Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Tőzsdepszichológia befektetőknek.

Collapse
X
  • Szűrés
  • Idő
  • Mutat
Clear All
new posts

• Tőzsdepszichológia befektetőknek.

Helmut Hornstein: Tőzsdepszichológia befektetőknek.

Helmut Hornstein egy alap kezelője. Kb. ez minden, amit a könyvről mondani tudok. Szerintem ne vedd meg. Semmi olyat nem találtam benne, hogyan változtathatjuk meg magunkat. Hogyan ragaszkodjunk a szabályainkhoz, hogyan ne csináljunk hülyeségeket, miközben pozíciónk van.
    Én nem tudtam végig olvasni. Bár nem is vagyok befektető, aki a buy and hold stratégia híve. Semmi használhatót nem találtam a könyv első harmadában. Tovább pedig nem bírtam…

Hozzászólás

Mighti eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
      Helmut Hornstein egy alap kezelője. Kb. ez minden, amit a könyvről mondani tudok. Szerintem ne vedd meg. Semmi olyat nem találtam benne, hogyan változtathatjuk meg magunkat. Hogyan ragaszkodjunk a szabályainkhoz, hogyan ne csináljunk hülyeségeket, miközben pozíciónk van.
      Én nem tudtam végig olvasni. Bár nem is vagyok befektető, aki a buy and hold stratégia híve. Semmi használhatót nem találtam a könyv első harmadában. Tovább pedig nem bírtam…
      Én elolvastam ezt a könyvet. Egy spekulánsnak ez nem alapmű, mert az író teljesen más szemszögből, mégpedig a befektetések szemszögéből nézi az eseményeket, valamint több alkalommal kinyilvánítja a spekuláció ellenes véleményét hol nyíltan, hol burkoltan. Ez azért szomorú, mert ha egy kicsit belegondol, a tőzsdén a spekuláns olyan mint a Dunában a víz! Azért kíváncsi lennék, hogy ha belefekteti a pénzét valamibe, és azt a spekuláció nem mozgatja meg, akkor mégis miből keletkeztetné a profitot. A könyv végén teljesen hiteltelenné vált, amikor megpendítette a saját alapját mint lehetőséget. Hmmm.
      Facebook: https://www.facebook.com/pages/Live-...446651?fref=nf

