Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Opciós Képzés (Ahogy megélem)

Collapse
X
  • Szűrés
  • Idő
  • Mutat
Clear All
new posts

• Opciós Képzés (Ahogy megélem)

Sokat töprengtem, miként kezdjem el ezt a valamit amit írok.
    Nevezhetjük naplónak, elbeszélésnek, kritikának, feljegyzésnek. Mivel
    nincs olyan ötletem amivel valami frappáns kezdést tudnák összehozni,
    emiatt csak elkezdem és lesz valahogy.
    Szóval, sokat olvastam az opciós kereskedésről ami nagyon szimpatikus
    a számomra, de teljes mértékben kivitelezhetetlen is, ugyanis
    mindenféle szak szó van benne amivel semmit nem tudok kezdeni. E miatt
    elhatároztam, hogy megveszem egy tanfolyamnak az anyagát és
    elsajátítom az opciós kereskedés fortélyait.
    Az első benyomás a tananyagról az, hogy számomra érthetetlen… Azt már
    megértettem, hogy mit jelent a „call” vagy a „put”, de az OTM, ATM,
    ITM még sötét terület. Oké, értem, hogy micsoda, de a jellemzőjüket
    még nem tudom.
    Azt látom, hogy hosszú út áll még előttem, mire leülhetek a gép elé és
    a demó számlán tudatosan nyitni tudok egy pozíciót.

Szóval, időnként írok egy bejegyzést, hogy merre tartok, mit csinálok!

Pontosan ezért írtam: http://forum.tozsde.hu/79349-post496.html

Csak bátorítani szeretnélek, hogy írd le, amit megértettél és a gyakorlatban is használni tudsz.
    Érdemes lenne kivesézni majd az opciós stratégiák előnyeit-hátrányait, s talán a profik is elmondják, hogy kell ezeket sikeresen „menedzselni”, hogy pénzt is lehessen vele keresni.

Hozzászólás

moneymentor eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
      Pontosan ezért írtam: http://forum.tozsde.hu/79349-post496.html

Csak bátorítani szeretnélek, hogy írd le, amit megértettél és a gyakorlatban is használni tudsz.
      Érdemes lenne kivesézni majd az opciós stratégiák előnyeit-hátrányait, s talán a profik is elmondják, hogy kell ezeket sikeresen „menedzselni”, hogy pénzt is lehessen vele keresni.
      Befizetsz opciós Gerihez pátszázat és megtanít:-)

Hozzászólás

XMMA eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        Befizetsz opciós Gerihez pátszázat és megtanít:-)
        Kösz, de késő. A „Bevezetés az opciózás alapjaiba horroráron balekoknak” típusú tanfolyamok helyett inkább a főiskolás tankönyveimet és az önképzést választottam.

Hozzászólás

jedilovag eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
          Az első benyomás a tananyagról az, hogy számomra érthetetlen… Azt már
          megértettem, hogy mit jelent a „call” vagy a „put”, de az OTM, ATM,
          ITM még sötét terület. Oké, értem, hogy micsoda, de a jellemzőjüket
          még nem tudom.
          Sajnos magyarul nem nagyon van használható opciós anyag.
          Itt megvannak az alapok:http://betbulls.hu/index.php/opciok/...melete/opciok/
          A "tőzsdei kisokos/opciók" menü alatt olvasgass.
          Aztán ha ezeket megérted, akkor utána inkább angol nyelvű oldalakon érdemes nézelődni.

Hozzászólás

A jazzy rádióban volt egy rovat az opciós kereskedésről, ott elég érthetően magyarázták el a tudnivalókat. Az adások nagy része visszahallgatható.

http://millasreggeli.hu/rovat/hir_opcios_piac/
            eToro statisztikám:https://www.etoro.com/people/isandor/stats

Hozzászólás

Kösz, de késő. A „Bevezetés az opciózás alapjaiba horroráron balekoknak” típusú tanfolyamok helyett inkább a főiskolás tankönyveimet és az önképzést választottam.
              Gondoltam mégiscsak oktató az oktatótól...:-) egy mentorral könnyebb, aki bevezet...:-)

Egyébként, előre mondom, hogy semmilyen szempontból sem hoz megváltást az opciós kereskedés bármelyik kereskedési típushoz, termékhez képest.

Hozzászólás

XMMA eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Egyébként, előre mondom, hogy semmilyen szempontból sem hoz megváltást az opciós kereskedés bármelyik kereskedési típushoz, termékhez képest.
                Biztos az oktatói, mentori gének miatt van , de szerintem ha így állunk neki, akkor ebből a topicból se fogunk sokat tanulni. Próbáljunk meg inkább beszélgetni az opciókról.

pl.
                Az összetett opciós stratégiák alapstratégiákból épülnek fel. Kezdjük tehát az elején:

LC - Long Call
                Bika piacra számítva azért vesz valaki LC opciót (ennek meghatározott ára van, ez a prémium), hogy majd joga legyen profitálni az emelkedésből.

