Tőzsde Fórum  

Vissza   Tőzsde Fórum > Tőzsdéről általában > Tőzsde hírek

Válaszol

LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2010-05-12, 10:53   #1 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Hely: Pillanatnyilag Magyarország.
Összes hozzászólás: 1.530
Hírnév szint: 11
sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás Mi lesz veled euró, mi lesz veled EU?

Nem akartam a másik topicot terhelni ezekkel a gondolatokkal, ezért újat indítottam, hátha mást is érdekel ez a téma! Most úgyis van egy kis szabadidőm!

Máshol is leírtam már, hogy az én véleményem szerint az EU jövője attól függ, hogy nemzetek Európáját akarnak, vagy egy nagy egységes EU-t azaz egy tényleges Uniót. Amúgy meggyőződésem, hogy az EU csak az utóbbi megoldásban maradhat fenn hosszabb ideig. Hogy meddig az nagy kérdés, mert egyébként ugye alapvető, hogy ami "el tud dőlni az el is dől" mindig csak az időpont kérdéses, meg az, hogy ki mennyit tud profitálni a rendszerből amíg fenn áll. A Birodalmak sorsa az, hogy elbuknak, csak van aki pár évtizedet bír ki van amelyik meg sok száz évet.
Ha a nemzetek Európáját akarják akkor viszont, az EU sorsa nem kérdéses, még az időtáv is sokkal jobban belátható, mivel bár folynak tárgyalások a bővítéssel kapcsolatban, de rengeteg olyan dolog nem működik az EU-ban megfelelően, amit egyébként alapértékként hirdetnek. Egyszerűen országérdekek mentén működik az EU, és nem szükségszerűen olyan módon, hogy a döntések legalább részben mindenkinek jók legyenek. Ezzel még önmagában nem lenne baj, hiszen vehetjük az országérdekek érvényesítését egy fejlődési mechanizmusnak, és mondhatjuk azt, hogy az EU most éppen itt tart, majd továbbfejlődik. A gond akkor van, amikor döntő fontosságú lenne az egységes fellépés, és olyankor megindul a széthúzás. Számtalan példa van arra, hogy az EU-ban ez így megy, még az egész EU számára stratégiailag fontos kérdésekben is, mint az energiaellátás, egy háborúban való részvétel (pl az iraki vagy az afganisztáni kaland), vagy a génmódosított élelmiszerek. Ezek persze csak ki ragadott példák. Ezeknek aztán hosszútávú következményei lehetnek az egységet tekintve.

Egyébként mivel elég sokat járok külföldön, azért látom azt, hogy például a franciák, vagy a németek átlagemberként egyáltalán nincsenek meggyőződve arról, hogy jó nekik az EU, a britekről meg ne is beszéljünk. A franciák nehezen érthetőek persze, mert egy nagy halom pénzt kapnak az Uniótól, de a németeket megértem, mert őket mindig akkor találják meg, ha pénz kell, a britek meg amúgy is mindig kívülállók voltak. De mindhárom nép esetében az a baj, hogy az EU jövője döntően rajtuk múlik.
De ugyanúgy szkeptikusok a magyarok is (mi ne lennénk), ha az EU-ról van szó. Ez valahol érthető, mert egyrészt nagyon kevesen tudják, hogy az EU-tól mennyi pénzt kapunk vagy kaptunk vagy fogunk kapni, másrészt meg aki valamit is lát ebből, az azt is látja, hogy micsoda szabad rablás megy az EU pénzek körül, és egyáltalán nem oda és úgy áramlik és hasznosul a pénz, mint ahogy az minimálisan ideális volna. Például építenek egy iskolát ami normál esetben belekerül mondjuk 200 millióba, de nálunk persze, hogy 500 millióba fog fájni, mivel még 300 milliót vissza kell osztogatni. Aztán ha megépült szépen felavatják, mindenki nagyon hepi, a következő évben meg kiderül, hogy egy vasa sincs a településnek a fenntartásra. Hja kérem ezért kell hosszútávra tervezgetni.

Szóval az EU-nak nincs különösebb átütő sikere az átlagpolgároknál, és a politikusok pedig a rövidtávú céljaik érdekében ezeket az érzéseket még fel is erősítik, nem gondolva arra, hogy a rövid távú választási céloknak aztán hosszú távú hátrányai lesznek.

Az euróval meg az a helyzet, hogy már a megvédésére is óriási mozgósítást kell végrehajtani. A görög helyzet csak hab a tortán, gyanús, hogy még nem értünk földet, de az is lehet, hogy ha landolunk akkor abban nem lesz köszönet. Ha beköszönnek a spanyolok, portugálok, meg mondjuk az írek, és ezt mondjuk megunják a németek, akkor viszlát euró.

http://index.hu/gazdasag/2010/05/11/...gelycsomagrol/

Márpedig a németek miért ne unhatnák meg? Azért mert még egyesekben az a kép él, hogy vezekelniük kell a világháborúkért (lásd a görögök lenácizták őket)? Szerintem meg ennek a német generációnak semmi köze a nagy háborúhoz, és erre előbb utóbb rájönnek majd, és minimum kemény feltételek lesznek a segítségért cserébe.

Az euró jövője szerintem több tényezőtől függ:

1. Evidens, hogy az EU jövőjétől.
2. Hányan jelentkeznek be még egy kis segélyért mostanság ,és ez mennyibe fog fájni.
3. Meddig hajlandóak finanszírozni a németek és még pár nagy nettó befizető mások hülyeségét.
4. Ha a válság után is életben marad a közös pénz, akkor hajlandóak e az euróövezeti tagok átrostálni az övezetet új kritériumrendszerek alapján, és lapátra tenni azokat az országokat, akik egyszerűen képtelenek felnőni egy közös pénzhez.

No ha a 4-hez lesz bátorság, már önmagában is nagy cselekedet lesz. Persze lennének sértődések az biztos, csak azt kell mérlegelni, hogy mi a fontos! Telerakni az euróövezetet olyan országokkal, akik sem gazdaságilag, sem politikailag, sem emberileg nincsenek még olyan szinten, hogy az eurót használják, aztán 10-20 évenként rájuk költeni egy halom pénzt, amit máshonnan kell elszívni, vagy esetleg meglépni amit meg kell, kiszórni a férgesét, és csak olyanokat bevenni a közös buliba, akik képesek együtt sírni és együtt nevetni, a nagy egységért, meg az egységes pénzért.
Persze ettől még bárki bekerülhetne, csak meg kell ugrani a lécet, aminek nem szabadna csak monetáris elemekből állnia. Szerintem több az euró (és ez ki is derült) mint pusztán konvergenciakritériumok halmaza. Persze csak ha ebbe az irányba akarnak menni az országok.
De mehetünk nemzetállamok irányába is! Kérdés, hogy mi lenne a jobb!
sidius nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-05-12, 11:36   #2 (permalink)
Szenior tag

willow logója

Hely: Ravazd
Összes hozzászólás: 796
Hírnév szint: 9
willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.
Üzenetküldés Skype™-on keresztül willow részére
Alapbeállítás

