Magyar Tréderek Közössége

Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Első lépsek kezdőknek; >Forex Market<

Collapse
X

• Szűrés
  • Idő
  • Mutat
Clear All
new posts

• Első lépsek kezdőknek; >Forex Market<

Jó Estét!

Az alábbiakban megpróbálok egyfajta útmutatót adni a kezdőknek. Ha lesz szabadidőm, folytatom a topicot és leírom, hogyan működik a piac, hogyan néz ki a felépítése, kik a résztvevői, stb. Egyelőre kezdjük a legelején:

Régebb óta figyelem a fórumot, de csak most szántam rá magam, hogy beregisztráljak. Láttam a rengeteg kezdőt, így gondoltam nyitok egy topic-ot.

Ha az ember beüti a google-ba azt hogy „tőzsde fórum” az első találatok között lesz ez a fórum. Ezek után a lelkes kezdők nyitnak egy topic-ot, általában egy „Hogyan kezdjem” , vagy valami ehhez hasonló címmel és a lelkes közösség elkezdi az illetőt bombázni különböző rendszerek bemutatásával.

A kezdő trader elkezdi olvasni a felajánlott fórimokat/threadeket és előbb vagy utóbb az illető elvész a kölönböző rendszerek kavalkádjában. A topic első részében / postjában ezen próbálok meg segíteni.

Talán a legfotosabbnak azt tartom, hogy godoljuk át pontosan miért vagyunk itt és mit keresünk itt. (Továbbá még ennél is fontosabbnak tartom, hogy a fenti sort ne csak átfussad hanem száj rá pár percet és töprengj el rajta! MOST!)

„Szabadság, függetlenség a főnöktöl, egy kis extra anyagi jövedelem a munka mellé...” – Legyünk őszinték! PÉNZ! („Money, money, money / Always sunny / In the rich man's world”)

Azonban ha azt hiszed hogy itt pár hét/hónap/év alatt belőled itt multimilliomos lesz akkor nagyon rossz helyen jársz. Ebben az esetben ez a topic nem neked való, keress más topicot, vagy egy kaszinót.

Tudtommal egy orvos 6-10 évig tanul, hogy tanulmányai elvégeztével állást kapjon és (jobb helyeken) éves szinten 6 számjegyű (EUR) fizetést kapjon. Te 2 hónap alatt akarsz megtaulni tőzsdézni, majd leülni egy asztalhoz a nálad 100-szor tapasztaltabb hedgefundokkal és CentralBankok menedzsereivel és abban reménykedsz, hogy sikeres leszel?! Csodák nincsenek. Ez egy zárt játék. („Zero sum game”) – csak azt tudod megnyerni amit más elvesztett. A nagyoknak éppen annyira szükségük van a profitra, mint neked... Kitől szerzik meg ezt a profitot – illetve kiktől könnyű megszerezni? ... Kezded már kapizsgálni?

Első lépésként tűzzél ki célokat – hogyan nézne ki egy napod, ha lenne már valamilyen alapszintű kereskedési tudásod. Dolgozol napközben, majd hazaérsz. Mennyi időt akarsz szánni az egészre? (10 perc, 1 óra, vagy egész délután.) Érdekel-e téged a gazdasági élet – bele szeretnéd-e magad ásni a gazdasági hírekbe, vagy csupán csak le akarsz ülni, behúzni két vonalat és ennek alapján következtetéseket levonni. Talán hosszabb távon akarsz kereskedni, adni, venni papírokat?

Ha ezekre a kérdésekre megvannak a válaszaid, akkor tegyük meg az első lépést!

http://www.babypips.com/school/

Minden kezdőt ide irányítok elősször. Kötelező. A honlap humoros módon összefoglalja az alapokat. Ha végigolvasod lesz egy átfogó tudásod arről, hogy milyen lehetőségek vannak ebben az üzletben. (Fundamentális kereskedés, Technikai elemzés, Indikátoros kereskedés stb.) Fontos hogy a fenti honalpon leírtakatt értsd is.

Ha ezzel megvagy akkor keresni kell egy megfelelő rendszert. Keress fel minél többet, de még NE ásd bele magad nagyon egyikbe sem. (Én maximum 1-2 napot szánnék egy-egy „system/strategy”-re. Ajánlott az angol tudás, ugyanis ezen a forumon nem sok mindent találsz.
    Ajánlom a forexfactory.com-ot illetve a trade2win.com-ot. Itt rengeteg fórum van, amik a különböző stratégiákat taglalják.

