Tőzsdei Oktatóközpont kezdőknek - Huntraders.com

Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Tőzsdepszichológia.

Collapse
X
  • Szűrés
  • Idő
  • Mutat
Clear All
new posts

• "Figyelem! Az adatokból nem következik, hogy a fennmaradó traderek a szó hétköznapi értelmében nyerők, a vesztes klubból való kimaradáshoz már a nullás vagy plusz egy dolláros egyenleg is elegendő!"

Ez nyilván sokat ront a közzétett arányon.
    Eszembe jutott még valami apró rontó tényező:
    az igazán nyereséges tréder több éven keresztül az.
    A statisztikákban a nyerők táborában viszont több éven keresztül (akár több brókernél is) ugyanaz a személy szerepel.
    Gyaníthatóan tovább bírja évekkel mint a vesztesek, akik cserélődnek.
    Ha ezeket rászázalékolhatnánk egy hiteles képlettel, akkor lehet kijönne a rettegett 98%.
    Egyefenelegyenarégilemez: Fogd a pénzt és kuss

Hozzászólás

• AlpinForex eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
      Sok trader nem csak pénzt, de az önbecsüléséből is veszít a Forex/CFD kereskedés során. Utóbbira nincs statisztika, előbbire ugyanakkor az ESMA-nak köszönhetően már van. Az alábbi táblázatba kigyűjtöttem néhány bróker weblapjáról a kötelezően (de azért sokszor bújtatva) megjelenített adatot, mely megmutatja, hogy az adott cégnél az ügyfelek hány százaléka veszít pénzt a CFD kereskedés során.
      Én olyan 95%-ra tippeltem. Ez nem is néz ki annyira rosszul.

Hozzászólás

• Ez itt mind igaz, DE amíg vaskos vesztések vannak addig lehet csak miből pénzt csinálni derivatív piacon.
        A valós részvény más játék, elméletben(!) alapvetően winwin dolog: részvénytulajdon, nyereséges vállalat, szép osztalékok (vmikor ezért voltak a szelvényvagdosó szivarozó ronda kapitalisták) és emelkedő papírárak. Mögötte valós gazdasági teljesítménnyel.

Hozzászólás

• Azt azért hozzátenném, hogy a részvények mögött se sok minden van már ilyen pénznyomtatások mellett. Ez nem baj, csak ne értékeljünk egy részvénxt többre mondjuk egy kriptopénznél "lelkileg". Én is szeretem a részvényeket, de a mai modern gazdaság egyenes út a Föld kizsákmányolásába. Még mielőtt hatalmas nagy teljesítményekről beszélnénk. Hány száz, vagy ezermilliárd dollárnyi virtuális teljesítményről beszélünk?

Ettől függetlenül tökmindegy, min keresed szét magad, a teljesítmény értékelendő

Amúgymeg LMAXot sem kell isteníteni. Amikor webesen csillagos az árfolyam, akkor mesélje már el nekem valaki, hogy lehet ugyanannyi a bid meg ask? Hát úgy, hogy az LMAX áll a másik oldalon, ennyi, nem kell hanyatt esni ettől se, bár még így is ez a legtranszparensebb.

Hozzászólás

• OK. A részvények eredeti célja volt a befektetés/részesedés/osztalék. Elszakadás megtörtént.

Más. A market maker normális likviditás-bővítést ad. Ez is csak a tankönyvben?😊🤔

Hozzászólás

• Rég volt itt bármi téma.

Most a margincall apropóján írok. Az elmúlt hetekben jópár kereskedéssel foglalkozó emberkét ismertem meg, akik elszántabbak, és sikeresebbek az életben is, mint az "átlag". Talán sikerült jobb szűrőt megalkotni, hogy ne jöhessen el bárki, mindenesetre meg is lepődtem, hogy nem kezdők jönnek, és külön megörültem, hogy többen már komolyan űzik a kereskedést.

Az viszont érdekes tapasztalás, hogy a különböző szakmákból jövő emberek, milyen párhuzamokat keresnek a szakmájukkal.
              És sokszor az az érzésem, hogy a kereskedés is egy önálló szakma, ezért teljesen azonos alapelvek mentén nem lesz itt megoldás, mint bármely más szakmában.

