Tőzsde Fórum  

Vissza   Tőzsde Fórum > Tőzsdéről általában > Tőzsdei képzések

Válaszol

LinkBack Téma eszközök Megjelenítési módok
Régi 2015-04-15, 14:21   #1 (permalink)
Szenior tag

ChyberBoB logója

Összes hozzászólás: 313
Hírnév szint: 8
ChyberBoB elindult a hírnévhez vezető úton.ChyberBoB elindult a hírnévhez vezető úton.ChyberBoB elindult a hírnévhez vezető úton.ChyberBoB elindult a hírnévhez vezető úton.ChyberBoB elindult a hírnévhez vezető úton.
Üzenetküldés Skype™-on keresztül ChyberBoB részére
Alapbeállítás Tőzsdepszichológia.

Ilyen jellegű képzés nincsen, csak gondoltam hasznos lenne, ha a témával kapcsolatos felismeréseinket itt megoszthatnánk, sokan és sokat tanulhatnánk belőle.

Nekem pl van egy olyan felismerésem magammal ami a gondolkodásom és a megérzésem kereszttüzében aszimmetrikusan működik.
Ez két síkon tud a felszínre jönni.
Biztosan sokan voltatok már úgy, hogy volt nyitott pozíciótok több termékben, vagy devizapárban és ezekhez kapcsolódtak megérzések. Az egyiket le kellene zárni, mert tuti kistoppol de a másikat meg bent kellene hagyni, mert az az érzésem van, hogy az jó lesz, erre mit ad Isten, pont fordítva sül el a dolog. Amit lezársz az megy el utána célárig, amit meg bent hagysz, mert úgy érzed az lesz a tuti, szépen kistoppol.
Pont tegnap jártam így, két pozíción éreztem, hogy egyiknek mennie kell, a másiknak meg maradnia, persze korábbi hibáimból tanulva nem nyúltam egyikhez sem, mivel a szabályaimat tiszteletben kell tartanom.
Az érzés viszont nem volt kényelmes abban a pillanatban amikor megjelent, ezért gyorsan fel is pattantam a géptől, mielőtt még bele nyúlok. Szerintem mint tréder nem egyedül vagyok így.
Az érdekelne engem, hogy más hogyan viselkedik hasonló helyzetben, szoktátok e figyelni a megérzéseitek helyességét, vagy milyen érzésekből fakadnak az adott megérzések, milyen érzelmi állapotban kerítenek hatalmukba bizonyos megérzések.
A téma nem egyszerű, de gyanítom van olyan kereskedő aki hozzá tud majd szólni a témához, vagy megoszt hasonló tapasztalatokat.

Azért nyitottam ide a topicot, mert képezhetjük egymást mentálisan, tapasztalatokkal, történetekkel, ingyen
ChyberBoB nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-04-15, 15:18   #2 (permalink)
Tag

Összes hozzászólás: 75
Hírnév szint: 6
Balance már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.Balance már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Szia Chyberbob
A téma nagyon jó,hiszen a kereskedési siker köztudottan jórészt a pszichológián múlik. Csodálom,hogy erről nem nagyon van itt szó. Ami példát leírtál,azon már szerintem mindenki keresztülment,aki huzamosabb ideje foglalkozik a dologgal.
Birgernek volt egy mondása.Nem kerestem most ki a könyvből,úgyhogy nem szó szerint idézem,csak emlékezetből :”A jó trader mindig betartja a kereskedési szabályait, ugyanakkor tudja,hogy mikor van az a helyzet,amikor eltérhet ezektől a szabályoktól.”
Ezzel együtt szerintem nagy különbségek lehetnek sikeres traderek között,hogy ki hogyan ,és milyen eszközökkel fegyelmezi magát,és mennyire tartja be a kereskedési szabályrendszerét. Szerintem mindenkinek ki kell ismernie saját magát,és a saját személyiségéhez kell igazítania a kereskedési stratégiáját. Én például diszkrecionális tradernek tartom magam,sokszor vétek a szabályaim ellen. tudom,hogy mik azok a szabályok,amik ellen SOHA nem véthetek,de néhány dolgot sokszor a hangulatom,a napi,heti,havi eredményeim függvényében döntök el.
Mondok példát mindkettőre.A maximális kockázatomat soha nem növelem.Azt már sok-sok pofon után megtanultam,hogy stopot elhúzni nem érdemes.Még egy kicsit sem. Viszont ha mondjuk veszteséges szériában vagyok,és nagyon kellene már egy kis eredmény,akkor sokszor előfordult már,hogy egy jól elkapott trade-ből épp csak a kockázatot tudtam kivenni,nyereségem még nincs bebiztosítva,de úgy ítélem meg,hogy nem fog elmenni célárig.Ilyenkor fogom magam,és rányomok a zárás gombra.A szabályaim ellen vétek ugyan,de tudom,hogy sokkal rosszabbul érezném magam,ha nullában kistoppolódnék. Ilyenkor próbálom nem figyelembe venni azt,hogy „mi történt volna,ha…”.
Nagyon kevés instrumentummal kereskedek már évek óta.Úgy érzem,valamennyire sikerült kiismernem őket. Persze soha nem lehet teljesen kiismerni egy terméket,de sokszor vannak ismétlődő minták,szituációk,amiknél már az agyamban vannak a lehetséges forgatókönyvek a chart folytatására. Úgyhogy én amikor meghozok egy ilyen döntést,amiben eltérek a szabályaimtól,akkor elfogadom azt,hogy én ott,akkor,abban a helyzetben ezt láttam jónak,és ezért döntöttem úgy,ahogy. Próbálom magam függetleníteni attól,hogy mi is történt a charton a döntésem után.Ez eleinte nagyon nehéz volt,de mára már aránylag könnyen viselem azt is,ha a szabályaimat felrúgva hozott döntéssel sokkal rosszabbul jártam,mint ha betartottam volna azokat.Ez pedig azért alakult ki bennem,mert tudok bízni magamban.Statisztikát nem vezetek ugyan,de biztos vagyok benne,hogy az ilyen döntéseim legalább 60%-a helyes,de inkább 65-70 %-a.
5 éve kereskedek,sikeresnek mondhatom magam(bár nagyon sokat kell még fejlődnöm),és nekem ez vált be.Sok idő volt,mire rájöttem,hogy a személyiségemhez ez illik.Más embereknek nyilván teljesen más kereskedési szabályok passzolnak a személyiségükhöz,de hát mind különbözőek vagyunk.
Ez is egy vélemény,illetve tapasztalat,ráadásul olyan,amit én még így leírva soha nem hallottam.Nekem mégis működik(bár sok idő kellett,mire rájöttem).

UI: Amúgy nekem is a kedvenc könyvem a Pitbull,rengetegszer elolvastam már,és abszolút azonosulni tudok a főhőssel. Ezáltal a Te írásaidat is mindig szívesen olvasom.
Balance nem elérhető   Válaszol idézettel
Hirdetések
Régi 2015-04-16, 10:37   #3 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 1.506
David Chateau már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.David Chateau már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Örülök a kezdeményezésnek

Sajna még messze vagyok attól, hogy a rendszerem üzemeltetését mindig tudjam kellő szinten véghezvinni.

Fránya dolog ez a pszichológia. Amikor az ember már úgy érzi, mostmár megérett a dologra, jön "valami", és máris hülyeségeket csinál. Még ha ezek nem is nagy butaságok, főleg nem pénzben.

Ahogy olvastam Nicolas Darvast, Jesse Livermore-t és a többieket, ők is leírják, hogy amikor már tudod a rendszeredet üzemeltetni, bármikor történhet valami a fejedben, és máris ott a vesztő széria. Jó esetben komolyabb anyagi veszteségek nélkül. Néha én magam is meglepődöm, mennyire tudok hisztizni 100 euróért, amikor egyébként a hónap többi napján semmi gondot nem okoz, sőt, a pénzre rá sem nézek közvetlenül a számolóexpertek miatt.

Hiába tartom be az alapvető szabályaimat, amikor "elborulok", tudok még nagy butaságokat csinálni. Egy azért látszik: aki alapvető pszichológiai gondokkal küzd, az a legtöbbször nem tud a chatra sem kreatívan nézni, főleg nem a money management-re szerintem.
Én így éltem meg. Szóval amíg komoly pszichikai gondjaim voltak, rendszert sem voltam képes létrehozni. Üzemeltetni meg főleg nem.
David Chateau nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-04-16, 11:12   #4 (permalink)
Szenior tag

ChyberBoB logója

ChyberBoB elindult a hírnévhez vezető úton.ChyberBoB elindult a hírnévhez vezető úton.ChyberBoB elindult a hírnévhez vezető úton.ChyberBoB elindult a hírnévhez vezető úton.ChyberBoB elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Hát örülök, hogyha sikerül elindítani egy ilyen jellegű topicot, tele hasznos gondolatokkal amik segítséget nyújthatnak olyan embereknek akik ezt a szakmát meg akarják tanulni.
Nagyon sokat lehet tanulni tapasztaltabb tréderektől evvel a témával kapcsolatban.

