Tőzsde Fórum  

Vissza   Tőzsde Fórum > Tőzsdéről általában > Tőzsde hírek

Válaszol

LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2010-12-02, 18:38   #51 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 164
Hírnév szint: 8
Zsolt27x a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Idézet:
ALTERMAN eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
A Kínai állam nagyvonalú segítséget adott Görögországnak a legveszélyesebb időszakban.
Nyílván emlékszünk még arra,amikor Görögország tulajdonképpen a csőd előtt állt egy nappal.
A Görög államkötvényeket figyelte mindenki.Veszik,vagy nem?Nem akarta senki venni,de valahogy mégiscsak elcsordogáltak.Na ki vette?Kína.
Születtek még egyéb megállapodások is,például a görögök kereskedelmi hajóflottájának nagyobb része elavult,cserére várt,vár.Pénz nincs rá.
Kína felajánlotta a hajóflotta cseréjét,(nem két darabról van szó)hitelbe!
Kikötés?Tulajdonképpen semmiségek:csak kínai gyártású hajó lehet,(persze minőségben nem rosszabb mint a konkurencia,viszont árban 15%-al olcsóbb),aztán ha nem kínában szerelik össze,akkor kínai munkás legyen az összeszerelő a görög gyárban,aztán a visszafizetésről:
Majd kb 20 éves lejárattal,vagy hamarabbi,de megújítható határidővel.
Övék lett még náhányszáz Km kikötőrész,fontos kereskedelmi viziútvonalak útjában.
(Pénz igazán nem számít,amúgy is szabadulni kell tőle,mielőtt el nem veszíti az értékét a dollár,és euro).
Sakk matt!
Hogy-hogy erről nem lehetett olvasni a hírekben? Vagy csak én voltam figyelmetlen?

Zsolt
Zsolt27x nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-12-02, 19:16   #52 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Hely: Pillanatnyilag Magyarország.
Összes hozzászólás: 1.530
Hírnév szint: 11
sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Igen én is olvastam amit ALTERMAN írt, ha nem is ilyen részleteiben. Még októberben cikkeztek arról, hogy Kína kisegíti a görögöket. Hajlandóak hitelt nyújtani a görög államnak és a vállalatoknak, no persze cserébe kérnek egy s mást. Ha jól emlékszem 5 pontos javaslatot tettek le a görögök elé amiben többek között ötmilliárd dolláros alapot hoz létre görög hajózási cégek számára, hogy kínai gyártmányú hajókat vásárolhassanak. Sőt akkor mindjárt több száz millió értékben vettek is hajókat. Ezenkívül Kína legnagyobb hajózási cége megnyerte 35 évre a pireuszi kikötő 2 konténertermináljára szóló koncessziót. 3,7 millió konténert akarnak ott átpakolni évente. De Thesszalonikiben is elosztóközpontot hoznának létre a kínai áruk számára, meg Krétán repteret építenek, és még egy hatalmas hajójavító céget is alapítanak szintén Pireuszban.
Szó volt arról is hogy a kínaiak saját tengeri logisztikai központjukat odatelepítenék a görögökhöz.
Mindezekért cserébe a kínaiak felzabálják a gagyi kategóriába sorolható görög állampapírokat, pedig azt már szinte csak az őrültek veszik. Kína viszont nagyon is jól számol. Szerintem mintaszerűen nyomulnak előre, és ügyesen pozicionálják magukat. Európa nagy bajban van, kell neki a kínai pénz, az Usa nemigen fog segíteni, szerintem ha akarna sem tudna, de szerintem neki is inkább érdeke egy megosztott európa, mint egy egységes ami esetleg valamikor vele szembe is fordulhatna.
No de Kína itt van és "szívesen" segít. Cserébe csak "apróságokat" kér. Persze a megosztottságban ő is érdekelt.
sidius nem elérhető   Válaszol idézettel
Hirdetések
Régi 2010-12-02, 20:02   #53 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
sidius eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Igen én is olvastam amit ALTERMAN írt, ha nem is ilyen részleteiben. Még októberben cikkeztek arról, hogy Kína kisegíti a görögöket. Hajlandóak hitelt nyújtani a görög államnak és a vállalatoknak, no persze cserébe kérnek egy s mást. Ha jól emlékszem 5 pontos javaslatot tettek le a görögök elé amiben többek között ötmilliárd dolláros alapot hoz létre görög hajózási cégek számára, hogy kínai gyártmányú hajókat vásárolhassanak. Sőt akkor mindjárt több száz millió értékben vettek is hajókat. Ezenkívül Kína legnagyobb hajózási cége megnyerte 35 évre a pireuszi kikötő 2 konténertermináljára szóló koncessziót. 3,7 millió konténert akarnak ott átpakolni évente. De Thesszalonikiben is elosztóközpontot hoznának létre a kínai áruk számára, meg Krétán repteret építenek, és még egy hatalmas hajójavító céget is alapítanak szintén Pireuszban.
Szó volt arról is hogy a kínaiak saját tengeri logisztikai központjukat odatelepítenék a görögökhöz.
Mindezekért cserébe a kínaiak felzabálják a gagyi kategóriába sorolható görög állampapírokat, pedig azt már szinte csak az őrültek veszik. Kína viszont nagyon is jól számol. Szerintem mintaszerűen nyomulnak előre, és ügyesen pozicionálják magukat. Európa nagy bajban van, kell neki a kínai pénz, az Usa nemigen fog segíteni, szerintem ha akarna sem tudna, de szerintem neki is inkább érdeke egy megosztott európa, mint egy egységes ami esetleg valamikor vele szembe is fordulhatna.
No de Kína itt van és "szívesen" segít. Cserébe csak "apróságokat" kér. Persze a megosztottságban ő is érdekelt.
Akkor ez tényleg kimaradt nálam.
Nemrég azt hallottam, hogy Kínában gyártani alapvetően drágább lenne mint nyugaton, ha betartanák az ottani cégek a biztonsági és környezetvédelmi előírásokat. De mivel ezt lespórolják, versenyelőnyhöz jutnak. Csak ez áll a kínai csoda mögött. Meg az, hogy mindent lemásolnak. Ez olyan mintaszerű?
Régi 2010-12-03, 07:41   #54 (permalink)
Szenior tag

ALTERMAN logója

Összes hozzászólás: 471
ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Van még tovább is!
Már ki van nézve a spanyol tengerpart néhány kereskedelmi-logisztikai szempontból megfelelő része,illetve az olasz tengerpart bizonyos részei,amelyek megfelelőek az áruforgalom lebonyolítására,logisztikai centrumok kialakítására,(vagy már azok).
Nem kötelező persze ezen üzlet sem spanyolország,sem olaszország számára,csak ha esetleg úgy gondolják hogy...ezen "mindkét fél számára előnyös kínai befektetések"elnyerik az illetékes országok kormányainak tetszését,akkor megvalósulhat...
(államkötvények vásárlásánál természetesen ezen üzletek kimenetelét nem veszi Kína figyelembe )
Régi 2010-12-03, 12:25   #55 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 11
Hírnév szint: 7
humi a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Zsolt27x!
Kedves Zsolt!
http://www.privatbankar.hu/cikk/hirc...az_eurot_40073

Hogy mi mozog a háttérben a nagy politikai játszadozás igen is kihat a devizákra szerintem!
Az igazi spekulánsok ezeket nem hagyják figyelmen kívül!
Ha egy gondolat vagy ötlet megfelelő embertől elindul és kap hozzá támogatókat...............
Gondolat ébresztőnek szántam. Remélem nem baj?
humi nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-12-03, 17:11   #56 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
humi eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Zsolt27x!
Kedves Zsolt!
http://www.privatbankar.hu/cikk/hirc...az_eurot_40073

Hogy mi mozog a háttérben a nagy politikai játszadozás igen is kihat a devizákra szerintem!
Az igazi spekulánsok ezeket nem hagyják figyelmen kívül!
Ha egy gondolat vagy ötlet megfelelő embertől elindul és kap hozzá támogatókat...............
Gondolat ébresztőnek szántam. Remélem nem baj?
Kedves Humi!

Ami a háttérben mozog arról egy spekulánsnak többnyire fogalma sincs, szerintem. Lehet, hogy az "igaziaknak" igen, de a legtöbbnek nincs. Helyette van számos adat, információ amelynek egy része baromság, kacsa, manipuláció, lényegtelen dolog és van néhány lényeges is. Többnyire a végén derül ki, hogy ezekből mi a lényeges.
Semmi gond nincs ezzel a gondolatébresztővel, csak nem értettem a hozzászólásaid egy részét. Nekem kicsit zavaros volt, de lehet, hogy csak én éreztem így.

Üdv: Zsolt
Régi 2010-12-03, 20:25   #57 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
a portugálokat meg nem tudjuk de szerintem ott lesznek 50-70 körül ők is.
http://www.vg.hu/gazdasag/gazdasagpo...oldhato-335073

No majdnem eltaláltam.......
Régi 2010-12-04, 00:31   #58 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 11
humi a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Gondolat ébresztő……………
EU-EURO+a többiek. Euró az európaiaknak jó. A többieknek meg az övéké+USD, mert ez így alakult, az USA szabadulna a zöldhasútól, meg is álmodták már az AMERÓT, mert a kontrol egyre jobban kicsúszik a kezükből, hiába FEDEK fedjét is létre hozhatják, szerintem már késő. Akiknek USD van felhalmozva az ugye stabilabb, megoldást keres (már ha keres) sokan azt szeretnék, ha egy az egyben lenne az EURO+USD ……………….
(Privátbankár) Globális pénzrendőrségre vágyik az euró atyja……….
Lámfalussy Sándor, "az euró atyja", az Európai Monetáris Intézet egykori vezetője szerint a pénz- és tőkepiacok globális szabályozásra lenne szükség a későbbi pénzügyi válságok elkerülésének előmozdítása végett.

Az USD estében szerintem már nem lehet szabályozást hozni, mert a legelterjedtebb valuta, kell helyette valami más…………………..

Az EURO törékeny fiatal valuta erős és gyenge lábakon………… kell neki a külső segítség (politikailag akár az Orosz nagy medve akár a régi új Nagytestvér………………)
humi nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-12-15, 18:23   #59 (permalink)
Új tag

Hely: Budapest
Összes hozzászólás: 10
Liph a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

S&P nagy valószínűséggel Belgiumot lefogja minősíteni. EUR/USD-nál további esésekre számítok.

http://www.zerohedge.com/article/eur...nders-negative
Régi 2010-12-17, 12:04   #60 (permalink)
Szenior tag

ALTERMAN logója

ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
Liph eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
S&P nagy valószínűséggel Belgiumot lefogja minősíteni. EUR/USD-nál további esésekre számítok.

http://www.zerohedge.com/article/eur...nders-negative
Lesz ott még más is!
Régi 2010-12-21, 23:33   #61 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Lesz ott még más is!
Éspedig?
Régi 2010-12-22, 07:34   #62 (permalink)
Szenior tag

ALTERMAN logója

Alapbeállítás

Idézet:
Zsolt27x eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Éspedig?
A meglepetéseknek még sincs vége!Europa még mindíg azt hiszi,hogy a jelenlegi jövedelmi szint reális..Pedig már minden puskaporukat ellövöldözték az eurozona országai.Most ott tartunk,hogy leminősítjük a 3-4%-os hiánnyal rendelkező országokat,miközben ahol lakunk ott 6-14%.
Nemszámit,hazudjunk egy nagyot!
Régi 2010-12-22, 07:53   #63 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
.Most ott tartunk,hogy leminősítjük a 3-4%-os hiánnyal rendelkező országokat,miközben ahol lakunk ott 6-14%.
Régi mondás, hogy "aki a pénzt adja a nótát is húzatja" vagyis a nemzetközi pénzvilág által eltartott hitelminősítők, nem nézik tétlenül, hogy a kenyéradó gazdáiknak adózni kell az extra profitjuk után. Bíznak benne, hogy ezzel majd regulálni tudnak, és visszatéríthetik a renitensnek tartott országokat az általuk "helyesnek vélt", útra, ami persze nem mellékesen már megbukott.

Milyen nem reális jövedelmi szintre gondolsz?
Régi 2010-12-22, 08:10   #64 (permalink)
Szenior tag

ALTERMAN logója

Alapbeállítás

Idézet:
Régi mondás, hogy "aki a pénzt adja a nótát is húzatja" vagyis a nemzetközi pénzvilág által eltartott hitelminősítők, nem nézik tétlenül, hogy a kenyéradó gazdáiknak adózni kell az extra profitjuk után. Bíznak benne, hogy ezzel majd regulálni tudnak, és visszatéríthetik a renitensnek tartott országokat az általuk "helyesnek vélt", útra, ami persze nem mellékesen már megbukott.

Milyen nem reális jövedelmi szintre gondolsz?
Jaja,valahogy így látom én is!

Nem reális jövedelemszint a jelenlegi eurozona országok(itt főleg a nyugat europaiakra gondolok)állampolgárainak átlagos éves jövedelme a nemistudom mihez viszonyítva,mert a dollárt sem írhatnám ide

(mondjuk a keleteuropai,kínai,és néhány feltörekvő ország állampolgárainak jövedelméhez képest).
Régi 2010-12-22, 08:21   #65 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:

Nem reális jövedelemszint a jelenlegi eurozona országok(itt főleg a nyugat europaiakra gondolok)állampolgárainak átlagos éves jövedelme a nemistudom mihez viszonyítva,mert a dollárt sem írhatnám ide

(mondjuk a keleteuropai,kínai,és néhány feltörekvő ország állampolgárainak jövedelméhez képest).
Ja igen értem és teljesen egyet is értek!
Régi 2010-12-22, 11:58   #66 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:

Azért Németországban és a skandináv országokban nem olyan nagy az államadósság. Akkor az ő átlagos jövedelmi szintjük is magas vagy rendben van? Végül is pl. a németek jó minőségben és sokat termelnek, az exportjuk jelentős. Miért ne lenne jóval magasabb a jövedelmi szintjük, ha hozzájutnak ehhez a jelentős bevételhez és nem hitelből finanszírozzák ezt az életszínvonalat?

Amúgy Belgium államadóssága mekkora most?

