Tőzsde Fórum  

Vissza   Tőzsde Fórum > Tőzsdéről általában > Kezdőknek

Válaszol

LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2010-02-10, 14:31   #1 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 7
Hírnév szint: 0
Economist a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás Spekuláció legtöbbször veszteségbe torkollik

Sziasztok!

Én egy közgazdász végzettségű, jelenleg is gazdasági területen dolgozó 36 éves férfi vagyok. Minden gazdasági eseményt nyomon követek, a tőzsdei folyamatokat is napi szinten figyelem. Nem vagyok azonban igazi tőzsdéző, nem kereskedem rendszeresen, pusztán a befektetéseim tartom különféle befektetési alapokban és részvényekben. Próbálok egyszerűen fogalmazni, remélem érthető leszek.
Már rég felfigyeltem egy jelenségre, ami azóta csak tovább erősödik idehaza és külföldön is. Ez a jelenség pedig nem más, mint a spekuláció és a technikai elemzés túlzott mértéke a piacon, főleg a kisbefektetők körében.
Elhiszem, hogy a pár százezer forint, netán néhány millió befektetése nem tűnik olyan vonzónak, mint napi 1-2%-os nyereségek elkönyvelése, de a kockázat is sokkal magasabb. Míg egyszerű részvényvásárlással még a teljesen tapasztalatlan "háziasszony" is várhatóan érdemi nyereséget fog realizálni, ráadásul hosszú távon többségük az átlagos kockázatmentes befektetéseknél nagyobb mértékűt, addig a spekulánsok nagy része (90% fölötti arányt emlegetnek) veszteséget kénytelen elkönyvelni. A Forex-en ez hatványozottan igaz a sokszoros tőkeáttétek és a laikusok számára kiszámíthatatlanabb folyamatok következtében.
Két dolgot szeretnék kiemelni:
Egy átlagos polgártársunk, legyen akár gazdasági téren képzett is nem egy kategória a nagyokkal. A piacon rengeteg kis szereplő és hozzájuk képest arányaiban rettentően kevés nagy szereplő van. 0,1% alatti arányban milliárdos összegeket kezelő nagybefektetők, alapkezelők, hedge fund-ok irányítják a piacot. Napi 8-10 órában, főállásban dolgozó tucatnyi képzett és tapasztalt alkalmazottal. Ezek a nagy szereplők természetesen a minél nagyobb hozam nyereség elérésében érdekeltek.
Miután spekulációról, technikai elemzésekre jellemző rövid távú long és short pozíciókról beszélünk a haszon nem a cégek gazdaságos működéséből eredeztethető, hanem azt a piaci szereplők tulajdonképpen egymás között osztják fel. Rövid távon tehát azt nyerheti meg, amit valaki más elbukott.
Természetesen a kép ennél árnyaltabb és ezt biztos majd lesz is aki itt kifejti részleteiben, de a mondandóm lényege remélem érthető.
Van tehát rengeteg kis spekuláns és néhány nagy óriás, akik mind egymás tőkéjére hajtanak. Kicsit sarkított a dolog, de alapvetően ez áll a háttérben.

Miért gondolja bármelyik kezdő, hogy 1-2 hónap, netán év gyakorlással, tanulással a maga kis pár százezres tőkéjével a nagyoknál okosabb lesz? Ha minden spekuláns a technikai elemzés eszközeit használja, akkor mi értelme van az egész technikai elemzésnek? Utólag nagyon jól meg lehet vele mindent magyarázni, de végső soron pont annyi vesztesége lesz a technikai elemzést alkalmazónak, mint amennyi nyeresége. Erre persze rögtön mondhatjuk azt, hogy jól kell használni a technikai elemzést és akkor a nyertes oldalon leszünk, de nem elég csupán jól használnunk azokat, de a hedge fundok és egyéb alapok full time munkatársainál is jobban kell alkalmaznunk azokat. Ekkor pedig még nem beszéltünk az egyéb előnyökről, ami a nagyok oldalán áll, hisz akkora az általuk kezelt tőke, hogy azzal komolyan el tudják mozdítani az árfolyamokat.

Arra akarok kilyukadni, hogy magánszemélyeknek nem éri meg spekulálni és a technikai elemzéssel foglalkozni.

Itt vannak még a különféle tőzsdetanfolyamok is. Szinte mindegyik a technikai elemzésekre van kihegyezve, de látom ezen a fórumon is ezzel foglalkoznak a legtöbben. Ha lenne olyan tudás, aminek megszerzésében a technikai elemzést tanuló spekulánsok hisznek, akkor azok, akik ezt a tudást tanítják és átadják másoknak a föld legnagyobb balekjai lennének. Miért adna el, vagy publikálna bárki is olyan tudást, melyet alkalmazva igen komoly jövedelemre tehetne szert? Ha ugyanis ezt a tudást bárki megszerezheti, azzal máris értéktelenné válik.
Tudom, hogy megint sarkosan fogalmazok, hisz a technikai elemzést millió módon lehet alkalmazni, de pusztán ésszerű gondolkozással, a matematika és gazdasági törvények figyelembevétele után bárki beláthatja, hogy a technikai elemzés nem egy pénzgyártó mechanizmus. Azt alkalmazva épp annyi pénzt fog valaki veszíteni, mint valaki más nyerni.

Szeretném ide összeszedni azokat a cikkeket, adatokat, melyek a spekuláció, technikai elemzés árnyoldalairól szólnak.
Ezek közül párat már én is olvastam, de most nem tudom pontosan idézni. Gondolok itt olyanokra, hogy a spekulánsok 90-95%-a összességében veszteséget hoz össze tőzsdei pályafutása során. Illetve az elmúlt 50 évet figyelembe véve a spekulánsok átlagos hozama 7% volt, szemben a tőzsdeindexek 13%-os átlagos emelkedésével.
Jobb 1-1 részvényen rajta ülni, mint spekulálni.

Mielőtt magamra haragítok mindenkit szeretném leírni, hogy spekulánsokra is szükség van. Ez mozgatja a piacokat, nélkülük eléggé befagyna minden és megvan a gazdaságban a maga helye és szerepe. Pusztán azt szerettem volna kiemelni, hogy ez nem feltétlenül az egyszerű magánembereknek való és nem szabad, hogy ezt tekintsük a tőzsde lényegének, mert nem az!

Remélem jó gondolatfelvetésnek találjátok az általam írtakat!

Economist
Economist nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-02-10, 15:36   #2 (permalink)
Tag

Hely: Jászberény
Összes hozzászólás: 70
Hírnév szint: 9
Stockwalker a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Szerintem alapvetően nem beszélsz hülyeséget.
Van azonban pár dolog ami nem teljesen igaz. Írtad ugye hogy 90%-unk veszít a tőzsdén, legyen ez forex, határidő, vagy részvény. Miért? Azért mert nagyrészük abbahagyja. Egy tapasztalt trader mondta nekem hogy a profik a kezdők pénzét nyerik el. Pl. Birgerrel az első hat évében kisebb nagyobb kihagyásokkal törölték a padlót. Aztán kezdett el nyerni egyre többet, lassan visszahozta annak a 6 évnek a veszteségét majd "sztár trader" vállt belőle. Többen írták már itt a fórumon hogy akiben van kitartás az véghez viheti azt amit akar. A technikai elemzés lehet hogy teljesmértékben baromság, mégis van aki megél belőle. Nem szabad elfelejteni hogy rengeteg szemét van a neten, indikátorok, robotok, ezeket mind használják a forexen, vagy akár a részvénytőzsdén is. Ezek teljesen más szignált adnak 1-1 helyzetre, ebből következik hogy indikátort használni nincs sok értelme. Nem véletlenül nem használnak a legnagyobb traderek. Ez persze nem azt jelenti hogy ne használjon indikátort senki, mert van aki pl. azzal a stratégiával nyereséges. Amiben szvsz hinni kell, az a price action. Trendvonalak, támasz-ellenállás vonalak az esetek igen nagy részében bejönnek. Ezekre azért lehet alapozni. Csak tényleg kitartás kell és hit, ami valljuk be- gyorsan elveszik egy-egy nagyobb vesztő után.
Stockwalker nem elérhető   Válaszol idézettel
Hirdetések
Régi 2010-02-10, 15:42   #3 (permalink)
Szenior tag

Mighti logója

Összes hozzászólás: 221
Mighti elindult a hírnévhez vezető úton.Mighti elindult a hírnévhez vezető úton.Mighti elindult a hírnévhez vezető úton.Mighti elindult a hírnévhez vezető úton.Mighti elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Jó gondolat felvetés.
De mit értünk egyszerű magán emberek alatt? Mert itt a fórumon is találhatunk fő állású spekulánsokat és szabadidőben trédelőket. Mindkét típusra érted?
Ha igen, akkor a fő állásúak nevében. Miért nem olvashatunk ilyen statisztikákat önállósodó asztalosokról, fogorvosokról, autószerelőkről, kőművesekről? Nekik hány százalékuk sikeres? Amennyi komolyan veszi, és nem úgy áll hozzá, hogy van egy sz** melóm, csinálom kicsit, majd Barátok Közt és sör.
Persze én sem vagyok nagy indikátor párti, de miért kell mindenkinek a képébe dörgölni? Úgy is bukni fogsz? Az aki mer az nyer mondás is arról az EGYRŐL szól, aki nyert. A többi 95 nem nyert, csak mert.
Minden szakmában megvan a melós, aki 5000 ért apró melókat vállal, és a „vállalkozó” akinek ugyan az a szakmája, csak saját céggel. Miért kell ezt csak a spekulációról nyomatni?
Tessék, ha inkább autómosót nyitnék, vagy kocsmát a garázsban, több esélyem lenne a sikerre?
Az utóbbi 50 évet figyelembe véve a kőművesek hozama mennyi volt a plázaépítő céggel szemben?
Oké, igazad van, de ez egy vállalkozás. Buktatókkal, stb. Ezt vállalja az aki belekezd. Csak úgy, mint mások. Bár ha a fogorvosnak rossz napja van, elront valamit, elpártolnak tőle az ügyfelek. Csomó szakmában meg is halhatsz meló közben, vagy károsodik a szervezeted. Rá nyitnak az üzletedre egy másikat, stb. És a jó vállalkozó MINDIG a vállalkozásán tartja a szemét. (No nyaralás, no magánélet)
Ezzel szemben én kikapcsolom a gépet, és viszlát! De ha mégis kíváncsi vagyok, akkor ott a mobil net.
Egy péknek azért nem ilyen a munkája.
Tehát jót is lehet erről mondani. És ezért érdemes ezzel foglalkozni. Én ezért választottam. És nem a hihetetlen gazdagságért, amit napi egy óra könnyed munkával megszerezhetünk. Mert ez nincs. És aki bedől ennek a propagandának, azokból lesz a 95%
Mighti nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-02-10, 15:51   #4 (permalink)
Tag

Hely: Jászberény
Összes hozzászólás: 70
Stockwalker a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Idézet:
Mighti eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Jó gondolat felvetés.
De mit értünk egyszerű magán emberek alatt? Mert itt a fórumon is találhatunk fő állású spekulánsokat és szabadidőben trédelőket. Mindkét típusra érted?
Ha igen, akkor a fő állásúak nevében. Miért nem olvashatunk ilyen statisztikákat önállósodó asztalosokról, fogorvosokról, autószerelőkről, kőművesekről? Nekik hány százalékuk sikeres? Amennyi komolyan veszi, és nem úgy áll hozzá, hogy van egy sz** melóm, csinálom kicsit, majd Barátok Közt és sör.
Persze én sem vagyok nagy indikátor párti, de miért kell mindenkinek a képébe dörgölni? Úgy is bukni fogsz? Az aki mer az nyer mondás is arról az EGYRŐL szól, aki nyert. A többi 95 nem nyert, csak mert.
Minden szakmában megvan a melós, aki 5000 ért apró melókat vállal, és a „vállalkozó” akinek ugyan az a szakmája, csak saját céggel. Miért kell ezt csak a spekulációról nyomatni?
Tessék, ha inkább autómosót nyitnék, vagy kocsmát a garázsban, több esélyem lenne a sikerre?
Az utóbbi 50 évet figyelembe véve a kőművesek hozama mennyi volt a plázaépítő céggel szemben?
Oké, igazad van, de ez egy vállalkozás. Buktatókkal, stb. Ezt vállalja az aki belekezd. Csak úgy, mint mások. Bár ha a fogorvosnak rossz napja van, elront valamit, elpártolnak tőle az ügyfelek. Csomó szakmában meg is halhatsz meló közben, vagy károsodik a szervezeted. Rá nyitnak az üzletedre egy másikat, stb. És a jó vállalkozó MINDIG a vállalkozásán tartja a szemét. (No nyaralás, no magánélet)
Ezzel szemben én kikapcsolom a gépet, és viszlát! De ha mégis kíváncsi vagyok, akkor ott a mobil net.
Egy péknek azért nem ilyen a munkája.
Tehát jót is lehet erről mondani. És ezért érdemes ezzel foglalkozni. Én ezért választottam. És nem a hihetetlen gazdagságért, amit napi egy óra könnyed munkával megszerezhetünk. Mert ez nincs. És aki bedől ennek a propagandának, azokból lesz a 95%
+1: Az utóbbi 50 évet figyelembe véve a kőművesek hozama mennyi volt a plázaépítő céggel szemben?
Stockwalker nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-02-10, 16:26   #5 (permalink)
Szenior tag

Hely: Győr
Összes hozzászólás: 123
Hírnév szint: 8
calen már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.calen már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Szia!

Önkényesen fogok kiragadni olyan megjegyzéseket, amelyekre úgy érzem, érdemben tudok válaszolni.

Idézet:
Economist eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Míg egyszerű részvényvásárlással még a teljesen tapasztalatlan "háziasszony" is várhatóan érdemi nyereséget fog realizálni, ráadásul hosszú távon többségük az átlagos kockázatmentes befektetéseknél nagyobb mértékűt, addig a spekulánsok nagy része (90% fölötti arányt emlegetnek) veszteséget kénytelen elkönyvelni. A Forex-en ez hatványozottan igaz a sokszoros tőkeáttétek és a laikusok számára kiszámíthatatlanabb folyamatok következtében.
A "vedd és tartsd" pont olyan kockázatos, mint a spekuláció, hiszen hosszútávon ugyanúgy eltérhet a részvény viselkedése a várttól, mint rövidtávon. A spekuláció mindössze gyorsabban láthatóvá teszi a felkészületlenséget. A tőkeáttét nem zavarhat be, ha betartjuk az 1-2%-os kockázatvállalást. Laikus meg mit keres a tőzsdén? A laikus demózzon, aztán kis összeggel gyakoroljon pár évet, míg végül hozzáértővé válik. Innentől hosszabb távú bukó akkor jön, ha hajlamos rossz passzban is kereskedni.

Idézet:
Ha minden spekuláns a technikai elemzés eszközeit használja, akkor mi értelme van az egész technikai elemzésnek?
Pontosan ez az értelme a technikai elemzésnek. (kb. mint az önbeteljesítő jóslat)
Hogy ki keres pénzt, az attól függ, hogy mennyire képes megtartóztatni magát, ha lát egy majdnem jó belépőt. Mindössze ezen múlik.

Idézet:
Utólag nagyon jól meg lehet vele mindent magyarázni, de végső soron pont annyi vesztesége lesz a technikai elemzést alkalmazónak, mint amennyi nyeresége. Erre persze rögtön mondhatjuk azt, hogy jól kell használni a technikai elemzést és akkor a nyertes oldalon leszünk, de nem elég csupán jól használnunk azokat, de a hedge fundok és egyéb alapok full time munkatársainál is jobban kell alkalmaznunk azokat. Ekkor pedig még nem beszéltünk az egyéb előnyökről, ami a nagyok oldalán áll, hisz akkora az általuk kezelt tőke, hogy azzal komolyan el tudják mozdítani az árfolyamokat.
A hedge fundok és az alapok azok, ahova a tömegek hordják a pénzüket. Nekik fáj, amikor ellenük megy a piac. Van olyan érzésem, hogy ilyen helyekre direkt nem az észlényeket veszik fel... (miértimiértis)
Egy spekulánsnak mindössze jól működő gépként kell alkalmaznia az általa kitalált egyszerű "algoritmust", ennyi.

Idézet:
Arra akarok kilyukadni, hogy magánszemélyeknek nem éri meg spekulálni és a technikai elemzéssel foglalkozni.
Az általad olyan okosnak tartott alapkezelők is csak emberek - "magánszemélyek". Családjuk van, bejárnak dolgozni. Nem ragyog glória a fejük felett. Akármelyikünk lehet olyan hatékony, mint ők.