Jó a meglátásod. Szerintem megmentik az eurót, egyenlőre biztosan. És meg fogják rostálni a régi, és az új belépőket egyaránt. Ha így lesz, akkor Magyarországnak az elkövetkezendő 10 évben nincs esélye bevezetni az eurót.
Régi 2010-05-12, 12:09   #3 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 1.334
Hírnév szint: 10
StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.StLui elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
willow eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Magyarországnak az elkövetkezendő 10 évben nincs esélye bevezetni az eurót.
Ez biztos baj? Sokan, látva most a szlovák kötelezettséget, nem is bánják azt, hogy nincs.
StLui nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-05-12, 13:22   #4 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.sidius elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
willow eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Jó a meglátásod. Szerintem megmentik az eurót, egyenlőre biztosan. És meg fogják rostálni a régi, és az új belépőket egyaránt. Ha így lesz, akkor Magyarországnak az elkövetkezendő 10 évben nincs esélye bevezetni az eurót.
Hát lehet, hogy nem is baj, ha nem tudjuk bevezetni. Egyszerűen még nem vagyunk alkalmasak rá, és nem csak a költségvetési hiány miatt. Emberileg sem. Nem leszek tőle boldogabb, de a görögök sem voltak alkalmasabbak. Csak hát az a fránya politika......
Régi 2010-05-12, 14:11   #5 (permalink)
Szenior tag

willow logója

Hely: Ravazd
Összes hozzászólás: 796
willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.willow elindult a hírnévhez vezető úton.
Üzenetküldés Skype™-on keresztül willow részére
Alapbeállítás

Euróval azért jobban kiszámítható lenne az életvitel.
Régi 2010-05-12, 16:15   #6 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 638
Hírnév szint: 8
kismentor már nem kispályás.kismentor már nem kispályás.kismentor már nem kispályás.kismentor már nem kispályás.
Alapbeállítás

Sok érdekes kérdést lehet ezzel a témával kapcsolatban feszegetni, rengeteg ismerősöm ássa magát bele az Eu jövőjét firtató kérdéskörbe.( én is )
A legjobb lenne előre okosnak lenni,mert abból lehet pénzt keresni.Persze utólag is jó ha tisztában vagyunk egyes eseményekkel ami a világban történik,csak nem vesszük hasznát,így én sem. (remélem fejlődni fogok ezen a téren)
A fundamentális "cápák" már régen erre spekulálnak.(mármint az EU gyengeségére)
Van egyébként,aki már tavaj megírta,mi lesz az idén. forexqsystemclub.blogspot.com

Vagy például Sorosék is már régen megtámadták az eurot.
Sajnos én még csak utólag tudok okos lenni.Lesz az még másképp is!Remélem.
kismentor nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-05-14, 12:18   #7 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 105
Jegenye már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.Jegenye már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

kismentor,

nem kell annyira ezt túlokoskodni. Az MTS rendszer 1lot/700 pont nyerőben ül egyelőre az eurusd párban. Fundázhatnánk is nem keveset az Eu jövőjéről, kilátásairól, de a kulcs akkor fordult el a zárban mikor a "mentőcsomag" az európai "bailout" után visszatért a fő trend irányába. Kis túlzással azt is mondhatnánk, irány a paritás...
Jegenye nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-05-14, 12:25   #8 (permalink)
Szenior tag

Jegenye már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.Jegenye már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Végigolvastam Sidius eszmefuttatását az EU kilátásairól. Nem nagyon szeretem a hosszas olvasmányokat, de aki tud olvasni piacot, attól szívesen veszem.
Nyilván lehetne még kiegészítéseket hozzátoldani, de összességében helyes a helyzetelemzés.
Hogy ezt miképpen lehet a piac nyelvére lefordítani, arra ott vannak a már remélhetően jól elsajátított kereskedési technikák.
Régi 2010-05-14, 16:24   #9 (permalink)
Szenior tag

kismentor már nem kispályás.kismentor már nem kispályás.kismentor már nem kispályás.kismentor már nem kispályás.
Alapbeállítás

Idézet:
Jegenye eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
kismentor,

nem kell annyira ezt túlokoskodni. Az MTS rendszer 1lot/700 pont nyerőben ül egyelőre az eurusd párban. Fundázhatnánk is nem keveset az Eu jövőjéről, kilátásairól, de a kulcs akkor fordult el a zárban mikor a "mentőcsomag" az európai "bailout" után visszatért a fő trend irányába. Kis túlzással azt is mondhatnánk, irány a paritás...
Jegenye!
Nem meglepő az MTS rendszer eredménye számomra!Az én véleményem az,hogy nagyon jó rendszer.(írtam is ezt)
A mi rendszerünk is végig shortolta már ezt az évet,most is shortokat köt..
Nekem azt mondták minimum 1.20-as ár lesz,de meglehet a paritás is.
Hogy miért,azt ne kérdezze senki.Nem tudom.(talán mert a nagy spekiknél ez a cél!?)
Nekem kiadták,hogy az általam kezelt számlán a nagy emelkedéskor 3x-os tőkével short!1.2830nál,1.29,és 1.3033 nál.Úgy is lett.Én be nem mertem volna vállalni (a kis idősíkon trend ellen),fogtam is a fejem ,hogy mi lesz ebből.
Az lett,hogy mostmár 24 pozíció van nyitva,és 1.2370 az árfolyam.
Régi 2010-05-14, 16:46   #10 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás Mts