Nekem pl nagy segítség, hogyha látom vagy olvasom más tréderek hibáit, főleg amiket az elején követtek el, mert érzem magamon, hogy az út amin járok gyakorlatilag helyes és nem könnyű, de végig lehet rajta menni, ha egyáltalán van vége ennek az útnak.
Én inkább csak haladni szeretnék előre ezen az úton. Az én egyik gondolatom a piacról és erről a tanulási szakaszról egy hasonlat, amit Mark Zuckerberg is használt amikor megalkotta a facebookot, ez az oldal olyan mint a divat, sosem lesz kész.
Szerintem ennek a tanulási szakasznak sem lesz sohasem vége, mert a piac is és az ember is folyamatosan változik.

Nekem jelen pillanatban az jelent nehézséget, ha itt kell ülni a gép előtt, mert sok fontos hír lesz aznap, amik adnak olyan feladatokat a menedzseléssel kapcsolatban amiket meg kell csinálni, mert muszáj. Csak így lehet pénzt keresni.
Van egy órám a hírig, ami pont semmire sem elég, ha ez már a 100. ilyen óra az elmúlt két hónapban.
Régi 2015-04-16, 12:23   #5 (permalink)
Szenior tag

Forex Klub logója

Összes hozzászólás: 2.622
Hírnév szint: 11
Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Szerintem egy önismereti vizsgálattal kell(ene) kezdeni mindenkinek.
Milyen személyiség vagy? Mik az erősségeid, gyengeségeid?
Ezután könnyebb lesz meghatározni a neked megfelelő:
- Kereskedési időtávot (Aki impulzív személyiség, az ne napos charton próbálkozzon)
- A neked megfelelő kereskedési módszert. (találat arány, átlagos visszaesés, stb...)
Régi 2015-04-16, 13:01   #6 (permalink)
Szenior tag

David Chateau már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.David Chateau már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Csak érdekességképpen: kinek hány trédje van naponta átlagban? Mert nem mindegy pszichikailag bírni a nyomást eltérő kötésszám mellett, valamint más-más buktatók jönnek elő napi kötögetés, és a hosszú türelemmel kivárók között is.
Régi 2015-04-16, 13:09   #7 (permalink)
Szenior tag

Forex Klub logója

Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.Forex Klub elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
David Chateau eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Csak érdekességképpen: kinek hány trédje van naponta átlagban? Mert nem mindegy pszichikailag bírni a nyomást eltérő kötésszám mellett, valamint más-más buktatók jönnek elő napi kötögetés, és a hosszú türelemmel kivárók között is.
2-4 db. Főleg a DAX indexen, 5 perces idősík alapján.
Egymást követő 3 vesztő után aznapra abbahagyom.
Régi 2015-04-16, 13:39   #8 (permalink)
Szenior tag

ChyberBoB logója

Alapbeállítás

Nekem a 4 vált be H1es csárton, de ez a maximum és ezt 4 devizapáron kötöm, ha bejön bejön, ha nem akkor nem. Régen hajlamos voltam sokkal többet kötni, a nagyobb profit reményében, de rá kellett jönnöm, hogy ez csak önámítás. Előbb kiégtem volna mint, hogy megszedjem magam
Régi 2015-04-16, 13:43   #9 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Összes hozzászólás: n/a
Alapbeállítás

Idézet:
Nagyon jó kérdés, leírom nálam mi a helyzet: m1 -en lépek be (de figyelve a felettes idősíkokat) főleg daxon.
Az m1 miatt sok belépési jelem van (a rekord pont ezen a héten volt 82 db (!)tréddel - természetesen mínusz lett a vége, túlhajtottam magam és nem szűrtem megfelelően a belépőket)
Az ideális nap 10-20 tréd között lehet.
  Válaszol idézettel
Régi 2015-04-16, 14:54   #10 (permalink)
Tag

Balance már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.Balance már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Nekem napi átlag 5-6 kereskedésem van.Persze van,hogy nulla,és van,hogy 15. Én is azt tapasztaltam,hogy a sok trade nem hat jól a teljesítményre.Délelőtt csak Dax,délután csak Dow index(+néha eurusd).Általában M1,de van hogy megvárom az M5 gyertyazárást.Mindkét idősík nyitva van egyszerre + H1-et,és fölötte is nézem folyamatosan. Napi 3 vesztő nekem is a határ,vagyis akkor hagyom abba,ha a számla aznap -3 R-be megy.
Régi 2015-04-16, 17:27   #11 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Na, akkor elég hardcore a társaság. Látszik, tényleg van itt már egy-két profi "pszichológus".

És ti mit csináltok olyankor, mint pl mostanság gyakran előfordul, hogy semmit se csinál a piac egész nap. Vagy nincs olyan nap, amikor valahol valami jel ne lenne?

Rendszeremnek ez most kicsit nehezebb időszak, van ilyen, de azért nehéz megállni kötés nélkül. Vagy csak én vagyok DD-időszakban?
Régi 2015-04-16, 18:18   #12 (permalink)
Szenior tag

moneymentor logója

Összes hozzászólás: 1.281
Hírnév szint: 5
moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Ezt épp ma olvastam egy klasszikust lapozgatva, szerintem jól összefoglalja a lényeget:

Minden emberi boldogtalanság egyetlen dologból ered: nem tudjuk, miként maradjunk nyugodtan a szobában. – Pascal

… a befektetés egyformán tartalmazza a következő 3 elemet:
- alaposan elemezni kell … mielőtt megvásárolnánk …
- előre meggondoltan védeni kell magunkat a komoly veszteségektől
- „megfelelő”, nem pedig kimagasló teljesítmény elérésére kell törekedni.
moneymentor nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-04-16, 18:32   #13 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

Most nálam is DD van,de nem aggódom túlzottan miatta. M1-en elég mozgalmas az élet,ezért ha nincs ún. erős belépőm,és nem tudom magam mással elfoglalni,akkor M1-en próbálok "csipegetni". Ez durván annyit tesz,hogy a szokásos kockázatom felével-harmadával nyitok pozíciót.Ha jó irányba megy,akkor hamar kiveszem belőle a kockázatot,és az első intő jelnél(általában az első más színű M1-es gyertyánál) kézzel zárok. Szerintem jobban járnék,ha nagyon válogatós lennék,de ahhoz meg baromi nagy türelem kell.
Amúgy Chyberbob Facebookos hasonlata nagyon ül.Régebben úgy gondoltam,hogy az ember csinálja,tanulja,gyakorolja,aztán egyszer csak elkezdenek jönni az eredmények,és onnantól kezdve folyamatosan pénzt tud kivenni a piacból.Hát rá kellett jönnöm,hogy ez nem így van,vagy legalábbis én még közel sem tartok ott. Bármiféle lazaságot,trehányságot,türelmetlenséget,vagy elbizakodottságot azonnal büntet a piac,folyamatosan topon kell lenni leginkább türelemben,és fegyelemben.
Sokat lehetne még ilyen dolgokról írni,nehéz szakma ez.
Régi 2015-04-16, 19:08   #14 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Igen, két "baj" van ezzel a szakmával: senki se ad róla papírt, hogy képesítetted magad, ellenben a biztos tudás, tapasztalat sem mindig adja vissza azt, hogy megtanultál már mindent piacról, és legfőképp magadról És itt nem egy trade-re gondolok, hanem dd időszakokra.

A piac csak a jelet, a triggert adja az agyunknak, hogy elkezdődjön egy oda nem illő gondolatmenet benne...
Régi 2015-04-16, 19:22   #15 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 141
Hírnév szint: 4
szeki már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.szeki már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Idézet:
Igen, két "baj" van ezzel a szakmával: senki se ad róla papírt, hogy képesítetted magad, ellenben a biztos tudás, tapasztalat sem mindig adja vissza azt, hogy megtanultál már mindent piacról, és legfőképp magadról És itt nem egy trade-re gondolok, hanem dd időszakokra.