Hozzászólás

A topik címe annál sokatmondóbb,mintsem egy könyvről kelljen véleményt mondani. Én is olvastam valamikor, de egyáltalán nem hagyott nyomot bennem, a szűkös magyar nyelvű nyomtatott kiadványokból annak idején kihagyhatatlannak tűnt és ezzel el is mondtam mindent, amit róla tudni érdemes. Nagyjából a vegyél olcsón esésnél és add el drágán emelkedésnél bölcsességet taglalja mit tudom én hány oldalon át.
        A megdöbbentő azonban az, hogy ennek a topiknak nincsenek további bejegyzései, kommentjei, posztjai, az olvasottsága pedig a béka segge alatt van.
        Holott a legeslegfontosabb témát érinti!
        Ez áll az első helyen, mindennél döntőbb, az összes többit kérdést magasan felülmúlja, ezt minden gyakorló, tapasztalt; tőzsdén már lőporszagot érzett tréder tudja.
        A stratégiáknak nevezett módszertani kérdésekről el lehet csámcsogni, elméleti síkon vitatkozgatni az MACD, RSI, Bollinger és Elliott urak társaságában, de amikor már túlléptünk ezeken és megnyitottuk az éles számlánkat, akkor bizony bekövetkezik az a fordulat amitől megállja a helyét a tőzsdei közhely: 10:90.
        Ennek pedig roppant profán oka van. A stressztűrőképességünk helytelen felmérése. Önmagunk ismerete, ill. annak teljes félreértése. Az az általános gyakorlat, hogy a bukót hagyjuk futni, a nyereséget pedig azonnal vágjuk. Praktikusabban: reménykedünk, hogy a pozink helyes irányba forduljon és belevizionáljuk, szuggeráljuk a chartba, hogy bizony a belépőnk helyes volt, a veszteség csak átmeneti. Majd aztán mikor a veszteség az istennek sem akar csökkenni, akkor ráveszünk/adunk a bukó pozira, átlagolunk és bizony az is könnyen előfordulhat, hogy mikor már a TÉNYLEGES veszteségünk komoly méreteket öltött, akkor beparázunk és zárunk. Fordítva is igaz a dolog. A belépésünk után máris kedvező irányban alakulnak számunkra az események, szinte percek alatt tetemesnek tűnő hasznot érünk el és az elégedettség érzésével tesszük zsebre a zsetont. Majd aztán jól el is dicsekszünk vele az első adandó alkalommal, hogy milyen frankó dolog a tőzsde, pikk pakk lehet keresni vele X forintot, dollárt, buznyákot stb-t. No azzal persze nem, hogyha vártunk volna még egy órácskát, egy napot, isten ne adja egy hetet-hónapot, akkor pont a 4-5-szörösével lettünk volna gazdagabbak...
        Csak a két legpregnánsabb példát említettem. Beszélhetnénk még arról, hogy azt hisszük a részvényeinkkel házasságot kötöttünk, vagy spekulánsból hirtelen befektetővé avanzsálódtunk (magyarul beragadtunk), erőnket meghaladó módon kockáztattunk és hasonlók...
        Sajnos a rossz hírem az, hogy ezen mindenkinek át kell esnie. Meg fogja tapasztalni kikerülhetetlenül. Ezt biztonsággal állíthatom.
        A tőzsde természetes velejárója a stressz, a nagyfokú adrenalin, a játékszenvedély és izgalom.
        Nem szeretnék azonban túlságosan lehangoló lenni. Önnön pszichénk kontrolljára vannak tőzsdén kívüli módszerek, nem feltétlen a pénztárcánkon keresztül kell magunkat igazán megismerni.
        Magam részéről elsősorban a pókert javasolnám, mint tréninget, ugyanis számtalan hasonlóság, azonosság van a két műfaj között, azt is lehetőleg éles pénzzel. Oda elég akár 100 dollár is, tapasztalatszerzésre bőven megteszi. Hogy mennyiben szerencsejáték ez meg az, most nem ide tartozik, rengeteget lehetne róla vitatkozni. Nem is ez az érdekes, én a pókert pl. kimondottan unalmas játéknak tartom a tőzsdéhez képest.
        Akinek pedig van ideje az pedig sportoljon, lehetőleg olyan ágakban, amely egyéni és igazi versenyhelyzetbe hozza.
        Nagyon nem mellékes körülmény, sőt szinte elengedhetetlen amúgy is, hogy pl. egy daytradernek kimondottan frissnek, szellemileg, lelkileg teljesen stabilnak illik lennie. Ezt az állapotot a sport által lehet leginkább megszerezni.
        Az alkohol gátlásokat, feszültséget oldó hatásait is lehetne említeni, de ettől tekintsünk el, mert egy dolog biztos: jó döntésekre sosem vezetett még.

Hozzászólás

Sziasztok!
          Szerintem is elég fontos,és nagy befolyása van a számlánk végeredményére a Tőzsdepszichológia!Sok mindenki csapdába esik,és már szerencsejáték függőség alakul ki!
          Azt veszi észre magán az ember,hogy csak a Tőzsdére tud gondolni,semmi másra,és kötési kényszere van!Szerintem ezt elég sokan érzik,vagy átélték!Nah,de ettől,hogy lehet megszabadulni?
          Persze tudom a jó Kereskedőnek,unalmas az egész!De egyszer szerintem ő is átélte ezeket,és miért?Mert Kezdő volt!
          Szóval gyakorlás teszi a Mestert?