Jegenye!
Bocs,de az 1 Lot-ot nem értem.Miért pont 1 Lot,illetve egy számlán 1 lot,vagy esetleg a Te számládon a tőkédre/kockázatra vetítve?
Régi 2010-05-14, 16:58   #11 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Nem egészen. De akkor legyen így pontosítva: egy egység.
Azért írtam egy lotot, hogy világos legyen, amennyiben egy egységhez viszonyítunk.
Példa: az első nyitás 5 egység, a második 10, a harmadik 20. A nyerő átlagolása.
A végeredmény egy 35-ös poziméret, ami egy átlagolt egy egységnek fogható fel.
Ehhez viszonyítjuk az eredményt.
Régi 2010-05-14, 17:01   #12 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Nem egészen. De akkor legyen így pontosítva: egy egység.
Azért írtam egy lotot, hogy világos legyen, amennyiben egy egységhez viszonyítunk.
Példa: az első nyitás 5 egység, a második 10, a harmadik 20. A nyerő átlagolása.
A végeredmény egy 35-ös poziméret, ami egy átlagolt egy egységnek fogható fel.
Ehhez viszonyítjuk az eredményt.
Így már értem!
Szuper!Köszönöm a választ!
Régi 2010-05-14, 17:03   #13 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Amúgy a beírásodból az tűnik ki, hogy technikai elemzés alapján történik a szisztémátok, ami nem rossz, ami viszont martingale módszert követ. Mi ellenben pont fordítva csináljuk.
Régi 2010-05-14, 17:30   #14 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Még valami.
A pozinyitásokat automatikusan kezeli a rendszer a tőkéhez mérten. Közkeletű néven money management:-)
Elég tág stoppokkal, ahhoz, hogy az emberi döntéshozatalból származó frusztrációktól mentes legyen.
Régi 2010-05-14, 17:42   #15 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Amúgy a beírásodból az tűnik ki, hogy technikai elemzés alapján történik a szisztémátok, ami nem rossz, ami viszont martingale módszert követ. Mi ellenben pont fordítva csináljuk.
Az automata rendszer az nem csak technikai ,hanem egy komplex rendszer.
Ha a 3x-os tőkével való kötésre gondolsz,az egy fundamentális számla,amit én csak bekötök ahogy mondják.
Régi 2010-05-14, 17:47   #16 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Még valami.
A pozinyitásokat automatikusan kezeli a rendszer a tőkéhez mérten. Közkeletű néven money management:-)
Elég tág stoppokkal, ahhoz, hogy az emberi döntéshozatalból származó frusztrációktól mentes legyen.
A mi auto rendszerünk is elég tág stoppokkal működik,pont azért,amiért a Tiétek is!Úgylátszik ebben hasonlóak!
A pozinyitásokat is automatán kezeli a miénk is,a tőkéhez mérten.
Itt viszont egyszerre csak egy kötés van,
TP,SL szinttel.
Régi 2010-05-14, 19:25   #17 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Van neve, elérhetősége a rendszereteknek? Ki alatt fut, mik az eredmények, filozófia, satöbbi...
Régi 2010-05-14, 19:46   #18 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Dollárindexben pl sokkal pregnánsabb az eddigi hozam, de mindennek eljön majd az ideje látható, érzékelhető módon.
Mondanom sem kell a hazai törvényes előírásoknak teljesen megfelelve.
Régi 2010-05-15, 18:12   #19 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Van neve, elérhetősége a rendszereteknek? Ki alatt fut, mik az eredmények, filozófia, satöbbi...
Nem,nincs elérhetősége,csak egy szűk befektetői csoport használja.
Nem brókercégek eszközeire van telepítve,hanem minden egyes számítógépre,illetve egyes parancssorok internetszerverre.
A filozófia nagyban hasonlít az MTS filozófiájára,de maga az elmélet ami alapján építve lett,bizonyosan más.
Csak 1 fő devizapárra,és 2-3 másodlagos párra haszálható optimalizálás nélkül.Optimalizálással nem tudom mit tudna.
Eredményekről röviden:max DD 7.5%,WIN/LOSS ratio 99%fölött(a mai napig tesztben,és élőben).Az eredményessége nagyon nagy.
Vannak bizonyos feltételek,és kölcsönhatások,amiknek fent kell állnia.Ezek fent álltak az elmúlt húsz évben talán..Ez lehet a gyengesége,a nagyobb eredményekért cserébe az MTS rendszerrel összehasonlítva.
De úgy sejtem,az MTS működési elve bíztosabb lehet,mivel működik szinte mindenen..Ezt majd megérdeklődöm az illetékeseknél mert felettébb érdekel a
kérdés..A mi rendszerünknek most a piacra gyakorolt hatását vizsgálják New York-ban.Pontosan nem tudom miért,de a TP SL szintekkel variálnak valamit.
Régi 2010-05-15, 18:15   #20 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Dollárindexben pl sokkal pregnánsabb az eddigi hozam, de mindennek eljön majd az ideje látható, érzékelhető módon.
Mondanom sem kell a hazai törvényes előírásoknak teljesen megfelelve.
Az MTS piacra gyakorolt hatását nem vizsgálták?Vagy nem is foglalkoztak ezzel a kérdéssel?
Régi 2010-05-16, 00:13   #21 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Köszi a választ. A kérdést: "Az MTS piacra gyakorolt hatását nem vizsgálták?" sajnos nem értem.
(Az egész filozófia mögött az rejlik, hogy a piacot követi mindenféle predikció nélkül, befolyást, hatást semmiképpen nem gyakorol.Igyekszik elkapni a hosszabb trendeket, amelynek egyik alapkövetelménye a likviditás. Az instrumentumok kiválasztásánál elsődleges szempont.)
Régi 2010-05-19, 11:06   #22 (permalink)
Tag

Összes hozzászólás: 82
Mag28 a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Most a Merkel sem épp optimista képet festett:
http://index.hu/gazdasag/vilag/2010/...lyben_az_euro/
Mag28 nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-05-21, 07:24   #23 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 20
mano a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Örülhetünk, ha nem alakul ki a paritás közép távon.
Tegnap görögöknél és a spanyoloknál is tüntetések voltak ismét a megszorítások ellen.
Az euró gyengül a dollárral szemben, a forint pedig az euróval szemben. Az exportnak mindenképp jót tesz, de mi lesz a többiekkel? ...
mano nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-05-21, 22:24   #24 (permalink)
Tag

Összes hozzászólás: 56
Jegesmaci a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Egyébként szerintem, ha beáll a paritás, akkor szintén viszlát euro, mert onnantól mindenki visszatér a dollárhoz. Igaza volt azért Koosto bácsinak, hogy "Az usa dollár azért mindig usa dollár marad!" Én is egyébként abban tartom a pénzem és pont ezek miatt a dolgok miatt...
Régi 2010-05-21, 22:25   #25 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

Egyébként biztos nagyon tudatlan vagyok, de mi az az MTS rendszer?
Régi 2010-05-23, 20:15   #26 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 20
mano a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Idézet:
Jegesmaci eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Egyébként szerintem, ha beáll a paritás, akkor szintén viszlát euro, mert onnantól mindenki visszatér a dollárhoz. Igaza volt azért Koosto bácsinak, hogy "Az usa dollár azért mindig usa dollár marad!" Én is egyébként abban tartom a pénzem és pont ezek miatt a dolgok miatt...
Azért ne felejtsük amikor a válság alatt a Kínaiak erősen gondolkodtak rajta, hogy Euro-ba menekítik a nemzeti vagyont és felszámolják az USA kincstárjegyeket.
Nem kicsit gyengült a dollár.
Most az EUR van soron.

Persze Kínűnak van egy erős USA export kitettsége és nem tehették meg, de ha szabadon dönthettek volna?!!
mano nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-05-23, 21:33   #27 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

Hát ja, ebben is van igazság...
Régi 2010-11-29, 15:59   #28 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

http://www.vg.hu/gazdasag/makrogazda...-szorul-334544

Nos akkor mi is lesz veled euró? Mikor mondják azt a németek, hogy eddig és nem tovább vagyunk hajlandók pénzt tolni a rendszerbe? Csak kérdezősködök, nem szeretnék szkeptikusnak látszani euró ügyben.....
Régi 2010-11-30, 17:15   #29 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 164
Zsolt27x a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Idézet:
sidius eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
http://www.vg.hu/gazdasag/makrogazda...-szorul-334544

