Magyar Tréderek Közössége

Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Opciós Képzés (Ahogy megélem)

Collapse
X

• Szűrés
  • Idő
  • Mutat
Clear All
new posts

fxtrader55 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Milyen könyvre gondolsz?
    Oszd meg légy szíves. Ha nem akarod itt, akkor privátban.
    Köszi.
    A legutóbbi, amit láttam:
    http://opciokereskedes.wixsite.com/tananyagok
    De több is van. Szerintem egymást figyelik az árképzés terén
    Ha már árképzés,...érdemes elolvasni annak "logikáját" .
    Ennyi erővel mennyit kérjen az oktató a kőműves tanonctól, ha egy év alatt vállalkozóként, akár több millió forintot is kereshet a megszerzett tudással..?!

Hozzászólás

recefyce eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
      A legutóbbi, amit láttam:
      http://opciokereskedes.wixsite.com/tananyagok
      De több is van. Szerintem egymást figyelik az árképzés terén
      Ha már árképzés,...érdemes elolvasni annak "logikáját" .
      Ennyi erővel mennyit kérjen az oktató a kőműves tanonctól, ha egy év alatt vállalkozóként, akár több millió forintot is kereshet a megszerzett tudással..?!
      Nem semmi!
      Azt gondoltam, hogy ennyi pénzért "haladó" könyvről van szó.

Hozzászólás

Az idézett tananyag valóban túl van árazva, de a szerző alábbi tradersnightos videóit érdemes megnézni:

https://www.youtube.com/watch?v=4yQrmcGKaOA
        https://www.youtube.com/watch?v=l1W9aIwhsXI

Hozzászólás

Mi az, hogy túlárazva? Ha a könyv segítségével felduplázol egy év alatt egy millió Ft-ot, akkor a könyv értéke: 1 millió Ft. Ha 10 milliót duplázol fel 10 év alatt 10szer egymás után, akkor a könyv értéke 10240 millió Ft.

Hozzászólás

Az előttem szólók már sok mindent elmondtak az opciók előnyeiről/hátrányairól. Ezt csak néhány gondolattal egészíteném ki.

Előny:

1. A stoppot egy tüske kiszedheti, egy piaci anomália esetén az ár átugorhatja, az opciós jog viszont lejáratkor minden esetben érvényesíthető.
            2. Opciókból nagy valószínűségű iránymentes stratégia építhető fel.
            3. Relatíve kevés monitor előtt töltött időt igényel, inkább felügyelni kell, mint folyamatosan menedzselni.

Hátrány:

1. Az opciók adott időszakra vonatkoznak. Ha a megcélzott mozgás ez idő alatt nem következik be, akkor a kifizetett opciós prémium elértéktelenedik. (persze short oldalról ez előny, hisz ekkor zsebben marad a felvett prémium)
            2, 100 pip elmozdulás "jó irányban" az opciók esetében nem feltétlen jelent 100 pipnyi nyereséget/veszteséget. Értéke függ a hátralévő időtől, az ár strike-tól való távolságától, a várt volatilitás mértékétől. Szélsőséges esetben a jó irányú elmozdulás ellenére a pozíció akár pillanatnyilag veszteséges is lehet!
            3. A margin terhelés dinamikusan változik az ügylet ideje alatt. Az opció tőkeáttételes termék, melyet viszonylag alacsony fedezettel be lehet kötni. Short pozíció esetén ez ugyanakkor azt jelenti, hogy amikor nő annak valószínűsége, hogy a termék ITM-ben jár le (lehívásra kerül) a margin mértéke rohamosan közelít a készpénzes elszámolású alaptermék tőkeigényéhez. Ha nincs meg ehhez a fedezet a számlán a pozíció kényszerzárásra kerül.
            4. Gyakran hallani, hogy 500% profitot ér el valaki long OTM opcióval két nap alatt. Ez természetesen lehetséges, de fontos megjegyezni hogy ez csak a kockáztatott tőkére vetítve igaz, másrészt éppen azért lehetséges mert a távoli árszint elérésének olyan alacsony a valószínűsége, hogy hosszútávon ebből nyereséges stratégiát kovácsolni meglehetősen nehéz.