A piac csak a jelet, a triggert adja az agyunknak, hogy elkezdődjön egy oda nem illő gondolatmenet benne...
Szerintem olyan ez mint a testedzés.
Ha 10 évig rendszeresen csinálod a fekvőtámaszokat, és fokozatosan növeled a terhelést, akkor el lehet jutni egy bizonyos szintre. Az életed részévé válik és nem "teherré". Ettől 1 fekvő még nem lett könnyebb, hanem te lettél erősebb.
szeki nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-04-16, 20:04   #16 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 331
Nival már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.Nival már tett lépéseket hírnevének öregbítése felé.
Alapbeállítás

Idézet:
Forex Klub eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Szerintem egy önismereti vizsgálattal kell(ene) kezdeni mindenkinek.
Milyen személyiség vagy? Mik az erősségeid, gyengeségeid?
Ezután könnyebb lesz meghatározni a neked megfelelő:
- Kereskedési időtávot (Aki impulzív személyiség, az ne napos charton próbálkozzon)
- A neked megfelelő kereskedési módszert. (találat arány, átlagos visszaesés, stb...)
Na én pont itt tartok most, azért vagyok ilyen csöndbe mostanában. Elég lassan haladok... de kitartóan
Nival nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-04-16, 20:26   #17 (permalink)
Szenior tag

Hely: The market
Összes hozzászólás: 742
Hírnév szint: 3
Tback elindult a hírnévhez vezető úton.Tback elindult a hírnévhez vezető úton.Tback elindult a hírnévhez vezető úton.Tback elindult a hírnévhez vezető úton.Tback elindult a hírnévhez vezető úton.Tback elindult a hírnévhez vezető úton.Tback elindult a hírnévhez vezető úton.Tback elindult a hírnévhez vezető úton.Tback elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Kitűnő gondolat a téma elindítása ChyberBoB-tól.

Trader egyik célja hogy felnőjön a saját piacához.
Hogy melyik lesz az, hogyan és hol találja meg azt a komfortzónát amiben majd jól érzi magát és ki tud teljesedni, azt alapvetően a már veleszületett, örökletes tényezők határozzák meg elsősorban.
Ha nincs az embernek megfelelő önismerete, akkor hánykolódni fog ebben az őrölten hullámzó hajóban, amit kereskedésnek hívunk.
Előbb vagy utóbb (de inkább előbb) kidobja a "taccsot", mint a legtöbben.

Én első lépésként (persze, ezt most utólag mondom 1 évtized után én is, mert ez első időszakban pont olyan hülye gyerek voltam ehhez az egészhez mint bárki más), a saját személyiségem azonosításával kezdeném.
Mi vagyok valójában genetikailag?

Erre vannak itt a válaszok:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Szem%C3...9gt%C3%ADpusok

A következő lépés, hogy keresek egy tesztet és pontosan meghatározom önmagam személyiségét.
Ez lenne a második lépés.

Pl. mint ez:
http://lelektanitipusok.net/tesztek

Utána jön csak a következő pont, hogy megtervezem hogy a személyiségemhez egyáltalán mi az ami illeszkedik oly módon, hogy azzal az életben is elérjem a célomat a kereskedéssel. Ennek oka az, hogy a személyiségemen a legnehezebb változtatnom, sőt gyakorlatilag lehetetlen.

Hol van a probléma?

Az elején nem tudjuk hogy milyen célt akarunk elérni, azt sem tudjuk hogy milyen személyiség típusba tartozunk, azt pedig pláne nem, hogy az adott személyiség típushoz kb. milyen termék és milyen kereskedési rendszer illene. Ördögi kör.
Valaki elénk tesz az elején egy tőzsdepszichológiával foglalkozó könyvet és körbe röhögjük, meg nem is értjük amiről beszélnek.
A későbbiekben, meg szinte már csak ez érdekli az embert.
Ez az egyik valódi oka a nagyarányú sikertelenségnek.
Itt a gyökerekben rejlik sok dolognak a miértje.

Ezután, ha ezekkel tisztában van az ember, jöhet a következő lépés.
Tback nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-04-16, 20:31   #18 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 391
falcon már nem kispályás.falcon már nem kispályás.falcon már nem kispályás.falcon már nem kispályás.
Alapbeállítás

Tök jó hogy ilyen sokan nyomják perces idősíkokon. A tréd szám mellett engem érdekelne hogy ki mekkora átlag stopmérettel dolgozik, illetve hogy fix vagy méretezett stoppal?

Én most azt próbálgatom hogy percesen a lehető leghamarabb beleállni fordulós jeleknél a napi mozgásba és azt tartani ameddig lehet. Felettes idősíkokat és trendirányt azért persze figyelem, de már nem olyan alaposan és intenzíven agyonelemezve minden idősíkot. Úgy tapasztaltam hogy perces belépőknél 3-5 pip stop az, amibe bele tudok már állni és jó a RR. Persze kezdetben 20, majd 10 pip volt, de ezzel nem tudtam megfelelő eredményeket elérni.
falcon nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-04-16, 20:40   #19 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Tback eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Kitűnő gondolat a téma elindítása ChyberBoB-tól.

Trader egyik célja hogy felnőjön a saját piacához.
Hogy melyik lesz az, hogyan és hol találja meg azt a komfortzónát amiben majd jól érzi magát és ki tud teljesedni, azt alapvetően a már veleszületett, örökletes tényezők határozzák meg elsősorban.
Ha nincs az embernek megfelelő önismerete, akkor hánykolódni fog ebben az őrölten hullámzó hajóban, amit kereskedésnek hívunk.
Előbb vagy utóbb (de inkább előbb) kidobja a "taccsot", mint a legtöbben.

Én első lépésként (persze, ezt most utólag mondom 1 évtized után én is, mert ez első időszakban pont olyan hülye gyerek voltam ehhez az egészhez mint bárki más), a saját személyiségem azonosításával kezdeném.
Mi vagyok valójában genetikailag?

Erre vannak itt a válaszok:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Szem%C3...9gt%C3%ADpusok

A következő lépés, hogy keresek egy tesztet és pontosan meghatározom önmagam személyiségét.
Ez lenne a második lépés.

Pl. mint ez:
http://lelektanitipusok.net/tesztek

Utána jön csak a következő pont, hogy megtervezem hogy a személyiségemhez egyáltalán mi az ami illeszkedik oly módon, hogy azzal az életben is elérjem a célomat a kereskedéssel. Ennek oka az, hogy a személyiségemen a legnehezebb változtatnom, sőt gyakorlatilag lehetetlen.

Hol van a probléma?

Az elején nem tudjuk hogy milyen célt akarunk elérni, azt sem tudjuk hogy milyen személyiség típusba tartozunk, azt pedig pláne nem, hogy az adott személyiség típushoz kb. milyen termék és milyen kereskedési rendszer illene. Ördögi kör.
Valaki elénk tesz az elején egy tőzsdepszichológiával foglalkozó könyvet és körbe röhögjük, meg nem is értjük amiről beszélnek.
A későbbiekben, meg szinte már csak ez érdekli az embert.
Ez az egyik valódi oka a nagyarányú sikertelenségnek.
Itt a gyökerekben rejlik sok dolognak a miértje.

Ezután, ha ezekkel tisztában van az ember, jöhet a következő lépés.
Az a komoly, hogy korábban sose gondoltam volna, ilyenek is számítanak a trade-ben, pláne a személyiségtípusok, ennyire! Korábban manuális gépnek gondoltam magam, volt is hendikep a robotozás felé

Ez több év, mire ide eljut valaki, én még pár hónapos pályafutásokat a tartósan sikeresek között nem láttam. Bár lehet, zsenik mindenhol vannak
Régi 2015-04-16, 20:41   #20 (permalink)
Szenior tag

falcon már nem kispályás.falcon már nem kispályás.falcon már nem kispályás.falcon már nem kispályás.
Alapbeállítás

Idézet:
szeki eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Szerintem olyan ez mint a testedzés.
Ha 10 évig rendszeresen csinálod a fekvőtámaszokat, és fokozatosan növeled a terhelést, akkor el lehet jutni egy bizonyos szintre. Az életed részévé válik és nem "teherré". Ettől 1 fekvő még nem lett könnyebb, hanem te lettél erősebb.
Ez nagyon tetszik, fel is írtam magamnak . Tök jó lehet arra a szintre eljutni amikor a napi kereskedés nem teher és küzdelem, hanem szinte játék.
Régi 2015-04-16, 21:02   #21 (permalink)
Szenior tag