Nos akkor mi is lesz veled euró? Mikor mondják azt a németek, hogy eddig és nem tovább vagyunk hajlandók pénzt tolni a rendszerbe? Csak kérdezősködök, nem szeretnék szkeptikusnak látszani euró ügyben.....
Esetleg a spanyol állam megmentésekor? Vagy egy olasz v. spanyol államcsőd esetén. Az már kiverné a biztosítékot. Addig szerintem nem.
Zsolt27x nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-11-30, 17:45   #30 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Elképzelhető, hogy a spanyoloknál már besokallnak. Szerintem Portugáliát szinte borítékolhatóan menteni kell. Viszont a spanyolokra ha borul a bili náluk is, elnagyolt számítások szerint kell vagy 350 milliárd alaphangon. Rövid matekkal görögök 110, írek 85, spanyolok 350 vagyis ez eddig 545 milliárd a portugálokat meg nem tudjuk de szerintem ott lesznek 50-70 körül ők is. Na most az EKB bedobott 440 milliárdot az (k)alapba az IMF meg hozzá dobott 310 milliárdot. Ez együtt 750 milliárd amiből igen valószínűleg kiugrik 600 milliárd így első blikkre, nem számolva az olaszokkal. Ehhez hozzá vesszük még azt, hogy ez még csak az első kör, hiszen nem biztos, hogy elég lesz egy mentőcsomag a görögöknek vagy bármelyiknek.
Na most a németek eddig is beletettek 148 milliárdot és nem utolsósorban a franciák vagy 110 milliárdot. Vagyis az EU részéről ők állják a cah több mint felét. Kérdés, hogy meddig, és mikortól fog nekik újra tetszeni nekik a márka meg a frank.
Valahol értem is Orbánt, hogy nem szaladunk az euróövezetbe. Egyrészt kitudja, hogy lesz e euró pár év múlva, másrészt ha megmentik akkor a németek meg a franciák szerintem úgy megszigorítják az euróövezeti tagságot, hogy kiszóródik a fele banda, mi meg úgysem leszünk esélyesek az elkövetkezendő 20 évben.
Persze lenne még egy olyan lehetőség is, hogy ezeket az államadósságokat Kína megveszi kilóra, csak hát mindennek van ára. Végül is a sárga veszedelmet már Nostredamus is megírta.........
Régi 2010-11-30, 18:35   #31 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Elképzelhető, hogy a spanyoloknál már besokallnak. Szerintem Portugáliát szinte borítékolhatóan menteni kell. Viszont a spanyolokra ha borul a bili náluk is, elnagyolt számítások szerint kell vagy 350 milliárd alaphangon. Rövid matekkal görögök 110, írek 85, spanyolok 350 vagyis ez eddig 545 milliárd a portugálokat meg nem tudjuk de szerintem ott lesznek 50-70 körül ők is. Na most az EKB bedobott 440 milliárdot az (k)alapba az IMF meg hozzá dobott 310 milliárdot. Ez együtt 750 milliárd amiből igen valószínűleg kiugrik 600 milliárd így első blikkre, nem számolva az olaszokkal. Ehhez hozzá vesszük még azt, hogy ez még csak az első kör, hiszen nem biztos, hogy elég lesz egy mentőcsomag a görögöknek vagy bármelyiknek.
Na most a németek eddig is beletettek 148 milliárdot és nem utolsósorban a franciák vagy 110 milliárdot. Vagyis az EU részéről ők állják a cah több mint felét. Kérdés, hogy meddig, és mikortól fog nekik újra tetszeni nekik a márka meg a frank.
Valahol értem is Orbánt, hogy nem szaladunk az euróövezetbe. Egyrészt kitudja, hogy lesz e euró pár év múlva, másrészt ha megmentik akkor a németek meg a franciák szerintem úgy megszigorítják az euróövezeti tagságot, hogy kiszóródik a fele banda, mi meg úgysem leszünk esélyesek az elkövetkezendő 20 évben.
Persze lenne még egy olyan lehetőség is, hogy ezeket az államadósságokat Kína megveszi kilóra, csak hát mindennek van ára. Végül is a sárga veszedelmet már Nostredamus is megírta.........
Ha azt vesszük, hogy 80%-os államadóság fölött nincs mese, valószínűleg államcsőd lesz, akkor az euroövezetnek inkább olaszország miatt kéne aggódnia. A gagyik tuti ki fognak hullani, mint pl. görögország. Ott szerintem államcsőd lesz és akkor kirakják őket az euroövezetből. Spanyolországot meg fogják menteni, de mi lesz olaszország esetében?
Az euróövezetben nem lehet infláció gerjesztésével elértékteleníteni az államadóságot, ahogy azt az usa teszi. Mert rögtön jönnek azok az államok, akiknél alacsony az adóság, pl. németország. Tehát szerintem olaszországgal lesz vége az euróövezetnek, nem hiszem, hogy más nemzetek megmentenék őket, csak mert néhány éve közös unióba tömörültek. Kínai tőke az euban? Háát, mit tud adni az EU kínának?

Zsolt
Régi 2010-11-30, 19:08   #32 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
Zsolt27x eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Ha azt vesszük, hogy 80%-os államadóság fölött nincs mese, valószínűleg államcsőd lesz, akkor az euroövezetnek inkább olaszország miatt kéne aggódnia. A gagyik tuti ki fognak hullani, mint pl. görögország. Ott szerintem államcsőd lesz és akkor kirakják őket az euroövezetből. Spanyolországot meg fogják menteni, de mi lesz olaszország esetében?
Az euróövezetben nem lehet infláció gerjesztésével elértékteleníteni az államadóságot, ahogy azt az usa teszi. Mert rögtön jönnek azok az államok, akiknél alacsony az adóság, pl. németország. Tehát szerintem olaszországgal lesz vége az euróövezetnek, nem hiszem, hogy más nemzetek megmentenék őket, csak mert néhány éve közös unióba tömörültek. Kínai tőke az euban? Háát, mit tud adni az EU kínának?

Zsolt
Igazából sokat nem tudna az EU adni Kínának, hacsak nem vámmentességet a kínai árukra, meg azt, hogy jót tenne a kínai önérzetnek, ha keresztbe tehetnének az USA-EU tengelynek. Esetleg még szívesen felszippantanának egy kis olajat is az Északi tengerről, mert a kínai gazdaságnak kell az olaj, mindegy hogy honnan jöjjön. Habár azt egyszerűbb az oroszoktól megszerezni, meg az araboktól. Egyébként, a görögöknek már meg is ígérték, hogy nagyon szívesen kisegítik őket (esetleg feltűznék a kínai lobogót is Görögországra), azóta is azon remeg az Unió, hogy vajon mit is szeretnének cserébe a kínaiak. Végül is a világ egyik legjobb kereskedelmi hajóflottája a görögöké, az esetleg kezdésnek elég lesz nekik.
Megmondom őszintén szerintem ha lapátra teszik az eurózónából a potyautasokat, az csak jól jönne az eurónak. A görögöket, olaszokat, spanyolokat, portugálokat én biztosan kitenném, a szlovákokat meggondolnám. Az igazi nagy dobás a svédek és az angolok rábeszélése lenne a tagságra, esetleg Svájc felvétele legalább az övezetbe, ha az EU-t nem is akarnák. Ezekkel az államokkal csak nyerne az euró. Persze biztosan nem egyszerű feladat lenne, de gondolkodjunk évtizedekben. Pillanatnyilag olyan fejlettségi különbségek vannak az egyes euróövezeti államok között, hogy így képtelenség egyben tartani az övezetet. Ha nem lett volna a válság talán el lehetett volna lötyögni az euróval, de a válság jól rámutatott a hatalmas gazdasági, pénzügyi és nem utolsósorban felfogásbeli különbségekre.
Régi 2010-12-01, 13:54   #33 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

