Tőzsde Fórum  

Vissza   Tőzsde Fórum > Tőzsdéről általában > Kezdőknek

Válaszol

LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2010-06-25, 14:00   #1 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 5
Hírnév szint: 0
BuyAndHold a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás Buy and Hold

Kedves Fórumozók!

Erről a befektetési stratégiáról eddig nem sok szó esett sem itt, sem más fórumokon, ezért szükségesnek véltem egy Buy and Hold stratégiával foglalkozó témát.
A lényeg, hogy beszélgessünk kicsit olyan dolgokról, ahol a napi szintű dolgok lényegtelenek. A hosszú távú befektetéseken van a hangsúly, legyen szó BÉT-ről, vagy más tőzsdékről, sőt akár befektetési alapokról, vagy állampapírokról.

A hosszú táv alatt én elsősorban nem pár hónapot, de nem is 1-2 évet értek, hanem inkább 10 évet, vagy a fölötti időtávot.

BuyAndHold
BuyAndHold nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-06-25, 14:28   #2 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Kezdem rögtön egy kis bemutatkozással és a saját esetemmel.

Én egy fiatal - 34 éves - és szerencsére stabil anyagi helyzetű családapa vagyok. Ez alatt azt kell érteni, hogy jövedelmünkből meg tudunk élni, a fennmaradó lakáshitel törlesztés sem okoz megoldhatatlan gondot.
Mindemellett mikor 3 éve megszületett első gyermekünk elhatároztuk, hogy ideje elkezdeni gondolkozni a saját és gyermekünk jövőjének anyagi megalapozásán. Némi gazdasági képzettségem van, így tudom, hogy a kamatos kamat csodákra képes és épp ezért fontos, hogy az ember időben kezdjen neki a hosszú távú megtakarítások gyűjtögetésébe.
A megtakarítás célja a mai napig nem eldöntött, hisz lehet tekinteni nyugdíj előtakarékosságnak, biztonsági tartalék képzésnek, de akár annak is, hogy ebből tervezzük majdan gyermekeink első felnőtt éveit támogatni. Már csak azért is, mert mi is voltunk abban a szerencsés helyzetben, hogy szülői támogatással tudtunk lakáshoz jutni.

A befektetett összeghez tehát minimum 20 évig nem tervezünk hozzányúlni. Biztosat nem tudunk persze kijelenteni, így szempont volt, hogy végső szükség esetén a befektetett összeg bármikor felszabadítható legyen.
A sima bankbetétet és állampapírt elvetettük, hisz az inflációt nem meghaladó kamatok, hozamok nem kecsegtetnek túl nagy jövővel.
Végül úgy voltunk vele, hogy hazai részvényekbe fektetünk, amit egy induló összeggel azon nyomban meg is tettünk. Ez egy rendkívül szerencsétlen időpontban, a válság előtti időszakban történt.
Szerencsére tartottuk magunkat elveinkhez és nem nyúltunk a pénzhez, sőt a kezdő befizetést lassan 1,5 éve egy annál némileg nagyobb összeggel még meg is toldottuk. Ez pont ellenkezőleg egy nagyon szerencsés döntés volt, hisz majdhogynem a legalacsonyabb árfolyamokon vásároltunk részvényeket.
Jelenleg tehát már igen tisztes átlagos hozamot tudunk felmutatni.

Azt leszámítva, hogy jelenleg is 4 különböző részvénybe és különböző iparágakba fektettünk nem feltétlenül érzem azonban azt, hogy mindent megtettünk a biztonság érdekében.
Mivel a jövőben is nagyjából évente kívánunk újabb összegeket befektetni, így felmerült bennem, hogy más irányon is gondolkozni kellene. Ezzel kapcsolatban várok esetleg javaslatokat és véleményeket. Nem tervezek nagyon variálni, mert azért akkora összegről nincs szó, hogy 3-4 értékpapír számlát tartsak fent. Az Equitasnál viszont elég korlátosak a lehetőségek, ám az az előnye feltétlenül megvan, hogy nincs számlavezetési díj, így nem viszi el a hozam egy részét. (mivel nincs szó több milliós tételekről, így ez még igenis számít; jövőben viszont reményeink szerint igen szép összeg gyűlik majd össze apránként)

Mi a véleményetek a befektetési stratégiámról és miként tennétek még kevésbé kockázatossá, amellett, hogy természetesen a hosszú távú várható jövedelmezőséget sem kívánjuk feláldozni. Az tehát köszönöm nem érdekel, hogy bankbetétben is tartsak ugyanannyit, mint ami részvényekben van.
Hirdetések
Régi 2010-06-25, 14:39   #3 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Van még egy további dolog, ami érdekel. Most az osztalék miatt vontak le 10%-ot a nekünk járó összegből, de ugyebár előbb-utóbb az árfolyamnyereség is érinteni fog minket, pontosabban majd az után is kell adót fizetnünk.

Vannak azonban különféle lehetőségek ezen adóterhek csökkentésére, illetve elkerülésére. Ezeket főleg a hosszú távú, akár nyugdíjtakarékosság szerű megtakarításokra találták ki, tehát elvileg pont nekünk. Equitas-nál is van NYESZ számla, Tartós Befektetési Számla (TBSZ), de az például nálunk nem jöhet szóba, hogy 5 évig ne nyúljunk a pénzhez, mert hozzátenni azért feltétlenül szeretnénk.
Ezekről nekem nincs sok információm, ezért jó lenne ha esetleg a fent leírtak ismeretében tudna nekünk egy kedves fórumozó javasolni valamit.
Régi 2010-06-25, 14:42   #4 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 1.334
Hírnév szint: 10
StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
BuyAndHold eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
de az például nálunk nem jöhet szóba, hogy 5 évig ne nyúljunk a pénzhez, mert hozzátenni azért feltétlenül szeretnénk.
Ezekről nekem nincs sok információm, ezért jó lenne ha esetleg a fent leírtak ismeretében tudna nekünk egy kedves fórumozó javasolni valamit.
hozzátenni mindenképp lehet, az nem kerül semmibe
kivenni is lehet, max az arra eső nyereség utáni adót meg kell fizetni

Eguitas: akkor gondolom csak magyar tőzsdében gondolkodtok?
StLui nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-06-25, 15:12   #5 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Akkor én valamit félreértettem. Ezt írják az Equitas oldalán:
"A gyűjtőévhez hasonlóan ebben az időszakban sem történhet forráskivonás, viszont nem helyezhető el újabb megtakarítás sem a számlán."
http://online.kbcequitas.hu/tbsz

Igen, egyelőre csak BÉT-ben gondolkodunk, de nem zárunk ki semmit. Így tűnt logikusnak indulni és erre van a legnagyobb rálátásunk.
Régi 2010-06-25, 16:05   #6 (permalink)
Szenior tag

StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
Akkor én valamit félreértettem. Ezt írják az Equitas oldalán:
"A gyűjtőévhez hasonlóan ebben az időszakban sem történhet forráskivonás, viszont nem helyezhető el újabb megtakarítás sem a számlán."
http://online.kbcequitas.hu/tbsz

Igen, egyelőre csak BÉT-ben gondolkodunk, de nem zárunk ki semmit. Így tűnt logikusnak indulni és erre van a legnagyobb rálátásunk.
Nem értetted félre, én gondoltam rosszul, de arra viszont szerintem minden évben van lehetőség, hogy új ilyen tbsz számlát nyissál, tehát így tudhatsz "hozzátenni", remélem ezt jól feltételezem
Régi 2010-06-25, 16:06   #7 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Hely: Pillanatnyilag Magyarország.
Összes hozzászólás: 1.530
Hírnév szint: 11
sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Szia BuyAndHold!

Üdv a fórumon!

Ha ilyen jellegű befektetéseket akarsz eszközölni, akkor javasolom ezt az oldalt, ahol elég sok információ van és személyesen fel tudod venni a kapcsolatot az úriemberrel:

http://www.tothandras.hu/
sidius nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-06-25, 16:09   #8 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
sidius eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Szia BuyAndHold!

Üdv a fórumon!

Ha ilyen jellegű befektetéseket akarsz eszközölni, akkor javasolom ezt az oldalt, ahol elég sok információ van és személyesen fel tudod venni a kapcsolatot az úriemberrel:

http://www.tothandras.hu/
Azt tudjátok, hogy Brókernet-es? én felvettem a kapcsolatot és egy alapkézésen átesett emberke jött ki hozzánk, hát mit ne mondjak, nagy csalódás volt

2008 elején berakatott volna velem mindent a kínai alapba, jelzáloghitelre (amit sajnos azért fölvettem, igaz nem tőlük, mert kaptam sokkal jobb ajánlatot)
Régi 2010-06-25, 18:52   #9 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Ismerem az oldalt és sok mindent el is olvastam rajta.

Jól marketingeli magát, de ettől még a háttérben lévő tudásról és megbízhatóságról nem vagyok meggyőződve.
Már nem tudom melyik bejegyzésében, vagy hozzászólásában olvastam, hogy 2008-ban valakit arra bíztatott, hogy forint hitelét váltsa át japán jen hitelre.
Ok. Bárki mellényúlhat. Ettől még simán felhívhatnám.