Tback elindult a hírnévhez vezető úton.Tback elindult a hírnévhez vezető úton.Tback elindult a hírnévhez vezető úton.Tback elindult a hírnévhez vezető úton.Tback elindult a hírnévhez vezető úton.Tback elindult a hírnévhez vezető úton.Tback elindult a hírnévhez vezető úton.Tback elindult a hírnévhez vezető úton.Tback elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
falcon eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Tök jó lehet arra a szintre eljutni amikor a napi kereskedés nem teher és küzdelem, hanem szinte játék.
Azzá kell tenni, ha ez a cél.
Inkább a folyamat a lényeg, meg a közben érkező impulzusok és azok hatásai a tradekre.
Nekem pl. a fekvőtámaszok napi szintű rutinjának elérése valószínűleg nem lenne elegendően erős cél, motiváció, hogy csináljam.
Ez a személyiségtípusomból is adódik.
Vannak mások, akiknek meg ez az életük, napi 2-3 óra edzés, mert "állatul" akarnak kinézni.
Cél és motíváció kérdése.
Utána meg mindenki abban lesz jó, amit csinálni akar és meg is találta a módját ahogyan szereti csinálni.
Régi 2015-04-16, 21:15   #22 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Tback eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Azzá kell tenni, ha ez a cél.
Inkább a folyamat a lényeg, meg a közben érkező impulzusok és azok hatásai a tradekre.
Nekem pl. a fekvőtámaszok napi szintű rutinjának elérése valószínűleg nem lenne elegendően erős cél, motiváció, hogy csináljam.
Ez a személyiségtípusomból is adódik.
Vannak mások, akiknek meg ez az életük, napi 2-3 óra edzés, mert "állatul" akarnak kinézni.
Cél és motíváció kérdése.
Utána meg mindenki abban lesz jó, amit csinálni akar és meg is találta a módját ahogyan szereti csinálni.
Nekem az segít hogy úgy fogom fel mintha egy stratégiai játék lenne, ahol minden nap egy kicsit több rutinnal indulok harcba. Már nem akarok minden kis csatát mindenáron megnyerni, az a fontos hogy nap végén azt érezzem hogy minden tőlem telhetőt megtettem a sikerért.
Régi 2015-04-16, 22:11   #23 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
falcon eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Nekem az segít hogy úgy fogom fel mintha egy stratégiai játék lenne, ahol minden nap egy kicsit több rutinnal indulok harcba. Már nem akarok minden kis csatát mindenáron megnyerni, az a fontos hogy nap végén azt érezzem hogy minden tőlem telhetőt megtettem a sikerért.
Teljesen jó megközelítés, valahogy nálam is így van.
Azt kell megállapítani magunkról, hogy hol vannak a határaink, mik azok a pontok, ahonnan már elveszik a józan önkontroll.
Mindenkinél van ilyen.

Ilyenkor lép a képbe a kockázatok alulbecsülése, a kiválasztott döntés ellen szóló tények figyelmen kívül hagyása, valamint a kiválasztott kereskedési döntés szubjektív túlértékelése. Minél több érv mondja azt hogy nyiss meg egy pozíciót, annál nehezebb lesz elfogadni, ha valami ellenünk megy.
A legjobb, legszebb belépési jel is lehet olyan hirtelen -1R-es bukó, hogy csak pislog az ember.
Ennek a ténynek a nehezen elfogadása, az állandó bizonygatás a tetteink helyességének az egyik legádázabb csapda!
Ezzel indul a folyamat, aminek a vége a veszteségspirál legalja.

Pontosan olyan a kereskedés, mint amikor 2 ember beszélget.
Mindenkinek megvan a saját álláspontja, véleménye egy adott dologról.
Amilyen az egyének közötti reakció iránya, olyan lesz egy adott beszélgetés végeredménye. Vannak kellemes beszélgetőpartnerek, ahol az információcserének nincsen különösebb akadálya és vannak kifejezetten kellemetlen, ellenséges, védekező mechanizmusokon alapuló eszmecserék.
Ezek a legtöbb esetben nem vezetnek sehova, a kommunikáció megszakad.

Valami hasonló dolog működik a tradeben is.
Az egyén egy párbeszédet folytat a piaccal, ami az agyban képződik és az egyén dogma szintű meggyőződésein alapul.
A párbeszéd a tudatalattiban zajlik, ahogy sok tapasztalt trader fogalmaz, a "dogmák" szintjén, tehát a "meggyőződés" mélységében.
A piac adja az információkat a mozgásával, mint egy beszélgető partner.
A trader önkéntelenül, mondhatni ösztönösen konfliktus kerülő (bár ez azért személyiségtől nagyban függő) de alapvetően az agyi működés az kerüli az életben a problémákat.
A piac mozgása időnként stressz helyzetet idéz elő, időnként pedig "kellemes" beszélgető partner.
A trader akkor találja meg a megfelelő, kellemes társát a piacban, ha a "beszélt nyelv" vagyis az egyén stratégiája alkalmas a zökkenőmentes, hosszú távú kommunikációra.

Valahogy így tudnám megfogalmazni azt, amikor kialakul trader és piac között az az "élmény" amit sokan nem találnak meg.

Fontos, hogy a trader és piac között NE legyen "harc"! Nem kell megnyerni a csatákat, nincs háború, béke van. A belső béke megtalálása a cél. Ez nem lehet meg, ha közben harcol bármelyik fél.
A piac NEM tekinti ellenségnek a tradert, tehát tudatosan NE legyen harc! Nekem ez fontos.
Régi 2015-04-16, 22:38   #24 (permalink)
Szenior tag

USSB-FX logója

Hely: Colorado Springs, CO. USA
Összes hozzászólás: 443
USSB-FX a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

A szokás hatalma (fordítás)

Az emberek szokásainak kialakulását napi rutinjuk erősen befolyásolja. Ha már a kereskedés elején kialakítasz magadnak egy napi rutint, azzal egy olyan támogató rendszert hozol létre magadnak, melynek segítségével képes leszel észrevenni a valós piaci mozgásokat. Persze most néhányan azt mondjátok, hogy “én ezt nem vagyok hajlandó csinálni, készen állok a kereskedésre”. Ekkor azt kérdezem tőled, hogy mennyire fontos neked a kereskedés? Csak az izgalom és szórakozás miatt érdekel?

Amennyiben igen, akkor lehet jobb, ha elmész egy kaszinóba és ott játszol. Vagy talán komolyan sikeres szeretnél lenni a devizatőzsdén? Ettől még ugyanúgy élvezheted a tőzsde művészetét, ez az élvezet pedig onnan származzon, hogy mesterként csinálod, amit csinálsz, használod az általad ismert eszközöket, tökéletesíted amid van.

3 fő dolognak a rendszeredben mindig rendben kell lennie: elme, test, lélek. Bármi, ami támogatja a rendszeredet, javítani fogja a képességed és erőt ad arra, hogy hatékonyan olvasni tudj a piac soraiban.

Kezdd a napod mozgással! Töltődj fel energiával, jutass minél több oxigént a vérrendszeredbe, tisztítsd ki az agyad és a tested! Ennek nem kell túl kimerítőnek lennie, elég, ha csak 10-20 percet nyújtasz, megmozgatod magad. Hidd el, ha nincs meg rutinszerűen ez a kis frissítő, feltöltő mozgás minden reggel, akkor hosszú távon nagy bajok lehetnek (mivel a számítógép előtt ülünk napi több órát). Ez egy olyan bemelegítő program, mely felkészít a kihívásokra és lendületet ad a napra. (A sportolók is mindig bemelegítenek, feltuningolják magukat verseny előtt.)

Próbálj ki egy meditáció-szerű gyakorlatot, mely relaxáló hatású és segít türelmesnek, higgadtnak maradni és intenzíven koncentrálni. Ez lehet akár csak egy lélegzetvétel gyakorlat, amikor csendben, nyugodtan ülsz és koncentrálsz a belégzés-kilégzésre. Közben összpontosíts arra, hogy elűzd a feszültséget, erősítsd magadban azt, hogy eltökélt, figyelmes vagy.

Tápértékben gazdag, könnyed reggelit fogyassz, gyümölcslevet vagy teát igyál, ezek mind erősítik a mentális egészségedet is! A táplálkozás nagyon fontos, mert elegendő ásványi anyagot és vitaminokat kell a szervezetbe juttatni, ezáltal rendben lesz a vércukorszintünk, serkentjük az agy vérkeringését, tehát az agyműködést. Ehhez a nehéz mentális munkához tökéletesnek kell lenni az energiaszintünknek, akár csak 1 órás vagy egész napos kereskedésről van szó.

Nézd át a stratégiádat és a kereskedési szabályaidat, hogy mindig naprakész legyél! Alapvető dolog, hogy 100%-osan ismerd ezeket. Nem tudsz olyan szabályt betartani, amit elfelejtettél. Csináld meg a házi feladatodat! Bármi is kell a kereskedési rendszered támogatásához, csináld! Menj végig a stratégiád pontjain! Ezzel kizárod a belemagyarázásokat.