http://www.portfolio.hu/gazdasag/ebb...ia.142203.html
Régi 2010-12-01, 17:25   #34 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Igazából sokat nem tudna az EU adni Kínának, hacsak nem vámmentességet a kínai árukra, meg azt, hogy jót tenne a kínai önérzetnek, ha keresztbe tehetnének az USA-EU tengelynek. Esetleg még szívesen felszippantanának egy kis olajat is az Északi tengerről, mert a kínai gazdaságnak kell az olaj, mindegy hogy honnan jöjjön. Habár azt egyszerűbb az oroszoktól megszerezni, meg az araboktól. Egyébként, a görögöknek már meg is ígérték, hogy nagyon szívesen kisegítik őket (esetleg feltűznék a kínai lobogót is Görögországra), azóta is azon remeg az Unió, hogy vajon mit is szeretnének cserébe a kínaiak. Végül is a világ egyik legjobb kereskedelmi hajóflottája a görögöké, az esetleg kezdésnek elég lesz nekik.
Megmondom őszintén szerintem ha lapátra teszik az eurózónából a potyautasokat, az csak jól jönne az eurónak. A görögöket, olaszokat, spanyolokat, portugálokat én biztosan kitenném, a szlovákokat meggondolnám. Az igazi nagy dobás a svédek és az angolok rábeszélése lenne a tagságra, esetleg Svájc felvétele legalább az övezetbe, ha az EU-t nem is akarnák. Ezekkel az államokkal csak nyerne az euró. Persze biztosan nem egyszerű feladat lenne, de gondolkodjunk évtizedekben. Pillanatnyilag olyan fejlettségi különbségek vannak az egyes euróövezeti államok között, hogy így képtelenség egyben tartani az övezetet. Ha nem lett volna a válság talán el lehetett volna lötyögni az euróval, de a válság jól rámutatott a hatalmas gazdasági, pénzügyi és nem utolsósorban felfogásbeli különbségekre.
Szerintem is jót tenne az eurónak ha kitennék a mediterrán államokat. De én Magyarországot sem venném be az euróövezetbe. A lengyeleket és a cseheket viszont igen. Ők tényleg felzárkóznak. Olaszországgal nem tudom mi lesz, ha le tudnák választani a déli részt, akkor lenne esélyük. De mi van most Belgiummal? Amúgy meg miért csak Kína jöhet szóba az EU kisegítésében? Itt van Oroszország és talán India is.
Régi 2010-12-01, 17:36   #35 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
UK, Svédország, Svájc? Talán a válság újabb hulláma behozza őket az euróövezetbe. A svájci gazdaságnak amúgy sem lenne rossz az euró, hiszen az exportjuk jelentős része Németországba irányul. A carry trade pozíciók leépülése miatti frankerősödés pedig előbb-utóbb kinyírja az export szektorukat. Az angolok viszont nem hiszem, hogy valaha is le fognak mondani a GBP-ról. Az ott érzelmi kérdés, és a józan észt nem veszik számításba. De egészen addig szerintem nem is érdemes, míg az EU ki nem dolgozza a közös monetáris és fiskális rendszert. Csak ez után van értelme euróról beszélni, mert addig bármikor összeomolhat. Mert pl. hogy lehet megoldani az eu-n belüli monetáris politikát, amikor ott van Görögország és Németország egy fedél alatt? Teljesen más monetáris politikát kell alkalmazni a két ország esetében. Németország gazdasága erős és növekszik, államadósága alacsony, míg a görögök pont az ellenkezője. Tehát, mit tegyen az EKB? Egyelőre az erősebb tagországnak kedvez. A piac meg beárazza a magasabb kamatszintet, ezzel felszínre bukik az egyensúlytalanság.
Régi 2010-12-01, 18:27   #36 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Egyértelműen én sem venném be magunkat az euróövezetbe. A csehek tényleg sok tekintetben előrébb vannak mint mi, alapjában véve inkább tartoznak a Nyugathoz mint mi, és valószínűleg ha akarják hozni tudnák az euróövezeti követelményeket. Megmosolyogtató, hogy olyan országok vannak bent mint a görögök meg a portugálok, miközben ilyen alapon a cseheknek még a több évtizedes kommunizmussal a hátuk mögött is bőven jobban bent lehetnének mint az említett két nemzet.
Nyilván az angolok bevonása, nem igazán sanszos, és nem csak azért mert nemigen mondanának le a fontról, hanem né úgy érzem, hogy még most is kicsit kívülről nézik ezt az egész Uniót, hiába vannak benne. Mindig is gyanakvóan szemlélték a kontinensen történteket, a történelem folyamán. Egyébként Svájc is nehezen puhítható lenne, már csak azért is, mert akkor rengeteg dolgot fel kellene adnia a bankrendszerével kapcsolatban is, és nehezen tudom elképzelni (persze csak pillanatnyilag), hogy szívesen alávetné magát az EKB-nak. A három ország közül akkor már inkább a svédek tűnnek a legegyszerűbb feladatnak.
Egyébként azért gondoltam erre a három országra, mert talán a kiszórt országok helyett, inkább ennek a háromnak a pénzügyi kultúrája, és fejlettségi szintje, felelne meg inkább a közös pénznek. Ja meg persze a dánok is jöhetnének, azt hiszem ők még nem vezették be az eurót.
Alapvetően én is azt látom, hogy teljesen felesleges volt teljesen más fejlettségi szintű országokat bevenni az eurózónába, egészen egyszerűen azért mert szinte borítékolva volt, hogy nem fogják tudni teljesíteni a monetáris és fiskális követelményeket hosszabb távon. Jó példa erre ugye Görögország ahol folyamatosan lehazudták a csillagokat az égről annyira kozmetikázták a pénzügyi jelentéseket, vagy a portugálok akik akik amióta bent vannak, jó ha kétszer megcsinálták a 3%-ot.

Kínát csak azért említettem, mert ők aztán tényleg tele vannak pénzel, és nem a szó nyomtatott papír szerinti értelmében, hanem ott van mögöttük egy óriási gazdasági teljesítmény, és hatalmas potenciál. Már így is sokan igyekeznek haverkodni velük, hátha löknek a kínaiak valami kis morzsát. Ez a jövőben csak még inkább így lesz.
Oroszország? Hát igen. Bennük is hatalmas potenciál van, és soha nem is értettem, hogy az EU miért olyan távolságtartó velük. Értem én, hogy emberi jogok, meg kézi vezérlésű demokrácia, meg minden, csak van a serpenyő másik oldalán, hatalmas energia és nyersanyag készlet, óriási felvevőpiac, az Uniótól öt percre egy hatalmas katonai potenciál ami nem mindegy, hogy ellenség vagy szövetséges. Lám lám Kína itt sem kényeskedik. kell neki az orosz nyersanyag meg energia, veszi is bármi áron. Nagy luxus, hogy az Unió meg a NATO még így 20 évvel a rendszerváltás után is provokálja őket, kekeckedik velük időnként, legtöbbször amerikai távvezérléssel. Pedig a grúz háborúban a minap ismét bebizonyították, hogy nem kellene hergelni őket. Inkább azon kellene gondolkodni, hogy hogyan lehetne őket valamilyen formában integrálni, közelebb hozni Európához, nem mindig kívülállóként kezelni őket.
Régi 2010-12-01, 22:40   #37 (permalink)
Új tag

Összes hozzászólás: 11
Hírnév szint: 7
humi a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Gondolat ébresztő……………….

Euró? Inkább felosztott pénzügyi világ! A nagyok játszótere, ezzel csak az a baj, hogy a kicsik szívnak, mint mindig! Hiperinflációt alig tudják szabályozni, gazdasági maszlag, politika a meghatározó. De ha egyszer kilukad a lufi, akkor mi lesz?