Amiért mégse teszem az az, hogy alapvetően úgy gondolom, hogy a saját pénzemről nekem kell döntenem. Maximum tanácsot kérek és megfontolom, de helyettem ne más döntsön!

Az, hogy brókernetes számomra szintén nem jó jel. Lehet indítani kellene róla külön témát.

Visszatérve a hosszú távú megtakarításokhoz. Én nem érzem úgy, hogy erre a megoldás a több TBSZ számla lenne. Egyáltalán engedik a szolgáltatók, hogy ugyanazon személy több számlát nyisson náluk?
Régi 2010-07-01, 11:34   #10 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Összes hozzászólás: 827
Hírnév szint: 9
smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Üdv BuyAndHold!

Én is hasonló cipőben járok. Voltam ügyfelük a fent említett Tóth Andráséknak is, de sok jó nem mondhatok róluk:
a fent említett weblapon sok használható infót tesznek közzé kezdőknek, de rengeteg csúsztatás/hazugság is van benne.
Persze ha valaki rákérdez a kényesebb dolgokra, akkor cenzúráznak. Meg persze brutál költségekkel dolgoznak,
mint a többi brokernetes, meg egyéb UL biztosítást árusító cég.

Következő alternatívát ajánlanám buy-and-hold részvény befektetéshez:

Keress egy USA piacokon is ténykedő brókercéget, lehetőleg alacsony költségekkel.
Fektesd a pénzed valamilyen ETFbe, olyanba, ami neked szimpatikus agazatokba/régiókba fektet.
Olyan ETFet keress, ahol alacsonyak az alapkezelési költségek, lehetőleg ne magyar piacon.

Bár az árfolyamnyereség adót nem tudod így elkerülni, mint az UL biztosításoknál, de ezt a többletköltséget
már az alacsonyabb alapkezelési költséggel behozhatod, ráadásul sokkal likvidebb lesz a tőkéd, mint ha
ULlel, vagy TBSZszel operálnál.

Leírom az általam választott brókercéget, és ETFet, de biztosan találsz olyant is,
ami jobban megfelel a te igényeidnek.

Fio bróker: Cseh brókercég, számlavezetési, stb költségek nélkül, egyedül a banki átutalási/átváltási költségekkel kell
számolni, illetve a tranzakciónkénti díj elég magas (9-11 USD tranzakciónként az USA piacokon). Ahhoz, hogy napi
adásvételt végezzek ez túl magas, de évi 3-4 trazakcióhoz optimális a költségszerkezet.
Ha évi 10-15nél több adásvételt akarsz csinálni, akkor pl at Interakctivebrokers jobb lehet.

NYSE:VWO ETF
Index követő, tőzsdén kereskedett befektetési alap. Fejlődő piaci részvényekbe fektet.
Jelenleg 842 cég részvéyne között van szétdiverzifikálva a befektetés.
Évi 0.27% alapkezelési költség van. (szemben a hasonló bef alapoknál jellemző évi 1.5-2%kal)
smk nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-07-01, 11:53   #11 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
Én nem érzem úgy, hogy erre a megoldás a több TBSZ számla lenne.
TBSZ vs ETF

TBSZ előny:
-árfolyamnyereségadó mentesség
TBSZ hátrányok:
- nincs adómentesség, ha:
- megváltozik az adótörvény a következő 5-6 évben
- idő előtt kiveszed a pénzt, mert szükség van rá, vagy találsz jobb befektetési lehetőséget
- magyar állam beszopathat
- Ebben nem vagyok biztos:nincs lehetőséged ideiglenesen kiszállni ideiglenesen a befektetésből, ha egy nagyobb esésre számítasz.
- ha mégis adót kell fizetned (pl idő előtt kiszálsz), akkor nem csak a részvények valós értéknövekedése után fizetsz adót, hanem a HUF árfolyamromlása után is. (tehát a forintban számított árfoylamnyereséget adózod, nem pl USDben elért árfoylamnyereséget)

USDben vezetett számla+ ETF
hátrányok:
-biztosan kell kamatadót fizetni.
-egyszer át kell váltani a pénzt USDbe, majd amikor el akarod költeni, akkor vissza. Ezen kb 1% ot vesztesz átváltásonként

előnyök:
- nincs befektetéskor x%os levonás (ázsió), mint a legtöbb bef alapnál.
- nem kell kamatadót fizetni, ha esetleg eltörlik, mielőtt eladod a részvényeidet (na jó, ennek kicsi az esélye)
- azonnali árfolyamokat látsz, nem napi 1 árfoylamot.
- árfolyam alakulását USDben tudod követni
- (eben nem vagyok biztos) Árfolyamnyereséget USDben elért árfolyamnyereség után kell fizetni.
- alacsony költségek (megfelelő ETF választás esetén az alapkezelési költségeken megtakarított összeg kb kiegyenlíti az adóként fizetendő összeget)
- likvidebb: akkor adod el, amikor akarod, tarthatod a pénzed USDben, vagy vehetsz másik ETFet, vagy el is költheted a pénzed extra büntetés nélkül.
- az adásvételi utasításai azonnal hajdódnak végre, nem több napos csúszással.
- Nincs semmi köze az egészhez az államnak, mert nem magyarországi brókercégnél van a befektetésed:
pl nem zárolhatják a számládat államcsőd esetén (amit pl megtehetnek TBSZnél), nem szopathatnak adózási törvény változtatással,
stb
Régi 2011-02-16, 00:38   #12 (permalink)
Szenior tag

Hely: Jelenleg Győr.
Összes hozzászólás: 118
Hírnév szint: 7
silverspeed már nem kispályás.silverspeed már nem kispályás.silverspeed már nem kispályás.
Alapbeállítás

Idézet:
smk eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése

TBSZ hátrányok:
- nincs adómentesség, ha:
- megváltozik az adótörvény a következő 5-6 évben
Nem vagyok teljesen biztos, hogy mire akartál kilyukadni de 5-6 év múlva már kamatadómentes a hozam ,így arra utólag már nem tehetnek adót szerintem. (illetve valószínűleg már fel is veszed a pénzed)

Idézet:
- magyar állam beszopathat
Úgy látom TBSZ párti már nem leszel
Az igaz, hogy a mindenkori kormány kis túlzással könnyedén változtathat a szabályokon,de azt nem teheti meg( pontosabban megtehetné, de akkor maga alatt vágná a fát erősen- nevezzük ezt az állapotot diktatórikusnak ) , hogy a már aktív TBSz számlának az adózási szabályait megváltoztatja.
Tehát változtatni, vagy megszüntetni meg lehet, de visszavezetni minden már meglévő számlára nem lehet. Pl ha már 3 éve "fut" a TBSZ számlám, és azt mondja a kormány, hogy mától kezdve a TBSZ számla nem létezik, akkor az azt jelentheti jobb helyeken, hogy nem lehet többé nyitni számlát, viszont a már meglévő végig gurul, így vagy úgy.

Idézet:
- Ebben nem vagyok biztos:nincs lehetőséged ideiglenesen kiszállni ideiglenesen a befektetésből, ha egy nagyobb esésre számítasz.
Ha jól tudom, a 3. év végén részkifizetés lehetséges amelyre 10% adó vonatkozik ha volt nyereség. És a maradékra így van esély ,hogy kamatadómentes legyen. Természetesen felveheted az egész pénzt is ekkor az egész nyereségre érvényes a 10%.

Mivel úgy érzékeltem a TBSZ-el kapcsolatban vannak hiányosságok ezért még 1-2 gondolatot leírok.
Szerény véleményem szerint 1 évben csak egy TBSZ számlád lehet, de erre egész évben utalhatsz pénzt. (amolyan Gyűjtőév).Utána egy évvel már nem tehetsz rá pénzt, de lehetőséged van újabb TBSZ számlát nyitni, amelyre szintén egész évben mehet a pénz.
Ismerősöm mondta is ,hogy mi értelme annak hogy minden évben nyissak újabb számlát. Részben igaza van. Másfelől:
Ha folyamatosan tehetnék rá pénzt, akkor azt ki dönti el ,hogy mennyi pénzemre kell várni 5 évet kamatadómentességért, hány százalékára 4 évet, 3 évet stb...? Éven belüli gyűjtögetés, és arra vonatkozó a 3 illetve 5 év, kis túlzással jó ötlet.
Nézőpont kérdése a minden évben új TBSZ. Ha folyamatosan félreteszek minden hónapban és kamatadómentességet akarok a magyar papírokra akkor érdemes lehet a TBSz, hisz minden évben új számla eredménye 5 év múlva az, hogy nyitok egy újat, ugyanakkor már kamatadómentes az 5 évvel ezelőtti megtakarításaim. Tehát minden évben lesz olyan tartalékom, amihez bármikor hozzá nyúlhatok.
És ha időközben az állam változtat hátrányosan a TBSZ és NYESZ szabályokon? Hagyom végigfutni az aktuális számlát/számlákat mert remélhetőleg azokra még a régi szabályozás érvényes, és keresek más alternatívákat. Kis szerencsével akár már felhasználhatom az első kamatadómentes számlákat és a havi megtakarításokkal együtt új termékbe fektetem.