Idézet:
Itt vannak még a különféle tőzsdetanfolyamok is. Szinte mindegyik a technikai elemzésekre van kihegyezve, de látom ezen a fórumon is ezzel foglalkoznak a legtöbben. Ha lenne olyan tudás, aminek megszerzésében a technikai elemzést tanuló spekulánsok hisznek, akkor azok, akik ezt a tudást tanítják és átadják másoknak a föld legnagyobb balekjai lennének. Miért adna el, vagy publikálna bárki is olyan tudást, melyet alkalmazva igen komoly jövedelemre tehetne szert? Ha ugyanis ezt a tudást bárki megszerezheti, azzal máris értéktelenné válik.
Tőzsdetanfolyamot kétféle ember tart:
- sikeres trader, aki nem sajnálja másoktól a tudást
- sikertelen trader, aki széleskörű ismereteket halmozott fel, de piaci környezetben nem tudott élni vele
Na jó, van egy harmadik is: a szélhámos, pénzt lehúzó, de semmi érdemlegest nem nyújtó.

Idézet:
Tudom, hogy megint sarkosan fogalmazok, hisz a technikai elemzést millió módon lehet alkalmazni, de pusztán ésszerű gondolkozással, a matematika és gazdasági törvények figyelembevétele után bárki beláthatja, hogy a technikai elemzés nem egy pénzgyártó mechanizmus. Azt alkalmazva épp annyi pénzt fog valaki veszíteni, mint valaki más nyerni.
Ez akkor lenne igaz, ha azonos felkészültségű és tudatosságú emberek vennének rész a kereskedésben. De igen sokan hajlamosak ész nélkül vagdalkozni (magam is csináltam ilyet tavaly év elején - 1700 USD ment el két nap alatt), vagy belépni felemás helyzetekbe és reménykedni. Ez a többség. Így már érthető, hogy miért él olyan jól belőlük a fegyelmezett kisebbség.
calen nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-02-10, 16:30   #6 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Nem mondom, hogy nincs létjogosultsága a spekulációnak, vagy a technikai elemzésnek. Van, de közel sem mindenkinek. Legtöbben nem szakmaként tekintenek erre, hanem a pénzük fialtatásának egyik legjobb módjaként.

Arra a visszásságra akartam felhívni a figyelmet, hogy az abszolút kezdők a tőzsdével megismerkedve azt tapasztalják, hogy másról szem szól, mint a támaszokról, indikátorokról és napon belüli, vagy nagyon rövid távú spekulációból.
Ha nem akarja a pénzét elveszíteni, akkor joggal gondolhatja, hogy ezen egy tőzsdetanfolyammal segíthet. Ám ott is csak a fentiekről tanul valamennyit és lássuk be az utcáról betévedt háziasszony csak a pénzt dobja ki egy ilyenen. A tőzsdetanfolyamokra pedig nem azok járnak, akik szakmájukként tekintenek a tőzsdézésre és azok közül akik igen is lesznek vesztesek, de ezt ti is leírtátok. Vesztesnek kell egy ilyen spekulációs körben lennie. A tőzsdén annyival rosszabb a helyzet, mint a pékeknél, hogy a tőzsdén a spekulánsok egészének egyenlege negatív, míg a pékeknél azért valószínűleg pozitív.

A mondandóm lényege, hogy a tőzsde iránt érdeklődők 99%-nak nem a spekuláció és a technikai elemzés kell, hogy legyen az irány. Ezt azonban nem mondja nekik senki.

- Melyik tőzsdetanfolyamról küldik el az embert, hogy neki nem a technikai elemzésre van szüksége, ha a banki kamatot kevesli pár százezer forintja után?

- Ezen a fórumon ki mondja meg az egyszeri érdeklődőknek, hogy ne foglalkozzon a grafikonokkal, amiből egy kukkot sem ért, mert neki a 10-12 óra munka után nem ezzel kellene foglalkozni?

A tőzsde nem csak a spekulációról szól. A spekuláció csak 1%-nak való és ők egy igen kockázatos, de jó esetben nagy jövedelmet termelő munkát választottak maguknak.
A maradék 99% pedig figyeljen, mert a maradék 1% közül a legfelkészültebbek zsebében fog minden pénze landolni, ha nem figyel.

Mindenki látja milyen reklámok láthatók itt a fórumon, mindenhol az interneten, szórólapon, újságokban, rádióban. Tőzsdetanfolyam, forex, spekuláció, technikai elemzés...
Ezekkel találkozik a kezdő és ezek egyike sem neki való. Kezdetben legalábbis biztos nem.

Ezért gondolom, hogy ez a téma hiánypótló és nagyon kellett.
Régi 2010-02-10, 17:02   #7 (permalink)
Szenior tag

Mighti logója

Mighti elindult a hírnévhez vezető úton.Mighti elindult a hírnévhez vezető úton.Mighti elindult a hírnévhez vezető úton.Mighti elindult a hírnévhez vezető úton.Mighti elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

A pékek egészének egyenlege is lehet negatív. Általában hitelből van a vállalkozásuk. Vagy a Tescóban sütnek kevés pénzért. + még a gabona spekik is. Ráadásul éjszakai műszakban kell dolgozniuk.
Én nem gondolom, hogy az „egyszeri érdeklődő” a törzsközönsége ennek a fórumnak. De ha valaki mégis ilyen, akkor annak gyorsan világossá válik, hogy ez nem egy akciós lekötés vagy tőzsdézés közötti választás. Miért kell megmondani, hogy ki mivel foglalkozzon 10-12 óra munka után? Sok hozzászólásból kiderül itt a fórumon, hogy nem ezzel. Illetve, csak ha valaki kitartó…
Ez ömlik minden topikból. Kitartás kezdeti évek, stb.
Inkább a tanfolyamok hirdetései és a FreedomRocks közvetítőinek kellene a lelkiismeretét felébresztened.
Ui.: Kedvenc reklámom: ELRIASZT A TŐZSDE? AZ IDEÁLIS MEGOLDÁS FOREX „Forexyard” Ezen én mindig jókedvre derülök. 
Régi 2010-02-10, 17:47   #8 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Ebben tévedsz.
A pék értéket állít elő, szemben a tőzsdei spekulánssal.

Fizet bérleti díjat, áramot, egyéb költségeket, adót, akár alkalmazottakat, miegymást és ezen felül ha nem marad neki csak havi tegyük fel kb. 50000 Ft akkor kezd el gondolkozni azon, hogy miért is csinálja mindezt. Ha pedig havi 50-et sem keres meg, akkor csődöt jelent, pedig még bőven pozitív volt az egyenlege.

A spekulánsok egésze viszont minden költséget nem számítva is összességében negatív egyenlegű. Amit az egyik megkeres, azt a másik elveszíti, minusz a számlavezetés körüli költségek.

Ezzel nem azt mondom, hogy nem kell spekulálni, de mindezzel legyen tisztában az, aki belevág. A spekuláns nem egy értékteremtő foglalkozás. Ő tulajdonképpen egy ügyeskedő, aki kihasználja a lehetőségeket. Kényelmes, nagy haszont ígér. Legalábbis ezt látják elsőre az emberek és nem készülnek fel rá, hogy mi a valóság.

Freedomrockban és tőzsdetanfolyamkoban egyetértünk, de őket oltjátok is rendesen itt a fórumon. Nagyon helyesen.
Régi 2010-02-10, 19:03   #9 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 453
HWTrader elindult a hírnévhez vezető úton.HWTrader elindult a hírnévhez vezető úton.HWTrader elindult a hírnévhez vezető úton.HWTrader elindult a hírnévhez vezető úton.HWTrader elindult a hírnévhez vezető úton.HWTrader elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
Ebben tévedsz.
A spekulánsok egésze viszont minden költséget nem számítva is összességében negatív egyenlegű. Amit az egyik megkeres, azt a másik elveszíti, minusz a számlavezetés körüli költségek.

Udv Economist,

Jo a tema, nagy port tud kavarni mindig amikor feljon.

A fenti elmeletet hivjak "The zero sum game"-nek a nagyok. Ezt be kell latni igy mukodik.

Tobbiek: statisztikailag, aki az elso evet tuleli aktivan spekulalva, az altalaban a jatekban marad

Ehhez viszont az kell hogy ne dobjuk oda a szamlankat rogton az elejen...

Kesobb megprobalok valami erdemlegeset is hozzaszolni.

HWT
HWTrader nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-02-10, 19:07   #10 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Hely: Pillanatnyilag Magyarország.
Összes hozzászólás: 1.530
Hírnév szint: 11
sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Kedves Economist!

Azt kell mondanom, hogy sok mindennel egyet lehet érteni azzal kapcsolatban, amit mondasz, de sok olyan van az írásaidban, amik csak részben igazak, és észrevehető, hogy egy olyan közgazdász végzettségű ember írta, aki nem sok teret enged magában a tőzsdei spekulációnak, inkább a befektetésekre helyezi a hangsúlyt. Ez rendben is lenne így, ha azt mondanád, hogy mondjuk 10 évet töltöttem el spekulációval és ugyanennyit befektetésekkel, és azt mondhatom a spekuláció egyértelműen kevesebb hozamot realizál, mint a befektetés, ugyanis ezt és ezt tapasztaltam. Persze még ebben az esetben is elképzelhető, hogy nem jól spekuláltál!
Nem szeretnélek megbántani, és nem szeretnék semmiféle közgazdasági vitába belemenni, főleg azért mert nem a szakterületem, legfeljebb kontárkodom benne, de talán ez a néhány hónap múltán 13 év amit spekulációval töltöttem el talán adott valamiféle tapasztalatot részemre.
Mint írtam rengeteg mindennel egyet lehet érteni, abból amit leírtál! Valóban úgy van, hogy ha történik egy spekuláció, akkor ha valaki nyer, szükségképpen valakinek veszítenie is kell, mert más volt a véleménye. Aki spekulálni akar, annak ezzel a tétellel tisztában kell lennie, és azzal is, hogy bármikor a vesztes oldalra kerülhet, ezt megakadályozni nem lehet., A kérdés csak a veszteség mértéke és az, hogy ez a veszteség időleges vagy végleges. Én a veszteségre, mint szükségképpeni tényezőre tekintek, és tudom, hogy nem fogom tudni elkerülni, ezért a legjobb tudásom szerint mérsékelni igyekszem azt. Ezzel szemben azt is tudom, hogy a nyereség szintén benne van a lehetőségeim között, és a legjobb tudásom szerint igyekszem élni vele, illetve maximalizálni. Ez a törekvésem immáron 13 éve, és ha úgy érezném, hogy ez a törekvésem nem lenne helyénvaló és sikeres, akkor valószínűleg nem ezzel foglalkoznék. De mégis ezzel foglalkozom valamiért!
Az igazsághoz az is hozzá tartozik, hogy a spekulációs tőkémen kívül van befektetési tőkém is ami a spekulációsnak a sokszorosa, tehát a befektetési piacon is érdekelt vagyok, de a két dolog teljesen függetlenítve van egymástól és nem szolgálnak egymás támogatására. Illetve ha az emlékezetem nem csak akkor ezen időszak alatt a spekulációs kereskedéseimbe egyszer invesztáltam tőkét a befektetéseimből, mégpedig az első Orbán kormány alatt, amikor is az adózás kissé hátrányosan érintett és nem tudtam szembeállítani egyből az esetleges veszteségeket a nyereségekkel, tehát adóbevallásig kénytelen voltam én finanszírozni a problémát, de aztán helyreállt a rend!
Igazad van. A magán spekulánsok 90% el fogja bukni a pénzét ebben nincs vita. Az okok szerteágazóak, amelybe a mohóságtól a tudáshiányáig a tőkeáttétel rossz kezelésétől egésszen odáig, hogy ellopják a pénzét sok minden bele tartozik. Az itt fórumozóknak a 90%-a egy éven belül ki fog cserélődni. Jó esetben már a demo számlákon vagy kis veszteségű éles számlákon rájönnek, hogy ez a világ nem az ő világuk, sokkal rosszabb esetben vagyonuk bukásával jönnek rá ugyanerre. Igen ez a véres igazság, hogy ez így lesz. Itt a farkasok várnak mindenkit és nem kegyelmeznek. Talán csúnya dolog ezt mondani, de jobb ha ezzel mindenki aki most kezdte tisztában van, hogy ez az a világ ahol én szívesen adok tanácsot, magyarázom amit kell ezen a fórumon, de ha képletesen összetalálkozunk abban a képletes ringben amit úgy hívunk a PIAC akkor nem fogok habozni, remélem ő sem. Nem engedhetjük meg ezt a luxust.
Igazad van. Nem lehet megtanulni ezt pár hónap, pár év alatt. Talán egy élet is kevés, Ez alatt az idő alatt amit itt eltöltöttem, nem volt még olyan hét, hogy amikor intenzíven kereskedtem akkor ne csodálkoztam volna rá valami újra, amit a piac tanított nekem.
Amiben nincs igazad:
Nem igaz, hogy a technikai elemzőnek ugyanannyi a vesztesége, mint amennyit nyer. Ilyet tipikusan az állít, aki nem hisz a technikai elemzés létjogosultságában, vagy azért mert neki nem működik, vagy egyáltalán nem, vagy csak felületesen foglalkozott vele. Ez egyébként nagyon sok fundamentális alapokon befektető hibája. Nem kell okosabbnak lenni a nagy alapkezelőknél, sőt egyáltalán nem kell velük foglalkozni. Ha egy trend kialakul egy piacon bármely irányba, és itt a komoly trendekről beszélek, az bizonyosan nem véletlenül alakul ki, hanem valószínűleg azért, mert kialakul egy keresleti (emelkedő trend) vagy egy kínálati (eső trend) nyomás ami meghatározza az irányt. A technikai kereskedő dolga pedig az, hogy ezt felismerje, és a trend irányába kereskedjen. Vezessük le egy példán a technikai kereskedő szemével a dolgot.
Nyilván volt valami oka annak, gondolom valamiféle fundamentális alapokon nyugvó oka, hogy a GBPUSD 2008 augusztusától (valóságban előbb elkezdte az esést 2007 vége körül, de az most mindegy) 2009 februárjáig esett. Szükséges e az nekem mint technikai kereskedőnek, hogy tudjam az okokat amik fundamentálisan befolyásolták a párt az esés irányába? Ha nagyon tájékozott akarok lenni, akkor utána nézhetek, de miért is lenne szükséges? Ha tisztán technikai kereskedő vagyok, akkor bizony elég azt tudnom, hogy van egy ok, ami valamit okozott éspedig azt, hogy a pár eladói nyomás alá került. Elég azt látnom, hogy az eladói nyomás folyamatos (márpedig ez látható a chartból, aki mást állít, az nem mond igazat), tehát nekem shortban kell gondolkodnom, mindaddig, míg úgy nem látom, hogy ez az eladói nyomás végérvényesen megszűnik. Nyilván annak is lesz valami fundamentálisan megalapozott oka, ami számomra nem annyira fontos, mint az, hogy lássam mit okozott.
Egyébként, ha közgazdász vagy, magad is utána tudsz nézni, hogy létezik olyan trendelemző szolgáltatás, amelynek nagyon sokáig kizárólagosan a bankok és a befektetési alapok voltak a megrendelői, és csak kb. 5 éve nyitottak a magánbefektetők felé is, ugyanazokat a szolgáltatásokat nyújtva nekik, mint a nagyoknak. Ha a technikai elemzésnek nincs létjogosultsága, vajon miért rendelik meg ezen szoftveres elemzés szolgáltatásait, a bakok és befektetési brókerek? Érdekes nem?
Amit még ehhez hozzátennék, nem a nagy alapkezelők és komolyan képzett szakemberek voltak, akik óriási veszteségeket hoztak össze nem is olyan régen az ügyfelek millióinak? Hatalmas képzettségük teljes súlyával tették mindezt! Láthattuk azt is, hogy nem csak a technikai elemzéssel lehet utólag magyarázni dolgokat, hanem ők is magyarázták utólag a bizonyítványt, hogy így a nemzetközi helyzet, meg úgy a befektetési bankok, meg amúgy a nemzetközi gazdaság. Csak az a gond, hogy megtakarítások és nyugdíjjak vesztek oda ezen szakemberek áldásos tevékenysége folytán!
Egyetértek veled a tőzsdetanfolyamok tekintetében is! Többször hangoztatott magánvéleményem, hogy tisztelet a kivételnek, de aki tudja, csinálja, aki nem az meg oktatja.
Nem akarok ellenük beszélni, mert lehet, hogy ha én egyszer megunom a kereskedést (bár azt hiszem nekem már késő, mert meg vagyok fertőzve és ez ellen nincs orvosság) vagy nyugdíjba megyek, talán én is oktatni fogok, de az biztos, hogy amíg megtehetem csak kereskedő leszek, mert nekem ez az egyik szenvedélyem, és úgy gondolom eredményesen is űzöm.