Hozzászólás

AlpinForex eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
              Az idézett tananyag valóban túl van árazva, de a szerző alábbi tradersnightos videóit érdemes megnézni:

https://www.youtube.com/watch?v=4yQrmcGKaOA
              https://www.youtube.com/watch?v=l1W9aIwhsXI
              Sziasztok,

Én nem ismerem személyesen, de van egy kedves ismerősöm aki már találkozott vele,és vett tőle pár leckét. Beépítette a saját technikájába.
              Tavaly nyáron kezdte el élesben az irány mentes kereskedést($5000), és idén nyáron meg lett a duplázás!($10.000)

Hozzászólás

Bátor vagy hogy idemerészkedtél, ezek szerint még nem ismered e fórum védelmezőjét, MyBusiness-t, az igazság harcosát, lecsap minden gyanús oktatóra, jutalékos emberre, meg bármire ami neki nem szimpatikus.
                Ki itt bármit reklámoz hagyjon fel minden reménnyel.
                Megbocsátást érhetsz ha jó szót emelsz Xtb brókerre.

Hozzászólás

A csodamacska eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                  Bátor vagy hogy idemerészkedtél, ezek szerint még nem ismered e fórum védelmezőjét, MyBusiness-t, az igazság harcosát, lecsap minden gyanús oktatóra, jutalékos emberre, meg bármire ami neki nem szimpatikus.
                  Hello

Ha ez nekem szolt, akkor reagálnék rá! Nem vagyok se oktató, és nincs is szándékomban ilyesmivel foglalkozni!!
                  Szerintem semmi olyat nem írtam amivel erre céloztam volna.
                  Én külföldön dolgozok. Még nem fő állásban opciózok. Az egyik volt munkatársam akit említettem,ő vette fel a kapcsolatot az említett Norbival.
                  Gondoltam fontos információ, hogy van olyan kereskedő aki már tudta eredményesen használni a tőle tanultakat.
                  Egyébként őket is nyugodtan lehet keresni:BetBulls, OpcióGuru, Tony James.......
                  Fognak és tudnak is segíteni, de a lényeg nem csak az hogy kitől tanulod meg a kereskedési technikát, hanem hogy vagy e elég kitartó és motivált.
                  Ez a legfontosabb.

Hozzászólás

A csodamacska eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                    Most szemétkedsz?
                    Nem szívügyem az említett cég, nem is ott kereskedem.
                    No harag.

Hozzászólás

TPG eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                      Hello

Ha ez nekem szolt, akkor reagálnék rá! Nem vagyok se oktató, és nincs is szándékomban ilyesmivel foglalkozni!!
                      Szerintem semmi olyat nem írtam amivel erre céloztam volna.
                      Én külföldön dolgozok. Még nem fő állásban opciózok. Az egyik volt munkatársam akit említettem,ő vette fel a kapcsolatot az említett Norbival.
                      Gondoltam fontos információ, hogy van olyan kereskedő aki már tudta eredményesen használni a tőle tanultakat.
                      Egyébként őket is nyugodtan lehet keresni:BetBulls, OpcióGuru, Tony James.......
                      Fognak és tudnak is segíteni, de a lényeg nem csak az hogy kitől tanulod meg a kereskedési technikát, hanem hogy vagy e elég kitartó és motivált.
                      Ez a legfontosabb.
                      Mivel az opció valószínűleg a legbonyolultabb kereskedés nem szólnék hozzá (ha már szóba kerültem).

Hozzászólás

Sziasztok,

jó lenne ha a forumon az opciós topic is egyszer beindulna!
                        Akit érdekel a téma, itt talál alapinfókat: https://huntraders.com/tozsde/opciok

Illetve nézzetek végig a stratégiákon: https://huntraders.com/opcios-strategiak

írjatok, ha van valami, amit a témával kapcsolatban megosztanátok!

Hozzászólás

Click image for larger version

Name:	
Views:	0
Size:	117,6 KB
ID:	182246
                          balf@szusz Nostradamus
                          Egyefenelegyenarégilemez: Fogd a pénzt és kuss

Hozzászólás

• Vacendak
                            Vacendak kommentje
                            Editing a comment
                            Mert nem bíztál a saját-, helyzetre vonatkozó megítélésedben.
                            A tudás önmagában nem elég a tőzsdén - azt is tudnod kell, hogy tudsz!

