szemlélet között.
Egyébként én is fektetek be hosszabb időre, mégpedig diverzifikálva, de soha nem vásárolok esésben. Nekem annak az instrumentumnak bizonyítania kell az emelkedést, hogy hozzányúljak. Mondanom som kell, hogy az emelkedésben vétel stresszben meg sem közelíti az esésben vételt. Viszont a befektetési célú tőkét, soha de soha nem keverem össze a spekulatív tőkével. Ez utóbbi megjegyzés nagyon fontos megmondom azt is, hogy miért.

Amiről itt eszmét cserélünk itt az egy alapvető félreértésen alapul, mégpedig a befektetési célú/időtávú és a spekulatív célú/időtávú tőzsdei tevékenységek összekeverésén, holott a kettő között a különbség olyan alapvető mint az állatvilágban mondjuk a krokodil és a cápa közötti különbségek. Pedig ott is mindkettő ragadozó, mindkettőnek szükséges közeg a víz, és akkor itt a lényeges hasonlóságok ki is merültek, az életmódjuk tekintetében sőt inkább különbözőek mint hasonlóak.
A befektető és a spekuláns közötti hasonlóság, hogy közös ténykedésük terepe a tőzsde. Valószínűleg a megbízásaikat is brókerek teljesítik. Na innentől kezdve azonban több köztük a különbség mint a hasonlóság, hiába mondjuk azt, hogy a végső cél a profit elérése mindkettőjüknél.
Először is más az időintervallum amiben gondolkoznak, ezért már a szemléletük is más lesz. Nyilvánvalóan ha más a szemléletük akkor másképpen is fognak egy adott instrumentumhoz közelíteni, hogy miért veszik vagy adják.
Ráadásul a két csoporton belül is további osztódások és törésvonalak vannak.
Ha csak a technikai kereskedőket nézem már ott is sok iskola van. Vannak az időintervallum szerinti megközelítésben másképpen kereskedők(scalper, daytrader, swingtrader...stb), vannak akik trendeket figyelnek, mások alakzatokat, mások gyertyákat és még sorolhatnánk. Ettől még elférnek a piacon. A befektetők között is lehet különbségeket felfedezni ugyanígy (például te esésben vásárolsz hosszabb távra, én meg emelkedésben).

Azonban egy dolgot nem szabad megtenni. Összekeverni a rövidtávú spekulánst, egy befektetővel. Biztos lehetsz benne, hogy rövidtávon (percek, órák, napok) a fundamentalista megközelítés nem sokat ér, mégpedig nem másért, mint azért, mert a fundamentumok a hatásukat alapvetően közép és hosszútávon fejtik ki. Nem mindig de legtöbbször. Itt nyilvánvaló előnyben lesz, a rövidtávon spekuláló, aki a gyors árfolyamváltozásokra reagál. Azonban az idő múlásával ez az előny, billen a fundamentalista felé.

Szóval kár keverni a két dolgot illetve lehet csak minek?
Egyénként ezért is nem érthető a topik címe.

"Spekuláció legtöbbször veszteségbe torkollik"

Ez így egyáltalán nem igaz. Rossz a megfogalmazás!
Régi 2010-06-07, 23:55   #82 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 4
Hírnév szint: 0
csabac a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Gabor , nekem egy kicsit olyan konyvekbol kiolvasott elmeletnek tunik amit hajtogatsz.Nagyon ketlem ,hogy egyaltalan tozsdezel-e ? Vagy ,ha igen akkor nagyon korai lehet a dolog,Te amit allitasz egy Warren Buffett-rol irodott konyv ize van a dolognak.
nem spekulans vagyok,hosszu tavon vasarolok a tozsden majd egy evtizede,de elhiheted nekem a szabalyok ugyan azok,ha a sorsukra hagyod a reszvenyeidet elobb -utobb el fogod veszteni a penzed nagy reszet.
Ahhoz ,hogy te fundamentalisan megjosold,hogy melyik jo reszveny pont annyi az eselyed mint TA alapjan elemezned,semmiben sem kulombozik.
Ugy latod ,hogy egy OTP nem tud bebukni? Vagy barmelyik ceg?
Ne gondold ,hogy minden ami a cegek konyveleseben van nincs megkozmetikazva.
Esetleg , jok az eredmenyei, a profitja ,mi garantalja ,hogy ez igy is marad?
Egy szimpla kerdesemre valaszolj legyszives,mikor olcso es mikor draga a reszveny?
Fent mar emlitettek,hogy megtortenik olyan is ,hogy 25$-bol 5$ lesz.Lehet pont 5-7 ev tartas utan,fel tudod fogni ,hogy mit jelent egy ilyen reszsvenyen az atlagolas?
Nem dobban meg a szived ,ha esik mert nem talalt meg telibe egy igazi eses,majd akkor meg fog .Hidd el ,hogy Te is pont egy olyan bizonytalan dolgot hajszolsz ,mint a TA -sok,semmiben sem kulombozol toluk.Nagyon tavol all toled es nem csak,hogy egy reszvenyt fund.elemezz es hidd el nincs is ertelme,ezert Te nem fundamentalisan fektetsz be ,hanem inkabb vaktaban.Tozsde versenyen az elso tizben ,mar volt benne majom es papagaly is ,gondolom erted ezzel mire celzok.
Ne eroltesd ,hogy ez a jo vagy az a jo,hidd el a tozsden Szent Gral nincs.....
Igy a tozsden remenyt vasarolsz,aztan vagy bejon ,vagy nem
csabac nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-09-17, 15:33   #83 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 164
Zsolt27x a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás Jesse Livermore

Sziasztok!