„az elmúlt 50 évet figyelembe véve a spekulánsok átlagos hozama 7% volt, szemben a tőzsdeindexek 13%-os átlagos emelkedésével.
Jobb 1-1 részvényen rajta ülni, mint spekulálni.”

Ezt ki írta? Valamelyik alapkezelő által finanszírozott szakmai újságíró? Azt mondjuk nem írtad, hogy 50 év lalatt lett 7 illetve 13% vagy évente? De annyit mondhatok, hogy ha évente ilyen %-al dolgoznék, hát tényleg arra gondolnék, hogy abba kellene hagyni, és inkább oktatni! De szerencsére erről szó sincs.

Egyébként jól mondod! Ha nem lenne spekuláció, akkor tehetnéd akármelyik alapba a pénzed! Megnézném, milyen hozamot realizálnál!
sidius nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-02-10, 19:11   #11 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Egyébként azzal sem értek teljesen egyet, hogy a spekuláns nem teremt értéket. Közvetlenül bizonyosan nem, de közvetve viszont biztosan, mert ahogy az előbb is leírtam, a befektetők nem tudnának hozamot realizálni ezáltal profitot termelni, ha nem lenne aki mozgatja az árfolyamokat. Attól nem mozog folyamatosan az árfolyam, hogy egy befektetési alap kirakja a jegyeit és valaki azt megveszi több évre és rajta ül. Tehát ezt nevezhetjük közvetett értékteremtésnek, még akkor is ha ezt sokan nem ismerik el.
Régi 2010-02-10, 21:41   #12 (permalink)
Szenior tag

Mighti logója

Alapbeállítás

Idézet:
Sziasztok!

Szeretném ide összeszedni azokat a cikkeket, adatokat, melyek a spekuláció, technikai elemzés árnyoldalairól szólnak.
Ezek közül párat már én is olvastam, de most nem tudom pontosan idézni. Gondolok itt olyanokra, hogy a spekulánsok 90-95%-a összességében veszteséget hoz össze tőzsdei pályafutása során. Illetve az elmúlt 50 évet figyelembe véve a spekulánsok átlagos hozama 7% volt, szemben a tőzsdeindexek 13%-os átlagos emelkedésével.
Jobb 1-1 részvényen rajta ülni, mint spekulálni.

Economist
Vagyis ha évente 95% spekuláns tönkre megy, akkor a maradék 5% között oszlik meg a 7% hiszen a 100% képezi az átlagos 7% -ot. Beláthatod, hogy a sikeres spekuláció jó üzlet. Évi 13% viszont kevés a kockázatért, ha egy-két országban (néha majdnem nálunk is) ez az alapkamat.
De ne keverjük a dolgokat.
Részvényen ülni = befektetés = valami egyéb munka mellett a megtakarítások kamatoztatása.

Spekuláció=pénzkereset = munka
Régi 2010-02-10, 23:45   #13 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 105
Jegenye már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.Jegenye már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Tökéletesen egyetértek Sidiussal, patent összefoglalás volt, ebből az írásból már többet lehetett tanulni, mint valami ki tudja honnan jött, mit csinált eddig, de tíz-százezerért már "oktatásokat" tartok fazontól.
Azzal együtt Economistnak valóban sok helyes meglátása volt, kivéve ezt a befőtt stratégiát, amit közkeletűbb néven "buy and holdnak" neveznek.Kérdezz csak meg egy Enronos, General Motorsos (törhetetlen ötvenek, ugye?) vagy legutóbb: Lehmannos csávót mennyire fasza volt belecsücsülni évekre az atombiztos papírokba. Persze nincs mit szégyenkezni, hiszen Nobel díjas közgazdászok is - konkrétan 3-an egy csapatban (LongtTermCapital) sikeresen el tudtak tapsolni 3 yardot egy "életre szóló befektetéssel".

Sidius!
Nem ismerjük mi véletlenül egymást? 96'-tól a Dunainvestnél voltam ügyfél, nagyjából azonos ideje nyomjuk...
Jegenye nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-02-10, 23:58   #14 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Természetesen belátom, hogy a sikeres spekuláció jó üzlet.
Jól látod, hogy a maradék 5%-hoz vándorol a 95% vesztes pénze. Én csak azt a 95%-ot próbálom jobb belátásra bírni, ami nyilvánvalóan nem fog sikerülne. Ám ha mégis sikerülne, azzal az 5% alatt vágnám ki a fát.

Páran azért remélem elgondolkoznak.

Sidius!
Évente! Szerintem a 13% tisztes hozam. A 7%-ban pedig benne van, hogy valaki több száz százalékot ér el, más meg lenullázza magát.

HWTrader!
Látom te tényleg képben vagy. Nagyon tetszik a játékelméletes példád, hisz a spekuláció valóban azon alapszik.

Annyit azért hagy jegyezzek meg, hogy a 95% aki veszít az állandó. Ha ők okosabbak, kitartóbbak, megfontoltabbak lennének, akkor is kihullana a leggyengébb 95%, legfeljebb az összetétele lenne más.
Ezért érdekes a játékelméletes felvetés, hisz ahhoz, hogy valaki kiemelkedjen szükséges, hogy mások elmerüljenek. Minden ilyen játékban van egy egyensúlyi állapot.
Régi 2010-02-11, 00:10   #15 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Jegenye!

Álljunk meg egy pillanatra. Nem mondtam, hogy a buy and hold stratégia önmagában tökéletes lenne. Nem az.
Azt sem lehet ész nélkül csinálni. Illetve lehet, de ezzel a kockázatot növeljük.

Fontos a megfelelő portfólió kialakítása, amivel csökkenthetjük a kockázatot. Azt, hogy ezt miként lehet megfelelően tenni viszont megintcsak egy külön szakma. Ez sem egyszerű, én is mostanában kezdtem erre tudatosan figyelni és most keresek hozzá anyagokat az interneten. Ide is így kerültem a fórumra.

Lényeges különbség viszont, hogy buy and hold esetében a nyertesek aránya jelentősen nagyobb. Erről nem tudok számokat mondani, de 20 év feletti időtartam esetén én olyan 95%-ra teszem.
Mindez pedig megintcsak visszavezethető a HWTrader által felvetett játékelméletre, hisz ebben az esetben ez már egy Nem zéró összegű játék, hisz a vállalatok közben többynire nyereségesen működnek.
Régi 2010-02-11, 00:20   #16 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Erről jut eszembe. Ha már vannak megrögzött spekulánsok és ezt egyáltalán nem bántásból mondok.

Játékelmélet alapján az a spekuláns aki egyenlő mértékben nyit short és long pozíciókat az tekinthető egy zéró összegű játék szereplőjének. Ha eltekintünk a jutalékoktól és egyéb költségeitől.

Az aki csak long pozíciókat alkalmaz ilyen szempontból tehát előnyösebb helyzetben van, mint a shortot is alkalmazó társa. Érdekes nem?

Bocsánat, hogy elragadtattam magam, de a matamatikai alapon történő eszmecserék mindig ezt hozzák ki belőlem.
Régi 2010-02-11, 02:24   #17 (permalink)
Szenior tag

HWTrader elindult a hírnévhez vezető úton.HWTrader elindult a hírnévhez vezető úton.HWTrader elindult a hírnévhez vezető úton.HWTrader elindult a hírnévhez vezető úton.HWTrader elindult a hírnévhez vezető úton.HWTrader elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
Erről jut eszembe. Ha már vannak megrögzött spekulánsok és ezt egyáltalán nem bántásból mondok.

Játékelmélet alapján az a spekuláns aki egyenlő mértékben nyit short és long pozíciókat az tekinthető egy zéró összegű játék szereplőjének. Ha eltekintünk a jutalékoktól és egyéb költségeitől.

Az aki csak long pozíciókat alkalmaz ilyen szempontból tehát előnyösebb helyzetben van, mint a shortot is alkalmazó társa. Érdekes nem?

Bocsánat, hogy elragadtattam magam, de a matamatikai alapon történő eszmecserék mindig ezt hozzák ki belőlem.
Errol nekem is az LTCM jut eszembe, Az opcioarazasi modelljuk annyira frappans elmeleten nyugvott hogy magukkal rantottak a fel vilagot

A model egyebkent Nobel!!! dijjat kapott. Egy volt vele a baj, atultettek gyakorlatba. Mi tortent? 98 agusztusaban 44%-ot vesztettek es lehuztak a rolot.

A tanulsag: mindenki maradjon a szakmaja kornyeken es ne kontarkodjon olyanba amihez nem ert

Sidius mar szinte mindent leirt, nem ismetlem.

Az olyan elmeletek mint a tokeletes piac amit gondolom beled sulykoltak es a normal disztribucio, lehuzhato a mellekhelysegben ha a piacokrol beszelunk.

A piac egy allatkert es az erzelmek uraljak. Nem a hirek mozgatjak hanem a hireket megelozo talalgatasok es elvarasok. Nem a jozan esz es nagyon ritkan a kereslet-kinalat.

Nehany info a "spekulaciorol" latom nem igen tudod hova tenni, vagyis talan csak nem erted mi is zajlik itt rovidtavon.

Napjainkban a "spekulacio" 99%-a prop trading cegeknel folyik. 50-150 trader ul a 6-8 monitorja elott es napi 2-300 tranzakcioval skalpolnak.Jopar ilyen ceggel van szakmai kapcsolatom. Emellett egyre nagyobb teret nyer az automatizalt, algoritmikus kereskedes. Itt nem a piacon par szaz esetleg ezer dollarert megvasarolhato rendszereket ertem hanem azokat amiket a fent emlitett cegek hasznalnak es eveket toltenek fejlesztessel, tesztelessel. Nem adjak el a szoftvereket ha barki kerdezne

Az a volumen amit ezek a cegek forgatnak elkepeszto. Ehhez kepest vagyunk mi a kicsik akik maganzokent gyakoroljuk ugyanezt. A kulonbseg fenyevek a technikai es informacios hatter tekinteteben. Aki latott mar egy Bloomberg terminalt az tudja. Level2-3 hozzaferessel ladder-ekkel rovid tavon kereskednek. Mas kerdes hogy mennyi az atlag karrier hossza az ilyen cegeknel...

A bankok trading floor-jai is aktivak rovidtavon. Ugyfelek megbizasai es sajat befekteteseket kezelnek.

A mai Hedge Fund-ok is egyre rovidtavubbak. Egy nagyon friss pelda: Az egyik nagyobb(£4B nyereseg tavaly) HF epp most vezetett be egy !!! Visual Basic-es spreadsheet-et ami momentum alapu startegiara ad szignalokat a trader-eknek, rengeteg tranzakcio. Sajat "clearing house"-uk van hazon belul = alacsony koltsegek/trade

Ezeket csak azert irtam le hogy lasd mi is zajlik manapsag a piacokon. Az egyre rovidtavubb gondolkodas mar aggasztja a felugyeleti szerveket, de a buy and hold halott, ezt a nagyok tudjak, ugy latszik a kozgazdaszok meg nem bocs ezt nem hagyhattam ki.

Mi a spekulansok elenyeszo likviditast adunk a piac. A kis hal nem is kifelyezes ra hogy mennyire jelentektelek vagyunk.

Mondnok egy peldat hogy mennyire: Gondolom hallottal mar a FOREX-rol, CFD-krol es a hataridos piacokrol. Ezeket a kisember olyan brokereken keresztul eri el aki sajat maga allja a pozicioink masik oldalat!! Tehat kepes az ugyfelkoret hazon belul lerendezni = a koteseim ki sem ernek a kapujan kivulre. Ezt kivetel nelkul mindegyik igy csinalja, aki nem, az a "spekulans" szamara legtobbszor megfizethetetlen adat es platform dijjakkal dolgozik.

Gondolom vilagos ebbol hogy mi is a helyzet a rovidtavu kereskedelem teren.

A technikai analizis pedig tenyleg egy olyan terulet amihez valamifele alap ralatas nelkul nem erdemes hozzaszolni.

A mai spekulansnak tobb olyan elonye is van ami a nagyobbaknak nincs. en barmikor 100%-ban kiszallhatok mnden poziciombol. Szamomra nincs likviditasi problema(nem ertekpapirokrol beszelek). en a deviza piacon (FOREX) kerekedem, mint sokan masok is.

A technikai analizis tulajdonkeppen nem mas mint statisztikailag jelentos pici elonyok kihasznalasa. A nemzeti bankok, nagyobb megbizasok teljesitese mindenhol nyomot hagy. Az arban latod hogy mi tortenik es mi tortent. Az en feladatom csak az hogy reagaljak azokra a szignalokra amiket a piac general. Nekem nem kell elore tudnom semmit ahhoz hogy penzt csinaljak, egyszeruen reagalok a jelzesekre.

A kaszinok a legjobb pelda erre. statisztikailag kb 4% az elonyuk a jatekosokhoz kepest. Semmi mast nem csinalnak csak reszt vesznek minden egyes rulett, kartya, stb korben es hagyjak hogy az a 4% elony hosszu tavon dolgozzon nekik.

Ugyanezt az elvet koveti a technikai analizis. Felismersz eseteket amik ha elofordulnak akkor egyik esemeny bekovetkezeset egy picit eselyesebbe teszik mint a masikat. Ez utan csak reagalsz amikor elofordulnak.

Az hogy ez onbeteljesito, az a legnagyobb felreertese az egesznek.

Remelem segit kicsit belelatni ebbe a vilagba is

Udv,

HWT
Régi 2010-02-11, 09:26   #18 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
Jegenye eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Sidius!
Nem ismerjük mi véletlenül egymást? 96'-tól a Dunainvestnél voltam ügyfél, nagyjából azonos ideje nyomjuk...

Szia Jegenye!

Én a pályámat a New York Brókernél kezdtem, amit később átvett az Inter Európa Bank és belőle lett az IE Bróker. Ekkor ott ültem a monitorok előtt az Arany János utcai tőzsdeteremben és telefonon nyomtam a megbízásokat. A NYY Brókernek nem is volt webes felülete spekulánsoknak akkoriban. Utána átigazoltam a Quaestorhoz, amelyik a nagy brókerbukták után is önálló maradt. Nagy idők voltak, mert ha emlékszel az újbóli magyar tőkepiac botrányoktól volt tarkított azokban az időkben, és tulajdonképpen akkor volt az első komolyabb válság, a piacokon. Mindenre már nem emlékszem de akkor bukott a Globex a CB Bróker a LaSalle és mások is. Volt vagy hat-hét bókercég akik ellen büntetőeljárás is ment. Sőt a határidős piacokon hatalmas tőkeáttétekkel nyomták a brókerek ügyfélpénzzel, összejátszottak. Emlékezetes volt a Legindi Gábor meg a Hárskúti Mór (az egyik a CA-IB-nél volt a másik meg talán a Raiffeisennél ) csináltak egy hatalmas sok százmilliós átkötést devizán, és majdnem sikerült nekik. Hárskútit személyesen ismertem, és tudom, hogy már megvolt a repülőjegye, vagy talán meg is lépett.
Na szóval a Quaestornál voltam egésszen amíg a 2006-os kontraktustizedelés utáni brókercég szemétkedéseket meg nem untam és elhagytam a BÉT-et és át nem igazoltam a Forexre.
A Quaestornál meg vagy a Dunaplázában lévő irodájukban lébecoltam és adtam a megbízást szóban az ügyintéző csajnak, vagy a Paulai Ede utcában ültem a Vista Kávéházban és online spekuláltam. Még külön számítógépet is adtak, és ha valami gond volt, a főnök irodájából nyomtam az üzletet. Na jó nem ingyen voltak ilyen kedvesek, de megértem őket.
Aztán később már otthonról adtam csak megbízásokat, és azóta is. De azokra időkre, mindig szívesen emlékezek vissza. No nem azért, mert olyan szép emlékek voltak, mert az élet kicsit kényelmetlenebb volt egy spekulánsnak, hanem ott tanultam talán a legtöbbet erről az egészről és persze akkoriban buktam a legtöbbet, amit így utólag nem bánok, mert ez volt a tanulópénz. Ráadásul voltak nem kevesen, akik totál csődbe mentek, vagy azért mert hatalmas tőkeáttétes pozikban ültek, aztán nem tudtak kimenni az ajtón a tömegtől, vagy mert a brokik padlóra küldték őket és azóta is futnak a pénzük után. Szóval én még szerencsés is voltam, ahhoz képest, hogy hatalmas pénzeket kifújt a szél az ablakon.
Régi 2010-02-11, 09:58   #19 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

HWTrader!

Amit mondasz azzal csak megerősíted amit mondtam.
Azt bizonygatod, hogy a nagyok mellett mi kis halnak is kicsik vagyunk és milyen töménytelen mennyiségű pénz, tudás, kidolgozott rendszerek vannak a másik oldalon.