Nézzük a hozzá kapcsolódó ábrát: nem hasonló ez ahhoz, amikor fix Stop Loss-szal (SL), Profit Target (PT) nélkül longolunk?
                Tehát a hagyományos tradingben akár kisebb poziciókkal, kisebb kockázattal is tudunk ilyesmit tradelni. Nincs időkorlát és azt is tudjuk, hogy az ár soha nem szép egyenesen emelkedik, tehát csak elvileg korlátlan a nyereség.

SC – Short Call
                Bika piacon vagyunk, de kell olyan a másik oldalon, aki inkább esésre, korrekcióra számít. Ő adja el nekünk a LC opciót a prémiumért. Ez az ő fix nyeresége, viszont a kockázata korlátlan, ha mégis emelkedik a piac és élni akarunk LC-ben vásárolt jogunkkal.

Nézzük az ábrát: nem hasonló ez, mint amikor valaki minimális PT-vel és SL nélkül shortol?
                Traderként tudjuk, hogy ez veszélyes. Nagyon nagy találati arány kell a sikerhez, különben elég egyetlen rossz kötés. Ezért jól kell tudni elemezni és a várható irányt belőni.

(Medve piacon hasonlóan működik az SP, LP)

Vélemény? Ki mikor alkalmazná hagyományos kereskedés helyett a LC, SC stratégiát és hogy menedzselné? Örülnék, ha a profi opciósok megmutatnák, hogy időérték és egyéb tényezők figyelembe vételével hogyan lehet ebből többet kihozni…
                Attached Files

Hozzászólás

moneymentor ezért megérdemelsz egy pöttyöt. Bár én már nem adhatok, de azért vedd úgy, hogy adtam.
                  willow

Hozzászólás

Én nagyon messze vagyok a profitól opciózásban, de kötöttem már pár opciós ügyletet.
                    Amit írtál, ok, de az opciózás pont azért nem tömegsport, mert egy soktényezős játék a veszek stoppolok meg kitalálok egy célárat-hoz képest.
                    A kezdő általában opciót vesz (akár callt, akár putot). A prémium nyilván nem azért annyi amennyi, mert aki kiír, az nagyon szeret bukni.Ha annyit mondok, hogy az opciók 80-85%-a értéktelenül jár le, akkor az elég jó találati arány?

folyt. köv. most mennem kell

Hozzászólás

Vélemény? Ki mikor alkalmazná hagyományos kereskedés helyett a LC, SC stratégiát és hogy menedzselné? Örülnék, ha a profi opciósok megmutatnák, hogy időérték és egyéb tényezők figyelembe vételével hogyan lehet ebből többet kihozni…
                      Én long call-t akkor kötnék, ha a volatilitás a padlón van, opciók olcsók, és hosszú távon várható némi piaci turbulencia.(vihar előtti csendben).
                      Vagy, ha az opciós stratégiában a rv-t helyettesíteni akarod call-al, hogy kevesebb tőkét kössön le, mintha megvennéd a rv-t.
                      egyébként nem nagyon foglalkoztam sima opció vétellel, mert nem igazán éri meg.

call kiírás: egyik legismertebb formája a covered call,ezt a mai napig kötöm olyan esetben, emelkedésre számítok, de szeretnék még némi opciós prémiumot is zsebre tenni. itt ált otm-eket írok ki, ritkábban atm-et.

naked call, put akkor kifizetődő, ha magas a vola, drágák az opciók, ilyenkor mind az idő, mind a vola csökkenés neked dolgozik.
                      de nyilván ehhez kell a legtöbb tapasztalat, mert a veszteség korlátlan.
                      régebben gyorsjelentés előtt írtam ki otm call-t és put-ot, annak függvényében, hogy mekkora elmozdulást produkált a rv-az előző 2-3 évben ezeken a napokon.
                      elég stresszes meló, mert aftermarketben nézni kell a rv ár elmozdulást, és ha gond van az opció alá kell venni v. adni az alapterméket.
                      tehát a naked call-ból lesz pl. covered call, a put-ból meg covered put.
                      de ha jól választod meg a strike price-t, akkor ezzel nem kell foglalkozni, ha csak a vola kiárazódik másnapra, már az hoz a konyhára, de sokszor mindkét láb elértéktelenedik, és mindkét prémium a zsebben.
                      no, ennyit mára.

Hozzászólás

Tervek

Jelenleg külföldön élek, de legkésőbb október környékén hazaköltözök. Több variáció van előttem, tehát nem tudok konkrétumot mondani a jövőm állandóan változik. Lehet, már 06.01.-én hazaköltözök és vissza sem megyek külföldre, lehet augusztusban visszamegyek és kihúzok még pár hónapot.
                        Szóval ami biztos, hogy ha hazaköltözök, akkor valami olyan munkát akarok keresni ahol magyar emberek között lehetek, és magyar beszédet hallok. Viszont, októberig van egy rakás időm ami idő alatt elsajátíthatom az opciózás "művészetét", ha máshogy nem "fotelharcos" szinten ami már valami, mert több mint a semmi. Október után, már illő lenne elkezdenem kereskedni demón, mert valami tapasztalatomnak kell lenni ahhoz, hogy ki tudjak ülni egy 45-60-90 napos lejáratot, és ne adjam el a kiírást 2-3$-os nyereségnél, mondjuk öt nap után, mert már nagyon unom. Éles számla nyitását mindenképp, csak a jövő évben valamikor tervezek, mert addig csak lesz valami tapasztalatom, és adózni is könnyebb lesz szerintem, ha nem ebben az évben kezdek valami újba.
                        Szóval, ezek a tervek, hogy mi lesz belőle nem tudom. Mivel az anyag érthetetlen a számomra, így jegyzetelni akarok, mert így össze-vissza csipkedve, ahogy próbálom, innen-onnan a tudást összeszedni, csak a felszínt kapargatom, az ide meg nem elég.

