Tőzsdei Oktatóközpont kezdőknek - Huntraders.com

Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Spekuláció legtöbbször veszteségbe torkollik

Collapse
X
  • Szűrés
  • Idő
  • Mutat
Clear All
new posts

• Spekuláció legtöbbször veszteségbe torkollik

Tőzsdei Oktatóközpont kezdőknek - Huntraders.com
    Sziasztok!

Én egy közgazdász végzettségű, jelenleg is gazdasági területen dolgozó 36 éves férfi vagyok. Minden gazdasági eseményt nyomon követek, a tőzsdei folyamatokat is napi szinten figyelem. Nem vagyok azonban igazi tőzsdéző, nem kereskedem rendszeresen, pusztán a befektetéseim tartom különféle befektetési alapokban és részvényekben. Próbálok egyszerűen fogalmazni, remélem érthető leszek.
    Már rég felfigyeltem egy jelenségre, ami azóta csak tovább erősödik idehaza és külföldön is. Ez a jelenség pedig nem más, mint a spekuláció és a technikai elemzés túlzott mértéke a piacon, főleg a kisbefektetők körében.
    Elhiszem, hogy a pár százezer forint, netán néhány millió befektetése nem tűnik olyan vonzónak, mint napi 1-2%-os nyereségek elkönyvelése, de a kockázat is sokkal magasabb. Míg egyszerű részvényvásárlással még a teljesen tapasztalatlan "háziasszony" is várhatóan érdemi nyereséget fog realizálni, ráadásul hosszú távon többségük az átlagos kockázatmentes befektetéseknél nagyobb mértékűt, addig a spekulánsok nagy része (90% fölötti arányt emlegetnek) veszteséget kénytelen elkönyvelni. A Forex-en ez hatványozottan igaz a sokszoros tőkeáttétek és a laikusok számára kiszámíthatatlanabb folyamatok következtében.
    Két dolgot szeretnék kiemelni:
    Egy átlagos polgártársunk, legyen akár gazdasági téren képzett is nem egy kategória a nagyokkal. A piacon rengeteg kis szereplő és hozzájuk képest arányaiban rettentően kevés nagy szereplő van. 0,1% alatti arányban milliárdos összegeket kezelő nagybefektetők, alapkezelők, hedge fund-ok irányítják a piacot. Napi 8-10 órában, főállásban dolgozó tucatnyi képzett és tapasztalt alkalmazottal. Ezek a nagy szereplők természetesen a minél nagyobb hozam nyereség elérésében érdekeltek.
    Miután spekulációról, technikai elemzésekre jellemző rövid távú long és short pozíciókról beszélünk a haszon nem a cégek gazdaságos működéséből eredeztethető, hanem azt a piaci szereplők tulajdonképpen egymás között osztják fel. Rövid távon tehát azt nyerheti meg, amit valaki más elbukott.
    Természetesen a kép ennél árnyaltabb és ezt biztos majd lesz is aki itt kifejti részleteiben, de a mondandóm lényege remélem érthető.
    Van tehát rengeteg kis spekuláns és néhány nagy óriás, akik mind egymás tőkéjére hajtanak. Kicsit sarkított a dolog, de alapvetően ez áll a háttérben.

Miért gondolja bármelyik kezdő, hogy 1-2 hónap, netán év gyakorlással, tanulással a maga kis pár százezres tőkéjével a nagyoknál okosabb lesz? Ha minden spekuláns a technikai elemzés eszközeit használja, akkor mi értelme van az egész technikai elemzésnek? Utólag nagyon jól meg lehet vele mindent magyarázni, de végső soron pont annyi vesztesége lesz a technikai elemzést alkalmazónak, mint amennyi nyeresége. Erre persze rögtön mondhatjuk azt, hogy jól kell használni a technikai elemzést és akkor a nyertes oldalon leszünk, de nem elég csupán jól használnunk azokat, de a hedge fundok és egyéb alapok full time munkatársainál is jobban kell alkalmaznunk azokat. Ekkor pedig még nem beszéltünk az egyéb előnyökről, ami a nagyok oldalán áll, hisz akkora az általuk kezelt tőke, hogy azzal komolyan el tudják mozdítani az árfolyamokat.

Arra akarok kilyukadni, hogy magánszemélyeknek nem éri meg spekulálni és a technikai elemzéssel foglalkozni.

Itt vannak még a különféle tőzsdetanfolyamok is. Szinte mindegyik a technikai elemzésekre van kihegyezve, de látom ezen a fórumon is ezzel foglalkoznak a legtöbben. Ha lenne olyan tudás, aminek megszerzésében a technikai elemzést tanuló spekulánsok hisznek, akkor azok, akik ezt a tudást tanítják és átadják másoknak a föld legnagyobb balekjai lennének. Miért adna el, vagy publikálna bárki is olyan tudást, melyet alkalmazva igen komoly jövedelemre tehetne szert? Ha ugyanis ezt a tudást bárki megszerezheti, azzal máris értéktelenné válik.
    Tudom, hogy megint sarkosan fogalmazok, hisz a technikai elemzést millió módon lehet alkalmazni, de pusztán ésszerű gondolkozással, a matematika és gazdasági törvények figyelembevétele után bárki beláthatja, hogy a technikai elemzés nem egy pénzgyártó mechanizmus. Azt alkalmazva épp annyi pénzt fog valaki veszíteni, mint valaki más nyerni.