Azt se vonod kétségbe, hogy ez egy zéró összegű játék. A Forex mindenképpen az.
Innentől viszont valakinek veszítenie kell és a vesztes a kicsik köréből nagyobb valószínűséggel fog kikerülni.

Szóval a hasonlatodnál maradva az átlag spekuláns és a kaszinó között párhuzam vonható, de nem a kaszinó üzemeltetőinek oldalával, hanem a játékosokkal.
A szerencsejátékokkal sokan nyernek, sokan nagyon sokat is, ám a közösség egészének egyenlege a bank haszna (spekuláció esetén jutalékok...) miatt mindenképpen negatív lesz.

Ez lehet csak elmélet, de a gyakorlat sem hághatja át a szabályokat, így a gyakorlatban is feltétlenül igaznak kell lennie.
Régi 2010-02-11, 10:30   #20 (permalink)
Szenior tag

willow logója

Hely: Ravazd
Összes hozzászólás: 800
willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.
Üzenetküldés Skype™-on keresztül willow részére
Alapbeállítás

Szia Economist.

Látom mereven ragaszkodsz az álláspontodhoz. Ez nem baj, hisz mindenkinek van valamilyen meglátása a dolgokról. Aztán ez vagy változik, vagy nem. Amint olvasgatom azt próbálod bizonygatni, hogy a kis spekik alapból vesztők. Azért ez nem teljesen igaz, csak nagyobb az esély arra, hogy vesztők lesznek. De a nagyok között is vannak vesztők, csak őket nem spekulánsoknak hívjuk. Nem tudom, hogy a világon hány millió kis speki van, és ők állandóan cserélődnek a piacon. Biztosan igaz, hogy a legnagyobb része sosem ismeri meg a nyerés ízét. De a mi dolgunk nem az, hogy őrajtuk sajnálkozzunk, hanem az, hogy információkat adjunk egymásnak, alkalmazzuk a jól bevált módszereket, és próbáljuk elkerülni a vesztesek táborát. Ezért külön köszönet mindenkinek, aki átadja az évek alatt kínkeservesen megszerzett tudását, ezzel is segítve a szerencsétlen kezdőket. Külön köszönet illeti HWTradert, és Sidiust, mert ők már megtették az első lépéseket ez irányba, és mindezt önzetlenül, ami a mai világban eléggé ritka.
willow nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-02-11, 10:31   #21 (permalink)
Szenior tag

Mighti logója

Alapbeállítás

Economist. Azért ezt nagyon elméleti síkon látod. Bár igaz a 95% hosszútávon. De szerintem egyikünk sem érzi úgy egy nyerő üzlet után, hogy de jól átb***am mindenkit. És a vesztő pozíció után sem az a gondolatom, hogy lecsaptak rám a cápák. Egyszerűen valamit nem jól mértem fel, vagy csak nem jött be. Sok időtávon kereskednek a spekulánsok a tick (kötésenkénti) grafikontól a perces, órás, napos, hetes időtávig. Ami az én időtávomon célba ért, az egy nagyobb időtávon játszónak lehet, éppen akkor beszálló, ugyan abba az irányba. És lehet, mikor megvettem, egy kisebb időtávú kereskedőnek éppen teljesítette a célárát. Sarkos ezt az egy az egyben két fél közötti adás vételnek elképzelni.
Engedj meg egy hülye példát.
-Vesz valaki egy új autót, majd két év múlva már nem elég trendi, és a garancia is lejárt róla. Meg kéne szabadulni ettől a sz**-tól.
-2. Tulaj, egy „kaszttal” az előző alatt. Vetem egy 2 éves XY Csoda autót. Enyém a világ! Majd jönnek a bajok, stb. Esetleg változott az egzisztencia is és ő is szeretne egy új autót.
-3. Diszkós tini srác. De király verdám van. Enyém a világ.
-4. Építkező. Ezt nem sajnálom össze cementezni.
-5. Lehet esetleg a veterán megszállott. Pont ilyet kerestem. 
Ez az én elméletem az áru (vagy instrumentum) cseréről, ami nekem már nem kell, lehet másnak pont jól jön.
De most nehogy az jöjjön, hogy tulajdon képen az autóipar járt jól.
A 20 év alatt 100% hozam meg nehogy már jó legyen. Ezért nem kell részvényt venni. Minden hoz ennyit. Nem csak az ingatlan, hanem még egy kanna benzin vagy kiló kenyér is felülmúlta. Bár a húszéves kenyér nehezen eladható. 
Régi 2010-02-11, 10:50   #22 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
Sidius!
Évente! Szerintem a 13% tisztes hozam. A 7%-ban pedig benne van, hogy valaki több száz százalékot ér el, más meg lenullázza magát.
Economist!

Évente 13% az tisztes hozam is lehet! Mindig attól függ azonban, hogy mihez képest nézzük!
Ha egy adott országban van tényleges 3-4-5% infláció, és a bankok adnak 7%-ot a befektetett pénzre akkor a 13% jónak tűnik! De ugye ez nincs mindig így? Létezhet olyan eset amikor ez a 13% nem is hozam, sőt a tőke ezzel a 13%-al veszít az értékéből?
Tény, hogy ha mondjuk 20 éven keresztül évi 13%-os a hozam a befektetésre és számolunk a kamatos kamat erejével a végén szép kis summa lesz belőle. Bár ez lehet egy teljesen elméleti felvetés, hiszen 20 év az beláthatatlanul hosszú idő is lehet.

Mindazonáltal azzal a felvetéssel, hogy a spekulánsok többsége lenullázza magát teljesen egyetértek, ezen nincs mit vitatkozni. Amin vitatkozni lehet az nem más, mint az a felvetés, hogy magánszemélyként érdemes lehet e spekulációval foglalkozni. Szerinted nem. Szerintem meg ez nem biztos, szóval én nem mondanék senkinek sem kategorikus igen vagy nemet. Ugyanis senkinek a képességeivel nem vagyok tisztában, így nem tudhatom, hogy milyen magasságokba képes emelkedni, mint ahogy azt sem tudom megmondani milyen mélységbe fog esni. Viszont az biztos, hogy bárki lényegében "kockázatmentesen" vagy kevés kockázattal ki tudja próbálni, hogy való ez neki vagy sem. Ha képes arra, hogy betartson fokozatokat és azokat türelmesen végigjárja akkor el fog jönni számára az a pont, hogy látni fogja, hogy igen vagy nem. A probléma ezzel az egésszel a következő:

1. Az emberek vagy nevezzük őket spekulánsjelölteknek igen nagy többsége nem rendelkezik a megfelelő türelmemmel és fegyelmezettséggel, hogy az utat végigjárja! Megpróbál fokozatokat kihagyni, és ezért árat esetenként súlyos árat fog fizetni. Ő itt és most akar profitot keresni, megverni az alapkezelőket és a banki kamatokat. De csak gondoljunk abba bele, hogy vajon a szívsebész specialista odaállhat a középiskola elvégzése után a beteg mellé és műteni (csak abból a meggondolásból, hogy neki életcélja, hogy szívsebész legyen?), mintegy versenyre kelve a 15-20 éves tapasztalatokkal rendelkező professzorok mellé? Odaállni éppen odaállhat, sőt még azt is el tudom képzelni, hogy valamiféle csalás révén még műteni is fog, csak hát a végeredmény kicsit kétséges. Ráadásul itt "csak" a beteg fog meghalni. Nos vajon a spekuláns elolvasva pár könyvet, kiugorhat a Forex piacra és odaállhat a ringbe a hatalmas bankházak mellé? Hát hogyne, csak az esélyei talán még rosszabbak mint az önjelölt szívsebésznek. Szóval a szívsebész jelöltnek, és a spekuláns jelöltnek is végig kell járni a fokozatokat. Ez évekig tart? Igen! Na és? Ha nekem az az életcélom, hogy spekuláns legyek akkor az életcélért fel kell vállalni az éveket is! Mégis azt láthatjuk, hogy nap mint nap érkeznek olyan spekuláns jelöltek, akik mindenféle felkészültség nélkül, kopogás nélkül benyitnak és belépnek a terminátorokkal teli szobába. Az esélyük konvergál a nullához, de nem értik meg. Ez amióta tőzsde létezik így volt és így is lesz. Az emberi mohóság és türelmetlenség határtalan.
Egyébként erre mostanság a brókerek is rájátszanak a forex piacon legalábbis, mert ha jól látom kezd elterjedni a számlanyitási bónusz, amit a sportfogadó irodák és az online kaszinók már jó ideje gyakorolnak. Nyiss egy számlát, ne demot hanem éles számlát, tölts rá pénzt és adunk rá ugyanannyit bónuszba, aztán hajrá. A brókernek ez kockázatmentes haszon. Kiiktatja a demót, és pszichikailag arrafelé tereli a spekit, hogy rögtön élesben nyisson.

2. Az elsőből következik tulajdonképpen a második, illetve szorosan összefügg vele. Az embernek van egy olyan tulajdonsága, hogy nem látja be a tévedését. Illetve sokszor nem képes vagy hajlandó belátni. Nem hajlandó tanulni, de nem látja be. Nem hajlandó észrevenni, hogyha ez neki nem való. Számtalan olyan eset van, hogy demon sem képes nyerni, de úgy gondolja, hogy majd élesben. Ha valaki nem képes, demon profitban maradni, miért gondolja, hogy élesben amikor a nagyok ellen játszik, amikor pszichológiai nyomás alatt van nyerni fog?
Amikor én kezdtem, nem is voltak ilyen demo programok. Egy darab papíron "demoztam", hogy mit csinálnék és hogyan. Én rajzoltam a napos japángyertyákat milliméterpapírra, vagy hogy is hívták. Minden nap végén felírtam a tőzsdeteremben, hogy hol nyitottunk hol zártunk, mi volt a max/min és otthon berajzoltam minden este. Évekig! Most pedig valós idejű demok vannak, csak használni kell. Közben pedig szívni az információt, és tanulni együtt lélegezni a piaccal. Ez egy életforma, és ezt akarni kell. Sokan nem értik ezt és nem is fogják érteni.

De továbbra is azt mondom, azt, hogy magánszemélyként nem éri meg spekulálni, kategorikusan kijelenteni nem lehet. meg kell próbálni, aztán ki fog derülni. Aki okosan csinálja annak már a demo progiknál, vagy kevés veszteségnél kiderül ha nem neki való. Vagy az is, hogy ha igen.
Régi 2010-03-11, 12:49   #23 (permalink)
Tag

Összes hozzászólás: 79
Attis már nem kispályás.Attis már nem kispályás.Attis már nem kispályás.Attis már nem kispályás.
Alapbeállítás

Igen érdekes téma. Jó volt végigolvasni és kicsit sajnálom, hogy mostanában leült.

Mint gondolom sejtitek én sem vagyok a spekuláció híve. Befektetőként vagyok jelen a piacon. Abból is amolyan botcsinálta fajta.
Elemezgetek a magam eszével és próbálok a banki kamatoknál magasabb hozamot elérni.

Már sejthetitek, hogy ha azt mondom 2 részre oszthatók a tőzsdei szereplők melyik 2 lesz az.

1. Akik pénzt akarnak keresni.
2. Befektetők.

Az első csoportba tartozók sok időt és energiát szánnak a tőzsdézésre. Sokukat a devizatőzsde érdekli. Technikai elemeznek, adott esetben használnak tőkeáttétet. A short ugyanúgy jelen van náluk, mint a long...
Igen magasak a kockázati tényezők, de ennek megfelelően a nullázástól a komoly jövedelemig minden előfordul a művelői között. Nem véletlen, hogy ők az aktívabbak a fórumon, hisz náluk a tudás az egyetlen módja a bukás elkerülésének.

Ezzel szemben a második csoportnak van némi pénze. Felvállal némi plusz kockázatot a nagyobb hozam reményében. Általában csak a BÉT papríjaiban gondolkodik. Plusz befekettési alapokban, államapírokban.
Meggyőződésem, hogy mostanában ez a csoport is jelentősen bővült, hisz 2000 Ft-os OTP árfolyam környékén sorok álltak az értékpapír számla nyitásnál.
Én ugyan nem szeretem, de ők a "háziasszonyok a tőzsdén" csoport.
Ők soha nem fognak a tőzsdéből megélni, de ha megvan hozzá a higgatdságuk, akkor többségükben jól járnak a tőzsdézéssel. A banki kamatnál magasabb hozamot érnek el.
Nullázás ennek megfelelően nincs is ebben a csoportban, ám komoly veszeteséget ők is könyvelhetnek el. Elsősorban akkor ha nagyon belenyúlnak valami katasztrofális papírba, vagy türelmetlenek (hányan kiszálltak 1500 alatti OTP-ből), esetleg idő előtt szükségük lesz a tőkéjükre és kénytelenek rosszkor zárni.

Abban igaza van a topiknyitónak, hogy míg a második csoport csoportszintű egyenlege pozitív, addig az első csoport egyenlege valószínűleg negatív. Én mégsem látom ilyen döntőnek ezt a dolgot. Aki sokat akar keresni annak csak az 1. csoport jöhet szóba, akárcsak annak akinek nincs komolyabb tőkéje. Aki nagyot akar nyerni, annak fel kell vállalnia a nagy kockázatot.
Én és szerintem még rengetegen mások pedig megmaradunk a pénzünk fialtatásánál. Ez egy teljesen másik dolog. Más csoportnak való. Azt sajnálom kicsit, hogy itt a fórumon ez a csoport alulreprezentált. Épp ezért kérem a tagokat, hogy tartozzon akár a spekuláns kalapba szóljon hozzá a BÉT papírjaihoz is. Még az se fontos, hogy fundamentális alapon, hisz egy kics technikai elemzés nekünk befektetőknek sem árt. Ha másért nem azért, hogy mikor érdemes beszállni egy részvénybe.

Köszi, hogy meghallgattatok.

Attis
Régi 2010-03-25, 01:34   #24 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Összes hozzászólás: 827
smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Szia Attis!

Lenne néhány gondolatom az általadhoz leírtakhoz.
"...Még az se fontos, hogy fundamentális alapon, hisz egy kics technikai elemzés nekünk befektetőknek sem árt."
Én is hasonlón gondolkodtam egy ideig, de arra a következtetésre jutottam, hogy ez az irány zsákutca a két szemlélet összekeveréséből nem fog semmi jó kisülni.
Ha jól értem akkor azon töröd a fejed, hogy egyrészt hosszútávra részvényekbe fekteted a pénzed hogy kicsivel magasabb hozamot érjél el mint a bankban kapnál. Ezen felül kicsit spekulálni is akarsz, úgy, hogy a piaci átlagnál magasabb hozamot érjél el, azaz meg akarod jósolni, hogy az árfolyamok merre fognak elmozdulni, és esés idedjére eladod a részvényeidet, majd visszaveszed. Szigorúan válaszd ketté magadban a két gondolkodásmódot (az adott célra szánt pénzt, és időt is!), mert teljesen eltérő megközelítést kívánnak!

Tanácsok a befektető énednek (annak, aki átlagos részvényhozamot akar elérni hosszútávon):

Ne magyar részvényekben gondolkodj! Nem azért mert azok rosszabbak, mint mások hanem mert feltételezhetően magyarországon kapod a fizetésed, itt van ingatlanod, stb. Ne tegyél mindent egy lapra!

Ne egy-két részvényben gondolkodj, hanem sok száz felé osszad szét a tőkédet. Nem tudod, hogy melyik részvény fog jól, és melyik rosszul teljesíteni, ezért inkább átlagoljál!

A befektető éned minimális jövőbelátó képességgel rendelkezik, ezért rövid távra ne spekulálj (ne próbálj kiszállni az esések idejére)! Az, hogy merre mentek az árfolyamok, SEMMILYEN információt nem jelent neked, és a híreket sem tudod felhasználni. A rövid távú spekulációd csak szerencsejáték. Két "jóslatra" támaszkodhatsz csak:
1 A részvények hosszú távon nagyobb hozamot fognak elérni, mint az állampapírok / bankbetétek
2 Valamelyik általad preferált alapkezelő majd fundamentális/tech elemzéssel átlagosnál magasabb részvényhozamot ér majd el neked. (méghozzá legalább annyival többet érnek el, mint amennyivel magasabb a költségük)
Ha az elsőben nem hinnél, akkor nem vennél részvéyneket. Ha a másodikban nem hiszel (pl én nem hiszek benne), akkor kerüld az aktívan managgelt befektetési alapokat.