Hozzászólás

willow eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                          moneymentor ezért megérdemelsz egy pöttyöt. Bár én már nem adhatok, de azért vedd úgy, hogy adtam.
                          Köszönöm. Úgy tűnik, valamiért az én zöld pöttyeim ezen a fórumon már nem fognak szaporodni…

Ami az opciózást illeti, igazából nem köteleződtem el mellette, inkább egyfajta „moneymentoros opció nélküli opciózás”-ban gondolkodom. Azaz igyekszem megismerni a stratégiákat, az opciózók gondolkodásmódját, egyszerűsíteni és felhasználni a hagyományos kereskedésben, amit lehet.

Ebből a szemszögből válaszolok majd stingy-nek is, de talán csak holnap lesz rá időm. Mert tanulságos, amit írt.

Hozzászólás

stingy eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                            Én long call-t akkor kötnék, ha a volatilitás a padlón van, opciók olcsók, ...

naked call, put akkor kifizetődő, ha magas a vola, drágák az opciók, ilyenkor mind az idő, mind a vola csökkenés neked dolgozik.
                            Örülök, hogy elindult egy értelmes eszme-csere, amiből tanulhatunk.

1. LC esetén van néhány dolog, ami nem szimpatikus. Az egyik pl., a kötöttebb pozícióméretezés, a másik, hogy a prémiumot ki KELL fizetni.
                            Hagyományos kereskedésben rugalmasabb a pozíció méretezés (CFD-nél a tőke is optimálisan használható a margin, tőkeáttétel miatt), és a kereskedés összköltsége is (a SL rugalmasan akár nullába, vagy követő stopként pluszba is húzható). Ráadásul a „vihar előtti csendben” összeszűkül az ár, viszonylag kis SL-szal megjátszható a dolog.
                            Akkor látom jobbnak a LC-t, ha ugyanakkora pozícióméretnél, ugyanazon az áron kisebb a prémium, mint az optimális SL-szal elbukható pénz. Van ilyen? Ehhez konkrét számpéldákat kellene megnéznünk, de egyelőre úgy tűnik, ezt az opciós stratégia nem feltétlenül jobb, mint hagyományos alternatívája.

2. Naked call-nál kijött néhány kép a google-ban, ami feldobta a napomat… De a betbulls is úgy magyarázza, hogy ez tulajdonképpen a fent már elemezgetett Short Call SC (ez a sokféle név teszi bonyolulttá és misztikussá az opciózást.)
                            Mint írtam, szerintem a SC megbízható elemzői hátteret igényel, mert nem veszélytelen. Te erre azt válaszoltad, hogy „A prémium nyilván nem azért annyi amennyi, mert aki kiír, az nagyon szeret bukni.Ha annyit mondok, hogy az opciók 80-85%-a értéktelenül jár le, akkor az elég jó találati arány?”
                            Ezt úgy is lehet érteni, hogy a LC drága, és 80%-ban nem is érdemes érvényesíteni a megvett jogokat? Hm. Nincs itt akkor valami trükk?
                            Azt már mástól is hallottam, hogy opciót inkább kiírni érdemes a kockázat ellenére is (nem venni). No de ez nulla összegű játék, akkor működik, ha mindkét oldalon van játékos, aki esélyt lát a nyereségre.

folyt.köv.
                            Attached Files

Hozzászólás

stingy eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                              call kiírás: egyik legismertebb formája a covered call,ezt a mai napig kötöm olyan esetben, emelkedésre számítok, de szeretnék még némi opciós prémiumot is zsebre tenni. itt ált otm-eket írok ki, ritkábban atm-et.
                              A covered call, ha jól értem, meglévő, SL, PT nélküli pozíció mellé nyitott SC. Ezek eredője fix PT áremelkedéskor, ill. növekvő veszteség, ha csökken az ár.

Érdekességképpen (vagy bonyolításképpen), ez hasonló, mint a Short Put SP grafikonja.
                              De hasonló eredményt el lehet érni egy egyszerű részvény/CFD vásárlással SL nélkül, fix PT-vel (ez sem kockázatosabb, ha fundamentálisan megalapozott a döntés).

Ami elgondolkodtatott, hogy akár havonta biztosíthat bevételt az opció kiírása. Tudnál erről majd realtime megosztani egy példát, amit figyelhetnénk?

http://betbulls.hu/index.php/strateg...ios-strategia/
                              Attached Files

Hozzászólás

Working...
                              X