Szeretném ide összeszedni azokat a cikkeket, adatokat, melyek a spekuláció, technikai elemzés árnyoldalairól szólnak.
    Ezek közül párat már én is olvastam, de most nem tudom pontosan idézni. Gondolok itt olyanokra, hogy a spekulánsok 90-95%-a összességében veszteséget hoz össze tőzsdei pályafutása során. Illetve az elmúlt 50 évet figyelembe véve a spekulánsok átlagos hozama 7% volt, szemben a tőzsdeindexek 13%-os átlagos emelkedésével.
    Jobb 1-1 részvényen rajta ülni, mint spekulálni.

Mielőtt magamra haragítok mindenkit szeretném leírni, hogy spekulánsokra is szükség van. Ez mozgatja a piacokat, nélkülük eléggé befagyna minden és megvan a gazdaságban a maga helye és szerepe. Pusztán azt szerettem volna kiemelni, hogy ez nem feltétlenül az egyszerű magánembereknek való és nem szabad, hogy ezt tekintsük a tőzsde lényegének, mert nem az!

Remélem jó gondolatfelvetésnek találjátok az általam írtakat!

Economist

Szerintem alapvetően nem beszélsz hülyeséget.
    Van azonban pár dolog ami nem teljesen igaz. Írtad ugye hogy 90%-unk veszít a tőzsdén, legyen ez forex, határidő, vagy részvény. Miért? Azért mert nagyrészük abbahagyja. Egy tapasztalt trader mondta nekem hogy a profik a kezdők pénzét nyerik el. Pl. Birgerrel az első hat évében kisebb nagyobb kihagyásokkal törölték a padlót. Aztán kezdett el nyerni egyre többet, lassan visszahozta annak a 6 évnek a veszteségét majd "sztár trader" vállt belőle. Többen írták már itt a fórumon hogy akiben van kitartás az véghez viheti azt amit akar. A technikai elemzés lehet hogy teljesmértékben baromság, mégis van aki megél belőle. Nem szabad elfelejteni hogy rengeteg szemét van a neten, indikátorok, robotok, ezeket mind használják a forexen, vagy akár a részvénytőzsdén is. Ezek teljesen más szignált adnak 1-1 helyzetre, ebből következik hogy indikátort használni nincs sok értelme. Nem véletlenül nem használnak a legnagyobb traderek. Ez persze nem azt jelenti hogy ne használjon indikátort senki, mert van aki pl. azzal a stratégiával nyereséges. Amiben szvsz hinni kell, az a price action. Trendvonalak, támasz-ellenállás vonalak az esetek igen nagy részében bejönnek. Ezekre azért lehet alapozni. Csak tényleg kitartás kell és hit, ami valljuk be- gyorsan elveszik egy-egy nagyobb vesztő után.

Hozzászólás

Jó gondolat felvetés.
      De mit értünk egyszerű magán emberek alatt? Mert itt a fórumon is találhatunk fő állású spekulánsokat és szabadidőben trédelőket. Mindkét típusra érted?
      Ha igen, akkor a fő állásúak nevében. Miért nem olvashatunk ilyen statisztikákat önállósodó asztalosokról, fogorvosokról, autószerelőkről, kőművesekről? Nekik hány százalékuk sikeres? Amennyi komolyan veszi, és nem úgy áll hozzá, hogy van egy sz** melóm, csinálom kicsit, majd Barátok Közt és sör.
      Persze én sem vagyok nagy indikátor párti, de miért kell mindenkinek a képébe dörgölni? Úgy is bukni fogsz? Az aki mer az nyer mondás is arról az EGYRŐL szól, aki nyert. A többi 95 nem nyert, csak mert.
      Minden szakmában megvan a melós, aki 5000 ért apró melókat vállal, és a „vállalkozó” akinek ugyan az a szakmája, csak saját céggel. Miért kell ezt csak a spekulációról nyomatni?
      Tessék, ha inkább autómosót nyitnék, vagy kocsmát a garázsban, több esélyem lenne a sikerre?
      Az utóbbi 50 évet figyelembe véve a kőművesek hozama mennyi volt a plázaépítő céggel szemben?
      Oké, igazad van, de ez egy vállalkozás. Buktatókkal, stb. Ezt vállalja az aki belekezd. Csak úgy, mint mások. Bár ha a fogorvosnak rossz napja van, elront valamit, elpártolnak tőle az ügyfelek. Csomó szakmában meg is halhatsz meló közben, vagy károsodik a szervezeted. Rá nyitnak az üzletedre egy másikat, stb. És a jó vállalkozó MINDIG a vállalkozásán tartja a szemét. (No nyaralás, no magánélet)
      Ezzel szemben én kikapcsolom a gépet, és viszlát! De ha mégis kíváncsi vagyok, akkor ott a mobil net.
      Egy péknek azért nem ilyen a munkája.
      Tehát jót is lehet erről mondani. És ezért érdemes ezzel foglalkozni. Én ezért választottam. És nem a hihetetlen gazdagságért, amit napi egy óra könnyed munkával megszerezhetünk. Mert ez nincs. És aki bedől ennek a propagandának, azokból lesz a 95%