Sziasztok,

egy régi bejegyzésemet szeretném veletek megosztani itt a Tőzsde Fórumon.

Bizonyára szembesültetek már vele, hogy az opciós piacon olykor meglehetősen nagy a spread, így az ígéretesnek tűnő és leszimulált pozíció a valóságban már annyira nem jó üzlet.

Természetesen egy nagy likviditású bluechip papír opcióira nem ez jellemző, ott a legtöbb esetben szűk spreaddel találkozhatunk, hisz megfelelően sokan vannak jelen a piacon és a fedezésre szánt mögöttes termék is kellően likvid. De mi van akkor, ha egy illikvidebb papír opcióit szeretnénk kereskedni?

Fontos tudnunk, hogy az opciós piacot főként gépek uralják, akik különböző algoritmusok alapján határozzák meg az opció árát. Természetesen figyelembe veszik a lejáratig hátralevő idő, valamint a kockázatmentes kamatláb mértékét, de a legnagyobb feladatot a részvény árfolyamának figyelése jelenti. Ahhoz, hogy meghatározza az árat, folyamatosan figyelnie kell a részvény vételi (bid) és eladási (ask) oldalán felhalmozott ajánlatokat. Továbbmenve, ezen ajánlatok több ECN-en (pl. BATS, NASDAQM, ARCA stb..) keresztüli monitorozását kell megoldania.

Hipotetikus példaként először nézzük meg, hogy néz ki egy ITM Call opció ajánlati könyve.

Name:	ddimage6.jpg
Views:	111
Size:	33,7 KB
ID:	185071

A bal oldalon láthatjuk a vételi árfolyamot, míg a jobb oldalon az eladási árfolyamot. A size, vagyis a méret azt mutatja meg nekünk, hogy az adott árszinten és adott ECN-en mennyi kontraktus látható ajánlat van.

A táblázatot megvizsgálva két észrevételünk is lehet. Először is a bid/ask spread meglehetősen nagy. Míg az opciót piaci áron 3.25 dollárért tudom megvenni, addig csak 2.55 dollárért tudom eladni. Ez barátok közt is 70 centet jelent, ami nem túl biztató. A másik szembetűnő az, hogy az eladási oldalon – az első árszinten (NBBO – National Best Bid and Offer) – jóval nagyobb méretek szerepelnek, mint a vételi oldalon.

Mégis hogyan tudunk jobb áron hozzájutni az opcióhoz?
                          Kézenfekvő megoldás az lenne, ha beadnánk az ajánlatunkat a középárfolyam (midpoint) környékére. Azonban ne feledkezzünk meg arról, hogy ez nem biztos, hogy jó megoldás. Már csak azért sem, mert pont az előbb állapítottuk meg, hogy az egyik oldal jóval erősebb a másiknál. A midpont itt jelen esetben 2.95 dollár.

Hívjuk a robotokat!
                          Tegyük fel, hogy ezt az opciót meg szeretném vásárolni. Feszegessük a határokat! Nézzük meg, meddig tudunk elmenni az ajánlatunkkal. Ugyanis, ha beadok egy eladási megbízást a 3.20-as szintre, akkor az enyém lesz a legjobb ajánlat. Azonban ebből a robotok sem szeretnének kimaradni, így kisvártatva ők is megjelennek az ajánlataikkal. Nézzük meg, hogy most hogyan állunk.

Name:	ddimage7.jpg
Views:	103
Size:	33,3 KB
ID:	185072

Miután beadtuk limitáras eladási ajánlatunkat 3.20-ra azt tapasztalhattuk, hogy abban a pillanatban elözönlötték a robotok azt az árszintet. Sőt, ha jobban megszeretnénk vizsgálni, akkor először azt tapasztaljuk, hogy megjelent a mi saját ajánlatunk, majd arra gyorsan megérkezett egy következő ajánlat adott darabszámú kontraktussal, majd arra egy újabb ajánlat, míg a végén többé-kevésbé megnyugszik és úgymond beáll az árfolyamhoz tartozó mennyiség. Ennek a jelenségnek az a magyarázata többek között, hogy sok intézményi befektető követ más intézményi befektetőt a kereskedésben és ha az egyik odaáll egy adott árszintre, akkor arra jön a követője is. Egymást általában a reakcióidő, a beadott mennyiség és a viselkedési minták alapján tudják azonosítani.