Régi 2010-12-22, 13:11   #67 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
Azért Németországban és a skandináv országokban nem olyan nagy az államadósság. Akkor az ő átlagos jövedelmi szintjük is magas vagy rendben van? Végül is pl. a németek jó minőségben és sokat termelnek, az exportjuk jelentős. Miért ne lenne jóval magasabb a jövedelmi szintjük, ha hozzájutnak ehhez a jelentős bevételhez és nem hitelből finanszírozzák ezt az életszínvonalat?

Amúgy Belgium államadóssága mekkora most?

A belga államadósság ha jól tudom 94-95%-körül van.

A németek mit termelnek jó minőségben és sokat? Csak mert tudtommal a termelő ágazatok elég nagy része (autógyártás, elektronika...stb) már külföldre van telepítve, ahol kb a németországi bér töredékéből állítják elő a termékeket. Megjegyzem, hogy ennek a haszna nem a termelő országoknál csapódik le, hanem a német anyavállatoknál és végsősoron a német államnál.
Egyébként bár az életszínvonal valóban elég magas náluk, de érdekes módon mindenkinél az a színvonal a kevés ami éppen van. A német új autók nagy része hitelbe fut, hitelkártya eladósodottság szintén világszínvonalú. Lakasáhitel talán nem folytogatja őket annyira, mivel ott lényegesen kevesebb lakás épült hitelbe, inkább bérlakások vannak.
Régi 2010-12-22, 15:09   #68 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
A belga államadósság ha jól tudom 94-95%-körül van.

A németek mit termelnek jó minőségben és sokat? Csak mert tudtommal a termelő ágazatok elég nagy része (autógyártás, elektronika...stb) már külföldre van telepítve, ahol kb a németországi bér töredékéből állítják elő a termékeket. Megjegyzem, hogy ennek a haszna nem a termelő országoknál csapódik le, hanem a német anyavállatoknál és végsősoron a német államnál.
Egyébként bár az életszínvonal valóban elég magas náluk, de érdekes módon mindenkinél az a színvonal a kevés ami éppen van. A német új autók nagy része hitelbe fut, hitelkártya eladósodottság szintén világszínvonalú. Lakasáhitel talán nem folytogatja őket annyira, mivel ott lényegesen kevesebb lakás épült hitelbe, inkább bérlakások vannak.
Akkor a Belgák is szépen elköltötték a jövő nemzedék pénzét.
Értem én, hogy nem a német munkás dolgozik a távol-keleti gyártósornál. Én arra gondoltam, hogy az eladásból származó bevétel a német emberek életszínvonalát emeli. Ebből a bevételből magasan tudják tartani a szolgáltatószektorban lévő emberek sokszor irreális bérét (más iparágakkal összehasonlítva irreális). De ha ezt az életszínvonalat ők is a magas lakossági hitelekből tudják csak fenntartani akkor az gond. Idővel akkor nem tudják majd tartani ezt és a törlesztésekkel egyidejűleg csökkenni fog a belső fogyasztás is, ami ha nem tudják növelni a termelést akkor gdp visszaesést fog okozni, ez pedig életszínvonal csökkenést. De szerintem sokkal kisebb mértékben mint a gyenge exporttal és eladósodott állammal rendelkező országok esetében.
Mellesleg én úgy tudtam, hogy a német lakosság sokkal több megtakarítással rendelkezik és kevesebb hitele van mint a többi nyugati országban élőknek. Szóval a nagy hitelállomány, amit említesz, engem meglepett.

Régi 2010-12-22, 18:40   #69 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Talán nem egésszen 1 hónapja jelent meg a hír arról, hogy rekordon van a németek eladósodottsága. Ráadásul hozzávetőlegesen a lakosság 10% van olyan súlyosan eladósodva, hogy nem, vagy csak nagy nehézségek árán tudja törleszteni a hiteleit.
Ez a szám talán nem tűnik soknak, de az ő jövedelmi viszonyaik között ez elég soknak számít. Igaz még mindig kevesebb mint a britek 14 vagy a franciák 17-18%-a.

Egyébként nem véletlenül lehet hallani olyasmikről, hogy a németeknek is kezelni kell előbb utóbb az államadósságukat (amit szépen megdob a válságkezelésben való részvételük is). Amikor még bent voltak a válságban, hatalmas összegeket fordítottak állami szinten a belső fogyasztás felpörgetésére (mint például az autócsere program). Nos amikor majd elkezdik kezelni, akkor nem csak a német polgárok fogják érezni keményen, de az olyan német emlőn lógó országok is mint mi.
Azért nem egy érdekes dolog, hogy amikor a nagy Németország pörgette fel a fogyasztást és növelte az államháztartási hiányt, senki nem emelt ellen szót a pénzvilágban. Más országokkal nem ilyen elnéző a nemzetközi pénzpiac. Egyenlőség van itt csak vannak egyenlőbbek!
Régi 2010-12-23, 01:09   #70 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Talán nem egésszen 1 hónapja jelent meg a hír arról, hogy rekordon van a németek eladósodottsága. Ráadásul hozzávetőlegesen a lakosság 10% van olyan súlyosan eladósodva, hogy nem, vagy csak nagy nehézségek árán tudja törleszteni a hiteleit.
Ez a szám talán nem tűnik soknak, de az ő jövedelmi viszonyaik között ez elég soknak számít. Igaz még mindig kevesebb mint a britek 14 vagy a franciák 17-18%-a.

Egyébként nem véletlenül lehet hallani olyasmikről, hogy a németeknek is kezelni kell előbb utóbb az államadósságukat (amit szépen megdob a válságkezelésben való részvételük is). Amikor még bent voltak a válságban, hatalmas összegeket fordítottak állami szinten a belső fogyasztás felpörgetésére (mint például az autócsere program). Nos amikor majd elkezdik kezelni, akkor nem csak a német polgárok fogják érezni keményen, de az olyan német emlőn lógó országok is mint mi.
Azért nem egy érdekes dolog, hogy amikor a nagy Németország pörgette fel a fogyasztást és növelte az államháztartási hiányt, senki nem emelt ellen szót a pénzvilágban. Más országokkal nem ilyen elnéző a nemzetközi pénzpiac. Egyenlőség van itt csak vannak egyenlőbbek!
Azt hiszem kicsit jobban oda kellene figyelnem most már a hírekre. Ez nem az első infó, amit kihagytam. Hiába, más ezt a műfajt hivatásszerűen csinálni, mint munka mellett szabadidőben.
Igen, a német gazdaság visszaesését mi magyarok hatványozottan érzékelni fogjuk, de egész Európa, pl. még Svájc is (exportjának nagy része a németekhez megy).
Azért amikor Németország felpörgette a fogyasztást és a nemzetközi pénzpiac nem szólt rá az szerintem érthető. Az egész világon a fejlett országok ezt a stratégiát folytatták. Ez a jelenleg elfogadott közgazdasági modell a gazdasági visszaesésből való minél gyorsabb kilábalásra. Persze Japán már bebizonyította, hogy ez nem működik, de úgyis mindenki a saját kárán tanul. Meg azért a szituáció is más most mint annak idején Japánban. Nekem úgy jött le, hogy Németország gazdasági élénkítésbe kezdett, de szigorú gyeplő mellett és jobb feltételekkel, mert nem volt annyira eladósodva mint más államok és az exportja is erős. És egyébként folyton a németek szorgalmazzák, hogy oda kell figyelni az eladósodottságra. Míg az angolszászok (USA, Anglia) nyomatják, hogy a defláció és a recesszió elkerülése érdekében nyomtassuk pénzt, az állam avatkozzon be a pótlólagos keresletével a bankok meg árasszák el a lakosságot és a vállalatokat olcsó pénzzel. Persze a bankok nem ezt teszik, mert a már így is kritikusan eladósodott hiteleseknek még több pénzt nem adnak, helyette inkább megforgatják a tőzsdén (részvény rali, arany rali, fejlett piaci államkötvény rali). Szóval a józan észt én még mindig inkább a németek felől hallom.

Azt meg még senkitől sem hallottam, hogy a gazdasági életben bárki is egyenlő lenne. Jogilag talán igen, de egyébként... az erősebb, okosabb mindig előnyt élvez, és szerintem ez így is van rendjén. Mi is lehetnénk Németország, csak mi nem fizetjük meg ennek az árát!

Régi 2010-12-23, 10:20   #71 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Hát azért Svájc a válság alatt is a világ legstabilabb gazdaságának számított (130 körüli országot vizsgáltak), sőt a Világgazdasági Fórum 2009-es adatai szerint a világ legversenyképesebb gazdasága lett (az Infórádió archívumában megtalálható a hír). Bár igaz, hogy a húzóágazati között nagyon jelentős, az export, de legalább ennyire jelentősek a vállalati beruházások. Szóval lehet, hogy őket is megakaszthatná, egy német fékezés, de megkockáztathatjuk, hogy minket meg eltörne mint a ropit.

Nekem nem az nem érthető, hogy nem szóltak rá a németekre. Világos, hogy nekik muszáj volt felpörgetni a gazdaságukat, hiszen nagyjából akkora piacról van szó, hogy az európai gazdasági fellendülés nélkülük lehetetlen. Tudták a piaci szereplők, hogy ha ők meg tudnak lódulni, akkor az összes olyan országot magukkal vontatják, mint például Magyarország.
Nekem azzal van problémám, hogy ha más ország próbálkozik, válság idején felpörgetni valamilyen módon a belső fogyasztását, akkor arra azonnal lecsapnak. Itt most nem konkrétan Magyarországra gondolok. De logikus, hogy ha van egy exportvezérelt gazdaság, és ha az exportpiacai beszűkülnek valamit tennie kell. Ennek egyik eszköze, hogy bizonyos ideig megpróbálja a belső piacokat élénkíteni, hogy legyen hova vállalatoknak termelni. Itt most nem arra gondolok, hogy pörgessük fel a fogyasztást, hogy mindenki Mercivel járjon hiszen irreális lenne, de sok esetben ez járható út, persze abszolút attól függ, hogy mennyi ideig kell mesterségesen ezt a folyamatot fenntartani. Ezt ha nincs más lehetőség akkor esetleg az államadósság növelésével is meg lehet tenni. Ismét hangsúlyozom, hogy nem a végtelenségig, és nem bármilyen mértékben. Áthidaló megoldásként, majd aztán fokozatosan visszaállni a külső piacokra amint ez lehetséges.
De mégis sok esetben (inkább szinte mindig) a pénzpiacok milyen receptet követelnek meg? Ugye ha nem megy a cégeknek, akkor nem folyik be annyi adó amennyi kell. ha nincs annyi adó mit kér az IMF? Megszorítás! A megszorítás hatására az állampolgár kezében még kevesebb pénz marad. Még kevesebbet vásárol. Még kevesebbet termelnek a cégek, még kevesebb adó folyik be. Mi a recept újra? Megszorítás! Egy-két ilyen kör és már benne is van az állam gazdaságostól szőröstől-bőröstől egy spirálban, amiből aztán nagyon nehéz kijönni. Persze mellette a növekvő munkanélküliség miatt valamint a romló egészségi állapot miatt hatalmas szociális kiadások keletkeznek! megoldás? Megszorítás, mert fogni kell a hiányt! Ez nem időhaladék, hanem lassú haldoklás.
Egyébként az angolszász példádra visszatérve én már azt sem értettem, hogy miért a bankok kapták a tőkeinjekciót segítségül? Nyilván azért mert jól lobbiztak, és az embereik ott ültek a döntéshozók zsebe mellett. Ellenkező esetben nem ők, hanem a bajbajutottak kaptak volna inkább segítséget közvetlenül. Ez lett volna a logikus, főleg gazdaságilag, de egyébként etikailag is. Etikailag azért mert az igaz, hogy sok hitelfelvevő is hibázott amikor nem nézett körül megfelelően, de mivel nekik nem volt ehhez előképzettségük ez valóban csak inkább hiba volt. Viszont a bankok amikor nem tájékoztattak megfelelően, hogy mondjuk egy devizahitel milyen kockázatos tud lenni, akkor náluk viszont a kapzsiság győzött és az már bűn és nem hiba! Nagy különbség.
Régi 2010-12-23, 10:26   #72 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Kína megment:

http://index.hu/gazdasag/magyar/2010..._az_eurozonat/

Aztán értelemszerűen benyújtja a számlát. Sajnos a kínai nyelv ha jól tudom nehezebb az angolnál.
Régi 2010-12-23, 15:22   #73 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Hát azért Svájc a válság alatt is a világ legstabilabb gazdaságának számított (130 körüli országot vizsgáltak), sőt a Világgazdasági Fórum 2009-es adatai szerint a világ legversenyképesebb gazdasága lett (az Infórádió archívumában megtalálható a hír). Bár igaz, hogy a húzóágazati között nagyon jelentős, az export, de legalább ennyire jelentősek a vállalati beruházások. Szóval lehet, hogy őket is megakaszthatná, egy német fékezés, de megkockáztathatjuk, hogy minket meg eltörne mint a ropit.

