Tőzsde Fórum  

Vissza   Tőzsde Fórum > Tőzsdéről általában > Kezdőknek

Válaszol

LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2015-03-04, 18:08   #51 (permalink)
Új tag

Hely: Föld
Összes hozzászólás: 13
Hírnév szint: 3
Friedman a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

TBSZ szamlat tovabb tarthatod mind 6 ev. Viszont gyakorlatilag, mivel rendszeresen evente fektetsz be jobb ha uj TBSZ szamlat nyitsz. Az uj szamlara meglevo reszvenyeidet transzferalhatod a gyujto evben, igy gyakorlatilag nem kell adnod semmit. Minnel nagyobb befektetest tartasz egy TBSZ szamlan, annal hatekonyabb az osztalek ujrabefektetese. Ezert 6 tobb TBSZ szamla hatranyos lehet.

Idézet:
persze ezért 6 évig csökken a likviditása a megtakarításomnak
Ezt nem ertetem.
Friedman nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-03-04, 18:33   #52 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Apropo az a TBSZ 2000ft dija eves osszeg es nem havi, az igazi koltseg foleg a vasarlaskor elszamolt 0.30% illetve a havi portofolio 0.01% teszi ki. Van szolgatato a piacon ki jobbat ajanl peldaul a Saxobank, de ok jelenleg meg nem rendelkeznek megfelelo magyarorszagi kepviseletel. Magyarul nincs TBSZ szamlajuk es ezert nem kedvelem oket.
Hirdetések
Régi 2015-03-04, 19:04   #53 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Befektetesi alapok es TBSZ: Nem tudom hogy ez lehetseges kombinacio-e, de hacsak az alap nem pasziv indexkoveto strategiat folyat, valoszinuleg rossz otlet. Az aktiv management altal okozot gyakori tranzakciok miatt, a hatad mogot igyis ugyis kenytelen az alapkezelo nyeresegadot fizetni.

A portofolio turnover okozta vesztesegek jelentosek: a tipikus aktiv manager atlagosan 18 havonta kicsereli a portfoliojat. Ezel szembern a VTI (US Total Stockmarket) eves szinten 2.9% a turnover.

Sot meg rosszabb ha az alapba ki - beszalo befektetok miatt az alapkezelo kereskedesre kenyszerul. Egyes alapok az ilyen jelego hozamveszteseget ugy csokentik hogy magas minimum befektetesi egyseget kovetelnek meg. Pl. min $10k, aki enyit fektet be evente rendszeresegel valoszinuleg kevesbe fog ugrabugralini. Persze befekteto merete nem garancia.

Ezen problemat ETF eseten nem all fent. Gyakorlatilag egy intezmenyi befekteto ki / be szalhat az alapbol pusztan ha eloallitja a megfelo reszveny portofoliot es ezt ETF-re csereli. Pl ha ki akar szalni akkor ETF egysegel Vanguard egy az egyben atutalja neki az ennek megfelelo resszvenyeket. A konkret likvidacios koltsegek nem erintik negativan a tobbi befektetot. Ez a folyamat un creation unitokban tortenik amelyek 50k ETF reszvenybol allnak. Gyakorlatilag kis apro befekteto nem elhet evel, de legalabb nem szenved hozam csokenest.
Régi 2015-03-04, 19:36   #54 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Összes hozzászólás: 815
Hírnév szint: 9
smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
Friedman eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése

Ezt nem ertetem.
úgy értettem, hogy ha 6 év után is tartható a TBSZ, akkor gyakorlatilag likviddé válik, hiszen bármelyik pillanatban dönthetek úgy, hogy kiveszem a tőkémet, és nem fizetek adót.

pl 0. évben van 10m Ftom, meg mondjuk évente 1m-et hozzáteszek. Ezekhez minden évben indítok egy új TBSZt.
6. év elején nem bontom fel az első évben indított 10m Ftos TBSZemet, hanem nyitok mellé újat. Tegyük fel, hogy a 9. évben kiderül, hogy ki akarom vonni a pénzem egy részét, mert találtam jobb befektetést, vagy csak el akarom költeni. Ekkor kamatadómentesen kivehetem a befektetett tőkét+9 évnyi hozamát a legelső TBSZből. Működik ez így? Ha igen, akkor nagy hülyeség lenne a 6. év elején felbontani a TBSZemet, hogy hozzácsaphassak még 1 milliót, mert akkor a kezdeti 10m+hozamával ismét várnom kellene 5 évet, mire adómentesen hozzáférhetek...
smk nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-03-04, 19:44   #55 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Es vegul a Buy and Hold termek valasztasrol ugy altalaban. Habar elmeletileg barmilyen termeket tarthatsz hosszu tavra, az alap amibol ki kell induljal az a teljes tokepiac, reszesedes szerint sulyozva (Cap Weighted Total Stockmarket - TSM). Ha az osszes befekteto portofoliojat osszeaddod, akkor pont ez a TSM jon ki.

Hosszu tavon a TSM garantaltan novekedni fog, amedig emberi munkaval es lelemenyesegel erteket lehet terementeni. Ez nem spekulacio hanem tarsadalomba helyezet bizalom. Lehet hogy valami okbol kifolyolag ez nem igy lessz 20 ev mulva, peldaul ustokos csapodik a Foldre. Ha olyan jovoben gondolkodol ahol gazdasagi szereplok erteket tudnak hozni, TSM portfolio Buy and Hold strategiaja racionalis dontes.

TSM szepsege vagy miert fontos a Cap weigthing: magyarul a TSM portfolio az egyetlen amit barki megvasarolhat anelkul hogy a piacot befolyasolnak. Mindenki nem lehet Amazon tulajdonos anelkul hogy az Amazon reszvenyt ne loknek el az iracionalitasba. Viszont barki tarthat a portfoliojaban az Amazon tokepiaci sulyanak megfelo Amazon reszvenyt anelkul hogy buborek keletkezen.