Energia, élelem, víz, fegyver, egészség, és mind ehhez, ami kell, ki irányít és befolyásol a pénz másodlagos szemkápráztatás!
-------------------------------------------------
Gondolkodni és változtatni, amíg nem késő……….
humi nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2010-12-02, 06:41   #38 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
humi eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Gondolat ébresztő……………….

Euró? Inkább felosztott pénzügyi világ! A nagyok játszótere, ezzel csak az a baj, hogy a kicsik szívnak, mint mindig! Hiperinflációt alig tudják szabályozni, gazdasági maszlag, politika a meghatározó. De ha egyszer kilukad a lufi, akkor mi lesz?

Energia, élelem, víz, fegyver, egészség, és mind ehhez, ami kell, ki irányít és befolyásol a pénz másodlagos szemkápráztatás!
Te mit javasolnál? Szerinted ezen fognak változtatni? Kicsoda? A bármikor bármilyen formában megvezethető tömeg? Szerinted nem a nagyok fognak mindig is irányítani, nevezzünk bár nagynak bárkit és bármit? Esetleg tudnál mondani a történelemből példát, amikor nem így volt és még jó vége is lett?
Régi 2010-12-02, 09:25   #39 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

Sajnos én nem vagyok Géniusz és a szent Grál, sincs nálam!

Történelmünkből oly keveset látunk vissza és hitelesen, hogy csak teóriákat lehet gyártani…………. (a Kádár korszak kis hazánkban sok millió ember számára volt a jólét)

Változás a mai informatikai forradalom kezdetén szerintem nem várható még…….. majd egykét generáció talán kedvező irányba viszi a dolgokat.

Van, akivel elhitetik, hogy irányít, van, aki elhiteti, hogy irányít……….(mindenki sodródik és hoz döntéseket)

Azt tudom, hogy munka és a munka értéke rég elszakadt egymástól…………. Spekuláció és manipuláció az élet minden területén.
Régi 2010-12-02, 11:01   #40 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Egyértelműen én sem venném be magunkat az euróövezetbe. A csehek tényleg sok tekintetben előrébb vannak mint mi, alapjában véve inkább tartoznak a Nyugathoz mint mi, és valószínűleg ha akarják hozni tudnák az euróövezeti követelményeket. Megmosolyogtató, hogy olyan országok vannak bent mint a görögök meg a portugálok, miközben ilyen alapon a cseheknek még a több évtizedes kommunizmussal a hátuk mögött is bőven jobban bent lehetnének mint az említett két nemzet.
Nyilván az angolok bevonása, nem igazán sanszos, és nem csak azért mert nemigen mondanának le a fontról, hanem né úgy érzem, hogy még most is kicsit kívülről nézik ezt az egész Uniót, hiába vannak benne. Mindig is gyanakvóan szemlélték a kontinensen történteket, a történelem folyamán. Egyébként Svájc is nehezen puhítható lenne, már csak azért is, mert akkor rengeteg dolgot fel kellene adnia a bankrendszerével kapcsolatban is, és nehezen tudom elképzelni (persze csak pillanatnyilag), hogy szívesen alávetné magát az EKB-nak. A három ország közül akkor már inkább a svédek tűnnek a legegyszerűbb feladatnak.
Egyébként azért gondoltam erre a három országra, mert talán a kiszórt országok helyett, inkább ennek a háromnak a pénzügyi kultúrája, és fejlettségi szintje, felelne meg inkább a közös pénznek. Ja meg persze a dánok is jöhetnének, azt hiszem ők még nem vezették be az eurót.
Alapvetően én is azt látom, hogy teljesen felesleges volt teljesen más fejlettségi szintű országokat bevenni az eurózónába, egészen egyszerűen azért mert szinte borítékolva volt, hogy nem fogják tudni teljesíteni a monetáris és fiskális követelményeket hosszabb távon. Jó példa erre ugye Görögország ahol folyamatosan lehazudták a csillagokat az égről annyira kozmetikázták a pénzügyi jelentéseket, vagy a portugálok akik akik amióta bent vannak, jó ha kétszer megcsinálták a 3%-ot.

Kínát csak azért említettem, mert ők aztán tényleg tele vannak pénzel, és nem a szó nyomtatott papír szerinti értelmében, hanem ott van mögöttük egy óriási gazdasági teljesítmény, és hatalmas potenciál. Már így is sokan igyekeznek haverkodni velük, hátha löknek a kínaiak valami kis morzsát. Ez a jövőben csak még inkább így lesz.
Oroszország? Hát igen. Bennük is hatalmas potenciál van, és soha nem is értettem, hogy az EU miért olyan távolságtartó velük. Értem én, hogy emberi jogok, meg kézi vezérlésű demokrácia, meg minden, csak van a serpenyő másik oldalán, hatalmas energia és nyersanyag készlet, óriási felvevőpiac, az Uniótól öt percre egy hatalmas katonai potenciál ami nem mindegy, hogy ellenség vagy szövetséges. Lám lám Kína itt sem kényeskedik. kell neki az orosz nyersanyag meg energia, veszi is bármi áron. Nagy luxus, hogy az Unió meg a NATO még így 20 évvel a rendszerváltás után is provokálja őket, kekeckedik velük időnként, legtöbbször amerikai távvezérléssel. Pedig a grúz háborúban a minap ismét bebizonyították, hogy nem kellene hergelni őket. Inkább azon kellene gondolkodni, hogy hogyan lehetne őket valamilyen formában integrálni, közelebb hozni Európához, nem mindig kívülállóként kezelni őket.
Igen, a dánokat és a svédeket minden bizonnyal könnyebb lenne becsábítani a közös pénzbe, mint az angolokat és Svájcot. De ott is a népszavazáson már egyszer megbuktak és gondolom azért mert a legtöbb országban erőteljes inflációs hatással járt az euró bevezetése (Németországban pl. 40-50%). Viszont egy jelenlegi deflációs környezetben ezt ki lehetne védeni. Azonban jelenleg ezek a tárgyalások nincsenek napirenden. Később pedig lehet, hogy megindul az infláció. Bár ha a japán példát nézzük akkor ott már 20 éve nyomják a monetáris lazítást, de mégis a defláció és egy nagyon alacsony infláció között ingadoznak. Ha ez vár európára is akkor lehet, hogy érdemes lenne bevezetniük az eurót a svédeknek és a dánoknak is. Bár a defláció meg a gazdaságnak nem jó, így egy deflálódó pénznembe miért mennének át ezek az országok?!

Nehezen tudnám elképzelni, hogy az EU-ban elfogadnák a kínai vagy orosz tőke segítségét az államadóság finanszírozásában. Illetve állampapírok formájában igen, de ha ehhez jogokat is kérnének máshoz pl. egyes állami funkciók kiszervezésének ellátását kérnék akkor azt nem hiszem, hogy engedné az EU. Még akkor sem ha emiatt felbomlik. Területet sem hiszem, hogy felajánlanának nekik, természeti kincseket talán igen, de biztos, hogy nem az energia területén.
Ráadásul lehet, hogy sok nyugati állam el van adósodva, de a nyugati cégek rengeteg készpénzzel rendelkeznek és mindenhol ott vannak. Szerintem valószínűbb az, hogy bizonyos jogokért vagy funkciókért (Pl. bányászati jog, közmű jog, gyógyszerellátási jog, stb) át fogják vállalni az államok adóságának egy részét. Vagy ez szerinted nem valószínű?
Régi 2010-12-02, 11:27   #41 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Gondolat ébresztő……………….

