Tőzsdei Oktatóközpont kezdőknek - Huntraders.com

Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Mikor érdemes tőkeáttéten gondolkozni?

Collapse
X
  • Szűrés
  • Idő
  • Mutat
Clear All
new posts

• Mikor érdemes tőkeáttéten gondolkozni?

Tőzsdei Oktatóközpont kezdőknek - Huntraders.com
    Szintén olyan téma, amivel eddig méltatlanul keveset foglalkoztunk.

A kezdők joggal tartanak ettől a formától, hisz épp elég az a kockázat, amit egyébként is fölvállalnak, de a tapasztaltabb tőzsdések közt azért sokan alkalmazzák.

Égette meg már meg valaki magát a tőkeáttétnek köszönhetően a fórumozók közül? Vagy épp fordítva kaszált már valaki nagyon sokat, mert be merte vállalni a tőkeáttétet?

Melyek azok a helyzetek mikor egyáltalán felmerül bennetek, hogy tőkeáttétet alkalmazzatok?

pl forex nél 100 200 500 szoros is lehet a tőkeáttét
    amugy pl equitas nál vagy más brokernél hogy mukodik?
    én használnám de a margin miatt bukó...
    treasury állást keresek

Hozzászólás

mi az a tőkeáttét?
      Madi - http://sites.google.com/site/maditozsde/

Hozzászólás

Tőkeáttétel az, amikor a rendelkezésünkre álló tőkénél nagyobb összeget fektetünk be. Például 5x-ös tökeáttéttel, ami azt jelenti, hogy "kölcsön kapunk" annyi tőkét, amivel 5x akkora tőzsdei ügyletet bonyolíthatunk le.
        Ezzel megsokszorozva (fenti példában megötszörözve) a nyereségünkek, vagy a veszteségünket. Rendkívül kockázatos befektetési forma, amit kezdőknek nagyon nem ajánlanak. Egy nap alatt nem csak megduplázni, de ténylegesen lenullázni is lehet vele a tőkénket.

Equitas-nál csak TDT keretében, tehát napon belül van tőkeáttét 5x-ös szorzóval:
        http://online.kbcequitas.hu/gyik_kereskedes#11

Akkor sem minden papírra.

Hozzászólás

Valóban így van, mostmár értem!
          Láttam a WebBrokeremben, hogy TDT-ben 5x-ös szorzóval szerepel a készpénzem (és ha értékpapírom van, annak piaci értékének bizonyos %-át veszik figyelembe).
          Equitasnál TDT-ben alapvetően csak a Blue Chip részvényekre lehet kereskedni, de azokat is korlátozhatják.

Köszönöm a választ, Harzol. Kedves vagy!

További szép napot!

