Tőzsde Fórum  

Vissza   Tőzsde Fórum > Befektetés egyéb formái > További befektetési formák

Válaszol

LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2011-12-21, 18:26   #51 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Hely: Pillanatnyilag Magyarország.
Összes hozzászólás: 1.530
Hírnév szint: 11
sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
atomjani eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
. A válságban nehéz a manipuláció, ilyenkor van a legtöbb lehetőség a manipulációk lerombolására.
A nácizmus mikor is hódított?
sidius nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-12-21, 21:04   #52 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Összes hozzászólás: 827
Hírnév szint: 9
smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
willow eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
...Ezek szerint 2100-ra kiszárad az amazonas medence, és Európa elsivatagosodik. Ez utóbbi alighanem minket is érinteni fog. Engem ugyan már nem, de a mostani gyerekeket igen. A tudósitás szerint, eddig minden bejött nekik, amit lemodelleztek. Na akkor gondolkodjunk.
Konkrétan mik voltak azok, amiket lemodelleztek 89 évvel ezelőtt és bejöttek?
Különben is, jövőre világvége lesz, a TV is megmondta...
smk nem elérhető   Válaszol idézettel
Hirdetések
Régi 2011-12-21, 21:49   #53 (permalink)
Szenior tag

willow logója

Hely: Ravazd
Összes hozzászólás: 800
willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.
Üzenetküldés Skype™-on keresztül willow részére
Alapbeállítás

Idézet:
smk eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Konkrétan mik voltak azok, amiket lemodelleztek 89 évvel ezelőtt és bejöttek?
Különben is, jövőre világvége lesz, a TV is megmondta...
Honnan tudjam, hogy 89 évvel ezelőtt mit modelleztek le. Akkor még öreganyám is kukoricacsuhé babával játszott fent az ólpadláson. Számitógép hol a p....a volt?
willow nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-12-21, 23:19   #54 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
willow eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Honnan tudjam, hogy 89 évvel ezelőtt mit modelleztek le. Akkor még öreganyám is kukoricacsuhé babával játszott fent az ólpadláson. Számitógép hol a p....a volt?
Erre céloztam én is. Ilyen kaliberű (89 évre előretekintő) időjárás modell még nem jöhetett be nekik, mivel nem tellett el annyi idő ahhoz képest hogy nekiálltak modellezni. Időjárással kapcsolatban meg azt sem tudják megmondani, mi lesz 1 hét múlva, nemhogy azt, hogy mi lesz 89 év múlva
Régi 2011-12-22, 08:45   #55 (permalink)
Szenior tag

willow logója

willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
Erre céloztam én is. Ilyen kaliberű (89 évre előretekintő) időjárás modell még nem jöhetett be nekik, mivel nem tellett el annyi idő ahhoz képest hogy nekiálltak modellezni. Időjárással kapcsolatban meg azt sem tudják megmondani, mi lesz 1 hét múlva, nemhogy azt, hogy mi lesz 89 év múlva
Te valamit csúnyán félreértettél. A modellezéseket 1-2 éve csinálják, a mai modern technológiával. És azok jöttek be, ami idén , tavaly, és pár éve történt. És az idén modellezték le azt, hogy mi várható a következő röpke 89 évben. Ne haragudj, de én erre gondoltam.
Régi 2011-12-22, 10:13   #56 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Idézet:
atomjani eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
smk. Van rá megoldás. Megveszed a termőföldet és valakinek megengeded, hogy használja addig, amíg magasabb áron el nem adod. Akár segíthetek is ebben. Épp most is keres egy alapítvány termőföldeket, hogy tudjon embereknek munkát adni, hogy legalább kaját termeljenek maguknak, akiknek nincsen munkájuk. Ha csak azzal van a gond, hogy nincs aki művelje, akkor segíthetek rá embert keresni. Közben a termőföld értéke is nő, ahogy az várható.
Ahhoz, hogy termőföldet vegyek előtte alaposan körül kellene járnom a témát. Utána kellene járnom, hogy hogyan lehet egyáltalán termőföldet venni, meg kell tudnom állapítani a termőföld reális értékét, hogy ne vágjanak át, és még vétel előtt le kell egyeztetni, hogy kinek lesz bérbe adva, mennyiért, stb. Amíg nem ismerem a témát legalább alapszinten, addig nem fektetek ilyesmibe.
Régi 2011-12-22, 10:37   #57 (permalink)
Szenior tag

Forex Klub logója

Összes hozzászólás: 2.622
Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
Ahhoz, hogy termőföldet vegyek előtte alaposan körül kellene járnom a témát. Utána kellene járnom, hogy hogyan lehet egyáltalán termőföldet venni, meg kell tudnom állapítani a termőföld reális értékét, hogy ne vágjanak át, és még vétel előtt le kell egyeztetni, hogy kinek lesz bérbe adva, mennyiért, stb. Amíg nem ismerem a témát legalább alapszinten, addig nem fektetek ilyesmibe.
Ezt jól át kell gondolni, és körüljárni.
1, Teljesen illikvid a föld. Ha menekülni kell, nehéz lesz eladni.
2, Ha jól tudom aranykorona értéken számolják ami a minősége alapján eltérő m2/ ha értéket jelen különböző helyeken.
3, Átláthatatlan a támogatási rendszere. Az idióta szabályozások miatt még az is előfordulhat, hogy nem a mostani tulajdonos kap pénzt utána, hanem az a bérlő aki évekkel ezelőtt azt megigényelte az akkori szabályok szerint.
4, Parlagfű irtás elmulasztása miatt akár milliókra is megbírságolhatnak.
5, Bármilyen közmű cég szolgalmi jogot jegyeztethet be (pl. villanyoszlop állítás).
stb, stb....
Forex Klub nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-12-22, 11:22   #58 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 449
Hírnév szint: 8
fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
archenius eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Ezt jól át kell gondolni, és körüljárni.
1, Teljesen illikvid a föld. Ha menekülni kell, nehéz lesz eladni.
2, Ha jól tudom aranykorona értéken számolják ami a minősége alapján eltérő m2/ ha értéket jelen különböző helyeken.
3, Átláthatatlan a támogatási rendszere. Az idióta szabályozások miatt még az is előfordulhat, hogy nem a mostani tulajdonos kap pénzt utána, hanem az a bérlő aki évekkel ezelőtt azt megigényelte az akkori szabályok szerint.
4, Parlagfű irtás elmulasztása miatt akár milliókra is megbírságolhatnak.
5, Bármilyen közmű cég szolgalmi jogot jegyeztethet be (pl. villanyoszlop állítás).
stb, stb....
Hol lehet ezeknek pontosan utánajárni?
fxtrader55 nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-12-22, 11:57   #59 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
fxtrader55 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Hol lehet ezeknek pontosan utánajárni?
Kezd a Földtörvénynél és azok végrehajtási rendeleteinél.

http://gtr2.uw.hu/1994evi55tv2.htm

Elvileg lesz új földtörvény is, de nem tudom hol tart, mert októberben amikor néztem még nem volt kész.

Aztán itt is körül lehet nézni.

http://www.nfa.hu/
Régi 2011-12-22, 12:23   #60 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 150
fxtom a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

smk, fxtrader55

Van egy cég, aki komplex termőföld befektetésekkel foglalkozik, nem csak közvetítéssel. Eég jól informáltak ebben a témakörben, legalább is hozzám képest . Pl. tőlük hallottam, hogy az egyetlen ingatlan típus a termőföld, amiből a kisebb méretű fajlagosan is olcsóbb. www.tiszacash.hu
fxtom nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-12-22, 16:17   #61 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 449
fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.fxtrader55 elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
sidius eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Kezd a Földtörvénynél és azok végrehajtási rendeleteinél.

http://gtr2.uw.hu/1994evi55tv2.htm

Elvileg lesz új földtörvény is, de nem tudom hol tart, mert októberben amikor néztem még nem volt kész.

Aztán itt is körül lehet nézni.

http://www.nfa.hu/

Köszi!
Nem, mintha földet akarnék venni, csak nem árt képben lenni
fxtrader55 nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-12-28, 12:19   #62 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 27
scapesound a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Sziasztok!

Jó, hogy van ilyen topic- ahol megoszthatjuk félelmeinket a jövővel kapcsolatban. Nekem van pár ismerősöm, akik a pénzüket kivették magyar bankokból és külföldön helyezték el. Sztem nem akkora a baj itthon, hogy ezt meg kéne tenni. Ha már külföldben gondolkodunk, inkább befektetésbe kell rakni a pénzt, így a vagyonom egy részét is kimenekítettem és még hozamot is elérhetek rajta. Én meg is léptem ezt....

üdv
scapesound nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-12-28, 14:21   #63 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
scapesound eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Sziasztok!

