Magyar Tréderek Közössége

Közlemény

Collapse
No announcement yet.

ETF hosszú távra

Collapse
X

• Szűrés
  • Idő
  • Mutat
Clear All
new posts

• ETF hosszú távra

Azok számára, akik befektetni szeretnének hosszabb távra jelen ismeretem szerint talán a legjobb megoldást az ETF-ek kínálják.

Nem vagyok szakértő, de magánszemélyként én az állampapírok mellett a tőzsdén kereskedett alapokat (ETF) látom a legköltséghatékonyabb és legbiztosabb hosszú táv befektetésnek.
    Miután nem szakmám, így létezésükről csak mintegy 2 éve értesültem a Kiszámoló blogról: http://kiszamolo.hu/tag/etf/

Az ott olvasottak (kommenteket beleértve) képezik ETF-el kapcsolatos ismeretem alapját, de néhány hete már igyekszem ennél szélesebb körből is tájékozódni a témáról.
    Ezért gondoltam, hogy egy pörgős szakmai fórumon is beszélgessünk az ETF-ekről.

Amit jelenleg tudok (gondolok) az ETF-ekről:
    • Elérhető hozama nagyobb, mint az állampapír befektetéseknek.
    • Diverzifikációnak köszönhetőnek hosszabb távon a kockázata mérsékeltebb, mint a közvetlen részvény befektetésnek.
    • Alacsony a kezelési költség, mely a befektetési alapokhoz képest jelentős előnyt biztosít.
    • TBSZ-re is megvásárolható, így minimum 5 éves időtáv esetén adómentes a hozam.

Ami miatt bonyolultnak érzem az ETF befektetést:
    • Nehéz eligazodni az ETF-ek között. Sok száz ETF létezik, melyek közül a befektetési alapokhoz hasonlóan vannak érték és árutőzsdén, kötvényekbe, ingatlanokba és sok egyébbe fektetők is.
    • A részvényekbe fektető ETF-eken belül (ez a terület érdekel) rengeteg féle van. Sok a kibocsájtó, sokféle típusú ETF létezik. Nehéz eldönteni melyik lenne ideális választás.
    • Az elért hozamot osztalékként kifizető ETF-ek esetében a hozam újbóli befektetése költséges (minimum díjak) és TBSZ esetében ez nem jó. Számomra maradnak az osztalékot visszaforgató ETF-ek, viszont a kínálatból számomra egyelőre nagyon nehéz ezeket leszűrni.
    • Ugyanazt az ETF-et több piacon is kereskedik és ötletem sincs melyiken érdemes megvenni azt.
    • Kibocsájtók tekintetében is nagy a kínálat és nem tudom az általam eddig kinézett 2 nagyon túl (Vanguard és iShares) melyikben lehet maradéktalanul megbízni.

Ezen felül még van a nagy kérdés, hogy melyik brókercégnél nyisson az ember értékpapír számlát.
    Az én tervezett befektetéseim volumenében én a KBC Equitast tervezem választani.

Nyilván az embernek magának kell kitalálnia, hogy egyes szektorokban (pl. gyógyszeripar, IT, energetika), esetleg egyes régiókban (S&P 500, Európa, vagy mondjuk Kína) bízik a növekedési kilátások tekintetében. Persze akár világszinten is lehet teríteni a kockázatot, de ezt már túlzásnak érzem, hisz ha az USA, Kína, vagy az EU megrogyna azt az egész világpiac megérezné.

Kinek mi a véleménye az általam írtakról. A bennem felmerült nehézségekkel kapcsolatban van aki tanáccsal tudna szolgálni?

ui: Köszönöm, hogy a kedvemért létrejött az ETF kategória.

üdv,
    javaslom átolvasásra az alábbi fórumot, talán találsz benne hasznos infókat:
    http://forum.tozsde.hu/kezdoknek/218-buy-hold.html

"Nehéz eligazodni az ETF-ek között...." vannak olyan oldalak, ahol mindenféle szűrési módszerrel tudsz válogatni közöttük. Google a barátod.

"Az elért hozamot osztalékként kifizető ETF-ek esetében a hozam újbóli befektetése költséges"
    Szerintem ez alapján ne zárd ki az ETFek nagy részét. Az összesített hozamodat minimális mértékben csökkenti csak, ha nem azonnal, hanem évente 1-2 alkalommal forgatod vissza az osztalékjövedelmet. Ennek meg nem annyira vészes a költsége.