Hozzászólás

Tőkeáttételt akkor használunk, ha a „money management” ezt lehetővé teszi és értelmes brókernél van számlánk.
            Magyarul: Meg kell határoznod, hogy a tőkéd hány százalékát kockáztatod egy pozíción. Ez 2% és 10% között szokott lenni. Attól függ, hogy mennyire vagy „profi”. A kezdő kereskedő nehezebben tudja visszahozni a bukót, ezért 2%-ot ajánl a szakirodalom kezdésként. A nagyon ügyes pedig már 10%-ot is bátran kockáztat.
            Én devizákkal kereskedem. És például 10 000 EUR a számlám. Longolom az EUR/HUF-ot 270-en, 2%-ot kockáztatok. Az 200 EUR Így 264,7 Ft-ig mehet ellenem a pozi, ha 10 000-rel nyitottam. Ez több, mint 5 Ft elmozdulás. Én órás grafikonon kereskedem (swing) vagyis nekem nem kell 5 Ft. stop, hanem tegyük fel, elég 1Ft. Így használva a tőkeáttétet 50 000 EUR-val nyitom ezt a pozíciót. És emellett nyithatok még más deviza párokon is pozíciókat, hiszen a tőke áttétel ezt lehetővé teszi, és egy pozíción nem kockáztatok többet, mint 2%.
            Arra nem térek ki, hogy a Forint „általában” nem változik órák alatt csak Filléreket. Ezért devizánál természetesen használjuk a tőkeáttételt.
            De a fentiek fényében lássuk be, hogy a KBC-nél ez a napon belüli tőkeáttét elég ****S! Jutalék, stb. + részvényről van szó, amibe azért be lehet „ragadni” pár napra, anélkül, hogy kistoppolódnál, vagy a célárat elérné. Én amikor még a Béten próbálkoztam, sokszor a saját pénzem is sok volt a 2% szabályhoz. Pl: 1 000 000 Ft 2% = 20 000 Ft. OTP 3500 (jutalékot most hagyjuk) és 100 Ft technikailag a stop szint, akkor 200 darabot vehetünk. (20 000/100) ami csak 700 000 Ft-ba kerül. (Általában a stop szint több és jutalék is van, tehát még 700 000 is sok a pozira. De van egy stratégia. Pozícióépítés. Ami abból áll, hogy tegyük fel, 2000 az OTP. Bízunk benne, hogy 10 000-ig meg sem áll. Akkor 2000-nél veszel. Persze stop és 2% betartva. Napok, hetek multán kialakul egy jó stophely 2500-nál és az ár 2650. Akkor már pluszban vagy. Ezért veszel még, úgy hogy a 2%-ra figyelsz, de már van az első pakkon 500 Ft. hasznod részvényenként. Szóval ha gondolod, akkor annyit veszel, hogy 2500-nál, ha kistoppolódsz, pont 0 legyél. Kockáztattad a profitodat. Vagy még többet veszel, és kockáztatod az eredeti 20 000-et is. De a lényeg, hogy előbb utóbb elfogy a tőkéd, ha már találtál jó stop helyet 3000-nél 3500-nál, stb. Itt jönne jól a tőkeáttét. Ezért kenhetjük a hajunkra a napon belüli átétet, mert azért ehhez hónapok, évek kellenek.
            Ui.: Ezért is volt ez a leg látványosabb válság, mert az előzőeknél még nem volt ennyire elterjedt a tőke áttét. És a világméretű befektetési alapok, nyugdíj pénztárak, stb. tőzsde cápáknak nem a KBC-nél volt a számlájuk, komoly pozíciókat építettek évtizedek alatt nagyon komoly tőkeáttétellel. (képzeljük el úgy, hogy a meglévő részvényeik fedezték az újabb hiteleket, amiből ismét részvényeket vettek.) Hihetetlen sok papírjuk volt. Jött a válság előszele. És elindult az őrület. Az alapok szabadulnak meg előbb a részvényeiktől, vagy a bank kényszer likvidálja azokat. Hihetetlen sok papír ömlött vagonszámra, a parkettekre. Extra nagy eladói nyomás. Ennek komoly szerepe volt sok bank, és biztosító megingásában, csődjében. És a nyugdíjalapok elértéktelenedésében. Hiszen ez a nagy „eladói nyomás” tizedelte a részvény árakat napokon Bellül.

Hozzászólás

hűha... ezt idézhetem a most "épülő" tőzsdei oldalamon, Mighti??

Hozzászólás

Sziasztok!
                Ismertek olyan magyarországi netes brokercéget, amely engedi a napon túli tőkeáttétes (TDT) ügyleteket is? Ez a napon belüli zárás nem a legszimpatiusabb az Equitasnál... :S

Előre is köszönöm a választ!

(bocs Mighti, de a hallgatásod beleegyezésnek tekintettem és felraktam az írásod az oldalamra )

Hozzászólás

Madi eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                  Sziasztok!
                  Ismertek olyan magyarországi netes brokercéget, amely engedi a napon túli tőkeáttétes (TDT) ügyleteket is? Ez a napon belüli zárás nem a legszimpatiusabb az Equitasnál... :S

(bocs Mighti, de a hallgatásod beleegyezésnek tekintettem és felraktam az írásod az oldalamra )
                  Netes brokicég aligha van, de telefonos igen. Viszont bux határidőt tudsz napon túlra is kötni, és az is tőkeáttétes!
                  Facebook: https://www.facebook.com/pages/Live-...446651?fref=nf

Hozzászólás

Madi eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                    Sziasztok!