Jó, hogy van ilyen topic- ahol megoszthatjuk félelmeinket a jövővel kapcsolatban. Nekem van pár ismerősöm, akik a pénzüket kivették magyar bankokból és külföldön helyezték el. Sztem nem akkora a baj itthon, hogy ezt meg kéne tenni.
üdv
Szerintem ezt rosszul érzékeled! Az ország pontosan ugyanazon az úton jár mint az argentinok és a görögök! Ha nem történik csoda és nem indul meg a gazdaság növekedése, akkor szerintem két út van előttünk és egyik sem biztató.
Régi 2011-12-28, 14:27   #64 (permalink)
Szenior tag

Forex Klub logója

Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
Szerintem ezt rosszul érzékeled! Az ország pontosan ugyanazon az úton jár mint az argentinok és a görögök! Ha nem történik csoda és nem indul meg a gazdaság növekedése, akkor szerintem két út van előttünk és egyik sem biztató.
Elég lenne az állami kiadások drasztikus megkurtítása, és az apparátus nagyarányú leépítése is, mint azt várni, gazdasági növekedés legyen a semmire.
Régi 2011-12-28, 14:34   #65 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
Elég lenne az állami kiadások drasztikus megkurtítása, és az apparátus nagyarányú leépítése is, mint azt várni, gazdasági növekedés legyen a semmire.
Nem lenne elég! Ettől aztán nem fog beindulni a gazdasági növekedés, ellenben lenne egy hatalmas munkanélküliség és még kevesebb vásárlóerő. Gondold csak végig a folyamatot és rájössz. Azt hiszed ezt máshol nem próbálták ki?
Valóban szükséges a leépítés, viszont csak fokozatosan. Ezenkívül az sem egy elhanyagolható szempont, hogy a magyar közszférában egyszerre van jelen a hatalmas tömeg és más területeken az emberhiány.
Régi 2011-12-28, 16:07   #66 (permalink)
Szenior tag

Forex Klub logója

Alapbeállítás

Hagyjuk már ezt a "gazdasági növekedés" illúzió kergetést. Egyébként mitől is lenne itt majd gazdasági növekedés? A fogyó, öregedő, és nyakig eladósodott társadalom fog többet fogyasztani, miközben egyre több az elvonás, és egyre kevesebbet ér a pénze? A kiszámíthatatlanná vált gazdasági környezettel, és egyre emelkedő, vagy külön adókkal sújtott, lassan csőd közelébe kergetett cégek termelékenysége, és profitja mitől is fog ugrásszerűen nőni? Vagy az államnak kellene majd még többet költeni (persze hitelből), miközben a tervezett adóbevételeket sem fogják tudni beszedni? (tovább növekedő államadósság)

Vakmajomnak van most egy írása, ezt ajánlom mindenki figyelmébe:

"Az idén több mint 7.600 támogatói döntés született mintegy 850 milliárd forint, és mintegy 8.400 szerződést kötöttek csaknem 900 milliárd forint értékben. Az idei, közel 800 milliárd forint kifizetés megközelítőleg 15.400 projektet érint. A 2011. november 1-i adatok alapján az összes időközi kifizetést tekintve az ötödik helyet foglalja el Magyarország az EU tagállamai között." (vg.hu)

Az EU jóságos nagybácsiként két kézzel szórja a lóvét Magyarországra is, képzeljük el, hol lenne az EU támogatások nélkül a magyar GDP, tehát a valós "növekedési" potenciál inkább csökkenési potenciál, ha az EU támogatásokat kivonjuk. (És, ahogy alakulnak itt a dolgok, a bőkezű támogatások befagyasztása is a jövő lehetősége, a láncfűrészes pszichopátia folyományaként. )
Régi 2011-12-28, 17:00   #67 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

archenius.

Valóban illúzió a mai helyzetben. Azonban ezen illúzió bekövetkezte nélkül, csak egyetlen út van, és az pedig lefelé vezet. Ugyanis bármilyen meglepő,, de az általad említett problémák kizárólag akkor kezelhetők, ha működőképes növekedést produkáló gazdaság van.
Bár én aztán nem szoktam védeni egyik regnáló politikai erőt sem, de az biztos, hogy Orbánék jól látják, hogy itt a legfőbb bénító probléma az eladósodottság. Igaz, hogy a magyar állam 80%-os eladósodottsága nem számít kirívóan soknak, hiszen például az olaszok 100% felett vannak, csak éppen velük ellentétben nálunk a lakosság is totál el van adósodva, ráadásul nem a nemzeti valutában. Mivel pedig mind a két tényező fennáll, ez bénítólag hat. Miért? Mert ha csak az egyik lenne a másik kezelhetné. Ha az állam van eladósodva, akkor a lakossági fogyasztást fel lehetne pörgetni, ezáltal pedig a vállalkozásokat. Ha meg csak a lakosság van eladósodva, akkor az állam tud közvetett és közvetlen módon pénzt pumpálni a gazdaság vérkeringésébe. Mivel nálunk egyik lehetőség sem adott, az eredményt 1 éven belül mindenki látni fogja, és nem csak az adóemelésekben és a megszorításokban.

EU mint jóságos nagybácsi? Hát ennek kicsit jobban olvass utána. Mondanom se kell, hogy az Eu adhat bármennyi pénzt, mert a jogszabályi környezettel a nemzeti vállalkozásokat hallatlan versenyhátrányba hozza az Unióban működő multinacionális cégekkel szemben. Nem véletlen az, hogy közvetlen állami támogatás nem adható a magyar cégeknek (mert az protekcionalista gazdaságpolitikai, ami EU szabályozás tilt), miközben mondjuk egy multi korlátlan bankhitelhez juthat az EKB által feltőkésített bankoktól. Vagy a francia paraszt a mai napig négyszeres pénzt kap az EU-tól egy magyarhoz képest szinte alanyi jogon, miközben a magyarnak pályáznia kell. Miről is beszélünk?
Régi 2011-12-29, 15:52   #68 (permalink)
Szenior tag

willow logója

Alapbeállítás

Idézet:
archenius.

Valóban illúzió a mai helyzetben. Azonban ezen illúzió bekövetkezte nélkül, csak egyetlen út van, és az pedig lefelé vezet. Ugyanis bármilyen meglepő,, de az általad említett problémák kizárólag akkor kezelhetők, ha működőképes növekedést produkáló gazdaság van.
Bár én aztán nem szoktam védeni egyik regnáló politikai erőt sem, de az biztos, hogy Orbánék jól látják, hogy itt a legfőbb bénító probléma az eladósodottság. Igaz, hogy a magyar állam 80%-os eladósodottsága nem számít kirívóan soknak, hiszen például az olaszok 100% felett vannak, csak éppen velük ellentétben nálunk a lakosság is totál el van adósodva, ráadásul nem a nemzeti valutában. Mivel pedig mind a két tényező fennáll, ez bénítólag hat. Miért? Mert ha csak az egyik lenne a másik kezelhetné. Ha az állam van eladósodva, akkor a lakossági fogyasztást fel lehetne pörgetni, ezáltal pedig a vállalkozásokat. Ha meg csak a lakosság van eladósodva, akkor az állam tud közvetett és közvetlen módon pénzt pumpálni a gazdaság vérkeringésébe. Mivel nálunk egyik lehetőség sem adott, az eredményt 1 éven belül mindenki látni fogja, és nem csak az adóemelésekben és a megszorításokban.

EU mint jóságos nagybácsi? Hát ennek kicsit jobban olvass utána. Mondanom se kell, hogy az Eu adhat bármennyi pénzt, mert a jogszabályi környezettel a nemzeti vállalkozásokat hallatlan versenyhátrányba hozza az Unióban működő multinacionális cégekkel szemben. Nem véletlen az, hogy közvetlen állami támogatás nem adható a magyar cégeknek (mert az protekcionalista gazdaságpolitikai, ami EU szabályozás tilt), miközben mondjuk egy multi korlátlan bankhitelhez juthat az EKB által feltőkésített bankoktól. Vagy a francia paraszt a mai napig négyszeres pénzt kap az EU-tól egy magyarhoz képest szinte alanyi jogon, miközben a magyarnak pályáznia kell. Miről is beszélünk?
Sidius
Bárcsak rosszul látnád a helyzetet, és a jövőt, és azt mondhatnám, nincs igazad. De ezt nem tehetem, mert sajnos igazad van . És ez nem jó, nagyon nem jó.
Régi 2012-01-02, 10:24   #69 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Idézet:
... Vagy a francia paraszt a mai napig négyszeres pénzt kap az EU-tól egy magyarhoz képest szinte alanyi jogon, miközben a magyarnak pályáznia kell. Miről is beszélünk?
Honnan ez a "négyszeres" szám? Hol lehet ennek utánajárni?
Régi 2012-01-02, 12:56   #70 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
Honnan ez a "négyszeres" szám? Hol lehet ennek utánajárni?

FORRÁS: Eurostat 2000 2005 2008

Tovább azért nem kell vele foglalkozni mivel 2008-ban már benne voltunk a 2007-2013-as költségvetésben tehát addig a támogatási mértékek fixek.

Például 2000-es adatok.

EU-27 mezőgazdasági támogatás: 38 641,7 49 295,1 53 455 euró
EU-15 (vagyis a régi tagok): 37 462,8 43 810,5 45 305,2 euró
Különbség 1178,9 5484,6 8149,8 euró

Óriási aránytalanság az jól látható. Persze itt azt is figyelembe kell venni, hogy a tizenöt régi tagországnak megközelítőleg négyszer nagyobb a lakossága, mint a 2004-ben és 2007-ben csatlakozott tizenkettőnek, de azt is, hogy az új tagországokban magasabb a mezőgazdasági lakosság aránya, mint a régiekben.
A mezőgazdasági földterületek aránya is egy a négyhez közelít: az új tagországok 22 százalékot birtokolnak, a régiek 78-at.