Próbáltam átolvasni ezt a topicot és hozzám Sidius álláspontja áll közelebb a párbeszédben.
Valaki még régebben említette Jesse Livermore-t, mint példát a spekulációt művelő emberek sikertelenségére.
Azt állította, hogy bár Livermore rendkívüli spekuláns volt, de élete végén öngyilkos lett, azzal az indokkal, hogy az élete teljes csőd.
Ahogy én tudom (olvastam) ez nem teljesen igaz. Az rendben van, hogy nagyszerű spekuláns volt. Élete végén (1940) 5 millió dollár vagyont hagyott hátra a feleségére. Az öngyilkosság hátterében pedig valami szerelmi, érzelmi dolog volt, nem az, hogy elvesztette a vagyonát a spekuláció következtében.
Egyébként a nő, akit elvett már többször házasodott. Az előző 3 vagy 4 férje mind öngyilkosságban hunyt el. Érdekes.
Mi a tanulság? A tőzsde veszélyes dolog, de a nők még veszélyesebbek

Üdv: Zsolt
Zsolt27x nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-03-17, 15:32   #84 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 2
Non est volentis a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás Befektetés vs spekuláció

Sziasztok!

Én egy olyannyira kezdő (leendő) kisbefektető vagyok, hogy még csak az olvasás, terepfelmérés fázisában vagyok.

Van egy alapprobléma, ami foglalkoztat, és ami több független forrásból is így hangzik: hosszú távon(minimum 7, de akár 20 év), egy jól diverzifikált részvényportfólió biztonságos, és nyereséges.

Magyarul egy nem túl rosszul kiválasztott portfólió esetén a "hold and buy" stratégia bőven elég egy tisztességes hozamhoz.

BME-n "Tőzsdei spekulációk" című tárgynál az előadó egészen odáig ment, hogy ha egy majmot ültetünk a gép elé, hogy válasszon 15-20 részvényt, és hosszú távon összehasonlítjuk az elért hozamot hosszú távon egy profi befektetési alap hozamával, a végén kb hasonló hozam jön ki (bevallom, ezt nehezen hiszem).

Nektek mi a véleményetek?

Egy kezdő számára nyilván kevesebb veszélyt jelent a részvény hosszú távú befektetésként a cégek tényleg teljesítménye miatt, de azért valamiféle rálátás, tájékozottság szükséges, nem?

Ti mit ajánlanátok kifejezetten hosszú távú befektetőknek olvasmányként? Esetleg alapelvként?
Non est volentis nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-03-17, 18:10   #85 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Összes hozzászólás: 815
smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
Non est volentis eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
hosszú távon(minimum 7, de akár 20 év), egy jól diverzifikált részvényportfólió biztonságos, és nyereséges.
Magyarul egy nem túl rosszul kiválasztott portfólió esetén a "hold and buy" stratégia bőven elég egy tisztességes hozamhoz.
Amíg egy ország/szektor/világ gazdasága folyamatosan erősödik, addig az azokat érintő cégek részvényeibe való diverzifikált befektetés is nyereséges lesz. A világ gazdasága már jó ideje folyamatosan fejlődik kisebb nagyobb megtorpanásokkal, de semmi nem garantálja, hogy mindig így lesz.

Idézet:
BME-n "Tőzsdei spekulációk" című tárgynál az előadó egészen odáig ment, hogy ha egy majmot ültetünk a gép elé, hogy válasszon 15-20 részvényt, és hosszú távon összehasonlítjuk az elért hozamot hosszú távon egy profi befektetési alap hozamával, a végén kb hasonló hozam jön ki (bevallom, ezt nehezen hiszem).
Egy nagyon profi befektetési alap kezelői kicsivel pontosabban, gyorsabban felmérhetik, hogy mely részvények fognak a többinél jobban teljesíteni, mint az említett majom. Ezzel magasabb hozamot érhetnek el a véletlenszerű befektetéshez képest. Ha azonban rámozdulnak egy részvényre mert az az árához képest jobbnak tűnik, akkor annak elkezdik felfelé nyomni az árát. Így nem tudnak korlátlanul nagy profiot faragni az előnyükből. Tehát, ha egy cég részvénye épp 80ba kerül, de úgy ítélik meg, hogy megér az 100at is, akkor a vásárlásaik miatt a cég értéke előbb utóbb felmegy 100ra. Hosszú távon a cég értéke követni fogja a profi elemzők által meghatározott értékeket.
Neked, mint befektetőnek, azt kell mérlegelned, hogy egy managgelt befektetési alap vajon fog e annyi többletet hozni a piaci átlaghoz képest, mint amennyivel magasabbak a költségei. Egy bef alap kezelőiről viszont igen nehéz eldönteni, hogy ügyesebbek e mint egy majom. A múltbeli teljesítményük ugyanis nem csak az ügyességüktől, hanem a szerencséjüktől függött. A múltbeli szerencse pedig nem befolyásolja a jövőbeni szerencsét.

Ezek miatt én buy ad hold befektetés esetén az alacsony költségű nem managelt befektetési alapokat preferálom, mert jobban bízom az olcsó majomban, mint a drága "szakemberben".
smk nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-03-17, 19:21   #86 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
smk eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Amíg egy ország/szektor/világ gazdasága folyamatosan erősödik, addig az azokat érintő cégek részvényeibe való diverzifikált befektetés is nyereséges lesz. A világ gazdasága már jó ideje folyamatosan fejlődik kisebb nagyobb megtorpanásokkal, de semmi nem garantálja, hogy mindig így lesz.