Hozzászólás

Mighti eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        Jó gondolat felvetés.
        De mit értünk egyszerű magán emberek alatt? Mert itt a fórumon is találhatunk fő állású spekulánsokat és szabadidőben trédelőket. Mindkét típusra érted?
        Ha igen, akkor a fő állásúak nevében. Miért nem olvashatunk ilyen statisztikákat önállósodó asztalosokról, fogorvosokról, autószerelőkről, kőművesekről? Nekik hány százalékuk sikeres? Amennyi komolyan veszi, és nem úgy áll hozzá, hogy van egy sz** melóm, csinálom kicsit, majd Barátok Közt és sör.
        Persze én sem vagyok nagy indikátor párti, de miért kell mindenkinek a képébe dörgölni? Úgy is bukni fogsz? Az aki mer az nyer mondás is arról az EGYRŐL szól, aki nyert. A többi 95 nem nyert, csak mert.
        Minden szakmában megvan a melós, aki 5000 ért apró melókat vállal, és a „vállalkozó” akinek ugyan az a szakmája, csak saját céggel. Miért kell ezt csak a spekulációról nyomatni?
        Tessék, ha inkább autómosót nyitnék, vagy kocsmát a garázsban, több esélyem lenne a sikerre?
        Az utóbbi 50 évet figyelembe véve a kőművesek hozama mennyi volt a plázaépítő céggel szemben?
        Oké, igazad van, de ez egy vállalkozás. Buktatókkal, stb. Ezt vállalja az aki belekezd. Csak úgy, mint mások. Bár ha a fogorvosnak rossz napja van, elront valamit, elpártolnak tőle az ügyfelek. Csomó szakmában meg is halhatsz meló közben, vagy károsodik a szervezeted. Rá nyitnak az üzletedre egy másikat, stb. És a jó vállalkozó MINDIG a vállalkozásán tartja a szemét. (No nyaralás, no magánélet)
        Ezzel szemben én kikapcsolom a gépet, és viszlát! De ha mégis kíváncsi vagyok, akkor ott a mobil net.
        Egy péknek azért nem ilyen a munkája.
        Tehát jót is lehet erről mondani. És ezért érdemes ezzel foglalkozni. Én ezért választottam. És nem a hihetetlen gazdagságért, amit napi egy óra könnyed munkával megszerezhetünk. Mert ez nincs. És aki bedől ennek a propagandának, azokból lesz a 95%
        +1: Az utóbbi 50 évet figyelembe véve a kőművesek hozama mennyi volt a plázaépítő céggel szemben?

Hozzászólás

Szia!

Önkényesen fogok kiragadni olyan megjegyzéseket, amelyekre úgy érzem, érdemben tudok válaszolni.

Economist eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
          Míg egyszerű részvényvásárlással még a teljesen tapasztalatlan "háziasszony" is várhatóan érdemi nyereséget fog realizálni, ráadásul hosszú távon többségük az átlagos kockázatmentes befektetéseknél nagyobb mértékűt, addig a spekulánsok nagy része (90% fölötti arányt emlegetnek) veszteséget kénytelen elkönyvelni. A Forex-en ez hatványozottan igaz a sokszoros tőkeáttétek és a laikusok számára kiszámíthatatlanabb folyamatok következtében.
          A "vedd és tartsd" pont olyan kockázatos, mint a spekuláció, hiszen hosszútávon ugyanúgy eltérhet a részvény viselkedése a várttól, mint rövidtávon. A spekuláció mindössze gyorsabban láthatóvá teszi a felkészületlenséget. A tőkeáttét nem zavarhat be, ha betartjuk az 1-2%-os kockázatvállalást. Laikus meg mit keres a tőzsdén? A laikus demózzon, aztán kis összeggel gyakoroljon pár évet, míg végül hozzáértővé válik. Innentől hosszabb távú bukó akkor jön, ha hajlamos rossz passzban is kereskedni.

Ha minden spekuláns a technikai elemzés eszközeit használja, akkor mi értelme van az egész technikai elemzésnek?
          Pontosan ez az értelme a technikai elemzésnek. (kb. mint az önbeteljesítő jóslat)
          Hogy ki keres pénzt, az attól függ, hogy mennyire képes megtartóztatni magát, ha lát egy majdnem jó belépőt. Mindössze ezen múlik.