Amit tudsz ellenőrizni, azok a költségek, adókedvezmények, stb.
Én, mint befektető, a következőt csinálom: nyitottam olyan brókerszámlát, amelyikről elérem az amerikai tőzsdéket, és alacsonyak a rendszeres költségek (de magasak a brókerdíjak). Kerestem egy olyan befektetési alapot, aminek nagyon alacsony a működési költsége, jó sok részvény van benne, és az általam kedvelt fejlődő piacokra fektet be. Ebbe egy alkalommal jól be fogok vásárlni, és évtizedekig tartani fogom a pozíciót.
Az alacsonyabb működési költségen megspórolt összeg kb fedezi a kamatadó fizetési többletköltséget (a most felmondásra kerülő ULemhez képest). Viszont a pénzem likvid marad, bármelyik pillanatban kiszállhatok, ha megszorulok (nem úgy, mintha maradnék ULben, ahol a kamatadó 10 évig megköti a kezemet).

Tanácsom a spekulálásra hajlamos énednek:
Mielőtt nekiállsz részvényeket/devizákat adni, venni, tanulj! Igaz, hogy ha kicsiben spekulálsz (tőkeáttát nélkül), akkor kisebb a kockázatod, de a hozamod is. A spekulálásból adódó hozamod hosszú távon mindenképp negatív lesz. Intuíciókra, tudás nélküli elemezgetésre alapozva gyakorlatilag véletlenszerű kereskedést fogsz folytatni, a bróker viszont szépen lehúz minden alkalommal...
A tapasztalt, sikeres spekik hozzászólásaiból azt szűrtem le, hogy gyakorlatilag a legjobbak sem tudják szinte soha megjósolni, hogy mi lesz 1 óra múlva, vagy holnap, vagy egy év múlva... Ők hosszú tanulás után is csak speciális esetekben képesek előrejelezni, hogy mi fog történni, akkor sem biztosan... Persze ha megfelelően jó eséllyel jósolnak, akkor megfelelően sok tranzakció esetén átlagosan profittal kereskedhetnek.
Lényeg, hogy tanulás nélkül kicsit spekulálni értelmetlen, tanulás nélkül nagyon spekulálni öngyilkosság. Ha spekulálni akarsz, akkor tanuld meg hogyan kell és csináld rendesen. Ha úgy döntesz, hogy megtanulod, akkor se keverd össze a spekulációt a befektetéseddel!

üdv,
SMK
smk nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-03-25, 11:13   #25 (permalink)
Tag

Attis már nem kispályás.Attis már nem kispályás.Attis már nem kispályás.Attis már nem kispályás.
Alapbeállítás

Szia SMK!

Nem egészen. Kicsit félreértettél.
Én alapvetően ugye az általam említett befektetői csoportba tartozom. Ettől függetlenül ha összegyűlik némi befektetésre szánt pénzem nem veszek azonnal általam fundamentális alapon jónak vélt papírt, hanem sokszor kivárok pár napot, hetet. Sőt olyan is volt, hogy jegeltem a részvényvásárlást és pár hónapig befektetési alapban tartottam a pénzt.
A technikai elemzés nem nekem való, de az a kevés, amit magamra szedtem segít abban, hogy jobb beszállási pontot találjak. Ezért várok ki néha pár napot, vagy teszek be olyan árfolyamra vételi ajánlatot, ami 1-2%-al alacsonyabb, mint a pillanatnyi árfolyam. Alapvetően nem ezen múlik a sikerességem, hisz azt úgyis az évek döntik majd el. Emelett az a maximum 1-2%, amit a jobb beszállással, kiszállással fogni lehet eltörpül.

Ezért írtam, hogy néha hozzászólhatnátok hazai részvények támájához. Érdekel a véleményetek, még ha az nem fundamentális, hanem tecnikai alapon született is meg.

Ha viszont már megvettem egy részvényt, akkor ülök rajta egész addig, míg fundamentális alapon azt jónak vélem. Ültem már ki 30% fölötti esést is, ami azóta hála az égnek bőven visszajött. Ezt egy spekuláns biztos nem tenné, de hát ebben is tér el a két csoport.
Egyetértek tehát abban, hogy ketté kell választani a befektetést és a spekulációt.

Külföldi piacokról sajnos nincs sok információm és tapasztalatom, így oda csak részvényalapokba fektetek.

Amúgy köszi a tanácsokat. Meglehetősen hasonlóan látjuk a dolgokat.
Ja és még valami: mielőtt azt hinnétek, hogy vagyonokat mozgatok elárulom, hogy tőkémhez mérten túlságosan is szétaprózom befektetéseim.
Régi 2010-03-25, 12:01   #26 (permalink)
Szenior tag

Mighti logója

Alapbeállítás

Attis
A hazai piac teljesen alkalmatlan a spekulációra. És talán sokunk nevében kijelenthetem:, „az nem komoly spekuláns, aki a hazai részvénypiachoz fűz spekulatív kommenteket, mivel alkalmatlan területről van szó.” A technikai jeleknek fontos eleme a nagy forgalom. (ami itthon kicsi és pár forinttal minden irányba befolyásolható az ár.)
Valahol hallottam egy jót. „A technikai elemzéssel a halak viselkedését vizsgáljuk egy nyugodt tóban. De ahol motorcsónakok zavarják a vizet és köveket is dobálnak bele, ott használhatatlan.”
Régi 2010-03-30, 01:56   #27 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 4
csabac a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Sziasztok.Veletlenul tevedtem a forumra ,de nagyon erdekesnek es oktatonak talaltam.Mondhatom,hogy egy evtizede tozsdezem,nem Magyarorszagon es nem is ott elek,de gondolom mindenki tudja ,hogy ez semmit nem szamit a tozsde viselkedesenek szempontjabol
Befekteteseink csak promt piacon vannak.Maradjunk annyiban ,hogy az osszeg tobb zerost tesz ki eurban,de ez itt nem annyira lenyeg,egyedul a psihologiai hatasa a trader vagy befekteto viselkedesere emlitettem meg.
Eleinte mi is hosszu tavu befektetesnek szantuk,aztan evek elteltevel raebredtunk ,hogy ez nem a legjobb modszer a tozsden.
Economist irasaibol kiveheto(nem megsereni akarlak ),hogy inkabb elmeletileg tozsdezel vagy nem reg tozsdezel.
A ''buy and hold''strategianak is epp eleg hatranya van,ha nem tobb,egy parat megemlitenek amiket a legfontosabbnak tartok:
Diversifikacio annyibol nem all meg ,hogy altalaban a tozsden szektorok esnek es majdnem mindegy hogy milyen reszvenyben van a penzunk.
Alul ertekelt reszvenyek es ilyensmik csak fantazia ,mibol szamitod ki ,hogy alulertekelt a multbol? Az a jovoben nem biztos ,hogy ugyan ugy fog teljesiteni.
A csod veszelye es amit latjuk nem is olyan elhanyagolando dolog.
Beragadas evekig vagy esetleg orokre
Ceg kivasarlas es tozsderol leveves,kenytelen vagy eladni olyan aron amiben teszik az ajanlatot(kissebb cegeknel szokott elofordulni)
Alulteljesit a tozsde es az egesz portfoliod evekig,oldalazik a tozsde eveken keresztul
A tozsde es az egesz gazdasag ciklikussaga,mindig visszajutsz oda ahonnan elkezdted legjobb esetben...
Mivel maganbefektetesrol van szo szukseged lehet a penzre es pont ez nem jo idoszakaban van a tozsdenek.
A hirek mindig keson ernek el hozzad , a nagyon fontosak el sem ernek csak a vegen addig mar hasznalhatatlanok
Meg volna nagyon sok erv ,de egyik legfontosabb ,hogy vegignezd amint nyereseged es utana befektetesed osszege elparolog abban a remenyben ,hogy hosszu tavon visszajon es meg hasznot is hoz ,miutan mar benne vagy jopar eve ,tozsdei ongyilkossag es esetleg csak kis tokevel lehet megcsinalni
Fundamentalisan mi szamit olcsonak ,vagy draganak,mikor van felt vagy lent a tozsde?
Van egy olyan mondas a tozsden ,hogy elobb-utobb minden hosszu tavu befekteto ranez egy grafikonra...
Nem kell spekulans legyel ,hogy hasznalj technikai elemzest a befekteteseidben es nem is kell adj-vegyel minden nap,de az ALAPELVEK ugyan azok ,ha nincs egy jo strategiad (ez olyan is lehet,hogy esetleg honapokig-evekig nem kell kereskedj) es jol meghatarozott beszallasi es leszallasi pontod ,ha mentalisan nem vagy felkeszulve es ezt tartom a legfontosabbnak ,mert ezt csak az elo piacon lehet megtanulni es nagyon nehezen ,akkor elobb-utobb elatkozod a hosszu tavu befektetest.
Koszonom.
csabac nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-03-30, 02:21   #28 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 4
csabac a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Elnezest a helyesirasi hibakert ,keso van nagyon ,faradt vagyok
csabac nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-04-08, 22:09   #29 (permalink)
Tag

Hely: Magyarország
Összes hozzászólás: 37
gabor már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.gabor már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Szervusztok!
Jó a téma felvetése!
Szerintem itt mindenkinek igazsága van, legalább egy fél igazsága:-)

Nem túl rég (kb.1 éve) foglakozom részvényekkel, rettentően izgalmas, lehetőségekkel teli világnak tartom a tőzsdét. Ezt pont nekem találták ki! Sok időt is szentelek neki.
Én tisztán matematikai alapon szeretek leginkább ténykedni. Ill amatör progamozó is vagyok, aminek nagy segítségét vettem a témában. Nállam a logika az esődleges szempont egy tőzsdei döntésnél. Nem szeretem a híreket, sem az elemzéseket. A realtime-t,és a DayTradeet sem.
Úgy tapasztalom, engem ezek elbizonytalanítanak, és/vagy feleslegesen cselekszem a hatásukra.
Megosztanám veletek pár megfigyelésemet.

Elemzés:
Minden múltbéli eseményt megmagyarázhatunk. És ezzel én le is zárnám az elemzés jelentőségét a jövőre vetítve. Lényegében statisztika.

Statisztika:
Ha 1hétig székrekedésem van, és 6 napig f*sok, akkor még egy napot f*sni kell?
Aztán pedig átlagosan tökéletes lesz az emésztésem?

Alakzatok,indikátorok:
Arra nincs indikátor, hogy mikor száll majd épp be néhány nagytőke, üzleti érdekei szerint mozgatni az árfolyamot. Vagy hogy ha pl. 3szor esik a DOW, akkor miért esik csak kétszer a BUX. Mintha bármi közük is lenne egymáshoz.

Buy&Hold:
1995-ben, az OTP 120ft körül. -> 2010, az OTP 7000ft körül. (Brutál!)
2008-ban, az ORC 30000Ft. -> 2010, az ORC 2000ft (Ez is Brutál!)
Az viszont tény, hogy elbukni csak a befektetett összeg 100%-át lehet,
nyerni viszont nem csak a 100%-át. Ez nagyon fontos tényező!

Tőkeáttét:
Aki nem tud nyereséget csinálni a saját pénzével, az a kölcsönpénzből tud?

Stoploss:
(Most már utállni fogtok)
A rövid távra gondolkodó ember kedvence. Neki jelent segítséget.
Másoknak ez csak egy likviditásnövelő tényező a sok közül, vagy épp maga a bevétel
(pl a brókernek).

A Tökéletes stratégia:
Míg a tőzsdén lévő tőke birtoklóinak kissebb része alkalmazza azt.
A tőzsde pont azért tud működni, mert a többség számára teljesen kiszámíthatalan.
A vicces az hogy nem is a tőzsde, hanem leginkább pl Te vagy teljesen kiszámíthatalan.
(Meg én is persze)

Én a tőzsdére szánt kezdőtőkém felének elbukása után erősen elgondolkodtam azon mi a fenét is keresek itt... Nos, a fentebb leirottakra jutottam. És ezek szellemében is kezdtem el "újra" kereskedni. Azóta (~7hónapja) stabilan pozitív a mérlegemem.
Egy hülyeségem kivételével, ami persze kezdettől tudtam hogy ellentétes az elveimmel, de játszani akartam. (Amúgy véletlen az is nyereséges lett) De többet nem fordul elő mégegyszer. ...úgy ;-) Véletlenül.

Ezt csak azért mondtam el, mert a gondolkodásmód szerintem a lényeg.
Mindegy, ki mit gondol. Ki mi szerint spekulál, vagy fektet be.
Amiről megvan győződve, ahoz tartsa is magát.
Például, az tök jó, ha nyer valaki. Főleg ha meg is tudja megmondani miért nyert (hogy nyert?).
Ha nem meri valaki szükség esetén biztosan beletenni valamibe a 100% tőkéjét,
abban biztos lehet, hogy abban nem lehet biztos :-)
És mi a különbség, ha a felét kockáztatja a tőkéjének valaki, mint az egészet?
Pl fele lesz a nyeresége, ill fele lehet a vesztesége. De attól a % nem változik.

Úgy részben, és itt-ott virágnyelven ennyi a véleményem.
Szerintem egyébként a Buy&Hold éri meg legjobban, de csak több féle részvénnyel, esetleg fél évente újraátlagolva az eső részvények árfolyamát.
Mondjuk én nem bírok így tétlenkedni ezért nállam ez nem jön számításba. Én speka vagyok.
gabor nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-04-08, 23:00   #30 (permalink)
Gio
Szenior tag

Gio logója

Hely: Ausztria
Összes hozzászólás: 466
Gio már nem kispályás.Gio már nem kispályás.Gio már nem kispályás.
Alapbeállítás

Idézet:
gabor eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Szervusztok!
Jó a téma felvetése!
Szerintem itt mindenkinek igazsága van, legalább egy fél igazsága:-)

Nem túl rég (kb.1 éve) foglakozom részvényekkel, rettentően izgalmas, lehetőségekkel teli világnak tartom a tőzsdét. Ezt pont nekem találták ki! Sok időt is szentelek neki.
Én tisztán matematikai alapon szeretek leginkább ténykedni. Ill amatör progamozó is vagyok, aminek nagy segítségét vettem a témában. Nállam a logika az esődleges szempont egy tőzsdei döntésnél. Nem szeretem a híreket, sem az elemzéseket. A realtime-t,és a DayTradeet sem.
Úgy tapasztalom, engem ezek elbizonytalanítanak, és/vagy feleslegesen cselekszem a hatásukra.
Megosztanám veletek pár megfigyelésemet.

Elemzés:
Minden múltbéli eseményt megmagyarázhatunk. És ezzel én le is zárnám az elemzés jelentőségét a jövőre vetítve. Lényegében statisztika.

Statisztika:
Ha 1hétig székrekedésem van, és 6 napig f*sok, akkor még egy napot f*sni kell?
Aztán pedig átlagosan tökéletes lesz az emésztésem?

Alakzatok,indikátorok:
Arra nincs indikátor, hogy mikor száll majd épp be néhány nagytőke, üzleti érdekei szerint mozgatni az árfolyamot. Vagy hogy ha pl. 3szor esik a DOW, akkor miért esik csak kétszer a BUX. Mintha bármi közük is lenne egymáshoz.

Buy&Hold:

Tőkeáttét:
Aki nem tud nyereséget csinálni a saját pénzével, az a kölcsönpénzből tud?

Stoploss:
(Most már utállni fogtok)
A rövid távra gondolkodó ember kedvence. Neki jelent segítséget.
Másoknak ez csak egy likviditásnövelő tényező a sok közül, vagy épp maga a bevétel
(pl a brókernek).

A Tökéletes stratégia:
Míg a tőzsdén lévő tőke birtoklóinak kissebb része alkalmazza azt.
A tőzsde pont azért tud működni, mert a többség számára teljesen kiszámíthatalan.
A vicces az hogy nem is a tőzsde, hanem leginkább pl Te vagy teljesen kiszámíthatalan.
(Meg én is persze)

Én a tőzsdére szánt kezdőtőkém felének elbukása után erősen elgondolkodtam azon mi a fenét is keresek itt... Nos, a fentebb leirottakra jutottam. És ezek szellemében is kezdtem el "újra" kereskedni. Azóta (~7hónapja) stabilan pozitív a mérlegemem.
Egy hülyeségem kivételével, ami persze kezdettől tudtam hogy ellentétes az elveimmel, de játszani akartam. (Amúgy véletlen az is nyereséges lett) De többet nem fordul elő mégegyszer. ...úgy ;-) Véletlenül.

Ezt csak azért mondtam el, mert a gondolkodásmód szerintem a lényeg.
Mindegy, ki mit gondol. Ki mi szerint spekulál, vagy fektet be.
Amiről megvan győződve, ahoz tartsa is magát.
Például, az tök jó, ha nyer valaki. Főleg ha meg is tudja megmondani miért nyert (hogy nyert?).
Ha nem meri valaki szükség esetén biztosan beletenni valamibe a 100% tőkéjét,
abban biztos lehet, hogy abban nem lehet biztos :-)
És mi a különbség, ha a felét kockáztatja a tőkéjének valaki, mint az egészet?
Pl fele lesz a nyeresége, ill fele lehet a vesztesége. De attól a % nem változik.