Nézz rá a chartra, határozd meg a belépési, kilépési pontjaidat észérvekkel alátámasztva! Meg fogsz lepődni, hogy hogyan hangzik, amiket mondasz, és ha valamit rosszul ítéltél meg, akkor most már látni fogod, hogy valójában mi történik a piacon. Végül vegyél egy mély lélegzetet, és válj eggyé az árfolyam mozgásával! Ne feledd, a türelem nagyon fontos, hogy kivárd és meglásd a piaci helyzeteket!

Egyet soha ne feledj el: A profi traderek a türelmükért kapják a piactól a fizetséget és nem az ott eltöltött idejükért!
USSB-FX nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-04-17, 09:56   #25 (permalink)
Szenior tag

ChyberBoB logója

Alapbeállítás

Idézet:
Balance eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Most nálam is DD van,de nem aggódom túlzottan miatta.
Ilyenkor derül ki szerintem, hogy mennyire hiszel a rendszeredben.
Nálam sok rendszernél volt olyan szituáció, hogy a DD vége felé már nem bírtam kereskedni tovább, és abba hagytam a rendszer üzemeltetését, mondván, hogy ÁÁÁ ez sosem fog újra működni, következő kereskedési napokon a partról figyeltem az eseményeket teljes kétségbeesésemben, önigazolást keresve arra, hogy valóban nem működik és helyes döntés volt leállítani a rendszert, de sose nyertem a piaccal szemben, mert ilyen esetekben mindig csak a pofont kaptam. A rendszer működött és ráadásul az ilyen szünetekben még jobban is hasított mint előtte demóban. Ekkor rá kellett döbbennem, hogy csak én voltam a gyenge és a rendszerembe vetett hitem volt rosszul megalapozva, vagy elkapkodva.
Az, hogy tudtam volna működtetni a rendszert profitosan, csupán egy gyönge imádság volt, mely még a megvalósulásba vetett hitet is nélkülözte.
Ez nálam egy óriási hiba volt, több rendszert is leállítottam hasonló körülmények között és a végére mindegyik nyereséges volt.
Ekkor döbbentem rá, hogy nem a rendszerembe van a hiba, hanem egyszerűen nem nekem való hiába volt az pozitív elvárású a rendszer.
A mostani rendszerembe is voltak hasonló helyzetek, 20%os DD ben voltam két hete, és úgy éreztem, hogy ezt most meg kell csinálni, és a múlt héten az egész veszteséget vissza hozta a piac ezen a héten pedig már +15%ban is járt, most megint van egy kis DD de ez már engem nem foglalkoztat, mert hiszek abban amit csinálok, és hiszek magamban is.
Kiyosakinak volt egy mondása, amit kicsit átalakítottam a tőzsde nyelvére és így alkalmazom magamnak, ezzel is erőt merítve a keményebb időszakok legyőzéséhez.

"Amikor arról hallok valakit panaszkodni, hogy az élet/piac/ igazságtalan, tudom, hogy a tőle telhető legjobb nem elég jó, hogy elvesztette az önmagával vívott harcot és a saját élete győzte le őt"
Régi 2015-04-17, 11:00   #26 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

"Ez nálam egy óriási hiba volt"

Szerintem nem volt hiba. Megtapasztaltad,megélted,és most visszatekintve hibának gondolod,de igazából ha ott akkor mindent a rendszered szerint csinálsz,akkor később fog előjönni egy hasonló helyzet,ahol megremeg a kéz. Úgy gondolom,hogy minél több ilyen helyzetet él át az ember,annál közelebb kerül ahhoz,hogy bízzon magában,a rendszerében. Ezek a pofonok bizony veszteségekkel járnak,de szerintem nincs más mód,mint végigmenni ezen az úton, túlélni ezeket a veszteségeket mind mentálisan,mind anyagilag,és szépen lassacskán eljutsz oda,hogy valóban tudsz bízni magadban,és a rendszeredben.
Nem azért írom ezt,mert én már 100%-os profinak tartom magam,sőt tisztában vagyok vele,hogy még mindig hosszú (valószínűleg soha véget nem érő) út áll előttem,de eljutottam talán arra a szintre,ahol már(remélhetőleg) nem fogok oltári nagy hülyeségeket csinálni.Ha pedig ez így van,akkor képes vagyok nyereséget termelni.És ha tovább fejlesztem magam,akkor pedig képes leszek igazán nagy pénzeket kivenni ebből a szakmából.
Végig kell menni,meg kell élni a szituációkat.Van aki kibírja,de a legtöbben nem tudják kivárni.Akár mert nem tudnak elég időt szánni rá az életükből,akár mert nem tehetik meg anyagilag (hiszen amíg ezzel foglalkoznak az elején,addig sem keresnek pénzt máshonnan),vagy pedig egyszerűen nem tudják kivárni,hanem az x-edik pofon után feladják,mert úgy gondolják,hogy ez nem működik.(Velem is majdnem megtörtént)
Szóval szerintem a lényeg az,hogy a zsákutcák is beletartoznak az útba.

Segítene valaki,hogy tudok úgy beilleszteni az előző hozzászólásból,hogy ne az egész szöveg kerüljön bele,csak egy része?
Köszönöm

Utoljára módosítva: Balance által : 2015-04-17 11:04 Oka: plusz kérdés
Régi 2015-04-17, 11:33   #27 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Alapbeállítás

Idézet:
USSB-FX eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
[B]
Egyet soha ne feledj el: A profi traderek a türelmükért kapják a piactól a fizetséget és nem az ott eltöltött idejükért!
A még profibbak meg a többi trédertől kapják a fizettséget

Na de félre a tréfával: hogy álltok Zoli, működik az új rendszer?
  Válaszol idézettel
Régi 2015-04-17, 11:36   #28 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Shortosgyula eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Az Überprofik meg egyszerűen elszedik a bónuszokat a brókerektől és ennyi.

jajjjjjj, USSB-t megint ne keverjük már ide, ebbe a témába.
Mindenki a "saját" területén marketingezzen.
Régi 2015-04-17, 12:04   #29 (permalink)
Szenior tag

ChyberBoB logója

Alapbeállítás

Tback, szerintem se!
Ez a topic legyen építő jellegű gondolatokban és tapasztalatokban gazdag része a fórumnak. Az egyéb témák maradjanak a helyükön.
És nyilván mindenki hozzá szólhat, sőt a legjobb az lenne, ha itt nem lennének címkék. Mindenkinek vannak olyan tapasztalatai amikből tanulhatunk. Ha azt figyelnénk, hogy mit érzünk és nem azt amit mondanak nekünk, az nem visz előre, ebben a szakmában biztosan nem.

Amit a kommunikációról írtál az tetszik. Én az emberi beszélgetésnél azt szoktam alapul veni, hogy a másik ember mondanivalójára figyeljek oda elsősorban, ne pedig arra, hogy milyen érzéseket generál bennem, így sokkal gazdagabb az információ és a tapasztalat csere két ember között, mert nincsenek benne érzelmek sem indulatok amik ezekből az érzelmekből fakadnak.
A piaccal is ebben a környezetben képzelem el a kommunikációt, valamit látok, de nem az érzéseimet figyelem, hanem azt amit mondani akar, ezzel is kirekesztem a félelmet vagy a mohóságot a kereskedésből és objektív maradok, egy olyan tréder aki rendszerét üzemelteti, mert meg kell csinálni.
Régi 2015-04-17, 13:27   #30 (permalink)
Szenior tag

Forex Klub logója

Alapbeállítás

Idézet:
Segítene valaki,hogy tudok úgy beilleszteni az előző hozzászólásból,hogy ne az egész szöveg kerüljön bele,csak egy része?
Köszönöm
A kapcsos zárójel QUOTE=tag neve; hozzászólás száma, ezután jön a kívánt szöveg, majd a végére a kapcsos zárójel QUOTE tagok közé kell illeszteni a kívánt szövegrészt. Ott van alul az idéz gomb, ami nem kell a szövegből kitörlöd.
Régi 2015-04-17, 15:41   #31 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

Idézet:
Forex Klub eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
A kapcsos zárójel
köszönöm
Régi 2015-04-17, 18:12   #32 (permalink)
Szenior tag

USSB-FX logója

Alapbeállítás

Idézet:
Shortosgyula eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése

Na de félre a tréfával: hogy álltok Zoli, működik az új rendszer?
Szia Gyula! Ezt majd privátban, itt semmi helye valójában, mindent a maga helyén.

Tback! Neked privátban írtam.

Pszichológia: szerintem ez is tőzsdepszichológia, nekem tetszik és egyetértek ezzel ami a képen van:

Nagy elmék nagyszerű dolgokról társalognak.
Átlagos elmék eseményekről társalognak.
Kis elmék meg az emberekről társalognak.