Nagyfokú rendszerszemlélet kell szerintem, és ezzel együtt több különböző helyről jövő információk rendszerbe szedése. Ez önmagában kevés szakmára jellemző már. Mindenki a saját munkájából hozza a hasonlatokat, ami természetes, de azt gondolom, az hamar szűklátókörűséghez vezet a kereskedés során. És itt sokan elcsúsznak. A kereskedés teljesen másról szól. Ez egy egyéni szakma, akármennyi rendezvényt is csinálok, lakom együtt traderekkel,akkor is egyénként kell helyt állni. Épp ezért nincs egy tuti recept a kereskedésre. Legtöbbször az a baj, hogy mechanikusan képzeljük el a dolgokat, és mint a jobb agyféltekés rajzolásnál megtanultam, teljesen más perspektívából kell tekinteni a piacokat, különben nem fog menni. Vagyis nekem biztosan nem. Ehhez meg kell tanulnunk átkapcsolni egy másik üzemmódba, amely engedi, hogy az agyunk "végezze a dolgát" a piacon. Ez kemény dolog, ezért kell minden nap foglalkozni ezzel a "pszichóval". Megdöbbentő, hogy pl egy nagyobb kockázatnál mennyivel másképp ítélek meg egy trédet. Aminek a mi szintünkön teljesen lényegtelen a lotmérete, de már a szokásostól kétszer akkora kockázat is meg tudja kérdőjelezni az eddigi eredményekbe, a világ működésébe vetett bizalmat Durva, ezért kell minden nap foglalkozni magunkkal. A pénzt ezért nem kell a charton keresni, ahogy szintén Tomy mondaná. Sokat kevés embertől lehet tanulni. Ez is valamiféle Pareto-elv: emberek 5%-a adja a tudásunk 95%-át.

Ennyit mára. Sok pipet e szép pénteken

Hozzászólás

• David Chateau Ez egy teljesen jó meglátás és tapasztalat.

Én azt gondolom, hogy a személyiség fejlődés és a kereskedési teljesítmény növekedése kéz a kézben járnak.
                Minél többet tudunk meg magunkról, vagy ha magamról beszélek, akkor azt mondhatom el, hogy minél többet megtudok magamról pl: hogyan tudom az érzéseimet kontroll alatt tartani a kereskedésben, annál jobban megy a rendszerem üzemeltetése manuálisan.
                Minél többet tudok meg magamról annál testhezállóbb rendszert tudok kifejleszteni magamnak.
                Minél inkább belátom, hogy a mohóságom és a kockázatbíró képességem nincs egy szinten vagyis a mohóságom mindig magasabb annál jobban igyekszem a mohóságra irányuló érzéseim korlátozni és a földön járni.
                Egyszerűen csak el kell fogadni, hogy ez a szakma sem habos torta, van sok előnye és hátránya. Van akinek ez a szakma megfelelő és kivitelezhető, tanulható és van akinek nem.

A nagy kérdés mindig az számomra, hogy mennyi az elég? Mennyi pénzt tudok vele keresni és az mire elég.
                Ha nem dőlünk be a reklámoknak, hogy nulla erőfeszítéssel lehet vagyonokat keresni akkor egy nyugodt életet tudunk teremteni magunknak, ahol idővel nem lesz lehetetlen.

Én azt tapasztaltam az évek alatt, hogy a veszteséget már nem élem meg negatívan, nem úgy tekintek a kereskedési nyereségekre vagy veszteségekre mint siker vagy kudarc, hanem egyszerű tény. Ha nyereséges a kereskedés akkor az nem tőlem függött ha követem a rendszerem tehát nem az én sikerem a pénz, a sikerem az, hogy követtem a rendszerem és a jutalmam a nyereség.
                Ha veszteséges a tréd akkor a jutalmam az, hogy követni tudtam a rendszerem és erre büszke lehetek. A következő tréd majd hozza a nyereséget, ha követem a rendszerem

Tanulság: Nem szabad sikernek vagy kudarcnak megélni a tényt!