Nekem nem az nem érthető, hogy nem szóltak rá a németekre. Világos, hogy nekik muszáj volt felpörgetni a gazdaságukat, hiszen nagyjából akkora piacról van szó, hogy az európai gazdasági fellendülés nélkülük lehetetlen. Tudták a piaci szereplők, hogy ha ők meg tudnak lódulni, akkor az összes olyan országot magukkal vontatják, mint például Magyarország.
Nekem azzal van problémám, hogy ha más ország próbálkozik, válság idején felpörgetni valamilyen módon a belső fogyasztását, akkor arra azonnal lecsapnak. Itt most nem konkrétan Magyarországra gondolok. De logikus, hogy ha van egy exportvezérelt gazdaság, és ha az exportpiacai beszűkülnek valamit tennie kell. Ennek egyik eszköze, hogy bizonyos ideig megpróbálja a belső piacokat élénkíteni, hogy legyen hova vállalatoknak termelni. Itt most nem arra gondolok, hogy pörgessük fel a fogyasztást, hogy mindenki Mercivel járjon hiszen irreális lenne, de sok esetben ez járható út, persze abszolút attól függ, hogy mennyi ideig kell mesterségesen ezt a folyamatot fenntartani. Ezt ha nincs más lehetőség akkor esetleg az államadósság növelésével is meg lehet tenni. Ismét hangsúlyozom, hogy nem a végtelenségig, és nem bármilyen mértékben. Áthidaló megoldásként, majd aztán fokozatosan visszaállni a külső piacokra amint ez lehetséges.
De mégis sok esetben (inkább szinte mindig) a pénzpiacok milyen receptet követelnek meg? Ugye ha nem megy a cégeknek, akkor nem folyik be annyi adó amennyi kell. ha nincs annyi adó mit kér az IMF? Megszorítás! A megszorítás hatására az állampolgár kezében még kevesebb pénz marad. Még kevesebbet vásárol. Még kevesebbet termelnek a cégek, még kevesebb adó folyik be. Mi a recept újra? Megszorítás! Egy-két ilyen kör és már benne is van az állam gazdaságostól szőröstől-bőröstől egy spirálban, amiből aztán nagyon nehéz kijönni. Persze mellette a növekvő munkanélküliség miatt valamint a romló egészségi állapot miatt hatalmas szociális kiadások keletkeznek! megoldás? Megszorítás, mert fogni kell a hiányt! Ez nem időhaladék, hanem lassú haldoklás.
Egyébként az angolszász példádra visszatérve én már azt sem értettem, hogy miért a bankok kapták a tőkeinjekciót segítségül? Nyilván azért mert jól lobbiztak, és az embereik ott ültek a döntéshozók zsebe mellett. Ellenkező esetben nem ők, hanem a bajbajutottak kaptak volna inkább segítséget közvetlenül. Ez lett volna a logikus, főleg gazdaságilag, de egyébként etikailag is. Etikailag azért mert az igaz, hogy sok hitelfelvevő is hibázott amikor nem nézett körül megfelelően, de mivel nekik nem volt ehhez előképzettségük ez valóban csak inkább hiba volt. Viszont a bankok amikor nem tájékoztattak megfelelően, hogy mondjuk egy devizahitel milyen kockázatos tud lenni, akkor náluk viszont a kapzsiság győzött és az már bűn és nem hiba! Nagy különbség.
Igen, teljesen igazad van, hogy a bankok tudatos kapzsisága sokkal nagyobb bűn volt, mint az emberek butasága és hiszékenysége. De azért ha a bankok nem kapnak tőkeinjekciót akkor sok csődbe jutott volna és akkor mi lett volna a bankrendszer egészével? Vagy a betétesek pénzével? Bár végül is a Lehman csődjét is túlélték, de vajon ha csődbe jut még az összes többi nagybank, akkor vajon mi történt volna? Szerintem azok a bankok magukkal rántottak volna sokmindenkit (betétest, többi hitelező bankot a világ minden tájáról). Vagy a lakosság esett volna pánikba és látva, hogy az állam nem segíti ki a bankokat, ment volna kivenni a pénzét. Ezzel a megoldással vesztettek a bankok is, de a veszteségük egy részét áthárították az adófizető lakosságra (akinek egy része szintén hibás volt). Ez talán jobb megoldásnak tűnik mint, hogy csődbe jutnak a nagy amerikai bankok, káosz lesz és a káosz után egy új bankrendszer épül ki. Szerintem a káosz mértékét tudták csökkenteni ezzel az intézkedéssel és ez minden amit tehettek. A baj megtörtént, a hatásait lehetett csak csökkenteni. Most meg a bankok szépen föltornázzák a tőzsdei árakat és mikor úgy "érzik", hogy a vége felé járnak, kiszórják majd szépen a kisbefektetőknek az eddig felhalmozott részvénycsomagokat. Azon még szépen kaszálnak majd, amiből a válság veszteségét nullára vagy egy kis haszonra kompenzálják. A lakosság pedig kifizeti a cehhet, másodszor is. De hát többnyire az okosabb, felkészültebb szereplő jön ki győztesen. Az, hogy kinek van morálisan igaza, semmit sem számít. De amúgy te az állami pénből a lakosságnak nyújtottál volna segítséget? Fizetted volna állami pénzből a hiteltörlesztést? Bár lehet, hogy igazad van, hiszen a gazdaság szempontjából szinte "mindegy", hogy hol juttatunk be pénzt. Az az összeg végül így is a bankokhoz jutott volna, onnan meg szintén a tőzsdére. Esetleg gyorsabban véget érne a válság, ami szerintem addig tart majd, ameddig a hitelek egy meghatározott része visszafizetésre nem kerül. Ha ez megvan, onnan lehet elkezdeni megint a fogyasztást növelni. Addig a fejlett világban a termelésen és az exporton van a hangsúly és a fejlődő világnak kell átvennie a fogyasztó szerepét.
A spirállal kapcsolatban igazad van, a pénzvilág kikényszeríti a gyengébb országokban a megszorításokat, ami egy lefelé menő spirált alkothat a gazdaságban. Féltik a pénzüket és nem bíznak a gyengébb gazdaságokban. Hogy joggal vagy sem azt nem tudom. Mondjuk én egy forintot nem adtam volna Görögországnak és szerintem teljes joggal várnak el ott megszorításokat. Görögország egy jóléti állam (németországgal összehasonlítva a görög nyugdíjrendszer pl. sokkal nagylelkűbb), sokkal nagyobb szociális kiadásokkal, mint amit megengedhetnek maguknak. Ebben az esetben érthető ha a pénzvilág megszorításokat emleget. Magyarország ugyanebben a cipőben jár. A pénzvilág nálunk struktúrális reformokat vár, és azt mondja, hogy az eddig szociálisan elköltött milliárdokat gazdaságélénkítésre kellett volna költeni és akkor most nem lenne baj. De ha ez nem így volt, mert jóléti intézkedésekre költöttétek, akkor most már nem finanszírozzuk a gazdaságélinkítést. Ezt a hozzáállást én mondjuk meg tudom érteni.

Régi 2011-01-07, 16:18   #74 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

http://www.portfolio.hu/gazdasag/kom...ek.143803.html

Szépen emelkedik a cds a mediterrán országokban.
Régi 2011-01-07, 17:34   #75 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
Igen, teljesen igazad van, hogy a bankok tudatos kapzsisága sokkal nagyobb bűn volt, mint az emberek butasága és hiszékenysége. De azért ha a bankok nem kapnak tőkeinjekciót akkor sok csődbe jutott volna és akkor mi lett volna a bankrendszer egészével? Vagy a betétesek pénzével? Bár végül is a Lehman csődjét is túlélték, de vajon ha csődbe jut még az összes többi nagybank, akkor vajon mi történt volna? Szerintem azok a bankok magukkal rántottak volna sokmindenkit (betétest, többi hitelező bankot a világ minden tájáról). Vagy a lakosság esett volna pánikba és látva, hogy az állam nem segíti ki a bankokat, ment volna kivenni a pénzét. Ezzel a megoldással vesztettek a bankok is, de a veszteségük egy részét áthárították az adófizető lakosságra (akinek egy része szintén hibás volt). Ez talán jobb megoldásnak tűnik mint, hogy csődbe jutnak a nagy amerikai bankok, káosz lesz és a káosz után egy új bankrendszer épül ki. Szerintem a káosz mértékét tudták csökkenteni ezzel az intézkedéssel és ez minden amit tehettek. A baj megtörtént, a hatásait lehetett csak csökkenteni. Most meg a bankok szépen föltornázzák a tőzsdei árakat és mikor úgy "érzik", hogy a vége felé járnak, kiszórják majd szépen a kisbefektetőknek az eddig felhalmozott részvénycsomagokat. Azon még szépen kaszálnak majd, amiből a válság veszteségét nullára vagy egy kis haszonra kompenzálják. A lakosság pedig kifizeti a cehhet, másodszor is. De hát többnyire az okosabb, felkészültebb szereplő jön ki győztesen. Az, hogy kinek van morálisan igaza, semmit sem számít. De amúgy te az állami pénből a lakosságnak nyújtottál volna segítséget? Fizetted volna állami pénzből a hiteltörlesztést? Bár lehet, hogy igazad van, hiszen a gazdaság szempontjából szinte "mindegy", hogy hol juttatunk be pénzt. Az az összeg végül így is a bankokhoz jutott volna, onnan meg szintén a tőzsdére. Esetleg gyorsabban véget érne a válság, ami szerintem addig tart majd, ameddig a hitelek egy meghatározott része visszafizetésre nem kerül. Ha ez megvan, onnan lehet elkezdeni megint a fogyasztást növelni. Addig a fejlett világban a termelésen és az exporton van a hangsúly és a fejlődő világnak kell átvennie a fogyasztó szerepét.
A spirállal kapcsolatban igazad van, a pénzvilág kikényszeríti a gyengébb országokban a megszorításokat, ami egy lefelé menő spirált alkothat a gazdaságban. Féltik a pénzüket és nem bíznak a gyengébb gazdaságokban. Hogy joggal vagy sem azt nem tudom. Mondjuk én egy forintot nem adtam volna Görögországnak és szerintem teljes joggal várnak el ott megszorításokat. Görögország egy jóléti állam (németországgal összehasonlítva a görög nyugdíjrendszer pl. sokkal nagylelkűbb), sokkal nagyobb szociális kiadásokkal, mint amit megengedhetnek maguknak. Ebben az esetben érthető ha a pénzvilág megszorításokat emleget. Magyarország ugyanebben a cipőben jár. A pénzvilág nálunk struktúrális reformokat vár, és azt mondja, hogy az eddig szociálisan elköltött milliárdokat gazdaságélénkítésre kellett volna költeni és akkor most nem lenne baj. De ha ez nem így volt, mert jóléti intézkedésekre költöttétek, akkor most már nem finanszírozzuk a gazdaságélinkítést. Ezt a hozzáállást én mondjuk meg tudom érteni.

Alapvetően én úgy látom, hogy a bankrendszer, illetve a pénzügyi rendszer egy katarzison megy keresztül. Mint ilyenben benne van, hogy bankok mennek csődbe.
Viszont nem gondolom, hogy feltétlenül csődbe mentek volna azok a bankok akik a klasszikusnak mondható banki tevékenységeket, vagyis a hitelezést és betétgyűjtést folytatták, vagyis betétet gyűjtenek, hogy hitelezhessenek. Mondom ezt arra az esetre, ha az állami támogatások (pl az USA szövetségi állama által beléjük pumpált nem tudom hány száz milliárd) nem közvetlenül nekik, hanem a bajba jutott hitelesek megsegítésére lett volna fordítva. Vagyis a cégek, vállalkozások, lakáshitelesek részére. Ez ugyanis ilyen módon valósan a reálgazdaság megsegítésére fordítódott volna. Ehelyett mi történt? Adott az állam a bankoknak pénzt, azzal a kikötéssel, hogy pumpálják vissza a gazdaságba. Megtették a bankok? Túrót! Elkezdték a saját befektetéseiket gyarapítani, vagyis már megint nem azt a tevékenységet folytatták amiért tulajdonképpen léteznek. Pont nem is olyan régen morgolódott a FED az amerikai bankokkal amiatt, hogy nem segítik megfelelően az USA gazdaságának a felpörgetését.
Persze lettek volna veszteségeik az általam vázolt esetben is, de közel sem biztos, hogy csődbe mentek volna. Akik csődbe mentek azok jellemzően a befektetési bankok voltak elsősorban, akik nem győztek harácsolni amíg volt mit. Utána meg mentek könyörögni az államhoz. Ilyenkor jó az állam bácsi, de egyébként ne pofázzon bele, hogy mit csináljanak. Az állam a pénzügyi vezetők szerint legyen kicsi és erőtlen.

A görögökkel kapcsolatban szerintem igazad van. Magyarországon a szociális jellegű kiadások, nem feltétlenül magasak. Persze a gazdasághoz mérten igen, de egyébként nem. Az biztos, hogy például az ilyen 13-ik havi nyugdíj hitelből való finanszírozása őrültség. Persze érthető, hiszen a nyugdíjasok egy 3 milliós szavazóréteg, és a fiatalokkal ellentétben elég nagy számban szavaznak is. Szóval őket meg kellett venni.
Sajnos tartok tőle, hogy a pénzvilág által várt strukturális reformok nem sok jót sejtetnek, mivel a pénzvilág szemében bizonyos társadalmi rétegek csak nyűgnek vannak. Pl: betegek, szegények, öregek, gyermekek. Gazdaságilag számukra nincs értékük. Valószínű, hogy az ő általuk strukturálisnak mondott reformok ezeket a rétegeket sújtaná a legjobban. Ne költsünk annyit az egészségügyre? Igaz mert ezzel elintézzük a betegeket és az időseket. Alapfokú oktatásra? Felsőfokúra igen, mert ott már jelentkeznek a gazdasági értékek!
Szóval az ilyen reformokat nem lehet csak gazdasági alapokon kezelni. Fontos szociális, társadalmi, demográfiai kérdések is felmerülnek amik sokkal hosszabb távon fejtik ki a hatásukat. Ide kevés, hogy felteszünk egy közgazdasági szemüveget.
Viszont tény, hogy hosszútávon az ilyesminek meg kell teremteni az alapjait, és nem hitelből finanszírozni.
Egyébként a gazdaságélénkítésről annyit, hogy a magyar gazdaság szerkezetileg teljesen torz, hiszen gyakorlatilag a multicégekre lett felépítve, akiktől nehogy bárki is elvárjon bármilyen társadalmi felelősségérzetet. Itt csak a profit számít, csomagolják bármilyen köntösbe is. Szóval ha gazdaságot akarunk élénkíteni akkor szerkezetet is kell váltani, és áthelyezni a hangsúlyt a nemzeti kis és középcégekre, és a pénzt feléjük pumpálni. masszívan képviselve az utat 12-15 de maximum 20 éven belül, a gazdasági szerkezetváltás megvalósítható. Lenne, csak az a baj, hogy általában 4 évente más színű kormány van, és nincs politikai-társadalmi megegyezés 5-6 fő prioritásról.
Régi 2011-01-10, 10:01   #76 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

A történet folytatódik. Akkor kezd majd igazán érdekesé válni amikor eljutunk a spanyolokhoz, esetleg az olaszokhoz!

http://index.hu/gazdasag/vilag/2011/...erdre_rogyhat/
Régi 2011-01-11, 15:26   #77 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Alapvetően én úgy látom, hogy a bankrendszer, illetve a pénzügyi rendszer egy katarzison megy keresztül. Mint ilyenben benne van, hogy bankok mennek csődbe.
Viszont nem gondolom, hogy feltétlenül csődbe mentek volna azok a bankok akik a klasszikusnak mondható banki tevékenységeket, vagyis a hitelezést és betétgyűjtést folytatták, vagyis betétet gyűjtenek, hogy hitelezhessenek. Mondom ezt arra az esetre, ha az állami támogatások (pl az USA szövetségi állama által beléjük pumpált nem tudom hány száz milliárd) nem közvetlenül nekik, hanem a bajba jutott hitelesek megsegítésére lett volna fordítva. Vagyis a cégek, vállalkozások, lakáshitelesek részére. Ez ugyanis ilyen módon valósan a reálgazdaság megsegítésére fordítódott volna. Ehelyett mi történt? Adott az állam a bankoknak pénzt, azzal a kikötéssel, hogy pumpálják vissza a gazdaságba. Megtették a bankok? Túrót! Elkezdték a saját befektetéseiket gyarapítani, vagyis már megint nem azt a tevékenységet folytatták amiért tulajdonképpen léteznek. Pont nem is olyan régen morgolódott a FED az amerikai bankokkal amiatt, hogy nem segítik megfelelően az USA gazdaságának a felpörgetését.
Persze lettek volna veszteségeik az általam vázolt esetben is, de közel sem biztos, hogy csődbe mentek volna. Akik csődbe mentek azok jellemzően a befektetési bankok voltak elsősorban, akik nem győztek harácsolni amíg volt mit. Utána meg mentek könyörögni az államhoz. Ilyenkor jó az állam bácsi, de egyébként ne pofázzon bele, hogy mit csináljanak. Az állam a pénzügyi vezetők szerint legyen kicsi és erőtlen.