Lehet hogy lesznek olyan aktiv alapkezelok akik a TSM hozamat tulteljesitik. Definiciobol a fele kovetkezo evben ezt fogja tenni. A baj az hogy nem tudod hogy melyik fele. Es meg rosszabb a jovo ev nyertesei valoszinuleg nem az ideibol tevodnek ossze. Eppen ez a folyamatos valtozas miatt, 20 ev utan az aktiv befektetok 85% alulteljesiti a TSM altal hozot hozamot. Ez statisztikai teny USA piacara szamolva.

Szoval ha biztosra akarsz menni akkor keruld a szines prospetkusokban es mediaban lepten nyomot aktiv managmentet alkamazo befektetesi alapokat.

Egy ETF mind peldaul a VTI ami a teljes US piacot lefedi TSM stilusban, szamos mas idoszeru tulajdonsagal bir. Peldaul ha befektetsz ma es 10 ev mulva villamos autok vilaganak koszonhetoen a Tesla giga cege novekszik, vagy 20 ev mulva a quantum csiribizionak koszonhetoen XYZ cegek teszik majd ki a piac 10%-at ... akkor te mar starbol ezekben is befekteto leszel. Anelkul hogy aktivan vadasztad volna a kovetkezo sikeripart!

Vannak olyan elmeletek is mind peldaul a Famma-French Three Factor Model, mely szerint a Value illetve a Small tenyezokon keresztul extra hozamra lehet szert tenni. Evel egy kicsit furcsan vagyok en. Egy a tortenelmi bizonyitek igazolja, masreszt pedig matematikailag abszurdnak tunik egy olyan vilagban ahol minden befekteto ezt probalja alkalmazni. Valojaban kicsit en is Famma-French parti vagyok es kis mertekben tobblet sulyt adtam Small tenyezonek. Lehet hogy beval, de biztosra nem varom el.

Inkabb arra erdemes torekedni hogy a teljes vilagpiacra szamolt TSM tulajdonolja az ember. Azaz diverzifikaljon olyan ETF fele, melyek az USA-n kivuli cegeket is megfelelo sulyban tartalmazak!
Régi 2015-03-04, 19:47   #56 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Idézet:
pl 0. évben van 10m Ftom, meg mondjuk évente 1m-et hozzáteszek. Ezekhez minden évben indítok egy új TBSZt.
6. év elején nem bontom fel az első évben indított 10m Ftos TBSZemet, hanem nyitok mellé újat. Tegyük fel, hogy a 9. évben kiderül, hogy ki akarom vonni a pénzem egy részét, mert találtam jobb befektetést, vagy csak el akarom költeni. Ekkor kamatadómentesen kivehetem a befektetett tőkét+9 évnyi hozamát a legelső TBSZből. Működik ez így? Ha igen, akkor nagy hülyeség lenne a 6. év elején felbontani a TBSZemet, hogy hozzácsaphassak még 1 milliót, mert akkor a kezdeti 10m+hozamával ismét várnom kellene 5 évet, mire adómentesen hozzáférhetek...
Igen persze lehetseges.
Régi 2015-03-27, 16:52   #57 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 12
buff.ET a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Buy & Hold stratégiához melyik hazai brókert ajánlanátok? (többnek is örülnék, hiszem a mostani botrány után az ember közöttük is szeretne diverzifikálni. Két-három megbízható és hasonló árakkal dolgozó nyilván kisebb eséllyel nyeli el a pénzedet, mint egy)

KBC lesz az egyik választás szerintem, de jó lenne mellé találni még valakit, esetleg valakiket...

Előre is köszönöm a segítséget!
buff.ET nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-03-27, 19:24   #58 (permalink)
Szenior tag

Forex Klub logója

Összes hozzászólás: 2.608
Hírnév szint: 10
Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
buff.ET eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Buy & Hold stratégiához melyik hazai brókert ajánlanátok? (többnek is örülnék, hiszem a mostani botrány után az ember közöttük is szeretne diverzifikálni. Két-három megbízható és hasonló árakkal dolgozó nyilván kisebb eséllyel nyeli el a pénzedet, mint egy)

KBC lesz az egyik választás szerintem, de jó lenne mellé találni még valakit, esetleg valakiket...

Előre is köszönöm a segítséget!
Random Capital?
Régi 2015-03-28, 06:43   #59 (permalink)
Szenior tag

moneymentor logója

Összes hozzászólás: 1.249
Hírnév szint: 5
moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Erre a kérdésre így nem lehet válaszolni.

Buy&hold, oké.

De milyen termékkel akarsz egyáltalán kereskedni?
Minek ahhoz külön bróker?
moneymentor nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-03-28, 10:32   #60 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Összes hozzászólás: n/a
Alapbeállítás

Strategon Zrt talán.
  Válaszol idézettel
Régi 2015-03-28, 11:26   #61 (permalink)
Szenior tag

kockasseggu logója

Összes hozzászólás: 1.667
Hírnév szint: 6
kockasseggu elindult a hírnévhez vezető úton.kockasseggu elindult a hírnévhez vezető úton.kockasseggu elindult a hírnévhez vezető úton.kockasseggu elindult a hírnévhez vezető úton.kockasseggu elindult a hírnévhez vezető úton.kockasseggu elindult a hírnévhez vezető úton.kockasseggu elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

alternatív, félig inverz unortodox megoldás:
SELL and HOLD

felmész a vaterára és eladsz mindent, bízva abban, hogy a forint jövőre visszaerősödik

vagy a masik irány, de az is SELL, csak akkor az ebay-en kell bohóckodnod.
Régi 2015-03-28, 18:50   #62 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Idézet:
moneymentor eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Erre a kérdésre így nem lehet válaszolni.

Buy&hold, oké.