Egy nagyon profi befektetési alap kezelői kicsivel pontosabban, gyorsabban felmérhetik, hogy mely részvények fognak a többinél jobban teljesíteni, mint az említett majom. Ezzel magasabb hozamot érhetnek el a véletlenszerű befektetéshez képest. Ha azonban rámozdulnak egy részvényre mert az az árához képest jobbnak tűnik, akkor annak elkezdik felfelé nyomni az árát. Így nem tudnak korlátlanul nagy profiot faragni az előnyükből. Tehát, ha egy cég részvénye épp 80ba kerül, de úgy ítélik meg, hogy megér az 100at is, akkor a vásárlásaik miatt a cég értéke előbb utóbb felmegy 100ra. Hosszú távon a cég értéke követni fogja a profi elemzők által meghatározott értékeket.
Neked, mint befektetőnek, azt kell mérlegelned, hogy egy managgelt befektetési alap vajon fog e annyi többletet hozni a piaci átlaghoz képest, mint amennyivel magasabbak a költségei. Egy bef alap kezelőiről viszont igen nehéz eldönteni, hogy ügyesebbek e mint egy majom. A múltbeli teljesítményük ugyanis nem csak az ügyességüktől, hanem a szerencséjüktől függött. A múltbeli szerencse pedig nem befolyásolja a jövőbeni szerencsét.

Ezek miatt én buy ad hold befektetés esetén az alacsony költségű nem managelt befektetési alapokat preferálom, mert jobban bízom az olcsó majomban, mint a drága "szakemberben".
engem legjobban az zavar, hogy pl ing usa indexkövető alap, pontosan ugyanúgy mozog mint az usa index, persze ez van a nevében is, de én anno vártam volna egy kis plusszt, mert ugye ezt csökkenti még a kezelési költség is, így jóval gyengébb mint maga az index. Én meg azt hittem, hogy az esésekből kevésbé veszi ki a részét, mármint longban ülve, egy profi álltal kezelt alap.
Régi 2011-03-18, 10:19   #87 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
engem legjobban az zavar, hogy pl ing usa indexkövető alap, pontosan ugyanúgy mozog mint az usa index, persze ez van a nevében is, de én anno vártam volna egy kis plusszt, mert ugye ezt csökkenti még a kezelési költség is, így jóval gyengébb mint maga az index. Én meg azt hittem, hogy az esésekből kevésbé veszi ki a részét, mármint longban ülve, egy profi álltal kezelt alap.
Én chinamaxot nézegettem még 1-2 éve, ott viszonylag szabadon garázdákodhattak az alapkezelők hogy mennyi legyen a részvény-kötvény arány. Más hasonló alapokkal való árösszehasonlításból én azt a következtetést vontam le, hogy végigülték részvényalapban a 2008as nagy esést, aztán "rájöttek", hogy ez az esés folytatódni fog, ezért 2009 elején jelentősen csökkentették a részvények arányát, így kimaradtak a 2009 első felének emelkedéséből.
Ennél már jobb, ha a részvényalap kötelezve van arra, hogy mindig legalább 90% részvéynt tartson... Annál meg még jobb, ha minimális költségű indexkövető ETFet veszel.
ing usa indexkövető alap helyett pl: NYSE:VOO-t. Nem tudom ING mennyi százalék költséget von le évente, meg beszálláskor, de ennek évi 0.06% költsége van, és ezért követi az S&P500 index árfolyamát.

Persze lehet szerencséd, és kifoghatsz olyan alapkezelőt, amelyik túlteljesíti az indexet a költségek ellenére is, de nem tudhatod előre, hogy melyik lesz az...
Régi 2011-03-18, 13:38   #88 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 2
Non est volentis a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

"Annál meg még jobb, ha minimális költségű indexkövető ETFet veszel"

Az az érdekes, hogy én is valami hasonlóra jutottam magamtól, hogy befektetési alapok helyett talán érdemes S&P-t, Dow Jones-t, és ezek kínai, dél-amerikai megfelelőiből bevásárolni. Ezzel gondolom nem lehet olyan nagyon tönkregazdagodni, de bukni is "nehezebb" hosszú távon...

Ellentétben azzal az esettel, ha egy átlagember bármiféle képzettség nélkül fogja magát, és valami 1-2 napos gyorstalpaló után elmegy day-trade-elni... )

Két kérdés:
1) Van valamiféle ésszerű felső határa, hogy max. mennyi indexkövető ETF-et érdemes tartani?

2) Mennyire vesztek figyelembe olyan előrejelzéseket, melyek szerint hosszú távon Európa lassan hanyatlik, USA kb stagnál/kicsit nő, Kína, Dél-Amerika viszont szép lassan egyre nagyobb szeletet követel magának a tortából?
Non est volentis nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-03-18, 17:09   #89 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Idézet:
"
2) Mennyire vesztek figyelembe olyan előrejelzéseket, melyek szerint hosszú távon Európa lassan hanyatlik, USA kb stagnál/kicsit nő, Kína, Dél-Amerika viszont szép lassan egyre nagyobb szeletet követel magának a tortából?