Aki csak arra koncentrál, amit csinálni kell, ami a sikerhez vezet, csak annak van esélye a mai világban (is).
Ez itt a Forex-en meg létkérdés, csak egy adott stratégiára, egy adott rendszerre szabad összpontosítani.
A többség, akiket ismerek (és korábbi hosszú évekre magamat is beleszámítva), akik havonta újat és jobbat keresnek,
azok idővel belefáradnak. Murphy törvénye, hogy amelyik stratégiáról éppen váltottak, az a következő időszakban tuti jó lesz...
.
Csatolt kicsinyítések
tozsdepszichologia-2015-04-17_10-06-31.jpg  
Régi 2015-04-17, 18:44   #33 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:

Tback! Neked privátban írtam.
Ez így nem teljesen fedi a valóságot, mert talán valaki másnak írtál, vagy nem nyomtad meg a küldés gombot (legalábbis ebben reménykedem) mert hozzám nem jött levél tőled.

tozsdepszichologia-uezz.jpg
Régi 2015-04-17, 19:45   #34 (permalink)
Szenior tag

USSB-FX logója

Alapbeállítás

Bocsánat, hogy nem azonnal küldtem el, volt más dolgom is.

Elnézést kérek mindenkitől emiatt, ígérem, én nem ezért vagyok itt, hogy mással foglalkozzam.
Erre kértem meg Tback urat is privátban - hogy a témával és ne egymással foglalkozzunk.
Régi 2015-04-17, 20:10   #35 (permalink)
smk
Szenior tag

smk logója

Összes hozzászólás: 827
Hírnév szint: 9
smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.smk elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

"Nagy elmék nagyszerű dolgokról társalognak."
nem "nagyszerű dolgokról", hanem ötletekről/eszmékről
smk nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-04-17, 20:40   #36 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás

Idézet:
Bocsánat, hogy nem azonnal küldtem el, volt más dolgom is.

Elnézést kérek mindenkitől emiatt, ígérem, én nem ezért vagyok itt, hogy mással foglalkozzam.
Erre kértem meg Tback urat is privátban - hogy a témával és ne egymással foglalkozzunk.
Te Zoli,

Azért álljunk már meg egy pillanatra!
Te leb..szol engem privátban hogy legyek türelmesebb a leveleddel kapcsolatban? Normális vagy? Azt írtad hogy küldtél nekem privátot, én meg ide írtam hogy NEM. Most akkor ki a hülye?
A hangnem, amiben írtál, az most azt mondatná velem hogy kitegyem ide a leveledet, mindenki elé, hogy látható legyen hogy mekkora bunkó és primitív, önkontroll hiányban szenvedő ember vagy.
De mivel tényleg nem célom lealacsonyodni a szintedre, így a részemről befejeztem, az el sem kezdett személyeskedést. Választ nem fogok írni, megnyugodhatsz.
Komolyan, mintha egy sértődött óvodás írta volna a leveledet, akitől elvették a kedvenc játékát...a te korodban ez már azért szégyen. (bár azt írtad hogy kitehetem ide, de nem célom ennek az eszetlen, sértődött ügyednek a folytatása). Meg gondolom nem feltétlen tőzsdepszichológiai téma a nemi szervek erekciójának elérési lehetőségei... Tényleg megáll az eszem rajtad!
Leveledet és eddigi megnyilvánulásaidat olvasva, az az őszinte javaslatom, hogy ide, ebbe a topicba, ami a tőzsdepszichológiával foglalkozik, még csak véletlen se írj be saját kútfőből származó gondolatot, mert csak ártani fogsz vele másoknak!

Szándékosak próbálok értelmes, kereskedéssel kapcsolatos témákat előhozni és azokról beszélgetni, de látom hogy ez neked nagyon nem kedvedre való.
Itt azért olvasgatnak emberek, mert még nincsenek azon a szinten hogy önállóan tudjanak kereskedni. Neked, meg nekem az a ki nem mondott felelősségünk, hogy segítsünk nekik! Csupán azért, mart annak idején nagyon jó lett volna ha nekünk is segítenek! Ez a világ így működne helyesen, ha rendben lennének a dolgok.
Így most utoljára megkérlek, hogy felejtsd el a velem való bármiféle kommunikációt!
6 alkalommal kérdeztem tőled egyszerű, szakmai dolgot. Ebből sokan, sokat tanulhattak volna. Hidd el, marhára nem magam miatt kérdezek időnként. A válaszok, amiket mások írnak, azokból igen sokat lehet tanulni. És amikor te azt hiszed hogy előttem jársz egy lépéssel, jobb ha tudod, hogy mindig legalább 2 lépéssel leszel lemaradva! Óvatosan az előítéletekkel!
Ha arra nem akartál válaszolni, amik a kereskedéssel igen fontos kapcsolatban vannak, kifejezetten szakmai jellegű adatok, akkor az ilyen személyes, szemétkedő stílustól kímélj engem meg. (Egy rossz szót nem írtam sem rólad eddig, sem a stratégiádról, mert nincs hozzá jogom, csupán KÉRDEZTEM egyetlen dolgot azzal kapcsolatban!)

Előre is köszönöm.

Ja és abban tévedsz, hogy nekem te "esetleg bácsi" lehetnél. Nagyon, nagyot tévedsz, mint sok más dologban is.
Részemről befejeztem.
És bocs mindenkinek, hogy ilyen agyatlanságokra kell reagálnom, de jobb ha mindenki tisztában van a háttérrel és a mézes, mázos másik oldallal is, ami itt nyíltan folyik.

Bocs mindenkinek az offért....de lehet hogy ez is pszichológia valahol.
Régi 2015-04-17, 21:15   #37 (permalink)
Szenior tag

USSB-FX logója

Alapbeállítás

Én pedig csak egyszerűen még egyszer elnézést kérek mindenkitől, hogy ez itt így alakult. Erről ennyit, nagyon remélem, hogy ezzel vége is.
Régi 2015-04-18, 09:10   #38 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 783
habibabu a hírnévhez vezető út elején jár.
Üzenetküldés Skype™-on keresztül habibabu részére
Alapbeállítás

Hiedelmek világa!

hiszik, hogy ez egy egyszerű dolog (természetesen, ha megkérdezik őket az ellenkezőjét mondják), csakhogy a cselekedet és a "kérdésre" adott válasz között ellentmondás van, legfeljebb saját maguk sem veszik észre, ÖNISMERET 0;

hisznek az általános megállapításokban, aminek a nagy részét sikertelen kereskedők találták ki, akik inkább oktatásra adták a fejüket; (van egy videó a trader night oldalán ahol egy ember elsőnek arról elmélkedik, hogy nem hisz az indikátorokban és öt perccel később azt mondja, hogy egy bank szakembereihez megy oktatást tartani az indikátorokról. Azt nem tudom, akkor mit oktat?? vagy épp ez a baj, csak oktat, de az alkalmazásról semmi fogalma sincs.

Illetve el kellene tudni választani a befektetés célú és a rövidtávú spekulatív dolgokra vonatkozó megállapításokat.

hisznek, hogy a pszichológiának mekkora mega, giga szerepe van, természetesen fontos, de egy jó működő stratégia fontosabb, mert nem kell kezelni a sok hülyeségből származó feszültséget;

hisznek mindenben és semmiben.
habibabu nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-04-18, 10:11   #39 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

Tomy 147. hozzászólását olvastam el sokadszorra. Nagy igazság van benne.