Hozzászólás

• Az elmúlt sok sok év alatt semmi sem változott, ami az én nézőpontomat illeti. A forex, a tőzsde nem a kispénzűek játszótere. A sok pénznek a kis nyeresége is sok, mig amig a kicsike pénznek a viszonylag nagy nyeresége is lehet, hogy elhanyagolható. Ezért van az , hogy a sikeresek nem a csórók közül kerülnek ki. Mire egy csóró tapasztalatot szerezne, addigra elfogy a pénze. A sokpénzűek csak akkor vesztenek el mindent, ha kapzsiak, és hülyék. A megoldás a kriptó lett volna, ahol a csóró is szerencsével nagyot kaszálhat. Bár a mostani állapotokat figyelembe véve nem látok sok esélyt a gyors meggazdagodásra. Ha a spekit folyamatos kudarcok érik, akkor nem hogy fejlődne a személyisége, hanem inkább romlik annak állapota. Tehát a piacon eltöltött idő egyáltalán nem arányos a személyiség fejlődésével.A másik észrevételem meg az, hogy mire a próbálkozásokból kialakulna egy nyereséges rendszer, addigra a kudarcok hatására már rég abbahagyja a vállalkozó a kutatást, és kisérletezést. Ezt a szakmát ki miért műveli? Hát aki csak a pénzért, az már régen nincs itt. A tőzsdének, a forexnek, meg talán még a kriptónak is sosem fog leáldozni. Csak a szereplők cserélődnek ebben a nagy állatkertben.
                  willow

Hozzászólás

• rpr
                    rpr kommentje
                    Editing a comment
                    Kinek mire kell es mennyi kell neki mi az hogy sok? havi 200 k sok vagy keves vagy havi 1000 k sok vagy keves.

De en legtobb egyeb szakmaba azt latom ha az ember bekorlatozza magat akkor biztos gyenge eredmenyt er el. Wz tuti igy mukodik mindenhol. Ez tenyleg csak elme akarat es szorgalom kerdese egy bizonyos szintig. Pl az en szakmamba is siman ellehet jutni 100x magasabb szintre mint most vok.
                    Csak kemenyen kell akarni es ra kell hangolnod az agyad hoy sikerulni fog. Egyre jobban latom hogy ez nam kamu duma.
                    Azonban ha bekorlatozza az ember magat negativ atituddel biztos sokkal kisebb eredmenyt er el.

En nem uzom sikeresen ezt a temat (forexet) jelenleg de fogom muszaj lesz

• Vacendak
                    Vacendak kommentje
                    Editing a comment
                    "Csak a szereplők cserélődnek ebben a nagy állatkertben."

...Igen, igen, valamint bármi más (lásd: tőkeáttét), ha a "tőzsdecápák" érdeke éppen úgy kívánja.

• Teljesen igazad van.

Ha az alázatot és a tanulni akarást a kitartással együtt egy lapon említjük akkor egy kezdő sokat fejleszthet a személyiségén, mire eljut oda, hogy ezt a szakmát űzze.
                  Nyilván ha kihullik akkor annak is meg van az oka és nem biztos, hogy az, hogy elfogy a pénze.
                  Nekem van sok ismerősöm aki csak hirtelen nagyot bukott ami fájt neki és emiatt abba hagyta de mégsem lett belőle csóró, csak nem volt képes és hajlandó belátni, hogy az ő hülyesége volt a nagy veszteség.

A korábbi hozzászólásomban javarészt magamról beszéltem /önző módon / mert más nevében sajnos nem tudok tapasztalatokat megosztani.

Hozzászólás

• Persze nem lehet általánositani csak gazdagra, meg csóróra. Mert létezik a money 50 árnyalata. És még ezen felül ezer egy dolog befolyásolhatja az eredményeket. Mint ahogy az előttem szólók már szépen kezdték azt megfogalmazni. De az én meglátásom szerint a vastag bukszás emberek sokkal könnyebben boldogulnak a piacon, és lesznek még gazdagabbak, hacsak nem tól mohók, bátortalanok, vagy ne adj isten tök hülyék.
                    willow

Hozzászólás

• willow nak teljesen igaza van szerintem. Azért tud egy eleve gazdagabb ember jobban bodlogulni a tőzsdén, mert épp azért lett másból gazdagabb, mint az átlag Magyartalan, de érthető Tehát megvolt benne a nagyobb kitartás/ész/jobb helyzetfelismerés/kreativitás, mint általában másokban. Jellemzően a félelmek leküzdésében is jobban állnak. Nem egy az egyben az összefüggés nyilván, de általánosítani minimál értelemben lehet.