De milyen termékkel akarsz egyáltalán kereskedni?
Minek ahhoz külön bróker?
hosszútáv, 10+ év, de inkább 20 van megcélozva

ETF-ek vannak a fő célpontban

E mellé keresek valami költséghatékony megoldást

Jelenleg külföldön élek (nincs magyar személyim, se lakcímkártyám -> UK adórezidens). Mivel 99%, hogy jövőre haza fogok költözni, olyan helyet keresek, ahol lehet TBSZ számlát is nyitni, és a transzfert a sima számláról minél olcsóbban megúszom. Degirot néztem, azt mondták idén lesz még TBSZ náluk, szóval ez és a költségek alapján jó lehetne, de nem tudom mennyire megbízhatóak, illetve mennyire fapados az a fapados...

Évi 1 vagy 2 rebalance lenne a max a számlán a bevásárlás után.
Régi 2015-03-29, 18:11   #63 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

@buff.ET: Friedman itt pár hozzászólással feljebb írt a KBC költségeiről. Éves költségeid 80000 Ft alatt maradnának egy 10milliós nagyságrendű befektetés esetén, de kiszámolhatod pontosan is a saját adataiddal.
Ha Interactive brokersnél nyitsz számlát, akkor a költségeid évi 35000 Ft alatt maradnak, a befektetésed teljesen likvid marad, de adóznod kell.
Régi 2015-12-01, 10:11   #64 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Alapbeállítás

portfoliocharts
  Válaszol idézettel
Régi 2015-12-01, 17:44   #65 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

köszi, ez hasznos infó!
Régi 2015-12-01, 17:58   #66 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Alapbeállítás

Idézet:
smk eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
köszi, ez hasznos infó!
Első ránézésre annak tűnt, nem mélyültem el benne. Mit szűrtél le belőle?

Ha van(nak) gyerek(ek), akkor ők időben elkezdhetik a b&h-t.
  Válaszol idézettel
Régi 2015-12-02, 15:46   #67 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Idézet:
XMMA eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Első ránézésre annak tűnt, nem mélyültem el benne. Mit szűrtél le belőle?

Ha van(nak) gyerek(ek), akkor ők időben elkezdhetik a b&h-t.
Én sem rágtam át rajta magamat, csak pár benyomás jellegű infót szereztem a különböző portfoliók kockázatával, hozamával kapcsolatban, de amikor aktuális lesz a portfolió átalakításom, akkor alaposabban át fogom nézni.
Régi 2015-12-03, 11:38   #68 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

http://dqydj.net/sp-500-return-calculator/

Itt 1871től lehet SP500 hozamokat nézegetni. Figyelembe veszi az inflációt, és az osztalékokat is.
Régi 2015-12-04, 06:18   #69 (permalink)
Szenior tag

Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 2.315
Hírnév szint: 8
Zalán már nem kispályás.Zalán már nem kispályás.Zalán már nem kispályás.Zalán már nem kispályás.
Üzenetküldés Skype™-on keresztül Zalán részére
Alapbeállítás

Pár napja kötöttem be az EU longot.
Nem tudom, hogy itt beszéltetek esetleg erről?
Egy usd szigorítási ciklus esetén jó lesz a következő év...
Régi 2015-12-05, 09:43   #70 (permalink)
Szenior tag

willow logója

Hely: Ravazd
Összes hozzászólás: 796
willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.
Üzenetküldés Skype™-on keresztül willow részére
Alapbeállítás

Most már tök hülyének érzem magam.Mindehol azt olvasni, hogy dollár kamatemelés esetén erősödik a dollár. Erre Zalán EU longot köt. Kamatemelés egyenlő szigoritás. Most akkor magyarázza már el végre nekem valaki érthetően, hogy hogyan hat a kamatemelés, vagy csökkentés a piacokra.
Régi 2015-12-05, 09:47   #71 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Alapbeállítás

Remélem a jövőheti(?) chf döntést is feljegyeztétek a naptárba... nehogy hattyú 2.0 legyen decemberben...
  Válaszol idézettel
Régi 2015-12-07, 19:55   #72 (permalink)
Szenior tag

Zalán már nem kispályás.Zalán már nem kispályás.Zalán már nem kispályás.Zalán már nem kispályás.
Alapbeállítás

Idézet:
willow eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Most már tök hülyének érzem magam.Mindehol azt olvasni, hogy dollár kamatemelés esetén erősödik a dollár. Erre Zalán EU longot köt. Kamatemelés egyenlő szigoritás. Most akkor magyarázza már el végre nekem valaki érthetően, hogy hogyan hat a kamatemelés, vagy csökkentés a piacokra.
Szigor. Gyengülni fog. Az eurusd emelkedés.
Drágább lesz finanszírozni. Olcsóbb deviza után néznek.
Olaj is jobban esne most opec döntés után de a gyengülő dollár tartja kicsit.
Régi 2015-12-07, 20:50   #73 (permalink)
Tag

Összes hozzászólás: 99
neural a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Idézet:
Zalán eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Szigor. Gyengülni fog. Az eurusd emelkedés.
Drágább lesz finanszírozni. Olcsóbb deviza után néznek.
Olaj is jobban esne most opec döntés után de a gyengülő dollár tartja kicsit.
Szia! Bocsánat, hogy beleszólok, de én úgy tudom, hogy ha kamatot emelnek, akkor erősödik az adott deviza.

Jelenleg a betéti kamatok "nulla" körül mozognak, ezért helyezik ki a befektetők a pénzüket kockázatosabb termékekbe (tőzsde, ingatlanberuházások stb.). A bankok alacsony kamat mellett tudnak hitelezni, több pénz van a gazdaságban.