"...melyikben lehet maradéktalanul megbízni."
    Maradéktalanul egyikben sem. Lenyúlhatja a pénzed az ETF kibocsájtó, a brókercéged, az állam (bármelyik), csődbemehetnek az ETFben levő cégek, de akár hazafelé menet agyon is verhet egy ómigráns. Én 10-20 millió forintnál nagyobb értéket nem tartanék egy brókercégnél, és 20-30 millió Ftnél többet nem raknék egy ETF kibocsátó cég termékeibe. Nem szabad túlzásba vinni a paranoiát se, mert annak költségei vannak.
    Én VWO, és két SP500as ETF között osztom meg a tőkémet, az jelenlegi SP500asok helyett hamarosan valami jobban szektordierzifikált USA ETFet fogok keresni.

Hozzászólás

Köszönöm. Azt a témát már átolvastam, de ott csak részben folyik ETF-ekről a beszélgetés, így jobbnak láttam új témát nyitni.

A hozam újbóli befektetése a tőke nagyságától és a brókercég kondícióitól is függ. Nekem jelenleg jelentős tétel lenne, főleg a TBSZ miatt hisz évente új számlát kell nyitnom. Egy éves megtakarításomra jutó osztalék nem lesz olyan sok a minimumdíjakhoz képest.

Természetesen tisztában vagyok vele, hogy minden brókercégben, részvényben és még az államban is van kockázat.
      Épp ezért választottam az eddig kizárólagos megtakarítási formám mellé egy merőben más típusút. Államkincstárnál van PMÁK-om, de őszintén szólva sem a jelenlegi, sem az esetleges jövőbeli kormányokban nem bízom annyira.
      KBC pedig belga tulajdonban van és az ETF-ben lévő részvények sem hazaiak.

Azon még gondolkodom, hogy S&P 500 vagy valami európai ETF-et válasszak. Önmagában egyik európai ország sem tűnik számomra elég nagynak, ami pedig brit kitettségű ott a brexit miatt vagyok óvatos.
      Iparágakra koncentráló ETF-ben újabb kockázatot érzek. Minden szektorban történhet olyan esemény, ami előre nem látható és jelentősen befolyásolja a jövedelmezőségét. Az, hogy én pl. az olajáron aggódjak pedig messze áll tőlem, de a gyógyszeripar szabályozását sem kívánom figyelemmel követni.

Szóval jelenleg S&P 500 felé húzok, bármennyire is nem csípem az amerikamajmolást.
      Ha S&P 500 mellett teszem le a voksom, akkor dollár, vagy euró alapon vegyem az ETF-et? Melyik tőzsdén? Amiket néztem azok NYSE, London, Amszterdam mellett még több helyen is vehetőek. USD, GBP, EUR alapon.
      Hát fel van adva a lecke. Briteket kerülném jelen helyzetben, de ezen túl nincs mire támaszkodjak.

Hozzászólás

Ja és még a különféle oldalak!
        Én eddig ezt találtam a leghasználhatóbbnak: http://www.etf.com/

Az osztalék újra befektetésével kapcsolatos infókat azonban itt sem találom, illetve listázásánál végképp nem tudom megjeleníteni. Szűrni sem tudok rá.

Hozzászólás

"TBSZ miatt hisz évente új számlát kell nyitnom"
          Összesen 5 vagy 6 TBSZt kell nyitnod csak, amelyik lejárt, azt hozzákötheted az adott évi megtakarításokhoz.

"Ha S&P 500 mellett teszem le a voksom, akkor dollár, vagy euró alapon vegyem az ETF-et? "
          Szerintem ennek nincs jelentősége. Ha ETFet veszel, akkor ETFed van, nem dollárod, meg euród. Devizaárfolyam kockázatod csak látszólag van ez idő alatt.
          Én annak sem tulajdonítanék nagy jelentőséget, hogy melyik tőzsdén veszem meg.

Hozzászólás

Megnyugtattál.
            Akkor ez nem lesz szempont a kiválasztásnál (tőzsde és deviza).

