Magyar Tréderek Közössége

Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Mezőgazdasági termékek

Collapse
X

• Szűrés
  • Idő
  • Mutat
Clear All
new posts

• Mezőgazdasági termékek

Érdekes lehetőségnek tartom az árutőzsdei, mezőgazdasági termékekkel történő kereskedést.

Alapjában véve itt sem tűnik lehetetlennek megállapítani egy-egy termék belső értékét, azaz előállítási költségét. Fel kell térképezni az adott termény termelési folyamatát, annak átlagos kiadásait.

A kérdés, hogy honnan lehet ehhez aktuális, hiteles adatot találni? Van valakinek ötlete?

Mivel nekem is új ez a téma, ezért elkezdtem benne kutakodni.

Azt látom, hogy a mezőgazdasági vállalkozások a költségeket, termelési adatokat hektáronként állapítják meg. Én eddig 2006-os adatokat találtam.

A termelés tőkeszükséglete 60-75%-ban befektetett eszköz (föld, gép, épület).

A legnagyobb tétel a föld. Ezt AK (aranykorona) rendszerben minősítik, árazzák. Egy átlagos szántó 21 AK, értéke 170-840 Ft/ha. Jobb minőségű termőtalaj 35-40 AK, akár 1,5 millió is lehet hektáronként. Eltérés +- 25-30% is lehet országrészenként. Ezért alternatíva a földbérlet, ill. támogatások igénybe vétele.

Gépeknél 130-300e Ft/ha költséget találtam.

KUKORICA esetében pl. a közvetlen költség a következőképpen alakult egy tanulmányban 2006-ban hektáronként:

- talaj előkészítés: 32500, 15-20%
    - trágyázás: 20800, 13-15%
    - vetés: 26600, 14-16%
    - növényvédelem: 15200, 9-13%
    - betakarítás: 18000, 15-20%
    - szállítás: 11000, 5-7%
    - szárítás, tisztítás: 40000, 20-24%
    - összesen: 164100

Eredmény:
    - hozam: 7 t/ha
    - Értékesítési ár: 27000 Ft/t
    - termelési érték: 224000 Ft/ha
    - közvetlen ktg: 164100 Ft/ha
    - földbérlet: 22000 Ft/ha
    - egyéb ktg: 7000 Ft/ha
    - összes ktg: 193100 Ft/ha
    - nyereség : 30900 Ft/ha (16%)

Na, valami ilyesmit lehet a piaci árhoz viszonyítani, hogy kiderüljön fundamentálisan olcsó-e, vagy drága. Vegyünk, vagy adjunk.

Aztán jöhet a technikai elemzés.

Örülnék, ha valaki tudná ezt pontosítani, ill. meg tudnánk nézni búzára, szójára és egyéb kereskedhető termékre is.

Hozzászólás

Hogyan számolsz az időjárással?
      Mert az szépen boríthat mindent.

Hozzászólás

archenius eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        Hogyan számolsz az időjárással?
        Mert az szépen boríthat mindent.
        Nem vagyok mezőgazdasági szakember, de talán lesz valaki, aki ért hozzá.

Egyébként azt gondolom, hogy az időjárás a legkevésbé zavaró tényező, mert hatása látszik a hozamon is. Nehezebb körülmények között kevesebb tonna terem, nagyobb a fajlagos költség, drágábban kell, hogy eladják.

De akkor még nem beszéltünk a világpiaci hatásokról, mert ugye számos ország jelentősebb termelő, mint mi.

No de ettől szép a spekuláció. Nem az a kihívás benne, hogy nézzük a chartot, hanem, hogy értsük mögötte az összefüggéseket. Ez a példa talán ebben segít.

Én addig nem kereskedek egy terméket, amíg nem értem, miért annyi az annyi.

Ez igaz a forexre, részvényekre is.

Hozzászólás

két forrást lenne érdemes megnézni, az egyik a KSH tábláit, illetve a Vidékfejlesztési minisztérium oldalát.

Vagy bármelyik falugazdász tud adatokat adni, ha kérsz.

Én már nagyon kiestem ebből, így nem tudok segíteni.