Egy elméleti példában leírom, hogy hogyan gondolkodom ennek a működéséről:
Tegyük fel, hogy a befektetők két cég részvényeibe fektethetnek:
A, B cég. Eddig mindkettő árfolyama 100 volt, és részvényenként évi 5 profitot termeltek, amit az egyszerűség kedvéért kifizettek osztalékként (amiből persze újabb részvényeket lehet vásárolni, ha akarsz), ezért az árfolyamai gyakorlatilag nem emelkednek az idő múltával.

Hirtelen kiderül, hogy A cég ezentúl évi 10 profitot fog produkálni, és osztalékként kifizetni örökké. Tegyük fel, hogy ezt mindenki azonnal megtudja, és teljesen biztosan így is fog történni.
Ebben a pillanatban A részvény árfolyama azonnal megemelkednek 200ra.
Akinek ekkor volt A részvénye, az jól járt, de ettől a pillanattól kezdve teljesen mindegy, hogy At, vagy Bt veszel. Ha pl 1000 pénzért veszel 5 db A részvényt, az 5*10= 50 osztalékot fog fizetni évente. Ha 1000 pénzért veszel 10 db B részvényt, akkor évente 10*5 = 50 osztalékot fogsz kapni.

Ugyanez megy nagyban is Ha teljesen biztos lenne, hogy Kína, Dél-Amerika gazdasága évtizedekig mondjuk évi 3%kal jobban fog fejlődni, mint USA/EU, és ezzel mindenki tisztába lenne, akkor teljesen mindegy lenne, hogy melyikbe fektetsz.
Ha úgy gondolod, hogy a többiek túlbecsülik Kína, Dél-Amerika fejlődését USA/EUhoz képest, akkor USA/EU-t vegyél! Ha úgy gondolod, hogy alulbecsülik, akkor Kína, Dél-Amerika -t vegyél!
Régi 2011-03-23, 12:34   #90 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 142
humor már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.humor már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.humor már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

"Egyébként a nő, akit elvett már többször házasodott. Az előző 3 vagy 4 férje mind öngyilkosságban hunyt el. Érdekes.
Mi a tanulság? A tőzsde veszélyes dolog, de a nők még veszélyesebbek"

Szerintem sokkal inkább az lehetett a baj, hogy a tőzsdézéssel járó stresszt valami dilidoki segítségével próbálta kezelni és erre az a nő beszélhette rá. Hemingwayt is eltették lábalól. Az a nő nem érdekes, hanem közveszélyes de még közveszélyesebb volt a doki aki 95% hogy ott volt a háttérben.
humor nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-03-29, 18:59   #91 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 28
Hírnév szint: 7
pjotr a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás Vissza az eredeti témához!

Tisztelt Uraim! (csak sejtem, hogy hölgyek eddig nem írtak a témához)

Végig olvastam a topicot. Rendkívül érdekes beszélgetések alakultak ki, mégis úgy érzem nem kicsit kanyarodott el a téma a topik címétől, eredeti témájától, miszerint a "Spekuláció legtöbbször veszteségbe torkollik".
Én egy picit vissza nyúlnék a kiindulási ponthoz!
Úgy gondolom sikerült figyelmen kívül hagyni a lényeget, pedig Economist két legfontosabb állításával lényegében mindenki egyet értett. Egyrészt azzal, hogy a spekuláció eredője (mint pénzügyi eredmény) globálisan tekintve nulla, másrészt pedig, hogy a kezdő spekulánsok jó 90%-a lényegében a teljes kereskedői tőkéjét lenullázza. Ezzel szemben részvényen csücsüléssel viszont SZINTE BÁRKI az esetek 90%-ában pozitív eredményt érhet el.
Fenti állításokkal lehet ugyan vitatkozni, de felesleges, hiszen ezek statisztikai adatokon alapuló tények.
Mint ahogy Economist is említette, a probléma abban rejlik, hogy a pénzpiacokra tévedő újoncok figyelmét a fenti tényekre szinte senki sem hívja fel!
Ezzel persze senki se kérdőjelezi meg a spekuláció - legyen annak eszköze a fundamentális vagy a technikai elemzés - létjogosultságát, mint ahogy azt sem, hogy spekulációval ne lehetne elképesztő eredményeket elérni. Mégis mintha a hozzászólók egy része valamifajta szélmalom harcot vívva próbálná bebizonyítani ugyanezt.

A lényeg szerintem, hogy ha a tőzsdézés közelébe keveredő újoncokat nem csak a spekulatív stratégiákkal ismertetnék meg (előnyökkel hátrányokkal veszélyekkel együtt), hanem a Buy and Hold lehetőségével is (előnyökkel hátrányokkal veszélyekkel együtt), akkor talán többen fordulnának utóbbi felé és kevesebben veszítenék el a tőkéjüket. Gyanítom, hogy ha egy kezdő tőzsdés, aki pár hónap esetleg egy-két év sikertelenség, kidobott idő és lenullázott számla helyett annyit foglalkozna a Buy and Hold megismerésével, mint a TA-val, simán eredményes hosszútávú befektetővé válhatna.