Viszont miután a nekem szimpatikus nagy indexkövető ETF-ek költségei nem különböznek az osztalékot visszaforgató és kifizető ETF-ek esetében, így valószínűleg az egyébként is kényelmesebb osztalékot visszaforgató ETF irányba mozdulok.
            Döbbenet, hogy az összehasonlító oldalakon ez alapján nem lehet szűrni.

Hozzászólás

majd írd meg, melyiket választottad!

Hozzászólás

Előbb nem lehet?

Pillanatnyilag ez a befutó:
                https://www.ishares.com/lu/individua...ssthrough=true

Hozzászólás

smk!

Van valami véleményed esetleg az iShares Core S&P 500 UCITS ETF-ről?

Nem tud valaki javasolni olyan oldalt, ahol eleve tudok szelektálni az osztalékot visszaforgató ETF-ekre?

Hozzászólás

Jövőm záloga eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                    smk!

Van valami véleményed esetleg az iShares Core S&P 500 UCITS ETF-ről?

Nem tud valaki javasolni olyan oldalt, ahol eleve tudok szelektálni az osztalékot visszaforgató ETF-ekre?
                    Szia,
                    Igaziból semmi véleményem sincs a kiválasztott ETFről. Alacsony a költsége, ami megfelelő, a többit meg majd a jövő megmutatja.
                    Sajnos nem tudok segíteni az ETF keresőben sem, ilyen mélyen nem ástam bele magam.

Hozzászólás

Esetleg fontold meg, hogy nagyobb likviditású ETFet is választhatsz. Ha több, azonos indexet követő ETF közül választasz, akkor nem feltétlenül a hozamot érdemes fizetni, mert az eltérések valószínűleg nem magasabb szakértelem, hanem jobb szerencse miatt voltak. A múltbeli szerencse pedig nincs kihatással a jövőbeli szerencsére.

Hozzászólás

https://www.kbcequitas.hu/menu/tamog...zefoglalo.html
                        Itt azt írják, hogy TBSZen belül is adó kell fizetni az osztalék után.
                        Tudja valaki, hogy mi a helyzet a fent emlegetett iShares Core S&P 500 UCITS ETF esetén? Vagy mi a helyzet ha részvényt veszünk, és a cég osztalékfizetés helyett/mellett tömeges részvényvisszavásárlást végez?

Hozzászólás

Köszi. Jobb likvidátásút magam nem találtam az osztalékot visszaforgatók közt. A hozamot csak annyiban figyeltem, hogy rendben (nagyobb eltérések nélkül) lekövette-e az S&P 500-at. Ez teljesült ebben az esetben is és a többi kiszemelt ETF-nél is, így végül belevágtam és ETF-et vettem KBC-nél, TBSZ-re.

Ez utóbbi (osztalék után adót fizetni TBSZ-en) feltételezem nem vonatkozik az iShares Core S&P 500 UCITS ETF-re, mert nem fizet osztalékot. Az én oldalamon csak árfolyamnyereség realizálódik.

Pont ezért választottam ezt a sok egyéb hasonló ETF közül.

Likviditás amúgy miért olyan fontos?

Hozzászólás

Sziasztok ETF-ezők!

Hülye vagyok a témához, de minden ETF-et lehet shortolni ugyanolyan feltételekkel, mint venni?

Köszi a választ!
                            HunTraders.co.uk/invite/tradersnight - Magyar Tréderek Közössége - Események, Oktatás, Élő Chat - Csatlakozz hozzánk Te is

Hozzászólás

A Finviz szerint az 1837 ETF-ből 1600 shortolható, tehát kb mindegyik likvid papír.
                              Nyilván nem ugyanolyan feltételekkel lehet shortolni, mint longolni, mivel a short tartás - valódi tőzsdén- pénzbe kerül.Ez nem túl jelentős összeg likvid, áttétel nélküli etf-eknél (IB esetén).Kicsit drágább 2x-es és 3x-os leveraged etf-eknél.(de ezek nyilván volásabbak is)
                              Nyilván bróker függő is, hogy mennyiért adják kölcsön a papírt.
                              Amennyiben a kérdés csak az adásvételi jutalékra irányul, úgy IB-nél ua.a short ktg-e, mint a long-é, mert db-ra megy.

Hozzászólás

Working...
                              X