Ha kamatot emel a jegybank, akkor az azt is magával hozza, hogy a betéti kamatok is nőni fognak, ezáltal "kockázatmentesen" tudnak pénzhez jutni a befektetők (nyilván a hozamelvárás nagyobb a tőkepiacon de a kockázat is). Tehát a meglévő részvényeiket, egyéb pénzügyi termékeiket eladják és betétben helyezik el a pénzüket. Abban a pillanatban amikor eladják pl. a részvényeiket USD-t fognak érte kapni, ezáltal erősödni fog az USD.

Ha 2008-ra visszagondolunk pont ez történt. Jött a válság, mindenki eladta a tőzsdei termékeit, elkezdett erősödni az USD.
neural nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-12-07, 21:01   #74 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Esni fognak igen a részvények de ha most ingyen tudnak pénzt felvenni és ezek után kell fizetniük akkor kevesebbet fognak kölcsön venni. A gazdaság beindult a számok és jelentések szerint. Ha most emelnek ez egy ciklus kezdete lehet és további gyengülés várható.

Én bekötöttem és várok. Jelenleg 1.06847-ről várom, hogy igazam Van-e.
Régi 2015-12-08, 12:45   #75 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Ha olaj drága, buy usdcad. Szép út várhat még rá ha tovább esne olaj ára.
Régi 2015-12-09, 14:17   #76 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Mastercard
4 milliárd usd részvény vásárlási program.
Jobb osztalék a vártnál.
Elemzők szerint átlagban 112-re de van aki 135-re várja. Pesszimista szerint 88.
Jelenleg 98.18-on van.
Régi 2015-12-15, 06:16   #77 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Holnapi FED.
Ha magasabb mint 25 pontot emelnek akkor usd erősen elkezd pariba mozogni. Ha csak az alsó nullás határt törlik akkor továbbra is úgy gondolom gyengülni fog.

Kicsit átértékeltem a napokban a pozikat.
Régi 2015-12-17, 08:12   #78 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 261
senegye már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.senegye már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás déjà vu

Van némi hasonlóság:
Csatolt kicsinyítések
buy-hold-2015-12-17_090611.png  
senegye nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2016-01-10, 08:09   #79 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Alapbeállítás

az-amerikai-kisbefektetok-teljesitmenye
  Válaszol idézettel
Régi 2016-02-05, 06:45   #80 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Buy eurusd.
Fed kamatemelés gyengébb lesz pedig jó a gazdaság. Ez most erősebb hatással lesz mert csalódnak a traderek mint az, hogy kevesebb usd-t vesznek a kamatra.

Nálunk bináris opción bekötött longok nem érzékenyek a piaci zajokra tehát nem érdekel ha márciusig ellenem megy a piac.
Régi 2016-08-16, 18:55   #81 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Sziasztok!

Indítottam egy blogot, ahol a fő téma a buy&hold stratégia lesz. Ha valakit érdekel esetleg a téma, itt találja:

https://tehetosteknos.wordpress.com/

Nagyon kezdetleges még, egyelőre csak 3 poszt van, de tervezem rendszeresen frissíteni. Ha bármilyen ötlet, javaslat, meglátás van, szívesen fogadom.
Régi 2016-08-16, 20:00   #82 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Sziasztok!

Indítottam egy blogot, ahol a fő téma a buy&hold stratégia lesz. Ha valakit érdekel esetleg a téma, itt találja:

https://tehetosteknos.wordpress.com/

Nagyon kezdetleges még, egyelőre csak 3 poszt van, de tervezem rendszeresen frissíteni. Ha bármilyen ötlet, javaslat, meglátás van, szívesen fogadom.
Hajrá!
Én mondjuk neet használnék de ez a legkevesebb...vagy fényképet.
Régi 2016-08-16, 20:14   #83 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Idézet:
Hajrá!
Én mondjuk neet használnék de ez a legkevesebb...vagy fényképet.
Köszi! Honlap/blog építésben kezdő vagyok, annyira, hogy nem is nagyon értem a hozzászólásod :P . A hangsúlyt egyelőre a bejegyzések kapják, a lényeg úgyis ott van.
Régi 2016-08-17, 04:55   #84 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Köszi! Honlap/blog építésben kezdő vagyok, annyira, hogy nem is nagyon értem a hozzászólásod :P . A hangsúlyt egyelőre a bejegyzések kapják, a lényeg úgyis ott van.
Bocsi. Nevet használnék. Személyesebb.

Szerintem nyomjad...és az a lényeg, hogy ne foglalkozz senkivel..csak csináld.
Régi 2016-08-17, 09:30   #85 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Idézet:
Bocsi. Nevet használnék. Személyesebb.

Szerintem nyomjad...és az a lényeg, hogy ne foglalkozz senkivel..csak csináld.
Ja értem, azt hittem már valami spéci dolog a neev

Egyelőre szándékosan csinálom név nélkül, majd később lehet változik ez. És köszi a biztatást, reméljük sikerül valami maradandót alkotni. De ha nem az sem baj, addig amíg élvezem és tanulok belőle, nekem már megérte
Régi 2016-08-18, 16:58   #86 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Remélem Víz barátom nem haragszik meg érte, de az eddigi privát beszélgetésünket kihozom ide, mert megvitatásra érdemes lehet (nincs benne semmi személyes).