Szeretnék pár dologra azért rávilágítani abból a nézőpontból ahogyan én látom!
Sidius-al messzemenően nem értek egyet abban, hogy a spekulánsok feltétlen szükségesek az árfolyamok mozgatásához és hasznosak is ezáltal, mert hogy kvázi így hajtják fel a befektetőknek (is) az árfolyamokat.
Legjobb tudomásom szerint a tőzsdék az áruk ill. vállalati tulajdonrészek központosított és rendezett átruházhatóságának céljából jöttek létre (vagy valami ilyesmi, nyilván korrektebbül is meg lehet határozni), de nem a spekuláció igénye hívta életre. Vagyis spexek nélkül is működött, pusztán a kereslet-kínálat diktálta árakkal, vállalatok esetében meg a cégek mögötti valós értékkel, a reál gazdaságban való teljesítményükkel. Valószínűleg a mai napig működne is ugyanígy, csak a likviditásuk lenne lényegesen kisebb. Lássuk be, a nagy likviditás legkevésbé a befektetők, viszont leginkább a spekulánsok érdeke. Aki 10-20 évre vesz papírt, annak tök mindegy, hogy a ma, vagy holnap jön-e rá vevő. Ráadásul szerintem a mai globalizált világban ha nem lennének spekulánsok, akkor is lenne annyira likvid a piac, ami a befektetők számára elég lenne. Szépen néznénk ki, ha mondjuk a zöldség/élelmiszer/áru/jármű/bármilyen_más piac, ne működne spekulánsok nélkül!
Deviza piac esetén sincs szükség a működéshez spekulánsokra, simán működne a reálgazdaságban történő árucserék/szolgáltatások anyagi ellenértékeinek átváltását szolgálva.

Mindezeken túl, ha abban egyet értünk, hogy a globálisan tekintett spekuláció pénzügyi egyenlege lényegében zéró, akkor én bátorkodom azt állítani - egy manapság divatossá vált kifejezéssel - hogy ez az egész egy baromi nagy globális "fingreszelés", ugyanúgy mint pl. a szerencsejáték, aminek társadalmi mérlege (is) negatív. Teszem ezt azért, mert véleményem szerint sem pénzügyileg, sem társadalmilag nem hogy hasznos, hanem inkább káros jelenség. Egyrészről hasznossága, hogy ez is munkahelyeket teremt, viszont mindannyian tudjuk, hogy a reálgazdaságban mekkora károkat okoznak a spekuláció által felhajtott árak (hogy mást ne is említsek, sokaknak emiatt nem jut vacsi az abroszra). Tudom ez így talán demagóg és ezzel aztán lehet is vitatkozni, de akkor is ez a véleményem (szerintem nem csak nekem). Ide tartozik még az is, hogyha a "fingreszelés" helyett mindenki (5-10%-nyi nyertes, 90-95%-nyi vesztes) a reálgazdaságban tevékenykedne és valódi értéket teremtene, az társadalmilag és pénzügyileg is sokkal pozitívabb eredménnyel járna!

Valaki írta korábban (elnézést de nincs energiám vissza keresni), hogy a Buy and Hold stratégia gyakorlatilag halott. Ezek szerint a reálgazdaságban nem teremtődik érték, nincs profit,- ill. vagyon növekedés, amely a cégek és ezáltal a részvényeik értékét növelné? Akkor talán vegyük ki a reálgazdasági szereplőket a képletből (a tőzsdékről) és csináljunk egy hatalmas fogadó irodát, ahol virtuális termékekre fogadhatnak a spexek egymással szemben! Vagy a Buy and Hold nem a valós értékek növekedésére épít?

Warren Buffet-et és a Berkshire Hathaway meg könyörgöm ne említsük már egy lapon Soros György-el! Számomra a kettő kb. úgy áll egymáshoz, mint az értékteremtés vs. rombolás. Ráadásul mindkettő teljesen más területen mozog. Buffet a legkevésbé se mozgat árakat (főleg nem árfelhajtó szándékkal). Gyanítom a nagyobb tranzakciói parketten kívül köttetnek. Az Ő pénze mint valóban működő, nem spekulatív tőke pedig legtöbbször évtizedekig működik a kiválasztott cégekben, a reál gazdaságban. Soros akcióiról meg nyilván mindenki hallott már ezt-azt. Az alapítványokban való ténykedést a fentiektől válasszuk külön, mert mindkettőjüknél megvan, viszont a tevékenységük hasznossága tekintetében és a jótékonykodásaikban nehéz lenne eredőt számolni!

Végezetül szeretném leszögezni, hogy se közgazdász, se befektető, se spekuláns nem vagyok, a maga klasszikus értelmében (bár spekulálok erre-arra, és vannak befektetéseim), mindössze arra alapoztam a véleményem, amit itt és máshol olvastam, ill. ami a koszon kívül rám ragadt az elmúlt években.
Remélem senkit se bántottam meg a hozzászólásommal, távolról sem állt szándékomban! Természetesen nem gondolom, hogy bárki "fingreszelő" lenne, pusztán a jelenség globális jelzőjeként használtam. A legnagyobb tiszteletem mindazoké akik pénzügyek tekintetében kitartással sikereket értek el! Én is csak szeretnék úgy spekulálni, mint Sidius!
Economist-al ellentétben én nem gondolom, hogy a TA-nak ne lenne értelme, hatása, haszna, hiszen a létjogosultságát a sikeres alkalmazóinak eredménye bizonyítja.

Köszönöm, ha elolvastátok. Ha baromságot írtam valahol nem bánom, ha kijavítotok, véleményetek pedig szívesen olvasnám!

Üdv!
pjotr nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-03-29, 20:29   #92 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás akkor spekuláljunk

Kedves pjotr!