Utólag nagyon jól meg lehet vele mindent magyarázni, de végső soron pont annyi vesztesége lesz a technikai elemzést alkalmazónak, mint amennyi nyeresége. Erre persze rögtön mondhatjuk azt, hogy jól kell használni a technikai elemzést és akkor a nyertes oldalon leszünk, de nem elég csupán jól használnunk azokat, de a hedge fundok és egyéb alapok full time munkatársainál is jobban kell alkalmaznunk azokat. Ekkor pedig még nem beszéltünk az egyéb előnyökről, ami a nagyok oldalán áll, hisz akkora az általuk kezelt tőke, hogy azzal komolyan el tudják mozdítani az árfolyamokat.
          A hedge fundok és az alapok azok, ahova a tömegek hordják a pénzüket. Nekik fáj, amikor ellenük megy a piac. Van olyan érzésem, hogy ilyen helyekre direkt nem az észlényeket veszik fel... (miértimiértis)
          Egy spekulánsnak mindössze jól működő gépként kell alkalmaznia az általa kitalált egyszerű "algoritmust", ennyi.

Arra akarok kilyukadni, hogy magánszemélyeknek nem éri meg spekulálni és a technikai elemzéssel foglalkozni.
          Az általad olyan okosnak tartott alapkezelők is csak emberek - "magánszemélyek". Családjuk van, bejárnak dolgozni. Nem ragyog glória a fejük felett. Akármelyikünk lehet olyan hatékony, mint ők.

Itt vannak még a különféle tőzsdetanfolyamok is. Szinte mindegyik a technikai elemzésekre van kihegyezve, de látom ezen a fórumon is ezzel foglalkoznak a legtöbben. Ha lenne olyan tudás, aminek megszerzésében a technikai elemzést tanuló spekulánsok hisznek, akkor azok, akik ezt a tudást tanítják és átadják másoknak a föld legnagyobb balekjai lennének. Miért adna el, vagy publikálna bárki is olyan tudást, melyet alkalmazva igen komoly jövedelemre tehetne szert? Ha ugyanis ezt a tudást bárki megszerezheti, azzal máris értéktelenné válik.
          Tőzsdetanfolyamot kétféle ember tart:
          - sikeres trader, aki nem sajnálja másoktól a tudást
          - sikertelen trader, aki széleskörű ismereteket halmozott fel, de piaci környezetben nem tudott élni vele
          Na jó, van egy harmadik is: a szélhámos, pénzt lehúzó, de semmi érdemlegest nem nyújtó.

Tudom, hogy megint sarkosan fogalmazok, hisz a technikai elemzést millió módon lehet alkalmazni, de pusztán ésszerű gondolkozással, a matematika és gazdasági törvények figyelembevétele után bárki beláthatja, hogy a technikai elemzés nem egy pénzgyártó mechanizmus. Azt alkalmazva épp annyi pénzt fog valaki veszíteni, mint valaki más nyerni.
          Ez akkor lenne igaz, ha azonos felkészültségű és tudatosságú emberek vennének rész a kereskedésben. De igen sokan hajlamosak ész nélkül vagdalkozni (magam is csináltam ilyet tavaly év elején - 1700 USD ment el két nap alatt), vagy belépni felemás helyzetekbe és reménykedni. Ez a többség. Így már érthető, hogy miért él olyan jól belőlük a fegyelmezett kisebbség.

Hozzászólás

Nem mondom, hogy nincs létjogosultsága a spekulációnak, vagy a technikai elemzésnek. Van, de közel sem mindenkinek. Legtöbben nem szakmaként tekintenek erre, hanem a pénzük fialtatásának egyik legjobb módjaként.

Arra a visszásságra akartam felhívni a figyelmet, hogy az abszolút kezdők a tőzsdével megismerkedve azt tapasztalják, hogy másról szem szól, mint a támaszokról, indikátorokról és napon belüli, vagy nagyon rövid távú spekulációból.
            Ha nem akarja a pénzét elveszíteni, akkor joggal gondolhatja, hogy ezen egy tőzsdetanfolyammal segíthet. Ám ott is csak a fentiekről tanul valamennyit és lássuk be az utcáról betévedt háziasszony csak a pénzt dobja ki egy ilyenen. A tőzsdetanfolyamokra pedig nem azok járnak, akik szakmájukként tekintenek a tőzsdézésre és azok közül akik igen is lesznek vesztesek, de ezt ti is leírtátok. Vesztesnek kell egy ilyen spekulációs körben lennie. A tőzsdén annyival rosszabb a helyzet, mint a pékeknél, hogy a tőzsdén a spekulánsok egészének egyenlege negatív, míg a pékeknél azért valószínűleg pozitív.