Idézet:
víz eredeti hozzászólása

Idézet:
smk eredeti hozzászólása
... Ha a világgazdaság tovább fejlődik, akkor egy jól diverzifikált részvényportfolió hosszú távon nyereséges lesz. ...
... Tegyük fel, évente egyszer lépsz be, egyszer vásárolsz. Az olyan, mintha lenne egy darab éves gyertyád. Visszamehetünk időben többet, akkor sem lesz 100 mintánk. Ha szigorúan matematikailag néznénk, akkor erre nem alapoznék. ...
Ne így fogd fel.
Fogod az árfolyamadatokat, korrigálod azt az éves inflációkkal, osztalékokkal. Az egyes évek hozamát megkapod úgy, hogy elosztod az adott év végi értéket az előző évivel. Ezeket a hozamokat mértani átlaggal átlagolod, akkor megkapod az éves átlagos hozamot.
Ahhoz, hogy azt megállapítsd, hogy elegendő adatod van e, nem azt kell nézned, hogy hány darab adatod van, hanem azt, hogy az adott hozamhoz viszonyítva mekkora visszaesések vannak. Ezt lehetne számszerűsíteni is, de legegyszerűbb, ha a fenti adathalamazt megjeleníted egy logaritmikus skálán. Ekkor valami ilyesmit kapsz:

https://www.google.hu/imgres?imgurl=...act=mrc&uact=8

(csak az alakját nézd, értékek nem megbízhatók!)
Az így keletkezett grafikont szemmértékkel átnézve jól látszik, mikor, mekkora, hány éven keresztül tartó DD volt. Ez alapján lehet technikailag eldönteni, hogy a buy&hold stratégia működik-e. Fontos, hogy figyelj arra, hogy legalább közepes minőségű adatokból dolgozz, mert a készen feltett grafikonok jelentős részénél nem vették figyelembe az osztalékot, vagy az inflációt, vagy túl rövid időre visszamenőleges adatok vannak (néhány helyen 1800as évek végéig visszaszámolt SP500 is elérhető)

Ha ezeket összerakod, akkor azt láthatod, hogy többször is előfordultak több évtizedig tartó viszaesések, amik a túlhajtott csúcshoz képest a legmélyebb ponton akár tőkefeleződést is jelentenek, és akár egy évtizedig is elhúzódhatnak, és mindössze évi 6-8% reálhozamot hoznak.
Ez önmagában tényleg nem túl bíztató, de két ok miatt is érdemes mégis ezt csinálni.

1. Nincs ennél jelentősen magasabb hozamú hosszú távú befektetési lehetőség.
- Ha magad spekulálsz, az nem befektetés, hanem munkával történő pénzkereseti lehetőség. Aki ezt jól tudja csinálni, annak nyilván ez igen jövedelmező jövedelemforrás, de akkor sem befektetés (annak ellenére sem, hogy a spekuláció működtetéséhez tőke is szükséges).
- Ha más spekulációját követed (tisztán spek alap/ közés másolás/managelt részvényalap / akármi), akkor nem látod át részletesen, hogy mi történik, csak a már elért profitok alapján választhatsz, amik jellemzően semmilyen hatással sincsenek a jövőbeli profitokra. Ezzel sem várhatsz piaci átlagnál magasabb hozamot.
-bankbetétek, kötvények, ingatlanok, stb hozama jellemzően még ennél is alacsonyabb (bár a részben egyéb elemeket is tartalmazó portfolió akár jobb profit/kockázat mutatókkal is rendelkezhet, mint a tiszta részvény alapú).

2. Nem csak a múltbeli adatokra alapozhatod azt a feltevést, hogy a részvény buy&hold nyereséges, hanem logikusan végiggondolhatod a gazdaság működését, és akkor is ezt fogod látni. Ezért Moneymentor most biztosan leharapja majd a fejem, hogy szakbarbárkodok, de azért leírom nagyon vázlatosan hogy mire gondolok:
Vannak a munkások: ezek bérért dolgoznak a vállalatoknak. Pontosan azt a minimális fizetést kapják a munkájukért, amennyiért hajlandóak dolgozni. Elköltenek minden fizetésüket, azaz visszaadják azt a vállalatoknak. A technikai fejlődés hozama nem náluk csapódik le.

Vannak az államok, akik jellemzően a vállalatoktól, és a munkásoktól lenyúlják a pénzt, és azt elköltik erre arra.

Rajtuk kívül már csak a vállalatok, vállalkozók maradnak. A technikai, és egyéb fejlődés hozadéka kizárólag náluk csapódik le. Ezért egyre nagyobb az olló a leggazdagabbak, és a legszegényebbek között, mert a fejlődés eredményének jelentős része a cégeknél csapódik le, és az emberek többsége nem cégtulajdonos.

Tehát, hacsak nem történik valami alapvető változás, akkor egy jól diverzifikált alacsony költségű részvényalap segítségével arányosan részesedhetünk a világ fejlődéséből.

Ha valaki 20-30+ éves távlatban akar befektetni, akkor a legjobb amit tehet az hogy a tőke jelentős részéből részvényeket vesz. (ennél rövidebb időre már eléggé kockázatos) Figyelembe véve, hogy a nyugdíjrendszer hamarosan összeomlik, ha másra nem is, legalább erre célszerű részvény jellegű tartalékot képezni.
Ha a nettó jövedelmed 10-20%át félrerakod, és 6-8%os reálhozamot érsz el(ami részvényekkel átlagosnak számít)akkor 20-50 év alatt egy akkora tőkét össze lehet rakni, aminek a hozamai ez után pótolják a korábbi rendszeres (bér)jövedelmet. Ha közben belefutsz egy komolyabb válságba, akkor még jól is jársz, mert közben olcsóbban veheted a részvényeket. Ha az önnyugdíjazásod idején üt be a válság, akkor megszívtad, mert pár évet csúszhat a nyugdíjazásod. Ha nincsenek részvény befektetéseid, akkor viszont szinte biztosan szívni fogsz, akárhogy is alakul a gazdasági helyzet, mert a pár évtizeden belül már csak a sírásó fogja nyugdíjba küldeni az embereket.
Régi 2016-08-18, 18:35   #87 (permalink)
Szenior tag

moneymentor logója

Összes hozzászólás: 1.249
Hírnév szint: 5
moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
smk eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Ezért Moneymentor most biztosan leharapja majd a fejem, hogy szakbarbárkodok,

Ja, nem fogok harapni. Többféleképpen lehet megtakarítani, befektetni, spekulálni.
Nekem pl. részvények esetében a Graham-Fisher-Buffett-féle gondolkodásmód jön be, de az elmúlt években ez alig érdekelt valakit.