De az biztos, hogy nem sok reményem van azzal kapcsolatban, hogy ebből tudsz egy közelítést tenni, mert az ár nem csak a bekerülési áraktól függ, hanem másoktól is. (behozatal, időjárás, várakozás a jövő évi termésre, biodizel stb. )

Hozzászólás

kmisi eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
            Nehezebb körülmények között kevesebb tonna terem, nagyobb a fajlagos költség, drágábban kell, hogy eladják.
            Ahogy a híreket elnézem, itt nem a termelők szabják az árakat, és a felvásárlókat pedig nem érdekli, hogy mennyi volt az önköltségi ár.

Hozzászólás

Ahogy a híreket elnézem, itt nem a termelők szabják az árakat, és a felvásárlókat pedig nem érdekli, hogy mennyi volt az önköltségi ár.
              Ilyen véleménnyel nehéz szakmai vitába szállni.

Minden vállalkozás racionális gazdasági alapokra épül. Senki se akar veszteséget termelni, de azt se, hogy a nyakán maradjon az áru. (Kereslet, kínálat, ár, mennyiség, fedezeti pont, Marschall kereszt)

A számítások egy viszonyítási pontot adnak ehhez, amitől természetesen el fog térni az ár, de aztán korrigál.

Ha ezt a viszonyítási pontot nem ismerjük, legfeljebb követhetjük a változó trendet.

Ha ismerjük, vehetünk 1200-ért OTP-t esésben. Vagy a devizapiacon térde kényszerítheti Soros György az angol jegybankot egy fundamentális anomáliát felismerve.

Hozzászólás

Áhhh Misi, veled nem jó kukoricázni. :P

Hozzászólás

"Ilyen véleménnyel nehéz szakmai vitába szállni."

Igen, nehéz, aki nem mezőgazdaságból jött, vagy nem látja, azzal valóban az.

"Senki se akar veszteséget termelni,"

Hogy mit akar az egy dolog és mit kell csinálni az egy másik. Odaadja önköltség alatt is, ha arra kényszerül, mert a raktározási ár nem kevés, és van amit jövőre nem is tudsz eladni.

Számolhatsz bármit, bármi jól, ha jön egy aszály, vagy éppen egy jó idő az egész számolásod borul. Vagy éppen megint rábukik a kormány a biodízelre és az megvágja a piacot és felmegy a disznóhús ára... vagy éppen nem tudod eladni a disznódat csak önköltség alatt, mert a kukorica az felmegy, de a felvásárlói ár meg nem...

Szóval itt a marschall keresztel nem lehet olyan egyszerűen számolni ?)

Hozzászólás

Igazatok van, hagyjuk is a fenébe. Túl bonyolult ez a fundamentális elemzés.

(Esetleg ha a javaslatodra mégis elbeszélgetnék egy falugazdásszal, csakazértis kidolgoznám, s véletlenül nekem működne, kiadnám egy pdf-ben, akkor lehet majd fújolni, hogy hülyeség, ilyen számítás pedig nincs, a földművesek nem kalkulálgatnak, tsz-ben nincs kontrolling, a gazdasági folyamatoknak meg végképp semmi köze az árakhoz.)

Hozzászólás

kmisi eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                      Igazatok van, hagyjuk is a fenébe. Túl bonyolult ez a fundamentális elemzés.

(Esetleg ha a javaslatodra mégis elbeszélgetnék egy falugazdásszal, csakazértis kidolgoznám, s véletlenül nekem működne, kiadnám egy pdf-ben, akkor lehet majd fújolni, hogy hülyeség, ilyen számítás pedig nincs, a földművesek nem kalkulálgatnak, tsz-ben nincs kontrolling, a gazdasági folyamatoknak meg végképp semmi köze az árakhoz.)
                      Szerintem még ezres nagyságrendben sem fogod tudni belőni az árat.

Ajánlok mindenkinek egy játékot!
                      Tippeljétek meg, számoljátok ki, és írjátok be ide legkésőbb 2012. december 31.-ig, hogy szerintetek mennyi lesz a kukorica ára jövő év júliusában.
                      Referencia ár legyen a Magyar Agrárkamara oldalán közzétett ár.
                      Akinek legpontosabb lesz a tippje, számítása, annak magam küldök egy üveg pezsgőt.
                      Mindenki csak egyszer tippelhet, és csak a legelső tippje számít. Tippeket 2013-ban már nem fogadok el.
                      Ha Misi +/-1000 Ft-al találja el, akkor neki külön küldök egyet, bár ő a közgazdász diplomájával jelentős előnyben van.
                      Jó játékot mindenkinek!