Technikai elemzes.
    Ha ezt az utat választod akkor a legcélszerűbb beleovlasni HWTrader threadjebe, megérteni hogy mit csinál. Ezután erdemes továbbmenni az angol topic-ra.
    http://www.forexfactory.com/showthread.php?t=2331

Ha a fundamentális utat választod olvass híreket, jelentéseket, és próbálj következtetéseket levonni, majd vizsgáld meg, hogy a piac hogyan reagál ezekre. (Mennyire jöttek be ezek a számítások stb.) Sajnos nem ismerek jó thread-et ahol market sentiment meg hasonlókrol lenne szó. (Illetve egyet igen, de az fizetős – és mivel nem reklámozni jöttem nem linkelem ide.)

Tényleg NE szánj sok időt rájuk. Max 12-24 óra egy-egy rendszerre. Gyűjts össze minél több elképzelést.

Képzelj el valami szuper fegyvert amit te magad csinálsz. (Saját magandak!) Soha ne arra menj hogy lemásold más valaki rendszerét!!! – Soha nem tudod hogy az illetőnek milyen mellékes háttértudása van más rendszerekből. Lehet hogy az ő által bemutatott rendszer jól működik, ha megvan ez a plusz ismeret, de neked ez nem lesz meg. (Hiába koppindod le a fegyver külsejét, ha a belső mehanikát nem érted, nem fog úgy működni úgy, ahogy szeretnéd.)

Nézz ezekre a rendszerekre/stratégiákra úgy mintha földön heverő fémdarabok lennének. Te fölveszed a földről, picit megmunkálod – csiszolod, görbítgeted a kedved szerint, majd beépíted a puskádba. (Itt a hajlítgatás / görbítgetés alatt azt értem, hogy átalakítod kedved szerint – a saját egyéniségedhez idomítod.) Na ez lesz hosszu idő. Ne akard a fegyvered pár nap illetve pár hét alatt összetákolni. Legyen egy mestermű. Ez több hónap / év lesz, attol függően mennyi időt tudsz rá szakítani.
    Ide rengeteg türelem kell, de hidd el - jól jársz vele. Semmi értelme egy félkész tákolmánnyal lődözni, ami gyakran még visszafele is elsül (pénzt vesztesz stb.) Nincs annál rosszabb, mint találni még valami újjat ami tetszik, visszalépni egy lépést, beleépíteni a fegyverbe, újra lőni tanulni stb.

Take your time! A legrosszabb amit tehetsz az a kapkodás. (Már menni akarsz lőni) Olvass könyveket tőzsdepszichológiáról! (Igen ezek nem arról szólnak hogy mikor nyiss és zárj egy pozíciót, de én személy szerint ezekből a könyvekből ezerszer többet tanultam mint bármelyik technikai elemző könyvből!)

Ajánlom: Napoleon Hill – Think and Grow Rich, Mark Douglas Trading the Zone. Ezeket feltétlenül olvasd el. Emellett még van számos hasznos könyv (Marketwizzards stb.) – olvss minél többet! Mivel ezek a konyvek nem a közvetlen pénzszerzésről szólnak, ezért időpazarlásnak tűnhet. (És miért pazarolnám a drága időm, ha a fegyveremet kéne tákolni.) Azzal hogy ilyen „időpazarló” dolgokat csinálsz azzal talán tanulsz egy kis türelmet is. Ami pedig elengedhetetlen ehhez az üzlethez. Igen – ez egy üzlet – nem egy játék, nem egy agyonkomplikált tudomány. Üzlet. „Buying low, selling high. Ennyi. Ha nem kezeled komolyan, tisztelettel esélytelen vagy.

Vedd fel a kapcsolatot más traderekkel. Kérj segítséget bátran. (Nincs annál jobb ha az ember segítségért tud fordúlni profi traderekhez / hedge foundok-oz...) Ha valamit nem értesz, nézz utána. Ha még mindig nem tiszta kérdezd meg itt a fórumon bárkitől. Ez egy borzasztóan magányos és néha unalmas üzlet, ezért a traderek többsége boldog, ha jártathatja a száját, van kivel megosztania tudásást. A lelkes / igazán kitartó tradereknek szívesen segítek. Sajnos sok olyan van aki csak benéz, lelkes 1-2 hétig és csak az idődet rabolja...