Tökéletesen jól tudod, az okot amiért a tőzsdéket létrehozták. Természetesen a spekuláció azonnal meg is jelent a tőzsdéken (holland tulipánhagymák?), és természetesen akkor sem és most sem igazán működnek azok az instrumentumok amelyeket a spekulánsok nem találnak meg. Illetve működnek, csak a grafikonjuk kis túlzással nagyjából olyanok, mint amiket a szívmonitoron láthatunk egy nagyjából élettelen szívvel. Csak a magyar piacon maradva nézd meg egy spekulánsok által kedvelt, és ezáltal likvid papír grafikonját, és nézd meg egy igazán hanyagolt papírét. Sőt ha megnézed, hogy hol tudod megvenni a hanyagolt papírt és hol tudod eladni, akkor rájössz, hogy a spekuláció nélkül nem létező likviditás nélkül, nagyságrendekkel rosszabb pozícióból lehet indulni és végezni. Egyszóval igen nem a spekuláció hozta életre a tőzsdéket, de nélküle a tőzsde lényegében meghal. Természetesen a likviditás nem a befektetők érdeke, hiszen ők jellemzően hosszabb időtávra foglalnak el pozíciót. Viszont a likviditás által létrejövő árfelhajtó hatást azt azért ők is szeretik ugye? Azért ellenmondás ilyen szempontból amit írtál, mert gondold, meg, ha veszel mondjuk egy részvényt 1000 forintért, amit természetesen majd profittal szeretnél eladni (mert különben minek fektetnél valamibe, ha valamilyen módon nem jönnél ki belőle pozitívan), mondjuk 2000 forintért, hogyan is lesz abból a papírból 1000 forintról 2000 forint a tőzsdén. Nyilván nem attól, hogy te megvetted 1000-ért. Azért mert beindul a kereslet iránta, és minél nagyobb a kereslet annál nagyobb az esélye az emelkedésre. De a keresletet nem a befektetők teremtik meg.
A devizapiac esetén nincs szükség spekulánsokra? Attól függ neked ki a spekuláns. Ha az egyén akkor igazad van. De a legnagyobb spekulációkat a bankok végzik. Pontosan ugyanúgy nyerészkednek az árfolyamok változásain, mint az egyszerű spekuláns, csak nyilván nagyobb mértekben.
A zöldség, autó piac azért nem jó példa, mert azok elsősorban szükségleti cikkek, amelyek bár eltérő mértékben de alapvetőek az élethez. Tulajdonképpen mondhatjuk, hogy az autó is az.
Ennek ellenére itt is jelen van a spekuláció. Talán az új járműveknél kevésbé van így, de a használtaknál mindenképpen. Szerinted egy használtautó kereskedő, egy autónepper mit is csinál? Bizony bizony vastagon spekulál, még ha ezt nem is pontosan így nevezzük. Gondold csak át.

Viszont az teljesen igaz, hogy a spekuláció nem feltétlenül jó, sőt sokszor inkább rossz. Időről időre olyan dolgoknak az árát hajtja fel, ami a mindennapokat igen erőteljesen befolyásolja, mégpedig rossz irányba. Tudjuk, hogy a mostani válság is a pénzügyi szektorból indult és az elsődleges oka a spekuláció és a profitéhség volt. Ez alapvetően megváltoztatható lenne, de ha meg akarnák változtatni, rég megtették volna. De nem akarják. Sokkal erősebb érdekek mozognak a háttérben.
Régi 2011-03-29, 21:21   #93 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Idézet:
Kedves pjotr!

Tökéletesen jól tudod, az okot amiért a tőzsdéket létrehozták. Természetesen a spekuláció azonnal meg is jelent a tőzsdéken (holland tulipánhagymák?), és természetesen akkor sem és most sem igazán működnek azok az instrumentumok amelyeket a spekulánsok nem találnak meg. Illetve működnek, csak a grafikonjuk kis túlzással nagyjából olyanok, mint amiket a szívmonitoron láthatunk egy nagyjából élettelen szívvel. ...
Kedves Sidius!

Köszi, hogy válaszoltál!

A tulipánhagymák megvannak nekem is. Valóban, szinte azonnal megjelentek minden piacon a spekulánsok - igen, igazad van, még az autó piacon is - de továbbra is úgy gondolom, hogy azért működne nélkülük is bármelyik piac.
Jó hasonlat a magyar piac likvid ill. nem likvid papírjai, tényleg úgy néz ki egy kis forgalmú részvény papírja, mint egy EKG görbe, de azért ott van az a görbe és ez a fontos! Van vevő és van eladó, akkor is, ha nincs spekuláns!
Az 1000 Ft-ból hogyan lesz 2000 Ft. példád szerintem azért nem jó, mert nem azért 1000 Ft. egy részvény ára induláskor - direkt nem IPO-t írok, mert amikor még nem voltak spekik nyilván nem is úgy működött ez sem, mint ma - mert valaki kitalálta, hogy legyen 1000 Ft., hanem annyi az egy részvényre jutó vagyona a cégnek (leegyszerűsítve). Alap esetben nem attól lesz 2000 Ft., mert a spekulánsok felhajtják az árát, hanem azért, mert a reál gazdaságban betöltött értékteremtő szerepe révén nő a cég értéke, ergo a részvényeinek értéke. A keresletet pedig - a befektetők körében - a magasabb osztalék fizetés és a megemelkedett valós érték hozza! Ebből persze nem lesz mai értelemben likvid egyetlen cég piaca sem, de mint már abban megegyeztünk ilyen szintű likviditásra spekulánsok hiányában nincs is szükség.

Az, hogy valamely piacon szükségleti cikkek cserélnek-e gazdát vagy sem, szerintem teljesen irreleváns annak tekintetében, hogy működhet-e a piac spekulánsok nélkül. Végül is a narancslé, a kávé, a kakaó, de főleg a cukor és a búza szintén szükségleti cikk, aminek ugye végképp tökéletesen működő piaca lenne spekulánsok nélkül is, oszt mégis...