Becsatolok két táblázatot amelyek szintén fenn vannak az Eurostaton én is onnan vettem. Az egyik a fent említett támogatási adatokat mutatja 2000, 2005, 2008 években.. A másik érdekesebb mert az agrártámogatások összegét mutatja országonként millió euróban kifejezve. A 2000 év nem érdekes, mert még nem voltunk tagok. 2005-ben azonban például a franciák 9742,9 millió eurót a magyarok meg 1087,7 millió eurót kaptak. Vessük össze a mezőgazdasági földterületek arányait is. Franciák 17%, magyarok 3%. Tehát a franciák nem egészen 6-szoros nagyobb méretű földterületre kapták a nagyobb támogatást. Számszerűsítsük: Ha van 1000 hektár terület akkor a franciáknak abból 170 hektár nekünk meg 30 hektár a mezőgazdasági terület. A számok fiktívek. De ha 9743/170=57 akkor a 1088/30=36 azaz 57-36= 21. Vagyis ennyivel több támogatást kapott a francia paraszt. 2008-ban ez a különbség fennmaradt. Alapvetően a lengyelek még rosszabbul jártak. Ez sem gyenge különbség, mondhatni igazságtalan. De.
Mindez a támogatás nem alanyi jogú, hanem pályázat útján igényelhető. A befogadott pályázatok aránya pedig még jobban a franciák felé billentette a mérleget (lévén, hogy messze rutinosabb pályázók és a KAP rendszer rájuk lett kidolgozva).
Valamint részükre nagyobb állami szubvenció is lett megállapítva, hiszen egy meglévő állapotot rögzítettek az engedélyezésnél. (Erre jó példa a tejkvóta vagyis, hogy mekkora mennyiségű tejmennyiség termelése engedélyezett egy ország számára az EU-ban. Több is lehet, csak nem támogatható.)
Mindezekkel a franciák előnye hozzávetőlegesen a négyszerese lett a magyarhoz képest, ráadásul a helyzet konzerválva is lett. Ugyanis bár vélhetően a mezőgazdasági támogatások összegét megnyirbálják a következő EU költségvetéskor, de a fenti számunkra rossz arányok megmaradnak afelől senkinek ne legyenek kétségei. Az EU-ban is mindig az érdekek mentén születnek a döntések és nyilvánvaló, hogy nem a magyar vagy a kis országok érdekei fognak dominálni, meg nem is a felzárkóztatás a cél. Ha a cél a felzárkóztatás lenne, akkor az arányok úgy néznének ki, hogy a fejlett országokat sokkal kevésbé a fejletleneket meg nagyságrendekkel jobban támogatnák, hogy kiegyenlítsék a versenyhátrányt mindaddig, míg a másik is feljut a fejlettekkel egy szintre. De ne legyünk naivak, itt nem erről van szó. Leegyszerűsítve a történet az, hogy az egyik ül egy Kawasakin amiben van 1000 köbcentis motor és mögötte egy komplett szerelőgárda. A másik meg kap annyi támogatást, hogy a robogóról (2004 előtt) átüljön egy 250 köbcentis nagy motorra (2004 után) és kap egy mellé egy villáskulcs készletet. Utána odaállítom a rajvonalhoz őket és mehet a verseny. De nem ám egyszerűen, hanem úgy, hogy a Kawasaki még kap 300 méter előnyt is.

Még egy példa. Az EKB nemrég forrást tett lehetővé a kereskedelmi bankok részére, vagyis 1%-os kamaton hitelt kapnak, amit aztán kihelyezhetnek a gazdaságokba hitelként. Cél a gazdaság olcsó hitelhez juttatása. Az EKB-nak ingyen van, hiszen csak beindítja a pénznyomdát. Ez így szép is lenne, csak van egy kis szépséghiba. A forrást kizárólagosan euróövezeti bankok vehetik igénybe. Hoppá, hoppá. Vagyis az újonnan csatlakozó országok zöme kizárásra kerül, pedig amúgy is forráshiánnyal küszködnek. Ez egy totális versenyhátrány. Igaz, hogy a nem euróövezeti Nagy Britannia vagy Svédország is kimaradt de ugye ezek az országok össze sem hasonlíthatóak mondjuk velünk vagy a románokkal...stb. Miről is beszélünk? Ugye az Unióban nincsenek másodrendű tagok?
Csatolt kicsinyítések
megtakaritasok-kimenekitese-magyarorszagrol-agrartamogatas.jpg   megtakaritasok-kimenekitese-magyarorszagrol-orszag-tamogatas.jpg  
Régi 2012-01-02, 13:38   #71 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

köszi a részletes infókat!
Régi 2012-01-02, 13:51   #72 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Egyébként ezzel kapcsolatban született egy diplomamunka a Szent István Egyetemen ha emlékeztem nem csak akkor a Mezőgazdasági és Környezettudományi Karon. Pont azt taglalta, hogy miképpen kellene megváltoztatni a mezőgazdasági támogatások rendszerét ahhoz, hogy kb 15-20 éven belül eltüntethetőek legyenek a versenyhátrányok a régi és az új tagországok között. Amikor elolvastam arra gondoltam, hogy hihetetlenül jól látja a helyzet a fiatal diák, csak sajnos azt nem vette figyelembe, hogy az EU mindenről szól csak az egyenlősdiről nem. Ez is okozza majd a vesztét. Lásd Görögország esete.
Amúgy tényleg jó írás volt, ha megtalálom és valakit érdekel akkor felrakom, bár nem sok köze van a tőzsdéhez.
Régi 2012-01-02, 15:42   #73 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Azt hiszem én is ezt találtam meg:
http://www.szie.hu/file/tti/archivum/SomaiM_tez.pdf
Egyébként ilyen mélységben nem akarok belemerülni a témába. Csak arra kellett az infó, hogy alá tudjam támasztani az érveimet, ha valakivel a témáról beszélgetek.

Idézet:
... Ha nem történik csoda és nem indul meg a gazdaság növekedése, akkor szerintem két út van előttünk és egyik sem biztató.
Milyen két útra gondolsz?

Idézet:
Szerintem az általános költségcsökkentés magában nem célravezető. Inkább mind a bevételi, mind a kiadási oldalon úgy kellene átcsoportosítani a tételeket, hogy a belső piacot erősítsük, a kimenő pénzáramot csökkentsük. Ezen kívül különböző jogszabályokkal a népet is erre kellene ösztönözni.

pl:

- Bevételi oldalon a jövedelemet terhelő adók összességében progresszívak kellene legyenek (a csóróbb emberek arányaiban többet költenek hazai termékekre, szolgáltatásokra mint külföldire)

- kevesebbet kellene költeni külföldi szoftverbeszerzésre. Oktatásban a súlyt teljesen át kellene helyezni a szabad szoftverekre, majd pár éven belül a közszférában is le kellene cserélni szabad szoftverekre mindent, amit lehet. Ez valószínűleg nem csökkentené az össz szoftverköltséget, de jelentős összegek helyi szolgáltatócégeknek, szoftverfejlesztőknek folynának be Microsoft, és a többi nagyvállalat helyet. (Esetleg a magánszféra szoftverkalózkodásának teljesen passzív eltűrésével is meg lehetne fogni némi nemzet szinten)

-minden lehetséges eszközzel ösztönözni kellene a fogyasztókat a magyar termékek választására (főként mezőgazdasági-élelmiszer termékekkel kapcsolatban). Ha lehet, akkor akár vámokkal, ha meg ezt EU nem engedi, akkor egyéb alternatív módszerekkel (csomagolási követelmének meghatározása, direkt reklámmal népszerűsítés, Jog-, adószabályok kisvállalkozás baráttá, és multiellenessé tétele, stb).

Ezen kívül érdemes lenne felülvizsgálni az EU tagságot is. Meggyőződésem, hogy többletérték keletkezett EU+MO csatlakozásból, MO haszna ebből összességében mégis negatív. Jelenleg talán jobban járnánk ha simán kilépnénk az EUból, de nem kilépni kellene, hanem a kilépés lehetőségével olyan feltételeket kizsarolni az EUtól, hogy összességében pozitívan hatása legyen az EU tagságunknak. (és ekkor az EU többi része még mindig nyer azzal, hogy tagok vagyunk)

Ezen felül felül kellene vizsgálni a költségvetést, és a korrupciós, vagy csak pazarló kiadásokat megszüntetni. pl:
-autópálya alagút az alföldbe,
-cigány integráció,
-holokauszt-kárpótlás,
-magáncégek kezében levő adószedési jog(artisjust) megszűntetése,
-magáncégek, pénzintézetek támogatása adókedvezményekkel, kafetéria rendszerrel, mint pl UL biztosítások, TBSZ (helyette általános adókedvezmény a hosszú távú befektetésekre), adókedvezményes étkezési kafetéria utalványok, stb (helyette alacsonyabb ÁFA kulcs a támogatni kívánt termékekre)

Sok ilyen apró lépéssel az állam zsebéből szétfolyó pénzeket hasznos célra lehetne felhasználni, ettől beindulhatna a gazdasági növekedés is.
Régi 2012-01-02, 20:43   #74 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

A két út az a csőd és a csőd. A különbség csak az időintervallumban van. Persze ez az én véleményem. De megpróbálom alátámasztani ezt a nem túl optimista véleményt.

Csőd 1.

Vegyük, hogy nem tudunk megegyezni az IMF-el. A piaci finanszírozás már most akadozik. Mint látható egyre sűrűbben fordul elő, hogy nem tudjuk eladni az állampapírokat, vagyis a lejáró adósságokat a piacról nem tudjuk finanszírozni megfelelően. Ha a szabadságharc folytatódik amire van esély akkor vélhető, hogy nem tudunk megegyezni és a pénzvilág egészen egyszerűen bedönti a magyar államot. nem kell mást tennie, csak nem kell venni a magyar állampapírt vagy olyan magas áron hajlandó finanszírozni a magyar adósságot, hogy azt már nem tudjuk megfizetni. Miért teszi mindezt? Mert a pénzvilág összefügg. Senki ne képzelje, hogy az IMF, a hitelminősítők....stb nincsenek napi kapcsolatban egymással. Eldöntik az országok sorsát és kész. Tudják, hogy nincsenek tartalékaink és nem vagyunk tétel. Csak egy renitens kis ország, aki csuklóból elintézhető. Ebben az esetben lesz körülbelül fél évünk. Az adósság finanszírozhatatlanná válik és döntik a forintot (tovább pörgetve a devizaadósság spirált). nyilván ez utóbbi ellen megkezdi a védekezést az MNB de ha igazán nagy gáz lesz akkor a 35 milliárd eurós kispárna igencsak rövid védekezés lesz.