Amit fontos szerintem megemlíteni:
Ha TBSZ számlát nyit valaki, akkor csak annyi pénzt tegyen rá amit "tuti" tudd nélkülözni 3-5 évig legalább. Mert szerencsétlen esetben beteszek a számlára 500 ezer ft-ot, de 1 év múlva vagy legyen 2 év múlva váratlanul kellene 100 ezer ft akkor felbontom az egészet és elölről kell kezdenem az évek számolását(új számla nyitással). Tehát példámnál maradva, ha van 500 ezer ft-om, nem teszem be mindet, hisz kell tartalék is váratlan esetre.
Hogy mennyit teszek akkor be? Ezt ember válogatja. Én mondjuk "képeznék" egy aranytartalékot amit semmibe nem fektetnék be, hogy bármikor hozzáférhessek, például váratlan munkahely felmondás, elromlott mosógép stb esetre. Legyen ez mondjuk két havi bér, mert mondjuk tudom felmondás után két hónapon belül lesz állásom.( Havi bér legyen mondjuk 80 ezer ft-> 2 havi bér félretéve, így TBSZ számlára megy 340 ezer ft.)

Leegyszerűsített példa volt, de remélem a lényeg megmaradt .
silverspeed nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-03-27, 20:03   #13 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 28
pjotr a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Sziasztok!

Szerintem jelenleg Buy and Hold stratégiára idehaza a legjobb megoldás a TBSZ számla. Silverspeed lényegében helyesen összefoglalta a lényegét, de azért én is leírnám, picit más kiegészítésekkel.

Smk írta javaslatként az USA piacokat. Én személy szerint Buy and Hold-ra inkább feltörekvő piacokat javasolnék, hiszen az ottani papírokban, indexekben sokkal nagyobb növekedési potenciál van, ami ugye nagyobb hozamlehetőséggel is jár. USA ill. EU piacokon akkor lenne érdemes szerintem, ha a befektetőnek van affinitása és kapacitása alaposabban fundamentumok alapján alul értékelt részvényeket válogatni és vásárolni.
USA és EU piacot figyelembe véve pedig inkább az utóbbira tenném a voksom tekintve, hogy 10-20 év múlva valószínűleg idehaza is EUR lesz a hivatalos pénznem, így a devizakockázat kizárható lenne.

Ami az árfolyam nyereségadót illeti, szerintem 10-20 éves időtávban ez a legeslegfontosabb költség tényező. Ezzel a költséggel egész egyszerűen nem tud versenyezni a legdrágább UL és a legolcsóbb ETF közötti különbség sem!
Csak egy gyors számítás: ha befektettél TBSZ számlán 500.000 Ft-ot és átlag évi 15%-os nominál hozamot érsz el vele 20 éven át, akkor a végére ~8.200.000 Ft-od lesz, amiből az adó alap ~7.700.000 Ft. az adó pedig ~1.540.000 Ft. LENNE!!! Nagyon fontos, hogy akkor is ennyi, ha a portfóliód összetételét tetszőleges számban változtattad a 20 év alatt!
Amennyiben adóköteles számlán fektetted be az 500.000 Ft-ot, és egyetlen egyszer sem változtatsz a portfóliódon (ami ugye nem biztos, hogy egészséges), akkor a fenti adót be kell csengetni!
Amennyiben viszont évente legalább egyszer a portfóliód megpiszkálod, akkor a 15%-os hozamod minden évben 12%-ra apad, így a végeredményed az eredeti ~8.200.000 Ft. helyett mindössze ~4.800.000 Ft. lesz! Ez a LEGDURVÁBB KÖLTSÉG, ami létezik.

TBSZ-ről:
Így nyithatsz TBSZ számlát: 1db/fő/év/szolgáltató, tehát nyithatsz egyet idén az KBC-nél, egyet az Erste-nél is, stb. Amit idén nyitottál, arra idén korlátlan számban fizethetsz be pénzt. Jövőre új számlát KELL nyitnod (amelyik szolgáltatónál csak akarsz) és a jövő évben eszközölt befizetéseid a 2012-es számláidon landolhatnak és így tovább 20 éven át (20. év végére lesz min. 20db TBSZ számlád, onnan évente 5 éven át megszüntetheted mind). Ha a 2012-ben nyitott számlát 2012-ben v. 2013-ban v. 2014-ben szünteted meg (egy adott szolgáltatónál), akkor a rajta keletkezett - veszteséggel csökkentett - nyereség után kell a 20% adót befizetni. Ha 2015-ben v. 2016-ban szünteted meg, akkor az adó csak 10%, ha 2017-ben, akkor az adó 0%.
Fontos még, hogy a TBSZ számlán ugyanúgy trédelhetsz, mint bármely más számlán, adófizetési kötelezettséged csak a számla megszűntetésekor (pénzkivételkor) keletkezik v. nem keletkezik. Tehát akkor is érdemes TBSZ számlát nyitni, ha 2 év múlva kelleni fog a lóvé, mert az első 2 pénzügyi évi tranzakciók utáni adófizetési kötelezettséget is megúszod!

Összefoglalva tehát szerintem az ideális Buy and Hold-ra egy magyar szolgáltató lenne, akinél lehet TBSZ számlát nyitni és feltörekvő piaci, EU-s és magyar papírokkal indexekkel kereskedni! Ha ilyen nincs, akkor először az EU-n kívüli majd az EU-s instrumentumokról és legvégül a TBSZ-ről mondanék le. Vagy marad az UL.

Remélem hasznos voltam!
Üdv!
pjotr nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-03-27, 20:27   #14 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Idézet:
TBSZ vs ETF

...
TBSZ hátrányok:
...
...

hátrányok:
...
-egyszer át kell váltani a pénzt USDbe, majd amikor el akarod költeni, akkor vissza. Ezen kb 1% ot vesztesz átváltásonként

előnyök:
...
- (eben nem vagyok biztos) Árfolyamnyereséget USDben elért árfolyamnyereség után kell fizetni.
- alacsony költségek (megfelelő ETF választás esetén az alapkezelési költségeken megtakarított összeg kb kiegyenlíti az adóként fizetendő összeget)
...
stb
Szia!

Ha nem bánod, az idézett pontokat kiegészíteném!

- TBSZ-nél az adott szolgáltató repertoárján belül tetszőleges számban váltogathatod az instrumentumokat.
- USA számlánál az átváltásonkénti kb. 1%-on túl sokkal nagyobb kockázatot jelent az USD/HUF devizakockázat, ami a teljes tőkét hozamokkal együtt is akár 50-100%-ban is befolyásolhatja ilyen időtávon!
- Külföldön vezetett számla esetén minden egyes tranzakciót az adott napi ***/HUF devizaközépen át kell váltanod, majd a forintban számolt nyereséget veszteséget állíthatod szembe és a pozitív eredmény lesz az adóalap. Ez mondjuk Buy and Hold-nál nem nagy meló, de aki daytradel, vagy skalpol, az izzadhat ezzel eleget!
- Mint azt eggyel korábbi hsz-emben írtam, a legkomolyabb költség ilyen időtávon az adó, nincs semmi, ami kompenzálná!

Üdv!
Régi 2011-03-28, 00:54   #15 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Idézet:
pjotr eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Sziasztok!
...
az adó pedig ~1.540.000 Ft. LENNE!!!
...
Amennyiben viszont évente legalább egyszer a portfóliód megpiszkálod, akkor a 15%-os hozamod minden évben 12%-ra apad, így a végeredményed az eredeti ~8.200.000 Ft. helyett mindössze ~4.800.000 Ft. lesz! Ez a LEGDURVÁBB KÖLTSÉG, ami létezik.
...
Üdv!
Update!
Mivel felvilágosítottak, hogy idén már az árfolyamnyereség adó is 16% a 20% helyett, a fenti számítás némiképp változik a számok szintjén, a lényegét tekintve viszont nem.
Tehát az adó a számításban nem ~1.540.000 Ft., hanem ~1.230.000 Ft. lenne, a 15%-os hozam nem 12%-ra, hanem 12,6%-ra apad, az utolsó eredmény meg ~4.800.000 Ft. helyett ~5.370.000 Ft. lenne.
Bocsi!

Üdv!
Régi 2011-04-03, 01:17   #16 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Idézet:
silverspeed eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Nem vagyok teljesen biztos, hogy mire akartál kilyukadni de 5-6 év múlva már kamatadómentes a hozam ,így arra utólag már nem tehetnek adót szerintem. (illetve valószínűleg már fel is veszed a pénzed)
De tehetnek rá adót ha akarnak. Miért ne tehetnének? Lehet, hogy nem tesznek ilyent, mert nem akarnak, vagy épp túl nagy lenne az ára (pl szavazatokat vesztenének rajta, vagy akármi), de a lehetőségük megvan.
Régi 2011-04-03, 02:34   #17 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Idézet:
Sziasztok!
Smk írta javaslatként az USA piacokat. Én személy szerint Buy and Hold-ra inkább feltörekvő piacokat javasolnék, hiszen az ottani papírokban, indexekben sokkal nagyobb növekedési potenciál van, ami ugye nagyobb hozamlehetőséggel is jár. USA ill. EU piacokon akkor lenne érdemes szerintem, ha a befektetőnek van affinitása és kapacitása alaposabban fundamentumok alapján alul értékelt részvényeket válogatni és vásárolni.
USA és EU piacot figyelembe véve pedig inkább az utóbbira tenném a voksom tekintve, hogy 10-20 év múlva valószínűleg idehaza is EUR lesz a hivatalos pénznem, így a devizakockázat kizárható lenne.
Elnézést, USA piacokkal kapcsolatban rosszul fogalmaztam:
"Keress egy USA piacokon is ténykedő brókercéget" - Ezt úgy értettem, hogy Keress egy USA tőzsdéken is ténykedő brókercéget. Ezeknél lehet mindenféle, akár fejlődő piaci ETFet is venni.
Egyébként én is fejlődő piaci ETFekbe fektettem, bár egyre kevésbé vagyok megbizonyosodva ennek előnyéről. Ugyanis mások is úgy gondolják, hogy ezekben nagyobb a fejlődési potencia mint mondjuk USA részvényekben, és ez bele lehet kalkulálva a jelenlegi árfolyamba is. Na mindegy.