Realtíve kis pénzből is lehet sokat keresni, sőt, vannak olcsón elérhető tőkefinanszírozott rendszerek. Inkább az van, amit Bob is írt, hogy a tőzsdei eredmények a jellemfejlődéssel jönnek. Csak épp a csóróbbak nem indulnak el a jellemfejlődés útján általában

Hozzászólás

• David Chateau eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                        Azért tud egy eleve gazdagabb ember jobban bodlogulni a tőzsdén, mert épp azért lett másból gazdagabb, mint az átlag

Csak épp a csóróbbak nem indulnak el a jellemfejlődés útján általában

Teljes tévedés.
                        A tőzsdei tudás nem a vagyonnal arányosan jön, és nem csak nagy jellemek indulhatnak el ezen az úton.

A gazdag emberek nagy része nem a tőzsdei, hanem más szakmai tudásukból gazdagodtak meg. Vagy tisztességtelenül.
                        Láttam már sok olyat, aki 100 milliós vagyona volt, de pénzügyi tudása nulla, ezért a befektetésekben prémium/privát bankár segítségét vette igénybe.
                        Egy ismert mondás szerint "a Wall Street az a hely, ahol Royce Rollson jönnek tanácsot kérni attól, aki metróval jár."

Ha pedig a tőzsdézés jellem dolga lenne, senki se venne pl. Mészáros papírt (na ő kifejezetten jó példa arra, hogy semmiféle tudással is lehet tisztességtelenül hirtelen milliárdos valaki) így az nem gazdagodna, hanem csődbe menne.

Annyi igaz, hogy nagyobb számlával könnyebb kis pozíciót sokáig tartani, ha tudjuk mit miért csinálunk...
                        http://moneymentor.5mp.eu

Hozzászólás

• Vacendak
                          Vacendak kommentje
                          Editing a comment
                          ...Viszont körülötted sem. Hála az égnek!

• David Chateau
                          David Chateau kommentje
                          Editing a comment
                          Látod Misi, egy nap se telik el, megint ledegradálsz
                          Aranyügyben annyira lövésem se volt, hogy vettem én is még az MNB-bejelentés előttXD

Világ nem körülöttem forog, nem is akarom. Csak te próbálsz továbbra is lejáratni Lekicsinyiteni De szakmailag nem tudsz megfogni szerencsére, és ez a lényeg. Bárki visszakeresheti, hogy az én tippjeimmel hány százalékot csinálhatott volna a tiéidhez képest De nem érdekelsz, csak ne az embereken élősködnél pénzért. Na pápá!

Neked kellene végre saját tananyag az összeollózott cuccok helyett

• moneymentor
                          moneymentor kommentje
                          Editing a comment
                          Ha vettél aranyat, oké. Traderként ki kellett volna rakni az elemzést és megindokolni. Ehelyett csak örömködtél az aranytartalékon...

Akar a fene téged lejáratni. Elég neked az is, ha mindenbe belekapsz, hozzákotyogsz, lenézed a "csóróbbakat, akik képtelenek jellemfejlődésre", tiszteletlen vagy, és az arcodnál csak az egod nagyobb...

Nem érdekel a személyed. Nem veled foglalkozom, hanem a beirásaidra válaszolok.

Nem versengek én veled. Biztos trader zseni vagy, aki pszicho problémákkal küzd és nem tud fogalmazni.

Nem összeollózott tananyag, hanem tesztelt, bevált, átfogó, széleskörű...

Élősködök? Anyád hülye gyerekét sértegesd a tükör előtt...