Kérlek szépen titeket, hogy a topic-ot ne szemeteljétek tele ide nem tartozó chartokkal, goromba megjegyzésekkel, trollkodással. (Ezekre megvannak a megfelelő topic-ok.) Úgy hiszem hogy elég nagyok vagyunk ahhoz, hogy egy kultúrált beszélgetést tudjunk itt folytatni. Remélem nem követtem el hibát azzal, hogy beregisztráltam ide és megpróbálok valami értéket adni a közösségnek. Amennyiben tévedek – ehhh... – általában gyorsan kijavítom hibáim...

Végezetül az alábbi idézettel búcsúznék - sajnos az alábbi angol idézetet nem igazán tudom körülírni. (Vagy csak nem akarom...)

„It took me some time until I learned that I should do what I’m good at and not what I want to do.”

További szép estét!
    Ph03n!x

Harzol!
    Nem lehetne korlátozni, hogy 20-30 hozzászólás alatt ne lehessen új topikot indítani egy friss regisztrálónak?!

Hozzászólás

Jó kis összefoglaló, annyit fűznék csak hozzá, hogy nem teljesen "zero sum game", mert van valós gazdaságnövekedés meg pénznyomda ... Persze ennek az előnyeit csak a befektetők érzik

A saját rendszeredről írsz majd?

Hozzászólás

Zooli Trading Klub eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        Harzol!
        Nem lehetne korlátozni, hogy 20-30 hozzászólás alatt ne lehessen új topikot indítani egy friss regisztrálónak?!
        sztem ez a topik nem az a kategória, ami kifogásolható de az ötleteden érdemes elgondolkodni, látva az elmúlt pár hét termését

hagyjuk kibontakozni

Ps:
        (én mondjuk hozzá sem szólok a zagyva, hejjessírásilag nulla témákhoz)

Hozzászólás

Zooli Trading Klub eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
          Harzol!
          Kedves Zoli!

Teleszemetelhetném a fórumot 20-30 kommentel, csakhogy utána indíthassak egy topicot 2-3 hozzászólással. Őszintén szólva nincs sok kedvem hozzá.

Kellemes estét!
          Ph03n!x

Hozzászólás

GP57 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
            Jó kis összefoglaló, annyit fűznék csak hozzá, hogy nem teljesen "zero sum game", mert van valós gazdaságnövekedés meg pénznyomda ... Persze ennek az előnyeit csak a befektetők érzik

A saját rendszeredről írsz majd?
            Hello GP57!

Őszintén még nem gondolkoztam el saját rendszerem bemutatásán. Az nagyon sok időbe tud telni (mivel rengeteg kérdés érkezik, és nekem egyik alapelvem az, hogy minden kérdésre megpróbálok válaszolni.)

Ha elérünk oda, akkor bemutatok belőle egy két részt. Az átlag kezdő ilyenkor vigyorogva jön, jegyzetfüzetet lobogtat, és abban reménykedik, hogy most itt az új módszer, amit 2 hónap alatt el lehet sajátítani. Ha eljutunk oda, akkor inkább rávezetném az embereket egy két (számomra) kulcsfontosságú dologra. (És ekkor nem fosztom meg őket azoktól az „ahhha” pillanatokról, amikor kezd összeállni a nagy kép.)

További kellemes estét!
            Ph03n!x

Hozzászólás

_pda_ eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
              sztem ez a topik nem az a kategória, ami kifogásolható de az ötleteden érdemes elgondolkodni, látva az elmúlt pár hét termését

hagyjuk kibontakozni

Ps:
              (én mondjuk hozzá sem szólok a zagyva, hejjessírásilag nulla témákhoz)
              Kedves PDA!

Az esetleges helyesírási hibákért elnézést kérek. Ha egy privát üzenetben elküldöd őket, kijavítom.

Üdvözlettel:
              Ph03n!x

Hozzászólás

Ph03n!x eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Őszintén még nem gondolkoztam el saját rendszerem bemutatásán. Az nagyon sok időbe tud telni (mivel rengeteg kérdés érkezik, és nekem egyik alapelvem az, hogy minden kérdésre megpróbálok válaszolni.)
                valamit azért csepegtethetnél

puszta kíváncsiság, h mennyi tényezőt viszel bele és mi az alapja

(pl, funda, plusz indikátorok, csak TA, stb....)
                meg egy prtsc

Hozzászólás

Kedves PDA!