Szerintem a pénz nem másodlagos szemkápráztatás, mert bár az energia, és a fegyver komoly tényező még mindig a világban, de a technológia és a gazdasági erő szerintem még nagyobb. Az USA is a gazdaságával kerekedett felül a szovjetunión. Manapság már nem lehet tartósan a fegyverek alapján érdeket érvényesíteni, mert a háború társadalmi elfogadottsága alacsony, költsége pedig meglehetősen drága. Ha megnézed akkor a társadalomban is elvetik a nyílt agressziót inkább a rejtett manipulálás az elfogadott.
Szerintem a múltban és a jövőben is a nagyok, vagy erősek fogják meghatározni a kicsik életét. Ez így működik ezen a világon, max a rangsor változik. Erre a változásra jó lehetőséget adnak a válságok. A fejlett országok gazdasága erős (sok nagy multi cég, technológiával és pénzzel) viszont a fejlődő országok vállalatai (BRIC országok) sokkal gyorsabban fejlődnek, rugalmasabbak. De a technológia és a pénz még mindig a fejletteknél van.
Régi 2010-12-02, 13:46   #42 (permalink)
Szenior tag

sidius logója

Alapbeállítás

Idézet:
Zsolt27x eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Ráadásul lehet, hogy sok nyugati állam el van adósodva, de a nyugati cégek rengeteg készpénzzel rendelkeznek és mindenhol ott vannak. Szerintem valószínűbb az, hogy bizonyos jogokért vagy funkciókért (Pl. bányászati jog, közmű jog, gyógyszerellátási jog, stb) át fogják vállalni az államok adósságának egy részét. Vagy ez szerinted nem valószínű?
Úgy érted, hogy a nyugati állam adósságát átvállalja a nyugati cég, például az egyszerűség kedvéért az EON átvállalja a német állam adósságának bizonyos részét azért, hogy cserébe az állam lemondjon bizonyos jogokról amik őt illetik mondjuk a közműellátás területén. Tudom, ez most nem volt túl értelmes példa. Hát így első blikkre szerintem az ilyesmi nem tűnek nagyon valószínűnek. Egyrészt addig nem, amíg esetleg megszerezheti ezt más módon is. Másrészt tételezzük fel, ha a nagy államadósság miatt az állam ilyen lépésre is kényszerülne, vajon milyen alkupozíciói lennének a céggel szemben. Nehezen tudom elképzelni, hogy miképpen érvényesítené például az adott példánál a szociális érdekeket, ami egy államnak nyilvánvalóan feladata. Hogyan mondaná azt az EON-nak, hogy vállalj át az adósságomból, cserébe megkapod a közművagyon egy részét, de az árakat én szabom meg legalábbis bizonyos keretek között. Akkor az EON meg azt mondja, hogy ja akkor fulladj meg az adósságban. Vagy belemenne egy ilyen őt lényegében korlátozó lépésbe. Hááát nem tudom.
De mondjuk még esetleg el tudom képzelni, hogy az adott nemzet nemzeti vállalata (van ilyen?), valamilyen módon beszáll a buliba, de hogy súlyosan megkéri az árát (a multik azért jellemzően kihasználják ha előnyt szerezhetnek) az bizonyos.
Hát olyan meg biztosan nem lesz, hogy a nyugati cég átvállaljon egy magunkfajta kis ország államadósságából, egy vasat is. Önként biztosan nem, persze lehet próbálkozni valamiféle adó formájában, mint ahogyan most is. Mert tulajdonképpen most erről van szó. Bevonásra kerülnek az adósság finanszírozásába, a válságadókon keresztül. De ha áttételesen is, végül ki fogja azt is megfizetni?
Régi 2010-12-02, 16:34   #43 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Úgy érted, hogy a nyugati állam adósságát átvállalja a nyugati cég, például az egyszerűség kedvéért az EON átvállalja a német állam adósságának bizonyos részét azért, hogy cserébe az állam lemondjon bizonyos jogokról amik őt illetik mondjuk a közműellátás területén. Tudom, ez most nem volt túl értelmes példa. Hát így első blikkre szerintem az ilyesmi nem tűnek nagyon valószínűnek. Egyrészt addig nem, amíg esetleg megszerezheti ezt más módon is. Másrészt tételezzük fel, ha a nagy államadósság miatt az állam ilyen lépésre is kényszerülne, vajon milyen alkupozíciói lennének a céggel szemben. Nehezen tudom elképzelni, hogy miképpen érvényesítené például az adott példánál a szociális érdekeket, ami egy államnak nyilvánvalóan feladata. Hogyan mondaná azt az EON-nak, hogy vállalj át az adósságomból, cserébe megkapod a közművagyon egy részét, de az árakat én szabom meg legalábbis bizonyos keretek között. Akkor az EON meg azt mondja, hogy ja akkor fulladj meg az adósságban. Vagy belemenne egy ilyen őt lényegében korlátozó lépésbe. Hááát nem tudom.
De mondjuk még esetleg el tudom képzelni, hogy az adott nemzet nemzeti vállalata (van ilyen?), valamilyen módon beszáll a buliba, de hogy súlyosan megkéri az árát (a multik azért jellemzően kihasználják ha előnyt szerezhetnek) az bizonyos.
Hát olyan meg biztosan nem lesz, hogy a nyugati cég átvállaljon egy magunkfajta kis ország államadósságából, egy vasat is. Önként biztosan nem, persze lehet próbálkozni valamiféle adó formájában, mint ahogyan most is. Mert tulajdonképpen most erről van szó. Bevonásra kerülnek az adósság finanszírozásába, a válságadókon keresztül. De ha áttételesen is, végül ki fogja azt is megfizetni?
Mindenképpen a lakosság fizeti meg az államadósságot, akármilyen megoldás is születik, hiszen ennek az adósságnak egy jelentős része a lakosságra lett költve. Bár az igaz, hogy 10-20%-át az államkasszának lenyúlják, elherdálják, de a maradék az megy az egészségügyre, nyugdíjra, szociális támogatásokra (oktatási támogatás, lakástámogatás, gyereknevelési támogatások, munkanélküliségi járulék, adókedvezmények és visszatérítések, stb.), közintézményekre, közszolgáltatásokra, fiskális beruházásokra (ez a cégeknek jó és csak közvetve a lakosságnak). Az is igaz, hogy a lakosság és a vállalatok nem arányosan részesültek ezekből a pénzekből, de ez nem lesz másként később sem, illetve sokan kompenzálják ezt fekete és szürke munkával.