Úgy részben, és itt-ott virágnyelven ennyi a véleményem.
Szerintem egyébként a Buy&Hold éri meg legjobban, de csak több féle részvénnyel, esetleg fél évente újraátlagolva az eső részvények árfolyamát.
Mondjuk én nem bírok így tétlenkedni ezért nállam ez nem jön számításba. Én speka vagyok.
Szia Gábor!

Csak néhány gondolat:
-Ha a hasmenést veszem alapul, akkor nem arra alapszik a statisztika ill. a "múlt adatainak elemzése", hogy az öt nap egy hét ide vagy oda...Inkább ha elkezd csikarni a hasad, és tudod, hogy a közelmúltban hogy is történtek a dolgok pl:tej rummal akkor várható, hog fosás lesz a vége.

Az indikátorok kizárólag a technikai elemzés részei, funda figyelmen kívül...

Az tény, hogy a befektetett összeg 100% át lehet elbukni, a nyereség lehet bármennyi, de szerintem nem sokan szeretik el-el bukni a befektetett pénzüket...Itt jön szoba a stoploss, ami nem csak védekező mechanizmus, de hosszú távon sok nyereség is van benneAmig v.ki kiüli a hosszú esést, addig az okos spekuláns, az adott kockázatnál már kint van, onnantól masszív short=haszon lefelé is és majd ujjabb kedvező helyzetben ismét felveheti a longot.(már duzzadtabb tőkével)
Pl:vásárolsz x részvényt 5000, ami idővel felkúszik 8-9000-re.Majd visszapattan 3-4000 átmenetileg.Amig te kiülöd, más már mondjuk 7000 short 3-4000. Majd emelkedéskor ismét long. Na ez a taktikai szépsége a védelmi funkció mellett. Szerintem nem érdemes mérlegre tenni, hogy mennyi előny ill. hátrány van benne. Vagyis hátrány csak a nem megfelelően elhelyezett ill. kezelt s/l-nak van.
A tőkeáttét persze szerintem is meggondolandó dolog ill. óvatosan és megfontoltan kezelendő. És persze nem annak való, aki nem tud a saját pénzével..de a devizapiacin szerintem elengedhetetlen lehetőség megfelelő keretek közt.

Én ebben a világban semmiben nem lennék olyan biztos, hogy a 100 tőkémet bele merjem tenni, ahogy ezt írtad. Főleg stoploss nélkülMég a felét sem. Az szerencsejátéknak is durva..Belépsz a caszinóba, irány a rulett és összes steksz feketére(mert itt 50-50 % az esély akár csak fel-le, short-long)na ez nem igényel stratégiát és időt. De hosszútávon egyenlő a biztos halállal.
Ezt most nem is firtatnám tovább, de azt szívesen olvasnám, hogy Te mi alapján hozod meg a döntéseidet a tőzsdén es milyen rendszerrel kereskedsz ill. miket alkalmazol.

Üdv:
Gio
Gio nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-04-09, 11:55   #31 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Gio eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Szia Gábor!
......
Csak néhány gondolat:
-Ha a hasmenést veszem alapul, akkor nem arra alapszik a statisztika ill. a "múlt adatainak elemzése", hogy az öt nap egy hét ide vagy oda...Inkább ha elkezd csikarni a hasad, és tudod, hogy a közelmúltban hogy is történtek a dolgok pl:tej rummal akkor várható, hog fosás lesz a vége.
......

Üdv:
Gio
LOL, ezt bekeretezve ki kene tenni a falra azzal a cimmel hogy Tecnikai Analizis, vagy a TA Wikipedia elso oldalan szerepeltetni.

Gabor,

Egy nagyon fontos dolog maradt ki a dologbol az analizissel kapcsoaltban.

A tozsdei piacokon a resztvevok mozgatjak az arat, kicsik es nagyok.
Emberek.

Az emberi es minden eloleny magatartasaban van egy nagyon fontos tenyezo. Hajlamosak vagyunk hasonlo helyzetre hasonlokepp reagalni. Ez osztonos, az agyunk problemamegoldo mechanizmusabol adodik.

Ezert mukodik az 5x kaki, hatodszorra is kaki pelda. eleg csak a sajat eletunket nezni. Mindenki rengeteg esetet tud felsorolni peldakent.

A autovezetes ugrik be igy hirtelen. Rutin aminek hivjuk azt hogy a multban tortent esemenyek, emlekek, tapasztalat alapjan vezetunk. minel tobb rutinod van, annal jobban vezetsz.

Rengeteg hasonlosagot talalhatsz a tozsden. A Techinkai elemzes ezeket a rendszeresen ismetlodo viselkedesformakat hozza felszinre es probalja kihasznalni.

Persze mint majdnem minden az eletben, nem feher es fekete. Rengeteg varians, kisebb-nagyobb elteres van az ismetlodo, hasonlonak latszo helyzetekben. A muveszet az, hogy kepesek vagyunk-e alkalmazni kesobb ami ismetlodott a multban.

HWT

Régi 2010-04-10, 14:23   #32 (permalink)
Tag

gabor már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.gabor már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Üdv mindenkinek!

Gio!

"Az tény, hogy a befektetett összeg 100% át lehet elbukni, a nyereség lehet bármennyi, de szerintem nem sokan szeretik el-el bukni a befektetett pénzüket..."

Node! Ha 10 felé osztod a pénzed, és 10 különbözö részvényt veszel?
10 cég csak nem megy csődbe. Vagy mégis?
Ha az elmúlt ~15 év részényárfolyamai mozgását nézzük a mai napig, akkor az éveken keresztüli tartás, mindeképpen megéri. Még ha 10 ből ~8 RT csődbe is megy közben.
Mondjuk ez a fajta gondolkodás nem az én világom, mondtam.

"Itt jön szoba a stoploss, ami nem csak védekező mechanizmus, de hosszú távon sok nyereség is van benneAmig v.ki kiüli a hosszú esést, addig az okos spekuláns, az adott kockázatnál már kint van, onnantól masszív short=haszon lefelé is és majd ujjabb kedvező helyzetben ismét felveheti a longot.(már duzzadtabb tőkével)"

Teljesen egyetértünk! Ez a speka, nem a "Buy and Hold".

"Belépsz a caszinóba, irány a rulett és összes steksz feketére(mert itt 50-50 % az esély akár csak fel-le, short-long)na ez nem igényel stratégiát és időt. De hosszútávon egyenlő a biztos halállal."

Rulett :-)
Ha minden számot megteszel ugyanolyan értékben, majd elveszel véltlenszerűen ~3 zsetont (Nem emlékszem pontosan, hogy kiséleteztem ki), megfordítottad az esélyeket a te javadra. Egy egységgel többet
fogsz gyakrabban nyerni, mint amennyit veszíteni. Sok kicsit nyereség. Ezért is limitálják a lefedhető mezők számát a kaszinókban. (próbáld ki)
...A fekete/fehérre is van trükk.

Üdv:Gábor
Régi 2010-04-10, 14:35   #33 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

HWTrader!

"A autovezetes ugrik be igy hirtelen. Rutin aminek hivjuk azt hogy a multban tortent esemenyek, emlekek, tapasztalat alapjan vezetunk. minel tobb rutinod van, annal jobban vezetsz."

Hmmm...
Amikor vezetni tanultam valami ilyesmit mondott erre az oktatóm:
Ne rutinból vezess! Hanem figyeld mindig a táblákat, jelzési képeket. Nehogy szembe jöjjenek egyszer csak a megszokott egyirányú utcában.

Nemrég olvastam vhol, a "Röfi első törvényét". Mellesleg fantasztikus. Mi szerint Röfi a disznóolban többszáz napnyi mintavétel után megállapítja a következőt: Az ember minden reggel enni ad nekem, mindig van néhány kedves szava hozzám. Tehát: A Malac legjobb barátja az ember! Aztán egyik reggel élelem helyett a nagykéssel érkezik a legjobb barát, és a földbe döngöli kedves Röfit.

Gondolkodásmódunk közti különbség, a más logikából ered. Úgy vélem, te a nagyobb valószinüség esetén lépsz, amit a gyakori emberi reakciókra építessz fel. Ami valoszínüleg egy jó döntés az esetek nagy részében. Ha helyesen is tudod értelmezni, bizonyára sikeres vagy.

Én bizonyosos konkrétumok esetén is szoktam lépni, viszont a te általad használt technikai múltbéli elemeket igyekszem figyelmen kívül hagyni. Had mondjak egy butított példát:
Figyelem a "nagytőkét". Azt tudjuk ugye, nem adakozni járnak a tőzsdére. Hogy mi alapján különböztetem meg mástól, az legyen az én dolgom. A nagytőke nem feltétlenül 1 személy, lehet hogy maga az Rt is, akár közvetetten. Hogy most mutyit, vagy valós fundamentumokat követő mozgást, irányt csinál, teszek rá magasról. Engem csak a mozgás ténye érdekel. Például ez szerint is szoktam poziba lépni.

Üdv: Gábor.
Régi 2010-04-10, 14:41   #34 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

Kíváncsi lennék, érdekelne, Ti milyen megfontolás szerint vesztek-adtok részvényt. Milyen sikerrel?
Nem fontos a megfontolás részleteit kifejteni, mindenki magánügye.
Elég csak úgy nagyjából...
Viszont! A sikeresség havi vagy évi szinten való átlaga érdekelne %-ban.

További szép napot kívánok mindenkinek!
Régi 2010-04-10, 20:47   #35 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás Hát....

Kedves Gabor!

Akkor pár szóval hozzászólnék a mondanivalódhoz!

A spekuláns és a befektető alapvetően más tészta, és ugye mint tudjuk nagyjából annyi közük van egymáshoz, hogy találkozhatnak a tőzsdén virtuálisan, kereskedhetnek ugyanazon instrumentummal. Ja és persze mindkettőjüket a profit érdekli elsősorban, tehát ne legyünk prűdek. Hangsúlyozom elsősorban, mert ugye a befektetőt ha egy adott iparág részvényeibe befektet, nyilván mozgathatja szakmai érdek is pl megszerezni egy adott terület feletti irányítást...stb. De ez is végsősorban a profit miatt történik! Ezenkívül viszont a mozgásuk a tőzsdén, a szituációk elemzése a tőzsdén, a technikáik a tőzsdén olyannyira különböz(het)nek, hogy teljesen felesleges az összehasonlítás! Azonkívül, hogy teljesen értelmetlen is!

De néhány gondolat az általad felvetettekhez.

Buy&Hold:

Remek eredmény amit az OTP-ről leírtál! Csak egy kérdés: Vajon azt, hogy az OTP ilyen magasságokra hágott, szerinted kinek lehet köszönni? A Buy&Hold technikát alkalmazóknak? Esetleg az alapoknak akik egy évben egyszer csinálnak egy nagy bevásárlást? Esetleg Csányinak aki szintén vesz aztán évekig rajta ül? Elárulom, de gondolom te is tudod, hogy az életbe soha nem lenne ennyi az OTP ára, ha a spekulánsok nem mozgatnák a piacot! A spekuláció a tőzsde EGYIK alapértelme! Több is van, de ez az egyik! Szóval lehet isteníteni a Buy&Hold módszert, csak kíváncsi lennék mit érne a spekulánsok nélkül! Mondom ezt úgy, hogy nincs az ellen semmi kifogásom, ha valaki így fektet be. Ez a tőzsde és a szabad piac egyik értelme. Hogy a meghatározott szabályok között mindenki abba fektet be amibe akar, és ott keres vagy éppen veri el a pénzét amibe és ahol akarja!

Tőkeáttét:

Igazad van! Aki nem tud saját pénzből profitot csinálni az hogy is tudna tőkeáttéttel. A válasz sehogy! De visszakérdeznék! Aki képes saját pénzből profitot csinálni az miért is ne sokszorozná meg a tőkéje erejét? Még egy kérdés! Te használod nap mint nap a tőkeáttétet? Ha igen akkor nem érthető a labda amit feldobtál, ha nem nem akkor miről beszélünk?
Egyébként normális esetben tőkeáttétnél is a saját tőkét lehet elveszíteni, nem többet. Ha többet az nem normális eset. Pl. A forexnél ami köztudottan tőkeáttétes piac, de a határidőn is, ha veszélybe kerül a pozíció, mert alaposan lecsökken a margin, akkor jön a margin call, és ha az ügyfél nem tesz semmit, akkor részben vagy egészben likvidálják a pozícióját, és nincs ám mínuszba futás! Abban igazad van, hogy valaha volt ilyen, hogy többet bukhatott mint a számlán lévő pénze, de tulajdonképpen annak is más volt az oka.

Stoploss:

Nem utállak! Csak nagyon tapasztalatlan vagy. Hallottál már az orosz válságról ami az újkori magyar tőzsde egyik legkeményebb esését hozta? No többek között az egyik ok a stop loss, illetve annak hiánya volt, de nem az egyedüli. A kereskedőnek stop nélkül kereskedni nem butaság, hanem egyenesen halál! Inkább veszítsek néhány százalékot de szálljak ki a pozícióból, ami már nem éri meg a ráfordított időt, minthogy arra várjak, hogy -30%-ból végre visszajöjjön NULLÁBA egy pozíció, és talán valamikor profitba forduljon. Persze lehet, hogy valaki ezt kivárja, tartson akárhány hónapig! Csak amíg ő várakozik, addig én pénzt keresek, nem az időt vesztegetem. Mert az idő bizony nagyon drága!

A Tökéletes stratégia:

Nem kell, hogy tökéletes legyen! Tévedsz, hogy a tőzsdén lévők közül csak keveseknek van! Olyan stratégia nincs! Senkinek nincs! Profitot termeljen, ez a lényeg! A tőzsde nem kiszámíthatatlan! Ha valaki Buy&Hold módszert alkalmaz, akkor hogy mondhat ilyet? Elmondom neked, hogy ha az ember elég ügyes a legtöbb esetben tőzsde kiszámítható! Tudod miért? Mivel én spekuláns vagyok, nem befektetői oldalról gondolkodom, bár abból a szempontból is kiszámítható. A jó spekuláns azért tudja nagy eséllyel megjósolni, mert pontosan tudja, hogy a tőzsde elsősorban pszichológia, annak pedig az a lényege, hogy a legtöbb ember azonos helyzetben azonosan cselekszik. Ismered az, hogy a pánik miért alakul ki ha van menekülési lehetőség, és miért nem ha nincs menekülési lehetőség. Az oka az ember tudati működése. Egyébként a technikai elemzést is elsősorban így érdemes használni a statisztikai mellett. Beépíteni a pszichológiát!

„Én a tőzsdére szánt kezdőtőkém felének elbukása után erősen elgondolkodtam azon mi a fenét is keresek itt... Nos, a fentebb leirottakra jutottam. És ezek szellemében is kezdtem el "újra" kereskedni. Azóta (~7hónapja) stabilan pozitív a mérlegemem. ”

Nos az elmúlt hét hónapban nem volt nehéz egy felfelé trendelő piacon pozitívnak lenni. De mit kerestél volna egy zuhanó piacon? Elárulom, hogy például a magyar piacon, részvénnyel, short nélkül semmit! )

Írom ezt úgy, hogy mint mondtam, semmi gondom azzal, hogy ki, hogy keresi a pénzt, ha legálisan keresi! Csak azt mondom, hogy merész dolog, olyasmiről írni, és letenni a voksot, amiben alig egy évet töltöttél. Hiszen még nem tapasztalhattál meg egy igazán komoly esést, meg egy trend nélküli piacot! Majd akkor térjünk erre vissza......

Utoljára módosítva: sidius által : 2010-04-10 20:47 Oka: kiemelés
Régi 2010-04-10, 21:09   #36 (permalink)
Gio
Szenior tag

Gio logója

Hely: Ausztria
Összes hozzászólás: 466
Gio már nem kispályás.Gio már nem kispályás.Gio már nem kispályás.
Alapbeállítás

Buy&Hold:

Gábor csak egy kis összehasonlítás érdekességképp:

tehát Otp 120 ft-ról 7000 15 év alatt...tehát ez brutál.
na ha ügyes spekulációval teszemaszt évente csak 80 % hozod a tőkédnek,(hidd el ezzel nem írtam magas számot) amit itt a könnyebb összehasonlítás érdekében a 120-as otp-vel számolok, tehát 120 ft az szerinted 15 év után hogy néz ki?Elárulom: kb.:809600 ft.
ehez képest nem annyira brutál az a 7000 és elgondolkodtató, hogy megéri-e 15 év várakozás és kockázat?