A görögökkel kapcsolatban szerintem igazad van. Magyarországon a szociális jellegű kiadások, nem feltétlenül magasak. Persze a gazdasághoz mérten igen, de egyébként nem. Az biztos, hogy például az ilyen 13-ik havi nyugdíj hitelből való finanszírozása őrültség. Persze érthető, hiszen a nyugdíjasok egy 3 milliós szavazóréteg, és a fiatalokkal ellentétben elég nagy számban szavaznak is. Szóval őket meg kellett venni.
Sajnos tartok tőle, hogy a pénzvilág által várt strukturális reformok nem sok jót sejtetnek, mivel a pénzvilág szemében bizonyos társadalmi rétegek csak nyűgnek vannak. Pl: betegek, szegények, öregek, gyermekek. Gazdaságilag számukra nincs értékük. Valószínű, hogy az ő általuk strukturálisnak mondott reformok ezeket a rétegeket sújtaná a legjobban. Ne költsünk annyit az egészségügyre? Igaz mert ezzel elintézzük a betegeket és az időseket. Alapfokú oktatásra? Felsőfokúra igen, mert ott már jelentkeznek a gazdasági értékek!
Szóval az ilyen reformokat nem lehet csak gazdasági alapokon kezelni. Fontos szociális, társadalmi, demográfiai kérdések is felmerülnek amik sokkal hosszabb távon fejtik ki a hatásukat. Ide kevés, hogy felteszünk egy közgazdasági szemüveget.
Viszont tény, hogy hosszútávon az ilyesminek meg kell teremteni az alapjait, és nem hitelből finanszírozni.
Egyébként a gazdaságélénkítésről annyit, hogy a magyar gazdaság szerkezetileg teljesen torz, hiszen gyakorlatilag a multicégekre lett felépítve, akiktől nehogy bárki is elvárjon bármilyen társadalmi felelősségérzetet. Itt csak a profit számít, csomagolják bármilyen köntösbe is. Szóval ha gazdaságot akarunk élénkíteni akkor szerkezetet is kell váltani, és áthelyezni a hangsúlyt a nemzeti kis és középcégekre, és a pénzt feléjük pumpálni. masszívan képviselve az utat 12-15 de maximum 20 éven belül, a gazdasági szerkezetváltás megvalósítható. Lenne, csak az a baj, hogy általában 4 évente más színű kormány van, és nincs politikai-társadalmi megegyezés 5-6 fő prioritásról.
Abban igazad van, hogy az amerikai bankrendszer esetén a befektetési bankok mentek volna inkább csődbe és a kereskedelmi bankok talán nem. Úgy emlékszem a válság során pl. a JP Morgan (kereskedelmi bank) is kevesebbet esett, mint a befektetési bankok. De, hogy a nagy kereskedelmi bankok közül nem került volna-e sok csőd közeli helyzetbe, azt nem tudom. Szerintem ennek esélye legalábbis jelentős volt és már ezt sem akarták berizikózni. Bár a pénzügyi világ és a politika elégé összefonódott, így azért arra számítani lehet, hogy ki fogják menteni őket, még ha ez talán igazságtalan is. Nyugat-Európában pedig mindenképpen muszáj volt, mert ott meg a kereskedelmi bankok rendelkeztek a toxikus papírokat. Úgyhogy ott nem nagyon lehetett volna más forgatókönyv.
Abban egyetértünk, hogy a bankoknak ezt a plusz likviditást a gazdaságba kellett volna irányítaniuk, de miért tették volna? Én osztom azt a véleményt, hogy a válságot kiváltó okkal nem lehet a válságot megszűntetni. Ez pedig a túlzott fogyasztás és likviditás. Miért adott volna hitelt a pluszként megjelenő jegybanki likviditásból és az állami mentőcsomagokból a bank a már teljesen eladósodott lakosságnak és a vállalatoknak? Az adósságot vissza kell fizetni és ezt nem lehet úgy megtenni, hogy még jobban eladósítjuk a lakosságot (fogyasztási hitelekkel) és a vállalatokat (beruházási hitelekkel). Szerintem pl. az amerikaiaknak és nyugat-európának is fejben kéne megváltozniuk. Át kellene térniük a termelésre, a fogyasztás erőltetése helyett. Ha az állam jön és kifizeti a lakosság és a vállalatok hiteleinek egy részét az milyen üzenetet hordoz? Lehet szabadon költekezni újra, és legközelebb, ha baj lesz, akkor az állam újra segít. Csak arra kell vigyázni, hogy jó nagy baj legyen megint (ne csak egy pici és marginális csoportot érintő)!
Szóval én azt gondolom, hogy a bankrendszert stabilizálni kellett, mesterséges (állami) módszerekkel, majd az államnak igen erősen támogatnia kellett volna az export fejlesztését (vállalati beruházok támogatása piaci forrásoknál kedvezőbb állami hitelekkel). Így nem kellett volna rekord alacsonyra levinni a jegybanki alapkamatot sem és el lehetett volna kezdeni a gazdaság és a társadalom fókuszának megváltoztatását. Mellesleg ez nem járt volna olyan mértékű állami eladósodottsággal sem, mint a fogyasztás felpörgetése.

Magyarországgal kapcsolatban szerintem teljesen igazad van. Arra azért kíváncsi leszek, hogy milyen strukturális reformokat fogunk majd bejelenteni tavasszal. Egészségügyhöz, oktatáshoz elvileg nem fognak hozzányúlni, az lehetetlen, hiszen a mi miniszterelnökünk olyan ember, aki nem hazudik. Az államigazgatáshoz remélem igen és ezzel csökkentik a gazdaságon lévő nyomást. Csak az a sok munkanélküli hova fog menni, ha elküldik az állami, közszolgálati hivatalából? A kkv-ket, hogy lehet támogatni? Már évek óta megy feléjük az uniós pénzáradat, aminek nagy részét totál felesleges dolgokra költik vagy lenyúlják. Ezek a pénzek teljesen felesleges dolgokat valósítanak meg és életképtelen cégeket tartanak sokszor életben. Ezenkívül a kkv szegmens adja a fekete és szürkegazdaságot is. Ha több pénz, támogatás megy arrafelé, akkor az sokszor el is tűnik. A multikkal mi a baj, amúgy? Az állam és a gazdaság szempontjából ők adóznak, és az ő tevékenységük az ami jobban ellenőrizhető (éppen ezért jobban be is tartják a szabályokat). Egy multi a szervezetségéből kifolyólag sokszor olcsóbb és minőségileg is jobb, mint a kkv-k által előállított termék vagy szolgáltatás. Persze én is azt mondom, hogy jobb lenne a nagyobb egyensúly a gazdaságban, de ezt én inkább abban látom, hogy sokan látnak el közfeladatokat és kevesen dolgoznak a piacokon. Inkább itt van egyensúlytalanság.

Régi 2011-01-11, 21:07   #78 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

"Szerintem pl. az amerikaiaknak és nyugat-európának is fejben kéne megváltozniuk. Át kellene térniük a termelésre, a fogyasztás erőltetése helyett."

Itt azért érzek egy kis ellenmondást! Mert az oké, hogy termelünk, de ha nincs fogyasztóképes kereslet akkor kinek is? Ez a kettő együtt működik, egymás nélkül nem. Amúgy van igazság abban, hogy például az amcsik fogyasztása egésszen egyszerűen abnormális volt. Különben mivel lehetne magyarázni, hogy 6000 cm3 böhöm terepjárókkal zabáltatják a benzint, miközben a technológia adott ahhoz, hogy még ha a kocsi böhöm is marad, de ugyanazt a teljesítmény le lehet adni 2500-3000 cm3-vel és fele fogyasztással., Vagy csak azért kidobnak egy mp3 lejátszót 3 hónap után a kukába mert kijött egy újabb tipus. Sorolni lehetne a példákat, kicsiben és nagyban. Egésszen egyszerűen nem érdekelte őket, hogy a világ az ő fogyasztásukat finanszírozza. Most rá kell döbbenniük, hogy az a világ el fog múlni, és új trónkövetelők vannak.
Egyébként nekem meggyőződésem, hogy a kapitalista gaszdaságban elkerülhetetlenek a válságok. Általában kezelhető mértékűek (lokálisak, vagy csak bizonyos ágazatokra hatók), de úgy tűnik 100 évente mindenre kiterjedő nagy válságok is vannak.

A bankoknak egésszen egyszerűen azért kellett volna betolniuk a gazdaságba a pénzt mert ilyen feltételekkel kapták. Ezért hőbörög az USA-ban több neves képviselő, és a FED is. Most lehet, hogy ezzel nem értenek egyet de teljesen mindegy is mert megvolt a megállapodás ami alapján kihúzták őket a szószból, csak ők nem tartották be az őket illető részt.

A multikkal amúgy nekem nincs bajom. csak azzal van bajom, hogy egy egészséges gazdaság nem építhető rájuk, és nincs is példa a fejlett világban erre.
A világ legnagyobb gazdasága az USA-é. Ők adják a legtöbb multinacionális céget a világnak, és a legtöbb multik által hazaáramoltatott pénz az Egyesült Államokba folyik vissza. Szintén a világ legtöbb külföldi multicége (japán, német ....stb) náluk működik.
Ennek ellenére érdekes, hogy az amerikai nemzeti kis és középvállalatok termelik a gbp majdnem 70%-át.
Belgium a fejlett világ egyik legnyitottabb gazdasága, ami azt is jelenti, hogy a nemzeti cégeinek óriási az országon belüli konkurenciája. Mégis a gbp zömét a kis és középvállallatok adják.
Ausztria, Japán, Svájc....stb esetében szintén a nemzeti kis és középvállalatok adják a nemzeti össztermék legnagyobb részét.

Ezenkívül nagyon fontos, hogy ha egy adott ország fejletté szeretne válni, a gazdaságának szüksége van mondjuk Magyarország szintjén mondjuk 5 olyan nagyvállalatra amire mondhatjuk, hogy nemzeti identitású multicég. Mondhatni képviseli az országot a világban, a gazdasági erőt testesítve meg. Tudsz olyan fejlett országot mondani ahol ez nincsen meg?

Magyaroszágon a multikkal az a baj (nem is konkrétan velük, hiszen ők csak kihasználják a számukra kínált lehetőségeket), hogy a magyar vállalkozásokkal szemben óriási helyzeti előnyből indultak, maximálisan kihasználják az erőfölényüket velük szemben (pl Tesco vs beszállítók), és az állam még rá is erősít sok esetben erre. Ez a magyar cégek számára olyan ellenszelet jelent, hogy azt még egy tőkeerős cégnek sem lenne egyszerű leküzdeni, de egy szegénynek meg majdhogy nem lehetetlen.
Éppen ezért én azt mondom, hogy oké itt a multi korlátlan tőkeerővel, de legyen neki ennyi elég. A másik oldalon viszont ott legyen kis és közép magyar nemzeti cég, oldalán az állammal akinek az lenne a feladata, hogy őrködjön a diszkriminatív multi viselkedéssel szemben (vagyis akadályozza, hogy a helyzetet maximálisan kihasználja a multi a gyengébbel szemben), és uram bocsá az állam által a gazdaságba esetlegesen beruházott pénzeket a magyar cégek irányába áramoltassa. Illetőleg az állami beruházásoknál legyen protekcionalista, és részesítse előnyben a magyar cégeket ahol az lehetséges. Megjegyzem, hogy ezt nem egy fejlett Uniós ország alkalmazza is. Ha például van egy autóbeszerzés az állami szférában Németországban vagy Franciaországban, ugye elég valószínű, hogy német illetve francia gyártók fognak nyerni?
Nálunk ez teljesen ördögtől való? A példa persze lehetett volna bármi.
Egyébként az uniós pénzeket nem hiszem, hogy a vállalkozások nyúlják le, hanem inkább akik osztják. 100 uniós euróból jó ha 50 eljut a címzetthez. Az 50-ből meg 10 jut a termelő gazdaságba, 15 meg olyan dolgokra amikből gazdasági haszon nincsen. Építenek a településnek új iskolát meg egészségügyi intézményt, de nem kérdezik meg tőle, hogy fenn tudja majd tartani? Utána meg mehet az enyészetbe. Hát így nem is lehet csinálni!
Régi 2011-01-12, 13:33   #79 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
"Szerintem pl. az amerikaiaknak és nyugat-európának is fejben kéne megváltozniuk. Át kellene térniük a termelésre, a fogyasztás erőltetése helyett."

