Tőzsdei Oktatóközpont kezdőknek - Huntraders.com

Közlemény

Collapse
No announcement yet.

A pénzromlást hogyan számoljam és ábrázoljam grafikonban?

Collapse
X
  • Szűrés
  • Idő
  • Mutat
Clear All
new posts

• A pénzromlást hogyan számoljam és ábrázoljam grafikonban?

Tőzsdei Oktatóközpont kezdőknek - Huntraders.com
    A magyar fizető eszköz romlását szeretném ábrázolni a forint megjelenésétől. Ez egy leereszkedő nem lineáris görbét eredményez.
    Más devizához nem jó viszonyitani, a világ egy pénzneme sem volt tudomásom szerint inflációmentes 70 évig, ezért nem lenne pontos.
    Ez nem tudom, hogy helyes e: az infláció a következő évre 5%, ezért egy termék 100 helyett 105 ft. (100:105)*100=kb 97 forint. Ha nincs infláció és kevesebb a pénzük az embereknek, akkor kevesebbet is kérhetnek az eladók. Kezdetektől számolnám évenként.
    Kapcsolataink újraértékelésével is több pénzünk marad: www.egyuttmukodes.egyrejobb.com

A számításokhoz szükséges adatokra is szükségem lenne megbízható internetes forrásból. Ha van ilyen grafikon, akkor már nem kéne elkészítenem.
    Ha nem jó a számítási módszer, akkor szóljatok. Ha tudtok pontosabb számítási eljárást, arra is kíváncsi vagyok.
    A pénz romlását akarom szemléltetni és nem az infláció emelkedését. Ezért egy csökkenő nem lineáris görbe lesz. Ez a legjobb szemléltetésnek. Ha valaki ránéz, rádöbben, hogy hova jutottunk és pontosan ez a célom.
    Kapcsolataink újraértékelésével is több pénzünk marad: www.egyuttmukodes.egyrejobb.com

Hozzászólás

Nem egyszerű kérdés. Mert ugye mihez képest romlott, vagy erősödött a forint. Mennyit kellett dolgozni ugyanazért az összegért régen, és most. Milyen, és mennyi terméket tudtál vásárolni, szolgáltatást igénybevenni ugyanazért a pénzért a múltban és most. Minden csak viszonyítás kérdése: mihez képest?!
      Ha például a repülőjegyek árát nézem a múltban, és most, akkor még úgy is tűnhet, a pénzünk jelentősen erősödött.
      Látogasd meg a Forex Klub weboldalát, kövess Facebookon, Youtubeon!

Hozzászólás

Esetleg több dologra meg lehet nézni és átlagolni. Az infláció elvileg mindenre kihatott, ezért gondoltam ezzel játszani.

Hozzászólás

atomjani eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
          A számításokhoz szükséges adatokra is szükségem lenne megbízható internetes forrásból. Ha van ilyen grafikon, akkor már nem kéne elkészítenem.
          Ha nem jó a számítási módszer, akkor szóljatok. Ha tudtok pontosabb számítási eljárást, arra is kíváncsi vagyok.
          A pénz romlását akarom szemléltetni és nem az infláció emelkedését. Ezért egy csökkenő nem lineáris görbe lesz. Ez a legjobb szemléltetésnek. Ha valaki ránéz, rádöbben, hogy hova jutottunk és pontosan ez a célom.

Egy olyan fogyasztói kosarat kell összeállítani, ami
          -azonos a maival
          -reprezentatív

Valóban nem ugyanannyit kell dolgozni 1970-ben 1000 HUF-ért és ma az 1970-es 1000 HUF jelenértékéért, de ezt kihagyhatjuk a számításból abban az esetben ha a vizsgálat célja a befektetett pénz értékvesztésének mértéke. (Tehát volt 100.000 HUF a párnában régen tökmindegy, hogy honnan, és arra vagyok kíváncsi, hogy ez milyen ütemben inflálódott el).

Egyébként a kérdés nagyon fontos, mert ez minden befektetés alapja.
          Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy valójában mekkora a reálhozamuk.

Hozzászólás

Jó gondolat. Ha forint bevezetéskor volt 100 ezer forint, akkor ezt meg azt meg tudott venni. Ma ennyi pénzből csak ezt meg amazt tudja megvenni. Ez is egy szemléltetés.