Ha a második táblázatot megvizsgáljuk, akkor azt tapasztaljuk, hogy valóban érkezett jó sok kontraktus a 3.20 dolláros árszintre, de már nem annyi, mint az előző árszinten tapasztalhattunk. Olcsóbb lett az eladói oldal és a midpoint is eltolódott számunkra kedvező irányba, jelenleg 2.875.

A következő lépésben módosítsuk a 3.20-as eladási ajánlatunk egy árlépésközzel alacsonyabbra, vagyis 3.15-re. A tapasztalat ugyanaz, vagyis szintén jönnek a robotok és generálják a size-okat. Persze itt már megint kevesebben vannak, itt már csak a vagány robotok jönnek. Ekkor adtunk egy újabb löketet a midpointnak, ami 2.80 dollár.

Meddig tudunk elmenni?
                          Először is nagy segítséget kapunk, ha használunk valami elméleti árat (Black-Scholes vagy Binomiális modell) visszajelzésnek, de még nagyobb segítséget tud nyújtani, ha figyeljük az ajánlati könyvbe bekerülő darabszámokat. Nézzük meg, most hogyan állunk:

Name:	ddimage8.jpg
Views:	103
Size:	33,2 KB
ID:	185073

Azt tapasztaljuk, hogy a mi eladási ajánlatunk van a legjobb helyen. Senkit sem érdekel már ez az árszint. A midpoint 2.75.

Most, hogy már sikerült javítanunk az árfolyamon, ideje az eredeti tervünknek megfelelően vásárolni. Először is törölnünk kell az ajánlatunkat, nem állhat egymással szembe két opciós ajánlatot – wash trade). Ekkor a 2.95-ös eladási ajánlatunk kikerül a könyvből, de nagy valószínűséggel megmarad a 3.00 dolláros eladási ajánlat. Ott le tudunk kötni 12 kontraktus opciót a MIAX-on, illetve 8 kontraktus opciót a NASDAQM-on.

Tisztázzunk két fogalmat:
                          Remove Liqudity és az Add liqudity.

Az Add Liqudity annyit tesz, hogy likviditást adunk a piacnak, míg a Remove Liqudity ennek ellentéte, vagyis likviditást vonunk ki a piacról. A Market Makerek (mivel köztük is igen nagy a piaci verseny) előszeretettel fizetnek neked vissza az opciós díjból (ReBate). Ha áttekinted a kereskedéseid komissziós díjait, akkor néha azt tapasztalhatod, hogy negatív szám került oda. Ez annyit tesz, hogy a Market Maker neked pénzt fizetett vissza. Ha tehát az előző példát tekintjük és vételi ajánlatunk 2.95 dollára adjuk be, akkor likviditást adunk a piacnak, míg ha az ajánlatunk 3 dollárra adjuk be, akkor likviditást veszünk el a piactól.

Penny Pilot.

A Penny Pilot részvények opcióinak árlépésköze 1 cent, míg a Non-Penny Pilot papírok 5, illetve 10 centes árlépésközzel mozognak.
                          Vigyázzunk a piaci áras ajánlatokkal!
                          Emlékeztetőül a Vételi/ Eladási árfolyam most 2.55 / 3.00
                          . Szinte biztosak lehetünk abban, ha limitáras vételi ajánlatunk 3 dolláron adjuk be, akkor azon az árfolyamon megkaphatjuk az opcióinkat, hisz ott szerepelnek az ajánlati könyvbe. Itt meg is ragadom az alkalmat arra, hogy mindenkit lebeszéljek a piaci áras ajánlatról opciók esetén. A példánkban ugyebár leköthetünk 8 kontraktus opciót a NASDAQM Market Maker-en és 12 kontraktus opciót a MIAX Market Maker-en. Ebből következik ha piaci áras megbízást adok vételre, akkor 12+8, azaz 20 kontraktus opciót tudunk lekötni. Az ajánlatunk azonban – hacsak pár milliszekundummal is – de előbb érkezik meg az egyik Market Makerre, mint a másikra, így amint érzékeli, hogy 8 kontrakuts opciót lekötöttünk a NASDAQM-on, a MIAX-on abban a pillanatban törli ajánlatát, így mikor a piaci áras ajánlatunk másik fele az Elektronikus Kommunikációs Hálózaton (ECN) odaérkezne a másik Market Makerhez, addigra már az eltűnt onnan és szerencsésebb esetben eggyel rosszabb árszinten kapjuk csak meg azt (szerencsétlenebb esetben több árszintet tüntetnek el).