Itt azért érzek egy kis ellenmondást! Mert az oké, hogy termelünk, de ha nincs fogyasztóképes kereslet akkor kinek is? Ez a kettő együtt működik, egymás nélkül nem. Amúgy van igazság abban, hogy például az amcsik fogyasztása egésszen egyszerűen abnormális volt. Különben mivel lehetne magyarázni, hogy 6000 cm3 böhöm terepjárókkal zabáltatják a benzint, miközben a technológia adott ahhoz, hogy még ha a kocsi böhöm is marad, de ugyanazt a teljesítmény le lehet adni 2500-3000 cm3-vel és fele fogyasztással., Vagy csak azért kidobnak egy mp3 lejátszót 3 hónap után a kukába mert kijött egy újabb tipus. Sorolni lehetne a példákat, kicsiben és nagyban. Egésszen egyszerűen nem érdekelte őket, hogy a világ az ő fogyasztásukat finanszírozza. Most rá kell döbbenniük, hogy az a világ el fog múlni, és új trónkövetelők vannak.
Egyébként nekem meggyőződésem, hogy a kapitalista gaszdaságban elkerülhetetlenek a válságok. Általában kezelhető mértékűek (lokálisak, vagy csak bizonyos ágazatokra hatók), de úgy tűnik 100 évente mindenre kiterjedő nagy válságok is vannak.

A bankoknak egésszen egyszerűen azért kellett volna betolniuk a gazdaságba a pénzt mert ilyen feltételekkel kapták. Ezért hőbörög az USA-ban több neves képviselő, és a FED is. Most lehet, hogy ezzel nem értenek egyet de teljesen mindegy is mert megvolt a megállapodás ami alapján kihúzták őket a szószból, csak ők nem tartották be az őket illető részt.

A multikkal amúgy nekem nincs bajom. csak azzal van bajom, hogy egy egészséges gazdaság nem építhető rájuk, és nincs is példa a fejlett világban erre.
A világ legnagyobb gazdasága az USA-é. Ők adják a legtöbb multinacionális céget a világnak, és a legtöbb multik által hazaáramoltatott pénz az Egyesült Államokba folyik vissza. Szintén a világ legtöbb külföldi multicége (japán, német ....stb) náluk működik.
Ennek ellenére érdekes, hogy az amerikai nemzeti kis és középvállalatok termelik a gbp majdnem 70%-át.
Belgium a fejlett világ egyik legnyitottabb gazdasága, ami azt is jelenti, hogy a nemzeti cégeinek óriási az országon belüli konkurenciája. Mégis a gbp zömét a kis és középvállallatok adják.
Ausztria, Japán, Svájc....stb esetében szintén a nemzeti kis és középvállalatok adják a nemzeti össztermék legnagyobb részét.

Ezenkívül nagyon fontos, hogy ha egy adott ország fejletté szeretne válni, a gazdaságának szüksége van mondjuk Magyarország szintjén mondjuk 5 olyan nagyvállalatra amire mondhatjuk, hogy nemzeti identitású multicég. Mondhatni képviseli az országot a világban, a gazdasági erőt testesítve meg. Tudsz olyan fejlett országot mondani ahol ez nincsen meg?

Magyaroszágon a multikkal az a baj (nem is konkrétan velük, hiszen ők csak kihasználják a számukra kínált lehetőségeket), hogy a magyar vállalkozásokkal szemben óriási helyzeti előnyből indultak, maximálisan kihasználják az erőfölényüket velük szemben (pl Tesco vs beszállítók), és az állam még rá is erősít sok esetben erre. Ez a magyar cégek számára olyan ellenszelet jelent, hogy azt még egy tőkeerős cégnek sem lenne egyszerű leküzdeni, de egy szegénynek meg majdhogy nem lehetetlen.
Éppen ezért én azt mondom, hogy oké itt a multi korlátlan tőkeerővel, de legyen neki ennyi elég. A másik oldalon viszont ott legyen kis és közép magyar nemzeti cég, oldalán az állammal akinek az lenne a feladata, hogy őrködjön a diszkriminatív multi viselkedéssel szemben (vagyis akadályozza, hogy a helyzetet maximálisan kihasználja a multi a gyengébbel szemben), és uram bocsá az állam által a gazdaságba esetlegesen beruházott pénzeket a magyar cégek irányába áramoltassa. Illetőleg az állami beruházásoknál legyen protekcionalista, és részesítse előnyben a magyar cégeket ahol az lehetséges. Megjegyzem, hogy ezt nem egy fejlett Uniós ország alkalmazza is. Ha például van egy autóbeszerzés az állami szférában Németországban vagy Franciaországban, ugye elég valószínű, hogy német illetve francia gyártók fognak nyerni?
Nálunk ez teljesen ördögtől való? A példa persze lehetett volna bármi.
Egyébként az uniós pénzeket nem hiszem, hogy a vállalkozások nyúlják le, hanem inkább akik osztják. 100 uniós euróból jó ha 50 eljut a címzetthez. Az 50-ből meg 10 jut a termelő gazdaságba, 15 meg olyan dolgokra amikből gazdasági haszon nincsen. Építenek a településnek új iskolát meg egészségügyi intézményt, de nem kérdezik meg tőle, hogy fenn tudja majd tartani? Utána meg mehet az enyészetbe. Hát így nem is lehet csinálni!
„Itt azért érzek egy kis ellenmondást! Mert az oké, hogy termelünk, de ha nincs fogyasztóképes kereslet akkor kinek is? Ez a kettő együtt működik, egymás nélkül nem.”

A fogyasztással szerintem nincs gond. Az megvan továbbra is. Úgy tudom, hogy az amerikai GDP 70%-a a fogyasztásból jön. Ha ez lemegy 50%-ra, még az is jelentős fogyasztást jelent. A maradék 20%-ot pedig ázsiai exporttal kellene megoldani. Sokkal nagyobb piac mint az amerikai, csak a változás gondot okoz, mert a cégeket üzemeltető emberek zöme rugalmatlan. Nem képesek gyorsan váltani és kényelmesebb nekik a hazai piacot kiszolgálni. Ha az amerikai állam támogatná az exportot, akkor tény, hogy sok hazai piacra gyártó csődbe menne, de egy részük sikeresen tudna nyitni az export felé és azok túlélnék. Most pedig a hazai fogyasztás támogatásával elköltenek hitelből egy csomó pénzt és később úgyis leépülnek ezek a cégek, mert a gazdasági egyensúly eltolódott a fogyasztás felé és a válság ezt húzza vissza az egyensúly felé. Mesterségesen fent lehet tartani ezt az állapotot még egy kicsit, de csak addig míg van rá pénz. Ha elfogy akkor összeomlik az egész, és az esés véleményem szerint gyorsabb lesz mint előtte. Persze az usa szerencsés helyzetben van, mert a világ legnagyobb gazdasága és a dollár kvázi világpénz, ezért pénzt kapnak dögivel, illetve a jegybank is annyit „nyomtat”, amennyit akar, egyelőre az infláció veszélye nélkül. Na de ha meglódul az infláció (pl. az import drágulása miatt), akkor hirtelen nagy mennyiségű pénz és ezzel együtt fogyasztási kedv is távozni fog a belső piacról (monetáris szigorítás az infláció megfékezése miatt). Ez azt jelenti, hogy sokan mégis csak csődbe fognak jutni és a fogyasztás mégis vissza fog esni, csak úgy, hogy közben nem épült ki egy olyan export ágazat, ami a fogyasztás kiesését pótolni tudná a gdp-ben.
Bár az is elképzelhető, hogy az usa támogatná a hazai export fejlesztését a fogyasztás rovására, de tudják, hogy Ázsia nem akar átállni a fogyasztó szerepre. Ezért csak azt tehetik, hogy amíg meg fel nem puhítják őket, addig muszáj életben tartaniuk a fogyasztás alapú gazdaságukat. Ezután, ha már az ázsiaiak is elkezdik a fogyasztási boom-ot, akkor megvan a tere az export erősítésének és a gazdasági egyensúly visszaállításának.

„Egyébként nekem meggyőződésem, hogy a kapitalista gaszdaságban elkerülhetetlenek a válságok. Általában kezelhető mértékűek (lokálisak, vagy csak bizonyos ágazatokra hatók), de úgy tűnik 100 évente mindenre kiterjedő nagy válságok is vannak.”

Igen, egyetértek veled. A piac önszabályozó jellege nem tudja megakadályozni a buborékok kialakulását, mert a piaci szereplők döntő többsége nem hoz optimális döntéseket (nem rendelkeznek elégséges tudással és információval az optimális döntéshez). A buborékok leépülését nevezzük válságnak. Ezt a leépülést némely esetben lassítani tudja az állami beavatkozás, így időt adva az életképes szereplőknek a változásra való felkészülésre. Az egyensúlyi állapot piaci alapon való visszarendeződését (leépülés) viszont nem tudja megakadályozni, csak lassítani (de ez jól is van így).

„A bankoknak egésszen egyszerűen azért kellett volna betolniuk a gazdaságba a pénzt mert ilyen feltételekkel kapták.”

Én ezt értem, de most te adnál valakinek pénzt, aki már teljesen eladósodott? Ezenkívül, bár a pénzt, amit adsz nem a tiéd, de annak esetleges elvesztését rajtad kérik számon. Ilyen feltételek mellett én sem hiteleznék, csak annak, akitől reálisan vissza is tudnám kapni a pénzt. A fogyasztási buborék miatt pedig az emberek és vállalatok nagy része el van adósodva, a maradék, akik nem azok gondolom kapnak hitelt. Eddig az volt a baj, hogy mindenki nyakra-főre kapott hitelt, most meg az, hogy a bankok megnézik kinek adnak hitelt?

A multikkal kapcsolatban alapvetően igazad van, így már értem, hogy mire gondoltál. Amúgy Mo-on mennyi a kkv-k aránya a gazdaságban?
Én is támogatom ha az állam protekcionista, de csak akkor legyen az, ha a magyar cég tudja hozni ugyanazt a minőséget és ugyanazt az árat mint egy multi. Vagy ne legyen ezekben szignifikáns különbség. Lehet kicsit drágább a kkv, de a minőséget hoznia kell.

Az EU-s pénzek tekintetében is igazad van, sok folyik el felesleges, életképtelen dolgokra. De akik osztogatják, azok milyen formában nyúlják le a felét? Tudsz mondani egy általános példát?

Régi 2011-01-12, 14:38   #80 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Nem nem. Félreértettük egymást. természetesen nem arra gondoltam, hogy a bank hitelezze, azt aki már teljesen el van adósodva. Dehogy is. Akkor az már ugyanolyan spirálba kerülne, mint aki arra vesz fel hitelt, hogy a hitelét időlegesen finanszírozni tudja.
Csakhogy a bankok a válság hatására úgy megijedtek, hogy egyáltalán nem akartak finanszírozni (tegnap este ha jól emlékszem az Inforádió Aréna című műsorában erről folyt egy beszélgetés) ezáltal az is fuldoklani kezdett aki egyébként a válság hatása ellenére még tudott prosperálni, csak olyan volt a berendezkedése, hogy likvid pénzre lett volna szüksége. Mégis szembesülnie kellett azzal, hogy a bank visszafogta pénzt. Őrájuk gondolok.

Igazából az például, hogy a Nyugat hogyan fogyaszt a jövőben, még mindig döntő befolyással lesz, mert nem hiszem, hogy az ázsiai fogyasztás drasztikusan növekedne az elkövetkezendő mondjuk 5-10 évben. Bármennyire hatalmas piac Kína és India, egyenlőre azonban a versenyképességük fő motorja a rendkívül olcsó rabszolga-munkaerő. Amíg az olcsó kevés béren foglalkoztatható nem lesz látványos fogyasztásbővülés. Bár persze kinek mi a látványos. Nekünk a tizede is látványos lenne. Természetesen ez persze nem lesz fenntartható évtizedekig hiszen ott is öntudatra ébrednek majd, és akkor azt mondják, hogy ami a Nyugatnak megvan nekünk is kell. Viszont szerintem addigra lezajlik mondjuk Kínában egy hatalmas technológiai váltás, a kínai tőke és vállalatok elárasztják a világot és akkor már nem lesz szükségük otthon a nagyon olcsó munkaerőre feltétlenül. De egyenlőre a fogyasztás motorja a Nyugat, és az exportvezérelt gazdaságok bizalma bennük van. Ez a jelen.

A magyar kis és középvállalatok a GBP 45%-át állítják elő. 2005 vagy 2006-os adat, de szerintem ebben túl nagy változás nemigen történt. Az EU átlag 60%. Jellemzően ahogy ez várható a magyar cégek gyenge teljesítménye elsősorban a tőkehiánnyal és az ebből szorosan következő elavult termelési technológiával magyarázható. Tehát az a baj, hogy a protekcionizmus olyan módon, hogy hozzák a magyar cégek a magas színvonalat nehezen megvalósítható. Ráadásul a tőkehiány azzal is magyarázható, hogy a bankok csak már bejáratott vállalakozásokat hajlandóak finanszírozni. Szóval hiába van valakinek egy jó ötlete, ha pénz hiányában nem tud vele mit kezdeni. Ötletek pedig születnek, csak nem nálunk, hanem a tőkeerős országokban csapódnak le,amiből ennek az országnak haszna nem lesz. Sajnos a történelem folyamán ez mindig fennállt, némi enyhülés csak a Monarchia alatt volt.
Ja és akkor még nem is beszéltünk az olcsó hitelek hiányáról. Ha van is hitel a magyar cégek hatalmas kamatkülönbözetet fizetnek 5-6%-os jegybanki alapkamat mellett. A külföldi cég meg tudod mikor vesz fel itt hitelt. Felveszi az anyacég otthon 1-2%-on és átpumpálja a leánynak. Ez is hihetetlen versenyhátrány a magyar cégeknek. Egyszer olvastam, hogy éves szinten összesítve ez mennyi kamatkülönbözet, és bár a pontos összegre nem emlékszem, de sok százmilliárdos összegről volt szó.

"De akik osztogatják, azok milyen formában nyúlják le a felét? Tudsz mondani egy általános példát?"

A környezetemben lévő vállalkozók esetében konkrét példákat is tudok, de maradjunk annyiban, hogy a Zuschlag-ügy nem egyedi, hanem általános.

Utoljára módosítva: sidius által : 2011-01-12 14:39 Oka: helyesírási hiba.
Régi 2011-01-13, 12:00   #81 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Nem nem. Félreértettük egymást. természetesen nem arra gondoltam, hogy a bank hitelezze, azt aki már teljesen el van adósodva. Dehogy is. Akkor az már ugyanolyan spirálba kerülne, mint aki arra vesz fel hitelt, hogy a hitelét időlegesen finanszírozni tudja.
Csakhogy a bankok a válság hatására úgy megijedtek, hogy egyáltalán nem akartak finanszírozni (tegnap este ha jól emlékszem az Inforádió Aréna című műsorában erről folyt egy beszélgetés) ezáltal az is fuldoklani kezdett aki egyébként a válság hatása ellenére még tudott prosperálni, csak olyan volt a berendezkedése, hogy likvid pénzre lett volna szüksége. Mégis szembesülnie kellett azzal, hogy a bank visszafogta pénzt. Őrájuk gondolok.