Hozzászólás

Szilaj eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
            Sziasztok!
            Szerintem is elég fontos,és nagy befolyása van a számlánk végeredményére a Tőzsdepszichológia!Sok mindenki csapdába esik,és már szerencsejáték függőség alakul ki!
            Azt veszi észre magán az ember,hogy csak a Tőzsdére tud gondolni,semmi másra,és kötési kényszere van!Szerintem ezt elég sokan érzik,vagy átélték!Nah,de ettől,hogy lehet megszabadulni?
            Persze tudom a jó Kereskedőnek,unalmas az egész!De egyszer szerintem ő is átélte ezeket,és miért?Mert Kezdő volt!
            Szóval gyakorlás teszi a Mestert?
            Nekem is folyton le kell kötni a tenniakarást Forum+backtest+elemzések+melléolvasgatás Meg kell tanulni kivárni, néhe nem is keveset az én rendszeremmel..
            Üdv: Gio

Hozzászólás

Nagyon ajánlom a türelmet igénylő tevékenységeket! Hihetetlen jellemformáló, és nyugtató hatásuk van! Persze nem rögtön, de egy idő után ha az ember tudatosan szoktatja magát hozzájuk. Én ha ráérek a sakk, jó könyv (és nem tőzsdei), és a billiárd híve vagyok. Persze az olvasáson kívül egyikhez sem értek, csak próbálkozom!

Hozzászólás

Köszi a segitséget Sidius!
                Amugy máshol is olvastam a hozzászólásaidat,és tőled lehet a legtöbbet tanulni!
                Azért néha csodálkozom,hogy van ilyen ember,aki ennyi mindent megoszt a kezdőkkel!
                Nem csak az univerzum,hanem én is meghajlok elötted!

Hozzászólás

Köszi a segitséget Sidius!
                  Amugy máshol is olvastam a hozzászólásaidat,és tőled lehet a legtöbbet tanulni!
                  Azért néha csodálkozom,hogy van ilyen ember,aki ennyi mindent megoszt a kezdőkkel!
                  Nem csak az univerzum,hanem én is meghajlok elötted!
                  Köszönöm az elismerő szavakat, de azért nem teljesen így van, hogy tőlem lehet a legtöbbet tanulni! HWTrader sokkal többet adott ennek a fórumnak szerintem mint én. Például megosztott egy olyan stratégiát (bár nem ez az a topic ahová ezt le kellene írnom, csak ha már itt vagyok válaszolok a stratégiásban feltett kérdésedre), amit hiányoltál. Nézd meg és sajátítsd el, mert kívánni sem lehet annál egyszerűbb stratégiát, ami eredményes is. Ráadásul részleteiben végigvette az elemeit. Minden benne van ami fontos az eredményes kereskedéshez, és fontos a technikai elemzésből és bizonyos, hogy jól is működik!
                  Felesleges még vagy 5 alapszisztémát ide még leírni, főleg, hogy a legnagyobb része az alapszisztémáknak megtalálható a neten (más kérdés az eredményességük).

Hozzászólás

sidius eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                    Nagyon ajánlom a türelmet igénylő tevékenységeket! Hihetetlen jellemformáló, és nyugtató hatásuk van! Persze nem rögtön, de egy idő után ha az ember tudatosan szoktatja magát hozzájuk. Én ha ráérek a sakk, jó könyv (és nem tőzsdei), és a billiárd híve vagyok. Persze az olvasáson kívül egyikhez sem értek, csak próbálkozom!
                    Makettepites. Jelenleg egy 1:200 HMS Victory

Atlag egy tel, egy makett. A jelenlegi nem lett kesz, majd jovo telen. Nyaron inkabb kirandulas.

Hozzászólás

sidius eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                      Köszönöm az elismerő szavakat, de azért nem teljesen így van, hogy tőlem lehet a legtöbbet tanulni! HWTrader sokkal többet adott ennek a fórumnak szerintem mint én. Például megosztott egy olyan stratégiát (bár nem ez az a topic ahová ezt le kellene írnom, csak ha már itt vagyok válaszolok a stratégiásban feltett kérdésedre), amit hiányoltál. Nézd meg és sajátítsd el, mert kívánni sem lehet annál egyszerűbb stratégiát, ami eredményes is. Ráadásul részleteiben végigvette az elemeit. Minden benne van ami fontos az eredményes kereskedéshez, és fontos a technikai elemzésből és bizonyos, hogy jól is működik!
                      Felesleges még vagy 5 alapszisztémát ide még leírni, főleg, hogy a legnagyobb része az alapszisztémáknak megtalálható a neten (más kérdés az eredményességük).
                      Koszonom az elismerest Sidius. Te legalabb annyit adsz itt mint en. Remelem masok is kovetik a peldat idovel.