Hozzászólás

Jó játékot mindenkinek!
                        Hahaha.

Legkésőbb 2012.12.31-ig az adatok összegyűjtésével, rendszerezésével sem lehet elkészülni, nemhogy egy működőképes stratégia kidolgozásával, tesztelésével, publikálásával. (Forex esetében is évekbe telt a kezdetektől a végeredményig eljutnom.)

Belső érték számításánál sem ezres pontosságról van szó egy ilyen tételnél (részvényeknél is legalább 4 féle módszert használnak az elemzők, és nem kis szórással dolgoznak).

Ha te már csináltál volna hasonló, saját koncepciót, akkor tudnád.

Úgyhogy ebből a bugyuta játékból ki is maradnék. Bár a pezsgő aztán tényleg az a díj, amiért érdemes hónapokat melózni.

Egyébként láthatóan tanulságos volt bedobni ezt a témát, sokat haladtunk így közösen előre.

Szóval játszon inkább mindenki azzal, ami éppen kéznél van neki.

Hozzászólás

Szerintem még ezres nagyságrendben sem fogod tudni belőni az árat.

Ajánlok mindenkinek egy játékot!
                          Tippeljétek meg, számoljátok ki, és írjátok be ide legkésőbb 2012. december 31.-ig, hogy szerintetek mennyi lesz a kukorica ára jövő év júliusában.
                          Referencia ár legyen a Magyar Agrárkamara oldalán közzétett ár.
                          Akinek legpontosabb lesz a tippje, számítása, annak magam küldök egy üveg pezsgőt.
                          Mindenki csak egyszer tippelhet, és csak a legelső tippje számít. Tippeket 2013-ban már nem fogadok el.
                          Ha Misi +/-1000 Ft-al találja el, akkor neki külön küldök egyet, bár ő a közgazdász diplomájával jelentős előnyben van.
                          Jó játékot mindenkinek!
                          Nagyon hasznos link! Ennek segítségével el lehet indulni azon az úton, hogy az ember létrehozzon egy rendszert akár...
                          A technikai elemzés irányvonal mindenkinek egyértelmű, de a funda visszafejtésében is nagy segítséget tud nyújtani. Elegendő egy görbén ábrázolni az adatokat és a drasztikus változások ideje körül megvizsgálni a komplett világgazdasági környezetet. Így megállapítható, hogy mely tényezők változása hat a dominánsan az árfolyamra. Pédául érdekes lehet, hogy a húsipar változásaival kapcsolatban, az állattenyésztés alakulása gyakorol-e komolyabb hatást az árfolyamra?
                          A termés nagyság hektáronkénti becslésében nagy segítséget nyújthatnak a különböző hosszútávú időjárás előrebecslések.

Ez alapján az én tippem 78000ft.
                          Remélem más nem tippel és akkor jössz egy pezsgővel Arch!

Hozzászólás

Adok még további segítséget a számolósoknak, igaz 2009-es a tanulmány.
                            Jövőre rekordtermés lesz, mert az elmúlt 2 évben megduplázódott az ár, ezért mindenki kukoricát fog vetni.
                            Az én tippem 61001 Ft.

Hozzászólás

Nahát mit látok,fundával dolgozik,vagy gondolkodik valaki?
                              Tényleg haladás.
                              Ok.A kukorica árát mostanában erősen befolyásolja a biobenzin gyártás,mivel ugye ebből készül.
                              A magas olajárak serkentik az adókedvezvényeket élvező bioetanol gyártást.De ha alacsony olajárak jönnek,akkor a kutyát sem fogja érdekelni a bioetanol,maximum a kiépült gyártókapacitás vásárolja a szokásos mennyiséget.
                              Tehát.
                              Olajár,biokapacitás változás,termelői árak stb=várható kukorica érték.
                              Az árat,nem tudom miért kellene egy évre előre megjósolni.Talán mennyünk el jósnak?
                              Enyém a galaxis leggyorsabb hajója!

Hozzászólás

Working...
                              X