A mondandóm lényege, hogy a tőzsde iránt érdeklődők 99%-nak nem a spekuláció és a technikai elemzés kell, hogy legyen az irány. Ezt azonban nem mondja nekik senki.

- Melyik tőzsdetanfolyamról küldik el az embert, hogy neki nem a technikai elemzésre van szüksége, ha a banki kamatot kevesli pár százezer forintja után?

- Ezen a fórumon ki mondja meg az egyszeri érdeklődőknek, hogy ne foglalkozzon a grafikonokkal, amiből egy kukkot sem ért, mert neki a 10-12 óra munka után nem ezzel kellene foglalkozni?

A tőzsde nem csak a spekulációról szól. A spekuláció csak 1%-nak való és ők egy igen kockázatos, de jó esetben nagy jövedelmet termelő munkát választottak maguknak.
            A maradék 99% pedig figyeljen, mert a maradék 1% közül a legfelkészültebbek zsebében fog minden pénze landolni, ha nem figyel.

Mindenki látja milyen reklámok láthatók itt a fórumon, mindenhol az interneten, szórólapon, újságokban, rádióban. Tőzsdetanfolyam, forex, spekuláció, technikai elemzés...
            Ezekkel találkozik a kezdő és ezek egyike sem neki való. Kezdetben legalábbis biztos nem.

Ezért gondolom, hogy ez a téma hiánypótló és nagyon kellett.

Hozzászólás

A pékek egészének egyenlege is lehet negatív. Általában hitelből van a vállalkozásuk. Vagy a Tescóban sütnek kevés pénzért. + még a gabona spekik is. Ráadásul éjszakai műszakban kell dolgozniuk.
              Én nem gondolom, hogy az „egyszeri érdeklődő” a törzsközönsége ennek a fórumnak. De ha valaki mégis ilyen, akkor annak gyorsan világossá válik, hogy ez nem egy akciós lekötés vagy tőzsdézés közötti választás. Miért kell megmondani, hogy ki mivel foglalkozzon 10-12 óra munka után? Sok hozzászólásból kiderül itt a fórumon, hogy nem ezzel. Illetve, csak ha valaki kitartó…
              Ez ömlik minden topikból. Kitartás kezdeti évek, stb.
              Inkább a tanfolyamok hirdetései és a FreedomRocks közvetítőinek kellene a lelkiismeretét felébresztened.
              Ui.: Kedvenc reklámom: ELRIASZT A TŐZSDE? AZ IDEÁLIS MEGOLDÁS FOREX „Forexyard” Ezen én mindig jókedvre derülök. 

Hozzászólás

Ebben tévedsz.
                A pék értéket állít elő, szemben a tőzsdei spekulánssal.

Fizet bérleti díjat, áramot, egyéb költségeket, adót, akár alkalmazottakat, miegymást és ezen felül ha nem marad neki csak havi tegyük fel kb. 50000 Ft akkor kezd el gondolkozni azon, hogy miért is csinálja mindezt. Ha pedig havi 50-et sem keres meg, akkor csődöt jelent, pedig még bőven pozitív volt az egyenlege.

A spekulánsok egésze viszont minden költséget nem számítva is összességében negatív egyenlegű. Amit az egyik megkeres, azt a másik elveszíti, minusz a számlavezetés körüli költségek.

Ezzel nem azt mondom, hogy nem kell spekulálni, de mindezzel legyen tisztában az, aki belevág. A spekuláns nem egy értékteremtő foglalkozás. Ő tulajdonképpen egy ügyeskedő, aki kihasználja a lehetőségeket. Kényelmes, nagy haszont ígér. Legalábbis ezt látják elsőre az emberek és nem készülnek fel rá, hogy mi a valóság.

Freedomrockban és tőzsdetanfolyamkoban egyetértünk, de őket oltjátok is rendesen itt a fórumon. Nagyon helyesen.

Hozzászólás

Ebben tévedsz.
                  A spekulánsok egésze viszont minden költséget nem számítva is összességében negatív egyenlegű. Amit az egyik megkeres, azt a másik elveszíti, minusz a számlavezetés körüli költségek.

Udv Economist,

Jo a tema, nagy port tud kavarni mindig amikor feljon.

A fenti elmeletet hivjak "The zero sum game"-nek a nagyok. Ezt be kell latni igy mukodik.

Tobbiek: statisztikailag, aki az elso evet tuleli aktivan spekulalva, az altalaban a jatekban marad

Ehhez viszont az kell hogy ne dobjuk oda a szamlankat rogton az elejen...

Kesobb megprobalok valami erdemlegeset is hozzaszolni.

HWT

Hozzászólás

Kedves Economist!