Csőd 2

Megegyezünk az IMF-el. A kérdés az, hogy számunkra jó e a megegyezés. Meggyőződésem, hogy nem jó. Ugyanis az IMF hitelnek mindig ára van. nagyon nagy ára. Az IMF követelések mindig úgy kezdődnek, hogy megszorítás. Kiszívni a pénzt a nagy rendszerekből, privatizáció (vinni amit még lehet), elbocsájtásokat végrehajtani, fizetéseket lefaragni, adókat emelni. Úgy gondolom, hogy most is így lesz és ez számunkra végzetes következményekkel jár, hiszen olyan pénzeket von ki a piacról vagyis a legyengült gazdaságból amit nemhogy el kellene szívni, de még egyszer annyit beletenni is kevés. Egyszerűen belök minket a görög vagy argentin típusú spirálba. Egyenes út a csődhöz, csak egy kicsit tovább agonizálunk.

Na most senki ne gondolja, hogy a csőd csak arról szól, hogy nem lesz nyugdíj vagy állami alkalmazottaknak fizetés. Ez a kettő is drasztikus pénzt von ki a gazdaságból hiszen gondoljuk meg hogy van kb 3 millió nyugdíjas és vagy 700000 közszférában dolgozó. Ha csak ők nem kapnak fizetést és nyugdíjat és csak 100000 nettóval számolunk akkor egyből kiesik mondjuk 370 milliárd fogyasztás. természetesen csőd esetén a közszolgáltatások elkezdnek akadozni vagy megszűnnek egy időre. Ez volt például Argentínában. Nem ment a közlekedés az egészségügy a közműszolgáltatás akadozott, a közbiztonság nagyjából a nullát ütötte és elkövetkezett Maslow motivációs piramisának az alja vagyis alapvető élettani szükségletek kielégítése motiválta az embereket. Abba pedig igen sok minden belefér ám, de az erőszak főleg. Akinek megy a spanyol olvassa el annak az argentinnak a blogját aki végigélte ezt Argentínában ahol előtte kiváló volt a közbiztonság és remek mezőgazdaság és élelmiszeripar működött. Aztán hirtelen beütött az éhezés, amikor nem lehetett kivenni a bankszámláról csk heti 250 pesot és az árak meg elszálltak egyetlen napon 200%-al, utána meg havi 20% volt az infláció. Ébresztő. Ez nem elképzelhetetlen, hanem 10 éve simán megtörtént egy nálunk fejlettebb országban, békeidőben.

Hát szerintem szépen haladunk az úton. Persze lenne mód megállítani és nyilván ez be is következik vagy azért belátják az okosok vagy azért mert az élet kikényszeríti. Én úgy gondolom, hogy amire most szükségünk lenne az legelőször is idő legalább néhány év. Ennek érdekében mind lakossági szinten mind az állam szintjén le kellene írni az adósság egy részét optimálisan a felét. Ez most szent tehén meg tabu, de teljesen nyilvánvaló, hogy nem fogjuk tudni visszafizetni. Ezt be kellene látni vagy bedőlünk. Olyan ez mintha van valakinek 100000 forint fizetése amiből 80000 a hitel. Mivel a maradékból megélni nem tud újra hitelre szorul vagyis hitellel kezeli a hitelt. Ez nem fog menni.
Ha részben leírnák az adósságunkat, akkor a többit meg át kellene ütemezni. Akkor meg lehetne az eddig erre fordított pénz bepumpálását a gazdaságba, mégpedig a nemzeti gazdaságba és a terhelő adókat csökkenteni, hogy kint maradjon a pénz és elkezdjen felpörögni a gazdaság. Legalább 2-5 év haladék kellene.
Az EU miatt szintén hatalmas probléma, hogy nem tudunk protekcionalista gazdaságpolitikát folytatni, pedig nagyon kellenének a védővámok is, hogy a magyar termékek helyzeti előnybe kerüljenek. Szintén argentin példa, hogy ők is hasonló módon kecmeregnek kifelé és nagyon bejön nekik. Volt olyan év amikor 18%-al ment az argentin gazdaság a válság óta és azóta is szívósan küzdenek. Tanulhatnánk tőlük egy kis túlélést.
Ez az én véleményem és egyébként sok mindenben egyetértek smk-val. Én is úgy gondolom, hogy nem ördögtől való az EU-n kívüli út és nem biztos, hogy meg kellene várni az összeomlását. Szinte azonnal védővámokat kellene kivetni azokra a termékekre amelyek veszélyeztetik a magyar termelést. A bent lévő multikat kötelezni lehetne a profitjuk visszaforgatására, valamint a magyar termékek előnyben részesítésére. A szoftvereknél valóban lehetne alkalmazni a nyílt forráskódú rendszereket, de az is vicc, hogy a Microsoft köteles más országokban hatalmas engedményekkel adni a szoftvert az állami gépekre miközben nálunk semmi nem kötelezi erre. Satöbbi.....
Régi 2012-01-03, 03:28   #75 (permalink)
bbr
Új tag

Összes hozzászólás: 1
Hírnév szint: 0
bbr a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Tisztelt Sidius!

Szeretném kérdezni az általad felvázolt egyre nagyobb valószínűségű, "nem túl optimista" lehetőségek túlélésére mit javasolsz azoknak, akik rendelkeznek kisebb megtakarítással és szeretnék, ha valamelyest fel tudnának készülni és lenne tervük ezen események bekövetkezésének kezelésére is.

Például mennyire tartod jó megoldásnak azt (s ezzel a megoldással a külföldre utazásos számlanyitás is meguszható lenne), hogy moneybookers USD vagy más devizájú számlát nyitunk (vagy rendelkezünk ilyen online pénztárcával) és bekövetkező negatív történéskor (pl.: ha a kormány a jegybank devizatartalékaival kívánná megoldani a devizában fennálló államadóság eltörlését) feltöltjük azt. Jól gondolom, hogy így nem tudják majd korlátozni, hogy deviza alapú megtakarítással rendelkezünk az elértéktelenedő Ft-tal szemben (bekövetkezhet, hogy normál itthoni banki devizaszámlánál állami kényszerre egy adott számunkra kedvezőtlen árfolyamon Ft-ra kell kötelezően visszaváltani a pénzünk). Ha jól tudom a Moneybookers számlához bankkártya is igényelhető és a pénz hozzáférés is megoldott ilyenmód.
Jól gondolom, hogy ezen elektronikus pénztárcákhoz (Moneybookers, Paypal, stb..) nem fognak tudni hozzáférni?

Illetve másik egyszerűbb lehetőségként felmerül a megtakarítás kimenekítésének megoldására és erről is kérném a Te és hozzáértőbbek véleményét, hogy megbízható brókernél, mint pl. a Dukascopynál, mivel ők egyben svájci bank is nyitunk számlát. Erre lehetőség az ezen a fórumon is említett PerfectoFx kezelt számla, vagy akár kereskedési számla, amely a leírtak szerint ( http://www.dukascopy.com/europe/engl...ding_accounts/ ) már 100 USD-től nyitható.
Jól gondolom, hogy ezenfajta számlák esetén akár kereskedés nélkül is van lehetőség a megtakarítások "parkoltatására" is, ha csak kisebb (max. pár millió Ft-tal rendelkezünk) mivel csak 50000 USD fölött jöhet szóba "saving account"-ot nyitni, ami a sima lakossági vagy megtakarítási számlának felel meg és évente 250CHF-es fenntartási költsége van.

Köszönöm előre is válaszod, illetve a többiek hozzászólását és javaslatait is.
bbr nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2012-01-03, 10:45   #76 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Én is kérdeznék egy hasonlót. A megtakarításom egy részét a Cseh Fio brókercégél tartom, USA tőzsdén (NYSEARCA) befektetve egy ETFbe. Elveszíthetem e a befektetésemet a következő esetek valamelyikében:
- Magyar állam csődbemegy, és privatizál/zárol mindent, amihez hozzáfér.
- FIO brókercég csődbemegy, Cseh állammal együtt (ha csak FIO, akkor cseh állam biztosítása fedezi)
- FIO brókercég + Cseh állammal csődbemegy olyankor, amikor nem részvényalapban, hanem USD devizában van a pénz a számlán
- New-York-i tőzsdét elfoglalja a csőcselék/felrobbantják/tönkreteszik a számítógépes rendszerét
Régi 2012-01-03, 11:37   #77 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Idézet:
bbr eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
...Köszönöm előre is válaszod, illetve a többiek hozzászólását és javaslatait is.
Amennyiben az előző kérdéseim közül legalább az 1., 2. 4. esetre "nem" a válasz (amit valószínűnek tartok), akkor kisebb összeg esetén a FIO brókerszámla is jó menekítési lehetőség, ugyanis nincs semmi számlavezetési díj, és a pénzedet elég sok különböző dologba fektetheted.
Régi 2012-01-03, 11:50   #78 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

@bbr:
Moneybookerssel kapcsolatban a következő problémába futottam bele kb 2 éve:
Magyar állampolgárként nyitottam MB számlát USD alapon. Ha erre HUFot utalok, akkor átváltáskor levonnak egy elég nagy százalékos összeget (ha jól emlékszem 2 vagy 2.5%ot.) Arra gondoltam, hogy nem baj, inkább utalok rá USDt a magyarországi USD deziaszámlámról. Ez esetben levonták az átváltási díj kétszeresét! (mintha oda vissza váltották volna HUFra) Ezt követően meg is szűntettem az MB számlámat.