Igazából az például, hogy a Nyugat hogyan fogyaszt a jövőben, még mindig döntő befolyással lesz, mert nem hiszem, hogy az ázsiai fogyasztás drasztikusan növekedne az elkövetkezendő mondjuk 5-10 évben. Bármennyire hatalmas piac Kína és India, egyenlőre azonban a versenyképességük fő motorja a rendkívül olcsó rabszolga-munkaerő. Amíg az olcsó kevés béren foglalkoztatható nem lesz látványos fogyasztásbővülés. Bár persze kinek mi a látványos. Nekünk a tizede is látványos lenne. Természetesen ez persze nem lesz fenntartható évtizedekig hiszen ott is öntudatra ébrednek majd, és akkor azt mondják, hogy ami a Nyugatnak megvan nekünk is kell. Viszont szerintem addigra lezajlik mondjuk Kínában egy hatalmas technológiai váltás, a kínai tőke és vállalatok elárasztják a világot és akkor már nem lesz szükségük otthon a nagyon olcsó munkaerőre feltétlenül. De egyenlőre a fogyasztás motorja a Nyugat, és az exportvezérelt gazdaságok bizalma bennük van. Ez a jelen.

A magyar kis és középvállalatok a GBP 45%-át állítják elő. 2005 vagy 2006-os adat, de szerintem ebben túl nagy változás nemigen történt. Az EU átlag 60%. Jellemzően ahogy ez várható a magyar cégek gyenge teljesítménye elsősorban a tőkehiánnyal és az ebből szorosan következő elavult termelési technológiával magyarázható. Tehát az a baj, hogy a protekcionizmus olyan módon, hogy hozzák a magyar cégek a magas színvonalat nehezen megvalósítható. Ráadásul a tőkehiány azzal is magyarázható, hogy a bankok csak már bejáratott vállalakozásokat hajlandóak finanszírozni. Szóval hiába van valakinek egy jó ötlete, ha pénz hiányában nem tud vele mit kezdeni. Ötletek pedig születnek, csak nem nálunk, hanem a tőkeerős országokban csapódnak le,amiből ennek az országnak haszna nem lesz. Sajnos a történelem folyamán ez mindig fennállt, némi enyhülés csak a Monarchia alatt volt.
Ja és akkor még nem is beszéltünk az olcsó hitelek hiányáról. Ha van is hitel a magyar cégek hatalmas kamatkülönbözetet fizetnek 5-6%-os jegybanki alapkamat mellett. A külföldi cég meg tudod mikor vesz fel itt hitelt. Felveszi az anyacég otthon 1-2%-on és átpumpálja a leánynak. Ez is hihetetlen versenyhátrány a magyar cégeknek. Egyszer olvastam, hogy éves szinten összesítve ez mennyi kamatkülönbözet, és bár a pontos összegre nem emlékszem, de sok százmilliárdos összegről volt szó.

"De akik osztogatják, azok milyen formában nyúlják le a felét? Tudsz mondani egy általános példát?"

A környezetemben lévő vállalkozók esetében konkrét példákat is tudok, de maradjunk annyiban, hogy a Zuschlag-ügy nem egyedi, hanem általános.
Igen, akkor a banki hitelezés kérdésében félreértettelek. Így már értem mire gondolsz. Viszont azt nem hittem volna, hogy egy jó helyzetben lévő cég sem kapott/kap hitelt az usa-ban a bankok miatt. Úgy gondoltam mindig is, hogy amikor a hitelezés visszaeséséről beszélnek Amerikában, akkor az azt jelenti, hogy a korábbi megugró hitelezési szint visszaesett a normál szintre és csak az nem kap hitelt, akik már így is kritikus szinten eladósodott. Főleg most, hogy már nincs pánik és mindenki szabadon kap likviditást. Ilyen formában én sem értem, hogy a bankok miért fogják vissza a hitelkihelyezéseket. Na de te mit gondolsz, miért?

A nyugati világ szerepe a fogyasztásban mindig is jelentős marad, ebben egyetértünk, de én azt gondolom, hogy ha egy társadalom elköltötte már a gyerekei pénzét is, akkor a további fogyasztás növelés, de a szinten tartás sem lehetséges már. Ezért úgy gondolom, hogy az amerikai gdp mindenképpen csökkeni fog, évekig. Hogy ez a csökkenés, ami elkezdődött 2008-ban, mikor kezd el folytatódni az kérdéses.
Ezután, ha valamelyik szereplő nem tölti ki a hitelezésből felfújt fogyasztás leépülése miatt keletkezett űrt, akkor szükségszerűen nem lesz szükség annyi termékre sem, és így az exportvezérelt gazdaságok is elszenvedik a gazdasági visszaesést. Tehát ha Ázsia nem kezd el fogyasztani akkor az amcsi gdp vissza fog esni, mert ez a fogyasztás nem fenntartható (és nem tudja pótolni a visszaesést az exportal). Ezenkívül a kínai gazdaság is visszaesik, mert a legfontosabb piacai (usa, eu) beszűkül és így a termelést le kell építeni. Ebben az esetben elkezdhet a hazai piacra termelni, de ezt megint csak akkor tudja megtenni, ha a kínai társadalom elkezd fogyasztani. Kína sokat veszthet azzal, ha nem tudja tartani ezt a mostani növekedési dinamikát, mert hónapról hónapra annyi új munkavállaló lép be a piacra náluk, hogy szükségük van kb.5-6%-os éves bővülésre, hogy munkát tudjanak adni nekik.
Tehát én úgy látom, hogy a fogyasztás élénkítése az usa-ban vagy az eu-ban csak elodázza, illetve elhúzza a gazdasági válságot. Az egyetlen lehetőség az újabb fellendülésre az ázsiai fogyasztás beindulása, ami viszont tönkretenné a bolygót (extrém méretű co2 kibocsátással járna), tehát csak úgy lenne rá ésszerű esély ha összeköthető lenne egy technológia forradalommal, ami az energiaipart érintené.
Te máshogy gondolod a válság leküzdésének forgatókönyvét?

Igazad van abban, amit a kkv hitelezéssel és kamatlábbal kapcsolatban írtál. Én mondjuk a külföldi tulajdonú kis és középvállalatokat is a magyarországi kkv szegmensbe helyezném, így a magyar tulajdonú kkv-k valószínűleg még kisebb hányadot képviselnek, mint írtad. Igazad van abban is, hogy az államnak jobban kellene a kkv-k érdekeit képviselni és támogatni őket, de ha lehet akkor ezt ne "csókos" alapon tegyék. Csak sajnos ez vágyálom.

Régi 2011-01-13, 14:09   #82 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Válság leküzdését én hogyan látom? Milyen forgatókönyvet tudnék elképzelni?

Nos abban teljesen egyetértek veled, hogy a fogyasztás élénkítése, a nyugati országokban, hosszútávon nem lehet megoldás. Egészen egyszerűen azért mert az szükségszerűen magában hordozza, hogy gyakorlatilag ugyanoda jutunk ahol most pontosabban a válság előtt voltunk.
Viszont azt is látni kell, hogy pillanatnyilag nehéz lenne olyan vásárlóerőt képviselő rétegeket találni máshol a világban amivel a nyugat rendelkezik. Igaz ez még akkor is, ha ez a vásárlóerő a válság által alaposan megtépázásra került. Ha azonban most ez a vásárlóerő leépítésre kerül hirtelen, akkor az éppen kilábaló világgazdaság (bár erről a kilábalásról még megoszlanak a vélemények) ismét a mélybe lesz lökve. Tehát én úgy gondolom, hogy a fogyasztás élénkítés most egy szükséges rossz, de nem lehet cél..
Igazából az a nagy kérdés, hogy ha a fogyasztást nem futtatják fel a válság előtti szintre, akkor mit is kellene kezdeni a hatalmas kapacitásokkal, az óriási emberi nyersanyaggal? Egyébként nem lenne ezzel probléma, ha a földön az erőforrások valamint a termelés és a fogyasztás egyenletesen lenne elosztva. Vagyis a ma még elmaradottnak nevezhető kontinenseken is olyan szintre a lakosság nagy része, hogy a jövedelmi helyzeténél fogva fel tudná szívni a felesleges kapacitásokat. Persze tudom, hogy ez utópia, mert ez azt feltételezné, hogy mondjuk a nyugat hajlandó lenne arra áldozni pénzt, energiát mégpedig koncentráltan, hogy az elmaradt területeket felhozza bizonyos szintre annak a reményében, hogy majdan akár 20-30 de lehet, hogy 50 év múlva ennek a gyümölcsét visszalássa.
Ha viszont erre nem hajlandó, akkor nincs mese vissza kell fogni a termelést, leépíteni a felesleges kapacitásokat, de a másik oldalon ez egy hatalmas szociális feszültséget fog okozni, amit szerintem nem lehet kezelni.
Tehát még egyszer én azt gondolom, hogy a kapacitásokat tovább már nem növelni kellene hanem jobban teríteni. A fogyasztást szintén. Globálisan az egész világon. EZ persze csak nagy többlet munkával és rengeteg idővel valósítható meg. De tudatosan menni kell előre.
A másik és szerintem ez megoldást jelenthet az általad említett problémára (vagyis, hogy az ázsiai fogyasztásbővülés tönkreteszi a földet) egy technológiai forradalom lenne. Nem ördögtől való mert megtörtént már néhányszor. Sokkal jobban rá kellene feküdni arra a problémára, hogy hogyan lehet radikálisan előrevinni az új energiaformák, új közlekedési módozatok...stb kérdését. Először is mert az ezekbe való beruházás jó üzlet is lehetne, rengeteg munkahely jöhetne létre (képzeld el mennyi embert lehetne szobakerékpáron foglalkoztatni, ha azzal oldanák meg az áramfejlesztést ), de ami még ennél is fontosabb, nem kellene megvárni míg a Föld tényleg keményen visszavág, mert lehet, hogy akkor még hírmondó sem marad az emberiségből. Ez szerintem még jobban és előbb megvalósítható mivel még példa is van rá.
Nem tudom mennyire érthető, hogy mire gondoltam a fentiekben leírtakban?
Ha viszont arra kérdésre kellene válaszolnom, hogy ez megvalósítható lenne e, a válasz igen, hogy meg lesz e valósítva, akkor meg azt mondom, hogy ha az emberiség számára nem lesz valami irdatlan kényszerítő körülmény, akkor nem valószínű.
Régi 2011-01-13, 16:44   #83 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

http://index.hu/gazdasag/vilag/2011/...iniszterelnok/

"hogy a valutaunió jelenlegi formájában túléli az évtizedet."

Szerintem se!

"A francia kormányfő szerint nem volt hiba felvenni az euróövezetbe olyan gyenge pénzügyi helyzetű országokat, mint Portugália vagy Görögország. Szerinte abból is komoly válságok eredtek volna, ha az euróövezetet csak a legdinamikusabb négy-öt gazdaságra alapozták volna. "

Tényleg nem hiba volt, mert a hiba az viszonylag kis dolgot jelent. Ez óriási baklövés volt, amit most ki lehetne javítani azzal, hogy kirakják őket az eurózónából. Ha a legfejlettebb 4-5 országra alapozzák az eurót, az lett volna az igazi. Utána pedig országra szólóan ki kellett volna dolgozni egy felzárkózási koncepciót, aminek a végén az adott ország olyan fejlettségi szintre jut, hogy bevezetheti az eurót. Ez könnyen 10-15 évbe tellett volna a különböző fejlettségű országoknál. Na és akkor mi van? Inkább idő és megfelelő felkészültség monetárisan és gazdaságilag, mint a bukta. Érdekes hozzáállás egy francia szájából, pedig tudtommal ők gondolkodtak nem is olyan régen a többsebességes Európában, ami nem lett volna hülyeség.

""Az általunk elindított folyamatnak megvan a maga kulturális és földrajzi konzisztenciája is" - indokolta a francia miniszterelnök a most bajba került tagállamok felvételét.""

Nem igaz. Semmiféle kulturális és földrajzi konzisztencia nem volt, ami indokolta a sietséget. Csak ismerni kellene a történelmet. Ja földrajzi annyi volt, hogy ezek is Európában vannak.
Régi 2011-01-14, 16:58   #84 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Válság leküzdését én hogyan látom? Milyen forgatókönyvet tudnék elképzelni?