HWT

Hozzászólás

HWTrader eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                        Koszonom az elismerest Sidius. Te legalabb annyit adsz itt mint en. Remelem masok is kovetik a peldat idovel.

HWT
                        A maketthez annyit, hogy biztosan, komoly türelemfejlesztő tevékenység lehet. Én ugyan nem értek hozzá, viszont van egy ismerősöm, aki gyu****álakból épít elképesztő dolgokat. Épületeket, hajókat...sőt még egy komplett terepasztalt is, egy ideje. Hihetetlen, nyugalma van, és pont néhány napja beszélgettem vele, és mondtam neki, hogy szerintem ha rákötnek egy vérnyomásmérőt, nem mozdulna ki a mutató rajta.
                        Nekem egyébként alapvetően szükségem is volt arra, hogy nyugalomra intsem magam, mert amikor elkezdtem a tőzsdét, alapvetően egy izgő mozgó fickó voltam. Nekem mindig csinálni kellett valamit, mindig menni, olyan nem létezett, hogy valamit ne lehetne megoldani...stb.
                        Szerencsére (és sokszor gondolkodtam már ezen, hogy a tőzsdén jellemben talán ez volt a legnagyobb dolog amit kaptam), azóta sokkal türelmesebb, megfontoltabb lettem, de ez tényleg csak tudatosan ment. Persze ezért sok minden megmaradt, ami szerintem elengedhetetlen itt is, meg az élet minden területen. Tulajdonképpen kapcsolódik is a tőzsdepszichológiához!
                        Ilyen dolog ami nem változott, hogy két-három kifejezés nekem nincs a szótáramban, ha valamibe belefogok: A "nem bírom" és a "nem tudom", "nem fog sikerülni"...stb!
                        Ha valaki ezt az ilyen kifejezéseket ki bírja irtani a tőzsdével kapcsolatban, meggyőződésem, hogy elindult a siker útján! csak az a probléma, hogy amennyire evidensnek tűnik ez, olyan nehéz. Főleg azért mert ezeket a "láncokat" már gyermekkorban megkapja az ember, és ez folytatódik az élete folyamán, és amikor odakerül a tőzsdei piacra, egy teljesen új emberként kell gondolkodnia. Feltéve persze, ha valaki így nevelkedett. Ha nem, akkor nagy szerencséje volt, és bár változnia neki is kell, csak hatalmas hendikeppel indul az előzőekhez. Engem úgy neveltek, hogy a szüleim folyamatosan bátorítottak, amellett rengeteg dolgot belém vertek (képletesen persze), így a tőzsdén volt hendikep. Be kell, hogy valljam én a tőkémet sem a tőzsdén szereztem meg, lényegében az már megvolt (persze én is beleestem, abba, hogy hogyan lehet egy kisebb vagyont keresni a tőzsdén.... ), de nekem is meg kellett változnom, sok dologban. Meg szerintem aki már komoly pénzel bent van a tőzsdén, az tudja, hogy nagyobb tőke, nagyobb felelősség. Aki még nem tart ott, az majd meglátja, hogy ez így van. Nagy pszichológiai nyomást kell kezelni.

Szóval HWTrader te már leírtad a stratégiát, és tényleg kívánni sem lehet egyszerűbb és működőbb rendszert(amikor ezt írom éppen látom, hogy én is egy sokban hasonlító módszerrel zártam USD/JPY párban egy longot óráson). Én viszont (bár szeretek hozzátenni az alapokhoz) a gondolkodásmódomat szeretném átadni azoknak akik most kezdenek (bár ha valaki végigolvassa a stratégiádat, már te is rengeteget átadtál gondolkodásmódból), mert azt mindenkivel meg kell értetni, hogy itt a sikere három dolgon fog múlni:

1. A piac
                        2. A stratégia
                        3. Az ember

A piac ugye adott. Hozzáférhető, hatalmas, vannak jó brókerek, vannak kereskedési platformok.
                        A stratégia kialakítható, de ezen a fórumon általad adott tulajdonképpen. Akinek ez nem jó, az készíthet magának, vagy sajátíthat el mondjuk tanfolyamokon...stb. Tehát mondhatjuk, hogy az is adott.
                        Az ember? No hiába adott az első kettő, mert a bukás okai mindig az emberhez köthetőek. Hogy miért az már sokszor leírásra került itt, de ha nagyon kíváncsi rá valaki, akkor kielemezhetjük. Mindenesetre szinte bizonyos, hogy a siker visszavezethető közvetlen vagy közvetett emberi képességekre (melyek elsajátíthatóak) bukás visszavezethető közvetlen vagy közvetett emberi hibákra(melyek legalábbis kordában tarthatóak, de némelyik el is hagyható).