Dukascopy számla a leírásod alapján elég drágának tűnik, és ha hasonló céllal nem felel meg a FIO (nem bízol benne) akkor Interactivebrokers is szóbajöhet még (kb havi 10 USD számlavezetési díj, ha jól emlékszem).
Régi 2012-01-03, 16:12   #79 (permalink)
Tag

Összes hozzászólás: 37
Hírnév szint: 7
Tomaso a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

[QUOTE=sidius;18809]A két út az a csőd és a csőd. A különbség csak az időintervallumban van. Persze ez az én véleményem.

Szerintem kissé sötéten látod a helyzetet,gondolom titkon Te is reméled ne legyen igazad....
Van itt talán más lehetőség is,elég néhány tekintélyes makro elemző véleményét meghallgatni,meglehetősen nagy a szórás a jövőt illetően.
A görögök gyakorlatilag 3-4 hónapja csődben ülnek,de azóta is elég jól elvannak.(Időnként tömegek vonulnak az utcákon,de egyébként az országban minden normálisan működik.)

Azt sem szabad elfelejteni,hogy Argentínában a pesót több mint 10 évig az USD-hez rögzítették,majd egyik napról a másikra,minden előkészítés nélkül feloldották az árfolyamrögzítést.Ekkor szabadultak el az árak brutálisan,(majd persze beállt az infláció egy havi 15-20 % szintre) és ekkor szabadult el az erőszak is.

Azért én sem vagyok túlzottan optimista a jövőnk miatt,mindenkinek legyen egy B terv azt ajánlom,de azért Magyarország mégsem Argentína.(Vannak dolgok amiben szerencsére,és vannak dolgok amiben sajnos...)
Tomaso nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2012-01-03, 17:31   #80 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 2
csipasz a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Üdv Mindenkinek,

és az nagyon meredek, ha tűzbiztos széfben, lebetonozva, biztosítva, kp-ban csücsülne az ember kis megtakarítása CHF-ben mondjuk?
és akkor nincs külföldre járkálás, meg eurózóna csőd stb esetén para, hogy az aktuális külföldi bankom/brókerem bedőlt-e vagy sem...
Ha hülyeséget írtam, elfogadom, mondjátok meg nyugodtan
csipasz nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2012-01-03, 22:20   #81 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

bbr.

Először is a Moneybookers és a Neteller illetve hasonló számlákhoz nem tudnak hozzáférni, azt letiltani nem tudják és valóban mindkettőhöz van teljes értékű Mastercard. Például én használom elég sűrűn az MB kártyát és minden olyat tud amit bármelyik debit kártya.
Valóban tudod parkoltatni a pénzt a Dukascopynál különösebb költségek nélkül, akár úgy is, hogy nem kereskedsz, de ezt megteheted bármelyik brókernél. És ha nagyon szorít a cipő akkor lehet nyitni külföldi bankszámlát, amit be lehet regisztrálni a brókerhez egy nyomtatvánnyal és máris arra kérsz kifizetést, nem a magyar bankszámlára.
Ha a kérdésed arra irányult, hogy miképpen lehet megoldani, hogy ne lehessen hozzáférni a pénzedhez másnak, de te kvázi korlátlanul hozzá tudj férni.
Régi 2012-01-03, 23:26   #82 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Tomaso

Elképzelhető, hogy sötéten látom a jövőt ezért mondtam, hogy ez az én véleményem amit a mostani pillanatnyi állás szerint ki.
Na de a görögök is hogyan vannak el a kvázi államcsődben? Először is még finanszírozzák őket, tehát még működtetni tudják az államot. Hitelből persze,de ezzel el lehet ketyegni egy darabig. Valamint ott is az működött, hogy leírták az adósságuk egy részét kb az 50%-át, azért hogy legalább a többit lássák valamikor. Megjegyzem, hogy a véleményem szerint a megmaradóból sem fognak sokat látni. A görögök a összadósságuk kb 25%-át tudják finanszírozni, a többit alaposan át kellene ütemezni. A kulcs az időn van az ő esetükben is, bár azt se ártatna felismerniük, hogy meccse jobban járnának a drachmával mint az euróval, mivel ez utóbbi nem rájuk lett szabva és teljesíthetetlen kihívás a gazdaságuk számára.
De van néhány nagy különbség köztünk és a görögök között. Az hogy őket nem hagyták csődbe menni, mert egyrészt egyfajta presztízskérdés az Uniónak, hogy övezeti ország ne menjen csődbe, másrészt tulajdonképpen egy periferiális ország esetén tudják gyakorolni a válságmenedzselést. Esetünkben viszont simán csődbe engednek minket, mert nem érdekeljük az uniót. ha kell akkor a kisujjukat sem mozdítják, hogy segítsenek nekünk.
Szintén nagy különbség, hogy milyen színvonalról kell leadni. A görögök esetében az árakhoz képest sikerült egy viszonylag jó bérszintet elérni amióta Uniós tagok amiből most le kell adniuk. Nem lesz 13,14 havi fizu meg nyugdíj, meg ahogy hallom egyre több görög leteszi a "második" autót. A görög minimálbér 863 euró vagyis kb 260000 forint ami több mint a spanyol (748) a portugál (566) és alig kevesebb mint a brit (1139). A magyar minimálbér 260 euró vagyis a görögök kb 3,5-ször több minimálbérből élnek.
Ja és a görög minimálbér adómentes, mivel 12000 euróig az adókulcs 0%.

Hasonlítsuk össze ezt az árszínvonallal:

kenyér (forintban) görög 400 & magyar 250 vagyis 1,6-szoros különbség.
6 db ásványvíz görög kb 375 & magyar kb ugyanennyi vagyis nincs mérhető különbség
tej görög kb 400 & magyar kb 250 vagyis 1,6-szoros különbség. (tudom van 155-ért is tej nálunk de a görögöknél is van 250-ért tej)
cukor görög 330 & magyar 300 vagyis nem számottevő a különbség
paradicsom kb 180 a görögöknél nálunk többe kerül
pizzát két hete 1800-ért ettünk a görögöknél nálunk is 1000-1500 egy akkora pizza vagy több vagyis 1,2-1,8 szoros különbség.
dieselt 1,40-ért tankoltam vagyis kb 420 ami kicsit olcsóbb mint itthon a benzinre ha jól emlékszem 1,6 volt ami ugye 480 vagyis alig drágább mint nálunk.
Aztán a villanyáram ára vásárlóerő-paritáson számolva a harmadik legolcsóbb a görögöknél. Hol a legmagasabb. hát Magyarországon amivel megelőzzük a németeket vagy például a lengyeleket.

Ne ennyit az összehasonlításról. Ezt csak azért írtam le, hogy a görög helyzet semmiképpen sem hasonlítható össze a magyarral, mert a fenti példából látszik, hogy a görög bérszínvonalban vész esetére még van tartalék amit az állam ki tud használni, de a magyar lakosság nem terhelhető be. Ennek pedig egy kemény válság illetőleg csőd esetén óriási jelentősége lesz.

Argentína.

Részben igazad van, de az argentin államcsőd oka közvetlenül nem a rögzítés felszabadulása volt, az csak az árakra hatott. A rögzítés időzítés nélküli felszabadításának ok maga a csődhelyzet volt amelyet közvetlenül az okozott, hogy az óriási államadósságot nem tudták megfinanszírozni, még hatalmas felárral sem vagyis az államadósság alatt az államrendszer az egyik pillanatról a másikra összeomlott. Ezt kétségbeesett lépések sorozata követte, amelyeknek a célja a hirtelen jött helyzet kezelése volt, de azt kezelni már nem lehetett.

Egyébként amúgy a görög és argentin válság kísértetiesen hasonlít annyiban hogy nem szabad a nem egyenlő teljesítőképességű gazdaságok pénznemeinek átváltási arányait rögzíteni sőt létrehozni közöttük valutaközösséget (lásd USA-Argentina majd mivel a világ nem tanult ebből EU-Görögország).
Régi 2012-01-04, 10:57   #83 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Idézet:
bbr eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
...ha a kormány a jegybank devizatartalékaival kívánná megoldani a devizában fennálló államadóság eltörlését...
El tudná mondani valaki, hogy ez pontosan mit is jelent? Mi a tényleges hatása, miért baj ha ezt csinálják, honnan van egyáltalán ez az irdatlan összeg, mire kellene használni?
Azt látom, hogy a liberális média ezt a lépést kb népírtással azonos kategóriába eső bűnként akarja beleverni a tömegek fejébe, épp ezért vetődött fel bennem, hogy ez talán pozitív lépés is lehet. Sajnos nem ismerem az ezzel kapcsolatos hatásmechanizmusokat.
Régi 2012-01-04, 11:52   #84 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
El tudná mondani valaki, hogy ez pontosan mit is jelent? Mi a tényleges hatása, miért baj ha ezt csinálják, honnan van egyáltalán ez az irdatlan összeg, mire kellene használni?
Azt látom, hogy a liberális média ezt a lépést kb népírtással azonos kategóriába eső bűnként akarja beleverni a tömegek fejébe, épp ezért vetődött fel bennem, hogy ez talán pozitív lépés is lehet. Sajnos nem ismerem az ezzel kapcsolatos hatásmechanizmusokat.
Nagyon leegyszerűsítve a következőről van szó. Minden pénz mögött kell, hogy legyen valami fedezet és minden nemzeti fizetőeszközt védeni kell valahogy. Ahogyan a különböző cégek megpróbálják a részvényeik árfolyamának a zuhanását megállítani a tőzsdéken olyan módon, hogy elkezdik venni a saját részvényeiket, hasonlóképpen a nemzeti bankok is intervenciót hajtanak végre a nemzeti fizetőeszköz érdekében. A védelem egyik módja, hogy az MNB a valutatartalékból veszi a forintot a piacon, ha elkezdik shortolni például az euró ellenében. Vagyis ország elleni spekulációs támadások kivédésére szolgál jegybanki devizatartalék, hiszen például ha elkezdik shortolni a forintot az euró ellenében akkor a jegybank euróért vásárol forintot és megpróbálja megtámasztani az árfolyamot. Pont az a devizatartalék nagy előnye, hogy könnyen mobilizálható ha védekezésre van szükség.