Idézet:
Ami az árfolyam nyereségadót illeti, szerintem 10-20 éves időtávban ez a legeslegfontosabb költség tényező. Ezzel a költséggel egész egyszerűen nem tud versenyezni a legdrágább UL és a legolcsóbb ETF közötti különbség sem!
Csak egy gyors számítás: ha befektettél TBSZ számlán 500.000 Ft-ot és átlag évi 15%-os nominál hozamot érsz el vele 20 éven át, akkor a végére ~8.200.000 Ft-od lesz, amiből az adó alap ~7.700.000 Ft. az adó pedig ~1.540.000 Ft. LENNE!!! Nagyon fontos, hogy akkor is ennyi, ha a portfóliód összetételét tetszőleges számban változtattad a 20 év alatt!
Amennyiben adóköteles számlán fektetted be az 500.000 Ft-ot, és egyetlen egyszer sem változtatsz a portfóliódon (ami ugye nem biztos, hogy egészséges), akkor a fenti adót be kell csengetni!
Nem vagyok pontosan tisztában a TBSZek költségeivel, de a legtöbb ilyen helyen 1.5-2% éves alapkezelési díj szokott lenni. Tegyük fel, hogy az adott TBSZ esetében 1.8% évi alapkezelési költség van, az alternatívaként választható ETFnél meg 0.3%, és egyik esetben sincs semmi más költség.
Ebben az esetben, ha egy átlagos alapkezelővel eléred a 15% éves nominális hozamot, akkor az ETF várhatóan évi 16.5% hozamot fog elérni. Ha 20 évig nem piszkálod a portfoliódat, akkor 8200000 Ft helyett adózás után is 9000000 Ft tőkéd lesz. Ha minden évben eladod a teljes portfoliódat , és mást veszel belőle, akkor tényleg előnyösebb az adómentesség, mint az alacsonyabb alapkezelési költség, főleg, ha magas nominálhozamot érsz el.
Ha mondjuk fele portfoliódhoz nem nyúlsz hozzá 20 évig, a másik felét pedig igényeknek megfelelően átcsoportosítgatod az épp szimpatikusabb ETFekbe, akkor már alacsonyabb lesz az adód+alapkezelési költséged, mintha TBSZed lenne.
Ha ragaszkodsz ahhoz, hgoy minden évben a teljes befektetésedet átcsoportosítsd másba, de az éves hozamok 8% alatt maradnak, akkor szintén jobban jársz az adózott ETFfel.
Egyébként miért kellene évente teljesen másba fektetni, és így rosszabbul adózni? Ha mezei Buy and Hold stratégiát követsz, akkor ilyent ugye nem csinálsz. Ha úgy gondolod, hogy kis mértékben spekulálni is akarsz, és mondjuk ki akarsz szállni a részvényekből egy esés idejére, hogy aztán visszavásároljad alacsonyabb árfolyamon, és addig csak USDben akarod tartani a pénzedet, akkor azt nem tudod megtenni ULben, meg TBSZben (javíts ki ha tévedek)

ÉS akkor még nem beszétünk arról, hogy az ULeknek, TBSZeknek egyéb nem elhanyagolható költségeik vannak, az egész dolog egyáltalán nem likvid, sokkal kisebb alapválaszték, ha jobb befektetést találsz, vagy csak el akarod költeni a pénzed, akkor amikor nem pont lejárt az 5 év, csak a kamatadó befizetésével van rá lehetőséged, iszonyat macerás az évente nyitott TBSZ számlák tömkelege, és az egész rendszerben milliónyi megkötés van....
Persze kétségtelen, hogy bizonyos esetekben előnyösebb lehet a TBSZ, mint a mezei ETF vásárlás.

Idézet:
- USA számlánál az átváltásonkénti kb. 1%-on túl sokkal nagyobb kockázatot jelent az USD/HUF devizakockázat, ami a teljes tőkét hozamokkal együtt is akár 50-100%-ban is befolyásolhatja ilyen időtávon!
Üdv!
Nem befolyásolja.
példa: tegyük fel, hogy veszel részvény alapot 100 Ftért Ft alapon vezetett számlán, és 100 Ftért USD alapon vezetett számlán (USDHUF=200). A részvényalap árfolyama USDn nem változik, viszont az USDHUF 400ra változik másnapra.
A Ftban nyilvántartott számládon hirtelen 200 Ftra változik a befektetésed értéke. Az USDben nyilvántartott számládon továbbra is 0.5USD értékű részvényt látsz (ami szintén 200 Ftot ér). Tehát Ftban nézve másnapra mindkét verzióban megduplázódott a befektetésed értéke, azaz tök mindegy, hogy miben tartották nyilván.

Idézet:
- Külföldön vezetett számla esetén minden egyes tranzakciót az adott napi ***/HUF devizaközépen át kell váltanod, majd a forintban számolt nyereséget veszteséget állíthatod szembe és a pozitív eredmény lesz az adóalap.
Ebben igazad van, ezt rosszul írtam anno (írtam is hogy bizonytalan vagyok benne) Így sajnálatos módon USD alapú befektetéseknél is megadóztatják árfolyamnyereség adóval a HUF inflációt
Régi 2011-04-03, 03:30   #18 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Szia smk!

Idézet:
Ugyanis mások is úgy gondolják, hogy ezekben nagyobb a fejlődési potencia mint mondjuk USA részvényekben, és ez bele lehet kalkulálva a jelenlegi árfolyamba is.
Max. az elkövetkező pár hónap lehet bele árazva a feltörekvő piaci instrumentumok árfolyamába. Több évnyi biztosan nem, főleg nem 10-20 év!

Idézet:
Nem vagyok pontosan tisztában a TBSZek költségeivel, de a legtöbb ilyen helyen 1.5-2% éves alapkezelési díj szokott lenni.
Semmilyen költség nincs a TBSZ számlánál, max. annyi, amennyi egy sima értékpapírszámlánál lenni szokott (számlavezetési díj), jobb cégeknél ingyenes. Innentől a számítás is téves.
A TBSZ számla gyakorlatilag az ég világon semmiben sem különbözik egy mezei sima értékpapír számlánál, amin a kp-t, állampapírt, etf-et, kötvényt, részvényt, határidőt, stb. nyilvántartják.

Idézet:
Egyébként miért kellene évente teljesen másba fektetni, és így rosszabbul adózni? Ha mezei Buy and Hold stratégiát követsz, akkor ilyent ugye nem csinálsz. Ha úgy gondolod, hogy kis mértékben spekulálni is akarsz, és mondjuk ki akarsz szállni a részvényekből egy esés idejére, hogy aztán visszavásároljad alacsonyabb árfolyamon, és addig csak USDben akarod tartani a pénzedet, akkor azt nem tudod megtenni ULben, meg TBSZben (javíts ki ha tévedek)
Az UL-t ne keverjük ide! Szakadéknyi különbség van közte és a TBSZ között. Teljesen más történet. TBSZ-nél - mint azt már írtam - annyi tranzakciód lehet, amennyit nem szégyellsz. Kiszállni nem kötelező a Buy and Hold esetén, de azért jó, ha a lehetőség (adózás terhe nélkül) adott!

Idézet:
ÉS akkor még nem beszétünk arról, hogy az ULeknek, TBSZeknek egyéb nem elhanyagolható költségeik vannak, az egész dolog egyáltalán nem likvid, sokkal kisebb alapválaszték, ha jobb befektetést találsz, vagy csak el akarod költeni a pénzed, akkor amikor nem pont lejárt az 5 év, csak a kamatadó befizetésével van rá lehetőséged, iszonyat macerás az évente nyitott TBSZ számlák tömkelege, és az egész rendszerben milliónyi megkötés van....
Megintcsak ne keverjük ide az UL-t! TBSZ-nek semmi egyéb költsége nincs. Nem a számlának kell likvidnek lennie, hanem a megvásárlandó instrumentumnak, az pedig az adott szolgáltatótól függ, amelyiknél a számlát nyitod, hogy van-e neki jó cucca. Gond, ha nem járt még le az 5 év és kell a pénz? Miért gond ez? Máshol úgyis adót kellene fizetned nem? Számlák tömkelege? Évente egy, az is csak 5 évig, vagyis egyszerre 5 számla.
Semmi megkötés, nemhogy milliónyi.

Idézet:
Tehát Ftban nézve másnapra mindkét verzióban megduplázódott a befektetésed értéke, azaz tök mindegy, hogy miben tartották nyilván.
Persze egy így van. Nem is azért írtam mert különbség lenne a két eset között, hanem azért, mert te egyáltalán nem említetted a devizakockázatot, csak az 1% átváltási veszteséget. Egyébként ezért is írtam az eurós befektetések előnyét, mert ott nincs devizakockázat 10-20 éves távlatban.