Spekulánsok nélküli piacokon az árak a cégek, ill. termékek valós értékéhez sokkal-sokkal közelebb állnának, mint a spekulánsok által (+-) túlfűtött piacon.
Abban teljes mértékben egyet értek veled, hogy a deviza piacon a legnagyobb spekik a bankok. Sőt! Szerintem mindegyik piacon a legnagyobb spekik a bankok, alapkezelők, hedge-fundok, s csak messze utánuk a magánszemélyek. Tök mindegy a szereplő "mérete", a szándéka teszi spekulánssá. Viszont attól, hogy a bankok a legnagyobb spekik a deviza piacon nem értem miért kellenének a működéséhez! Konkrét példával: az amerikai farmer elad a francia péknek 1000t gabonát. Akkor itt nyilván lesz deviza ügylet, amihez nem igazán kell a bank spekulációja, csupán a konverziós szolgáltatása némi jutalékért (aka pénzváltó). És a mai világban bőven van annyi cserebere pénzért, ami ezt fenntartja.
Egy "normális" spekuláció nélküli (ha úgy tetszik "fingreszelés" nélküli) világban a bankok a betétesek pénzével nem spekulálnának, hanem összegyűjtve hatékonyabban kihelyeznék a reál gazdaságba működni. A marzsuk meg nem derivatív vagy mittudomén milyen ügyéleteken lenne, hanem valós értéknövekedésből lecsippentett jutalékból.

Persze jól tudom, hogy ilyen világ ha volt is valaha, amíg a jelenlegi pénzügyi-gazdasági rendszer össze nem omlik teljesen, nem lesz! Sajnos/nem sajnos addig mindez csak elmélet, fikció!

Viszont érdekelne még a véleményed az előző hsz-em első 2 bekezdésében írottakról is!
Régi 2011-03-30, 08:16   #94 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 285
Kisbefektető már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.Kisbefektető már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.Kisbefektető már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Én alapvetően befektetőként tőzsdézek. Viszont! A befektetők is spekulálnak valamilyen szinten!
Ránk is hatással van, ha egy részvény ára valamiért a nem várt irányba mozdul. Nem lehet a befektetés és spekuláció között éles vonalat húzni.
Minek minősítenétek egy olyan ügyletet, ha én hosszú távra tervezve nyitnék olaj, arany vagy egyéb long pozíciót?
Nyilvánvaló, hogy spekulálok, hisz nincs szükségem sem olajra (még ha benzint tankolok is néha) és aranyra sem. Ugyanakkor mégis befektetésről beszélünk, mert ki nevezné spekulációnak azt, ha évekig ülök egy long pozícióban.
Kisbefektető nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-03-30, 08:30   #95 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Szia Kisbefektető!

Véleményem szerint az "igazi befektető" részvényt vesz, vagyis tulajdonrészt szerez egy vállalkozásban. Áru piacon, deviza piacon nem igazán lehet a klasszikus értelemben véve befektetni. Ha veszek 100 hordó olajat, az X idő múlva is 100 hordó olaj lesz, se több, se kevesebb. Az olaj önmagában nem termel profitot. Ha effektív nincs szükségem olajra, mert nem akarok finomítani, akkor befektetni nem tudok olajba, pusztán csak spekulálni az olaj árának emelkedésére/csökkenésére. Ha veszek 1000 db Exxon Mobil részvényt, akkor a papírok mögött lévő cég (és ezáltal a részvény) értéke X idő múlva feltételezhetően több lesz (mivel profitot termel), s közben osztalékot is fizet.
Én így látom az alapvető különbséget a befektetés és spekuláció között. Az időtáv másodlagos szempont.
Régi 2011-03-30, 08:56   #96 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 285
Kisbefektető már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.Kisbefektető már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.Kisbefektető már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Pedig aranyba igen sokan fektetnek.
Kisbefektető nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-03-30, 09:02   #97 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
pjotr eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Szia Kisbefektető!

Véleményem szerint az "igazi befektető" részvényt vesz, vagyis tulajdonrészt szerez egy vállalkozásban. Áru piacon, deviza piacon nem igazán lehet a klasszikus értelemben véve befektetni. Ha veszek 100 hordó olajat, az X idő múlva is 100 hordó olaj lesz, se több, se kevesebb. Az olaj önmagában nem termel profitot. Ha effektív nincs szükségem olajra, mert nem akarok finomítani, akkor befektetni nem tudok olajba, pusztán csak spekulálni az olaj árának emelkedésére/csökkenésére. Ha veszek 1000 db Exxon Mobil részvényt, akkor a papírok mögött lévő cég (és ezáltal a részvény) értéke X idő múlva feltételezhetően több lesz (mivel profitot termel), s közben osztalékot is fizet.
Én így látom az alapvető különbséget a befektetés és spekuláció között. Az időtáv másodlagos szempont.
"értéke X idő múlva feltételezhetően több lesz (mivel profitot termel), s közben osztalékot is fizet."
"exMatáv" fizet osztalékot, sosem lesz talán több az értéke, OTP nem fizet osztalékot és növekszik az értéke, persze nyilván van olyan is amikor oszatlék és értéknövekedés is van
Régi 2011-03-30, 10:46   #98 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 24
Trader7603 a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Sok olyan is van aminek növekedik az értéke és osztalékot is fizet XOM hozott több mint 30%-ot fél év alatt és osztaléka is van. Szerintem a legnyugisabb pl a XLI, XLE, XLK etf-ek...de én, ha hosszabb távra fektetnék indexekbe akkor a SDY jó lehetőség lenne az USA piacra. Ezen kívül esetleg egy EWG német index, EWY dél-koreai is jó lehet hosszú távon. Ezekkel szerintem nyugodtan lehet a Gábor átlagolós stratégiáját is alkalmazni avagy minden évben X Ft-ot hozzá rakni.