Na most ha nincs vagy nem megfelelő mértékű a tartalék, akkor szinte biztosan lehet számítani arra, hogy egy adott helyzetben támadás éri a nemzeti fizetőeszközt. Ebben az esetben mivel nincs vagy nem elegendő a puffer, akkor könnyedén be is dönthető.

Tehát az elköltése nem azért bűn mert a liberális média ezt mondja, hanem a fentiek miatt. Olyan mintha kard pajzs nélkül áll ki valaki egy sokkal nagyobb állig felfegyverzett, páncélozott ellenfél ellen. Esélye nem sok lesz.

Természetesen a 35 milliárd nem olyan sok mint amennyinek látszik és a mértékéről mindig vannak viták. A nyolcvanas években az egyik szabály az volt, hogy a devizatartaléknak valahány havi teljes importszámlát kell fedeznie, akkor elegendő. Ez leegyszerűsítve azt jelentette, hogy azt nézték, ki tudja-e fizetni az ország a gázimportot és a többi, külföldről behozott terméket. Később, a kétezres években ezt felváltotta egy másik szabály, az úgynevezett Greenspan-Guidotti-szabály, amely szerint akkor elegendő a devizatartalék, ha a nemzetgazdaság - bankrendszer, vállalati szektor és az állam - összes, éven belül lejáró devizakötelezettségét fedezni tudja. Ez azt jelenti, hogy ha az adott ország gazdasági szereplői egy fillér devizát sem tudnak bevonni a piacról, akkor a devizatartalékból egy darabig ki tudják fizetni tartozásaikat, így nem mennek csődbe, viszont ezt is csak úgy tehetik meg, ha forintot adnak helyette" - tette hozzá a szakember. 2008 őszén az volt a nagy helyzet, hogy nem tudtak devizaforráshoz jutni bizonyos szereplők, és az akkori devizatartalék nem lett volna elég az éven belül lejáró kötelezettségekre. ezért amint lehetett az MNB igyekezett növelni a tartalékokat, hogy eleget tudjon tenni a fenti Greenspan-Guidotti-szabálynak. Most ez a szint nagyjából elegendő ezt nagyon csökkenteni nem lehet.

Egyébként bár azt mondják, hogy minél több annál jobb, van egy optimális szint ami felett már túlságosan megnövekednek a tartalékkal kapcsolatos költségek, tehát "végtelen" mennyiséget nem érdemes betartalékolni. De azért nem árt ha jó nagy párna van ha esünk. Most meg különösen.
Régi 2012-01-04, 14:19   #85 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Az MNB valutatartalékot kizárólag a Forint árfolyamának védelmére használják, vagy egyéb spekulációk elleni védelemre is? Pl ha pánikot keltenek, hogy államcsőd lesz most azonnal, és ezért a lejárt, és újra kibocsátott állampapírokat senki nem vásárolja, akkor MNB felvásárolhatja ezeket? (ideiglenes intézkedésre, nem hosszú távú beruházásra gondolok)

"MNB igyekezett növelni a tartalékokat" Az MNB a költségvetésből kap erre forrásokat ugye? Ki határozza meg, hogy mennyit kapjon?

Az MNB tartalékában parkoltatott pénz be van fektetve bárhova, vagy bálákban állnak a bankjegy kötegek?
Régi 2012-01-04, 14:45   #86 (permalink)
Szenior tag

Forex Klub logója

Alapbeállítás

Idézet:
Az MNB valutatartalékot kizárólag a Forint árfolyamának védelmére használják, vagy egyéb spekulációk elleni védelemre is? Pl ha pánikot keltenek, hogy államcsőd lesz most azonnal, és ezért a lejárt, és újra kibocsátott állampapírokat senki nem vásárolja, akkor MNB felvásárolhatja ezeket? (ideiglenes intézkedésre, nem hosszú távú beruházásra gondolok)

"MNB igyekezett növelni a tartalékokat" Az MNB a költségvetésből kap erre forrásokat ugye? Ki határozza meg, hogy mennyit kapjon?

Az MNB tartalékában parkoltatott pénz be van fektetve bárhova, vagy bálákban állnak a bankjegy kötegek?
A jegybank "független", ezért nem határozhatja meg senki neki mikor mit csináljon. Főleg nem az éppen aktuális kormány, pont ezért van ekkora nemzetközi felháborodás, az új törvény miatt. De támogatja a kormány gazdaságpolitikáját, elsődleges célja a árstabilitás elérése, és fenntartása.

Nem finanszírozhatja a saját államát. Elvesztené az egész hitelességét, ha csak úgy leszólhatnának neki bármelyik minisztériumból, indítsák be a nyomdát, mert x milliárd kiadásuk lesz a jövő hónapban, és azt akarják finanszírozni belőle.
Régi 2012-01-04, 16:07   #87 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Azt tisztázni, kell, hogy azért mert nem vásárolják a magyar állampapírt nem beszélhetünk spekulációról. Az, hogy valamit megveszek vagy nem a szuverén döntésem.

Alapvetően az állampapír kibocsájtás és a forint védelme két különböző dolog.
Ugyanis a jegybank elsődlegesen a monetáris politikával foglalkozik vagyis a pénzpolitikával. Feladata a pénz- és a tőkepiacon a pénz-és hitel iránti kereslet és kínálat egyensúlyának megteremtése, a gazdaság stabilitásának megőrzése, nem pedig az államháztartási hiány kezelése.
Az állampapírt az Adósságkezelő bocsájtja ki aminek a célja az állam költségvetéséhez forrást szerezni vagy éppen fedezni a lejáró hiteleket stb.

Az állam a fiskális politikáért felel a jegybank meg a monetáris politikáért.

Ez tulajdonképpen két olyan ág aminek együtt kell működni, de mégis fontos, hogy külön legyenek, mert ha például az állam baromságokat csinál akkor a jegybanknak meg kell próbálni ezeket a hatásokat tompítani.

A jegybank elvileg hitelnyújtással vásárolhat állampapírt persze. valószínűleg meg is teszi, hiszen a belföldi államadósság finanszírozásának ez az egyik módja. A kormányzatnak nyújtott hitelek a jegybank portfoliójában lévő hosszú, közép és rövid lejáratú államkötvények, de nyújthat hitelt a jegybank a költségvetésnek direkt formában is. Ez lehet rövid távú, a költségvetés likviditási gondjait áthidaló folyószámla hitel, de lehet egyszerűen bankhitel is. Azokban az országokban, ahol az értékpapír-kereskedelem és ennek intézményei nem vagy esetlegesen korlátozottan fejlődtek ki, az államháztartás hiányát gyakran finanszírozza a jegybank közvetlen hitelnyújtása. Például a 90-es évek elejéig Magyarországon is, s bár a költségvetés hiányát ma már értékpapír-kibocsátással fedezik, a régi bankhiteleknek még ma is van egy csökkenő állománya.

Az MNB nem a költségvetésből kap pénzt, hanem ő maga is egy bank. Például ő maga is bocsájt ki hitel a kereskedelmi bankoknak. Az egyik írásomban írtam is, hogy az euróövezeti bankoknak az EKB 1%-on nyújtott forrásokat.
Ezenkívül a jegybank forrásai közül jelentősek a kereskedelmi bankok központi banknál tartott kötelező és szabad tartalékszámlái, a kibocsátott készpénz, amelynek kisebb része a kereskedelmi bankok pénztárában, nagyobbik része a gazdaság egységeinél, vállalatoknál, háztartásoknál és egyéb gazdasági egységeknél van. A legtöbb országban a jegybank a költségvetés számláit is vezeti, ezért forrásként szerepelnek a költségvetés betétei, valamint a jegybank külföldi hiteltartozásai. Az, hogy az állam külföldi adósságai a jegybank könyveiben szerepelnek, nem tipikus a piacgazdaságokban. Tehát a jegybank saját forrásokra támaszkodik, de például a bankoknak nyújtott hitel célja, hogy a gazdaságba a hitelezésen keresztül pénzt pumpáljon. Így lesznek kintlévőségei amit aztán a kereskedelmi bankok amikor a pénzek befolynak hozzájuk a hitelezésen keresztül visszaáramoltatnak a jegybanknak. Vagyis az nem úgy van, hogy a jegybankba az állami költségvetésből csak úgy betolják a pénzt.

Bálákban álló pénzkötegek?