Üdv!
Régi 2011-04-03, 10:37   #19 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Idézet:
Semmilyen költség nincs a TBSZ számlánál, max. annyi, amennyi egy sima értékpapírszámlánál lenni szokott (számlavezetési díj), jobb cégeknél ingyenes. Innentől a számítás is téves.
Szia Pjotr!

Sima értékpapíszámlák esetén is van alapkezelési költség. Ez gyakorlatilag minden olyan helyen van, ahol sima befektetési alapba, vagy ETFbefektethetsz.
http://ecopedia.hu/alapkezeloi-dij
Ez a költség gyakorlatilag bele van kalkulálva a befektetési alap árfolyamába, ezért nem olyan feltűnő. De ettől még levonják. Egy évvel ezelőtt, amikor ez ügyben vizsgálódtam, a felénk elérhető alapkezelődi díjak a fejlődő piaci részvényalapokra 1.5-2%/ év környékén voltak. A vanguard fejlődő piaci ETFjének (NYSE:VWO) az alapkezelői díja 0.22%/év.
Ha lenne olyan TBSZ, ahol ez elérhető befektetési alap lenne, vagy más hasonló alacsony költségű befektetési alapok érhetők el, akkor az a a TBSZ igen nyerő lenne számomra. Tudsz ilyent mutatni?

Idézet:
A TBSZ számla gyakorlatilag az ég világon semmiben sem különbözik egy mezei sima értékpapír számlánál, amin a kp-t, állampapírt, etf-et, kötvényt, részvényt, határidőt, stb. nyilvántartják.
De igen, a befektetési alap választékban.
Régi 2011-04-03, 10:44   #20 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Idézet:
...Persze egy így van. Nem is azért írtam mert különbség lenne a két eset között, hanem azért, mert te egyáltalán nem említetted a devizakockázatot, csak az 1% átváltási veszteséget. Egyébként ezért is írtam az eurós befektetések előnyét, mert ott nincs devizakockázat 10-20 éves távlatban.
Üdv!
Nekem a devizakockázat azt jelenti, hogy a devizaárfolyamok kedvezőtlen alakulása esetén veszíthetek, kedvező alakulása esetén nyerhetek az ügyleten.
Mint azt a példában mutattam teljesen mindegy, hogy USD, EUR, vagy HUF alapon mutatják ki a részényalapjaid árfolyamát, ezért nincs semmi devizakockázat.
Régi 2011-04-04, 17:39   #21 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Idézet:
Sima értékpapíszámlák esetén is van alapkezelési költség. Ez gyakorlatilag minden olyan helyen van, ahol sima befektetési alapba, vagy ETFbefektethetsz.
Szia smk!

Figyi! Nem a számlának van alapkezelői díja, hanem a befalapnak/etf-nek. A számla csak egy adminisztratív eszköz az instrumentumaid nyilvántartására. Ne keverd már ezeket a fogalmakat össze légyszi!

Idézet:
Egy évvel ezelőtt, amikor ez ügyben vizsgálódtam, a felénk elérhető alapkezelődi díjak a fejlődő piaci részvényalapokra 1.5-2%/ év környékén voltak. A vanguard fejlődő piaci ETFjének (NYSE:VWO) az alapkezelői díja 0.22%/év.
Na tessék! Te is leírtad. A befalapnak van alapkezelési díja, nem a számlának.

Idézet:
De igen, a befektetési alap választékban.
Na ne mondd már! Nyitok egy sima számlát mondjuk a Hozamplázán és egyet a KBC-nél. Bármit veszek az adott cég repertoárjából, az rákerül a cégnél nyitott számlámra.
Azután gondolok egyet és nyitok mindkettőnél egy-egy TBSZ számlát is. S lám mi történik? Mindkettőn ugyanazokat az instrumentumokat érem el, mint a cég sima számlájánál.

Ezt többször már nem akarom leírni, részemről itt vége a TBSZ-es témának, mert kivesézettnek érzem.

Remélem azért nincs harag, és remélem tudtam valamit segíteni!

Üdv!
Régi 2011-04-05, 16:34   #22 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Idézet:
...Na ne mondd már! Nyitok egy sima számlát mondjuk a Hozamplázán és egyet a KBC-nél. Bármit veszek az adott cég repertoárjából, az rákerül a cégnél nyitott számlámra.
Azután gondolok egyet és nyitok mindkettőnél egy-egy TBSZ számlát is. S lám mi történik? Mindkettőn ugyanazokat az instrumentumokat érem el, mint a cég sima számlájánál.
...
Szia Pjotr!
Elnézést kérek, ha bizonyos helyeken félreérthetően fogalmaztam, vagy esetleg kötekedésnek tűnt amit írtam. Nem ez volt a célom.

Én azért nem preferálom a TBSZeket, mert úgy gondoltam, hogy bár elméletileg lehetne, gyakorlatilag nincs olyan befektetési alap, amin elérhető TBSZen belül, részvényekbe fektet (lehetőleg fejlődő piaciba, mert nekem épp az a szimpatikus), és ALACSONY az alapkezelési díja (mondjuk max 0.2-0.5%/év körüli).

Ha mégis van ilyen TBSZ+ bef alap, akkor, azt kérlek írd meg! Nekem is nagyon hasznos lesz, meg a többi olvasónak is. Évi mondjuk 1% költség spóroláson 30 év alatt majdnem 35% többlet hozamot el lehet érni, és ez igen fontos lehet azoknak a fiataloknak, aki pl nyugdíjra akarnak megtakarítani.

üdv,
SMK
Régi 2011-04-13, 19:19   #23 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Hali!

Talán a hozamplázán érdemes körülnézni! Van egy rakás befalap, köztük jópár feltörekvő régiós. Akinek van ingerenciája végig "nyálazhatja" az alapkezelői tájékoztatókat az alapkezelési díjak végett, de szerintem nincs értelme. Fontosabb, hogy verje a benchmark-ot.
Hozamplázán van tbsz is.
Ha valaki az 1-2%-os alapkezelői díj többlet miatt inkább választja az árfolyamnyereség adót, annak egészségére! Megérdemli!

Üdv!
Régi 2011-04-13, 23:40   #24 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Idézet:
Talán a hozamplázán érdemes körülnézni! Van egy rakás befalap, köztük jópár feltörekvő régiós. Akinek van ingerenciája végig "nyálazhatja" az alapkezelői tájékoztatókat az alapkezelési díjak végett, de szerintem nincs értelme. Fontosabb, hogy verje a benchmark-ot.
Ez igaz, csak az a baj vele, hogy nem tudod előre, hogy melyik alap fogja verni a benchmarkot. Az, hogy egy alapkezelő előző 1-2 évben verte a benchmarkját egyáltalán nem jelenti azt, hogy a jövőben is fogja, sokkal valószínűbb, hogy épp csak szerencséje volt.

Idézet:
Hozamplázán van tbsz is.
Ha valaki az 1-2%-os alapkezelői díj többlet miatt inkább választja az árfolyamnyereség adót, annak egészségére! Megérdemli!
Üdv!
Ha valaki pontosan 5 évre akar befektetni, annak valószínűleg a TBSZ a nyerő megoldás, mert tőke 5-10% körüli többletköltséggel árfolyamnyereség 16%a mértékű adót megtakaríthat.
Aki pont 10 évre akar megtakarítani, annak már határeset: a TBSZ 10-20% többletköltsége azonos nagyságrendbe esik a 16%os árfolyamnyereség adóval.

Ennél hosszabb időre számolva a magasabb alapkezelési díjak sokkal nagyobbak, mint a nyereségadó. Ha pl 25 évre fektet be valaki, akkor 1.5% éves alapkezelési díj többlet elviszi a teljes tőke 31%át, a hozamtól függetlenül. Ez hozamoktól függően ez akár 2-3x is több lehet, mint az árfolyamnyereség adó.

Nem 5év többszörösével számolva szintén romlik a TBSZ hatékonysága, mert a befektetési időszak egy részén adózni kell (és persze a költségek akkor is nagyok)

Alacsony hozamok esetén szintén romlik a TBSZ hatékonysága: ha 10 éves időszak alatt 0 hozamot ér el, akkor az adó 0 Ft, de az alapkezelési költség többlet mindenképp felemészti a tőke 10-20%át.

Mivel a részvény alapú befektetéseimet hosszú távú befektetésnek szánom (min 20-30 év), sokkal jobban jövök ki, ha kifizetek 16% adót az árfolyamnyereség után, mintha nem fizetnék nyereségadót, de a tőkém harmadát lenyúlnák költségként. Valamint mivel a bróker+ETF kombó a TBSZ+bef alappal szemben likvid, ezért ugyanezt a tőkét egyben vésztartalékként is felhasználhatom anélkül, hogy ezért kamatbüntetéssel sújtanának.
Régi 2011-04-14, 00:10   #25 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Kedves smk!