Azt kell mondanom, hogy sok mindennel egyet lehet érteni azzal kapcsolatban, amit mondasz, de sok olyan van az írásaidban, amik csak részben igazak, és észrevehető, hogy egy olyan közgazdász végzettségű ember írta, aki nem sok teret enged magában a tőzsdei spekulációnak, inkább a befektetésekre helyezi a hangsúlyt. Ez rendben is lenne így, ha azt mondanád, hogy mondjuk 10 évet töltöttem el spekulációval és ugyanennyit befektetésekkel, és azt mondhatom a spekuláció egyértelműen kevesebb hozamot realizál, mint a befektetés, ugyanis ezt és ezt tapasztaltam. Persze még ebben az esetben is elképzelhető, hogy nem jól spekuláltál!
                    Nem szeretnélek megbántani, és nem szeretnék semmiféle közgazdasági vitába belemenni, főleg azért mert nem a szakterületem, legfeljebb kontárkodom benne, de talán ez a néhány hónap múltán 13 év amit spekulációval töltöttem el talán adott valamiféle tapasztalatot részemre.
                    Mint írtam rengeteg mindennel egyet lehet érteni, abból amit leírtál! Valóban úgy van, hogy ha történik egy spekuláció, akkor ha valaki nyer, szükségképpen valakinek veszítenie is kell, mert más volt a véleménye. Aki spekulálni akar, annak ezzel a tétellel tisztában kell lennie, és azzal is, hogy bármikor a vesztes oldalra kerülhet, ezt megakadályozni nem lehet., A kérdés csak a veszteség mértéke és az, hogy ez a veszteség időleges vagy végleges. Én a veszteségre, mint szükségképpeni tényezőre tekintek, és tudom, hogy nem fogom tudni elkerülni, ezért a legjobb tudásom szerint mérsékelni igyekszem azt. Ezzel szemben azt is tudom, hogy a nyereség szintén benne van a lehetőségeim között, és a legjobb tudásom szerint igyekszem élni vele, illetve maximalizálni. Ez a törekvésem immáron 13 éve, és ha úgy érezném, hogy ez a törekvésem nem lenne helyénvaló és sikeres, akkor valószínűleg nem ezzel foglalkoznék. De mégis ezzel foglalkozom valamiért!
                    Az igazsághoz az is hozzá tartozik, hogy a spekulációs tőkémen kívül van befektetési tőkém is ami a spekulációsnak a sokszorosa, tehát a befektetési piacon is érdekelt vagyok, de a két dolog teljesen függetlenítve van egymástól és nem szolgálnak egymás támogatására. Illetve ha az emlékezetem nem csak akkor ezen időszak alatt a spekulációs kereskedéseimbe egyszer invesztáltam tőkét a befektetéseimből, mégpedig az első Orbán kormány alatt, amikor is az adózás kissé hátrányosan érintett és nem tudtam szembeállítani egyből az esetleges veszteségeket a nyereségekkel, tehát adóbevallásig kénytelen voltam én finanszírozni a problémát, de aztán helyreállt a rend!
                    Igazad van. A magán spekulánsok 90% el fogja bukni a pénzét ebben nincs vita. Az okok szerteágazóak, amelybe a mohóságtól a tudáshiányáig a tőkeáttétel rossz kezelésétől egésszen odáig, hogy ellopják a pénzét sok minden bele tartozik. Az itt fórumozóknak a 90%-a egy éven belül ki fog cserélődni. Jó esetben már a demo számlákon vagy kis veszteségű éles számlákon rájönnek, hogy ez a világ nem az ő világuk, sokkal rosszabb esetben vagyonuk bukásával jönnek rá ugyanerre. Igen ez a véres igazság, hogy ez így lesz. Itt a farkasok várnak mindenkit és nem kegyelmeznek. Talán csúnya dolog ezt mondani, de jobb ha ezzel mindenki aki most kezdte tisztában van, hogy ez az a világ ahol én szívesen adok tanácsot, magyarázom amit kell ezen a fórumon, de ha képletesen összetalálkozunk abban a képletes ringben amit úgy hívunk a PIAC akkor nem fogok habozni, remélem ő sem. Nem engedhetjük meg ezt a luxust.
                    Igazad van. Nem lehet megtanulni ezt pár hónap, pár év alatt. Talán egy élet is kevés, Ez alatt az idő alatt amit itt eltöltöttem, nem volt még olyan hét, hogy amikor intenzíven kereskedtem akkor ne csodálkoztam volna rá valami újra, amit a piac tanított nekem.
                    Amiben nincs igazad:
                    Nem igaz, hogy a technikai elemzőnek ugyanannyi a vesztesége, mint amennyit nyer. Ilyet tipikusan az állít, aki nem hisz a technikai elemzés létjogosultságában, vagy azért mert neki nem működik, vagy egyáltalán nem, vagy csak felületesen foglalkozott vele. Ez egyébként nagyon sok fundamentális alapokon befektető hibája. Nem kell okosabbnak lenni a nagy alapkezelőknél, sőt egyáltalán nem kell velük foglalkozni. Ha egy trend kialakul egy piacon bármely irányba, és itt a komoly trendekről beszélek, az bizonyosan nem véletlenül alakul ki, hanem valószínűleg azért, mert kialakul egy keresleti (emelkedő trend) vagy egy kínálati (eső trend) nyomás ami meghatározza az irányt. A technikai kereskedő dolga pedig az, hogy ezt felismerje, és a trend irányába kereskedjen. Vezessük le egy példán a technikai kereskedő szemével a dolgot.
                    Nyilván volt valami oka annak, gondolom valamiféle fundamentális alapokon nyugvó oka, hogy a GBPUSD 2008 augusztusától (valóságban előbb elkezdte az esést 2007 vége körül, de az most mindegy) 2009 februárjáig esett. Szükséges e az nekem mint technikai kereskedőnek, hogy tudjam az okokat amik fundamentálisan befolyásolták a párt az esés irányába? Ha nagyon tájékozott akarok lenni, akkor utána nézhetek, de miért is lenne szükséges? Ha tisztán technikai kereskedő vagyok, akkor bizony elég azt tudnom, hogy van egy ok, ami valamit okozott éspedig azt, hogy a pár eladói nyomás alá került. Elég azt látnom, hogy az eladói nyomás folyamatos (márpedig ez látható a chartból, aki mást állít, az nem mond igazat), tehát nekem shortban kell gondolkodnom, mindaddig, míg úgy nem látom, hogy ez az eladói nyomás végérvényesen megszűnik. Nyilván annak is lesz valami fundamentálisan megalapozott oka, ami számomra nem annyira fontos, mint az, hogy lássam mit okozott.
                    Egyébként, ha közgazdász vagy, magad is utána tudsz nézni, hogy létezik olyan trendelemző szolgáltatás, amelynek nagyon sokáig kizárólagosan a bankok és a befektetési alapok voltak a megrendelői, és csak kb. 5 éve nyitottak a magánbefektetők felé is, ugyanazokat a szolgáltatásokat nyújtva nekik, mint a nagyoknak. Ha a technikai elemzésnek nincs létjogosultsága, vajon miért rendelik meg ezen szoftveres elemzés szolgáltatásait, a bakok és befektetési brókerek? Érdekes nem?
                    Amit még ehhez hozzátennék, nem a nagy alapkezelők és komolyan képzett szakemberek voltak, akik óriási veszteségeket hoztak össze nem is olyan régen az ügyfelek millióinak? Hatalmas képzettségük teljes súlyával tették mindezt! Láthattuk azt is, hogy nem csak a technikai elemzéssel lehet utólag magyarázni dolgokat, hanem ők is magyarázták utólag a bizonyítványt, hogy így a nemzetközi helyzet, meg úgy a befektetési bankok, meg amúgy a nemzetközi gazdaság. Csak az a gond, hogy megtakarítások és nyugdíjjak vesztek oda ezen szakemberek áldásos tevékenysége folytán!
                    Egyetértek veled a tőzsdetanfolyamok tekintetében is! Többször hangoztatott magánvéleményem, hogy tisztelet a kivételnek, de aki tudja, csinálja, aki nem az meg oktatja.
                    Nem akarok ellenük beszélni, mert lehet, hogy ha én egyszer megunom a kereskedést (bár azt hiszem nekem már késő, mert meg vagyok fertőzve és ez ellen nincs orvosság) vagy nyugdíjba megyek, talán én is oktatni fogok, de az biztos, hogy amíg megtehetem csak kereskedő leszek, mert nekem ez az egyik szenvedélyem, és úgy gondolom eredményesen is űzöm.