Korábban kijegyzeteltem A piac varázslói című könyvből (1.-2. rész) a sikeres kereskedők "titkait" ,vagyis azt a néhány legjellemzőbb dolgot,amik miatt ezek az emberek igazán (és konzisztensen) sikeresen tudtak kereskedni. Ha nem bánjátok rendszeresen be fogok tenni ezekből az idézetekből,mert szerintem mindenképpen hasznos,és nem csak kezdők számára. A mai idézet:

" Michael Marcus:
-A nyerők hajtása legalább olyan fontos,mint a vesztők mielőbbi elvágása. Vagyis:Ha nem tartasz ki a nyerők melett,nem tudod miből fizetni a vesztőket.
-Kereskedőként kövessük a saját fejünket! Ha mások tanácsai után megyünk,az még akkor is gondot okozhat,ha az illető egyébként jó kereskedő,mert könnyen a két ember legrosszabb tulajdonságai elegyednek az ügyletek során.
-Még ha agresszív kereskedő is vagy,az ügyleteket visszafogottan válaszd ki! Várd meg azokat az ügyleteket,amikor az összes kulcselem ugyanabba az irányba sorakozik.Ezzel nagymértékben megnövelheted az egyes kereskedéseid sikerének valószínűségét. "
Régi 2015-04-18, 11:20   #40 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 199
Hírnév szint: 7
gogolak a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Szerintem két dolog kell, hogy hosszú távon sikeressen kereskedjen valaki.
Egy személyre szabott, minden apró részletre kiterjedö rendszerre (mm, belépési jelek, kilépési jelek, pozició épités, stb) és egy fegyelmezett traderre aki mindig betartja a kereskedési szabályait.
Ez a két tényezö 50-50%. Ha valamelyik hiányos akkor csak a szerencséjében bizhat. E két tényezö közül egyik sem fontossabb mint a másik!
A rendszernek specifikusasan tartalmaznia kell minden részletet, hogy mikor milyen esetben mi a teendö. Igy elkerülhetö, hogy a trader a pillanatnyi érzelmei alapján cselekedjen.
A fegyelmezett tradernek nem kell, hogy szuper atléta életet éljen, jogázon mielött leül kereskedni stb. Tornából felmentett v alkesz is lehet sikeres, ha fegyelmezetten betartja a saját kereskedési szabályait.
Nagyon fontos, hogy mielött megnyitjuk a poziciót elötte konkrét tervünk legyen minden piaci lehetöségre.
Valamelyik market wiz mondta, hogy mielött belép a pozicióba az az utolsó pillanat amikor objekiten tud döntést hozni...
Szerintem, amire minden képpen szükség van az a trading napló!
Amit rendszeressen elemezni kell!
Meg kell nézni milyen hibákat követtünk el?Mik a gyengeségeink amire gyúrni kell?
Mint a dolgozat irásnál a suliba. Ha a tanár kijavitotta csak akkor látjuk, hogy min kell javitanunk. Különben újra és újra el követjük ugyan azt a hibát.
Igy látni fogjuk, hogy milyen eredményt értünk volna el a rendszerünkkel ha betartunk minden szabályt. Ez segít, hogy bizzunk a rendszerünkben.
gogolak nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-04-18, 13:27   #41 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

Idézet:
Tomy 147. hozzászólását olvastam el sokadszorra. "
A témában a 23. hozzászólásra gondoltam...
Régi 2015-04-20, 08:33   #42 (permalink)
Szenior tag

ChyberBoB logója

Alapbeállítás

Következő "érdekesség" amit megfigyeltem magamon:

Reggel amikor felkelek, általában van egy érzésem a kereskedéssel kapcsolatban, mostanában már úrrá tudok lenni rajta viszont régebben voltak olyan pillanataim amikor ez nem így volt.
Éreztem, hogy nem kell felkelnem, mert olyan kényelmesen fekszek és a mai nap úgysem lesz nyerő, íígy ma nem trédelek, különben is a múlt hét is nullás volt vagy kicsi vesztő, mitől lenne ez a nap jobb, hiszen én még aludnék és különben is lusta vagyok ma, úgyhogy megérdemlem az alvást és tovább alszok. Mire a gép elé kerültem természetesen ki sem mertem számolni, hogy azok akik betették az aznapit már a kasszánál állnak és nagyos vastag borítékot kapnak, én meg nyilván semmit, csak egy rakás tapasztatalatot. Jó tanulság volt, párszor bele is szaladtam.
Ennek a tapasztalatnak a másik véglete pedig az volt, amikor a megérzésem helyes volt, viszont a kötelességtudatom sokkal erősebb és egy előre megérzett vesztő napon felkeltem mint a parancsolat és ott ültem hulla fáradtan egész nap és csak jöttek a vesztők. Ekkor kellet volna tovább aludni, de mivel előző alkalommal megégettem magam így nem is mertem erre gondolni.
Így kimaradtam egy nyerő napból ami jót tett volna a számla egyenlegemnek és közben be is gyűjtöttem egy veszteséges nap DDját.

Ebből az egész kis történetből azt a tanulságot vontam le, hogy meg kell tanulnom a megérzéseimben bízni és nyitottnak kell lennem arra, hogy mikor kell és mikor nem szabad a szabályaimat megszegnem.

Volt már valakinek hasonló tapasztalata?
Régi 2015-04-20, 11:17   #43 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Alapbeállítás

Idézet:
ChyberBoB eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése

...

Volt már valakinek hasonló tapasztalata?
Gyakorlatilag 100%-ig biztos vagyok benne, hogy mindenkinek megvannak ezek a tapasztalatai, de erősen gyanítom, a legtöbben ignorálják az efféle jeleket. Pedig nagyon kellene figyelni rájuk.
  Válaszol idézettel
Régi 2015-04-20, 11:49   #44 (permalink)
Szenior tag

moneymentor logója

Összes hozzászólás: 1.281
moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.moneymentor elindult a hírnévhez vezető úton.
Alapbeállítás

Idézet:
Reggel amikor felkelek, általában van egy érzésem a kereskedéssel kapcsolatban...
intuíció, inspiráció, illumináció – persze érdekes téma a megvilágosodás 3 szintje, csak szerintem a tőzsdei kereskedésben nem szabad ilyesminek túlzott jelentőséget tulajdonítani.

Én egy 4. "i betűsre" szavaznék: információ.
moneymentor nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-04-20, 20:28   #45 (permalink)
Tag

Alapbeállítás

Idézet:
Velem olyan volt,hogy még teljesen amatőr korszakomban sikerült összehozni egy jó kis nyerő napot.El voltam szállva magamtól,és már alig vártam a másnapot,amikor is majd megint jól "megfejem a piacot". Az eredményt gondolom sejti mindenki: Az egész előző napi nyereség odalett.
Később,már mikor tapasztaltabb voltam,emlékezve erre az esetre (meg elolvasgatva a nagy traderek szokását:miszerint a nagy nyerők után is tarts szünetet) , egy kivételesen szép nyerő trade után gép kikapcs,másnap szünet.
Viszont mikor harmadnap visszanéztem,hogy mit csinált a piac,azt láttam,hogy ott volt egy tök egyértelmű első osztályú beszálló,amivel megint csak kb annyit kaszálhattam volna,mint azon a traden,ami miatt tartottam a szünetet.
Szóval nem lehet ezt egyértelműen eltalálni,hogy hogy csináld a dolgokat. Egyszer ez,másszor az válik be,ezt el kell fogadni.Ami esetleg tanulság,hogy a nagy nyerők után mindenképp még válogatósabbnak kell lenni,ha már géphez ül az ember.

A mai idézet: (nem ezzel függ össze,csak ez jön a sorban)

"Bruce Kovner:
-Oda helyezzük a stopjainkat,ahova az árfolyam csak akkor ér el,ha az ügylet nyilvánvalóan téves,és ne oda,ahova az a dollárösszeg jelölné ki,amit hajlandóak vagyunk kontraktusonként elveszíteni!Ha az e szempontból értelmes stopszint kényelmetlenül nagy veszteséget jelentene kontraktonként,csökkentsük a pozíciónkat.
-Függetlenül az alkalmazott szemlélettől,ha egyszer kiválasztotta a stratégiát,a kereskedő ragaszkodjon a játéktervéhez,és kerülje az impulzív kereskedési döntéseket!Valószínűleg nincs nagyobb kudarcrátával rendelkező ügyletkategória,mint az impulzív (nem keverendő össze az intuitívval) kötéseké.
-A jó kereskedő erős, független,és szélsőségesen öntörvényű. Fegyelmezett,és képes beismerni,amikor téved,elfogadja a tévedését."
Régi 2015-04-20, 21:15   #46 (permalink)
Törölt felhasználó
Vendég

Alapbeállítás

Idézet:
"Bruce Kovner:
-Oda helyezzük a stopjainkat,ahova az árfolyam csak akkor ér el,ha az ügylet nyilvánvalóan téves,és ne oda,ahova az a dollárösszeg jelölné ki,amit hajlandóak vagyunk kontraktusonként elveszíteni!Ha az e szempontból értelmes stopszint kényelmetlenül nagy veszteséget jelentene kontraktonként,csökkentsük a pozíciónkat.
ez nagy meglátás. mondjuk lehet közeli stop, de akkor több a kistopolódás.
  Válaszol idézettel
Régi 2015-04-20, 21:28   #47 (permalink)
Szenior tag

Alapbeállítás Önmagunk megértése

Azt figyeltem meg magamon hogy a tudatos gondolkodás elsősorban azokkal a dolgokkal foglalkozik hogy mit NEM csinálok jól. A tudattalan, amiben végül is minden más beletartozik a tudatoson kívül, ez irányítja valójában a kereskedésemet.
Ezt úgy értem, hogy az évek alatt nagyon sokszor végrehajtott dolgok ismétléséhez, mint pl. a kereskedés, már nem szükséges a tudatos döntés.
(Természetesen ez akkor igaz, ha nem keresek minden hónapban újabb és újabb stratégiákat.) Ez alatt nem azt értem hogy kifejezetten intuitív módon nyitom és zárom a pozíciókat, de meglehetősen nagyobb rutinnal, mint a kezdeti időszakban. Ha relatív egyszerű a kereskedési rendszer, akkor ennek üzemeltetése kellemes, tudatalattival könnyen működtethető lesz.