Nos abban teljesen egyetértek veled, hogy a fogyasztás élénkítése, a nyugati országokban, hosszútávon nem lehet megoldás. Egészen egyszerűen azért mert az szükségszerűen magában hordozza, hogy gyakorlatilag ugyanoda jutunk ahol most pontosabban a válság előtt voltunk.
Viszont azt is látni kell, hogy pillanatnyilag nehéz lenne olyan vásárlóerőt képviselő rétegeket találni máshol a világban amivel a nyugat rendelkezik. Igaz ez még akkor is, ha ez a vásárlóerő a válság által alaposan megtépázásra került. Ha azonban most ez a vásárlóerő leépítésre kerül hirtelen, akkor az éppen kilábaló világgazdaság (bár erről a kilábalásról még megoszlanak a vélemények) ismét a mélybe lesz lökve. Tehát én úgy gondolom, hogy a fogyasztás élénkítés most egy szükséges rossz, de nem lehet cél..
Igazából az a nagy kérdés, hogy ha a fogyasztást nem futtatják fel a válság előtti szintre, akkor mit is kellene kezdeni a hatalmas kapacitásokkal, az óriási emberi nyersanyaggal? Egyébként nem lenne ezzel probléma, ha a földön az erőforrások valamint a termelés és a fogyasztás egyenletesen lenne elosztva. Vagyis a ma még elmaradottnak nevezhető kontinenseken is olyan szintre a lakosság nagy része, hogy a jövedelmi helyzeténél fogva fel tudná szívni a felesleges kapacitásokat. Persze tudom, hogy ez utópia, mert ez azt feltételezné, hogy mondjuk a nyugat hajlandó lenne arra áldozni pénzt, energiát mégpedig koncentráltan, hogy az elmaradt területeket felhozza bizonyos szintre annak a reményében, hogy majdan akár 20-30 de lehet, hogy 50 év múlva ennek a gyümölcsét visszalássa.
Ha viszont erre nem hajlandó, akkor nincs mese vissza kell fogni a termelést, leépíteni a felesleges kapacitásokat, de a másik oldalon ez egy hatalmas szociális feszültséget fog okozni, amit szerintem nem lehet kezelni.
Tehát még egyszer én azt gondolom, hogy a kapacitásokat tovább már nem növelni kellene hanem jobban teríteni. A fogyasztást szintén. Globálisan az egész világon. EZ persze csak nagy többlet munkával és rengeteg idővel valósítható meg. De tudatosan menni kell előre.
A másik és szerintem ez megoldást jelenthet az általad említett problémára (vagyis, hogy az ázsiai fogyasztásbővülés tönkreteszi a földet) egy technológiai forradalom lenne. Nem ördögtől való mert megtörtént már néhányszor. Sokkal jobban rá kellene feküdni arra a problémára, hogy hogyan lehet radikálisan előrevinni az új energiaformák, új közlekedési módozatok...stb kérdését. Először is mert az ezekbe való beruházás jó üzlet is lehetne, rengeteg munkahely jöhetne létre (képzeld el mennyi embert lehetne szobakerékpáron foglalkoztatni, ha azzal oldanák meg az áramfejlesztést ), de ami még ennél is fontosabb, nem kellene megvárni míg a Föld tényleg keményen visszavág, mert lehet, hogy akkor még hírmondó sem marad az emberiségből. Ez szerintem még jobban és előbb megvalósítható mivel még példa is van rá.
Nem tudom mennyire érthető, hogy mire gondoltam a fentiekben leírtakban?
Ha viszont arra kérdésre kellene válaszolnom, hogy ez megvalósítható lenne e, a válasz igen, hogy meg lesz e valósítva, akkor meg azt mondom, hogy ha az emberiség számára nem lesz valami irdatlan kényszerítő körülmény, akkor nem valószínű.
"Egyébként nem lenne ezzel probléma, ha a földön az erőforrások valamint a termelés és a fogyasztás egyenletesen lenne elosztva. Vagyis a ma még elmaradottnak nevezhető kontinenseken is olyan szintre a lakosság nagy része, hogy a jövedelmi helyzeténél fogva fel tudná szívni a felesleges kapacitásokat. Persze tudom, hogy ez utópia, mert ez azt feltételezné, hogy mondjuk a nyugat hajlandó lenne arra áldozni pénzt, energiát mégpedig koncentráltan, hogy az elmaradt területeket felhozza bizonyos szintre annak a reményében, hogy majdan akár 20-30 de lehet, hogy 50 év múlva ennek a gyümölcsét visszalássa."

Szerintem sem fog erre áldoznia a nyugat, de a kelet kikényszeríti mindezt azzal, hogy gazdasági harcban elveszi ezt, és erre most meg van minden lehetősége és esélye.

Egyetértek veled abban, hogy ha Kína arra kényszerül, hogy leépítse a termelő kapacitásait akkor rengeteg ember kerül ott szorult helyzetbe és az súlyos társadalmi problémát fog okozni. Ezt szerintem mindenképpen el akarják majd kerülni. De ha a belső fogyasztást nem akarják még felpörgetni, akkor a másik út, hogy a kínai cégek, állami támogatással ki fogják szorítani (legalábbis részben) a nyugati cégeket a saját piacaikról. Végül is ez is reális, mert rengeteg tőkével rendelkeznek, olcsó munkaerővel és ma már a technikájuk, szaktudásuk is megvan a minőségi gyártáshoz. Emiatt jóval versenyképesebbek mint a nyugat. Képesek és egyre inkább képesek lesznek olcsóbban mint mások, jó minőséget előállítani és ezzel elárasztani a piacot. Ez viszont szerintem tovább fogja mélyíteni a nyugati világ válságát.

A technikai forradalommal kapcsolatban is egyetértünk, sokkal komolyabban kellene foglalkozni vele, de szerintem megvárják, míg, ahogy fogalmaztál "a Föld tényleg keményen visszavág". Nem is tudom, hogy régen, hogyan tudtak technikai forradalmakat elérni. Ma annyira védik az olajat, hogy azt szerintem nem lehet kiütni a nyeregből.

A kényszerítő körülmény talán pont a kínai térhódítás lesz, de inkább egy globális ökológiai katasztrófa, ami a gazdasági szereplőket is mélyen fogja érinteni. Kényszerítés nélkül szerintem sem fog változni semmi sem.

Régi 2011-02-03, 13:19   #85 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Az elkövetkezendő amerikai adóságválságról:

http://www.portfolio.hu/gazdasag/ori...tt.144790.html

Talán nem itt van a legjobb helye, hiszen ez a topic az eurozónáról szól, de az EU ugyanebben a cipőben van, illetve volt 2010 nyarán. Lehet, hogy ez fog megismétlődni az usa-ban is? Mivel sokan a kereskedési tőkéjüket dollárban tartják, így ez érzékenyen érinthet sok trédert. Mi a véleményetek erről? Érdemes átváltani a dollárt és más devizában kereskedni a forexen vagy az amerikai részvénypiacokon? De ha váltani, akkor mire? EUR, JPY, ugyanebben a cipőben jár. GBP és CHF talán jó alternatíva lehet? Bár a költségvetési hiány az angoloknál is elég húzós. Az államadósságukat sajnos nem tudom. A CHF pedig már hosszú ideje erősödik (bár most éppen gyengül).

Kíváncsian várom a véleményeteket.

Régi 2011-02-03, 13:30   #86 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Talán a chf sem jó választás:

http://www.portfolio.hu/deviza_kotve...nk.144934.html
Régi 2011-02-10, 16:55   #87 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

http://mti.hu/cikk/531185/

Úgy tűnik a franciák többsebességes EU elmélete valóra válhat, mivel a másik nagy, azaz Németország is elmozdult ilyen irányban a válság hatására. Mondjuk ez egyébként végiggondolva az eseményeket annyira nem meglepő. Egyrészt a válság euróra nehezedő terheinek oroszlánrészét ez a két ország tartja a vállán (főleg a germánok), másrészt meg ha az EU-ban ennek a két országnak sikerül egyezségre jutnia valamiben, akkor a kicsiknek túl sok választása nem marad. Mivel a franciák elmozdulni látszanak a mezőgazdasági támogatások csökkentése és ezzel szemben a versenyképesség növelése felé, ezzel egyfajta gesztust téve az utóbbit inkább preferáló németek felé, ilyen módon a németek is másképpen állnak, a több vagy inkább kétsebességes EU megteremtésének francia elképzeléseihez. Persze a kicsik biztos fognak tiltakozni, de majd kapnak valami koncot aztán megnyugszanak.
Egyébként ez a modell nem ördögtől való (még akkor sem ha a franciák okoskodnak ezen ), csak lehet jól és rosszul is csinálni. Egyrészt az EU-nak el kell dönteni, hogy tovább halad e az integráció mélyítése felé (ha úgy tetszik egy európai szuperállam felé), vagy marad egy viszonylag laza nemzetállamok szövetsége. Másrészt nagyon fontos, hogy kik lesznek bent az első sebbességfokozatban, mivel nyilván az azonos fejlettségű országoknak van értelme benne lenni. Fejlettségen a gazdasági, pénzügyi, gondolkodásmódbeli fejlettség viszonylagos hasonlóságát értem. Persze ezt a modellt meg kell értetni, majd a görögökkel, portugálokkal...stb akik most (még) bent vannak az övezetben. A kívül maradók részére (második fokozat) meg országspecifikusan kidolgozva és szépen visszabontva el kell készíteni egy felzárkózási és csatlakozási modellt, ami lehetőséget biztosít a tényleges felzárkózásra. Persze ahhoz kevés, hogy meghúzok ilyen monetáris vonalakat, hogy 3% és társai, ami eddig az euróövezethez való csatlakozás feltétele volt. Ez túró. Itt pontos lépcsőfokok kellenek, aminek a végén ott vár az Olimposz. Szóval meg lehet ezt csinálni, csak jól kell csinálni. Csak hát az a fránya politika....

http://index.hu/gazdasag/vilag/2011/..._eu-projektbe/

Kicsit meg van ijedve a lengyel újságiró szerintem, picit olyan a cikk, hogy "Úristen most mi lesz velünk", de azért ki lehet olvasni, hogy kb mi is lesz az irány várhatóan.
Régi 2011-02-25, 16:05   #88 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

http://www.portfolio.hu/gazdasag/bes...ot.145929.html

A németek kezdik meghúzni a határokat és inkább államcsődöt szorgalmaznak a kritikus országoknál, minthogy tovább fizessenek. Szerintem is jobb lenne néhány államcsőd.

Zsolt
Régi 2011-04-13, 11:55   #89 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Kína már egy ideje veszi a spanyol állampapírokat is: http://www.portfolio.hu/deviza_kotve...ol.147991.html
Régi 2011-04-14, 17:54   #90 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
Kína már egy ideje veszi a spanyol állampapírokat is: http://www.portfolio.hu/deviza_kotve...ol.147991.html
Tudatosan vásárolják be magukat az EU-s országok adósságába, éppen úgy mint az USA papírokba. Remekül taktikáznak. Nem kell a fejlett világot fegyverrel legyőzni, elég így kézben tartani őket. Olyan ez mint az orosz energia. Átszövi Európát. Persze próbál az EU úgy-ahogy védekezni, alternatív vezetékekkel....stb. De azért nagyon meg lennék lepődve,ha nem lenne a forrás az oroszok kezében, közvetlenül esetleg közvetve mire elkészül a Nabucco.
Régi 2011-08-04, 08:24   #91 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Egy érdekes véleményt olvashatnak azok akik tudnak angolul:

http://www.project-syndicate.org/com...goff83/English

Azért nem akárkinek a véleménye. Kenneth Rogoff professzor vezető közgazdásza volt az IMF-nek és tanít a Harvardon.

Ha esetleg valakit érdekel, de nem tud angolul, ha lesz egy kis időm röviden összefoglalom a mondanivalóját. Bár mivel nem nagyon van teletűzve szakszavakkal, szerintem a gugli fordító is elboldogul vele.
Régi 2011-08-04, 19:32   #92 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 16
Hírnév szint: 0
Alapbeállítás

Idézet:
Egy érdekes véleményt olvashatnak azok akik tudnak angolul:

http://www.project-syndicate.org/com...goff83/English

Azért nem akárkinek a véleménye. Kenneth Rogoff professzor vezető közgazdásza volt az IMF-nek és tanít a Harvardon.

Ha esetleg valakit érdekel, de nem tud angolul, ha lesz egy kis időm röviden összefoglalom a mondanivalóját. Bár mivel nem nagyon van teletűzve szakszavakkal, szerintem a gugli fordító is elboldogul vele.

Ha lesz egy kis időd,engem érdekelne...
sickra nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-08-07, 13:27   #93 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
sickra eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Ha lesz egy kis időd,engem érdekelne...
Lényegében azt állítja, hogy ezek a mostani helyzet nem egy recesszió vagy visszaesés, hanem összeomlás. Mivel pedig a világ politikai vezetői ezt nem ismerik fel, rossz lépések is történnek a kezelésére. Vagyis a bankmentés és a költségvetési ösztönzés nem fogja megoldani a helyzetet.

Azt mondja, hogy ami most zajlik azt második nagy összeomlásnak nevezhetjük (Second Great Contraction). Az első ugyebár a Nagy Világválság volt.

Azt állítja, hogy nem igaz az a tézis, hogy a költségvetési ösztönzés azért lett volna sikertelen, mert nem volt elég nagy méretű, hogy megállítsa a recessziót. A legfőbb ellenség a hatalmas méretű adósság.

Az alábbi megoldásokat javasolja:

1. A jó adósságbesorolású államok a gazdasági szereplők hitelállományának csökkentésére helyezzék ki a pénzüket.
2. Például úgy, hogy a kormányzatok támogassák a jelzáloghitelek leírását, cserébe viszont tulajdont szereznek az ingatlanokban, aminek később növekedni fog az ára.
3. Országok esetében például meg kell győzni a szavazókat egy nagyobb (vagyis elegendő) görög mentőcsomagról, hogy majd a későbbiekben a jobban teljesítő görögök (10-15 év múlva) cserébe magasabb kamatot fog fizetni.
4. Továbbá azt is javasolja, hogy néhány évig magasabb kb 4-6%-os inflációt kell engedni, ami a jövedelmeknek a hitelezőktől az adósok felé való áttereléssel járna. Ez ugyan a bankoknak nem tetszik majd de 70-80 évenként jelentkező nagy összeomlást (mint ami a mostani) szükséges akár így is kezelni.

Hát kb ennyi a lényeg.
Régi 2011-08-07, 13:39   #94 (permalink)
Szenior tag

willow logója

Hely: Ravazd
Összes hozzászólás: 796
Hírnév szint: 9
willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.
Üzenetküldés Skype™-on keresztül willow részére
Alapbeállítás

Idézet:
Lényegében azt állítja, hogy ezek a mostani helyzet nem egy recesszió vagy visszaesés, hanem összeomlás. Mivel pedig a világ politikai vezetői ezt nem ismerik fel, rossz lépések is történnek a kezelésére. Vagyis a bankmentés és a költségvetési ösztönzés nem fogja megoldani a helyzetet.

Azt mondja, hogy ami most zajlik azt második nagy összeomlásnak nevezhetjük (Second Great Contraction). Az első ugyebár a Nagy Világválság volt.

Azt állítja, hogy nem igaz az a tézis, hogy a költségvetési ösztönzés azért lett volna sikertelen, mert nem volt elég nagy méretű, hogy megállítsa a recessziót. A legfőbb ellenség a hatalmas méretű adósság.

Az alábbi megoldásokat javasolja:

1. A jó adósságbesorolású államok a gazdasági szereplők hitelállományának csökkentésére helyezzék ki a pénzüket.
2. Például úgy, hogy a kormányzatok támogassák a jelzáloghitelek leírását, cserébe viszont tulajdont szereznek az ingatlanokban, aminek később növekedni fog az ára.
3. Országok esetében például meg kell győzni a szavazókat egy nagyobb (vagyis elegendő) görög mentőcsomagról, hogy majd a későbbiekben a jobban teljesítő görögök (10-15 év múlva) cserébe magasabb kamatot fog fizetni.
4. Továbbá azt is javasolja, hogy néhány évig magasabb kb 4-6%-os inflációt kell engedni, ami a jövedelmeknek a hitelezőktől az adósok felé való áttereléssel járna. Ez ugyan a bankoknak nem tetszik majd de 70-80 évenként jelentkező nagy összeomlást (mint ami a mostani) szükséges akár így is kezelni.