Hozzászólás

Sziasztok!

Pszicho ügyben érdekelnének vélemények.

Szinte egész életemben érdekelt az hogy ki, mi vagyok. Miért és hogyan reagálok bizonyos dolgokra. Tudom hol az egóm, mikor jön elő és mivel lehet lecsillapítani.
                          Az önmegismerés nálam életcél. Fél életem a keleti harcmüvészetekről szólt eddig is. Foglalkozom meditációval, taiji-vel. És kb 3 éve tőzsdével
                          A fájdalom küszöbön magasabb az átlagnál, és akár 10 órán keresztül lehetne üvölteni a fülembe és vallatni, akkor sem igen lehetne kihozni a sodromból.
                          De ez a tőzsde nagyon megdolgoztat
                          Az egóm a pénzre hihetetlen erőre kap. Kapzsi leszek és türelmetlen és ideges.

Tudom hogy ember függő, de mennyire lehet abban bízni, hogy elérhetem azt a szintet, amikor már kevésbé zökkent ki egy "kistoppolódás"?
                          Tényleg csak idő kérdése? Vagy lehet hogy ez csak minimálisan fog alábbhagyni? És csak kezelhető lesz?

Várom azok válaszát, akik már elérték ezt a szintet

Köszönöm

Hozzászólás

A miért!

Olvasgattam a Forexegyetemnél az utolsó hozzászólásokat( egésszen konkrétan StLui és P. Péter utolsó beírásait), és eszembe jutott valami, amit nem akartam odaírni, meg inkább ennek a topicnak a témaköre, azaz pszichológia, illetőleg a személyiségfejlődés témaköre. Sokan a stratégiákra koncentrálnak, pedig még adott stratégiáknál is fontosabb, az, hogy az ember pszichológiailag képes vagy sem hozzáfejlődni a tőzsdéhez. Ugyanis bármilyen stratégiát kap a kezébe valaki, bármennyire is tudja, látja, hogy működőképes, mindaddig amíg nem képes a személyiségében és gondolataiban átfejlődni, szerintem ezen a területen nem lehet sikeres. Sőt kijelenthetjük, hogy bármilyen területen akkor lehet sikeres, ha a személyisége hozzáidomul az adott területhez. Teljesen mindegy, hogy mi az. Készítettem egy kis rajzot ami tulajdonképpen nem az én találmányom, de jól illik a tőzsdéhez. Azt ábrázolja, hogy tudatilag mi különbözteti meg a sikeres kereskedőt a sikertelentől. Azt szeretném megkérdezni bárkitől, akárkitől, hogy mit olvas le a képről, azaz a kép hogyan ábrázolja a sikertelenséget és a sikerességet?

A kiindulópont legyen mondjuk az, hogy adott két kezdő kereskedő mondjuk Gyurka és Hurka , és mindkettő elindul az úton("A" pontból), és mondjuk évek múltán az egyikük sikeres lesz a másikuk nem vagyis csak egyikük jut el a "B" pontba. A miért ott van a rajzon! Szóval miért?

Pekka!

A te válaszod is ott van!
                            Attached Files
                            Utoljára szerkesztve a következő által: sidius; 2010-05-08, 20:03. Oka: Hát mert elírtam az egyik nicket!

Hozzászólás

Szerintem:
                              A sikeres kereskedő természetes velejárójaként kezeli a veszteségeket, míg a sikertelen gyötrődik, elbizonytalanodik a veszteségektől. Nem is nagyon mer kockáztatni egy idő után. (feladja) esetleg túlzott kockázatot vállal a „szeretném visszanyerni, amit elveszítetem” elv alapján.

Hozzászólás

Working...
                              X