Azok a lehetőségek, amik úgymond „el lettek szalasztva” mert nem voltam piacon, vagy mert nem az én munkaidőmben történtek, azok egyszerűen nem az én üzleteim. A tudatos része az agyunknak persze ezekre koncentrál, és keresi az okot, hogy miért nem azt tettük (utólag) ami esetleg jövedelmező lett volna. De ha valóban megvizsgálnám utólag sok száz esetben azokat a kihagyott tradeket (az összest, nem csak a nyerőket, hanem mindet) akkor könnyen lehetséges hogy statisztikai alapon meg tudnám magam győzni az ún. szerencsejátékosok tévedése elméletről. Ugyanis ezek a meg nem valósult tradek halmazából a tudatos agyunk egyszerűen ösztönösen szelektál, és azokra koncentrál, amik számunkra előnyösek lettek volna. A vesztes szituációkat pedig az elménk „torzítja” tehát nem igazán akarjuk észrevenni, nem igazán emlékszünk rájuk. Ez az agyunk játéka.

A másik dolog a vizualizáció. Sajnos ebben előnyük van a „vizuális” személyiség típusoknak.
Mivel mindannyian chart alapon hozunk döntést, legalábbis a belépésre biztosan, így mindannyian vizuális jelek alapján lépünk piacra. Ha ezt tudom, akkor az eseményekre való jövőbeni reagálásomat elő tudom készíteni az agyban, hogy a valós vizuális érzékelés majd ne érjen váratlanul, ne okozzon stressz hatás az élő tradeben.

Hogyan? Egyszerűen elképzelem magam az adott helyzetben. Vizualizálom magamban a kereskedési jelzésemet, annak minden részletével. Mivel sokadszorra kereskedem ugyanazt, ez az agynak nem jelent problémát. Lejátszom magamban a belépés utáni minden lehetőséget, azt is amikor jó irányba megy az ár és azt is amikor nem. Ezzel azonosulok az eseménnyel, amit vizualizáltam. Egyúttal az agyamat is becsaptam, mert az agy nem tud különbséget tenni az elképzelt esemény és a valóságban megtörtént esemény között! Tehát a helyzet, amikor majd élesben történik meg, sokkal kisebb stressz hatást fog kiváltani és könnyebb lesz a cselekvés.
(Ugye ismerős ez a gondolat, ha az jut eszünkbe hogy a professzionális sakkozók "fejben" képesek lejátszani egy meccset? )

Már a vizualizációval le tudom szűrni, hogy egy adott kereskedési modell nekem való-e avagy sem.

Csupán azt kell megfigyelnem magamon, hogy milyen hatást vált ki bennem a folyamat. Lejátszom fejben a kereskedést, minden lehetséges végkifejletével. Amennyiben az érzéseim negatívak lesznek a folyamat végén, biztosan tudhatom hogy a stratégia nem illik a személyiségemhez (vagy nem értem annak minden részletét pontosan). Nem lesz tőle „jó érzésem”, tehát nem segít elérni megfelelően a kereskedési céljaimat.
Fontos meglátnunk, hogy a nem nekünk való kereskedési stratégiának hosszú távú negatív hatásai lesznek, nem csak kifejezetten pénzügyileg.

Természetes hajlamunknál fogva a nehezen kezelhető szituációkban külső tényezőket kezdünk el keresni a problémáink okaként. A tradeben kimondatlanul is az jelenti a legtöbb embernél a problémát, amikor nincs igaza egy kereskedésben, vagyis a pozíciója a stopja irányába tart.
Egyetlen módja van annak, hogy a problémánkat tudatosan lezárjuk, az pedig nem más, hogy egyszerűen határt szabunk annak, ameddig egy vesztes trade elmehet. Ezzel a problémánkat LE KELL zárnunk, nem csak a charton, hanem önmagunkban is.

A legtöbb embernek sajnos alapvetően lelki problémái vannak, amikkel a piacra érkezik. Önbecsülési, önértékelési, egzisztenciális, stb. Ezeket a problémákat borzasztó alattomos módin tudja szélsőséges értékekre nagyítani a kereskedés! A legtöbb esetben egyszerűen ezek a mentális problémák átalakulnak számokká, számlákká, tradekké, stratégiákká. A problémáinkat most már a piacon akarjuk levezetni, ott keressük az okokat, ott akarunk megszabadulni tőlük.

Nem fog sikerülni!

A legtöbb trader számára egy nála nem működő stratégia csupán egy következő, hibáztatható valami a személyes kudarcainak a folytatódására az életében.

Azt kell elfogadnunk, hogy ami történik velünk a kereskedésinkben, az egy 100%-ban tiszta visszatükröződése annak, ami belül, az agyunkban történik! Erre előbb, utóbb minden kereskedő rájön aki játékban tud maradni elegendő ideig.
Régi 2015-04-20, 21:58   #48 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 309
deimos a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Fiúk, nincs már ez egy kicsit túlmisztifikálva?
deimos nem elérhető   Válaszol idézettel
Régi 2015-04-21, 09:32   #49 (permalink)
Szenior tag

ChyberBoB logója

Alapbeállítás

Idézet:
deimos eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
Fiúk, nincs már ez egy kicsit túlmisztifikálva?
Szerintem nincsen. Mindenkinek van egy nézőpontja, amit itt szívesen megoszt másokkal, senkit sem illik kritizálni, vagy megszólni, mert ez az ő látásmódja, amit abban a reményben oszt meg, hogy segítsen másoknak.
Elég egy mondat vagy gondolat ahhoz, hogy egy mentális hullámvölgyből kiragadjon valakit és erőt adjon a folytatásra, mert láthatja, hogy nincs egyedül a hibáival és más is elkövet hasonlóakat.

Mint az elején is írtam, ilyen jellegű topic nincsen, viszont van egy csomó olyan ahol technikai elemzések vannak és különböző rendszerek.
Csak egy példa, én nem használok semmilyen indikátort sem, viszont van aki annyit használ, hogy nem látszik a grafikon tőle, mégis eléri a célját és az sincsen a számára túl misztifikálva.
A pszichológia viszont egy olyan része a kereskedésnek amitől a legtöbben távol tartják magukat. Kíváncsi lennék, hogy ezek közül a kereskedők közül hányan sikeresek gyakorlatilag. És hányan sikeresek azok közül akik nyomják a pszichológiát is mellé.

Az is lehet, hogy te sokkal egyszerűbben fogod fel a kereskedést, mert egy olyan típusú ember vagy.
Nincs is ezzel baj
Régi 2015-04-21, 10:17   #50 (permalink)
Szenior tag

Összes hozzászólás: 309
deimos a hírnévhez vezető út elején jár.
Alapbeállítás

Szeretnék írni majd pár gondolatsort. Nem írom le egyben, mert úgy kurva hosszú volna. Kérnék mindenkit, hogy csak is kizárólag (!) építő jelleggel szóljon hozzá, ha ezt nem tudja megtenni akkor inkább tartsa magában a véleményét és ne forgácsolja szét a topicot.

Egy kérdéssel szeretnék nyitni. A tőzsdei kudarcok okát 99%-ban a tőzsdepszichológiához kötik.

Le tudja valaki írni nekem, hogy a tőzsdepszichó mit jelent pontosan? Mit kell ez alatt érteni?
deimos nem elérhető   Válaszol idézettel
Válaszol

Jelenlévő aktív tagok böngészik ezt a témát: 1 (0 tag és 1 látogató)

Téma eszközök
Megjelenítési módok

Hozzászólás szabályai
nem indíthatsz új témát
nem válaszolhatsz
nem csatolhatsz
nem javíthatsz hozzászólást

BB code is bekapcsolva
Pofik bekapcsolva
Az [IMG] kód bekapcsolva
A HTML kód kikapcsolva
Trackbacks are bekapcsolva
Pingbacks are bekapcsolva
Refbacks are bekapcsolva

Hasonló témák
Téma Téma szerzője Fórum Válaszok Utolsó hozzászólás
Tőzsdepszichológia befektetőknek. Mighti Tőzsdei könyvek 104 2013-03-20 14:18

A pontos idő 18:36 , a GMT +1 időzóna szerint.