Hát kb ennyi a lényeg.
Köszi sidius. Őszintén sajnálom a mostani fiatalokat. Nagy és fényes jövő elé néznek.
Régi 2011-08-07, 14:40   #95 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
willow eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Köszi sidius. Őszintén sajnálom a mostani fiatalokat. Nagy és fényes jövő elé néznek.
Hát pedig jobb ha összeszedik magukat, mert szerintem az ő feladatuk lesz egy másfajta gazdasági rendszer kiépítése a következő évtizedekben. Ami most fennáll annak szerintem lőttek ebben a formában legalábbis.

Az írásról meg annyit, hogy nem ír hülyeséget. Vegyünk csak egy nagyon egyszerű példát Magyarországról az általa említett ingatlanpiaci kérdésben.

Egészen egyszerűen nem értem, hogy most mit akarnak elérni az árfolyamrögzítéssel. Illetve érteni értem, hogy ez az államnak nagyjából semmibe sem kerül és a bankok se járnak rosszul, mert ugye itt csak annyi történik, hogy rögzítik az árfolyamot 180-on, de a különbözet hozzáadódik a tartozáshoz, tehát ugyanúgy ki kell majd fizetni, csak mondjuk néhány év múlva. Vagyis annyi történt, hogy az időzítőt átállítottuk a bombán, de nem kapcsoltuk ki.
Na most ugye ez alapvetően nem csak az adós problémája, hanem egy nagy nemzetgazdasági és szociális probléma is. Nemzetgazdasági azért mert akinek esetleg még volt is tisztességes jövedelme és munkahelye az sem tud fogyasztani, mert a magasabb hiteltörlesztés elviszi a pénzt. Vagy el fogja néhány év múlva amikor elkezdi fizetni az árfolyamrögzítés árát. Márpedig a tartós gazdasági növekedéshez a kivitel nagyon kevés, kell a belső fogyasztás is, mert a kis és középvállalkozások ide Magyarországra termel(né)nek.
Szociális probléma meg azért mert aki végképp nem tud már fizetni, annak mindegy, hogy rögzül e az árfolyam vagy nem. Elveszíti az ingatlanát és jobb esetben albérletbe, rosszabb esetben a híd alá kerül. Onnan már baromi nehéz lesz visszajönni, az esetek legnagyobb részében nem is sikerül. Szétesik a család...stb.
Amit Kenneth Rogoff javasolt az Magyarországon a nem megvalósult Nemzeti Eszközkezelő lett volna és ha nem rövidtávon gondolkodunk akkor mindenképpen ez a megoldás. Az első hullámban a számítások szerint kb 30 milliárd kellett volna rá és tulajdonképpen kompromisszumokkal mindenki jól jár. Az államnak igaz hogy kiadás, de a lakást kivásárolta volna a banktól a mai nyomott ingatlanpiaci áron. Cserébe viszont a volt tulajdonos bérlőként fizetett volna bérletet fix áron forintban kamat nélkül. Vagyis egyből csordogált volna az államkasszába a pénz. DE ami ennél is fontosabb az állam kezébe jutó ingatlan értéke növekedési pályára állt volna abban a szent pillanatban amint vége a válságnak. Tudjuk, hogy az ingatlan hosszútávon nem rossz befektetés.
A bank is jobban járt volna persze neki is kompromisszumokat kellett volna kötni, hiszen lehet, hogy nem az össze pénzét látja vissza, de cserébe nem kell kínlódnia az eladhatatlan lakások tömegével. Mert ugye már most se lehet eladni tisztességes áron a lakásokat, de ha még rázúdul a piacra százezer akkor meg végképpen nem. Többet buknának, mint úgy ha az állam kivásárolja a hitellel terhelt ingatlant. A befolyó pénzt meg kipumpálhatnák a reálgazdaságba. No persze ezt nem biztos, hogy megtennék, de itt azért az állam is közbeszólhat ám.
Bármennyire meglepő de az adós is jobban járna. Neki is kompromisszumokat kell kötnie, nincs mese. Mármint azok akiknek mér vége van, vagy alig bírják a nyomást. Aki vígan fizet arról itt most nem beszélünk. Tudom, hogy fájdalmas dolog elveszíteni valamit amiért kínlódtunk. De. Először is annak így is-úgy is az lesz a vége, csak lehet, hogy a kimenetel még rosszabb lesz, mondjuk a híd alatt. De ne adja az Isten. Azonban a tőzsdéről tudjuk, hogy nem lehet minden tradet megnyerni. Nem tartjuk fogcsikorgatva a pozíciót vagy legalábbis értelmes trader nem szalad bele brutális bukókba. A nagy hadvezérek sem attól voltak nagyok, hogy minden csatát maradéktalanul lehoztak győztesen. Tudni kell azt mondani, hogy itt a vége, ez így már nem fenntartható. Ilyenkor a legkisebb vérveszteséggel meg kell próbálni visszavonulni egy biztos pontra és rendezni a sorokat, hogy ne a háború vesszen el, csak a csata. Az adósnak is meg kell értenie ha nincs tovább és még mindig 100* jobb bérelni, mint amikor azt mondják, hogy "jónapot kívánok jöttünk költöztetni". Nyugaton a bérlet nem ördögtől való, sokan az életüket leélik úgy, mégis jobban élnek mint sokan Magyarországon. A bérletnek is vannak előnyei. Először is maradhatna az addig sajátjában (esetleg lehetne olyan konstrukció, hogy majd visszavásárolhatná). A bérleti díj mivel az állam egy nagy nonprofit szervezet, lényegesen alatta maradhat a piaci bérleteknek. Nincs kamat. Újra lehet szervezni az életet.

Ha belegondolunk itt viszont jó a nemzetgazdaságnak és a szociális rendszernek. beindulhatna a belső fogyasztás a felszabaduló lakossági forrásokból. A bankok mint már említettem kihelyezhetnének a reálgazdaságba a felszabaduló tőkéből. Nagyobb fogyasztás az többlet adóbevételt (pl Áfát) generál. Na ez esélyesebben felpörgeti a gazdaságot vagyis a kkv-kat.
Szociális szinten együtt maradhatnak a családok, több bevétel maradhat, kevesebb lesz a depis és még sorolni lehetne.

Ja hogy erre kijelentette az egyik nemzetgazdasági minisztériumi államtitkát, hogy nincs 30 milliárd. A MOL részvényekre volt 500 milliárd. Ez annak csak a 6%-a de az ország szempontjából jóval fontosabb súlyú dolog volt.
Régi 2011-08-09, 06:24   #96 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Íme még néhány vélemény azoknak, akik szeretnek egy kicsit utánaolvasgatni a témáknak és több szemszögből vizsgálgatni a világban éppen fennálló, pénzügyi és gazdasági folyamatokat.

Joseph E. Stiglitz a Columbia Egyetem Nobel-díjas professzora:

http://www.project-syndicate.org/com...itz141/English

Nouriel Roubini neve sokaknak ismerős lehet amikor megjósolta a válságot:

http://www.portfolio.hu/gazdasag/tal...uk.153483.html

A cikk eredetiben fenn van a Financial Timeson de regisztrálni kell hozzá.

Mohamed El-Erian szerint az USA leminősítése után az új globális pénzügyi rendszer érkezik:

http://www.portfolio.hu/gazdasag/el-...on.153449.html

Ez is a FT-n olvasható eredetiben.

Paul Krugman: Hücpe!

http://www.nytimes.com/2011/08/08/op...R_HP_LO_MST_FB

http://www.portfolio.hu/gazdasag/onb...an.153488.html

Hát jó olvasgatást. Az első cikk lényegét szívesen összefoglalom majd, ha van rá érdeklődés.
Régi 2011-08-09, 08:09   #97 (permalink)
Tag

Hely: Nagykanizsa
Összes hozzászólás: 40
shogi a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Idézet:

Hát jó olvasgatást. Az első cikk lényegét szívesen összefoglalom majd, ha van rá érdeklődés.
Szia Sidius,

angol nyelv és tőzsdei tanulmányaimat párhuzamosan fejlesztem de most megint rájöttem, hogy nagyon az elején tartok. Úgyhogy én örömmel fogadnék egy összefoglalót Tőled.
Előre is köszönöm
shogi
shogi nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-08-09, 12:38   #98 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
shogi eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Szia Sidius,

angol nyelv és tőzsdei tanulmányaimat párhuzamosan fejlesztem de most megint rájöttem, hogy nagyon az elején tartok. Úgyhogy én örömmel fogadnék egy összefoglalót Tőled.
Előre is köszönöm
shogi
Szívesen. Sajnos Prof. Stiglitz meglehetősen borúlátó cikket írt, de ha valaki elolvassa a többit is, láthatja, hogy nincs egyedül a véleményével. De nyilván nem sok okuk van bizakodásra.
A professzor szerint a fejlett gazdasági térségek a kölcsönhatások rabságában vergődnek. Az én olvasatomban egy spirálról beszél amiben egymást erősítik a negatív fejlemények.

A cikkíró szerint a 2008-as válságra adott erős gazdaságélénkítő intézkedések (no persze nem nálunk Magyarországon, hanem a fejlett világban) egyszerűen nem hozták meg a várt eredményt, sőt még mélyebb lett a recesszió és mellé még masszív költségvetési deficitek keletkeztek (megj: vagyis adva volt a spirál helyzet). Természetesen a nagy hiányokra meg is érkezett a válasz hiszen beindultak a hiánycsökkentő intézkedések. Na ez máris hatalmas munkanélküliséget eredményezett (megj: gondoljunk bele, hogy például a hatalmas állami beruházások leállása, mindjárt kihatott a reálgazdaságra).
Az EU-val kapcsolatban azt írja, hogy miután felismerték, hogy a kis országok válsága (ír, görög...stb) igen könnyen átcsaphat a nagyobb gazdaságokra mint az olasz vagy a spanyol az ettől való félelemtől hajtva, végül is felvállalták ezen országok megsegítését.
A probléma ott van, hogy bár arra is rájöttek, hogy ezen országok az adóssághegyeiket nem fogják tudni kezelni, csak abban az esetben, ha a növekedni kezd már végre a gazdaságuk, ellenben ezt nem tudják megtenni segítség nélkül. Csakhogy most már azok az országok is megszorítanak folyamatosan ahol egyébként nem olyan nagy a baj. Sajnos azonban ez együtt jár az összeurópai gazdasági növekedés visszafogásával. Márpedig például a görögökön pont az segítene leginkább ha a kereskedelmi partnereik erőteljesen növekedni kezdenének. Ha viszont ez nincs akkor visszaesés lesz az adóbevételekben és hát végső soron aláássa a fiskális célokat. (megj: már megint az a fránya spirál vagyis kieső adóbevétel/megszorítás/visszaeső fogyasztás= újabb megszorítás és így tovább körbe)

Amerika is terítéken van nála, mivel az ottani pénzügyi problémák, és ahogyan azt menedzsel(ik)ték komoly szerepet játszanak az európai problémákban, amelyek viszont nagyon nem hiányoznak az USA sérülékeny bankrendszerének és a nem átlátható CDS áraknak. (megj: Credit Default Swap vagyis egy ország fizetésképtelensége elleni biztosítás).

Nos Stiglitz szerint a kölcsönhatások miatt a rossz lépések felerősítik egymás hatását és ez igaz az óceán mindkét oldalán. Pár dolgot még ír, de azt hiszem ezek a leglényegesebb elemek.

A cikkben igazából nem mondja el, hogy szerinte mire lenne szükség, pedig ha már ismerteti a problémát, nem árt ha az orvosságot is felírja hozzá. Bár emlékeim szerint mintha más cikkekben már kifejtette volna a dolognak ezt az oldalát is.
Régi 2011-08-09, 19:25   #99 (permalink)
Tag

Hely: Nagykanizsa
Összes hozzászólás: 40
shogi a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Köszi,

Azt tartom ebben érdekesnek és egyben borzasztónak is, hogy csak negatív forgatókönyvek vannak illetve arról lehet olvasni. Az igazi megoldás várat magára ha egyáltalán van olyan. Persze a politikai, gazdasági összefonódások csak nehezítik a dolgokat.
üdv
shogi
shogi nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2011-08-09, 19:41   #100 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
shogi eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Köszi,

Azt tartom ebben érdekesnek és egyben borzasztónak is, hogy csak negatív forgatókönyvek vannak illetve arról lehet olvasni. Az igazi megoldás várat magára ha egyáltalán van olyan. Persze a politikai, gazdasági összefonódások csak nehezítik a dolgokat.
üdv
shogi
Hát igazából az a baj, hogy ebből vérveszteség nélkül kijönni már nem lehet. Azt meg gondolhatod, hogy a vérveszteség kiket fog érni. Nyilván sem a világ politikai és gazdasági elitjét nem, mint ahogyan a helyi országon belüli elitet sem.

Arról meg nem beszélve, hogy nagy lépést lehet tenni abba az irányba, hogy a gazdasági-politikai értelemben egyre kevesebb kézben összpontosul majd egyre nagyobb hatalom. Vagyis egyre kevesebb ember fogja majd eldönteni, hogy milyen döntés szülessen. Pl ezért van az, hogy az Unióban folyamatosan sürgetik, hogy központi gazdasági irányítás legyen.
Ezzel mindössze az a baj, az ilyen jellegű centralizálás, még soha de soha nem működött, pedig volt már rá példa. Az összes birodalom így működött. Amíg működött.
Válaszol

Címkék
Euro, Euroövezet, válság

Jelenlévő aktív tagok böngészik ezt a témát: 1 (0 tag és 1 látogató)

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
nem indíthatsz új témát
nem válaszolhatsz
nem csatolhatsz
nem javíthatsz hozzászólást

BB code is bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva

Hasonló témák
Téma Téma szerzője Fórum Válaszok Utolsó hozzászólás
Rendkivül jó év lesz! InvestStationWeb InvestStationWeb 0 2009-09-23 11:50

A pontos idő 19:08 , a GMT +1 időzóna szerint.