Ha egy államnak tetemes adóssága van mint pl. Magyarországnak (80% fölött) vagy Olaszországnak (120% fölött) vagy Görögországnak akkor szerintem az alábbi lehetőségei vannak:

1. Hosszú évek takarékosságával többlet bevételt termel az államkasszába és visszafizeti a kamatokat és a tőketartozás jelentős részét. Ehhez vissza kell vágni a herdálást, lopást, fiskális expanziót, illetve az állami szolgáltatások, támogatások büdzséjét. Emiatt csökken a gazdasági növekedés (főleg Mo-on, ahol a gazdaság 50%-át az állami szektor adja), így az állami bevétel is, ami újabb megszorítást igényel.
2. Inflációt gerjeszt és mesterségesen támogatja a gazdaság növekedését. Nominálértékben megfelelően törleszt, reálértékben viszont kevesebbet fizet vissza. Több bevétele is származhat főleg az exportból (a gazdaság élénkítése kapcsán), de ez nem biztos, hogy bejön. Erre törekszik jelenleg az usa.
3. Növeli a fogyasztást (import növekedése is), ami növeli a gazdaságot és az állam bevételeit is. Talán ezt fogja csinálni japán.
4. Államcsődöt jelent be, ami a pénz leértékelésével jár (infláció) és évekre visszaeső bizalommal a tőke (beruházások, finanszírozás) irányában. Argentína, Oroszország (1998) esetében volt megfigyelhető.
5. Külső forrást vesz igénybe pl. IMF, EU források (plusz hitelek - átmeneti megoldás, kis haladék, míg rendbe tudja szedni magát az ország). Mostanában szinte mindenki ezt csinálja az államcsőd előtt.
6. Egy másik állam segítségét kéri vagy egy multival működik együtt (alapvetően nem hitelfelvétel hanem részleges vagy teljes privatizációja az állami jogoknak, funkcióknak). Ilyenről még nem hallottam, esetleg valaki tud rá példát a történelemben?

Szerintem többnyire ezen pontok kombinációja valósul meg.

Igen, szerintem is kihasználná egy multi a lehetőséget a végletekig, ha egyezséget kötne az állammal annak adósságáról. De pl. Görögország esetében ott van a kereskedelmi flottája, amiről beszéltél vagy az a rengeteg sziget, amiket el is adhat. Ez azért csábító lehet egy multinak. És szerintem Görögország is inkább egy amerikai vagy nyugat-európai multit fogadna el inkább mint Kínát vagy Oroszországot. Persze lehet, hogy inkább csődöt jelent, hiszen utána is van élet. Ahogy tudom Argentína és Oroszország már jelentett csődöt és ugyanúgy léteznek, működnek és Oroszország jobb helyzetben van, mint előtte.
Ráadásul egy nyugati multi azért is jobb választás lehet, mert ezek mögött nincsenek államok. Egy kínai vagy orosz cég mögött ott van az állam, így ha végül pl. a görög állam úgy dönt, hogy mégis visszaveszi az államadóssága fejében adott jogokat akkor mégse a kínai állammal vagy az orosszal kell szembe néznie, akik talán még hadat is üzennének neki, hanem egy multinacionális céggel, akinek nincs hadserege.

Üdv: Zsolt
Régi 2010-12-02, 16:43   #44 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

A 6. ponthoz fűznék hozzá: tulajdonképpen Magyarországon ez történt a rendszerváltáskor és azóta is. Végülis az adósság egy részét az ilyen bevételekből fizettük ki. Multik vagy kisebb vállalatok kaptak meg korábban állami funkciókat, jogokat. Pl. vezetékes telefon, energiaszolgáltatás. Hogy nem jutott ez eszembe.
Régi 2010-12-02, 16:46   #45 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Az 5. pontnál meg azt akartam írni, hogy támogatja a belföldi fogyasztás élénkülését. Ez Japánnál jó lehet, mert keveset fogyasztanak.
Régi 2010-12-02, 17:50   #46 (permalink)
Új tag

Alapbeállítás

EU? Most érdekes.. Német pénzügyi zsenik az euró övezetet kiterjesztenék Oroszországra, ezáltal a nyersanyag és energia tartalékok, valamint a kereskedelmi elszámolások is euróban történne! Ami azt eredményezni, hogy az USD – nek igazi verseny társa lenne…….vagy átvenné a vezetést az EURO. Ebben az esetben könnyen lehetne segíteni a bajbajutott uniós országokon. Az USA egyből bekavart és miért ne a Magyarországra szállított Orosz olajjal, ami szerint minden hordó után 1.USD Grisa bácsikának persze CHF-en keresztül! Most az Oroszok maffia ország mindjárt………… a jó a rossz és a csúf ………mitől is mozognak a devizák? Pénzt annyit csinálnak a politikába amennyit akarnak……………..Most majd az USA menti meg az EU-t?
Régi 2010-12-02, 18:00   #47 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
EU? Most érdekes.. Német pénzügyi zsenik az euró övezetet kiterjesztenék Oroszországra, ezáltal a nyersanyag és energia tartalékok, valamint a kereskedelmi elszámolások is euróban történne! Ami azt eredményezni, hogy az USD – nek igazi verseny társa lenne…….vagy átvenné a vezetést az EURO. Ebben az esetben könnyen lehetne segíteni a bajbajutott uniós országokon. Az USA egyből bekavart és miért ne a Magyarországra szállított Orosz olajjal, ami szerint minden hordó után 1.USD Grisa bácsikának persze CHF-en keresztül! Most az Oroszok maffia ország mindjárt………… a jó a rossz és a csúf ………mitől is mozognak a devizák? Pénzt annyit csinálnak a politikába amennyit akarnak……………..Most majd az USA menti meg az EU-t?
Bocs, de a felét sem értem, hogy mit szeretnél elmondani.
Régi 2010-12-02, 18:01   #48 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

http://www.portfolio.hu/gazdasag/sok...ro.142329.html
Régi 2010-12-02, 18:03   #49 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Amúgy ki mit mondana az EURUSD grafiokonjáról rövid, közép és hosszútávon?
Régi 2010-12-02, 18:07   #50 (permalink)
Szenior tag

ALTERMAN logója

Összes hozzászólás: 471
ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.ALTERMAN elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

A Kínai állam nagyvonalú segítséget adott Görögországnak a legveszélyesebb időszakban.
Nyílván emlékszünk még arra,amikor Görögország tulajdonképpen a csőd előtt állt egy nappal.
A Görög államkötvényeket figyelte mindenki.Veszik,vagy nem?Nem akarta senki venni,de valahogy mégiscsak elcsordogáltak.Na ki vette?Kína.
Születtek még egyéb megállapodások is,például a görögök kereskedelmi hajóflottájának nagyobb része elavult,cserére várt,vár.Pénz nincs rá.
Kína felajánlotta a hajóflotta cseréjét,(nem két darabról van szó)hitelbe!
Kikötés?Tulajdonképpen semmiségek:csak kínai gyártású hajó lehet,(persze minőségben nem rosszabb mint a konkurencia,viszont árban 15%-al olcsóbb),aztán ha nem kínában szerelik össze,akkor kínai munkás legyen az összeszerelő a görög gyárban,aztán a visszafizetésről:
Majd kb 20 éves lejárattal,vagy hamarabbi,de megújítható határidővel.
Övék lett még náhányszáz Km kikötőrész,fontos kereskedelmi viziútvonalak útjában.
(Pénz igazán nem számít,amúgy is szabadulni kell tőle,mielőtt el nem veszíti az értékét a dollár,és euro).
Sakk matt!

Címkék
Euro, Euroövezet, válság

Jelenlévő aktív tagok böngészik ezt a témát: 1 (0 tag és 1 látogató)

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
nem indíthatsz új témát
nem válaszolhatsz
nem csatolhatsz
nem javíthatsz hozzászólást

BB code is bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva

Hasonló témák
Téma Téma szerzője Fórum Válaszok Utolsó hozzászólás
Rendkivül jó év lesz! InvestStationWeb InvestStationWeb 0 2009-09-23 11:50

A pontos idő 02:52 , a GMT +1 időzóna szerint.