Hozzászólás

Közben rájöttem. Van az érték, például a torta. Hogy mindenkinek jusson belőle, több részre kell osztani. Hogy hány részre, az a pénz mennyisége határozza meg. Minél több pénz van a forgalomban, annál kisebb értéket képvisel az 1 forint. Az első évben 1/x, második évben 1/y, harmadik évben 1/z. Az 1 az országban található érték. Amivel osztunk, az az összeg, amennyi épp a forgalomban van.
              Na ehhez kellenek az adatok és akkor tudom is számolni.

Hozzászólás

fxtrader55 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Egy olyan fogyasztói kosarat kell összeállítani, ami
                -azonos a maival
                -reprezentatív
                Gyakorlatilag ezt megcsinálja a KSH. Szépen kiolvassátok az inflációs adatokat, és kész.
                Teljesen azonos fogyasztói kosarat azonban nem lehet összeállítani, mert bizonyos termékeket régen nem lehetett kapni, másokat meg már most nem lehet kapni.

Minél több pénz van a forgalomban, annál kisebb értéket képvisel az 1 forint. Az első évben 1/x, második évben 1/y, harmadik évben 1/z. Az 1 az országban található érték. Amivel osztunk, az az összeg, amennyi épp a forgalomban van.
                Ez szerintem nem így van. Ez akkor lenne igaz, ha az ország egy részvénytársaság lenne, a pénz pedig részvény. A pénz pontosan annyi értéket képvisel, amennyit a használói gondolnak róla. Ha egy hitelminősítő elterjeszti, hogy államcsődveszély van, akkor pénzmennyiség és a reálgazdaság változása nélkül is leértékelődhet a pénz.

Hozzászólás

smk eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                  Gyakorlatilag ezt megcsinálja a KSH. Szépen kiolvassátok az inflációs adatokat, és kész.
                  Teljesen azonos fogyasztói kosarat azonban nem lehet összeállítani, mert bizonyos termékeket régen nem lehetett kapni, másokat meg már most nem lehet kapni.
                  Ha ez így is van, a KSH vajon mennyire hiteles, megbízható? Nem nagyon merném rábízni az életem, ki tudja mi zajlik a háttérben.

smk eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                  Ez szerintem nem így van. Ez akkor lenne igaz, ha az ország egy részvénytársaság lenne, a pénz pedig részvény. A pénz pontosan annyi értéket képvisel, amennyit a használói gondolnak róla. Ha egy hitelminősítő elterjeszti, hogy államcsődveszély van, akkor pénzmennyiség és a reálgazdaság változása nélkül is leértékelődhet a pénz.
                  Ez szép. Akkor ezek szerint ez sem egy jó megoldás. Csak kitalálok valamit.

Hozzászólás

Nagyon érdekes kérdés. Elméletileg, a bankjegyek igazolások, hogy a jegy értékét (eredetileg arany fedezet) a bank kifizeti a bankjegyen megadott érték függvényében. Ezek alapján az arany/huf összehasonlítása lenne az irányelv.

Gyakorlatilag talán az átlag keresletet kéne számításba venni az átlag megélhetési kiadásokkal, mégpedig hogy 1 óra munka mégis mire elég.
                    Ez megint kérdéses, hiszen annó egy ember 12 órát is dolgozott a saját földjén, és nem kapott érte egy vasat sem, mégis elég élelmiszert termelt magának egész évre. Na meg aztán egy mai ember átlag kiadása sokkal több, mint a minimálléthez szükséges. Az elektromosság, autók, benzin, utazások, nem a környékről beszerzett és kertben növesztett élelmiszerek, változatos ruhák, ilyen-olyan kényelmi cikkek, bútorok színes választéka, ezek mind-mind olyan luxuscikkek, amik nem lételemei a megélhetésnek, csupán aktuális, mai társadalmi "elvárások és normák". Ezek pedig bármikor változhatnak.
                    http://skyglideforex.blog.hu/

Hozzászólás

Szerintem az inflációval kell majd játszadoznom, ehhez fogom megkeresni az évenkénti inflációs táblázatot 1946-tól kezdve. Mert ahogy látom a többivel elég nagy gondunk akadt.

Hozzászólás

Ha ez így is van, a KSH vajon mennyire hiteles, megbízható? Nem nagyon merném rábízni az életem, ki tudja mi zajlik a háttérben.
                        Az életed múlik rajta?
                        Valószínűleg pontosabb, hitelesebb adatot ad, mint amit te ki tudnál számolni.

Hozzászólás

Nem biztos, hogy nagyon túl kell bonyolitani azt a " kosarat". Lehet, hogy elég, ha csak az alapvető élelmiszerek árait veszed alapul. Pl: tej, kenyér, krumpli, csirkehús...

Hozzászólás

Working...
                          X