Gio
Gio nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-04-11, 11:31   #37 (permalink)
Szenior tag

willow logója

Hely: Ravazd
Összes hozzászólás: 800
willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.
Üzenetküldés Skype™-on keresztül willow részére
Alapbeállítás

Sidius te mindig leírod azt, amire én is gondolok. Így kiegészítjük egymást.
Régi 2010-04-13, 15:15   #38 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

Sziasztok.

Sidius:

"Remek eredmény amit az OTP-ről leírtál! Csak egy kérdés: Vajon azt, hogy az OTP ilyen magasságokra hágott, szerinted kinek lehet köszönni? A Buy&Hold technikát alkalmazóknak? Esetleg az alapoknak akik egy évben egyszer csinálnak egy nagy bevásárlást? Esetleg Csányinak aki szintén vesz aztán évekig rajta ül? Elárulom, de gondolom te is tudod, hogy az életbe soha nem lenne ennyi az OTP ára, ha a spekulánsok nem mozgatnák a piacot! A spekuláció a tőzsde EGYIK alapértelme! Több is van, de ez az egyik! Szóval lehet isteníteni a Buy&Hold módszert, csak kíváncsi lennék mit érne a spekulánsok nélkül!"

Ez természetesen így van, egyetértünk.
A spekuláció lételeme a tőzsdének. Oriási hatást gyakorol az árfolyamra, és a szereplők viselkedésére. Úgy gondolom, bizonyos emberek nem a miért érdekli.
Miért lett annyi az OTP amennyi? Kérdése inkább, hogy a spórolt pénzéből hány db részvény tud venni, és ha az úgy emelkedik majd tovább az évek alatt, ahhogy addig, akkor 5 év múlva mennyiért szeretné majd eladni. Ismeretségi körömben pl van olyan aki még 2000ft-ért vette a RICHTER részvényét. Ezek az emberek teljesen más gondolkodásmódot képviselnek, mint mi spekulánsok.

"Aki nem tud saját pénzből profitot csinálni az hogy is tudna tőkeáttéttel. A válasz sehogy! De visszakérdeznék! Aki képes saját pénzből profitot csinálni az miért is ne sokszorozná meg a tőkéje erejét? Még egy kérdés! Te használod nap mint nap a tőkeáttétet? Ha igen akkor nem érthető a labda amit feldobtál, ha nem nem akkor miről beszélünk?"

Én csak a BÉT részvényei közül szemezgetek, és nem használok jó ideje tőkeáttétet. A brókercég akivel szerzőzésem van nem ad lehetőséget napon túl vinni tőkeáttétel a pozíciót. Se long se short. A short pozit még tőkeáttét nélkül sem lehet napon túlra.
Tiszta vicc! Ezzel erősen le is korlátozódnak a lehetőségeim. Jóformán csak Longban utazom. Mindenképpen tervezek a helyzeten változtatni, akár Brókercég váltással, akár a BÉTről más tőzsde irányába való költözéssel.

"Stoploss:
Nem utállak! Csak nagyon tapasztalatlan vagy. Hallottál már az orosz válságról ami az újkori magyar tőzsde egyik legkeményebb esését hozta? No többek között az egyik ok a stop loss, illetve annak hiánya volt, de nem az egyedüli. "

1998-ra gondolsz ugye?
Alapvetően több tényező volt, ami a válság közvetlen kialakulásával összefüggésbe hozható. Amit sikerült fellelnem az interneten, az alapján következőket mondhatom:
Fizetési képtelenség, eladósodottság, adórendszer problémái, politikai zürzavar, stb.. (1998,2008 Dejavu) A stoploss hiányát én nem a kiváltó okok közé sorolnám. Egyszerüen tőzsdepánik volt.

"Nem kell, hogy tökéletes legyen! Tévedsz, hogy a tőzsdén lévők közül csak keveseknek van! Olyan stratégia nincs! Senkinek nincs! Profitot termeljen, ez a lényeg! A tőzsde nem kiszámíthatatlan! Ha valaki Buy&Hold módszert alkalmaz, akkor hogy mondhat ilyet?"

Ugy értem: tökéletes stratégia, amikor mérlegre tesszük a ténykedéseinket, és azt az eredményt kapjuk, módszerünk összességében több nyereséget hoz, mint amennyit a bukók elvisznek. Tehát a rendszer előre láthatólag fentartható gyarapodást tud biztosítani.
Buy&Hold módszert alkalmaznék? Ezt hol olvastad?

"Nos az elmúlt hét hónapban nem volt nehéz egy felfelé trendelő piacon pozitívnak lenni. De mit kerestél volna egy zuhanó piacon? Elárulom, hogy például a magyar piacon, részvénnyel, short nélkül semmit! )"

Na most. Hol is kezdjem...
Azt írtam régebben, programozóként is tevékenykedem.
Mikor teljesen zöldfülüként fele kezdőtőkém elveszítettem.
Hoztam néhány megállapítást, amik egy részét már megosztottam a kedves forumozókkal.
Ill. írtam 2db szimulátor programot, mellyel visszamenőleg valós adatbázis alapján 15év BÉT kerskedését 25 db részvénnyel tudok leszimulálni. Az egyik hosszú távú stratégiákat tesztelni alkalmas (másodpercek alatt lezongorázik 15évet).
A másik programmal pedig napizni lehet. Milyen részvényből, mikor hánydarabot, stb. Ilyen szinten.
Bár ezzel csak kb 5 évet visszamenőleg. Mert iszonyatosan sok az adat.
Az ajánlati könyv kivételével sikerült mindent szimulálni, broki költség, számlavezetési díj, adó. minden beállítható.
Úgyan úgy lehet venni, eladni mint a valóságban, csak múlbéli adatokkal. Ja és időgyorsítás is van.
... Ennyit az ömlengésből...
Lehet, hogy 1 éve tőzsdézem, de hidd el nem 1 év tapasztalattal.

Mai agymenésem végén felteszek nektek egy találós kérdést:

Miért van szerintetek az:
Egy kezdő tőzsdézőnek 1:2 hez az esélye arra, hogy eltalálja az árfolyam irányát. (vagy eltalálja vagy nem)
És mikor ez a kezdő elkezd tanulni, végül 5:95 re romlik az esélye?
Ebben a forumban többetektől hangzottak el az adatok, amivel mellesleg egyet is értek.
Ti mondtátok: 5%sikeres tőzsdézőt tart el 95% sikertelen tőzsdéző. Tehát az aránypár= 5:95 (nem semmi)

Ha nem találjátok ki, és érdekel bárkit is, elmondom legkozelebb.

További szép napot kívánok minden forumozónak!
Régi 2010-04-13, 15:27   #39 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

Gio!

tehát Otp 120 ft-ról 7000 15 év alatt...tehát ez brutál.
na ha ügyes spekulációval teszemaszt évente csak 80 % hozod a tőkédnek,(hidd el ezzel nem írtam magas számot) amit itt a könnyebb összehasonlítás érdekében a 120-as otp-vel számolok, tehát 120 ft az szerinted 15 év után hogy néz ki?Elárulom: kb.:809600 ft.
ehez képest nem annyira brutál az a 7000 és elgondolkodtató, hogy megéri-e 15 év várakozás és kockázat?

A Buy&Hold stratégiát alkamazó lehet, két alakalommal jár a tőzsdén.
Egyszer amikor vesz, egyszer amikor elad.
A speka végig tradeeli az időszakot. Ennek tekintetében aki az idejét a spekára fordítja (dolgozik). Optimális esetben több profitot kéne termelni, máskülönben minek is strapálja magát. ugye.

ügyes spekulációval teszemaszt évente csak 80 % hozod a tőkédnek,(hidd el ezzel nem írtam magas számot)

Persze, hogy nem írtál magas számot.
Régi 2010-05-09, 14:31   #40 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

Érdekes olvasnivaló a témában Faluvégi Balázs tollából:
http://bf79.tumblr.com/post/583809329

Ez a mondat különösen elgondolkodtató:
Idézet:
Az átlagos 184 nap helyett náluk az ügyfelek csak 302 nap alatt veszítik el a forex piaci spekulációra szánt pénzüket.
Régi 2010-05-12, 11:40   #41 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

Szervusztok!

Vártam türelmesen, kíváncsi voltam van-e érdeklődés a következő feltett kérdésemre:

Egy kezdő tőzsdézőnek 1:2 hez az esélye arra, hogy eltalálja az árfolyam irányát. (vagy eltalálja vagy nem)
Ebben a forumban többetektől hangzottak el az adatok, amivel mellesleg egyet is értek.
Ti mondtátok: 5%sikeres tőzsdézőt tart el 95% sikertelen tőzsdéző. Tehát az aránypár= 5:95 (nem semmi)

Lehet, hogy egy kicsit kisarkítva tettem fel a kérdést, de úgy tűnik a kutyát sem érdekli.
Azért azt érdekesnek találom, vajon miért nem érdeklődik a többség a másféle látásmódok iránt?
(Persze bizonyos emberek üzleti megfontolásból értem, miért nem kell feszegeni a témát.)

Viszont a topik egyszerű látogatói! Miért gondoljátok sokan azt, hogy a többségetek által alkalmazott, és sokak által oktatott technikai elemzés eredményesebb vagy hosszútávon működőképesebb, mint 'teszemaszt valami más?

Én csak azért merem ilyen magabiztosságal hangoztatni a véleményem, mert a tőzsdei teljesítményem egyenletesen pozitív. Pedig bizony, nem alkalmazok techikai elemzést.

Mikor a mostani hozzászólásom elkezdtem írni, úgy gondoltam el fogok dicsekedni a tőzsdén töltött időm eddigi teljesítményével. De végül is a messziről jött ember azt mond amit csak akar. Így inkább nem akarom sokatokat ezzel megzavarni.
Helyette inkább a következőt mondom:
Ha valamelyikőtök elhiszi, hogy az oka a nyereségének a technikai elemző tudása, a vesztesége oka pedig a nem elégséges technikai elemző tudása, akkor az válljék haszára. Sok sikert, és tanfolyamot kívánok neki.

Nem kell, hogy elhiggyétek csak fogjátok el, van élet a charton túl is.

ui: Attis linkje jó! ;-)
Régi 2010-05-12, 11:51   #42 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 1.334
Hírnév szint: 10
StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
Szervusztok!

Vártam türelmesen, kíváncsi voltam van-e érdeklődés a következő feltett kérdésemre:

Lehet, hogy egy kicsit kisarkítva tettem fel a kérdést, de úgy tűnik a kutyát sem érdekli.
Azért azt érdekesnek találom, vajon miért nem érdeklődik a többség a másféle látásmódok iránt?
(Persze bizonyos emberek üzleti megfontolásból értem, miért nem kell feszegeni a témát.)

Viszont a topik egyszerű látogatói! Miért gondoljátok sokan azt, hogy a többségetek által alkalmazott, és sokak által oktatott technikai elemzés eredményesebb vagy hosszútávon működőképesebb, mint 'teszemaszt valami más?

Én csak azért merem ilyen magabiztosságal hangoztatni a véleményem, mert a tőzsdei teljesítményem egyenletesen pozitív. Pedig bizony, nem alkalmazok techikai elemzést.

Mikor a mostani hozzászólásom elkezdtem írni, úgy gondoltam el fogok dicsekedni a tőzsdén töltött időm eddigi teljesítményével. De végül is a messziről jött ember azt mond amit csak akar. Így inkább nem akarom sokatokat ezzel megzavarni.
Helyette inkább a következőt mondom:
Ha valamelyikőtök elhiszi, hogy az oka a nyereségének a technikai elemző tudása, a vesztesége oka pedig a nem elégséges technikai elemző tudása, akkor az válljék haszára. Sok sikert, és tanfolyamot kívánok neki.

Nem kell, hogy elhiggyétek csak fogjátok el, van élet a charton túl is.

ui: Attis linkje jó! ;-)
Nem a tanulást választóknak romlik az aránya 1:2-ről, ami egyébként a Te megközelítésedben 1:1 lenne, mert azt írtad vagy eltalálja, vagy nem, hanem az összes kezdő tőzsdés-forexes 95%-a veszti el a pénzét rövid időn belül.
Az, hogy ezek közül hányan tanultak meg valamilyen technikai elemzésen alapuló kereskedési stratégiát senki nem tudja, szerintem nem sokan. De ez mindegy, inkább elárulhatnád hova akarsz ezzel az egésszel kilyukadni, mert így nem igazán látom az értelmét, hogy próbálsz itt minket győzködni arról hogy h.lyeség a TA, de nem mondod meg mi a nem h-lyeség.
StLui nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-05-12, 13:43   #43 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

Idézet:
StLui eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Nem a tanulást választóknak romlik az aránya 1:2-ről, ami egyébként a Te megközelítésedben 1:1 lenne, mert azt írtad vagy eltalálja, vagy nem, hanem az összes kezdő tőzsdés-forexes 95%-a veszti el a pénzét rövid időn belül.
Az, hogy ezek közül hányan tanultak meg valamilyen technikai elemzésen alapuló kereskedési stratégiát senki nem tudja, szerintem nem sokan. De ez mindegy, inkább elárulhatnád hova akarsz ezzel az egésszel kilyukadni, mert így nem igazán látom az értelmét, hogy próbálsz itt minket győzködni arról hogy h.lyeség a TA, de nem mondod meg mi a nem h-lyeség.

Az 1:1 szerinted 50%? Ennek járj majd utána. Hogy mi a jó módszer azt nem tudom, de egy szemléletet tudok mutatni. Egyetlen módszer sem működhet jól hosszútávon, azt biztosan mondhatom.
A tőzsde szereplői gondolkodása aktuális érdekeik állandó változásban vannak. Ebbe most nem mennék bele. De nem is rendezek tanfolyamokat, és nem győzködök fizetős vendégeket egy bizonyos módszer helyességéről.

! A többség által alkalmazott módszer nem hozhat profitot a többség számára.

Valkitől el kell nyerni a pénzt ugye!? A tőzsdén korlátozott mennyiségű pénz áramlik többnyire 90+% egy irányba. De ebből az áramlásból is max. kicsit több, mint 50% a nyerő.
Csak akkor tud nyerni több mint 50%, ha Friss Pénz érkezik a rendszerbe.
pl újabb zöldfülűk, balekok befizetésével. Ezért mondom, jelenleg a TA a többég számára maga képlet mely segítségével nagy valószinűséggel elveszítheti a pénzét.
Stb...

A világ tőzsdéi ma már számítógép vezéreltek, különböző algoritmusok segítségével (pl forgalom súlyozott) módszerekkel dolgoznak. Így Keletkeznek a KÖVETKEZŐ kötések, és az ár. Ennek semmi köze a pszihológiához. Ne hogy azt gondolja bárki, hogy a gépek nem tudják hol a stoppod. Vagy a limitárad. Az ajánlatod is csak egy tényező az algoritmusban. A tőzsdének az az érdeke hogy a legnagyobb lóvét hordozó legyen a következő kötés. Nem az amit sokan akarnak.
Azt hiszem pl a XETRA kötései kb vagy több mint 50%át gépek végzik. Nem is beszélve a bankok, és vagyonosabb kereskedő által alkalmazott profi kereskedő gépekről. Ugye nem kell részleteznem mekkora az esélye az elemző személynek(embernek) a pl másodpercenként 50 féle szempont szerint elemző géphez képest.

A piac előbb-utóbb viszaveszi, amit adott. Egyszer többségbe kerülnek az azonos módszereket alkalmazók. Vagy csak egyszerűen hibázol, mert te nem gép vagy.
A múlt században volt egy jelentősebb figura akivel gyakran példálóznak pénzügyi témákal foglakozók. Imádtm én is a történeteit. Ő Jesse Livermore. Nagyszerű speka volt, de 1940ben végül fejbelőtte magát. "Az életem egy nagy csőd" vagy vmi ilyesmi feliratú búcsúlevéllel.

Ha érdekel bárkit is folytatom majd a szemléletközvetítést legközelebb.
Várom a reakciókat.
Régi 2010-05-12, 14:08   #44 (permalink)
Szenior tag

StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
Az 1:1 szerinted 50%? Ennek járj majd utána. .
írtad az 5:95-öt, ez gondolom onnan jött, hogy álltalában azt szokták mondani a statisztikák, hogy 5% marad talpon, 95 % bukja el a pénzét, ebből kiindulva: 1:2 bővitsd ki a könnyebb érthetőség kedvéért annyira, hogy 100 legyen a kettő szám összege, 33,33:66,66 szerintem ez nem egyezik az "eltalálja vagy nem találja el" az irányt 50:50% ával de lehet erről is tudsz valamit.
Mind ezeken túl továbbra is véleményt vársz, továbbra sem értem miről de lehet ebben is olyan tudatlan vagyok mint az elemi matekban
Régi 2010-05-12, 14:08   #45 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás .

Kedves Gábor!

Nálam valamiért nem jelent meg, hogy ebben a topicban beírás született! Nem értem miért! Pedig én szívesen elcsevegek ilyen témákról. DE jobb későn mint soha nem igaz? Ha nem probléma immáron már csak célszerűségből is összevonom a válaszaimat több beírásodra.

„Ugy értem: tökéletes stratégia, amikor mérlegre tesszük a ténykedéseinket, és azt az eredményt kapjuk, módszerünk összességében több nyereséget hoz, mint amennyit a bukók elvisznek. Tehát a rendszer előre láthatólag fentartható gyarapodást tud biztosítani.
Buy&Hold módszert alkalmaznék? Ezt hol olvastad? ”

Bocs, de nekem az jött le, mintha Buy&Hold módszert alkalmaznál. Most visszaolvasva, te inkább megvédted azzal, hogy azt mondtad, te azt tartod a legjobbnak. Én ezzel alapvetően csak azért nem vitatkoznék, mert ha te azt tartod a legjobbnak, én tiszteletben tartom, még akkor is, ha természetesen ez nem teljesen így van. Ha majd te is alkalmazol tőkeáttétes stratégiákat, és rájössz mondjuk arra, hogy például a trendirányú folyamatos pozícióépítés nagyságrendileg veri a Buy&Hold módszert, mert hatványozottan megnöveli a saját tőke erejét. Természetesen rosszul alkalmazva lenullázza a számlát egy szempillantás alatt. Ez nem titok, és az sem, hogy sokan nem értik ezt, majd szépen lenullázódnak. A nagy többség.
Ha úgy értelmezed a tökéletes stratégiát, hogy többet hoz, mint amennyit a bukók visznek és ez hosszútávon gyarapodásban jelenik meg, akkor természetesen van ilyen, sőt több ilyen is van. A kérdés egyáltalán nem az, hogy létezik e ilyen stratégia, vagy sem. A kérdés az, hogy hányan keresnek ezzel pénzt a tőzsdéken? Nem véletlenül mondják az, hogy a tőzsde 80% pszichológia, persze elsősorban akkor ha viszonylag rövid távú pozíciókon gondolkodik az ember. Az egyrészt értendő a rövid távú ármozgások generálódására (lásd görög tragédia, amikor is hiába az Otp stabilitása, mégis megrogyott majd 20%-ot, mert hatott rá a tömeg rövid távú pszichológiai beállítottsága, azaz a pesszimizmus), másrészt arra, hogy legyen bármennyire jó egy stratégia, addig nincs baj amíg nyer, de szükségszerűen veszíteni is fog, és periódustól és mértéktől függ, hogy mennyire viselik meg az ember pszichéjét a folyamatok. Azaz a spekulánst ha jó a stratégia akkor nem tőzsde fogja megverni, hanem az a 80% pszichológia! Egyébként hasonlóról írtam itt a fórumon a tőzsdepszichológia részben, és egyébként annak idején ez a felismerés fordított engem abba az irányba, hogy egyfajta önfejlesztésképpen én is vizsgálni kezdjem a tőzsdepszichológiát. Nyugodtan mondhatom, hogy ez nagyságrendekkel dobhat az eredményességen.

„1998-ra gondolsz ugye?
Alapvetően több tényező volt, ami a válság közvetlen kialakulásával összefüggésbe hozható. Amit sikerült fellelnem az interneten, az alapján következőket mondhatom:
Fizetési képtelenség, eladósodottság, adórendszer problémái, politikai zürzavar, stb.. (1998,2008 Dejavu) A stoploss hiányát én nem a kiváltó okok közé sorolnám. Egyszerüen tőzsdepánik volt. ”

Amiket leírtál az igaz, de én önmagára a tőzsdei kereskedőkre gondoltam. Abban az időkben hatalmas pozíciók voltak tőkeáttétes kereskedésben (és a tőzsde összeomlását többek között a tőkeáttétes pozíciók hatalmas mérete, fedezetlensége okozta, ugyanis az tömeges likvidálásokhoz vezetett) mindenféle stop loss nélkül. Ez még önmagában nem lett volna baj ha van fedezet, csak nem volt. Evidencia, hogy ha tőkeáttétes pozíciót vállalok, akkor a fedezet biztosítása mellett stoploss kell. Meg lehet próbálkozni ezek nélkül is, de annak a vége szinte biztosan csőd! Persze, hogy nem a stoploss volt a kiváltó ok. Csak egy ok volt, ami a folyamatok generálását elősegítette.

„A Buy&Hold stratégiát alkamazó lehet, két alakalommal jár a tőzsdén.
Egyszer amikor vesz, egyszer amikor elad.
A speka végig tradeeli az időszakot. Ennek tekintetében aki az idejét a spekára fordítja (dolgozik). Optimális esetben több profitot kéne termelni, máskülönben minek is strapálja magát. Ugye.”

Magad írtad le az igazságot. Ha fenti stratégia szerint dolgozó csak kétszer jár a piacon, és csak hozzá hasonlóak lennének akkor körülbelül venne valamit 1000-ért és hónapok múlva eladná 1000-ért. Mert tőle aztán nem emelkednének az árfolyamok, hanem egy helyben állnának. Aki miatt mozog az a spekulánsok és az általuk mozgatott pénztömeg, ami ugyebár kereslet-kínálat alapon dolgozik. Bár ebben ha jól olvastam nincs köztünk vita.

„Egy kezdő tőzsdézőnek 1:2 hez az esélye arra, hogy eltalálja az árfolyam irányát. (vagy eltalálja vagy nem)
És mikor ez a kezdő elkezd tanulni, végül 5:95 re romlik az esélye?„

Ez hogy is jött ki?

„Ti mondtátok: 5% sikeres tőzsdézőt tart el 95% sikertelen tőzsdéző. „

Hát talán nem ennyire durva az arány, de valami hasonló. Kb 5-10% aki nagyon és folyamatosan sikeres. Pár % (mondjuk néhány 10% maximum) hullámzó teljesítményt nyújt mondjuk nullában vagy minimális veszteségben teljesít. De igen a nagy többség veszít, mégpedig irtózatos pénzeket.
Szerintem világviszonylatban pár országot ki lehetne belőle húzni az adósságspirálból.

Miért van ez így?
Szerintem számtalan oka van. Ha egy skálán kellene elhelyeznem őket, akkor azt mondanám, onnantól kezdve, hogy teljesen felkészületlenül lépnek erre a porondra lehetőleg mindjárt élesben (ha már lúd akkor legyen kövér) egészen odáig bezárólag, hogy egyszerűen nem alkalmasak a tőzsdei kereskedésre, és ezt csak azután értik meg, amikor teljesen lenullázzák magukat, akár többször is. Megértik, de be nem vallják, a legtöbben! A skálán köztesként meg lehetne jó pár okot sorolni, akár azt is amire alapvetően te is ki akarsz lyukadni ahogy látom, hogy nem tudnak a technikai elemzéssel pénzt keresni, de biztosíthatlak vele, hogy mással se.

„Viszont a topik egyszerű látogatói! Miért gondoljátok sokan azt, hogy a többségetek által alkalmazott, és sokak által oktatott technikai elemzés eredményesebb vagy hosszútávon működőképesebb, mint 'teszemaszt valami más? ”

Ki állítja ezt? A technikai elemzés is egy lehetőség semmi más. Lehetőség mint a fundamentális elemzés, lehetőség mint a Buy&Hold stratégia, mint a tőkeáttét, mind a BÉT, mint a Forex. Lesz aki élni tud a lehetőségekkel, lesz aki meg nem. Ennyi.
Én mondjuk részemről a technikai elemzés mellett teszem le a voksomat, de természetesen nem állítom, hogy kizárólagos. Viszont azt látom, hogy sok fundamentális alapokon befektető, egyszerűen nem hajlandó elfogadni azt, hogy van aki másképpen látja a dolgokat, másképpen kereskedik. A technicista, el szokta fogadni a többi irányzatot (mert ez alapon a bennfentes kereskedést is vehetjük annak), maximum azt mondja, hogy nem osztja a nézeteket. Egymás nézeteit tiszteletben kell tartani, ez még nem akadályozza az eszmecserét. Nekem van egy francia ismerősöm, aki az Euronext-en fektet be kb. évente vagy kétszer nézve rá a papírjaira, de amikor találkozom vele (ez évente egyszer fordul elő maximum) illetve amikor e-mailt váltunk, eszembe nem jut, hogy meggyőzzem a technikai elemzésről. Hogy miért arra álljon itt Soros Györgytől egy idézet:

"Nem az a lényeges, hogy igazad van-e vagy sem, hanem az, hogy amikor igazad van, mennyit nyersz vele, s amikor nincsen, mennyit veszítesz."

[COLOR="Blue"][COLOR="Blue"]
„Én csak azért merem ilyen magabiztosságal hangoztatni a véleményem, mert a tőzsdei teljesítményem egyenletesen pozitív. Pedig bizony, nem alkalmazok techikai elemzést.

Ha valamelyikőtök elhiszi, hogy az oka a nyereségének a technikai elemző tudása, a vesztesége oka pedig a nem elégséges technikai elemző tudása, akkor az válljék haszára. Sok sikert, és tanfolyamot kívánok neki. „

Erre a két dologra egyben válaszolnék. Először is gratulálok a pozitív teljesítményednek, még akkor is ha nem technikai elemzéssel érted el.

Én nem hiszem, hogy a sikereim oka a technikai elemzés, sem pedig azt, hogy a veszteségeim oka az lenne. Ezen már túl vagyok jó pár éve. Az viszont biztos, hogy a siker vagy sikeretlenség oka annál AKI TECHNIKAI ELEMZÉST HASZNÁL, lehet tényező bizonyos mértékben, hogy hogyan mérte fel a helyzetet elemző szemmel. Más kérdés, hogy az a mérték, hány százalékban felelős a történtekért. Mint feljebb írtam a rövid távú tőzsdei árfolyammozgások legfőbb oka a spekulánsok pszichológiája. Feljebb írtam 80%-ot, ezen lehet vitatkozni de tökmindegy, hogy 70 vagy 90% a lényeg, hogy túlnyomórészben. Hangsúlyozom, hogy rövid távon!!!!
Minél hosszabb a táv annál jobban előtérbe kerülnek, a fundamentális tényezők, bár a pszichológia nem hal ki később sem. Ajánlom Kostolany egy gondolatát:

Tendencia = Pénz + Pszichológia

„Nem kell, hogy elhiggyétek csak fogjátok el, van élet a charton túl is. ”

Milyen igaz! Én elhiszem! Bár ki is az aki nem fogad el valamit, egy másikkal szemben???
Régi 2010-05-12, 14:16   #46 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

gabor 42. hozzászóláshoz.

Ez így igaz. Jellemzően a gépek minél alacsonyabb idősíkokat nézünk annál jobban a gépkezükben tartják a piacot. Értelemszerűen amikor pszichológiára gondolok nem egy 1min vagy 5min grafikonra gondolok. Ott egyértelműen kiberháború folyik, és az egyre intelligensebb robotok fölénye vitethetetlen. No de ugye nem akarod azt mondani, hogy az OTP hónap eleji zuhanását, a gépek okozták és nem az emberi psziché?
Régi 2010-05-12, 14:20   #47 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
sidius eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
gabor 42. hozzászóláshoz.

Ez így igaz. Jellemzően a gépek minél alacsonyabb idősíkokat nézünk annál jobban a gépkezükben tartják a piacot. Értelemszerűen amikor pszichológiára gondolok nem egy 1min vagy 5min grafikonra gondolok. Ott egyértelműen kiberháború folyik, és az egyre intelligensebb robotok fölénye vitethetetlen. No de ugye nem akarod azt mondani, hogy az OTP hónap eleji zuhanását, a gépek okozták és nem az emberi psziché?
Természetesen a gépeken nem a 100-200 dollárért megvehető masinákra gondoltam, hanem a sok millióért fejlesztett terminátorokra. Nem véletlenül finanszírozzák a nagy befektetési házak az ilyen irányú fejlesztéseket. Pénzt akarnak belőle látni, mégpedig sokat. Az más kérdés, hogy a válság miatti bukása sok pénztermelő brókerháznak nem a gépektől származott, hanem az emberi mohóságtól. Ó nagy pszichológia! Már megint lesújtottál vasöklöddel!
Régi 2010-05-12, 14:45   #48 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

Kedves Sidius, StLui!

Köszönöm a válaszokat.

Sidius:
Elég sok dologban közös lehet a gondolkodásmódunk (pl az önbizalmunk) ebben biztos vagyok, még ha teljesen más módon is ültetjük át az ismereteinket tapasztalatainkat a gyakorlatba.

Sok hozzáfűzi valóm lesz a hozzászóásaidhoz. Meg is teszem talán holnapig.
Most sajnos vinnem kell a kislányom az orvoshoz. És más elfolgaltságom miatt később folytatom.

Sikeres napot kívánok mindenkinek!

ui.: magamnak is! ;-)
Régi 2010-05-14, 10:40   #49 (permalink)
Tag

Smile

Idézet:
StLui eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
írtad az 5:95-öt, ez gondolom onnan jött, hogy álltalában azt szokták mondani a statisztikák, hogy 5% marad talpon, 95 % bukja el a pénzét, ebből kiindulva: 1:2 bővitsd ki a könnyebb érthetőség kedvéért annyira, hogy 100 legyen a kettő szám összege, 33,33:66,66 szerintem ez nem egyezik az "eltalálja vagy nem találja el" az irányt 50:50% ával de lehet erről is tudsz valamit.
Mind ezeken túl továbbra is véleményt vársz, továbbra sem értem miről de lehet ebben is olyan tudatlan vagyok mint az elemi matekban
Szervusz StLui!

1:2
egy ketted = Fél
Fél= 50%
1 egységnyi esély a 2 egységnyi valamihez képest.
-----------
Ha van 1 pénzérméd melynek 2 oldala van
akkor pénzt feldobva 50% az esély hogy eltalálod melyik oldalára esik.
1 oldal a 2 lehetséges oldalhoz képest. (1:2)
-----------
Nem?
Szerintem ez így helyes.

Menjünk tovább:
5:95
Visszaolvasva a hozzászólásaim, abban igazad van hogy nem egyenlő 5% és az 5:95. Ha ez a képzavar oka, akkor jogos a felvetésed. Egyszerűsítettem.
De arra gondolom nincs hitelesített statisztika pontosan az adott tőzsdén hány tőzsdéző veszteséges, ill nyereséges. vagy, hogy a "játékosok" által forgatott pénzösszegnek hány %-a lesz a veszteség, ill nyereség.
Pedig ezutóbbi a lényegesebb. Fontosabb, hogy mennyit veszítenek, mint hányan. Pl. eme topik hozzászólói is ugye 5-10% nyerőt emlegetnek a 90-95%búkóval szemben.
így én ezt az adatot kiragadtam, és hibásan túl jó arányt írtam 5:95.
Most korrigálok: 5:100
---------

Folyt köv.
Régi 2010-05-14, 10:55   #50 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Egy kezdő tőzsdézőnek 1:2 hez az esélye arra

bocs, de a matek, főleg ilyen alapfokon, könnyen szabályok között tartható.

amit te írtál azt szerintem legtöbben így olvassuk:

Egy kezdő tőzsdézőnek "egy a kettőhöz" az esélye arra.....

Az más dolog, hogy te az 50% esély helyett, esetleg 1/2-et (egykettedet) szerettél volna írni. Tudom hogy a kettőspont is osztásjel, de én még nem láttam így használni a köznyelvben(írásban).

amúgy viszont bocs, hogy a mondandód leglényegtelenebb momentumán akadtam fenn, egy büntetőpont magamnak

Valójában szerintem csak azért kötözködöm mert még mindíg nem írtál semmi konkrétumot, hogy akkor hogyan is, és lehet ez zavar. Többek között erre sem:
"Nem a tanulást választóknak romlik az aránya 1:2-ről, hanem az összes kezdő tőzsdés-forexes 95%-a veszti el a pénzét rövid időn belül."
Te pedig úgy tüntetted fel mintha a tanulástól romlana ez az arány, ez pedig semmiképp nem igaz.
Válaszol

Címkék
játékelmélet, kezdő, kezdőknek, spekuláció, technikai elemzés

Jelenlévő aktív tagok böngészik ezt a témát: 1 (0 tag és 1 látogató)

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
nem indíthatsz új témát
nem válaszolhatsz
nem csatolhatsz
nem javíthatsz hozzászólást

BB code is bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva

A pontos idő 20:33 , a GMT +1 időzóna szerint.