A lényeg, hogy legyen igény az öngondoskodásra, mindenki tudásának, tapasztalatának, céljainak, kockázatvállalásának megfelelő portfólióban gondolkodjon és ne dőljön be minden marketing trükknek.
moneymentor nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2016-08-25, 21:02   #88 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

azt hiszem, ez pont ide illik:

http://www.marketwatch.com/story/the...9?link=sfmw_fb

Még egy plusz pont a buy&hold mellett
Régi 2016-09-12, 08:33   #89 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Víz barátommal készítettünk egy számolótáblát, amiben megvizsgáltuk, hogy mennyire működőképes a buy&hold stratégia. Megosztom az eredméynt veletek, hátha valakit érdekel.
A következő modellt szimuláltuk:
Egy ember a jövedelmének 20%át félrerakja minden hónapban, és ebből SP500 részvényeket vesz (azért ezt, mert ehhez elérhetők visszamenőleges adatok). Ezt addig folytatja, amíg akkora tőkét halmoz fel, hogy annak a hozamaiból megélhessen. Ehhez a havi megtakarításának 686 szorosát kellett összegyűjtenie (ha valakit érdekel, leírom hogy ezt hogy számoltuk ki)
A számolgatásunk célja az volt, hogy megvizsgáljuk, hogy a hány évig kell megtakarítani ahhoz, hogy az ember utána tőkejövedelemből ugyanolyan szinten megélhessen. Mivel az időben a részvényhozamok folyamatosan változtak, igaziból arra voltunk kíváncsiak, hogy mennyire befolyásolta a felhalmozási időszak hosszát az, hogy mikor kezdtük el a felhalmozást.

Innen guberásztunk adatokat:
http://www.econ.yale.edu/~shiller/data.htm
http://www.econ.yale.edu/~shiller/data/ie_data.xls
A jövőbeni reálhozamokat 0.005% /hó (= 6.17%/év)-vel számoltuk, ami alatta van a múltbeli átlagos reál hozamnak (8.98%)

A számoláskor figyelembe vettük az inflációt, és az osztalékot.

Az alábbi eredményt kaptuk:

Kezdőév évek
1900 24
1905 22
1910 20
1915 21
1920 24
1925 23
1930 20
1935 17
1940 15
1945 14
1950 17
1955 24
1960 23
1965 20
1970 17
1975 16
1980 16
1985 16
1990 23
1995 23
2000 23
2005 23
A fenti táblázat azt mutatja, hogy ha a megadott évben kezdte volna valaki a fenti megtakarítási stratégiát, akkor hány évig kellett volna megtakarítania. Ha az önngyugdíjazás után nagyon visszaestek az árfolyamok, akkor a számolótábla még visszaküldte dolgozni pár hónapra/évre az embert, ez az összesített megtakarítási részét képzi.
A modellből látszik, hogy átlagosan 20 évig kell megtakarítani a jövedelem 20%át, hogy utána az ember az előző keresetével azonos szintű tőkejövedelemmel rendelkezzen. Ezt egyszerű matematikai képletekkel is ki lehet számolni, az én számolásom annyit tett hozzá, hogy megmutatta, hogy akinek balszerencséje van, és pont a célegyenes előtt bekap egy nagyobb gazdasági visszaesést, az a közvélekedéssel ellentétben nem elveszíti a vagyonát, hanem mindössze 3-4 évvel tovább kell dolgoznia. A vizsgált időszak magába foglal 2 világháborút, és jópár komoly gazdasági válságot, mégsem kellett soha 24 évnél tovább gyűjtögetni.
Persze jöhet világvége (minden eddiginél sokkal nagyobb gazdasági válság/háború vagy a civilizációt elpusztító szupervulkán, vagy meteorit), de ha ilyen nem lesz, akkor ez a megtakarítási modell jóval előnyösebb lehet, mint az, hogy az ember nem takarít meg 20%ot a béréből erre a célra, hanem helyette 40-50 év munka után nyomorog még pár évtizedet nyugdíjasként, és minden hónapban választhat, hogy ételt vesz, fűt a hideg ellen, vagy a gyógyszereit váltja ki.

Ha valakit érdekel valami részlet a számolgatásból, akkor szívesen válaszolok a kérdésekre.
Régi 2016-09-12, 08:44   #90 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Elkészítettem a táblázatot 10%os megtakarításra is:
1900 31
1905 32
1910 34
1915 31
1920 31
1925 28
1930 28
1935 25
1940 21
1945 23
1950 30
1955 30
1960 27
1965 25
1970 23
1975 21
1980 21
1985 29
1990 31

Itt az átlag 27 év, azaz 35%kal kell hosszabb ideig kell gyűjtögetni, mintha 20%megtakarítási aránnyal dolgoznánk. A szerencsétlen időpontban kezdők itt 4-5 év többlet gyűjtögetésre kényszerülnek.
Régi 2016-09-12, 10:20   #91 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 158
Brian már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.Brian már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Köszi smk,
Ez nagyon érdekes és egyben biztató információ.
Brian nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2016-09-12, 10:56   #92 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Amit elfelejtettem írni:

Ha az ember adott %át takarítja meg+fekteti be a jövedelmének, akkor teljesen mindegy, hogy az mennyi a jövedelme, ugyanannyi ideig kell gyűjtögetnie ahhoz, hogy a korábbi jövedelmének megfelelő tőkejövedelmet elérhesse.

A modellben úgy számoltunk, hogy az ember reáljövedelme élete folyamán állandó (azaz mindig pontosan az infláció mértékével nő). Lehetne ezen finomítani, de a fenti következtetések levonásához ez szükségtelen volt.

A fenti modellhez elengedhetetlen, hogy többségében részvényekbe fektessünk be, mert évi 3-4% reálhozammal (tehát 3-4% +infláció - ilyesmi esetleg elérhető kötvényekkel), még 20%os megtakarítás mellett is 50 év fölötti gyűjtögetési időszak várható.