Hát fogalmazhatunk így is. A jegybanknak a jegybanktörvényben kötelezően előírják, hogy tartalékot kell képeznie. Tehát nem az van, hogy kitalálják, hogy most pénzt fognak begyűjteni és bálákban tárolni, hanem ez kötelezettsége a jegybankoknak. Ezt a pénzt részben muszáj parkoltatnia például devizatartalék formájában, mert ha nem tenné akkor adott pillanatban nem tudna beavatkozni, mégpedig azonnal. tehát ezt nem helyezheti bele semmibe sem, mert akkor nem tudná mozgósítani. Márpedig amikor beavatkozik akkor azt azonnal teszi, nem ér rá napokig vagy hetekig várni arra, hogy az esetlegesen kihelyezett tartalék beérkezzen és be tudjon avatkozni. Amikor látja, hogy egy adott napon például a forint olyan kritikus pontra érkezik, hogy lépnie kell akkor egy szempillantás alatt megjelenik a devizapiacon és veszi a forintot mint a cukrot, hogy megállítsa a zuhanást. remélem érthető, hogy egy teljesen függetlenül működő intézményről beszélünk.

Mindazonáltal vannak viták még mind a mai napig is arról, hogy szükséges e a jegybank teljes függetlensége. nem csak nálunk, hanem a világban sok helyen. Például a FED létrehozása annak idején az elméletek szerint a szenátusi szavazáskor csak manipulációk árán történhetett meg. Nem tudom, hogy így volt e, de simán el tudom képzelni. Hiszen létrehoztak egy olyan hatalmi ágat aminek óriási befolyás került a kezébe, anélkül, hogy nemzeti kormány egy szót is szólhatna a munkájába.
Régi 2012-01-04, 21:36   #88 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 150
fxtom a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

"Mindazonáltal vannak viták még mind a mai napig is arról, hogy szükséges e a jegybank teljes függetlensége. nem csak nálunk, hanem a világban sok helyen. Például a FED létrehozása annak idején az elméletek szerint a szenátusi szavazáskor csak manipulációk árán történhetett meg. Nem tudom, hogy így volt e, de simán el tudom képzelni. Hiszen létrehoztak egy olyan hatalmi ágat aminek óriási befolyás került a kezébe, anélkül, hogy nemzeti kormány egy szót is szólhatna a munkájába."

Én eléggé megdöbbentem, amikor szembesültem vele, hogy a FED tulajdonképpen magánkézben van. Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy nem a közérdeket szolgálja, hanem magántulajdonosainak privát érdekeit. Tulajdonképpen egy nagyhatalmú pénzmonopólium, amely kénye-kedve szerint képes gazdasági visszaesést vagy válságot (pl.1929) előidézni azáltal, hogy kézben tartja és manipulálja a pénzkibocsátást, a kamatlábakat, az arany áramlását, vagyis a gazdaság egészét. Így aztán az is egyértelmű, hogy Ben Shalom Bernanke,a FED elnöke gyakorlatilag nagyobb hatalommal és befolyással bír, mint az Egyesült Államok elnöke.
fxtom nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2012-01-04, 22:33   #89 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 2
csipasz a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

senki nem támogatja a háziszéfes megoldást?

annyiban tudnátok segíteni légyszi, hogy milyen valutában érdemes tartani a megtakarítást?
- CHF (gondolom ez a legbiztosabb?)
- EUR (eurózóna csőd esetén problémás lehet?)
- USD (ez azt mondják erősödőben?)

köszönöm bárki válaszát...
csipasz nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2012-01-05, 08:14   #90 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
csipasz eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
senki nem támogatja a háziszéfes megoldást?

annyiban tudnátok segíteni légyszi, hogy milyen valutában érdemes tartani a megtakarítást?
- CHF (gondolom ez a legbiztosabb?)
- EUR (eurózóna csőd esetén problémás lehet?)
- USD (ez azt mondják erősödőben?)

köszönöm bárki válaszát...

Nagyon nehéz kérdés.

Pillanatnyilag ha pénzben gondolkodsz Norvég vagy Svéd korona. A stabilitásuk nagyon jó, mint ahogy a mögöttük álló gazdaságoké is. Előnyük a CHF-hez képest, hogy nincsenek túlértékelve.
A svájci frank annyiban problémás, hogy eléggé túlértékelt és a svájci jegybank folyamatosan beavatkozik, hogy letörje, mert nem jó a gazdaságnak. De ha borul a forint akkor még mindig sokkal jobb mint a forintbetét.
EUR. Az eurózóna csődje valószínűtlen, legfeljebb néhány ország csődje, elsősorban a periferiális országoké. A felbomlás teljesen elképzelhető opció, de akkor vissza kell állítani a jegybankokat ami vélhetően rendezett lesz. Akkor pedig a legerősebb pénz a jó öreg német birodalmi márka amibre gyorsan át lehet majd váltani.
USA. Előnye, hogy a FED annyit nyomtat belőle amennyit csak akar ezért világpénz. Ez viszont hátránya is egyben, mivel egy fedezet nélküli sajtpapír. hacsak nem tekintjük fedezetnek az irdatlan 14 294 milliárd dollár Usa államadósságot, amit szerintem az életben nem fognak visszafizetni, de még ennél is biztosabb, hogy nem is akarnak. Ki mer nekik szólni érte? Azt az országot a jenkik rádobják a halállistájukra és vége. Kivétel persze Kína vagy Oroszország de ők még kicsit várják, hogy mikor érzik a dögszagot. Szóval egyenlőre a dollár is jobb mint ha forintba lenne.
De mondom én az első kettőre tennék voksot.
Régi 2012-01-05, 08:18   #91 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
fxtom eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
[I]
Én eléggé megdöbbentem, amikor szembesültem vele, hogy a FED tulajdonképpen magánkézben van. Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy nem a közérdeket szolgálja, hanem magántulajdonosainak privát érdekeit. Tulajdonképpen egy nagyhatalmú pénzmonopólium, amely kénye-kedve szerint képes gazdasági visszaesést vagy válságot (pl.1929) előidézni azáltal, hogy kézben tartja és manipulálja a pénzkibocsátást, a kamatlábakat, az arany áramlását, vagyis a gazdaság egészét. Így aztán az is egyértelmű, hogy Ben Shalom Bernanke,a FED elnöke gyakorlatilag nagyobb hatalommal és befolyással bír, mint az Egyesült Államok elnöke.
Bizony ez így van. És ez még csak a jéghegy csúcsa. Egészen egyszerűen a semmiből teremtenek pénzt. Ez olvasd el és nézd meg a videót.

http://ingatlanmagazin.com/ingatlanpiac/cikk_8804/
Régi 2012-01-06, 11:04   #92 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

Idézet:
Én is úgy gondolom, hogy nem ördögtől való az EU-n kívüli út és nem biztos, hogy meg kellene várni az összeomlását. Szinte azonnal védővámokat kellene kivetni azokra a termékekre amelyek veszélyeztetik a magyar termelést.
Azon gondolkodom már egy ideje, hogy van e egyáltalán ennyi politikai mozgásterünk? Ha megpróbálunk kilépni, nem kapunk e egyből akkora pofont, hogy azonnal észhez térjünk? Ugyanez a vámokra is kérdéses. Egyértelmű, hogy előnyös lenne pár védővámot bevezetni, de kérdés, hogy ezt engedik e? Ha a gazdáink berágnak ránk, simán eltaposhatnak (leminősítenek, IMF nem ad hitelt, világgákürtölik, hogy most azonnal csőd lesz, hogy más se vegyen állampapírokat, stb), pont úgy, ahogy most is csinálták.
Régi 2012-01-06, 11:23   #93 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
Azon gondolkodom már egy ideje, hogy van e egyáltalán ennyi politikai mozgásterünk? Ha megpróbálunk kilépni, nem kapunk e egyből akkora pofont, hogy azonnal észhez térjünk? Ugyanez a vámokra is kérdéses. Egyértelmű, hogy előnyös lenne pár védővámot bevezetni, de kérdés, hogy ezt engedik e? Ha a gazdáink berágnak ránk, simán eltaposhatnak (leminősítenek, IMF nem ad hitelt, világgákürtölik, hogy most azonnal csőd lesz, hogy más se vegyen állampapírokat, stb), pont úgy, ahogy most is csinálták.
Nem feltétlenül. Lehet, hogy inkább nyűg vagyunk már nekik. A kilépés elvi lehetősége megvan már, csak még nem élt vele senki. Főleg ha nem velünk kezdődik, hanem esetleg van már kilépő. Akkor meg precedens is van. De meglátjuk mit hoz a jövő.

Még valami. Az oroszok létre akarják hozni az Eurázsiai Uniót és azt mondták, hogy tárt karokkal várnak. Ez így most vad dolognak hangzik, de lássuk be, hogy például a kazahok vagy türkmének mellett nem valószínű, hogy másodrangú országok lennénk viszont óriási piacokat szerezhetnénk. A verseny is nekünk kedvezne, hiszen nem mindegy, hogy az ilyen országokkal kell versenyeznünk vagy a full fejlett nyugattal. Én nem tekintenék rémülettel egy ilyen opcióra sem, hanem hatalmas lehetőségeket látok benne.
Régi 2012-01-06, 11:27   #94 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 5
ZsuG a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Először is köszönöm a válaszokat. Végigolvastam mindent és sok álláspontot ismertem meg. Konkrét javaslatot kevésbé, de alakul a kép.

Ma a rádióban elemzőktől és főleg kormánytisztviselőktől, szóvivőktől lehetett hallani rengeteget, hogy "nem nyúlnak a bankbetétekhez, mindenki pénze teljes biztonságban van".