Még egyszer és utoljára leírom. A TBSZ-nek nincs többletköltsége, és nincs hatékonysága, mivel az nem egy befektetési forma, hanem egy adminisztratív eszköz (számla, ahogy a nevében is benne van), amely adómentességre ad lehetőséget. Ha ragaszkodsz ahhoz, hogy a megtakarításaidat ETF-ben helyezd el és nincs olyan szolgáltató (bróker, bank, stb.), akinél TBSZ számlát is lehet nyitni és ETF-et is venni, akkor peched van, de ez nem igazán a TBSZ számla hibája.
Fejezzük be ezt a beszélgetést szerintem, mert vakvágányon jársz!

Üdv!
Pjotr
Régi 2011-04-14, 12:19   #26 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Kedves Pjotr!
BuyAndHold kb 1 évvel ezelőtt indította ezt a fórumot. Ő konkrét hosszú távú (20 év+) befektetési lehetőséget keresett, nem elméleti lehetőségeket. Alacsony költségű ETF/bef alap vásárlási lehetőséget biztosító TBSZ elméletileg létezhetne, de gyakorlatilag nem létezik.
Jelen helyzetben a kamatadó+alacsony alapkezelési ktg, és az adómentesség+magas alapkezelési költségek között lehet választani, és hosszú befektetési időtartam egyértelműen a előző variációnak kedvez.
Én egyébként nem az ETFhez ragaszkodom, hanem a részvény alapú befektetéshez, és az alacsony összesített költséghez, amibe beletartozik az adó, és az alapkezelési ktg is.
Régi 2011-04-19, 19:53   #27 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Idézet:
Kedves Pjotr!
BuyAndHold kb 1 évvel ezelőtt indította ezt a fórumot. Ő konkrét hosszú távú (20 év+) befektetési lehetőséget keresett, nem elméleti lehetőségeket. Alacsony költségű ETF/bef alap vásárlási lehetőséget biztosító TBSZ elméletileg létezhetne, de gyakorlatilag nem létezik.
Oké! Nem létezik. De létezik a részvény, ami kiválóan alkalmas hosszú távú befektetésre. Nulla kezelési költség, nulla adó, ha TBSZ-en tartod.

Idézet:
Jelen helyzetben a kamatadó+alacsony alapkezelési ktg, és az adómentesség+magas alapkezelési költségek között lehet választani, és hosszú befektetési időtartam egyértelműen a előző variációnak kedvez.
Tévedsz. Mint már többször leírtam létezik az adómentes és akár kezelési költség nélküli hosszú távú befektetés, csak Te ragaszkodsz a befalaphoz/ETF-hez a példáidban.

Idézet:
Én egyébként nem az ETFhez ragaszkodom, hanem a részvény alapú befektetéshez, és az alacsony összesített költséghez, amibe beletartozik az adó, és az alapkezelési ktg is.
Remek. Akkor szerintem olvasd vissza a beszélgetést, mert nekem úgy tűnt mintha mindig az ETF-hez kanyarodnál vissza!
Az is részvény alapú befektetés, ha egyedi részvényeket vásárolsz, és máris eltűnik az alapkezelési költség.

De tényleg részemről a téma végleg befejezve. Le is iratkozom erről a topikról, mert úgy vélem innentől semmi értelme ennek a beszélgetésnek.

Üdv!
Régi 2011-04-20, 09:38   #28 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Idézet:
De létezik a részvény, ami kiválóan alkalmas hosszú távú befektetésre. Nulla kezelési költség, nulla adó, ha TBSZ-en tartod.
Ez szuper lehetőség! Konkrétan hogyan tudom megoldani, hogy mondjuk 20 különböző amcsi, indiai, kínai, orosz, brazil cég részvényeibe befektessem a pénzemet mondjuk 20 évre úgy, hogy adómentességet is kapjak TBSZ szerződés miatt?
Adásvételkor milyen brókerköltségekkel számoljak?
Régi 2011-12-16, 12:10   #29 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Idézet:
TBSZ vs ETF
...
....
előnyök:
- Nincs semmi köze az egészhez az államnak, mert nem magyarországi brókercégnél van a befektetésed:
pl nem zárolhatják a számládat államcsőd esetén (amit pl megtehetnek TBSZnél), nem szopathatnak adózási törvény változtatással,
stb
Ez az előny kezd egyre jelentősebbé válni. Az állam most facsarja ki az utolsó cseppeket is a magánynyugdíjakból. Lehet, hogy a következő áldozatok a TBSZ megtakarítások lesznek.
Régi 2013-08-19, 00:49   #30 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 10
Hírnév szint: 5
pama27 a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás Kérdés buy and hold

Sziasztok!
Szeretnék pár száz ezer forintnyi összeget apple részvényekbe fektetni. Szerintetek melyik online brókercég lenne a legmegfelelőbb számomra, amivel ezt a legkisebb kezelési költség és jutalék mellett meg tudnám valósítani? Illetve olyan oldalt szeretnék mindenképpen ami már rendelkezik legalább pár évnyi múlttal és megbízható, hogy ha én fél év múlva úgy döntök, hogy kiszállok, akkor vissza is kapjam a pénzem.
Előre is nagyon köszönöm a segítséget!
pama27 nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2013-08-19, 09:16   #31 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
pama27 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Sziasztok!
Szeretnék pár száz ezer forintnyi összeget apple részvényekbe fektetni. Szerintetek melyik online brókercég lenne a legmegfelelőbb számomra, amivel ezt a legkisebb kezelési költség és jutalék mellett meg tudnám valósítani? Illetve olyan oldalt szeretnék mindenképpen ami már rendelkezik legalább pár évnyi múlttal és megbízható, hogy ha én fél év múlva úgy döntök, hogy kiszállok, akkor vissza is kapjam a pénzem.
Előre is nagyon köszönöm a segítséget!
Részvényekre IB, topic-ja
Régi 2013-08-20, 09:43   #32 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 449
Hírnév szint: 8
fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
StLui eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Részvényekre IB, topic-ja

Pár százezer forinttal AAPL-t venni és tartani IB-nél nem a legkifizetődőbb.

1. IB-nél $10.000 a minimum a számlanyitáshoz
2. Az AAPL $500 körül áll. Ebből a pénzből csak néhány részvényt tud venni és a jutalékstruktúra ennek nem kedvez. Így sem nagyon drága, hiszen $1 a kommissziós díj, de az IB havonta minimum $10-t felszámít. ...és ez már jelentősen leronthatja a pár százezres tőke hozamát.

Egyébként nem tudok mást javasolni, mert IB-nél kereskedem, azt ismerem. De szerintem a költséghatékony tőzsdézéshez kell legalább pár millió HUF.
Vagy marad a market makerek által vezetett számla, de az ég és föld a tőzsdéhez képest - korrektség és jutalék szempontjából.
fxtrader55 nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2013-08-21, 13:24   #33 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Talán Fio is szóba jöhet. Ott nincs számalzavetési díj (IBnél ez 10USD/hó), szerintem minimum tőke korlát sincsen, viszont ott nem tudsz jó árfolyamon devizát váltani HUF/USD között, így célszerű eleve USDt utalni (aminek költségei vannak). Egy kereskedés kb 8-10 USD (IBnél csak 1). Ha más nem akarsz, csak egyszer bevásárolni, és utána több évig nem nyúlsz hozzá, akkor Fio költséghatékony.
Régi 2013-08-21, 14:42   #34 (permalink)
Szenior tag

Microtrader logója

Összes hozzászólás: 352
Hírnév szint: 6
Microtrader már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.Microtrader már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

CFD-ként is érdemes lehet gondolkodnod.

Hotforex az egyik legjobb broker ahol CFD-t is lehet venni és ott apple-is van , napon túli jutalékuk elvileg nincs CFD-re, költség tehát annyi lenne amíg egyszer megveszed az Apple CFD-ket

http://www.hotforex.com/en/trading-p...ng_shares.html
Microtrader nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2013-08-21, 15:15   #35 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Összes hozzászólás: n/a
Alapbeállítás

Idézet:
Talán Fio is szóba jöhet. Ott nincs számalzavetési díj (IBnél ez 10USD/hó), szerintem minimum tőke korlát sincsen, viszont ott nem tudsz jó árfolyamon devizát váltani HUF/USD között, így célszerű eleve USDt utalni (aminek költségei vannak). Egy kereskedés kb 8-10 USD (IBnél csak 1). Ha más nem akarsz, csak egyszer bevásárolni, és utána több évig nem nyúlsz hozzá, akkor Fio költséghatékony.
Fio magyaroroszági irodája megszünt. Egyébként ha a K&H-nál befizettél kpval USD-t, semmilyen utalási díjad nem volt.

Idézet:
Microtrader eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
CFD-ként is érdemes lehet gondolkodnod.

Hotforex az egyik legjobb broker ahol CFD-t is lehet venni és ott apple-is van , napon túli jutalékuk elvileg nincs CFD-re, költség tehát annyi lenne amíg egyszer megveszed az Apple CFD-ket

http://www.hotforex.com/en/trading-p...ng_shares.html

Csak nehogy rákapjon a tőkeáttétel ízére, mert abból már nem befektetés lesz
  Válaszol idézettel
Régi 2013-08-23, 11:52   #36 (permalink)
Szenior tag

Microtrader logója

Összes hozzászólás: 352
Microtrader már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.Microtrader már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Idézet:
GP57 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Csak nehogy rákapjon a tőkeáttétel ízére, mert abból már nem befektetés lesz
Naná, ezt erősen hozzá kell tenni
Microtrader nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2013-08-27, 11:31   #37 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Szerintem CFD nem alkalmas hosszú távú befektetéshez a részvények kiváltására, mert brókertől függően nagy kamat költségei lehetnek a nyitva tartott pozícióknak. Persze lehet, hogy van ez alól kivétel...
Régi 2014-09-22, 09:30   #38 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 261
senegye már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.senegye már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás Ezüst

Talán ebbe a topikba illik.