A modelhez szükséges a jól doverzifikált részvényportfolió, ellenkező esetben magas az egyedi részvénykopckázata (a kiválaszott cégek közül 1 vagy több becsődölhet)

A modellben nem számoltam adóval, költségekkel, nyilván ez a való életben nyújtja pár évvel a megtakarítási időszakot. Ennek minimalizálása érdekében célszerű adókedvezményes befektetési formát keresni (pl TBSZ). Ezen kívül érdemes olyan befektetési alapot választani, aminek alacsony a kezelési költsége (lehet már évi 0.3% alatti költséggel rendelkező ETFeket is találni)

Ha valaki még fiatal, akár 5% megtakarítással is célba érhet (27-44év alatt). Célszerű gyerekeket erre nevelni.

A modell alapfeltétele, hogy a megtakarítási időszakban nem veszünk ki belőle pénzt, tehát a lakásvásárlásra, autóvásárlásra, gyerekek iskoláztatására, életkezdésére szükséges pénzt ettől függetlenül spóroljuk össze.

A fenti módszer végrehajtásához csak minimális pénzügyi ismeretekkel kell rendelkezni.
Régi 2016-09-12, 12:27   #93 (permalink)
Tag

cane logója

Összes hozzászólás: 61
Hírnév szint: 2
cane a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

smk ez nagyon érdekes eszmefuttatás volt. Érdekelne, hogy ha valaki most kezdené el alkalmazni az általad ismertetett modellt, akkor 10 év múlva mi lenne az eredmény. Természetesen csak statisztikailag.
cane nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2016-09-12, 12:35   #94 (permalink)
Szenior tag

kockasseggu logója

Összes hozzászólás: 1.667
kockasseggu elindult a hírnévhez vezető úton.kockasseggu elindult a hírnévhez vezető úton.kockasseggu elindult a hírnévhez vezető úton.kockasseggu elindult a hírnévhez vezető úton.kockasseggu elindult a hírnévhez vezető úton.kockasseggu elindult a hírnévhez vezető úton.kockasseggu elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
cane eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
smk ez nagyon érdekes eszmefuttatás volt. Érdekelne, hogy ha valaki most kezdené el alkalmazni az általad ismertetett modellt, akkor 10 év múlva mi lenne az eredmény. Természetesen csak statisztikailag.
és persze 5 brókernél van a pénz, amiből statisztikailag hány lép meg a pénzeddel a 24 év alatt
szóval lehet még hozzáadni pár évet hogy "visszatermeld" .......
de persze ennyi idő alatt a nyugdíjat is ellophatják ............
Régi 2016-09-12, 12:53   #95 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 361
Etna már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.Etna már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.Etna már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Idézet:
kockasseggu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
és persze 5 brókernél van a pénz, amiből statisztikailag hány lép meg a pénzeddel a 24 év alatt
szóval lehet még hozzáadni pár évet hogy "visszatermeld" .......
de persze ennyi idő alatt a nyugdíjat is ellophatják ............
Nem beszélve egy hirtelen jött strokeról, szívinfarktusról, halálos balesetről, betegségről, félresikerült házasságról, munkahelyváltozásról=jövedelemváltozásról, stb. Kérdés, hogy vajon mindenki a ragyogó nyugdíjas éveire akar e összpontosítani már huszonévesen, vagy választja azt, hogy él, az egészségébe fektet bele, mert ugye hiába a vagyon 60-70 évesen, ha azt nem tudja élvezni a sok betegség miatt. Márpedig az életben az a leggazdagabb, aki egészséges, fitt, és jól érzi magát a bőrében.
Gondolom ez nem vonatkozik a netto 90-150 ezret keresőkre, akik éhbérért güriznek, és azt a kis havi egy-két mozit, koncertet, vagy pofa sört is ki kell gazdálkodniuk, hogy a meló mellett azért néha érezzék, de csak néha, hogy ők is élnek.
Etna nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2016-09-12, 13:16   #96 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Kétség kívül van brókerkockázat, de pénzem egyiknél sincs, hanem ETFjeim vannak. Abban bízom, hogy azokat nehezebben lopják el. Egy tingli tangli FX "bróker"nél. berakod a pénzt, aztán onnantól a jóindulatukra vagy bízva, és mindenféle virtuális bizbaasszal spekulálhatsz. Egy tőzsdei brókernél szerintem (cáfoljatok meg ha tévednék) ténylegesen megvásárolják neked az eszközt, amire kiadod az ajánlatot, és ha a brókercég csődbe is megy, attól a megvásárolt részvények még megmaradnak.
Kicsit ez olyasmi, mintha azért nem vennél magadnak lakást, mert az ingatlanközvetítő csődbemegy. Lényeg, hogy SZERINTEM annak az esélye, hogy egy brókercég csődje esetén elveszítsed a megtakarításodat, jóval alacsonyabb, mint hogy pl bankcsőd miatt veszítsed el a pénz betétedet. De tényleg, én nem vagyok elég tájékozott cáfoljatok meg! Mikor volt olyan, hogy valaki részvényt/ETFet vett, és azt elveszítette, mert a brókercég felszívódott?
Régi 2016-09-12, 13:23   #97 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Idézet:
Etna eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Nem beszélve egy hirtelen jött strokeról, szívinfarktusról, halálos balesetről, betegségről, félresikerült házasságról, munkahelyváltozásról=jövedelemváltozásról, stb.
Kétségkívül igazad van.