Ha már magyarázkodni is elkezdtek, akkor szerintem nincs messze a konkrét lépés. Ne legyen igazam, de gyorsan kell lépni ha nem akarjuk bukni a pénzünket.
ZsuG nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2012-01-06, 14:02   #95 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

@Sidius:
Nem lenne előnyösebb a majdani Eurázsiai Unió, az EU között függetlenként egyensúlyozni, és mindkét irányba jó kereskedelmi kapcsolatokat kiépíteni? Esetleg a többi kelet európai országgal együtt létrehozni egy kelet európai uniót, ami együtt már bír olyan gazdasági befolyással, hogy tárgyalópartnerek lehetnénk mind a két nagy szomszéd felé? A szomszédaink hasonló gazdasági helyzetben vannak mint mi, hasonló problémákkal küzdenek. Hasonszőrű tagokból stabilabb egységet lehetne szervezni, mint ha teljesen eltérő országokat próbálunk beletuszkolni egyetlen szervezetbe... És mivel egy ilyen Kelet európai unioban nem csak másodlagos tagok lennénk (EÁUban is csak másodlagosak lennénk Oroszországhoz képest), érdekérvényesítési lehetőség is jobb lenne.
Ennek már vannak történelmi alapjai is (visegrádi királytalálkozó), ha a gazdasági érdekek úgy hozzák, ismét összeállhatnánk.

Mit gondolsz erről?
Régi 2012-01-06, 14:05   #96 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Már Orbán is azt mondja, hogy nem nyúlnak a bankbetétekhez. Ijesztő!
Régi 2012-01-06, 14:14   #97 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Alapbeállítás

ZsuG: Orbánnak ezt kell mondania. El kell hitetnie az emberekkel hogy nem lesz baj. Ha ezt sikerül elérnie, akkor tényleg nem is lesz baj, ha nem sikerül elhitetnie, akkor baj lesz.
Orbán tegnap gyakorlatilag feltétel nélkül megadta magát az IMFnek. Ha IMF vezetétői racionálisan gondolkodnak, és nem valami kicsinyes bosszúvágy vezérli őket, akkor valószínűleg adnak hitelt. Ez esetben nem most lesz az államcsőd.
Régi 2012-01-06, 15:39   #98 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Szerintem a hazai lakosság körében Orbán minden cselekedetével ellentétes hatást vált ki, mint amit egy hiteles és racionális ember szavai váltanának ki. Mindez az eddigi tapasztalatok alapján a részünkről racionális gondolkodás.
Régi 2012-01-06, 15:53   #99 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Nos elképzelhető, hogy függetlenek is lehetnénk, persze csak addig még ki nem tör egy konfliktus. Miért? Rá kell nézni a térképre. Ahogy békeidőben tranzit út vagyunk, úgy háborúban ideális előrenyomulási terület, ha valaki átjut keletről a Kárpátokon, de nyugatról keletre és észak déli irányban ugyanez a helyzet. A másik a szomszédság helyzet. Politikailag alig van körülöttünk olyan ország aki nem fojtana meg minket egy kanál vízben, ha tehetné. Szigorúan politikailag, nem az egyszerű emberekről beszélek. De persze előfordulhat, hogy tiszteletben tartanánk a semlegességünket. A történelem azt mutatja, hogy azok az országok képesek semlegesek maradni akik valahogy mindenkivel jóban vannak, mint a svédek vagy a svájciak. Ránk ez a jellemző? Mindazonáltal lehet ez is egy opció, de szerintem ezt korábban kellett volna elkezdeni, például a gengszterváltáskor.

Azt gondolom, hogyha létrejön valamiféle szövetség, akkor bizony nem árt ha van benne egy izmosabb ország is, akivel nem nagyon mernek packázni.
Nem biztos, hogy az Eurázsiai Unióban másodrendű tagok lennénk az oroszok mellett. Ezt több dologra alapozom. Először is ismerni kell őket. Le kell vetkőzni a velük kapcsolatos sztereotípiákat. Először is ők maguktól soha nem támadtak meg minket, mi viszont igen őket. Az 1848-49 szabadságharcban az osztrák hívásra érkeztek, mivel katonai szerződésük volt. Maguktól nem jöttek volna. 1956-ban szintén jöttek, de szintén hívásra, illetőleg azért mert ugyanúgy dominóban gondolkodtak, mint az amerikaiak kelet-Ázsiában. vagyis ha egy ledől akkor ledől a következő is. A második világháborúban mi kezdtük pedig kérték, hogy ne vegyünk részt a megtámadásukban, mert nincs köztünk vitás kérdés. Csak nekünk már nem volt visszaút a németek benyújtották a számlát. Nyilván amikor fordult a kocka legyalultak minket.
Az oroszok a nyugattal ellentétben soha de soha nem néztek le minket és most sem néznek le, sőt csodálkozással figyelik, hogy időnként mi a bajunk velük. 1956 sok éve volt egy tök másik világban. Csodálkoznak azon, hogy az olajuk, gázuk nem büdös a pénzük viszont az. Probléma, hogy piaci áron megszerzik a MOL-t, de meglepődve látják, hogy az EON fillérekért átvette a villamos és gázvezetékrendszer nagy részét és mi ezt rendben lévőnek találjuk.
Ha egyenlő félként kezelik őket és nem ázsiai barmokként, akkor korrekt üzletemberek. Megtartják amit ígérnek, de nagyon nem szeretik, ha átverik őket. Akkor kegyetlenek tudnak lenni. Viszont ha barátok akkor nem kétszínűek, hanem mindhalálig azok. A barátság sokat jelent nekik. Aki gyenge
Nekem olyan kapcsolataim szövődtek velük amikor még "ideiglenesen" itt állomásoztak, hogy még magyarul is megtanultak a kedvemért. Igaz nincs benne sok köszönet, de próbálkoztak.
Szóval nem rosszabbak mint bárki más, nem kell tőluk megijedni.
A második amire alapozom, hogy nem biztos a másodrendű tagság, az pedig az, hogy nem mindegy, hogy belépünk a klubba, vagy alapítjuk azt. Nagyon nem mindegy. Ha valahova belépünk ott alkalmazkodni kell, ha valamit alapítunk ott bizonyos mértékig mi is ott vagyunk a játékszabályokat. Miért gondolod, hogy ha a hollandok, luxemburgiak, belgák nem másodrendűek a hatalmas Francia és Németország között? Nem azok mert ott voltak az elején jó időben és jó helyen. Nekünk se ártana egyszer időben odaérni valahová, mert ebben a klubban ahol vagyunk mindig mi leszünk a csóró rokon.
A harmadik amire alapozom, hogy ebben a klubban ugyan nem lennénk egy nagy ország, de azok nagy részéhez képest akik a klubban lesznek mindenképpen fejlettebbek. Ilyenek például a tádzsikok, a türkmének, a kazahok, a fehéroroszok, az ukránok....stb. Mégpedig nagyságrendekkel. Mit adnánk nekik? Mindent amit ők nem tudnak legyártani kellő minőségbe, ugyanúgy mint a rendszerváltás előtt. Számtalan ilyen dolog volt a busztól kezdve a microelektronikáig vagy akár az élelmiszer ipari termékek. Igaz, hogy ehhez pár iparágat újra kellene varázsolni ami ugye pénzkérdés, de az oroszok megmondták, hogy a pénz nem téma. Öntik mert van nekik. Mit kapnánk? Először is pénzt az oroszoktól. A többieknek nem sok van, de van olyan dolguk sok ami nekünk nincs és aranyat fog érni a jövőben. Ez pedig az energiahordozók és a nyersanyagok. Jöhet dögivel, ugyanis ezekért az erőforrásokért 20 éven belül öldöklő harc lesz. Ugye nem baj, ha mi meg jóba vagyunk azokkal akiknek van belőle bőven. A Nyugatnak biztosan lesz? Én nem hiszem, de biztos vagyok benn ha mi tudunk közvetíteni akkor a Nyugati államok nagyon szeretnének majd a barátaink lenni.
Itt óriási piacról van szó, aminél az induláskor le lesznek osztva a lapok. Nyugaton már le vannak osztva. Szóval én nem vetném el ezt az opciót.
Régi 2012-01-06, 15:56   #100 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
ZsuG: Orbánnak ezt kell mondania. El kell hitetnie az emberekkel hogy nem lesz baj. Ha ezt sikerül elérnie, akkor tényleg nem is lesz baj, ha nem sikerül elhitetnie, akkor baj lesz.
Orbán tegnap gyakorlatilag feltétel nélkül megadta magát az IMFnek. Ha IMF vezetétői racionálisan gondolkodnak, és nem valami kicsinyes bosszúvágy vezérli őket, akkor valószínűleg adnak hitelt. Ez esetben nem most lesz az államcsőd.
Az IMF ma már egyedül nem ad hitelt. Csak az EU-val, aki viszont példát akar statuálni. feltételek lesznek, mégpedig nagyon kemények. Nem csak holmi törvények visszavonogatásáról, hanem kemény gazdasági feltételekről. Szerintem.
Válaszol

Címkék
külföldi befektetés, Orbán-kormány, pénz kimentése

Jelenlévő aktív tagok böngészik ezt a témát: 1 (0 tag és 1 látogató)

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
nem indíthatsz új témát
nem válaszolhatsz
nem csatolhatsz
nem javíthatsz hozzászólást

BB code is bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva

A pontos idő 05:53 , a GMT +1 időzóna szerint.