A fentiekből következik, hogy jobban járunk, ha választunk egy olyan Market Maker-t, mely pénzt fizet nekünk vissza, ha likviditást adunk a piacnak. Ekkor ugyanis a vételi ajánlatunkat érdemesebb 2.95-re, vagy akár 2.90-re beadnunk. Azt, hogy milyen áron fogják elvinni az ajánlatunkat kísérletezéssel tudjuk megállapítani és persze elengedhetetlen a tapasztalat és az adott opciós piac dinamikájának ismerete is.

Végül egy videóban mutatok egy példát, ahol a célom az, hogy lehetőleg olcsóbban tudjam megkapni a kiszemelt opciómat. Először javítok az eladási árfolyamon, vagyis folyamatosan ajánlatokat adok be és nézem meddig töltődnek fel a size-ok. Majd kiállok az eladási ajánlatommal és a vételi ajánlatomat próbálom ráerőltetni a piacra. A példában az AFL egyik ITM Call opcióját akarom megvásárolni, ahol a vételi/eladási árfolyam jelenleg 1.98/2.53, tehát a középárfolyam 2.255 dollár. Először eladási ajánlatokat adok be és várom, hogy a robotok megjelenjenek. Ezt lehet látni, ahogy az ár melletti size-ok feltöltődnek. Azt is lehet látni, hogy egy bizonyos árfolyam után, már nem jönnek olyan nagy vehemenciával. Az eladási árfolyamot sikerült 2.13 dollárra levinni, míg a vételi árfolyam maradt a helyén. Jelen esetben a midpoint 2.055, tehát 20 centet javítottunk rajta. Ezt követően kiállok az eladói oldalról és beadom a vételi ajánlatomat 2.14 dollárra (próbálhattuk volna alacsonyabban is, nagy valószínűséggel azt is elvitték volna), majd pár másodperc múlva sikeresen meg is vásároltam. A videón a chart-on a vételi/eladási árfolyamot rajzoltattam ki. Az ajánlatot az egyszerűség kedvéért SMART-on adtam be.

Előfordulhat az is, hogy az egyik Market Maker-en egy adott árszintre rejtett ajánlatot teszek és egy másikon hívom a robotokat! Ilyenkor bizonyos esetekben előfordulhat, hogy a vételi és eladási árfolyam megegyezik. Ezt például a SPY egyik opcióján sikerült kierőszakolnom, ahol láthatjuk, hogy a vételi, mint pedig az eladási ajánlat 28 cent.

Name:	spy.jpg
Views:	102
Size:	78,5 KB
ID:	185074
                          Néhány jó tanács!
                          • A robotok “hívását” kezdetben elég 1 kontraktussal csinálnod
                          • Vigyázz, mert előfordulhat, hogy elviszik az ajánlatod
                          • Kereskedj Penny Pilot opciókkal, hisz árlépése 1 cent
                          • Kerüld a piaci áras megbízásokat
                          • Az ITM opciók jobban lekövetik a mögöttes termék árfolyamváltozását, így nem árt figyelni az ajánlatodra
                          • Ne akard az árfolyamot manipulálni a nyitást követően, várd meg még “beáll”-nak az ajánlatok
                          • Az európai opciós piac dinamikája teljesen eltérő, mint az amerikaié, ott a spread-en nem tudsz javítani és a size-ok is jóval kisebbek
                          • Miután beadtad az ajánlatodat, de nem vitte el senki, légy türelemmel és várj pár percet
                          • A robotok könnyen kiismerhetnek téged, így egy papíron ne legyen túl gyakori ez a tevékenység
                          • Mindig figyelj az elméleti árra
                          Jó vadászatot!
                          Huntraders
                          HunTraders.co.uk/invite/betbulls - Magyar Tréderek Közössége - Események, Oktatás, Élő Chat - Csatlakozz hozzánk Te is