...hogy ne csak a (az éppen aktuális) sikereket kürtöljük világgá:
van egy közel 600 dolláros "alvó" számlám, amibe más keresztekkel nem szeretnék belepiszkítani.
Jelenleg 13.50 körül van a számla elhalása, viszont 15 körüli árszinten töltök még rá.
A céláram 25, ergo ha minél tovább esik az ár, annál több pozival leszek benne (és pénzt kell pumpálnom bele), de a profit is, célár esetén, nagyobb lesz.
A puding próbája....

Egyperces grafikonon zsonglőrködők, kérem kíméljenek a destruktív észrevételeikkel. Köszönöm:-)
Csatolt kicsinyítések
buy-hold-2014-09-22_091951.png  
senegye nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2014-09-22, 11:14   #39 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 224
Hírnév szint: 8
efraim már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.efraim már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Idézet:
senegye eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése

van egy közel 600 dolláros "alvó" számlám, amibe más keresztekkel nem szeretnék belepiszkítani.
Jelenleg 13.50 körül van a számla elhalása, viszont 15 körüli árszinten töltök még rá.
A céláram 25, ergo ha minél tovább esik az ár, annál több pozival leszek benne (és pénzt kell pumpálnom bele), de a profit is, célár esetén, nagyobb lesz.
A puding próbája....

Egyperces grafikonon zsonglőrködők, kérem kíméljenek a destruktív észrevételeikkel. Köszönöm:-)
tégy be egy hedget neki...
efraim nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2014-09-22, 18:01   #40 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 511
Ginew már nem kispályás.Ginew már nem kispályás.Ginew már nem kispályás.
Alapbeállítás

Idézet:

A puding próbája....

nekem arany van hasonló

5 pozi, és a legalsót épp ma nyitottam, és az az 1 van jelenleg plusszban
ilyenkor lehet am spekulálni, hogy hagyni, várni a fordulásra, és majd az első pozi 0-ában bekaszálni a sok profitot, vagy az alsó pozikat zárni nyerőben, és újra benyitni mikor ismét lejön, hameg mégsem akkoris marad longod lényegében, csak épp fentebb.. vagy épp mentés, hogy ha van egy alsó pozid nyerőben, ami kivált egy másikat, akkor zárni mindkettőt, és további esésnél jobban birod, ill lentebb tudod majd visszanyitni
Ginew nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2014-09-22, 18:38   #41 (permalink)
Szenior tag

senegye már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.senegye már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Idézet:
efraim eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
tégy be egy hedget neki...
Inkább maradok az eredeti elképzelésnél.
Régi 2014-09-22, 18:43   #42 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Ginew eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
nekem arany van hasonló

5 pozi, és a legalsót épp ma nyitottam, és az az 1 van jelenleg plusszban
ilyenkor lehet am spekulálni, hogy hagyni, várni a fordulásra, és majd az első pozi 0-ában bekaszálni a sok profitot, vagy az alsó pozikat zárni nyerőben, és újra benyitni mikor ismét lejön, hameg mégsem akkoris marad longod lényegében, csak épp fentebb.. vagy épp mentés, hogy ha van egy alsó pozid nyerőben, ami kivált egy másikat, akkor zárni mindkettőt, és további esésnél jobban birod, ill lentebb tudod majd visszanyitni
Spekulálni nyitáskor kell, ilyenkor már csak a végrehajtás marad.
Hát igen, együtt mozgó párok.
Bár, ha a múltat nézzük, akkor az ezüst most olyan szinteken mozog, mint az arany 900-nál.
Kíváncsi leszek, hogy lehúzzák-e az aranyat 1000-ig, s akkor hogy áll majd a "kistestvérke"-ezüst?
Csatolt kicsinyítések
buy-hold-2014-09-22_183718.png  
Régi 2014-09-22, 18:47   #43 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 511
Ginew már nem kispályás.Ginew már nem kispályás.Ginew már nem kispályás.
Alapbeállítás

Idézet:
Spekulálni nyitáskor kell, ilyenkor már csak a végrehajtás marad.
Hát igen, együtt mozgó párok.
Bár, ha a múltat nézzük, akkor az ezüst most olyan szinteken mozog, mint az arany 900-nál.
Kíváncsi leszek, hogy lehúzzák-e az aranyat 1000-ig, s akkor hogy áll majd a "kistestvérke"-ezüst?
előbb utóbb megtudjuk sztem..

Én menet közben is módosítok az elképzeléseimen, függően a menet közben kialakult hirek, alakzatok, kismacskafarok hányadától.. ...mindenki másképp csinálja..
Ginew nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-03-04, 06:03   #44 (permalink)
Új tag

Hely: Föld
Összes hozzászólás: 13
Hírnév szint: 3
Friedman a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Idézet:
Konkrétan hogyan tudom megoldani, hogy mondjuk 20 különböző amcsi, indiai, kínai, orosz, brazil cég részvényeibe befektessem a pénzemet mondjuk 20 évre úgy, hogy adómentességet is kapjak TBSZ szerződés miatt?
Adásvételkor milyen brókerköltségekkel számoljak?
Kulfoldi reszvenyeket is tarthatsz egy TBSZ szamlan. Az ETF lenyegeben veve egy reszveny, azaz ugyanugy megveheted, es ugyanugy TBSZ szamlara helyezheted mint barmi mast.

Beszeljunk a koltsegekrol:
  • TBSZ dija 0ft vagy 2000ft evi dij kozot valtozik a kulonbozo magyar piacon jelenlevo szolgaltatoknal. Pl KBC, Erste, stb.
  • Az ETF dija szinten a szolgaltotol fug, szemely szerint en a Vanguard altal nyujtot termekeket kedvelem, pont az alacsony koltseguk miatt. Peldaul VOO (S&P 500 index) 0.05% eves dij, VTI (Total US Stockmarket) 0.05%, VWO (feljodo piacok indexe) 0.15%, VEA (fejlet nem USA index) 0.09%, VSS (nem USA kis cegek indexe) 0.19%, stb.
  • Mivel a TBSZ konstrukcio az osztalekot megadozza, igy az osztalek hozamod 16% kisebb lesz (amenyiben a brokerceged Qualified Intermediary-kent van bejelentve az USA adohivatalanal). Egyebbkent 30% is lehet az amugy atlagosan 2% eves osztalekon az osztalekado veszteseg.
  • Mivel a TBSZ szamlara csak a nulladik un gyujtoevben helyezhetsz penzt, a teljes ado optimizalas miatt 6 darab TBSZ szamlat kell mukodtesel. Igy egyik mindig gyujto evben van.
  • Az osztalek adozas utan TBSZ szamladra kerul. Onnan nem veheted fell mig a TBSZt be nem zarod. Ezert ezt ujra be kell fektetni. Mindegyik TBSZ szamlad egy kulon ujrabefekteto tranzakciot igenyel es ennek brokerkoltsegei vannak. A koltsegek csokentese erdekeben az osztalekot erdemes magyar allampapirba helyezni. Azert is mert pl VOO ara $190, es a negyedevente futo osztalek 2% * (100-16)% / 4 elege kis osszeg. Amugy kotvenyek szuksegesek egy portfolioban.
  • Esetleg vasarolhatsz un accumulating ETF-t is ami az osztalkot automatikusan ujrabefekteti. Ennek viszont a kissebb likviditas lehet a hatranya.
  • Ha strategiat akarsz valtani a TBSZ nem korlatoz. Lenyegebben ez egy ertekpapirszamla. Aktiv kereskedesre is hasznalhato a TBSZ ha hitetlenkedsz a Buy and Hold strategiaban. Az elso harom evben (gyakorlatilag 4 ha beszamitot a gyujtoevet) az ado 16% hasonloan az sima ertekpapirszamlahoz. Viszont mivel a TBSZ eseten 16% egyszer fizeted ki, mig a mezei szamla eseten minden kereskedesed utan, TBSZ mindenkepen megeri.
  • Ha az allam onkenyesen eltorolne a TBSZ elonyeit, akkor sem jarhatsz rosszabul a sima szamlahoz kepest.
  • ETF vasarlasa hasonlo bid/ask spreadel jar mint barmilyen mas reszveny. Nagy liqviditasu termek eseten mint peldaul a VTI a spread 0.01%

Buy and Hold strategia eseten az alacsony koltsegek rendkivuli fontosaggal birnak. Szerintem ha a fentieket osszeadod jelentosen jobban jarsz mind barmilyen mas befektetoi alap illetve biztositas eseten, mely vasarlaskor es evente is akar tobb szazalokot elvesz. Es meg a jelentos kiszalas koltsegek.
Friedman nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-03-04, 08:56   #45 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

melyik szolgáltatónál éred el a felsorolt ETFeket?
Régi 2015-03-04, 09:22   #46 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

VTI, VEA, VWO, VSS ezek valamint a legtobb amerikai szolgaltato altal kibocsatot ETF a NYSE ARCA piacan elerheto. KBC Equitas biztosan es ha jol tudom talan az ERSTE is jelen van ezen a piacon. A fenti ETFek mindegyike megveheto, ha nem akkor egy gyors level az ugyfelszolgalatnak es kesz.