Az esetleges helyesírási hibákért elnézést kérek. Ha egy privát üzenetben elküldöd őket, kijavítom.

Üdvözlettel:
                  Ph03n!x
                  a hsz ezen része nem neked szólt, csak egy általános megjegyzés volt a részemről az egyébb, förmedvény megnyilvánulásokkal kapcsolatban

olvass, ne csak láss!

Hozzászólás

Phoenix, szakmabéli vagy, vagy csak "hobbiból" kereskedsz?

Hozzászólás

Hello PDA!

Indikátorokat egyáltalán nem használok. Ennek pusztán egy oka van: Én az árfolyamváltozást kiváltó okokat keresem – az ok pedig az, hogy az adott instrumentum jelenlegi (market) értéke eltér a fundamentális (vélt) értéktől. Amikor egy olyan lehetőséget látok, hogy az adott instrumentum „el van árazva”, azaz nyilvánvaló, hogy a jelenlegi ár az nem reprezentálja a fundamentális (vélt) értéket. Ekkor nyitok egy tradet. Úgy is mondhatnám, hogy a piacnak a hibáit használom ki. Ebben az értelemben jelentős szerepet kap nálam a fundamentális kereskedés. Hiába kaptunk egy pinbart az E/U-n pár napja, ha tudom, hogy rá egy olyan hétfő jön, amikor az Egyesült Államokban nem kereskednek, illetve Csütörtökön és Pénteken olyan hírek jönnek, amelyek ereje mellett ez a gyertya eltörpül.

Az ár nem azért változik, mert a SAR-on egy piros bogyó jelent meg. A SAR-on jelent meg egy piros bogyó, mert az ár változott. Innentől kezdve az indikátorok késnek, és én haszontalannak tartom őket.

Emellett a rendszeremben vannak egyszerű technikai elemek is, de itt nagy súlyt fektetek arra, hogy az adott technikai jelnek legyen jelentősége a piacra nézve. Azaz látni akarom az adott technikai jelben, hogy ez most azért jött létre, mert a fundok, és egyéb nagy piaci szereplők beléptek. (Nyilvánvaló hogy az ár nem azért fordult meg mert beleütközött az én narancssárga Support-vonalamba. )
                      A technikai analízis a retail traderek eszköze. Ezeket az egyszerű rendszereket a profi floor traderek / dealerek is jól ismerik és ki is használják… És is kihasználom. (Stop Vadászat).

Ha lesz a bennem elég idő és kitartás, talán egy szép napon bemutatom. De egy komplex rendszerbe nem lehet belevágni anélkül, hogy az alapokat nem tisztáztuk volna le. (Azért mert én megmutatom, hogy hogyan vezetem a repülőt, ha te is beleülsz és elkezded vezetni annak szomorú vége lesz.)

További kellemes estét!
                      Ph03n!x

Hozzászólás

XXX eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                        Phoenix, szakmabéli vagy, vagy csak "hobbiból" kereskedsz?
                        Hello XXX!

Nem, nem vagyok floor trader, ha így érted. Reggel korán felkelni, bemenni abba a kuplerájba, a sok papírmunka... Inkább maradok itthon

További szép estét!
                        Ph03n!x

Hozzászólás

Hello PDA!

Indikátorokat egyáltalán nem használok. Ennek pusztán egy oka van: Én az árfolyamváltozást kiváltó okokat keresem – az ok pedig az, hogy az adott instrumentum jelenlegi (market) értéke eltér a fundamentális (vélt) értéktől.
                          szia, köszi a választ, nekem ennyi elég jelenleg
                          a többit meg majd meglátjuk, h meddig jutsz itt