De persze vannak a REIT cégek is akiknek kötelező a profit 90%-át vissza adni a részvényeseknek. Ez szuper amíg a kamatok nem emelkednek nagyon. Pl, AGNC 19%-os éves osztalékkal nem rossz.

Elolvastam ma reggelire ezt a topicot. Érdekes volt és sok jó dolog van benne. Tetszett az economist kicsit szemet nyitó írása mert igaza van sokmindenben, de abban biztos, hogy itthon nagyon a technikai kereskedés felé hajlott a mérleg nyelve. Én nem nagyon használom, de azért van pár dolog amire figyelek mert sokminden az árban benne van és látható.

Gábor átlagolós dolga se szörnyű jó etf-nél és pár cégnél, de ezt is csak okosan lehet csinálni és kell, hogy legyen egy pont ahol bedobod a törölközőt ami nem nulla. Ha olvasod ne vedd sértésnek, de sokmindent nem láttál még. Az szép, hogy az Oti lement majd fel...én is benne voltam és átlagoltam magamat...de a Citi Bank a mai napig nem ment fel és 1/10-én áll...rengeteg más céget írhatnék még amire ez igaz és se te se én nem tudtam volna kiszűrni egy csaló Enron-t, Lehman-t, Appolo Group-ot...stb.

A nap végén ez a quote remek volt "A Bukásod valószinüsége = Stressz*Tökeáttét*Pozicióméret. Tegnap beírtam a blogomba én, hogy kezdtem és mennyit buktam...és az biztos, hogy tisztelője lettem ennek.

Javítsatok ki pl HW Trader, Sidius, ha nincs igazam, de lemerem fogadni, hogy nem 1:10-es tőkével nyitjátok meg a pozikat. Olvastam Sídius te utána ráépítesz és szép amikor sikerül, de azért a piac sokszor nem trendel ilyen szépen mint az elmúlt 3 évben. De ilyenkor is voltak tavaly görög hírekre le 10%, technikai short nyitható lett volna, majd másnap DOW +400 pontban nyitott és kivégezte mindegyiket.

Már írtam, de szerintem a tőzsde az esélyek saját oldalunkra való döntéséről szól. Ezt lehet opciókkal, értéket vesztő dupla, triple etf-el, fundamentálisan olcsó cégekkel, hírekre való spekulációval, volatilitás kihasználásával növelni. Ez is spekuláció és sose biztos, de jobb mint a semmi és nekem működik általában.

Valaki írta, hogy neki a 80%-os éves hozam teljesen normális és nem is sok. Leírhatnád, hogy csinálod. Engem is érdekel a spekulációd Volt ilyen évem, de nem a jellemezők közé tartozik

Az viszont biztos, ha valaki 10 ezer dolláros tőkével longol egy lotos eur.usd 1:10-es tőkével 1%-os azaz 10 pipes SL-el annak a számomra rosszabb a hosszú távú spekulációs esélyei mint mondjuk Gábornak aki vesz 5000-en 100db Otit, ha lemegy 4500, 4000 és 3500-on is, így 4250-es átlaggal van befektetve és 30%-os esést élt eddig túl igaz 15%-os minuszban ül. Matematikailag nem tudom bizonyítani, de általábban ilyen nagy esések után is van korrekció, ha megy is tovább amiben kilehet ugrani.
Régi 2011-03-30, 15:51   #99 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Idézet:
"értéke X idő múlva feltételezhetően több lesz (mivel profitot termel), s közben osztalékot is fizet."
"exMatáv" fizet osztalékot, sosem lesz talán több az értéke, OTP nem fizet osztalékot és növekszik az értéke, persze nyilván van olyan is amikor oszatlék és értéknövekedés is van
Hali!
Köszi, hogy bedobtál 2 konkrét példát a világ elmúlt kb. 500 évnyi tőzsdei életéből!
Általánosságban írtam, amit írtam. Nem is írhattam volna másképp, hiszen a dolgok működésének a szemléltetése volt a cél. Nyilván lehetne még sorolni egy csomó ilyen-olyan példát a tőzsdék világából, csak értelme nincs.
Ne felejtsd el, hogy én egy spekulánsok nélküli feltételezett piacról írtam!
Régi 2011-03-30, 16:04   #100 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Idézet:
Kisbefektető eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Pedig aranyba igen sokan fektetnek.
Szerintem csak arra spekulálnak, hogy felmegy az ára.
Egyébként valóban talán az arany az egyik olyan instrumentum, ahol a befektetés és spekuláció határa (ha van ilyen) nehezen meghatározható!
Válaszol

Címkék
játékelmélet, kezdő, kezdőknek, spekuláció, technikai elemzés

Jelenlévő aktív tagok böngészik ezt a témát: 1 (0 tag és 1 látogató)

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
nem indíthatsz új témát
nem válaszolhatsz
nem csatolhatsz
nem javíthatsz hozzászólást

BB code is bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva

A pontos idő 04:24 , a GMT +1 időzóna szerint.