Idézet:
Kérdés, hogy vajon mindenki a ragyogó nyugdíjas éveire akar e összpontosítani már huszonévesen, vagy választja azt, hogy él, az egészségébe fektet bele, mert ugye hiába a vagyon 60-70 évesen, ha azt nem tudja élvezni a sok betegség miatt. Márpedig az életben az a leggazdagabb, aki egészséges, fitt, és jól érzi magát a bőrében.
Biztos, hogy nem mindenki választja ezt. Sőt a többség, inkább hiteleket vesz fel, hogy elkölthesse a jövőbeni keresetét is. Akinek ez a célja, annak nem érdemes részvényt vennie. Én nem csak saját magamra gondolok, vannak gyerekeim is, így ha én elpatkolok 15 év múlva, akkor nem vesz kárba a megtakarításom. Szerintem vannak sokan, akik hosszú távon gondolkodnak, csak nem ismerik a fenti infókat, ezért bankbetétekkel, lakásvásárlással bohóckodnak.

Idézet:
Gondolom ez nem vonatkozik a netto 90-150 ezret keresőkre, akik éhbérért güriznek, és azt a kis havi egy-két mozit, koncertet, vagy pofa sört is ki kell gazdálkodniuk, hogy a meló mellett azért néha érezzék, de csak néha, hogy ők is élnek.
De, pont hogy rájuk is vonatkozik. Mindenki a maga szintjén nyomorog . Ha 150et keresel, akkor is találsz, olyant, aki 20%kal kevesebbet keres, és nem hal éhen. Ha csak 90e-t keresel, akkor is. Épp ezért (szinte) bárki meg tud takarítani 10-20%ot a jövedelméből, ha akar. Ha pl 150eből raksz félre 10-20%okat pár évtizedig (lásd fent), akkor az önnyugdíjazásod pillanatában kb 150e havi tőkejövedelmed lesz. Ha 500enek rakod félra a 20%át, akkor meg 500e tőkejövedelmed lesz.
Régi 2016-09-12, 13:35   #98 (permalink)
Szenior tag

Etna már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.Etna már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.Etna már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Aki több száz ezret keres havonta, az kényelmesen megteheti, hogy elutazik hétvégente wellnessre, vásárol új dolgokat, szórakozik, magyarul: él. Ezen a szinten simán félretehet 10-20%-ot havonta, mert sokszor már az asszony szavára sem kel ki az ágyból hétvégén, mert nincs kedve elmenni kirándulni. Aki 90-150-et keres, az szinte alig él, kel-fekszik, és amikor van egy kis lehetősége élni, akkor nem fogja majd vissza magát. Aki 100 ezret keres, nem feltétlen igénytelenebb annál, mint aki 500-at. Neki is ugyanaz jelenti az élet fogalmát, mint ami a nála 5x többet keresőnek, csak ő nem teheti meg. Az, hogy egy IT szakember 500-at keres, míg egy zöldség termesztő vegetál, holott ő termeszti az IT-nak a szendvicsébe a zöldséget, ez enyhén szólva is morbid. Pont fordítva kellene lennie a bérezésnek, de okos emberek szerint ez 10-20 év múlva már be is fog következni.

+1: az, hogy valaki nem hal éhen, nem jelenti azt, hogy él.
Régi 2016-09-12, 14:12   #99 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Elnézést az off-ért, de ez kimaradt: ilyenkor, ha ezen vitatkozok valakivel, kivétel nélkül mindig az a reakció, hogy "akkor legyél te is IT szakember"... Ok, legyen mindenki IT specialist, Country Manager, sztár mentor, banki vezető stb... Ki fogja az ételt megtermelni, az utcákat tisztán tartani, hogy egy horzsolás ne jelentsen automatikus tetanuszt a fertőbe, betegeket ápolni, kiszolgálni az embert ha nyaral, szórakozik? Ki fog asszisztálni a felső réteg minőségi életéért, vagyis ki fog beállni a másik alá rabszolgának?
Régi 2016-09-12, 16:01   #100 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Egy IT szakember azért keres többet, mint egy zöldséges, mert IT szakemberből hiány van, zöldségesből meg nincs.
"Pont fordítva kellene lennie a bérezésnek, de okos emberek szerint ez 10-20 év múlva már be is fog következni"
Azzal egyetértek, hogy nagyon sajnálatos, hogy sokan nagyon keveset keresnek. Az, hogy a bérezés meg fog fordulni, baromság.
Ha informatikusból túlkínálat lesz, akkor majd lemennek az informatikus bérek. Ha zöldség termesztőből hiány lesz, akkor majd felmennek a zöldség termesztői bérek. Most ha az informatikához nem kellene speciális szaktudás, akkor a zöldségtermesztő azonnal átmenne informatikusnak magas bérért. Ez által több informatikus lenne (csökkennének a bérek), és kevesebb zöldségtermesztő lenne (nőnének a bérek).
Mivel azonban nehezen megszerezhető szaktudás kell hozzá, ezért az zöldségtermesztők továbbra is maradnak a munkájuknál.
Egyébként itt az osztrák határhoz közel pont ez miatt hiány van sok egyszerű szaktudást igénylő munkakörben (bízszerelő, asztalos, stb), mert a átmennek ausztriába dolgozni. Ez automatikuasan béremelkedéshez vezet a szakmájukban. A vízszerelő vállalkozónak ugyanis folyamatosan döntenie kell, hogy vagy magasabb bért ad a gázszerelő alkalmazottnak, vagy az elhúz külföldre. A folyamat persze nem azonnali.

Szóval, nem kell aggódnod, hogy nem lesz, aki takarítson, ételt termeljen. Ha hiány lesz belőlük, akkor a fizetésük nő, és ezért akad majd aki elvégzi a munkát.
Válaszol

Címkék
befektetés, Buy and Hold, hosszú táv

Jelenlévő aktív tagok böngészik ezt a témát: 1 (0 tag és 1 látogató)

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
nem indíthatsz új témát
nem válaszolhatsz
nem csatolhatsz
nem javíthatsz hozzászólást

BB code is bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva

A pontos idő 14:10 , a GMT +1 időzóna szerint.