Hozzászólás

Ha ezzel megvagy akkor keresni kell egy megfelelő rendszert. Keress fel minél többet, de még NE ásd bele magad nagyon egyikbe sem. (Én maximum 1-2 napot szánnék egy-egy „system/strategy”-re. Ajánlott az angol tudás, ugyanis ezen a forumon nem sok mindent találsz.
                            Ajánlom a forexfactory.com-ot illetve a trade2win.com-ot. Itt rengeteg fórum van, amik a különböző stratégiákat taglalják.
                            .
                            .
                            Tényleg NE szánj sok időt rájuk. Max 12-24 óra egy-egy rendszerre. Gyűjts össze minél több elképzelést.
                            Szinte minden kezdő ezt is csinálja. Kapkod ide-oda, egyetlen "rendszert" sem ismer meg alaposan. Még arra sem veszi a fáradtságot, hogy szimulátorban végignézzen pár hónapot. Nem kereskedik vele elég időt ahhoz, hogy kialakuljon a "rendszerbe vetett hite". Mivel kezdőként nincs még elég tapasztalata, nem látott elég ármozgás formát, így hinni sem tud az elképzelései beteljesedésében. Belép a tőzsdepszichológia, folyton elbizonytalanodik, nem tud kitartani a kereskedési terve mellett, mivel nem hisz eléggé a rendszerében. Ebből pedig azonnal jönnek a hibák: kihagyott belépő, korai-késői zárás, rossz kockázatkezelés.

Képzelj el valami szuper fegyvert amit te magad csinálsz. (Saját magandak!) Soha ne arra menj hogy lemásold más valaki rendszerét!!! – Soha nem tudod hogy az illetőnek milyen mellékes háttértudása van más rendszerekből. Lehet hogy az ő által bemutatott rendszer jól működik, ha megvan ez a plusz ismeret, de neked ez nem lesz meg. (Hiába koppindod le a fegyver külsejét, ha a belső mehanikát nem érted, nem fog úgy működni úgy, ahogy szeretnéd.)
                            Egy ilyen fegyver elkészítéséhez rengeted "AHA" pillanatra van szükség. Amikor helyére kerül egy-egy elem, rájössz összefüggésekre, vagy felismersz egy-egy fontos szabályt amit be kell tartanod a jövőben. Amikor úgy érzed, hogy megint rájöttél valami fontosra a teljes rendszerből. Sokan maguktól sosem jutnak el a kész fegyverig. Valahol elakadnak, vagy csak idő előtt feladják, mert még mindig nincs sikerük, pedig már hónapok teltek el a kezdés óta. Egy tanfolyam, vagy mástól kapott gondolat megadhatja ezeket az "AHA" pillanatokat, és tovább tud lökni.

Vedd fel a kapcsolatot más traderekkel. Kérj segítséget bátran. (Nincs annál jobb ha az ember segítségért tud fordúlni profi traderekhez / hedge foundok-oz...) Ha valamit nem értesz, nézz utána. Ha még mindig nem tiszta kérdezd meg itt a fórumon bárkitől. Ez egy borzasztóan magányos és néha unalmas üzlet, ezért a traderek többsége boldog, ha jártathatja a száját, van kivel megosztania tudásást. A lelkes / igazán kitartó tradereknek szívesen segítek. Sajnos sok olyan van aki csak benéz, lelkes 1-2 hétig és csak az idődet rabolja...
                            A jó tréder ritka mint a fehér holló. Nem csak a kereskedéseit, hanem a saját idejét is piaci alapon kezeli. Nem nagyon fog szóba állni veled csak azért, hogy neked jó legyen. Esetleg pár kérdésedet rövid levélben megválaszolja, de ne várj több órás mentorálást ingyen senkitől. Idővel a fórumokról is eltűnnek ezek az emberek, mert jobban megéri nekik azzal foglalkozni, ami a valódi pénzt hozza a számukra. A fórumokra inkább a "vak vezet világtalant" környezet a jellemző.

A legfontosabb tanács kezdőknek: Ne higgy el feltétel nélkül senkinek semmit amit állít!

Hozzászólás

Ha lesz a bennem elég idő és kitartás, talán egy szép napon bemutatom. De egy komplex rendszerbe nem lehet belevágni anélkül, hogy az alapokat nem tisztáztuk volna le. (Azért mert én megmutatom, hogy hogyan vezetem a repülőt, ha te is beleülsz és elkezded vezetni annak szomorú vége lesz.)
                              Adhatnál nekünk egy esélyt !

Funda képpel tisztában kell lenni ha napon túl akarja tartani az ember, ezzel csak egyetérteni tudok

Zoolival hsz-jra is csak helyeselni tudok.... na végre lesz egy "értelmes" topik?!

Hozzászólás

Working...
                              X