„az elmúlt 50 évet figyelembe véve a spekulánsok átlagos hozama 7% volt, szemben a tőzsdeindexek 13%-os átlagos emelkedésével.
                    Jobb 1-1 részvényen rajta ülni, mint spekulálni.”

Ezt ki írta? Valamelyik alapkezelő által finanszírozott szakmai újságíró? Azt mondjuk nem írtad, hogy 50 év lalatt lett 7 illetve 13% vagy évente? De annyit mondhatok, hogy ha évente ilyen %-al dolgoznék, hát tényleg arra gondolnék, hogy abba kellene hagyni, és inkább oktatni! De szerencsére erről szó sincs.

Egyébként jól mondod! Ha nem lenne spekuláció, akkor tehetnéd akármelyik alapba a pénzed! Megnézném, milyen hozamot realizálnál!
                    Facebook: https://www.facebook.com/pages/Live-...446651?fref=nf

Hozzászólás

Egyébként azzal sem értek teljesen egyet, hogy a spekuláns nem teremt értéket. Közvetlenül bizonyosan nem, de közvetve viszont biztosan, mert ahogy az előbb is leírtam, a befektetők nem tudnának hozamot realizálni ezáltal profitot termelni, ha nem lenne aki mozgatja az árfolyamokat. Attól nem mozog folyamatosan az árfolyam, hogy egy befektetési alap kirakja a jegyeit és valaki azt megveszi több évre és rajta ül. Tehát ezt nevezhetjük közvetett értékteremtésnek, még akkor is ha ezt sokan nem ismerik el.
                      Facebook: https://www.facebook.com/pages/Live-...446651?fref=nf

Hozzászólás

Sziasztok!