Hozzászólás

• Huntraders
                            Huntraders kommentje
                            Editing a comment
                            Igen, felfogható egyfajta ármanipulációnak, hisz az ajálat beadásával nem volt valós vételi vagy eladási szándékom, de ezt a fajta tevékenységet a gyakorlatban nem bűntetik, inkább likviditásbiztosítás (market maker szerű funkció), hisz az árfolyamot nem manipulálom, csak a spreadet szűkítem. A layering esetében az árat konkrétan elmozdítom azáltal, hogy hatalmas mennyiségű ajánlatokat adok a piacra, építem az ajánlati könyvet, majd a manipulált új árolyamon történő pozíciónyitás követően törlöm függő megbízásaimat. Amerikában e tevékenység felett is általában szemet hunynak, az európai szabályozás már sokkal szigorúbb.

• gtome
                            gtome kommentje
                            Editing a comment
                            Azzal egyetértek, hogy ha vki kicsiben csinálja és nem tűnik fel, akkor nem fogják megbüntetni. Azzal azért vitatkoznék, hogy Amerikában szemet hunynak a layering/spoofing felett. Elmúlt években nagyon ráfeküdtek erre szabályozói körökben és nagyon sok büntetést osztottak ki. Ez legsúlyosabb esetben kizárás a tőzsdéről és börtön és pénzbírság, enyhébb esetekben pénzbírság és figyelmeztetés. Tőzsdéknek is egyre jobb rendszereik vannak amik kiszűrik a gyanús tevékenységet és minden másra ott van a besúgás lehetősége. Ha valakinek zavarod az algoját és ő észreveszi, akkor jelzi a tőzsde felé.
                            Egy időben én is csináltam hasonlót, aztán pár éve egyik ismerősöm kapott levelet a tőzsdétől, hogy ugyanmár magyarázza el, hogy itt és itt mi volt a cél. Volt egy kis izgalom, de megúszta figyelmeztetéssel annak köszönhetően, hogy nem volt nagy horderejű és évek óta kereskedett és ez volt első figyelmeztetése. Azóta leszoktam róla pedig jó jövedelemkiegészítés volt.
                            Market abuse trainingen az az első, hogy kiemelik, hogy minden gyanús trade esetén azt vizsgálják, hogy amikor betetted az ordert akkor "szándékodban állt-e" kereskedni azon az áron. Minden más ezután jön. És leírják, hogy önmagában véve az nem megfelelő védekezés, hogy azt mondod, hogy ki volt téve piaci kockázatnak, hiszen bárki bármikor megüthette volna. Ahogy te is leírod a kezdeti orderekkel nem volt kereskedési szándékod, innentől kimerítetted a piaci manipuláció fogalmát. Lehet ezt eufemizálni, hogy ez market making, ahogy egykori főnököm is mindig azt mondta, hogy mi nem spekulálunk, hanem likviditást biztosítunk . Ettől függetlenül mindenki tudja, hogy mi a cél.

Nem szeretnék senkit lebeszélni róla, hogy ezt csinálja mert én is azt gondolom, hogy emiatt valószínűleg maximum figyelmeztetést kap, ha észre veszik egyáltalán. Nem tudom opciós piac ellenőrzése hol jár, gondolom le van maradva a határidős kereskedéshez képest, ezért még kisebb a kockázat, csak arra akartam rávilágítani, hogy ha valaki alkalmazza ezt, legyen vele tisztában, hogy ez a határok feszegetésének az az esete ami egy picit már átlóg a szabálytalanba.

u.i.: Jók a hozzászólásaid, attól függetlenül, hogy nem kereskedek opciókkal, mert sok a gyakorlati tanács benne amit jobban szeretek mint a csodálatos mindenhol elolvasható elméletet.

• Huntraders
                            Huntraders kommentje
                            Editing a comment
                            Igazad van, természetesen ezt a tevékenységet a törvény bünteti és a fentebb leírt opciós példán túl senkit sem bíztatok spoofingolni, hisz egy szigorú londoni FCA büntetésre van már hazai precedens...
                        Working...
                        X