• Én személy szerint nem kategorizálnám az embereket a siker szempontjából aszerint, hogy anyagilag gazdagok vagy csórók. Bármilyen szakmát is veszünk alapul, a kiemelkedő sikert elérők esetében nem a pénz az elsődleges, de még csak nem is másodlagos. Ahhoz, hogy az ember az adott területen sikert fog elérni minden kudarca ellenére, az akarata és a szakma iránti szenvedélye fogja megadni neki az erőt, hogy végig menjen az úton. Ebben pedig a kezdeti anyagi helyzete ugyan nem mindegy, de nem is meghatározó. Ami pedig a kereseti lehetőséget illeti, valóban érvényesül az a sokat hallott mondat, hogy a pénz csak egy mellékterméke annak, amit az ember tesz. Trade esetében ez erősebben látszik, hiszen a „középszerű, a szeretném és a jó lenne…”-vel itt nem ér el semmit az ember, amíg más szakmákban megél. Kifogást, önigazolás céljából, pedig mindig lehet találni. Sokan abban a hibában vannak, hogy a fókuszt a „pénzre” helyezik és nem arra, hogy amit csinálnak, azt jól csinálják. Szinte mindenki a pénz miatt kezdi ezt el, de akik felismerik, hogy nem az a „lényeg”, hamarabb tudnak energiát fordítani az igazán lényeges elemekre.

A gazdagságnak/szegénységnek számomra az elmében van szerepe. Aki elég gazdag fejben, az képes lesz olyan mértékű személyiségváltozásra, ami ide szükséges. Aki pedig szegény fejben, az pénztárcában is az marad.
                        Ha pedig a gazdagságról beszélünk, ne felejtsük el, hogy a gazdagok (kivételektől eltekintve) szinte mindent másképp tesznek, mint a szegények. A sikert/kiemelkedő sikert elérők alapvető gondolkodása, hozzáállása és a szükséges változásra való hajlandósága teljesen más mint a sikerteleneké.
                        De ezt már Darwin is megfejtette nekünk, miszerint nem a legerősebb fog fennmaradni és túlélni, hanem az aki a legjobban tud változni és alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, kihívásokhoz és feltételekhez. A kereskedés világa pedig kő keményen egy ilyen hely és szituáció.

Fröcsögés, személyes sértettség, a saját szakmai inkompetencia nem elismerése stb. helyett sokkal célravezetőbb a korábban említett 5%-t megtalálni és kiszedni mindent a fejéből, amit csak lehet. Hiszen a tény tény marad: ha az eredmények nem jönnek, vagy nem úgy, mint másnál, akkor nem jönnek. Ezért nem más a felelős, és ezen a mások hibáztatása/kioktatása sem segít. Ezzel csak azt éri el az ember, hogy egy olyan mentális állapotban marad, amelyben nem lesz képes a fejlődésre. És ott is marad, ahol éppen van, valamint az említett 5% szóba sem áll vele. Ezzel vissza is kanyarodtunk a fent említett gondolkodásbeli különbségekhez.

Hozzászólás

• Örülök, hogy itt vagytok willow és ChyberBoB Persze többieknek is.

Teljesen egyéni minden meglátás a piacon, a pszichoproblémák pedig teljesen azonosak.

Észrevétel még, ami nagyon lényeges!

Felfogásomban a jó trader-rossz trader egy állapot eredménye, amely reverzibilis folyamatban váltja egymást bennünk. Amikor áttértem határidős piacokra, ott nem volt kecmec, 1lot és kuss. Az addigi kisebb lotméretek adta kereteket átléptem, és máris egészen új helyzet állt elő. Maradjunk annyiban, nem volt egyszerű kezelni hirtelen.

Nagyon-nagyon fontos, hogy folyamatos szimbiózisban éljünk az agyunk hátterében lezajló folyamatokkal, mindig legyünk képben, és legyen visszacsatolás egyfolytában, mit és milyen érzéseket vált ki az adott trade.

Rengeteg buktató van a tőzsdézésben, ez az egyik legalapvetőbb, amit sokan elfelejtenek. És csak pislognak, hogy hiába a jó setup, rommá bukják magukat.

Hozzászólás

• Én mindig itt voltam. Mindenkinek lehetnek jó, és rossz időszakai. Családi háttér, munkahely, egészségi állapot, barátnő, stb. Ha ezeket a befolyásoló tényezőket félre tudnánk tenni, és csak a kereskedésre koncentrálnánk, akkor egészen más eredmények születnének. De ez nem lehetséges. Legyen bárki akármilyen profi. A körülmények határozzák meg, hogy mennyire vagyunk mohók, kapzsiak, idegesek , feszültek, stb. Van-e elég pénzünk a biztonságos kereskedéshez, vagy nincs? Na már megint az a fránya pénz mi ?
                            willow

Hozzászólás

Working...
                            X