Ha az un "accumulating ETF" irant erdeklodsz akkor ezek valamely EUs piacon vanak jelen, peldaul Dublin. Habar ezek Expense Ratio (ER), valamint likviditas, stb szempontjabol nem feltelenul kivanatosak. Egyelore Vanguard parti maradok leven e ceg egyedi tulajdonos szerkezete miatt.
Régi 2015-03-04, 10:05   #47 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Én VWO, RPG és RPV ETFeket tartok Interactive Brokers számlámon. Főleg hosszú távú befektetésként (jóval több, mint 6 évig nem akarom felhasználni a pénzemet). Havi 10 USD számlavezetési költségem van, vételi-eladási jutalék gyakorlatilag nincs (1-2 USD, de a havi költségből levonható), USD-HUF átváltás is igen alacsony költséggel történik (spread és fix díj is kicsi, de már nem emlékszem hogy pontosan mennyi). Árfolyamnyereség adót fizetek eladáskor+ osztalékadót osztalék után. Magyar kormány egy esetleges államcsőd esetén sem tud könnyen hozzáférni, meg talán a bróker sem vágja zsebbe a pénzemet és szalad el vele világgá, bár ezek a kockázatok soha nem küszöbölhetők ki teljesen...
A fentiek tükrében érdekel, hogy mennyire hatékony alternatíva lehetne egy (illetve 6 db) TBSZ. Ezzel kapcsolatban lenne pár kérdésem.

Hol találom meg azt, hogy az általam preferált ETFek elérhetők e KBC Equitas / ERSTE TBSZ kínálatában? Milyen költségekkel, és adminisztrációs terhekkel kell számolnom befizetéskor, kifizetéskor, USD-HUF oda vissza váltáskor, ETF vásárláskor, eladáskor? Lehet e részlegesen megbontani a számlákat (pl felét kiveszem 6. év előtt, akkor csak a kivett részre kell adóznom?) Milyen egyéb költségekkel kell még számolnom?

"A koltsegek csokentese erdekeben az osztalekot erdemes magyar allampapirba helyezni. "
Lehet ugyanazon a TBSZ számlán ETF, és magyar államkötvény?

Technikailag hogyan adok vételi, eladási utasításokat? Kapok valami kereskedő felületet, vagy telefonálgatni kell? milyen gyorsan hajtják végre őket?

előre is köszönöm az infókat!
Régi 2015-03-04, 11:38   #48 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Szerintem a TBSZ elonyei jelentosek. Ha 6 even keresztul csak nem adsz el egyszer sem akkor vegen 16% adot kell fizes a reszvenyeid utan. Ez persze HUF-ba atszamolva igy lehet hogy ennel joval tobbet. Ehez meg hozajon az 14% EHO habar, feltehetoleg evi maximum miatt nem kell amugy sem EHOt fizes. Ha netalan poziciodat atrendezed, marpedig ezt evente szukseges (un rebalancing) akkor minden muvelet utan (ha profitod volt) adot kell fizess.

Nem nagyon ertem hogy az Interactive Brokers szamlad hogyan mukodik egyut a magyar adorendszerel. Ha a valaszod az hogy nem akkor a suboptimalis amugy is hisz a magyar 16% semmiseg az amerikai 30% kepest. Gondolom meg van ennek a magyarazata es orvendenek ha reszletezned.

Ha a TBSZ szamlat rovidebb ideig tartod pl 3 ev, akkor is elonyosebb hisz a 16% harom ev mulva fizeted ki, es nem minden evente minden nyereseges tranzakcio utan. Lenyegeben halasztod az ado kifizeteset, folyamatosan ujrabefektetve azt amit az allamnak adtal volna. Persze ha mar tozsdezel Buy and Hold strategiaval akkor nem csak 3 evre tervezel, azaz TBSZ teljes elonyeivel tudsz elni.

Idézet:
Hol találom meg azt, hogy az általam preferált ETFek elérhetők e KBC Equitas / ERSTE TBSZ kínálatában?
A KBC eseten tobbet itt tudhatsz meg https://www.kbcequitas.hu/etf. VWO elerheto, a masik kettot az ugyfelszolgalatol kell kerni. Altalaban gyorsan intezkednek.

[QUOTE] Lehet e részlegesen megbontani a számlákat (pl felét kiveszem 6. év előtt, akkor csak a kivett részre kell adóznom?) [QUOTE]

Nem. Viszont nyithatsz tobb TBSZ szamlat kulombozo intezmenyeknel evente. Habar a legjobb ha nem bonyolitod az eletedet es egy szamlat tartasz, hisz a TBSZ felbontas utan sem kerul tobb adoba mind a kozonseges reszvenyszamla. Sot.

Idézet:
"A koltsegek csokentese erdekeben az osztalekot erdemes magyar allampapirba helyezni. "
Lehet ugyanazon a TBSZ számlán ETF, és magyar államkötvény?
Ha az itezmenyen keresztul megveheted a termeket akkor igen. Egyebbket a legjobb a kotveny alap vagy kotveny alapu ETF vasarlasa lenne mint peldaul a BND. Persze ez megint kicsit bonyolult a cimlet miatt. Pl egy evente $20k S&P 500 befektetes utan az osztalek QI adozas utan $336, es persze ezt negyedevente kapod meg. Ilyen kis osszeget nem lehet hatekonyan befektetni. Ezert hasznalsz magyar allampapirt mely akar 1 HUF vagy 1 EUR cimletben elerheto. Amugy a magyar papir jobb hozamu, a baj az hogy magasabb korelacioval rendelkezik a kulfoldi reszvenyeidel mint peldaul egy Nemet / USA / minosegi allampapir.

Idézet:
agyar kormány egy esetleges államcsőd esetén sem tud könnyen hozzáférni, meg talán a bróker sem vágja zsebbe a pénzemet és szalad el vele világgá, bár ezek a kockázatok soha nem küszöbölhetők ki teljesen
Magyar allam meg nem ment csodbe, viszont tanulhatunk olyan allam esetebol mind peldaul az Argentina. Ott gyakorlatilag minden szamlat zaroltak, valutat eroszakosan atkonvertaltak stb. Szoval a lenyeg az hogy ilyen meretu katasztrofa szovodmenyei nem kiszamithatoak.

Broker csod: nos ez mashol is elofordult lasd Bernie Madoff, WorldSpreads, MF Global etc. Oszinten itt van a legnagyobb riziko. Tozsde hosszu tavon elege kiszamithato viszont a brokerriziko kellemetlen pofonara mindig ott van a lehetoseg.

Idézet:
Technikailag hogyan adok vételi, eladási utasításokat? Kapok valami kereskedő felületet, vagy telefonálgatni kell? milyen gyorsan hajtják végre őket?
Webes vagy lokalisan telepitheto program segitsegevel. Szamomra mind Buy and Hold befekto egy buta webes felulet is eleg.

Idézet:
USD-HUF átváltás is igen alacsony költséggel történik (spread és fix díj is kicsi, de már nem emlékszem hogy pontosan mennyi)
Szamomra fixdij mentes valamint a spread 1% ha akkor valtasz mikor mind a Budapesti mind a NYC tozsde nyitva van.
Régi 2015-03-04, 11:49   #49 (permalink)
Új tag

Smile

Idézet:
Milyen költségekkel, és adminisztrációs terhekkel kell számolnom befizetéskor, kifizetéskor, USD-HUF oda vissza váltáskor, ETF vásárláskor, eladáskor?
KBC-t jobban ismerem igy megprobalom reszletezni, szerintem a Erste is hasonlo ha utananezel.
  • befizeteskor: banki atutalas koltsegen kivul dijmentes. Ha K&H szamlarol utalod akkor meg teljesen dijmentes
  • kifizeteskor: ditto.
  • ETF vasarlaskor: 0.30% de minumum $6.99. Ezen koltsegek folyamatosan esnek es oszinten van is hova.
  • eladaskor: nincs.
  • TBSZ szamlafentartas: 2000 huf.
  • havidij: 0.01%
Régi 2015-03-04, 16:09   #50 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

6 év után a TBSZ megszűnik, vagy tovább is lehet bent tartani a befektetést, és csak akkor kiszedni, ha szükséges?
Ha lehet benne tovább is tartani, akkor megoldható, hogy pár lejárt TBSZ számlát tartalékolok, ha szükséges bármikor kamatmentesen kiszedhetem belőle a pénzt. Ha már túl soknak találom a lejárt TBSZeim költségeit, akkor felbonthatom és összevonhatom őket, persze ezért 6 évig csökken a likviditása a megtakarításomnak....
Válaszol

Címkék
befektetés, Buy and Hold, hosszú táv

Jelenlévő aktív tagok böngészik ezt a témát: 1 (0 tag és 1 látogató)

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
nem indíthatsz új témát
nem válaszolhatsz
nem csatolhatsz
nem javíthatsz hozzászólást

BB code is bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva

A pontos idő 22:02 , a GMT +1 időzóna szerint.