Semmi baj Madi És köszönöm, hogy szó szerint idézted.

Hozzászólás

Ha valaki tőkeáttéttel akar bizniszelni a tőzsdén - ami tulajdonképpeni hitel, kölcsöntőkéből való eredeti tőke sokszorozását jelenti, azzal mindenképp számolnia kell, hogy kétirányú utcába téved. Erre teljesen alkalmatlan a hazai pálya, hiszen csak napon belüli, ún. technikai day tradet tesznek számára lehetővé a hazai brókercégek, ami valójában egy feldobott 50 filléres. Nap végén ha tetszik, ha nem lezáratják a pozidat a részvényszekcióban. A Bux határidő az már más tészta, ott napon túl is görgethetsz a , ami ha nyerő jóváírják a nyereséget nap végén, ha vesztő, akkor levonják a tőkédből a veszteséget, mindaddig amíg van elegendő fedezet a pozicíó fenntartásáig. Ha nincs akkor jön a rettegett "margin call", vagyis tessék szíves lenni a pénztárhoz fáradni különben lezárjuk a összes pozicíóját... Minden tévhittel ellentétben csak az engedhet meg magának tőkeáttételt, akinek van bőven pénze. Akinek nincs az pedig kaszinószintű kockázatot vállal, amit köztudottan elég nehéz menedzselni

Hozzászólás

Csatlakoznék az előttem szólóhoz!

Egy dolog biztos:

kezdő tőzsdéző + nagy tőkeáttét = teljes csőd

A tőkeáttét használatának szerintem pont az a lényege, hogy megtanuljuk visszafogni magunkat. Igazán nagy tőkeáttétnek akkor van csak értelme, ha valaki igen rövid időszakokban kereskedik csak. Őszintén szólva egy 50-100 fölötti tőkeáttét értelmét viszont nem nagyon látom.
                        Van aki használ ilyen 200-400 esetleg 500 nagyságú tőkeáttétet? Szívesen beszélgetnék vele, hogy milyen szabályokat alkalmaz a kereskedésében...(ez most nem rosszindulat akart lenni, hanem kíváncsiság)
                        TőzsdeTanoda.hu - Mindenkiből lehet sikeres tőzsdei kereskedő!

Hozzászólás

Botond eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                          Csatlakoznék az előttem szólóhoz!

Egy dolog biztos:

kezdő tőzsdéző + nagy tőkeáttét = teljes csőd

A tőkeáttét használatának szerintem pont az a lényege, hogy megtanuljuk visszafogni magunkat. Igazán nagy tőkeáttétnek akkor van csak értelme, ha valaki igen rövid időszakokban kereskedik csak. Őszintén szólva egy 50-100 fölötti tőkeáttét értelmét viszont nem nagyon látom.
                          Van aki használ ilyen 200-400 esetleg 500 nagyságú tőkeáttétet? Szívesen beszélgetnék vele, hogy milyen szabályokat alkalmaz a kereskedésében...(ez most nem rosszindulat akart lenni, hanem kíváncsiság)
                          Szia Botond!