Szeretném ide összeszedni azokat a cikkeket, adatokat, melyek a spekuláció, technikai elemzés árnyoldalairól szólnak.
                        Ezek közül párat már én is olvastam, de most nem tudom pontosan idézni. Gondolok itt olyanokra, hogy a spekulánsok 90-95%-a összességében veszteséget hoz össze tőzsdei pályafutása során. Illetve az elmúlt 50 évet figyelembe véve a spekulánsok átlagos hozama 7% volt, szemben a tőzsdeindexek 13%-os átlagos emelkedésével.
                        Jobb 1-1 részvényen rajta ülni, mint spekulálni.

Economist
                        Vagyis ha évente 95% spekuláns tönkre megy, akkor a maradék 5% között oszlik meg a 7% hiszen a 100% képezi az átlagos 7% -ot. Beláthatod, hogy a sikeres spekuláció jó üzlet. Évi 13% viszont kevés a kockázatért, ha egy-két országban (néha majdnem nálunk is) ez az alapkamat.
                        De ne keverjük a dolgokat.
                        Részvényen ülni = befektetés = valami egyéb munka mellett a megtakarítások kamatoztatása.

Spekuláció=pénzkereset = munka

Hozzászólás

Tökéletesen egyetértek Sidiussal, patent összefoglalás volt, ebből az írásból már többet lehetett tanulni, mint valami ki tudja honnan jött, mit csinált eddig, de tíz-százezerért már "oktatásokat" tartok fazontól.
                          Azzal együtt Economistnak valóban sok helyes meglátása volt, kivéve ezt a befőtt stratégiát, amit közkeletűbb néven "buy and holdnak" neveznek.Kérdezz csak meg egy Enronos, General Motorsos (törhetetlen ötvenek, ugye?) vagy legutóbb: Lehmannos csávót mennyire ****a volt belecsücsülni évekre az atombiztos papírokba. Persze nincs mit szégyenkezni, hiszen Nobel díjas közgazdászok is - konkrétan 3-an egy csapatban (LongtTermCapital) sikeresen el tudtak tapsolni 3 yardot egy "életre szóló befektetéssel".

Sidius!
                          Nem ismerjük mi véletlenül egymást? 96'-tól a Dunainvestnél voltam ügyfél, nagyjából azonos ideje nyomjuk...

Hozzászólás

Természetesen belátom, hogy a sikeres spekuláció jó üzlet.
                            Jól látod, hogy a maradék 5%-hoz vándorol a 95% vesztes pénze. Én csak azt a 95%-ot próbálom jobb belátásra bírni, ami nyilvánvalóan nem fog sikerülne. Ám ha mégis sikerülne, azzal az 5% alatt vágnám ki a fát.

Páran azért remélem elgondolkoznak.

Sidius!
                            Évente! Szerintem a 13% tisztes hozam. A 7%-ban pedig benne van, hogy valaki több száz százalékot ér el, más meg lenullázza magát.

HWTrader!
                            Látom te tényleg képben vagy. Nagyon tetszik a játékelméletes példád, hisz a spekuláció valóban azon alapszik.

Annyit azért hagy jegyezzek meg, hogy a 95% aki veszít az állandó. Ha ők okosabbak, kitartóbbak, megfontoltabbak lennének, akkor is kihullana a leggyengébb 95%, legfeljebb az összetétele lenne más.
                            Ezért érdekes a játékelméletes felvetés, hisz ahhoz, hogy valaki kiemelkedjen szükséges, hogy mások elmerüljenek. Minden ilyen játékban van egy egyensúlyi állapot.

Hozzászólás

Jegenye!

Álljunk meg egy pillanatra. Nem mondtam, hogy a buy and hold stratégia önmagában tökéletes lenne. Nem az.
                              Azt sem lehet ész nélkül csinálni. Illetve lehet, de ezzel a kockázatot növeljük.

Fontos a megfelelő portfólió kialakítása, amivel csökkenthetjük a kockázatot. Azt, hogy ezt miként lehet megfelelően tenni viszont megintcsak egy külön szakma. Ez sem egyszerű, én is mostanában kezdtem erre tudatosan figyelni és most keresek hozzá anyagokat az interneten. Ide is így kerültem a fórumra.

Lényeges különbség viszont, hogy buy and hold esetében a nyertesek aránya jelentősen nagyobb. Erről nem tudok számokat mondani, de 20 év feletti időtartam esetén én olyan 95%-ra teszem.
                              Mindez pedig megintcsak visszavezethető a HWTrader által felvetett játékelméletre, hisz ebben az esetben ez már egy Nem zéró összegű játék, hisz a vállalatok közben többynire nyereségesen működnek.

Hozzászólás

Working...
                              X