Én szívesen beszélgetnék az 500-as tőkeáttételről. Bár őszintén szólva gyakorlati tapasztalatom nincs benne, mert eddig 100-as volt beállítva, de nem látok problémát az 500-as tőkeáttétben sem. Lehet, hogy rosszul látom, de szerintem több értelme van mint az, hogy sok pénzt utalsz át a brókerednek, aki kamatot nem fizet rá (ha nem használod) és akár le is léphet vele, vagy csődbe mehet úgy, hogy nincs garancia a pénzedre. Ráadásul egy nagyobb deposittal nagyobb árfolyamkockázatnak is ki vagy téve. De nézzük meg ezt az egészet egy példán keresztül.
                          Tőke: 20 000 USD-nek megfelelő HUF. Ebből átutalsz a forex brókerednek 5000 USD-t és beállítasz 500-as tőkeáttétet a számládra.
                          Mivel rendelkezel egy stratégiával, aminek fontos része a money management ezért meg van határozva, hogy a tőkéd hány százalékát kockáztatod egy pozícióban (1%, 20 000/100=200$), illetve az összes pozíciód maximális kockázata is (3% 600$). Ez azt jelenti, hogy 3-nál több kockázatban lévő pozíciód nem lehet egy időben.
                          Felveszel 3 pozíciót 3 különböző devizapárban:
                          pl. EURUSD 0,2lot, SL:100pip (kockázat 200USD), Margin:100 000*0,2/500=40EUR=56USD 1,4-es árfolyamon.
                          USDJPY 0,2lot, SL:50pip (kockázat 196USD -> 82,00 árfolyamon) Margin:100 000*0,2/500= 40USD
                          AUDUSD 0,2lot, SL:100pip (kockázat 200USD), Margin:100 000*0,2/500=40AUD=39,72USD 0,993-as árfolyamon

A három pozíció kockázata összesen 596USD, Margin követelménye:56+40+39,72=136$
                          A felhasználható összeg a számládon: 5000USD - 136USD (margin) - 596USD (kockázat) = 5000USD - 732USD = 4268USD.

Ha csak 100-as tőkeáttételt alkalmazol akkor a margin szükséglet 5x magasabb.
                          EURUSD margin: 5*56=280
                          USDJPY margin: 5*40=200
                          AUDUSD margin: 5*40=200
                          Ezek összege: 680$ ellenben a korábbi 136$-al
                          Tehát a felhasználható összeg a számládon: 5000USD - 680USD (margin) - 596USD (kockázat) = 5000USD - 1276USD= 3724USD.

Ebből az összegből kevesebb pozíciót tudsz ráépíteni a jelenleg futó párokra.
                          Tehát a magasabb tőkeáttétel segít abban, hogy nagyobb pozíciókat építs ki úgy, hogy közben ne növekedjen a kockázatod, ezenkívül kevesebb pénzt kell kiutalnod a brókerednek, amivel csökkented a kiutalt pénz devizakockázatát (USDHUF) és a maradék összegre (15 000 USD-nek megfelelő forint) még akár kaphatsz pénzpiaci alapban is 5% hozamot. Ez összehasonlítva a bróker által fizetett 0%-nál jóval több.
                          Na és a legfontosabb: a tőkeáttétel növekedésével nem nőtt a kockázatod semennyivel sem. Tehát, akkor mi baj van a tőkeáttétellel? Mi baj van azzal, hogy a bróker pénzét használjuk a sajátunk helyett? Én úgy látom semmi. A tőkeáttétel mértéke a devizapiacon ajándék, próbálnád csak ki a részvénypiacokat, sokkal nagyobb tőke kell a normális kereskedéshez. Itt is mint mindenhol a kulcs a pozícióméretezés és a kockázat betartása. Nem a tőkeáttétel okoz gondot, hanem a pozícióméret és a kockázat helytelen megválasztása.

Üdv: Zsolt

Hozzászólás

Zsolt27x eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                            Itt is mint mindenhol a kulcs a pozícióméretezés és a kockázat betartása. Nem a tőkeáttétel okoz gondot, hanem a pozícióméret és a kockázat helytelen megválasztása.
                            Ez így van! A nagy tőkeáttét arra ösztönözhet, hogy a tőkéhez mérten túl nagy pozíciót vegyünk fel annak minden következményével.
                            Facebook: https://www.facebook.com/pages/Live-...446651?fref=nf

Hozzászólás

A tőkeáttétnek semmi köze ahhoz, hogy valaki nyer, vagy veszít...

Hozzászólás

Working...
                              X